زاخارووا: آلمان و فرانسه دست از گمانه زنی سیاسی بردارند

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به تلاش اوکراین در متشنج کردن اوضاع در دونباس برای منحرف کردن توجهات، از برلین و پاریس خواست کی یف راتشویق به پایندی به توافق مینسک نمایند.

به گزارش مشرق به نقل از ریانووستی، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز پنجشنبه در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد که مسکو از برلین و پاریس می خواهد تا دست از گمانه زنی های سیاسی بردارند و کی یف را به پایبندی به توافقات مرتبط با پیمان مینسک تشویق نمایند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این رابطه افزود: متأسفانه، همکاران ما در «قالب نرماندی» یعنی آلمان و فرانسه که علناً از حل و فصل زودهنگام اوضاع در دونباس حمایت می کنند، همچنان از ارزیابی اصولی رفتار کی یف طفره می روند. و البته آنها همچنان روسیه را به دلیل عدم پیشرفت در روند مذاکرات مقصر می دانند.

زخارووا همچنین با اشاره به تلاش اوکراین در تشدید تنش ها در دونباس گفت که کی یف، با این کار می خواهد که توجهات را از وضعیت داخلی اوکراین منحرف کند.

وی ادامه داد: بدیهی است که هدف از این کمپین گسترده اطلاعاتی و سیاسی، دامن زدن به هیجان و تشنج ضد روسیه است. همه این‌ها، آن‌طور که ما می‌فهمیم، در این راستا است که توجه‌ها را از تنزل وضعیت اجتماعی-اقتصادی و اتفاقاً وضعیت سیاسی کشور منحرف کند.

گفتنی است که قالب نرماندی مذاکرات چهار کشور عضو گروه نرماندی است که به دنبال حل مناقشه دونباس در جنوب شرقی اوکراین هستند.

گروه مذکور (با حضور رهبران اوکراین، روسیه، فرانسه و آلمان) در ۱۱ فوریه سال ۲۰۱۵ موفق شد توافق صلحی موسوم به «پیمان مینسک» را در شهر مینسک پایتخت بلاروس به امضا برساند.

توافق مذکور، دربرگیرنده آتش بس، خارج کردن تسلیحات از مناطق درگیری، تبادل زندانیان و انجام اصلاحات قانون اساسی بود.

رابطه کی یف-مسکو از بعد از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ و تشدید فعالیت‌های جدایی طلبانه در شرق اوکراین، به شدت پرتنش شده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس