راغفر

حسین راغفر، از چهره‌های اقتصاددان کشورمان اخیراً ادعا کرد که در دولت سابق مواردی از خاصّه خرجی و اعطای رانت وجود داشته است. این ادعا، پیگیری و توضیحات نهادهای نظارتی را طلب می‌کند.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

ادعای خاصّه‌خرجی در دولت روحانی و آزمون نهادهای نظارتی

جبهه‌ای سیاسی برای اتلاف وقت، آب و برق! / ادعای خاصّه‌خرجی در دولت روحانی و آزمون نهادهای نظارتی

حسین راغفر، از اقتصاددانان کشورمان در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا با طرح برخی از انتقادات از دولت و مجلس گفته است: در مرحله برزخی انتقال دولت قبلی به دولت کنونی، اقدامات وحشتناکی در اقتصاد کشور انجام شد.

او می‌افزاید: در مقطعی از زمان، دولت گذشته حدود ۳۲۰۰ معدن میان خودی ها توزیع کرد و به‌رغم اینکه دادستانی مربوطه دستور توقف و بررسی این انتقال را صادر می کند متاسفانه هیچ گونه گزارشی در این باره منتشر نشد و مشخص هم نشد که چه کسانی در این رابطه تخلف کردند و اگر تخلفی هم صورت گرفته مجرمان کجا هستند.

راغفر در ادامه با اشاره به اینکه اگر مسئولان قرار است به این موضوع واکنش نشان دهند چرا با تاخیر این اتفاق رخ می دهد، ادامه داد: در جریان قرار نگرفتن مردم در این باره از نکات مهمی است که جای سئوال و بررسی دارد.

این چهره اقتصاددان با اشاره به اینکه در دوران انتقال دولت دوازدهم به سیزدهم حدود ۱۵ نفر تمام سیمان کشور را خریداری و نرخ سیمان را به صورت یک شبه ۵ برابر افزایش می دهند، افزود: قطعا این مورد مصداق بارز اخلال در نظام اقتصادی کشور است اما متأسفانه هیچ فردی در این رابطه به دادگاه فراخوانده نشد.

راغفر در مصاحبه خود خواستار ورود جدی‌تر قوه قضائیه به این مسائل شده است. [۱]

*پیرامون آنچه که آقای راغفر گفته است قطعا باید شاهد موضع‌گیری مقامات ۳ قوه باشیم. زیرا منصه واقعی و عقلانی "شفافیت" اینجاست نه در آرای نمایندگان مجلس!

مسئله مهمتری که در صحبت‌های راغفر بایستی به آن توجه کرد اینست که اثبات وجوب مسئله اصولی "نظارت بر بازار و نظارت بر قیمت‌ها" در مواضع این اقتصاددان کشورمان هم دیده می‌شود.

به این معنی که بخشی از منظور اقتصاددانان صاحب کارنامه و محافل تحلیلی اصولی کشورمان از "نظارت بر بازار و نظارت بر قیمت‌ها" ورود دستگاه‌های حاکمیتی کشور به مقولاتی از این دست نیز هست تا رانت و یا احیانا فساد عده‌ای سودجو و طمّاع در سرمنشأ موجب آزار قیمتی مردم در انتهای مسیر جاده اقتصاد نشود.

به دیگر سخن اینکه منظور اصلی از نظارت بر بازار و قیمت‌ها؛ نظارت حاکمیتی بر خارج نشدن قواعد اقتصاد و بازار از مسیر معقول است.

متأسفانه برخی از نواقتصادخوانده‌ها و کسانی که جز دانشجویی، کارنامه‌ای در اقصاد ندارند؛ این مفهوم را با عبارت "قیمت‌گذاری دستوری" به سخره می‌گیرند و تشویق کننده این هستند که دولت و قوه قضائیه در کناری بنشینند و به اسم بازار آزاد در مقابل وقایع بازار ساکت باشند! جدیدا هم دیده می‌شود که عده‌ای در اشاره به بحث اصولی مبارزه با گرانفروشی؛ دولت و مقامات حکومت را از "قرار گرفتن در مقابل مردم و بازار" نیز انذار می‌دهند که این مسأله جای تأمل و تأسف دارد.

***

جبهه‌ای سیاسی برای اتلاف وقت و آب و برق!

جبهه‌ای سیاسی برای اتلاف وقت، آب و برق! / ادعای خاصّه‌خرجی در دولت روحانی و آزمون نهادهای نظارتی

خانم آذر منصوری، دبیر کل جدید حزب اتحاد ملت و سخنگوی "جبهه اصلاحات" در بخشی از یک مصاحبه با شماره پنجشنبه گذشته روزنامه اعتماد پیرامون فعالیت‌های این جبهه در آینده گفته است: 

"فعالیت جبهه اصلاحات محدود به زمانی خاص نیست. مجمع عمومی به عنوان رکن اصلی جبهه اصلاحات فعالیت‌هایش را در دور نخست ۶ ماه تعیین کرد که ابتدای شهریور امسال، این فعالیت را برای ۶ ماه دوم نیز تمدید کرده است. در حال حاضر مجمع عمومی جبهه اصلاحات راهبردهایی را برای فعالیت‌های ۶ ماهه دوم تدوین و به تصویب رسانده که کمیته‌های جبهه اصلاحات باید برنامه‌هایی را دنبال کنند. پس از این بازه زمانی ۶ ماهه، بار دیگر در مجمع عمومی تصمیم‌گیری خواهیم کرد."[۲]

*این اظهارات در حالی است که جبهه اصلاحات در جریان انتخابات ۱۴۰۰ صراحتا افرادی با داشتن سوء سابقه را بعنوان داوطلب ریاست‌جمهوری معرفی کرد و پس از تأیید نشدن صلاحیت این افراد نیز دست به "تحریم انتخابات" و عدم معرفی کاندیدا زد.

اکنون سؤال اینجاست که چنین تشکیلات بدون نفع برای مردم و نظام، فاقد کارکرد معقول حزبی و معارض اصول دموکراسی چرا باید به فعالیت‌های خود ادامه بدهد!؟

و آیا مگر فعالیت اینان به جز اتلاف برق و آب و کاغذ و وقت و البته ضربه به امنیت مردم ثمره دیگری هم دارد!؟

با این اوصاف، ادامه فعالیت تشکیلات معارض جبهه اصلاحات با کارنامه اشاره شده تنها می‌تواند یک هدف داشته باشد و آن انتظار برای وقوع اغتشاش و یا تأیید صلاحیت شدن دشمنان مردم در شورای نگهبان است.

چه اینکه جبهه‌ای که بدترین جرم سیاسی یعنی تحریم انتخابات را مرتکب می‌شود و ذره‌ای هم احساس شرمندگی نمی‌کند؛ یقینا اهداف خطرناکی را در ادامه فعالیت خود جستجو می‌کند.

سعید حجاریان، تئوریسین این جبهه که بحث تحریم انتخابات را با تز "مشارکت مشروط" برای جبهه اصلاحات مشق کرد، پس از تحریم انتخابات ۱۴۰۰ در یک توییت نوشته بود: " اصلاحات صندوق محور مُرد! "[۳]

برای عقول سیاسی باید محرز شود که مرگ اصلاحات صندوق محور یعنی اصلاحات اسلحه محور...

***

1_ https://www.ilna.news/fa/tiny/news-1167680

2_https://www.etemadnewspaper.ir/fa/main/detail/177805

3_ https://fararu.com/fa/news/493676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  7 18
  حیف از اکسیژنی که این دشمنان فتنه گر مردم و کشور استفاده می کنند
  • IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
   4 2
   در دولت روحانی تخلفات اقتصادی گسترده ای صورت گرفت که قوه قضاییه باید به آنها ورود و رسیدگی نماید.
 • سید IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  8 12
  مانده ام که وقتی اصلاح طلبان جلسه تشکیل می دهند و دور هم می نشینند، با آن سواد اندک شان که فقط در مدارک افتخاری دانشگاهی شان اسمی از آن دیده می شود، چه حرف و سخنی برای چند ساعت دورهمی می توانند داشته باشند! جز این که از بی موضوعی به توهین و غیبت و تهمت و افترا و نمامی نسبت به مخالفین شان بپردازند!
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
   2 0
   دقیقا
 • محمدایوب IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  4 0
  جناب راغفر دل خوشی داری اینها که گفتی بین کله گنده ها تقسیم شده نه بین آفتابه دزدها. الان دادستان ورییس بازرسی می گویند برای گرفتن کله گنده ها قانون نداریم. ما فقط برای آفتابه دزدها قانون داریم.
 • DE ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  3 0
  او می‌افزاید: در مقطعی از زمان، دولت گذشته حدود ۳۲۰۰ معدن میان خودی ها توزیع کرد و به‌رغم اینکه دادستانی مربوطه دستور توقف و بررسی این انتقال را صادر می کند متاسفانه هیچ گونه گزارشی در این باره منتشر نشد و مشخص هم نشد که چه کسانی در این رابطه تخلف کردند و اگر تخلفی هم صورت گرفته مجرمان کجا هستند/ خخخ در دولت قبلی غلط است در دولت های اصلاحات همیشه اینطور بوده .تحقیق کنید از برادر آن شخصی اهل اص.... که رشت الکتریک را زدند به جیب. برادرش سالهاست معدن دار است . وزیر سابقات ! اصلاح طلب کشور ، کلی حاتم بخشی کرد
 • مسعود IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  2 0
  اصلاح طلبان بزرگترین مانع پیشرفت و آرامش کشور هستن.
 • FR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  2 0
  هنوز متن را نخوانده میشه گفت که لازم نبود آقای زاغفر این را بگوید اصلا دولت روحانی برای خاصه خرجی و تقسیم غنایم تشکیل شده بود تقسیم غنایم قبل از وقت پیش بینی شده او و پدر خوانده های فتنه و نفاق !
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  3 0
  حسین راغفر خیر سرت اقتصاددان هستی. لال میشدی زمان روحانی میگفتی
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  2 0
  با سلام آقای راغفر چهره شناخته شده ای است. مواردی را وی بدان اشاره نموده است در زمان خود س لرزه های را در بین مردم ایجاد کردند و نقش و ماهیت دولت مستقر را مورد پرسش قرار دادند. تحلیل نظرات رغفر از دیدگاه فرآیند و در چارچوب فرآیندهای نظارتی ضمن مطلوب بودن ، در واقع تقلیل و فروکاستن موضوعات مورد اشاره بود. دولت روحانی مشروعیت نظام سیاسی را در آستانه بحران قرار داده بود و این رفتارها حکایت از داستان بی دولتی و با ... را تداعی می کرد. پس ، لطفاً برای بازگشت اعتماد مردم به دولت اجازه ندهید این پرونده ها از مدار حساب و کتاب خارج شده و آثار آن بر ذهن و خاطر مردم باقی بماند. ریاست محترم جمهور در چند روز گذشته حجت را بر همه تمام کردند و فرمودند که با هیچ کسی پیمان اخوت ندارد مگر در سایه تقوی‌ .
 • ماحسون IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  2 0
  یه کسی البته با کت شلوار،میگفت همه کشورها منتطر بودن ببینن از اون اتاق من چی درمیاد،... زنده باد ایران وایرانی ولعنت خدا برمنافقین
 • FR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  2 0
  لطفا دیگر عکس این «اوباش» را نشر ندهید !
 • IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  1 0
  چریک پیر زوارش در رفته
 • میرک IR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  1 0
  خداشما افسادطلبان راخاروذلیل کندباین مردم ظلم کردید
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  1 0
  سلام - - وعده پيروزى كه خداوند به انبيا داده، حتمى است. «ثمّ صدقناهم الوعد» - وعده ى خداوند به انبيا نجات آنان وهلاكت مخالفان آنهاست. «فانجيناهم... و اهلكنا» - كيفرهاى الهى، نتيجه ى اعمال خودماست. «اهلكنا المسرفين» - اسراف، زمينه ساز هلاكت است. و هلاكت، سرنوشت همه ى اسراف كاران است. «المسرفين»
 • FR ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  1 0
  آنقدر ظاهر مفلوکی دارند که آدم تعجب میکند برخی جوانان نسل جدید کشور و بخصوص دانشجویان چگونه هنوز دل به این جماعت ورشکسته سیاسی خوش کرده اند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس