اصلاح یارانه آرد تصمیم جسورانه دولت است/ قیمت آرد در کل زنجیره آزاد می‌شود اما نان سنتی گران نمی‌شود

کارشناس اقتصادی معتقد است با طرح دولت، قوت غالب مردم که نان سنتی است با قیمت فعلی به دست مردم می‌رسد و کل یارانه در زنجیره گندم تا نان حذف می‌شود و قاچاق نیز متوقف خواهد شد.

به گزارش مشرق، ، مهدی هاشم زاده، کارشناس اقتصاد درباره ضرورت اصلاح یارانه آرد گفت: انتقال یارانه ارزی از ابتدای زنجیره به انتهای زنجیره، تصمیم کارشناسی دولت است و طبق این طرح، قرار است یارانه جدیدی به مردم اعطا شود.

وی با بیان این که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یکی از بزرگترین جراحی‌های اقتصادی کشور است که وقوع تحولات جهانی و منطقه‌ای، این اصلاح را ضروری‌تر کرده است، اضافه کرد: اولین موضوع، جنگ روسیه و اوکراین است. این دو کشور تقریبا ۴۰ درصد غلات دنیا و بیش از نصف روغن خوراکی جهان را تولید می‌کردند. با این جنگ، عرضه غلات و روغن از سوی این دو کشور به شدت کاهش یافته است. این سبب شده که ۴۰ درصد تجارت گندم و روغن، قفل شود و نتیجه آن افزایش بی‌سابقه قیمت روغن و گندم در همه جهان است.

هاشم‌زاده اضافه کرد:‌ این گرانی جهانی به ایران هم رسیده و دولت تصمیم گرفت اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی را به پایان ماه رمضان بیاندازد. دولت از ۱۲ اردیبهشت یارانه آرد صنف و صنعت را حذف کرد که طبیعی است اجرای آن به بعد از ماه رمضان می‌افتاد و عید فطر افزایش قیمت‌ها اعمال شده است.

کارشناس اقتصادی با اشاره به این که اصلاح یارانه‌های ارز ۴۲۰۰ تومانی در قانون بودجه آمده و دولت باید اجرا کند، گفت: در این زمینه چند اصلاح باید انجام شود: دارو، نان و نهاده‌های مرغ و روغن و لبنیات.

وی اولین و آسان‌ترین بخش از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را مربوط به ۲ میلیارد دلار دارو خواند و توضیح داد: چون سیستم بیمه‌ای تقریبا کاملی داریم و به راحتی می‌توان یارانه را به بیمه‌ها منتقل کرد و همه بیماران با توجه به بیمه‌ای که دارند به طور هوشمند از یارانه دارو بهره‌مند شوند.

هر کیسه آرد لب مرز یک میلیون تومان است

هاشم‌زاده با عنوان این که دولت از سخت‌ترین بخش کار را شروع کرده گفت: دولت مجبور بوده است و قاچاق آرد به شدت فراگیر شده است. هر کیسه آرد یارانه‌ای که دولت به نانوایی‌ها می‌دهد ۴۰ هزار تومان است که همین کیسه در لب  بین هفتصد هزار تومان تا یک میلیون تومان است چون قیمت به شدت افزایش یافته است. روغن هم همین وضعیت را دارد و روغن یارانه‌ای ایران در حال توزیع در افغانستان و ترکیه است. یعنی اگر کسی ۴۰ تن آرد به لب مرز ببرد بالای ۹۰۰ میلیون تومان سود می‌کند. این حاشیه سود به شدت جذاب است برای قاچاقچیان و اتفاقاتی که لب مرز در حال وقوع است این را تایید می کند.

وی افزود: آرد صنف و صنعت هم به طور یارانه‌ای بود که آن هم به شدت قاچاق می‌شد. از سوی دیگر ماکارونی هم با آرد یارانه‌ای تولید می‌شد و به طور گسترده صادرات قانونی می‌شد اما در واقع، حراج یارانه ارزی ایران به جیب کشورهای واردکننده بود. اگر یارانه نان سنتی را هم حذف نکنیم، آرد نانوایی‌های سنتی به صنف و صنعت قاچاق داخلی می‌شود.

قیمت نان سنگک برای اقشار کم‌درآمد از رقم فعلی هم ارزان‌تر خواهد شد

این کارشناس اقتصادی درباره حمایت از خانوارها هم توضیح داد: مکانیسم حمایتی دولت، اعطای تمام درآمد حاصل از آن به مردم است. دولت در حال هزینه دادن برای این جراحی اقتصادی است و پای کار آمده است. بر اساس طرح دولت، احتمالا قیمت نان سنگک برای اقشار کم‌درآمد از رقم فعلی هم ارزان‌تر خواهد شد. دولت باید از اقشار کم‌درآمد و متوسط حمایت کند و صد البته که از محل این اصلاح اقتصادی به دنبال جبران کسری بودجه خود نباشد و حتی بیشتر از میزان لازم به برگشت قدرت خرید مردم کمک کند. در ابتدا شاید این طرح با افزایش قیمت همراه شود اما در بلندمدت به نفع مردم و دولت است. البته دولت باید به سراغ مردم بیاید و با مردم صحبت کند و تمام عواید حذف هر نوع یارانه‌ای در زنجیره نان را به مردم بازگرداند.

جهان با مازاد گندم مواجه نیست

وی افزود: دولت طی چند ماه اخیر همه دلارهای نفتی را صرف واردات گندم کرده اما کلی از آن قاچاق شده و هم‌اکنون هم جهان با مازاد گندم مواجه نیست که ما بخواهیم بیشتر وارد کنیم. توصیه می‌کنم دولت یارانه نان و کالاهای اساسی را با هم اصلاح کند و اصلاح یارانه مرغ و روغن را هم شروع کند تا منابع حاصل را به طور کامل میان مردم توزیع کند و از تجربه موفق دولت احمدی‌نژاد در هدفمندی یارانه‌ها الگوبرداری کند. موفق‌ترین و کم‌حادثه‌ترین نوع هدفمندی یارانه‌ها در دولت دهم رخ داد برعکس دولت دوازدهم که بدترین نوع آن بود.

قیمت آرد در کل زنجیره آزاد می‌شود اما نان گران نمی‌شود

هاشم‌زاده در ادامه درباره نحوه هدفمندسازی یارانه آرد هم بیان کرد:‌ دولت قصد دارد یارانه نان را از طریق دستگاه‌های پوز در نانوایی‌ها به مصرف‌کنندگان اعطا کند که با توجه به سازوکار سوییچ درنظر گرفته شده از نظر اجرایی مشکلی نخواهد داشت. بنابراین قیمت آرد در کل زنجیره آزاد می‌شود اما نان گران نمی‌شود. هم جلوی قاچاق گرفته می‌شود هم مردم با گرانی نان مواجه نمی‌شوند.

حاشیه سود ۹۰۰ درصدی قاچاق آرد

وی در توصیه‌ای به دولت هم عنوان کرد:‌ اصلاح یارانه کالاهای اساسی باید انجام شود و با توجه به شرایط جهانی قطعا باید زودتر انجام می‌شد. اگر امروز این روند اصلاح نکنیم فردا مرغ هم قاچاق می‌شود. قیمت گندم چند برابر سال قبل شده است و هیچ دولتی نمی‌تواند این حجم را یارانه بدهد. هر نوع نظام توزیع قوی داشته باشیم با این حاشیه سود ۹۰۰ درصدی آرد، قطعا قاچاق خواهد شد و نمی‌شود جلوی هر نانوایی یک مامور گذاشت.

انتقال تمام عواید حاصل از اصلاح یارانه ارزی به مردم

این کارشناس اضافه کرد: افزایش قیمت آرد موثرترین کار است که دولت انجام داده است و کار دولت برای اصلاح نظام یارانه‌ها کاملا درست و برعکس افرادی که کنار نشسته‌اند و غر می‌زنند، تصمیم دولت کاملا دقیق است اما نکته مهمی که باز هم اشاره شده، بحث انتقال تمام عواید حاصل از اصلاح یارانه ارزی به مردم است.

به گفته وی، در دو ماه اول امسال کل روغن و نان شهرهای مرزی کشورهای همسایه را ایران تامین کرده است و همه نیز از مسیر قاچاق بوده است. دولت برای توقف این انحراف بهترین تصمیم را گرفته است. با یارانه نقدی که دولت خواهد داد بعد از چند ماه رفاه نسبی به مردم خصوصا اقشار کم‌درآمد خواهد رسید.

هاشم‌زاده افزود: در همین چند ماه اخیر به میزان بسیار زیادی قاچاق آرد از مرزهای زمینی ترکیه و عراق داشتیم. در این شرایط بحرانی، یارانه دادن به نان فرانسوی و باگت در اوضاعی که در کشورهای همسایه قیمت آرد ۲۰ برابر ایران است، جز بازصادرات این محصولات و عدم نفع عمومی برای مردم هیچ ثمری ندارد.

هشدار قحطی حتی در کشورهایی مثل چین و کانادا

وی با بیان اینکه هشدار قحطی حتی در کشورهایی مثل چین و کانادا صادر شده و تا سال ۲۰۲۵ وضعیت امنیت غذایی جهانی به شدت بحرانی است و در این شرایط اگر ما اصلاحات درستی نداشته باشیم، دچار مشکل خواهیم شد، گفت: در شرایط فعلی دو برابر نیاز گندم واردات داریم که باز هم جوابگوی دلالی نیست چون سودش هنگفت است. اینطوری اگر ادامه پیدا کند باید کل پول نفت امسال را بدهیم گندم وارد کنیم (البته اگر فروشنده‌ای باشد) و آخرش هم کل نان منطقه را تامین کنیم و قدرت خرید مردم نیز تغییر نکند.

هاشم‌زاده افزود: با طرح دولت، قوت غالب مردم که نان سنتی است با قیمت فعلی به دست مردم می‌رسد و کل یارانه در زنجیره گندم تا نان حذف می‌شود و قاچاق نیز متوقف خواهد شد.

وی در پایان توضیه کرد: نکته بسیار مهمی در زمینه اجرا، انتقال کلیه یارانه ارزی کالاهای اساسی و نان به انتهای زنجیره است که در این صورت به جای شوک‌های قیمتی چند مرحله‌ای، در یک مرحله کل یارانه‌های کالاهای اساسی اصلاح خواهند شد و برای این اصلاح بزرگ، دولت باید یارانه نقدی بزرگی نیز بدهد که برآورد اولیه برای هر نفر حدود ۵۰۰ هزار تومان یارانه نقدی جدید است که سبب ذی‌نفع شدن مردم برای این اصلاح اقتصادی بزرگ است.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • سیاوش IN ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  1 1
  من با نان فانتزی کاری ندارم. دارم راجع به نان بربری سر کوچه مون صحبت می کنم. الآن مدتیه ۱۵۰۰ تومن بیشتر پول میدیم (۵۰۰۰ تومن، به اندازه یه قاشق چایی هم روش کنجد داره) اما مسئولین میگن گران نشده! پس یعنی چی شده؟ یعنی ما مشتریهای این نانوایی همگی توهم میزنیم که نان از ۳۵۰۰ تومن به ۵۰۰۰ تومن ارتقاء پیدا کرده؟! (خیلی بعیده توهم زده باشم- یعنی توهم زده باشیم- گاهی اوقات که میرم نانوایی یواشکی طوری که کسی متوجه نشه از نفر کناردستی سوال می کنم: ببخشید شرمنده‌ام، شما هم احساس می کنید دارید ۱۵۰۰ تومن بیشتر پول میدید؟! اونم اینور اونور رو نگاه میکنه و میگه: پس یعنی شما هم متوجه شدید؟! بعد دوتایی می خندیم میگیم ظاهرا هردوتایی‌مون توهم زدیم چون مسئولین گرانی نان رو قاطعانه تکذیب کردن!)
  • IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
   3 0
   سرکدچه تون شاید دزد وحز وابستکان مسیولینه وپارتی داره والا باید همون سرکوچه اعدامش کنند-(سرکوچه ما هنوز ۱۵۰۰تومانه)
  • بشار عبدالواحد IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
   2 2
   گرانی در راه است
 • FR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  1 0
  مگه این کشور سران ندارد صاحب ندارد که گذاشتن همچین ارزی تصویبشود مگه مسخره بازی هر دولتی میادیک جوری به ملت اسیب میزند چرا همان موقع مجلس جلوش نگرفت با این پسوند غرب گرا خوب ضعفتون ماله می کشید یعنی چی غرب گراست چون غرب گراست باید با پیت نفت زندگی مردم اتیش بزند هم سکوت کردید
 • IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  0 0
  تا به حال از دولت آرد یارانه ای می گرفتند ولی به سوی فروش آرد نانوایی به صورت آزاد خوایم بود
 • IR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  6 0
  چرا تمام گرانی ها را وافزایش قیمت ها را شما به نام اصلاح به کار میبرید ونمیگید افزایش وحشتناک یا گرانی
 • IR ۱۷:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  3 0
  ۱۰ درصد حقوق ملتو افزایش دادید اونم هنوز نریختین به حقوقشون ولی دها باکه صدها درصد تا پایان سال افزایش قیمت کالا راتصویب میکنید
 • IR ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  8 2
  بازم بگید انقلاب انفجار نور بود ولی در اصل انفجار قیمت کالا های اساسی بود
 • IR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  5 0
  پیامبر بزرگوار اسلام در حج آخر گفتند ظلم نکنید وظلم را برای خودتان قبول نکنید. این گرانی ها ظلم است ونباید قبول کرد
 • IR ۱۷:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  4 0
  بس نمیکنید باگت ۱۵۰۰۰ ونان ساندویچ۱۰۰۰۰ از فردا فلافل سی هزار تومان میشه شیرینی ۲۵۰ هزار بیسکویت مادر ۷۵۰۰۰
 • IR ۱۷:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  4 1
  من پشیمونم
  • حاجی IR ۰۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
   1 0
   منم پشیمونم ولی پشیمونی سودی نداره باید ماهم یه راهی پیدا کنیم که ازاین همه غارت وچپوکردن سهمی داشته باشیم
 • SE ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  3 0
  دو گانه سازی قیمت برای هر کالا مساوی چراغ سبز دادن به فساد است. یقینا بسیاری از نانواها تحریک می شوند آرد خود را به قیمت بالاتر به تولید کنندگان شیرینی و نان فانتزی بفروشند. پس الکی توجیه نکنید. اگر شرایط کشور و جریان ورود ارز عادی بوذ، باید قیمت آرد برای همه آزاد می شد و صرفا یارانه مستقیم به مردم داده می شد که نان بخرند. اما الان که شرایط عادی نیست هر گونه اقدام برای افزایش قیمت در هر کالایی مساوی فشار بر مردم خواهد بود. اگر هم نگران قاچاق هستید یا یاد بگیرید مثل کره شمالی بی رحمانه مرزها را مسدود کرده و جلوی هر نوع قاچاق را بگیرید
  • IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
   0 0
   گرون کردن نان ازنظرروانی به مردم فشارمیاره وگرنه حرفت درموردفروش آرددولتی نانوایی به صورت غیرقانونی به قنادیهاورواج بیشترآن درسته.بایدقوانین دراین موردسخت تربشه واعمال قانون جدیتر
 • کریم IR ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  5 0
  خدایا به عزت و جلالتت قسمت میدیم مارو از دست این مسئولین نجات بده پروردگارا صدای مارو می شنوی یا نه؟
 • IR ۱۸:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  4 0
  در همسایگی ما یک نانوایی هست که شبها آرد را با نیسان بار می کنند و به جای فروش به مردم آن را در بازار آزاد به چندین برابر قیمت خرید می فروشند.به همین جهت هست که اجاره مغازه های نانوایی که سهمیه آرد دولتی دارند،نجومیست .قیمت فروش مغازه های دارای سهمیه دولتی هم سرسام آور می باشد.دولت باید در این مورد چاره اساسی بکند که عده ایی از ناتوانی نظارت دولت سوء استفاده کرده و سودهای ملیاردی به جیب می زنند.
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  9 0
  اگه مجازات قاچاق رو اعدام درنظر بگیرن دیگه هیچ کی دست به قاچاق و دزدی نمیزنه‌... قوانین ما قاچاق پرورن و باید اصلاح بشن.
 • NL ۱۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  8 2
  گران کردن و ستم بر مردم فقیر اسمش شده جسارت !
 • IR ۱۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  5 0
  چقدر این دولت جسور ر دوست دارم .. قربان جسارتتون . یه مقدار تو تصمیماتتون عقل ر چاشنی کنین بهتر میشه
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  6 2
  نان مردم قطع شود حمایت مردم از نظام قطع خواهد شد
  • US ۰۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
   1 2
   از طرف مردم صحبت نکن
 • IR ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  3 1
  جالب بود.من فکرمیکنم همه ازجمله خودمنم که داریم غرمیزنیم چون احساسمون اینه که این طرح درنهایت به نفع مملکت ومردمه تحمل می کنیم.اماایکاش نونهای فانتزی هم مثل نونهای سنتی هنوززیرپوشش یارانه قرارداشت یاحداقل به این گرونی نمیشد.نان باگت معمولی ۱۰هزارواقعاگرونه
 • IR ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۴
  0 0
  چون دولت نمیدونهرون کردن حتی یک قلم ازکاهای اساسی روی تمام کالاها وچیزها وزندگی مردم اثر میذاره-اول یارانه اش را بدهید وبعد دست بزنید به این فسارها وخرابکاریها وغارتها(اصل میدونید با اینکار چقدر بیت المال وسوبسید را یکشبه کردید تویه جیب دللالها(خدا نابودتان کنه هرکی ارد وماکارونی وروغن داشت احتکار کرد ویک شبه سه برابر فردا میفروشه(خاک تمام عالم برسرتان حداقل اول یارانه اش را میدادید بعد گرونش میکردید
 • ماحسون(کورد ایلام) IR ۰۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
  0 1
  نان تافزی یا همان فانتزی به چه درد کردم استان من میخوره، ما از صمون که یک نوع نان سنتی و عربی هستش و بسیار بسیار خوشمزه تر از نان های خارجی هستش استفاده میکنیم و غصه نان اصلا نداریم
  • IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
   1 0
   قشنگ همون صمونم اردش سفیده و با باگت فرقی نداره منم ایلامیم ایم گرون میشه صمون 350ت میشه دوهزارت
 • ماحسون(کورد ایلام) IR ۰۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
  0 1
  خدا شاهده ماکرونی کردم قیمت 8500 بود، تقصیر خودتان وفروشندگانتان هستش،اینکه گفتن 35000 من قبول ندارم چون همین امشب فقط قیمت گرفتم
 • IR ۰۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
  0 0
  مشرق جان عزیزت به گوش دولت مخصوصا جناب رئیس جمهور برسون دهک بندیارو بروز رسانی کنه بابا دولت قبل به ما ظلم شد اومدن یه مشت پولدارا دارن معیشتی میدن بعد ما مستمری بگیر حداقل بگیر تامین اجتماعی هیچ ، حالا از تنبلی وزارت این دولتم داره همون رویه رو ادامه میده فقط همون ۶۰ میلیون نفر ک خیلیاشون الکی دارن معیشتی میگیرن طرف بازنشسته کشوریه با ماهی ۸تومن معیشتی میگیره بعد ما مستمری حداقلی جزو دهک دهم حساب شدیم چه کنیممممممممم به کجا پناه ببریم حتما یارانه نانم به همینا میدن دیگه خدایاااااااا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس