موشک سجیل - نمایه

بر اساس تصاویر منتشر شده از مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۷ به نظر می رسد موشک های قدر با سر جنگی جدیدی مجهز شده که برای مانور دهی و عبور از سد سیستم های پدافندی ساخته شده است.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، در جریان آخرین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۷، موشک های بالستیک نیز به میدان آمده و شبیه سازی یک حمله موشکی به هدفی ثابت را اجرا کردند. در جریان این حمله شبیه سازی شده ۱۶ موشک بالستیک شامل مدل های سجیل، عماد، قدر، دزفول، ذوالفقار و زلزال به سمت هدف پرتاب شدند. این شبیه سازی از جهت تنوع تسلیحات بالستیک مورد استفاده یکی از متفاوت ترین رزمایش های موشکی چند سال اخیر در مجموعه هوافضای سپاه به حساب می آید.

در جریان این رزمایش مقامات نظامی بلند پایه ای مثل سرلشکر محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح، و سرلشکر سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به صورت خاص هدف از این تمرین موشکی را ارسال یک پاسخ روشن به تهدیدات اخیر مسئولین رژیم صهیونیستی اعلام کردند. در ادامه نگاهی به هر کدام از موشک های مورد نظر خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید:

سرلشکر باقری: رزمایش پیامبر اعظم پاسخی به تهدیدات اخیر صهیونیست‌ها بود

مقام های رژیم صهیونیستی دست از پا خطا کنند، دستانشان را قطع خواهیم کرد

عماد نقطه‌زن هم در خشاب «تیربار موشکی» سپاه قرار گرفت/ رونمایی از لانچر خاص بالستیک‌های دوربرد ایرانی +عکس

شلیک ۱۶ فروند موشک بالستیک در مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم/ پهپادهای هجومی سپاه پاسداران اهداف خود را در هم کوبیدند + عکس و فیلم

سجیل؛ سوخت جامد ایرانی با برد ویژه

موشک سجیل را به نوعی باید قوی ترین و مهم ترین ستون قوای موشکی به حساب آورد. این موشک بالستیک که تا به امروز دو مدل از آن در کشور رونمایی و تولید شده با استفاده از سوخت جامد و بردی نزدیک به ۲ هزار کیلومتر به همراه قابلیت عبور از سرعت ۵ ماخ و وارد شدن به فاز هایپرسونیک در مرحله نهایی یک دردسر خاص برای سیستم های دفاع موشکی آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه به حساب می آید. اصولا موشک سجیل از زمان معرفی در حدود سال ۲۰۰۸ میلادی تا به امروز در مرکز توجهات آمریکا و خصوصا رژیم صهیونیستی قرار داشته است.

هشدار ویژه سپاه به رژیم صهیونیستی با سجیل و عماد/جانشین شهاب ۳ با کلاهک جدید برای خنثی کردن پاتریوت و تاد+فیلم

لحظات اولیه فعال شدن موشک بالستیک سجیل در جریان رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۷

همان طوری که اشاره شد این موشک به دلیل بهره گیری از سوخت جامد و مجهز بودن به یک لانچر متحرک می تواند در زمانی بسیار کم از هر نقطه ای که یک پرتاب گر بتواند در آن مستقر شود شلیک شده و با سرعت بالایی به سمت هدف برود. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند در حقیقت موشک سجیل توانایی رسیدن به سرزمین های اشغالی در زمانی کمتر از ۱۰ دقیقه را برای جمهوری اسلامی ایران به وجود آورده است.

عماد؛ موشکی با سر جنگی خاص

بحث سر های جنگی با قابلیت جدا شونده مسئله تازه و جدیدی برای توان موشکی جمهوری اسلامی ایران نبوده است. ولی یک بحث در چند سال اخیر باعث ایجاد افزایش ویژه توانایی سرهای جنگی موشک های ایرانی شده است و آن هم بحث سر های جنگی بالک دار با قابلیت مانور در فاز نهایی حمله است. موشک بالستیک عماد با برد حدود ۱۷۰۰ کیلومتر در حقیقت برد بلند ترین موشک ایرانی مجهز به این سرهای جنگی خاص است.

هشدار ویژه سپاه به رژیم صهیونیستی با سجیل و عماد/جانشین شهاب ۳ با کلاهک جدید برای خنثی کردن پاتریوت و تاد+فیلم

موشک عماد بعد از شلیک در رزمایش جدید سپاه در حال اوج گیری

در مهر ماه سال گذشته بود که تصاویری مربوط به یک آزمایش ویژه از این موشک منتشر شد. در جریان این آزمایش موشک مورد نظر موفق شده بود هدفی شبیه سازی شده به اندازه عرشه یک ناو هواپیمابر را با موفقیت مورد اصابت قرار دارد و از آن دوران به بعد بود که نام این سلاح راهبردی ایران نه فقط در بحث های ضد اهداف زمینی و بلکه در قامت یک سلاح ضد کشتی نیز مطرح شد. به نوعی می توان عماد را اصلی ترین سلاح بالستیک ایرانی در استراتژی ضد دسترسی کشور در عرصه نبردهای دریایی معرفی کرد.

شلیک جانشین موشک معروف در رزمایش سپاه

نمی توان از برنامه موشک های بالستیک ایرانی صحبت کرده و حرفی از موشک های سری شهاب و خصوصا شهاب ۳ حرفی به میان نیاورد. موشک های سوخت مایع شهاب ۳ برای اولین بار و به صورت کامل بحث دسترسی ایران به برد معروف ۲ هزار کیلومتر را ایجاد کردند و در حقیقت با این موشک بود که برنامه موشکی ایران شهرتی جهانی برای خود پیدا کرد. با گذشت سالها از آن دوران به صورت طبیعی خانواده موشک های شهاب نیازمند جایگزینی بودند. این مهم در اصل با خانواده موشک های سری قدر انجام شد.

هشدار ویژه سپاه به رژیم صهیونیستی با سجیل و عماد/جانشین شهاب ۳ با کلاهک جدید برای خنثی کردن پاتریوت و تاد+فیلم

به ترتیب از جلو؛ موشک سجیل، موشک قدر، موشک عماد و باز هم موشک قدر

هشدار ویژه سپاه به رژیم صهیونیستی با سجیل و عماد/جانشین شهاب ۳ با کلاهک جدید برای خنثی کردن پاتریوت و تاد+فیلم

نمایی از سر جنگی جدید نصب شده بر روی موشک بالستیک قدر

توضیحات سردار حاجی زاده در خصوص اقدامات موشکی سپاه برای مقابله با سامانه های ضد موشکی

موشک های سری قدر مدل ارتقاء یافته خانواده شهاب ۳ با بردی بین ۱۸۰۰ الی ۲۰۰۰ کیلومتر هستند که از سوخت مایع بهره می برند و البته تفاوت مهم آنها در مقایسه با خانواده شهاب ۳ افزایش قابل توجه دقت آنها است. در این موشک ها سر جنگی متفاوتی نسبت به خانواده شهاب ۳ نصب شده است که از قابلیت مانور پذیری بیشتری نیز برخوردار است. بر اساس تصاویر منتشر شده از رزمایش به نظر می رسد سر جنگی نصب شده بر روی موشک های سری قدر دارای تفاوتهایی با نمونه های قبلی باشد. نکته مهم در این میان صحبت های سردار حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه است که به توان مانور دهی سرهای جنگی موشک های بالستیک آزمایش شده در این رزمایش اشاره می کند. به نظر می رسد توضیحات سردار حاجی زاده مربوط به نصب یک نوع سیستم پیشران و در عین حال کنترل کننده بر روی سر های جنگی موشک ها باشد.

دو عضو دقیق از خانواده فاتح در رزمایش سپاه

از دیگر نام های مهم در خانواده موشک های بالستیک ایرانی، فاتح ۱۱۰ است. این برنامه موفق موشکی تا به امروز محصولات مختلفی را عرضه کرده و با توجه به قابلیت هایی مثل بهره گیری از سوخت جامد، اندازه تقریبا کوچک تر نسبت به دیگر بالستیک های ایرانی و تحرک بالا در کنار دقت مثال زدنی یکی از اصلی ترین گزینه ها برای فرماندهان نیروهای مسلح در جریان هر درگیری به حساب می آید. نا گفته نماند که اعضای این خانواده موشکی در کارنامه خود تنبیه داعش، تروریست های حاضر در شمال عراق و البته نیروی تروریستی سنتکام را دارند.

هشدار ویژه سپاه به رژیم صهیونیستی با سجیل و عماد/جانشین شهاب ۳ با کلاهک جدید برای خنثی کردن پاتریوت و تاد+فیلم

موشک های به رنگ خاکی احتمالا از نوع ذوالفقار و موشک سفید رنگ از نوع دزفول

در رزمایش اخیر دو موشک از خانواده فاتح یعنی ذوالفقار و دزفول حضور داشتند. موشک ذوالفقار با بردی در حدود ۷۰۰ کیلومتر و موشک دزفول با برد حدودا هزار کیلومتر از جمله برد بلندترین اعضای خانواده پر افتخار فاتح هستند. هر دو این موشک ها از سر جنگی جدا شونده با قابلیت هدایت در فاز حمله نهایی بهره می برند. در خصوص موشک دزفول باید گفت که احتمالا سر جنگی این موشک در فاز نهایی توانایی عبور از سرعت ۵ ماخ و رسیدن به سرعت هایپرسونیک را دارد که قابلیتی مهم برای عبور از سد سامانه های دفاع ضد موشکی است.

زلزال؛ راکت توپخانه ای با دقت بالا

و در نهایت بر اساس اعلام مسئولین رزمایش، راکت توپخانه ای زلزال نیز در این رزمایش مورد استفاده قرار گرفته است. این سیستم راکتی را شاید بتوان یکی از قدیمی ترین سلاح های ایرانی در این بخش به حساب آورد که هنوز در خدمت نیروهای مسلح است. زلزال یک سلاح راکتی با سوخت جامد است که تقریبا از دهه ۷۰ شمسی در سازمان رزم هم سپاه و هم ارتش وارد خدمت شد. این سلاح با توجه به وضعیت طراحی در زمان خود از دقت زیادی برخوردار نبوده و برای حملات پر حجم به اهداف بزرگ کاربرد داشت. اما با به نوعی سر ریز فناوری های مربوط به افزایش دقت در موشک های بالسیتک این راکت ها نیز به دقت بسیار بالایی دست یافته و به نوعی در رده سلاح های نقطه زن ایرانی وارد شده اند. زلزال با وجود سن بالا هنوز یک سلاح قابل اطمینان برای درگیری های کوتاه برد و میدانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به حساب می آید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 47
 • IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  102 3
  حالا این ما هستیم و رژیم صهیونیستی جنایتکار و شرکای استعمارگرش. اگر دوست دارند شروع کنند. فقط یک حرکت اشتباه. بشدت علاقه مندیم.
  • IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
   3 57
   موشک چیه فقط هواپیمای شکاری
  • IR ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
   25 2
   برای 17:34 موشک همانی است که وقتی نیاز باشه از راه دور میزنی با خاک یکسان میکنی. راست کار تل آویو و حیفا ساخته شده. شکاری و موشک با هم قابل مقایسه نیست! دو تا جنگ افزار متفاوت است. نظر میدی یک هم فکر کن قبلش.
  • IR ۲۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
   10 27
   جریکو5 از رگ گردن به شما نزدیکتر است تازه اگه بخوان حمله غیر هسته ای کنن
  • احمد IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
   14 3
   حماس و حزب‌الله رو مثل خون تو رگ گردنتون ترزیق کردیم نوچه صهیون،شما مرده های متحرکی هستید که به توهمات امثال صهیونیست ها دلخوش کردید،تازه اگر نیاز به حمله خودمون باشه نیروگاه های اتمی و سلاحهای اتمی صهیونیست ها رو تبدیل به پاشنه آشیل خودشون میکنیم! میفهمید که؟! منظورم اصابت یک سجیل توی نیروگاه هسته‌ای دیموناست، یا وسط کلاهک های هسته ای اسرائیل، تازه اینها چیزهایی هستند که قابل نمایش بودند،برای شما صهیونیست ها کفایت میکنه،
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  70 2
  آنها شوخی شوخی از گزینه های روی میز صحبت میکنند اما ما جدی جدی میزنیم.
 • RO ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  31 6
  خیلی وقت بود از این صحمه ها ندیده بودیم
  • افشین IR ۱۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
   22 5
   با رفتن دولت زبان دنیا بلد!!! و واداده غربگرا و آمدن دولت مردمی اقتدار گرا از این دست تصاویر بیشتر خواهیم دید.تا کور شوند دشمنان ملت ایران.
  • IR ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
   2 0
   خیلی وقت؟
 • FI ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  43 0
  اصل مطلب را گفتند که پدافند هوایی دشمن نمیتواند هیچ غلطی بکند و موشکهای امروز ایران با این تکنولوژی از دیوار هر نوع پدافند هوایی باشد عبور میکند.واقعأ حرفهای سردار بازدارنده است به معنای واقعی..
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  36 2
  درود بر سپاه ، انشاالله کشور روز به روز در زمینه های مختلف پیشرف کند
  • IR ۱۹:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
   3 2
   ان شاءالله اصله
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  28 0
  خیلی خوشحالم و ان شاء الله با ساخت سلاحهای قوی تر با برد بلندتر خوشحال تر هم می شوم. باید دست ما به کله آمریکا هم برسد. هرچند قلب آمریکا یعنی خاور میانه تو چنگال ما قرار گرفته.
 • IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  20 1
  دست تان درد نکنه . مایه مباهات . تاکتیک های بدیع و حساب شده در نوع خود . توسط فرزندان افتخار آفرین ایران اسلامی .
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  29 3
  مرگ بر اسرائیل
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  11 2
  مرگ بر آمریکا ، مرگ بر انگلیس ، مرگ بر منافقین کفار ، مرگ بر اسرائیل
 • IR ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  10 3
  مرگ بر آمریکا ، مرگ بر انگلیس ، مرگ بر منافقین کفار ، مرگ بر اسرائیل
 • احد IR ۱۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  10 2
  ماشاالله خدا قوت
 • IR ۱۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  6 2
  الان دیگه وقت موشک های بالستیک کروزه.....یعنی خود موشک بالستیک پرواز کنه ولی کلاهک جداشونده اش پرواز کروز انجام بده اونم مافوق صوت .....
 • مهیار IR ۱۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  6 0
  دم بر و بچ سپاه پاسداران گرم. مایه مباهات و اقتدار ایران عزیزمان هستید. درود بر شما مردان میدان
 • htn IR ۲۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  4 3
  درود بر سپاه و ارتش
 • علی ۲۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  10 0
  وَنُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ
 • عبدالله IR ۲۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  4 3
  ماشاءالله.درود بر سرداران بزرگ و بی ادعا اگر سپاه نبود کشور هم نبود.
 • IR ۲۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  0 1
  ظاهر موشک چقد پیشرفت کرده
 • IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  9 0
  مرگ بر انگلیس
 • IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  7 0
  هربار حضرت زهرا(س) تبسم می کرد و راضی بود گویا تمام عالم را به حضرت محمد(ص) بخشیده باشند. هر وقت دردانه اش از در می آمد، مشتاق از جا بلند می شد «فداها ابوها...» گویان(پدرش به فدایش گویان) تند گام بر می داشت به سمت دخترش و او را به سینه می چسباند، می بوسید، در آغوش می کشید، می آورد و پیش خود می نشاند
 • IR ۲۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  3 6
  بازم طبق معمول مشرق نصف پیام ها رو که مخالف سلیقش بوده غیر قابل انتشار دونسته. جالبه که همین مشرق مدعی هست تو غرب آزادی بیان نیست. 56
  • صنعتگر IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۴
   3 0
   جز در راستای منافع ملی نگوییم و نشنویم دوست عزیز هر حرفی در راستای منافع دشمن مردود است . دیروز خواندید انگلیس اجازه ساخت یادبود شهیدان مقاومت در بغداد را نداده؟ عراق اجازه ساخت یادبود شهدای خودش را ندارد چه برسد به جواب !!!!!!! بفهم با کی طرفی و چگونه باید حقت را این بی صغتان بگیری
 • مجتبی IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  12 2
  درود خدا بر سربازان امام خامنه ای
 • IR ۰۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۴
  0 0
  سوخو ۳۵ و j 20 هم بخریم
 • maria IR ۰۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۴
  0 0
  انتقام سخت#1398
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۴
  3 0
  مرگ بر یهودی های کثیف

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس