رئیس‌کل بانک مرکزی

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: از نظر ورود ارز به کشور در شرایط بسیار خوبی هستیم و پیش‌بینی من این است که در آینده نزدیک اوضاع رو به بهبود خواهد رفت.

به گزارش مشرق، «علی صالح‌آبادی» رئیس کل بانک مرکزی در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه امسال دسترسی بانک مرکزی و سیستم اقتصادی کشور به منابع ارزی، بهبودی قابل ملاحظه داشته است. از نظر ورود ارز به کشور در شرایط بسیار خوبی هستیم و پیش‌بینی من این است که در آینده نزدیک اوضاع رو به بهبود خواهد رفت.

وی افزود: کل تأمین ارزی که در کشور و برای واردات تمام کالاها صورت گرفته معادل ۳۶ میلیارد دلار است که بخشی از آن در سامانه نیما و بخشی دیگر نیز از طریق بانکی تأمین شده است؛ این مقدار به‌مراتب از مجموع ارز تأمین‌شده در سال گذشته بیشتر است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در سال جاری بازگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی معادل ۲۲.۴ میلیارد دلار بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۵ درصد افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: در سال جاری عرضه ارز در سامانه نیما توسط صادرکنندگان معادل ۲۰ میلیارد دلار بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷۰ درصد افزایش داشته است.

صالح‌آبادی تأکید کرد: تسهیل بازگشت ارزهای صادراتی از طریق ارائه مشوق‌های صادراتی و ایجاد تبادل مستقیم بین صادرکنندگان و واردکنندگان در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.

مشروح "اخبار خوش ارزی رئیس کل بانک مرکزی" به شرح زیر است:

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه خوشبختانه در سال جاری دسترسی این بانک به منابع ارزی کشور بهبود داشته است، گفت: در مجموع دسترسی سیستم اقتصادی به منابع ارزی کشور بهبود قابل ملاحظه‌ای داشته است و از نظر ورود ارز به کشور در شرایط بسیار خوبی هستیم و پیش‌بینی این است که در آینده نزدیک اوضاع رو به بهبود خواهد رفت.

صالح‌آبادی گفت: در سال جاری بازگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی معادل ۲۲.۴ میلیارد دلار بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۵ درصد افزایش داشته است. همچنین در سال جاری، عرضه ارز در سامانه نیما توسط صادرکنندگان معادل ۲۰ میلیارد دلار بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷۰ درصد افزایش داشته است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به روند رو به رشد عرضه ارز در سامانه نیما، گفت: روز گذشته معادل ۴۵۶ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شده است که از این میزان ۲۳۷ میلیون دلار با متوسط نرخ ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شده است.

صالح‌آبادی با بیان اینکه تسهیل برگشت ارز حاصل از صادرات به کشور جزء برنامه‌های جدی بانک مرکزی است و حتماً آن را با مشوّق‌هایی تسهیل خواهیم کرد، به جلسه اخیر با برخی تشکل‌های اقتصادی اشاره و تصریح کرد: برخی صادرکنندگان خرد در بخش‌های کشاورزی و سایر بخش‌های صادارت وجود دارند و با برخی اتحادیه‌ها و واردکنندگانی که نیاز به ارز آنها دارند به منظور تسهیل در کار بازگشت ارز حاصل از صادارت گفت‌وگو شده است.

رئیس شورای پول و اعتبار افزود: بنابراین یکی از ضرورت‌ها که به صورت جدی دنبال خواهد شد تقویت عرضه ارز به واسطه مشوق‌هاست و همچنین تقاضاهایی که ممکن است خارج از بازار رسمی و نیما باشد تسهیل می‌شود که فعالان اقتصادی بتوانند از سامانه نیما ارز خود را تأمین کنند.

وی گفت: در بازار متشکل ارزی نیز از ابتدای سال جاری تاکنون، ۱.۳ میلیارد دلار معامله انجام شده است که این مقدار نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش ۳.۷ برابری داشته است.

صالح‌آبادی با تأکید بر اینکه به موجب مقررات ارزی در صورتی که صادرکننده‌ای بخواهد بخشی از منابع خود را به صورت اسکناس وارد کشور کند، مانعی ندارد خاطرنشان کرد: صادرکنندگان می‌توانند در بازار متشکل معاملات ارزی، ارز خود را عرضه کنند و در این زمینه نیز شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای هستیم.

وی با تأکید بر این نکته که عرضه ارز در سامانه نیما همچنان تداوم دارد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد گفت: خوشبختانه دسترسی کشور به منابع ارزی، از طریق این سامانه به صورت آسان وجود دارد.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: در ماه‌های آینده و با تعاملاتی که با حوزه نفت و میعانات و وزارت نفت داریم وضعیت مطلوبی را در بازار حواله و اسکناس خواهیم داشت و مشکلی را در تأمین نخواهیم داشت.

صالح‌آبادی درباره تأمین ارز بابت کالاهای اساسی یادآور شد: خوشبختانه در هشت و ماه و نیمی که از ابتدای سال گذشته است، حدود ۱۱ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و دارو و نیز در حدود ۱.۵ میلیارد بابت واکسن کرونا تأمین ارز صورت گرفته است. این امر حاکی از آن است که بانک مرکزی در بحث تأمین ارز کالاهای اساسی مشکلی ندارد.

کنترل تورم از طریق نظارت بر رشد مقداری ترازنامه بانک‌ها

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در سال گذشته تورم بالایی را تجربه کردیم، گفت: دولت جدید کار خود را در نرخ‌های تورم بالا آغاز کرد ولی خوشبختانه در دو ماه اخیر نرخ تورم نقطه به نقطه در حال کاهش است. البته این به معنای آن نیست که تورم نداریم، بلکه به این معناست که رشد تورم کاهش یافته است. براین اساس در مهر و آبان تورم نقطه به نقطه ۱۳.۹ درصد کاهش داشته و نرخ تورم دوازده ماهه نیز نزولی شده است و ۲.۵ واحد درصد کاهش در تورم سالانه رخ داده است.

وی درخصوص رشد پایه پولی عنوان کرد: رشد پایه پولی در سال ۱۳۹۹، ۳۰.۱ درصد بوده است که سهم خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در رشد پایه پولی ۳۴.۸ واحد درصد بوده است. به این معنا که بیش از کل رشد پایه پولی، رشد سهم خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی رخ داده است که در واقع به این معناست که بانک مرکزی ارزهایی را با نرخ نیمایی به دولت پرداخت می‌کرده در حالی که در بازار به نرخ ۴۲۰۰ یا ترجیحی عرضه می‌کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه افزود: در هشت ماهه سال جاری، رشد پایه پولی ۱۷.۸ درصد بوده که سهم خالص دارایی‌های خارجی ۶.۵ واحد درصد بوده که این امر حاکی از آن است که سهم افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی نسبت به سال گذشته پایین‌تر بوده است.

صالح‌آبادی با بیان اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه در حال کاهش است، اظهار کرد: بانک مرکزی برنامه‌ای را در جهت کنترل تورم دارد که یکی از این موارد کنترل رشد مقداری ترازنامه‌های بانکهاست که این مهم از برنامه‌های جدی بانک مرکزی در سال ۱۴۰۰ است. رشد ترازنامه برای بانک‌های تجاری ۲ درصد در ماه و برای بانک‌های تخصصی ۲.۵ درصد در ماه است. بانک مرکزی نیز به صورت ماهانه این امر را رصد می‌کند و بانک‌هایی که این امر را رعایت نکنند، با افزایش سپرده قانونی مواجه می‌شوند. لذا یکی از مواردی که باید بر آن نظارت و کنترل صورت گیرد، کنترل خلق پول توسط بانکهاست که یکی از موضوعات مهم در خصوص تورم است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: لذا برای کنترل تورم، رشد مقداری ترازنامه بانک‌ها را دنبال می‌کنیم. در کنار آن نیز کنترل اضافه برداشت بانک‌ها نیز یکی از موضوعاتی است که آن را در ماه‌های آینده پی خواهیم گرفت تا بتوانیم کنترل تورم را نیز در اقتصاد کشورمان شاهد باشیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 19
 • ناشناس IR ۲۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  4 0
  خواهشنا به این شرکت شاپرک بگید پول دستگاههای کارت خوان را آنی واریز کند تا ما بتونیم آنی خرید کنیم
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  12 2
  از این حرفها زیاد شنیدیم قبلا.
 • SE ۲۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  16 1
  چه جالبه دیگه حرفی سقوط ارزش پول ملی نمیزنید ! در جریان هستید که در این ۴ ماهه حدود ۲۵ درصد از ارزش پول ملی کم شده !
 • IR ۰۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  0 0
  انشالله خیر هر وقت
 • IR ۰۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  2 0
  پس چرا داره گرون تر میشه؟
 • اشنا IR ۰۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  0 2
  من به رئیس بانک مرکزی عرض می کنم ارز بیخود وارد بازار نکن چرا که غربی ها و عوتمش الکی قیمت ارزها رو بالا و پایین می برند حتی اگر قیمت ارز در بازار به 60 هزار تومن رسید شما ارز اضافه تر از نیاز واقعی و ضروری وارد بازار نکنید مثلا کسی که می خواد انگلیس بره عیاشی چرا شما بهش در ازای ریال دلار میدین بلکه در ازای طلا یا ملک واقعی بهش دلار بدین !!!
  • IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
   0 0
   شما حرف نزن ماستتو بخور
 • IR ۰۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  0 0
  احسنت
 • IR ۰۶:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  1 0
  خودرو نگفتی کی ارزون می شه
 • ناشناس IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  2 0
  دقیقا وقتی نگران میشیم که میگید نگران نباشید.
 • مال باخته بورس IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  0 0
  قدیماهرکس حرفی میزد وعمل نمیکردمیگفتن غلط اضافه کرده الان همه مدیران فقط حرف میزنند
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  0 0
  خورشت فسنجان چطوری درست میشود
 • با افتخار طرفدار تولیدات جوانان کشور عزیزم ایران IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  0 0
  انشاالله
 • IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  0 0
  لعنت بر پدر مادر دروغگو
 • نام IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  0 0
  بعید میدونم با این اوضاع حالا حالا خبری از بهبود اقتصاد باشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس