کد خبر 1366569
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۵
اصلاحات نمایه اصلاح طلبان نمایه

اینکه چرا برخی اصلاح‌طلبان در فضای مجازی بر حذف نام سپاه از لیست گروه‌های تروریستی اصرار دارند، جای سؤال داشت. تعجب از این بود که چطور حامی سپاه شده‌اند!

به گزارش مشرق، روزنامه جوان نوشت:

اینکه چرا برخی اصلاح‌طلبان در فضای مجازی بر حذف نام سپاه از لیست گروه‌های تروریستی اصرار دارند، جای سؤال داشت. تعجب از این بود که چطور حامی سپاه شده‌اند! و از سویی چطور از شرطی که برجام مورد علاقه‌شان را با چالش روبه‌رو کرده، دفاع می‌کنند. نکته اینجاست که شرط بایدن، خواسته‌هایی در حوزه منطقه‌ای و دفاعی است. نگاهی به مواضع برخی خواص اصلاح‌طلب نشان می‌دهد که آن‌ها به دنبال تحمیل شرایط بایدن در حوزه منطقه‌ای و دفاعی بر ایران هستند.

هفته گذشته قاسم محبعلی فعال سیاسی اصلاح طلب و دیپلمات سابق که پیش از این در مصاحبه با یک رسانه خارجی پیشنهاد «شوک نظامی به ایران برای تغییر رفتار تهران»! را مطرح کرده بود، در مصاحبه با روزنامه شرق گفت: «اگر امروز جمهوری اسلامی ایران و دولت رئیسی نسبت به دولت روحانی با فراغ بال بیشتری می‌تواند به صادرات نفت دست بزند به دلیل آن است که دولت بایدن برای حصول توافق در وین، تحریم‌های حوزه انرژی ایران را تعدیل کرده و اتفاقاً به همین دلیل است که کشوری مانند چین می‌تواند اقدام به خرید نفت بیشتر از ایران بکند. در نتیجه عکس این وضعیت هم صادق است. به این معنا که اگر این مذاکرات نهایتاً به شکست برسد، دولت بایدن سیاست فشار حداکثری را به وضعیت دولت دونالد ترامپ و حتی بدتر از آن خواهد کشاند؛ چراکه دولت بایدن برخلاف دولت سابق امریکا توانسته است جامعه جهانی به‌خصوص اروپایی‌ها را با خود علیه ایران در مذاکرات وین همراه کند.»

او سپس در مورد بحث سپاه و لیست گروه‌های تروریستی اضافه کرد: «قرارگرفتن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی امریکا به تصمیم دولت ترامپ بازمی‌گردد. با این حال اگرچه دولت بایدن در ابتدای مذاکرات آمادگی خود را برای خروج سپاه از لیست گروه‌های تروریستی اعلام کرده بود و برای اجرایی‌کردن آن درخواست‌هایی نظیر تعدیل سیاست‌های منطقه‌ای و توان دفاعی ایران را مطرح کرد، اما با توقف کنونی در مذاکرات نفوذ بازیگران مخرب ضد احیای برجام از عربستان سعودی و اسرائیل گرفته تا کنگره امریکا سبب شده است که اکنون دولت بایدن دیگر توانی برای اجرایی‌کردن درخواست ایران نداشته باشد.»

او می‌خواهد توپ به نتیجه نرسیدن مذاکرات را در زمین ایران بیندازد و مفهوم چنین موضعی این است که ایران باید خواسته بایدن را می‌پذیرفت.

روزنامه اعتماد هم در یادداشتی به قلم فریدون مجلسی، دیپلمات سابق که اکنون خانواده‌اش ساکن امریکا هستند، می‌نویسد: «باید توجه داشت که طرف اصلی گفتگوهای برجامی ایران و امریکا هستند و تا زمانی که امریکا مهر تأیید بر توافق نزند، امکان دستیابی به تفاهم ممکن نیست... ایران باید بر سر مسائل منطقه‌ای مذاکره کند. امریکا خواستار گسترش چتر گفتگوها با ایران بر سر مسائل منطقه‌ای است.»

او پس از اینکه بحث گفتگوهای منطقه‌ای را وسط می‌کشد، اضافه می‌کند: «مسئله اصلی آن است که مشکلات اقتصادی و معیشتی امروز فشار سنگینی را بر دوش دهک‌های متوسط و محروم کشور ایجاد کرده است. قیمت اقلامی، چون گوشت، برنج، مرغ و روغن امروز سر به فلک می‌زند و زمانی که با متولیان امر درباره چرایی بروز این مشکلات صحبت می‌شود از تحریم‌ها و برجام سخن می‌گویند.»

در واقع سپاه بهانه است و اصلاح‌طلبان می‌خواهند به هر نحوی و با پرداخت هر هزینه‌ای شده، حرف امریکایی‌ها به کرسی بنشیند. سیستم موشکی ایران و نیز نفوذ ایران در منطقه، امریکایی‌ها را نگران کرده است. اما مگر ایران مسئول رفع نگرانی‌های امریکاست؟ مگر هر دستاوردی در ایران، امریکا را نگران کرد، باید از آن چشم پوشی کنیم؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • سید IR ۱۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۴
  5 1
  در بی خردی اصلاح طلبان مهوع ساده لوح ـــ البته به جز بی وطنان خائن شان ـــ همین بس که به خیال خام خود می توانند با حراج کردن امتیازات کشور در مذاکرات برجام و با دل بستن به لبخند و عکس انداختن، دل یانکی ها و هم پیمانان شان را نرم کنند و مثلاً دستاوردی کسب کنند! به همین جهت تمام هست و نیست و آبروی نداشته خود را به این قرارداد ننگین گره زدند که اکنون به مثابه شیشه عمرشان شده است که از شکسته شدنش واهمه دارند! به همین جهت همواره نگران به نتیجه نرسیدن مذاکرات هستند!
  • بشار عبدالواحد IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۴
   2 6
   سید تفرقه نینداز مومن
 • رضا IR ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۴
  5 0
  درود بر سپاه عزیز. لعنت خدا بر دشمنان سپاه پاسداران
 • محمد IR ۱۸:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۴
  3 1
  در دروغ گویی این جریان تحریف شکی نیست. کدام آدم. عاقلی شب مذاکرات ابزار قدرت خودشو مفت به دشمنش میده اگر این طوره چرا سال نود دو تا نود چهار چنین امتیازی به دولت روحانی ندادن که به خیالشون میانه رو بود. مقامات آمریکایی آشکارا به صراحت اعلام کردن تحریم شکست خورده این یعنی ایران بر خلاف نظر قطعی آمریکا داره نفت میفروشه و پولشو میگیره فهمیدن این قضیه ساده است برای کسانی که از نعمت عقل بهره مند باشند کسی هم اراجیف این جماعت باور نمیکنه جز جماعتی
 • IR ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۴
  3 1
  رفتار سیاسی اضلال طلبها آدمو یاد اون مردی میندازه که زندگیش دست دشمنه واون فقط پاشو از خط بیرون میبره!!!! تا همین حد متهور و غیرتمند، چی میخورید که باعث شده غیرت خونتون منفی باشه
 • IR ۰۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  2 1
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هم هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟! مذاکره‌ی فرسایشی برای کشور مضر است؛ آمریکا نمی‌خواهد مذاکره کند تا حرف حقی را قبول کند؛ بلکه می‌خواهد مذاکره کند تا حرف باطلی را تحمیل کند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. مطمئناً عدم توافق با شیطان بزرگ قلدر و سه نوچه‌ی اروپائیش از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود، شرف دارد. مطمئناً برجام چکی نیست که قابلیت نقد شدن داشته باشد، بلکه تجربه‌ی تلخی است که از اعتماد به غرب با صرف هزینه‌ی زیاد به‌دست آمده و تاکنون هم اشتباهات زیادی در مواجهه با آن در پیش گرفته شده است؛ اکنون تنها نفعی که می‌توان از این تجربه به‌دست آورد، برداشتن این یوغ از گردن صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشور، با عدم بازگشت به مذاکرات، و کوبیدن شجره‌ی خبیثه‌ی برجام بر سر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، و خروج قاطعانه و مقتدرانه از برجام با توکل بر خدا، و خنثی‌سازی تحریم‌ها از طریق ایجاد حرکت تولیدی و تحرک اقتصادی داخلی، و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان لازم با اخراج کامل جاسوسان آژانس و جمع‌آوری تمام دوربین‌ها است؛ و این، خواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی است که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن هستیم.
  • ؟_ IR ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۹
   0 0
   افرین سربلند ۲جهان باشید دلاور نظرم همینه
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  0 0
  اینکه ما داریم مذاکره می کنید از اصل و اساس غلط هست. دقیقا مثل اینه که آقا دزده تشریف آورده دزدی و حالا شما دارید باهاش مذاکره می کنید که بتونید برخی رو پس بگیرید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس