وحیدی: یارانه به‌جای چند وارد کننده، به 80 میلیون ایرانی اختصاص می‌یابد

وزیر کشوربا تاکید بر اینکه وقتی مردم حس کنند اجرای اصلاح یارانه‌ها در راستای مبارزه با قاچاق است همراهی می کنند، گفت: اکنون به جای اینکه یارانه را به چند نفر وارد کننده بدهیم، به نزدیک به 80میلیون نفر می‌دهیم.

به گزارش مشرق، احمد وحیدی وزیر کشور شامگاه جمعه (۲۳ اردیبهشت‌ماه) در برنامه‌ گفت‌وگوی ویژه خبری در مورد رویکرد مردم در مورد اصلاح یارانه‌ها اظهار داشت: مردم به خوبی مستحضر هستند که دولت به دنبال منافع آن‌ها حرکت می‌دهند و با بزرگواری مسائل را دنبال و همراهی کردند و این همراهی کاملاً ارزشمند و در شان ملت ایران است.

وی افزود: در ۸ یا ۹ ماهی که دولت مردمی آیت‌الله رئیسی روی کار آمده همراهی مردم را دیدیم که اولین مسئله کرونا بود و مردم با دولت همراهی کردند و نتیجه آن این است که تلفات ۷۰۰ نفری به زیر ۵ نفر و ۱۹ نفر رسیده است.

* دولت به وعده‌هایی که داده عمل می‌کند

وحیدی با تاکید بر اینکه مردم در مقاطع مختلف دولت را امتحان می‌کنند، بیان داشت: دولت قول های مختلفی داد که یکی پس از دیگری به آنها عمل می‌کند و دیدیم که قول رئیس جمهور درمورد برچیده شدن کرونا عمل شد و اگر مردم همراهی و باور نمی کردند این اتفاق نمی افتاد.

وزیر کشور تاکید کرد: دولت قول داد که روابط خارجی را بهبود می‌بخشد و امروز شاهد هستیم که در وضعیت بهتری قرار داریم.

* یارانه ها باید به نفع مردم اصلاح می‌شد

وی با بیان اینکه یارانه‌ها باید به نفع مردم اصلاح می‌شد و این اصلاح یارانه‌ها به نفع مردم و طبقات کم‌برخوردار است، گفت: مردم همراهی می کنند چون در این طرح منافع روشن و ملموسی برای مردم وجود دارد و اولین خواست در این طرح رسیدن عادلانه مردم به مردم است. در ارز ترجیحی ثروتمندان چندین برابر سایر مردم از یارانه استفاده می کردند و الان این مسئله عادلانه می شود.

وحیدی با تاکید بر اینکه وقتی مردم حس کنند اجرای این طرح در راستای مبارزه با قاچاق است همراهی می کنند، خاطرنشان کرد: قبلا یارانه به تعداد معدودی وارد کننده داده می شد و نتیجه آن این بود که درحوزه نهاده‌های دامی ۴۰۰ شرکت ثبت‌نام کرده بودند و اکنون به جای اینکه یارانه را به چند نفر واردکننده بدهیم، به نزدیک به ۸۰ میلیون نفر می‌دهیم.

* مردم همراهی خوبی با طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها داشته اند

وزیر کشور با اشاره به اینکه رئیس جمهور بلافاصله بعد از اجرای طرح بین مردم رفتند و وقتی مردم حس کنند رئیس جمهور بین آن‌هاست اعتماد می‌کنند، تصریح کرد: جای تشکر از مردم دارد که با این طرح همراهی خوبی داشته اند و هرچه جلوتر برویم منافعش بیش‌تر تشریح و احساس می شود و مردم متوجه می شوند با چه طرح مهمی که به نفع آحاد ملت است مواجه هستیم.

* بنای دولت بر این بود مسائل را برای مردم تبیین کند

وحیدی در ادامه در پاسخ به سوالی درمورد علت بروز ناآرامی پس از افزایش نرخ بنزین در سال ۹۸ و عدم ایجاد ناآرامی در افزایش قیمت های اخیر بیان داشت: طرح‌های گسترده اقتصادی که آثار اجتماعی گسترده دارد را باید با مردم درمیان بگذاریم و دولت مردمی نمی تواند جدای از توجیه مردم و تبیین مسئله برای مردم و همراه سازی مردم حرکت کند و این شرط ضروری هر طرح اقتصادی با پیامدهای گسترده اقتصادی است.

وی افزود: دولت سیزدهم با توجه به همین نکته مبنایش را بر این گذاشت که موضوع برای مردم تبیین شود.

وی با اشاره به همراهی قوای سه گانه برای اجرای طرح اصلاح یارانه ها گفت: نظر هر سه قوه این بود که این شرایط نمی توان ادامه یابد و روسای سه قوه با هم هماهنگ بودند و صداوسیما نقش بسیار مهمی در تبیین مسائل داشت.

وحیدی افزود: مسئله دولت قبل از اجرای طرح این بود که باید وفور کالا داشته باشیم و ذخایر به اندازه کافی باشد و زیرساخت هایی چون تولید و توزیع آماده باشد.

* کالا به وفور وجود دارد

وزیر کشور ادامه داد: ما به لحاظ وفور کالا مشکلی نداشته و نداریم؛ هرچند ممکن است وقتی یک سیستم را از نقطه ای با نقطه دیگر ببریم اختلال موقتی در سامانه صورت بگیرد هرچند این اختلال مقطعی هم به حداقل رسید و ما با کمبود مواجه نشدیم و اقلامی چون  تخم مرغ و مرغ زیاد است و مرغ آن قدر زیاد هست که احتمالا باید دولت فکر کند که چگونه مرغ ها را خریداری کند که تولید کنندگان دچار ضرر نشوند.

وی افزود: روغن هم در انبارها و هم در کارخانه ها موجود است هرچند ممکن است بدلیل تغییر از یک وضعیت در برخی ساعات در برخی و فروشگاه ها تغییر موقت ایجاد شود.

* بر خلاف غرب در کشور ما هجوم به فروشگاه نداشتیم 

وحیدی ادامه داد: در غرب وقتی چیزی کم می شود غارت می‌کنند ولی در کشور ما حتی هجوم به فروشگاه ها هم نبود و حداکثر در برخی جاها صف داشتیم که محدود بود و مشکلی هم در آنها نداشتیم.

وحیدی در مورد صدور برخی فراخوان‌ها برای برگزاری تجمع اعتراضی تصریح کرد: تعداد فراخوان‌ها خیلی گسترده است و دشمنان ملت خیلی خوب فعال هستند و دلیلش هم روشن است چون آنها می‌دانند اگر از مرحله اقتصادی بخوبی عبور کنیم که به لطف خدا عبور خواهیم کرد، ملت ایران در نقطه جدید اقتصادی و ملی قرار می‌گیرد.

وحیدی بیان داشت: همه تلاش دشمن این است که طرحی را که همه اقتصاددانان آن را تایید می کنند نگذارند اتفاق بیفتد و اصلاح اقتصادی رخ دهد و همچنین تلاش دارند تا به هر بهانه ای مردم را مثلا به میدان بیاورند ولی مردم ما عمیقا به انقلاب و نظام و دولتشان اعتماد دارند و طبیعتا این اتفاق نمی افتد.

* مردم از فراخوان‌های دشمنان استقبال نکردند 

وحیدی با بیان اینکه دشمنان فراخوان های فراوانی دادند دریغ از اینکه هیچکدام از آنها اتفاق بیافتد، بیان داشت: از قزوین تصویری نشان داده بودند که مردم پالتو پوشیده بودند که معلوم است مربوط به فصل و زمان دیگری است. مردم با قدرت و صلابت از این فراخوان ها استقبال نکردند که البته معلوم هم است که مردم از گروهک منافقین و سلطنت طلبان بی آبرو حمایت نکنند و فقط در چند جا چند نفر تا چند ده نفر  بودند که تجمع با تلاش فرماندهی انتظامی پایان یافت.

وزیر کشور درمورد دلیل پذیرش دولت برای اجرای بار سنگین اصلاحات یارانه ای گفت: اینکه سعی کنیم به دلیل حفظ آبروی خودمان یا برای اینکه کسی به ما چیزی نگوید، این طرح را انجام ندهیم ناشی از سرمایه اجتماعی کم دولت و نظام است و وقتی نظام سرمایه و دولت اعتماد مردمی را دارد چرا نباید وارد این صحنه شود و با همین دلیل و به دلیل تکلیف قانونی دولت وارد صحنه شد و این ابتدای راه شکوفایی اقتصادی مردم ایران است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 0
  طرف بومی بومی را رئیس دانشگاه کردید از درب اتاق از جلو چشم دانشجو وارد اتاق میشد از درب مخفی که در اتاقش بودخارج میشد این شخص دانشجویان را بدبخت کرد بنده به دادگاه استان گفتم که ایشان باید پاسخگوی گرفتاری های من باشد پاسخگو که نبودن هیج کیلو کیلو واحد بهش دادن عضو فلان و بهمانش کردن
  • IR ۰۸:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
   0 2
   آقا یکی به داد من تو آمریکا برسه، الان یه هفته هست دندونم درد میکنه دندون پزشکم رفته مرخصی نیست،. آخه این چه زندگی ایه؟؟! آاااخ!!! ببخشید چی؟ بی ربط بود؟ خوب من فکر کردم باید اینجا عین بعضیا یه چیزی بنویسی که ربطی به موضوع مرغ و یارانه نداشته باشه!!!
 • علی IR ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 6
  لابد بعد هم انتظار دارید اختلاس نشه .؟
 • IR ۰۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  2 0
  همون یارانه قبلی هم برای من حذف شد
 • IR ۰۵:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  0 0
  مثلا راه یک فساد را بستید. اما افراد فاسد که نرفتند. هزار راه دیگر پیدا می کنند. چرا گندم را گرانتر خریدید؟ چرا کشاورز گندمکار گله داشت؟ چرا نهاده از سیستم گرانتر بود؟ چرا دلال ارزان می خرید؟ چرا کرایه حمل بالا بود؟ چرا قیمت لاستیک زیاد شد؟ و هزار چرا و گرانی که دلیل همه یارانه نیست. اخلاق و انصاف در جامعه و تجارت را یاد بدهید.
 • ناشناس IR ۰۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  4 0
  دولت و قوه قضائیه از پس این واردکننده هایی که آقای وزیر فرمایش میکنن بر نمیان
 • رامین IR ۰۸:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  0 0
  قیمتا ازاد شد
 • ناشناس IR ۰۸:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  0 1
  فعلا که در یک همه چیز 5 برابر شده .. روغن 800 گرمی 13000 هزارتومانی شده 63000 هزارتومان ...
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  3 0
  آقای وزیر یک دهه قبل رئیس مجلس فعلی از 4 درصدیهای برخوردار گفت! مراکز داخلی خودتان خط فقر را زیر 12 میلیون اعلام کرده! شما چطور بیش از 10 میلیون نفر رو از دریافت یارانه محروم کرده اید؟!!
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 1
  بسیارعالی
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 0
  امیدوارم
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 0
  اگر قرار باشد به 9 دهک یارانه پرداخت شود، بهتر بود به‌ازای هر نفر برای دهک اول، 600 هزار تومان؛ دهک دوم، 533 هزار تومان؛ دهک سوم، 467 هزار تومان؛ دهک چهارم، 400 هزار تومان؛ دهک پنجم، 333 هزار تومان؛ دهک ششم، 267 هزار تومان؛ دهک هفتم، 200 هزار تومان؛ دهک هشتم، 133 هزار تومان، دهک نهم 67 هزار تومان و دهک دهم صفر لحاظ می‌شد. این روش خطی توزیع، دقیقاً معادل روش پلکانی اجرا شده برای دولت هزینه دارد، اما به عدالت نزدیک‌تر است. البته باز هم خیلی بهتر بود که به جای یک دهک بالا، پنج دهک بالا حذف می‌شد و به‌ازای هر نفر برای دهک اول، یک میلیون تومان؛ دهک دوم، 800 هزار تومان؛ دهک سوم، 600 هزار تومان؛ دهک چهارم، 400 هزار تومان؛ دهک پنجم، 200 هزار تومان و دهک‌های ششم تا دهم، صفر لحاظ می‌شد.
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۵
  1 0
  خوب شما میگی چند وارد کننده یعنی این چند وارد کننده قابل شناسایی نیستند که دارن چکار میکنن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس