فتنه 88

فتنه ۸۸ پروژه بسیار پیچیده و گسترده ای بود که اهداف ضدایرانی متعددی را دنبال می کرد. این فتنه، هم معیشت مردم ایران را هدف قرار داده بود، هم امنیت مردم را، هم تمامیت ارضی کشور و هم استقلال کشور را.

سرویس سیاست مشرق - این روزها مصادف است با دوازدهمین سالگرد حماسه ۹ دی. در آن روز تاریخی، ملت ایران- با گرایش های سیاسی مختلف- به میدان آمده و تیر خلاص به پروژه دشمن برای کودتای مخملی در ایران زدند. پروژه ای که در خرداد ۸۸ رسما در وسط خیابان کلید خورد و با شعارهای «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است» و «نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران»، ابعاد آن مشخص شد.

ویژگی اصلی فتنه، غبارآلودکردن فضا با هدف جابجاکردن جای حق و باطل است. در این فضا تشخیص حق از باطل برای افکارعمومی دشوار شده و دوقطبی، تفرقه و واکنش های احساسی، بر جامعه حکمفرما می شود.

فتنه ۸۸ پروژه بسیار پیچیده و گسترده ای بود که اهداف ضدایرانی متعددی را دنبال می کرد. این فتنه، هم معیشت مردم ایران را هدف قرار داده بود، هم امنیت مردم را، هم تمامیت ارضی کشور و هم استقلال کشور را.

در ادامه، مرور مختصری داریم بر سرفصل های اصلی فتنه ۸۸ و دنباله فتنه در سالهای پس از آن:

** دیکتاتوری، استبداد و قانون شکنی

در آبان ۹۹ در شرایطی که هنوز شمارش آراء در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پایان نیافته بود، ترامپ در یک سخنرانی از محل کاخ سفید ادعای رخ دادن تقلب گسترده را مطرح و همچنین پیروزی خود را در انتخابات را اعلام کرد.

ترامپ همچنین در یک نشست خبری دیگر پیش از پایان شمارش آراء در ایالت های باقیمانده، گفت : «من قاطعانه در بسیاری از ایالت ها همچون فلوریدا، ایندیا و آیووا برنده شدم و بر خلاف مداخله تاریخی بزرگ رسانه ها و شرکت های تکنولوژی بزرگ ما با آمار بزرگی برنده شدیم. من بزرگترین آرای رای دهندگان غیر سفید از جمله لاتین‌تبارها، آسیایی‌تبارها و بومیان را در مقایسه با سایر رئیسان جمهوری جمهوریخواه در ۶۰ سال گذشته برنده شدم.   این سرکوب آرا است، کسانی که در ایالت‌های باقی‌مانده فعال هستند، دموکرات هستند و در حالیکه ما در حال برنده شدن بودیم، اجازه ندادند ناظران ما در آن حضور یابند و حتی وقتی حاضر شدند، گفتند که باید از فاصله زیاد در آنجا حضور داشته باشند».

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

اقدام ترامپ درخصوص اعلام زودهنگام پیروز انتخاباتی و همچنین کنفرانس‌های خبری متعاقب آن، واکنش های زیادی را در پی داشت. در همین رابطه «ایلهان عمر» نماینده سومالیایی تبار و دمکرات کنگره، ترامپ را با حاکمان خودکامه سومالی مقایسه کرد که از پذیریش نتایج انتخابات خودداری می کردند.

همچنین «باراک اوباما»  رئیس جمهور سابق آمریکا در سخنرانی حود در میامی در حمایت از  «جو بایدن»  گفت : «دونالد ترامپ گفته ممکن است قبل از این که همه آرا شمرده شوند، اعلام پیروزی کند. این چیزی است که یک دیکتاتور ذلیل انجام می‌دهد.  اگر به دموکراسی اعتقاد دارید، پس بگذارید همه آرا شمرده شوند».

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا نیز در واکنش به ادعای پیروزی زودهنگام و همچنین ادعای تقلب گسترده از سوی ترامپ را شرم آور و دیکتاتور منشانه نامید.

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

در این میان واکنش شبکه های اجتماعی توئیتر و فیسبوک به ادعای تقلب و اعلام زودهنگام پیروزی از سوی ترامپ نیز قابل توجه است. این شبکه های اجتماعی پیام‌هایی که حامیان و متحدان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای اعلام پیروزی زودهنگام در ایالت پنسیلوانیا منتشر کردند را برچسب زدند و این توئیت ها و پست ها را گمراه کننده خواندند.

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

بی بی سی فارسی نیز در چند خبر و گزارش، به ادعای ترامپ مبنی بر تقلب در انتخابات و اعلام پیروزی زودهنگام واکنش نشان داد و این اقدام را «مستبدانه»، «خطرناک» و «تکان دهنده» نامید.

در مجموع، از باراک اوبامای دموکرات تا هم حزبی های جمهوری خواه ترامپ و از توئیتر و فیسبوک تا بی بی سی فارسی، این اقدام را محکوم و آن را مصداق دیکتاتوری، حمله به دموکراسی، اقدامی مستبدانه و خطرناک نامیدند.

این در حالی است که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در ایران، «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» نیز دقیقا همین اقدام را انجام دادند. در آن سال، در شرایطی که مردم هنوز مشغول رأی دادن بودند و انتخابات به اتمام نرسیده بود، میرحسین موسوی در اظهارنظری تأمل برانگیز گفت: «برابر اطلاعاتی که ما از ستادهایمان داریم، در سطح کشور،   برنده قطعی، برنده قطعی با نسبت آراء بسیار زیاد اینجانب هستم»! وقتی که میرحسین موسوی این ادعا را در کنفرانس مطبوعاتی خود مطرح کرد، هنوز ۲ ساعت به پایان ساعت رای گیری باقی مانده بود و اساسا پس از این دو ساعت (اگر زمان رای گیری تمدید نمی شد) تازه شمارش آراء آغاز شده و طبعا ساعت ها به طول می انجامید.

همانطور که مقامات و رسانه های آمریکایی و انگلیسی در سال گذشته تاکید کردند، این اقدام میرحسین و کروبی مصداق دیکتاتوری و استبداد و قانون شکنی و حمله به دموکراسی بود؛ اما در آن مقطع از باراک اوبامای دموکرات تا جان بولتون جمهوری خواه و از توئیتر و صدای آمریکا تا فیسبوک و بی بی سی فارسی همگی به تشویق و تمجید از میرحسین و کروبی پرداخته و بر آتش فتنه ۸۸ دمیدند و مردم ایران را ماهها درگیر آشوب و التهاب کردند.

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

در سال گذشته هم حزبی های ترامپ، ادعای وی را محکوم کردند، اما فعالین اصلاح طلب از خاتمی و حجاریان و تاجزاده و آخوندی و زنگنه و ربیعی و ترکان و نعمت زاده و مجید انصاری و موسوی خوئینی ها تا معصومه ابتکار و زیباکلام و عباس عبدی و علوی تبار و عماد باقی و کرباسچی و مرعشی و فائزه هاشمی و ...همگی از اقدام دیکتاورمأبانه و مستبدانه میرحسین موسوی و کروبی حمایت کرده و علیه جمهوریت شورش کرده و رأی مردم را لگدمال کردند.

برگزاری کنفرانس خبری از سوی یکی کاندیداها و اعلام پیروزی قطعی، در حالیکه مردم هنوز در شعبه‌های رأی مشغول رأی دادن بودند، نپذیرفتن نظر نهادهای قانونی و امتناع از ارائه هرگونه سند و مدرک، دعوت به تجمعات غیرقانونی و حمایت از شرارت‌ها و آشوب‌طلبی‌ها و در نهایت بی ثبات کردن ۸ ماهه کشور، تنها بخشی از کارنامه سیاه و «خیانت نابخشودنی» سران و فعالین فتنه در سال ۸۸ است.

** پروژه تکه تکه کردن ایران

فتنه ۸۸، حدود هشت ماه به طول انجامید. علیرغم اقدامات ساختارشکن و ایجاد آشوب و التهاب آفرینی سران فتنه، نظام با سعه صدر با آنها برخورد کرد.

سران فتنه گرچه با ادعای تقلب در انتخابات و پدید آوردن حوادث و ناآرامی‌های پس از انتخابات، خیانتی نابخشودنی مرتکب شده و روزی باید در دادگاه محاکمه شوند، ولیکن موارد مذکور هیچکدام دلیل حصر این افراد نبود. این حوادث در سال ۸۸ (از ۲۲ خرداد تا ۹ دی به مدت هشت ماه) به وقوع پیوست و سران فتنه تا ۲۵ بهمن سال ۱۳۸۹ کاملاً آزاد بودند.

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

دلیل اصلی حصر سران فتنه، توطئه مشترک و پیچیده آمریکا، رژیم صهیونیستی، برخی کشورهای اروپایی و سران مرتجع منطقه در سال ۸۹ و پس از ناکامی در کودتای مخملی است.  سران فتنه بازیگر اصلی این توطئه امنیتی بودند. توطئه‌ای که اگر هوشمندانه و به هنگام- توسط شورای عالی امنیت ملی- خنثی نشده بود، سرنوشتی شبیه عراق و سوریه طی سال‌های گذشته، می‌توانست برای ایران رقم بخورد. بنابراین حصر، دلایل امنیتی دارد و ادعای تقلب و رفتارهای ساختارشکنانه در سال ۸۸، دلیل آن نیست.

بر همین اساس یکی از پروژه های اصلی دشمن به واسطه فتنه ۸۸، تکه تکه کردن ایران و برافروختن آتش جنگ داخلی در اقصی نقاط کشور بود که با هوشمندی مردم و درایت نظام، این نقشه شوم رسوا شد.

** حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به معیشت مردم

یکی از اقدامات نابخشودنی فتنه گران در سال ۸۸، تیزکردن چاقوی تحریم های ضدایرانی بود.

«مایکل لدین» مشاور سابق شورای امنیت ملی آمریکا و عضو برجسته موسسه «آمریکن اینترپرایز» - مرداد ۹۴- در یادداشتی در نشریه «فوربس» نوشته بود: «سناتور «چاک شامر» نقش مستقیمی در نامه نگاری محرمانه بین دولت اوباما و سران آشوب علیه دولت ایران در سال ۱۳۸۸ و در پی انتخابات ریاست جمهوری داشته است.  دولت آمریکا تصمیم گرفت پیامی برای گروه موسوی و جنبش سبز بفرستد.  سناتور شامر دوستی در وال استریت داشت که با سبزها در ارتباط بود و همان فرد به عنوان رابط انتخاب شد. از شامر خواسته شد از طرف دولت این پیام و سوالات پیوستش را به رهبران جنبش سبز منتقل کند. سوالات این بود: "ما باید چه کاری انجام دهیم؟ چه کاری نباید انجام دهیم؟  ".».

لدین در ادامه نوشت: «پاسخ این پیام در یک یادداشت ۸ صفحه ای در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۰۹ (۹ آذر ۸۸) دریافت شد. نویسندگان محتاط بوده اند و متن امضا نشده و من دلایل روشنی دارم که چند نفر در تهران روی آن کار کرده اند. در این نامه تصویری از ایران با عبارت های بسیار خشنی آمده است که این کشور تحت «حکومت استبدادی»، «رژیمی خشن» و «دیکتاتوری» است که با سرکوب مردم و چپاول منابع عمومی ادامه حیات می دهد. همچنین در این نامه تاکید شده است: حکومت قابل اصلاح نیست اما نیروهای حامی تغییر در داخل قوی هستند و به خوبی هدایت می شوند!  ».

همچنین روزنامه لس آنجلس تایمز- مهر ۸۸- با اشاره به گفتگوی یک مقام آمریکایی با سران اپوزیسیون و نمایندگان سران جنبش سبز، به نقل از این مقام آمریکایی در گزارشی نوشت: «مطمئنا پیامی که من از گردهمایی اخیر فعالان اپوزیسیون ایران- که در میان آنها بعضی شخصیت های نزدیک به رهبری جنبش سبز حضور داشتند- شنیدم، این بود که تحریم باید اعمال شود و هرچه شدیدتر باشد؛ تحریم تدریجی، فقط به رژیم این امکان را می دهد که خود را با وضعیت جدید تطبیق دهد. آنها گفتند برای اینکه تحریم موثر باشد، باید به صورت شوک وارد شود که فلج کند، نه مانند واکسن. برخی از آنها نگرانند رژیم بر اثر حمله نظامی فلج نشود و به جای آن، جنبش سرکوب شود. با وجود این نگرانی پیشنهاد دادند بمباران تاسیسات هسته ای و مراکز سپاه پاسداران و بسیج - هر چند که تعدادی از مردم را هم نابود کند- موجبات براندازی را تسریع خواهد کرد».

در حال حاضر رژیم تحریم های ایران که هنوز پس از امضای برجام برداشته نشده است، ریشه در قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت دارد که (ژوئن ۲۰۱۰) اولین سالگرد فتنه ۸۸ صادر شد.

تمام تحریم های یکجانبه ای که اکنون به عنوان تحریم های موثر علیه ایران از آنها یاد می شود (تحریم های انرژی و مالی) در واقع براساس زیرساخت حقوقی که در این قطعنامه ایجاد شد، اعمال شده است. اما این قطعنامه اساسا نه یک قطعنامه هسته ای و نه با هدف واکنش نشان دادن به سیاست های هسته ای ایران اعمال شده بود.

قطعنامه ۱۹۲۹ در سالگرد فتنه ۸۸ و با هدف حمایت از جنبش سبز در ایران صادر شد. در حقیقت بانیان و حامیان فتنه ۸۸ با تحمیل قطعنامه ۱۹۲۹، چاقوی تحریم را تیز کرده و سفره مردم را کوچک کردند.

** کابینه موسوی و کروبی با ۴ سال تاخیر روی کار آمد

روزها و ماهها سپری شد. سال ۹۲ فرا رسید و در انتخابات ریاست جمهوری، حسن روحانی پیروز شد.

آقای روحانی کابینه خود را انتخاب کرد. عباس آخوندی، بیژن زنگنه، محمدرضا نعمت زاده، حسین فریدون، اکبر ترکان، علی ربیعی، معصومه ابتکار، اسحاق جهانگیری، محمدباقر نوبخت، محمدعلی نجفی، محمد شریعتمداری و...از جمله افرادی بودند که در ستادهای انتخاباتی میرحسین و کروبی در سال ۸۸ حضور فعال داشتند.

به عبارت دیگر، اعضای ارشد ستادهای انتخاباتی میرحسین و کروبی در سال ۹۲ در دولت روحانی در پست های ارشد مشغول به کار شدند. در حقیقت کابینه آقای روحانی، نمونه ای از کابینه میرحسین موسوی و کروبی با ۴ سال تاخیر بود. نتیجه چه شد!؟

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

به عنوان مثال، عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی در افزایش قیمت خرید مسکن و گران کردن هزینه اجاره بهای واحدمسکونی رکورد زد و خسارت های فراوانی به مردم وارد کرد.

بیژن زنگنه در وزارت نفت، قرارداد خسارت بار توتال، خسارت ۱۵۰ هزارمیلیارد تومانی حذف کارت سوخت، خسارت صادرات گاز مجانی به ترکیه، تبعات خسارت قرارداد کرسنت و...را در کارنامه خود ثبت کرد. اسحاق جهانگیری نیز با دلار ۴۲۰۰ تومانی، حداقل ۱۸ میلیارد دلار خسارت به مردم وارد کرد.

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

حسین فریدون، نعمت زاده، اکبر ترکان، علی ربیعی، محمدعلی نجفی، نوبخت، ابتکار و هیچکدام نتوانستند کارنامه قابل قبولی به افکارعمومی ارائه دهند.

دولت قبل در ساخت مسکن، دست روی دست گذاشت و تورم ۷۰۰ درصدی مسکن را بر جای گذاشت. در دولت قبل قیمت پراید از حدود ۱۷ میلیون تومان به حدود ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت. دولت قبل مرغ را کیلویی ۴۵۰۰ تومان تحویل گرفت و در همان دولت قیمت مرغ تا حدود ۴۰ هزارتومان افزایش یافت.

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

اگر به نرخ تورم در دوره انتقال از دولت‌ قدیم به دولت جدید در سه دهه اخیر نگاهی بیندازیم مشخص می‌شود که حسن روحانی بالاترین نرخ تورم انتقالی را به دولت بعد از خود به جای گذاشته است.

از سوی دیگر طبق آمارها، در دولت روحانی اقتصاد کشور چهار بار با رشد منفی مواجه شده و درمجموع رشد اقتصادی را در هشت‌سال گذشته به حدود صفر رساند. این برای اولین‌بار است که در سه‌دهه اخیر چنین دوران طولانی رشد منفی اقتصادی در کشورمان به‌وقوع پیوسته است.

همچنین در دولت روحانی ضریب جینی به عنوان شاخص شکاف طبقاتی از ۳۶۵ هزارم در سال ۱۳۹۱ به ۴۰۰ هزارم در سال ۱۳۹۹ رسید یعنی افزایش ۹.۵ درصدی شکاف طبقاتی در دولت روحانی رخ داده است که بالاترین میزان در دهه‌های اخیر است.

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

در دولت روحانی حجم نقدینگی ۸ برابر شد و از ۴۷۹ هزار میلیارد تومان در پایان دولت دهم به ۳۸۲۰ هزار میلیارد تومان در پایان دولت دوازدهم رسید.

نتیجه اینکه، طیف تندروی اصلاح طلب نه جنبه شکست در انتخابات را دارد و نه جنبه پیروزی در انتخابات.

** شکست پروژه مظلوم نمایی

در شهریور ۹۹ تصویری از حضور «مهدی کروبی» کاندیدای شکست خورده انتخابات ۸۸ (با ۳۳۸ هزار رای در کل کشور) و از سران فتنه در خانه «قدرت علیخانی» از فعالین اصلاح طلب در شمال شهر تهران منتشر شد. در این تصویر حاضرین مشغول «خوش و بش» و «بگو و بخند» و صرف میوه بودند.

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت
از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

از شباهت میرحسین موسوی با ترامپ تا حمله گازانبری افراطیون اصلاح طلب به سفره مردم/ ۹ دی بساط دشمنان ملت ایران را به هم ریخت

انتشار تصویر مذکور در فضای مجازی بازتاب گسترده ای داشت. کاربران فضای مجازی و فعالین رسانه ای با تعابیری همچون «حصر لاکچری»، «قصرنشینی در ایام حصر»، «حصر VIP» به این عکس واکنش نشان دادند.

یکی از کاربران فضای مجازی نوشت: «من جای کروبی و موسوی باشم از تاجزاده به خاطر تلاش برای رفع حصر شکایت می کنم».

اما این اولین بار نبود که تصویر و اطلاعاتی درباره «حصر لاکچری» کروبی و میرحسین منتشر شد. استخر، سفر و گردش، امکانات ویژه و درجه یک پزشکی، تیم حفاظت، دورهمی های حزبی و قبیله ای در خانه باغ های شمال تهران و...همگی در اختیار کروبی و میرحسین و رهنورد است ولی فعالین اصلاح طلب به گونه ای فضاسازی می کنند که گویی این افراد در وضعیت بسیار بغرنج و اسفناک و به دور از کوچکترین و ابتدایی ترین امکانات لازم و در رنج و مشقت روزگار میگذرانند!

واقعیت این است که پروژه «رفع حصر سران فتنه» صرفا نقش «نارنجک دودزا» را ایفا می کند. طیف تندرو اصلاح طلب بانی و مسبب اصلی مشکلات موجود است و نارنجک دودزای «مطالبه برای رفع حصر»، افکارعمومی را از توجه به موضوع اصلی منحرف می کند. موضوع اصلی چیزی نیست جز مطالبه گری از بانیان مشکلات موجود برای پاسخگویی.همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، طیف تندروی اصلاح طلب نه جنبه شکست در انتخابات را دارد و نه جنبه پیروزی در انتخابات.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 77
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • نیما IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  24 68
  به جای اصلاح طلب باید نام افساد طلب به رویی آنها گذاشت
  • IR ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   11 46
   فتنه 88 کودتای باند قدرت و ثروت بود زیرا از سال 84 دست شون از پُست های مدیریتی و حقوق های نجومی و رانت کوتاه شده بود.
  • IR ۲۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   13 53
   حتی اگر صد سال هم بگذرد تاریخ ایران بی کفایتی ها و بی تدبیری ها و خیانت های افساد طلبان در 20 سال گذشته را فراموش نخواهد کرد.
  • IR ۲۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   10 79
   بیژن زنگنه و عباس آخوندی باید به جرم ترک فعل محاکمه و مجازات بشوند.
  • DE ۰۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   8 47
   قابل توجه کسانی که به دنبال رفع حصر سران فتنه هستند من خودم در تمام شهرها و دهات ایران رفتم ازشون پرسیدم مشکلاتتون چی هَ . گفتند ما مشکل کار داریم مشکل نان داریم مشکل مسکن داریم مشکل دارو داریم مشکل برق و آب و گاز و هزاران مشکل دیگه داریم ولی هیچکدام مهم نیستند بیخیال ما تنها یک مشکل اصلی داریم مشکل اصلی ما حصر است. نه بابا هیچ مشکلی دیگه ای ندارید ؟ نه به جان جان کریه .به جان جان افه کنه ای مشکل ما فقط حصر است. عجب!! از دولت چه انتظاری دارید ؟ ما مردم انتظار داریم دولت همه مردم را حصر کند تا برق و آب و گاز و نان و ....مسکن ...همه اش را از بیت المال بدهند ما مفت مفت دورهمی بخوریم و حال کنیم .عه !! اینارو باش !@!
  • IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   3 23
   - هر كس قانون الهى را بشكند، شكسته مى شود.
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  6 20
  داداش مشرق این اصلاحاتچی ها ول کن. اینا مخ شون یجور دیگه کار می کنه. اینا اگر می خواستن بفهمن تو این 40 سال فهمیده بودن.
  • IR ۰۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   4 19
   باید روشنگری کرد
 • IR ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  59 5
  مشرق چرا وصله خودتون میچسپنید به بقیه واقعا خنده دار هست این وب سایت برای یه مشت افراطی زبان نفهم فقط جالبه.خخخخخخ
  • DE ۱۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   1 35
   از خنده هات(خخخخخ) ۱۶:۳۳ - پیداست این سایت برات واقعا جالب بوده .خوشتان آمده
  • IR ۰۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
   22 0
   ۱۷:۵۸ - چرا بهت فشار امد مشرقی؟؟!!!
 • IR ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  18 9
  بابا بس کنید دختر بنده که سال ۸۸ کلاس اول بود امسال وارد دانشگاه شد. مشکل اشتغال و تورم رو حل کنین، میرحسین و کروبی و سبز و بنفش به تاریخ پیوستند.
  • IR ۲۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   5 4
   بنده خدا مثل اینکه خیلی خواب تشریف دارید گرای این تحریم های ظالمانه رو که از عوامل اصلی این حجم از مشکلات اقتصادی است همین خبیثهای فتنه‌گر به دشمنان مردم و کشور دادند اونوقت به روشنگری در مورد خیانت های اینها اعتراض می کنی واقعاً که...
  • IR ۲۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   6 2
   چنانچه بصیرت داشتی میفهمیدی که همین جناب میر حسین موسوی ها کروبی ها سبز ها و بنفش ها در سال ۸۸ از باعث و بانی اصلیترین کسانی بودند که گرای تحریم ها را به امریکا و اروپا دادند و از اصلیترین نام هایی بودند که غیر از اینکه گرای تحریم های ظالمانه را که دادند نهایتا در پی تجزیه ایران و شروع جنگ های داخلی قومیتی ، طایفه ای صدساله بودند باید هرسال در صدا و سیما و رسانه های جمعی و فضای مجازی برای نسل ها اینده همین جوانان امروز روشنگری شود تا منافقین نتوانند جای جلاد و شهید را عوض کنند امروز مشکل اشتغال ،مسکن ،تورم نجومی بگیری، کار همین اقازاده های ارازل همین سبزها و بنفش ها میباشد تورم که یک شبه به این شدت بوجود نیامده است این ها گرگ در لباس میش میباشند که منافع ملی را قربانی منافع شخصی و جریانی قبیله ای خودشان کرده اند اگر روشنگری نشود همین جریان منافق زنجیره ای گنجشک را رنگ میکنند و بجای قناری به ملت مظلوم میفروشند امروز نمیبینید که این اقازاده ها، خانم زاده های زالو صفتان منافق چطور در نجومی بگیری ،اختلاس های کلان ، زمین خواری ، دریا خواری ،جنگل خواری ،بورس، نفت، پتروشیمی و غیره حق ملت مظلوم را خرج خود و فرزندان کثیف خود میکنند چرا نباید روشنگری شود چرا مخالفید که مردم کف کوچه وبازار بفهمند ،،همین جیغ های زهر اگین سبز و بنفش چطور با تزویر فریب و نیرنگ طی هشت سال پراید هفت و نیم میلیونی را به صدو چهل میلیون رساندند و سفره مردم را کوچک و کوچکتر کردند که امروز شاهد ان میباشیم پس باید شبانه روز بیست و چهار ساعت روشنگری گردد تا نسل های اینده به درک صحیحی از فهم و بصیرت برسند و بدانند فقط با اتحاد و مقاومت میتوانند به قله های افتخار رفاه واسایش برسند بفهمند چه کسانی مخالف دیدگاه حاج قاسم ها بودند حاج قاسم با گرای کدام منافقین تکه تکه گردید تا چنانچه مسببین وضع موجود نتوانند امنیت جانی مردم را خدشه وارد کنند و کشور را به سمت لیبی شدن و سوریه شدن سوق دهند خدا لعنت کند منافقین داخلی که خطرشان هزار برابر دشمن خارجی میباشد. چنانچه روشنگری گردد در موقع انتخابات مردم فریب جیغ سبز بنفش و رنگانگ را نمیخورند و میتوانند در سرنوشت خود سهیم شوند.
  • IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   6 2
   متاسفانه در طول تاریخ ایران منافق همیشه وجود داشته علل الخصوص از قاجاریه تا حال حاضر که بیشتر نمود پیدا کردند.
  • IR ۲۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   6 0
   قطعنامه 1929 که بسترساز تحریمهای بانکی و نفتی و مشکلات اقتصادی برای کشور شد نتیجه فتنه و آشوب اصلاح طلبان در سال 88 بود نباید از نقش فتنه در ایجاد مشکلات معیشتی مردم غافل شد.
  • IR ۲۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   5 2
   اصلاح طلبان در 8 سال گذشته اقتصاد کشور و معیشت مردمو نابود کردند و رکورد تورم در 70 سال اخیر را شکستند و مملکت را به قهقرا بردند.
  • IR ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   3 0
   مرد حسابی این جریان هنوز ادامه داره.اگه مردم آگته نباشند و این جریان به روی کار بیاند میدونی جه اتفاقی میفته!جریان به اصطلاح دروغ اعتدال هم که بعض مردم ۸ سال روی کار آوردنش دیدید که چکار باهامون کرد! حاا بازم ساکت باشیم
 • FR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  4 1
  اصلاح طلبان در واقع براندازان جمهوری اسلامی و ضد انقلاب رسمی کشور بوده اند اعتماد به نفس نظام و قدرت ذاتی و بومی انقلاب رمز پایداری و مانع از به هدف رسیدن انان شد هر چند مردم خیلی سختی کشیدند ....
 • CA ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  8 1
  لعنت بر پدر خوانده فتنه 88 که نامی از او نبردید از ما به یک اشاره . مشرق منتشر کن تا آنان که اهل فهم هستند حدیث مفصل بخوانند از این مجمل !!
  • CA ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   3 0
   هیچ کس نفهمید که پدر خوانده فتنه 88 پذر بزرگوار فائزه ومهدی بود وهیچ کس حتی مشرق جرئت به زبان آوردن نام اورا ندارد !! مشرق اگر جرئت داری منتشر کن !!
  • DE ۱۸:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   1 0
   بابا اینقدر مشرق رو نلرزونید بیچاره گوشتش آب شد از ترس پوست و استخون شد آخه چرا این کامنت های ترسناک را مینویسید
 • IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  4 31
  این اَرازلِ مفت خور و زالو صفت را به دریا بریزید و به مملکت آرامش ببخشد.
 • پا پتی دنبال عدالت IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  9 70
  حصر باید تمام شود و محاکمه فتنه گران با اشد مجازات (اعدام) صورت گیرد.
  • IR ۰۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   2 2
   موافقم
  • IR ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   0 44
   دقیقا
 • GB ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  1 0
  ترامپ وترامپیسم یک پدیده مابین خودشیفتگی تنبلی ترس فریب خویشتن ودیگران وبی رحمی وقدرت طلبی وثروت اندوزی بوجود میاد برخورد با این نوع پدیده کارستانی میطلبد که از عهده آدمهای معمولی خارج است اول ملایمت ومدارا اگر ساز گار نبود که معمولاً نیست از بین بردن این پدیده ها با قصاوت مطلق ۔
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  9 42
  ننگ بر سران فتنه ۸۸ و حامیان آنها
  • IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   3 4
   مرگ بر فتنه گر
  • IR ۲۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   0 0
   مرگ بر آمریکا
 • IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  8 14
  ننگ بر سران فتنه ۸۸ و حامیان آنها
 • IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  1 1
  سلام - - انسان، طبيعتاً عجول است. «استعجالهم بالخير» [232] - اگر خداوند در دنيا، بدكاران را كيفر فورى مى داد، كسى باقى نمى ماند و نسل بشر منقرض مى شد. «لو يعجّل اللّه... لقضى اليهم اجلهم» - يكى از سنّت هاى الهى، «استدراج» در عذاب ومهلت دادن به ظالمان است. «فنذر الذين...» - هلاك نشدن كفّار، نشانه ى حقّانيّت آنان نيست. «فنذر الذين لايرجون لقاءنا» - آنان كه از خدا بريده وسرگرم خود شده اند، هدف معيّنى ندارند و حيرانند. «فى طغيانهم يعمهون» - انكار وبى توجّهى به قيامت، موجب طغيان و رهاشدن به حال خود و محروم شدن از الطاف الهى است. «لايرجون لقاءنا فى طغيانهم يعمهون» ----- 232) در آيه ى ديگرى آمده است: «خُلِق الانسان من عجل» انبياء، 37.
 • DE ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  5 2
  فتنه ۸۸ پروژه بسیار پیچیده و گسترده ای بود که اهداف ضدایرانی متعددی را دنبال می کرد. این فتنه، هم معیشت مردم ایران را هدف قرار داده بود، هم امنیت مردم را، هم تمامیت ارضی کشور و هم استقلال کشور را// وتنها نیرویی که کشور را نجات داد نعمت ولایت فقیه بود که شیعه و سنی را برادروار همانگونه که دستور اسلام است گرد هم آورده است. معمار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی رض فرمودند‌پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به این مملکت آسیبی نرسد./ روباه مکار و دغل پیر انگلیس وقتی از اتحاد مسلمانان تحت فتاوای معممین طراز اول شیعه بزرگترین ضربه ها را خورد برای شقه کردن دین فرقه ظاله بهاییت را اختراع کرد که شکست خورد . و اکنون سالهاست برای شکست انقلاب هم شیعه و آخوند انگلیسی درست کردند هم غربگداها و مدعیان اصلاحات را. و فتنه های دیگر ودیگر و دیگری در راه است و همه با زعامت و تدبیر حضرت آقا و فدائیان ایشان یعنی ملت ایران و حتی خارج از مرزهای ایران خنثی و نابود خواهد شد. فدای امام خامنه ای
 • US ۱۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  5 2
  چرا و فقط از سمت مشهد و سمنان ریس جمهور!
  • DE ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   0 12
   چرا وفقط مردم به نامزد مورد نظر خود رای میدهند . بنی صدر...شهید رجایی..رفسنجانی...خاتمی....احمدی مشاء ...روحانی...جناب رییسی...خوب مردم دلشون میخواد اینطوری رای دهند. مشکلی داری با رای مردم؟
 • حسن AU ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  11 6
  بنام حق ناظر به هرچه اعتقاد دارید هر توهین و حمله ای دارید به میرحسین بکنید ولی یک مسلمان حتی خطاکار را با جنایتکار وحشی ملعون مانند ترامپ قاتل سرداردلها و هزاران بیگناه در افغانستان و یمن و سوریه و عراق ولبنان مقایسه نکنید..دراین آیه شریفه تاملی کنید....وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ ﴿المائدة: ٨﴾
  • ناشناس CA ۲۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   3 5
   اولا میرحسین موسوی مسلمان نبود! دوما موسوی هم قاتل مردم در سال ۸۸ بود!
  • IR ۲۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   2 7
   موسوی حرمت شکنان عاشورای حسینی در فتنه 88 را مردان خدا جو !!! نامید و از آنها اعلام برائت نکرد.
  • IR ۲۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   5 27
   ترامپ احمق دروغگویی و عوامفریبی موسوی و کروبی را در یادها زنده کرد.
  • بنده خدا US ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
   3 1
   چه فرقی میکنه؟؟؟ لنگه همن‌. اگه موسوی و کروبی موفق شده بودن کشور رو به آشوب و تجزیه بکشن نه اسمی از سردار سلیمانی الان کسی شنیده بود نه نونی واسه خوردن گیر میومد و ناموس همه در خطر بود.
  • DE ۰۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   4 1
   حالا شما ۱۸:۵۷ چرا قرآن سر نیزه کرده ای.
  • IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   2 0
   قضاوت در مورد انسانها فقط با خداوند متعال است. مسلمان بودن یا نبودن مردم را هم خداوند تعیین می کند. روز محشر روسیاهی برای کسانی خواهد ماند که قضاوت می کنند.
 • كريم IR ۲۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  4 13
  موسوي غلط مي كند كه بتواند جاي ترامپ را بگيرد. ترامپ براي كشورش كار مي كند و موسوي براي آمريكا و اسرائيل و انگلستان.
  • IR ۰۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   3 0
   باحال بو
 • حقی IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  2 1
  مشرق جان
  • IR ۰۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   3 0
   مشرق جان مچکریم
 • IR ۲۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  4 2
  مرگ بر ضد ولایت فقیه
  • IR ۰۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   5 0
   مرگ بر منافق
 • IR ۲۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  3 6
  ترامپ با موسوی مقایسه نکنید اون از موسوی بهتر عمل کرد و در اخر به قانون تن داد تنش ادامه نداد اگر ادامه میداد جنگ شورش داخلی شدت میگرفت فتنه سال 88 ایران را تا مرز نابودی فروپاشی امنیتی اقتصادی فرهنگی پیش برد
 • US ۲۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  11 3
  تک تک صحبت های میرحسین درست از اب درامدند
  • ناشناس IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   6 6
   مرگ بر میرحسین موسوی و تمام اصلاح طلبان
 • IR ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  9 3
  فقط میتونم بگم خاک بر سرت مشرق نیوز
  • IR ۰۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   2 6
   حقیقت تلخه عزیزم
  • IR ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   0 4
   خاک بر سر آمریکا و نوکرهای آمریکا
  • IR ۰۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
   0 0
   خاک بر سر منافقین و خاک بر سر مسببان وضع موجود که با ندانم کاری و خیانت در هشت سال ایران را هشتاد سال به عقب بردند و هنوز خاک شیطان بزرگ امریکای جنایت کار را بر سر خود می ریزند ننگ بر منافق
 • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  3 0
  مرگ بر منافقای کوردل
 • سعید IR ۲۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  3 0
  سلام.فتنه:۷۸ وفتنه.۸۸ وفتنه‌‌۹۸ حتی‌لاتکون‌فتنه.
 • .... IR ۰۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
  8 3
  اینها را ول کن پراید را بگیر
 • امینی IT ۰۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
  13 3
  خیلی مغرضانه مقایسه کردین... میر حسین هرچی بود دشمن ایران نبود برعکس ترامپ عوضی که دشمن ایران و ایرانی بود و آرزوی نابودی ایران رو داشت.
  • IR ۰۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   3 6
   سران فتنه خیانت بزرگی مرتکب شدن
  • ناشناس IR ۰۷:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   2 5
   میرحسین موسوی دشمن ایران نبود؟خخخخ پس فتنه ۸۸ چی بود؟
 • DE ۰۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
  3 1
  قابل توجه کسانی که به دنبال رفع حصر سران فتنه هستند من خودم در تمام شهرها و دهات ایران رفتم ازشون پرسیدم مشکلاتتون چی هَ . گفتند ما مشکل کار داریم مشکل نان داریم مشکل مسکن داریم مشکل دارو داریم مشکل برق و آب و گاز و هزاران مشکل دیگه داریم ولی هیچکدام مهم نیستند بیخیال ما تنها یک مشکل اصلی داریم مشکل اصلی ما حصر است. نه بابا هیچ مشکلی دیگه ای ندارید ؟ نه به جان جان کریه .به جان جان افه کنه ای مشکل ما فقط حصر است. عجب!! از دولت چه انتظاری دارید ؟ ما مردم انتظار داریم دولت همه مردم را حصر کند تا برق و آب و گاز و نان و ....مسکن ...همه اش را از بیت المال بدهند ما مفت مفت دورهمی بخوریم و حال کنیم .عه !! اینارو باش !@!
  • احمد شیرازی IR ۰۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   1 0
   کاکو چه طبع شوخی داری خوب بود باریک الله
  • DE ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   1 0
   خوشا شیرازو وصف بی مثالش_ خداوندا نگهدار از زوالش. کاکو قربون معرفتت.والُ به همی شاهچراغ قسم ایی مشدی مشرقو ها کلی زحمت میکشه ولی هیج جُویی پیدا نی. سُیه تون مستدام .عزتون زیاد. زیر سُیه ی مرتضی علی.
 • رضا IR ۰۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
  12 4
  خوشم مياد مشتى موجود هرچى براشون مى بافيد سر تكون ميدن كوفت تون بشه الهى !
 • IR ۰۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
  6 0
  حمله نیست خودمون وسط سفره ایم
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
  1 5
  نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران کجاش بده؟!!!
  • ناشناس IR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   0 0
   اف بر اصلاحات
 • علی IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
  0 3
  مطمئنا بایک دست نمیشه کف زد عوامل هردو جناح حوادث سال ۸۸ را رقم زدند.
  • ناشناس US ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   3 0
   نه فقط اصلاح طلبان!
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
  2 1
  حالا یه عده ای یادگرفتند تعبیرات اشتی ملی این حرفها بنظر من معنا ندارد مردم مجتمع اند متحد اند انجا که پای اسلام و ایران و استقلال کشور و ایستادگی در برابر دشمن در میان است مردم با تمام وجودشون ایستادند ... چرا میگین اشتی !؟ مکر مردم باهم قهرند که بیان اشتی کنند !؟ ... بله مردم ما باون کسانیکه به روز عاشورا اهانت کردند انهایی که امدند وسط خیابان در روز عاشورا با قساوت و لودگی و بی حیایی جوان بسیجی را... کتک زدند بله ملت با اینها قهرند با اینها آشتی هم نمیکنیم و...» ...کمترین جرم اینها اقدام علیه امنیت ملی است که مجازاتش معلوم است
  • IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
   0 0
   مشرق جان حداقل کامنت هامون رو سانسور میکنی از یه جایی اش سانسور کن و منتشر کن که معلوم باشه منظورمون چی بوده ؛)) ، این قسمتی که لطف کردین سانسور نکردین و گذاشتین قسمتی از بیانات رهبری در پاسخ به طرح اشتی ملی توسط برخی از خواص و روزنامه ها بود
 • IR ۰۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  0 4
  اصلاح طلب افراد طلب است
 • DE ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  100 0
  12 سال گذشته
  • ناشناس IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۶
   0 0
   ولی سران فتنه ۸۸ هنوز زنده هستند!!!
 • IR ۰۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
  0 0
  شباهت رفتاری منطور نظر شماست چرا صورتهایشان را میخواهید شبیه به هم کنید
 • Shahrokh IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۴
  0 0
  ملت خوب طومارش را پیچیدن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس