جدیدترین اخبار کرونا در ایران‌| شمارش معکوس برای آغاز موج ششم / عادی‌‌انگاری‌ها به اوج رسید/ آیا فاجعه آبان ۹۹ دوباره تکرار می‌شود؟ + نقشه

اگر چه این روزها کرونا کمی بی‌حال شده و از تب و تاب افتاده است، اما بر اساس تجارب پیک‌های قبلی در کشور، باید مواظب شیر خفته کرونا باشیم و سایه پیک ششم را جدی بگیریم.

به گزارش مشرق، ویروس کرونا حدود دوسالی است که در کشور جولان می‌دهد و بسیاری از هموطنان، جان خود را از دست داده‌اند، اما اینک به‌دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و نرسیدن واکسیناسیون به سطح ایمنی، پیک ششم می‌تواند هر لحظه در کشور آغاز شود.

موج پنجم کرونا که از تیر ماه ۱۴۰۰ آغاز شد و در شهریور ماه به قله رسید، در روزهای پایانی مهر ماه همچنان شاخه نزولی خود را طی می‌کند و این در شرایطی است که نشانه‌های رسیدن موج ششم از دور پیداست. وقوع خیز ششم کرونا در پاییز با توجه به رفتار غیرقابل پیش‌بینی این ویروس و عدم رعایت مناسب از طرف جامعه، محتمل است. ‌

اگر چه این روزها کرونا کمی بی‌حال شده و از تب و تاب افتاده است، اما بر اساس تجارب پیک‌های قبلی در کشور، باید مواظب شیر خفته کرونا باشیم و سایه پیک ششم را جدی بگیریم تا در امواج سهمگین آن گرفتار نشویم. تجربه پیک‌های قبلی ‌می‌دهد نباید گول این آرامش را خورد و با عادی‌انگاری به استقبال پیک ششم رفت.

نشانه‌های موج ششم از دور پیداست

نکته قابل تأمل اینکه براساس جدیدترین رنگ‌بندی‌های کرونایی ، حکایت از وضعیت ناپایدار و افزایش شهرهای قرمز در دوره همه‌گیری دارد و بر اساس آخرین آمارها هم‌اکنون در سراسر ایران  ۱۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۱۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۸۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

به این ترتیب شهرستان‌های جلفا، مرند (آذربایجان شرقی)، اشنویه، بوکان، پیرانشهر (آذربایجان غربی)، استهبان (فارس)، بانه، سقز (کردستان)، پاوه، جوانرود، روانسر، سرپل‌ذهاب (کرمانشاه)، چرام، کهگیلویه (کهگیلویه و بویراحمد)، زرندیه (مرکزی) و مهریز (یزد) در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

هرچند رنگ‌بندی‌های کرونایی بر اساس شاخص‌های بستری سنجیده می‌شود و اتفاقاً همین نکته موجب تأخیر در اعلام نارنجی یا قرمز شدن وضعیت شهرهاست، اما وقتی نشانه‌های موج جدید در افزایش موارد ابتلای سرپایی مشاهده می‌شود، باید فکری به حال اعمال محدودیت‌ها کرد تا وضعیت به قرمزتر شدن نرسد.

اما در عین حال وزیر بهداشت از آماده‌باش بیمارستان‌ها برای ورود به موج ششم کرونا خبر داده و گفته است به‌ دلیل پوشش بالای واکسیناسیون به نظر می‌رسد موج بعدی نسبت به موج قبل سبک‌تر باشد. طبق دستور وزیر بهداشت همه پرسنل، پزشکان و پرستاران و کمیته‌های علمی در حال آمادگی برای مواجهه با موج ششم هستند و با تجربیات گذشته نگرانی از درمان بیماران وجود ندارد.

نگران موج ششم باشیم یا نباشیم؟

با توجه به رفتار غیر قابل پیش بینی ویروس کرونا و عدم رعایت مناسب از طرف جامعه، وقوع خیز ششم کرونا در پاییز محتمل است. در این میان، باید اقدامات پیشگیرانه و مقابله با شیوع بیشتر آن، قبل از قرمز شدن نقشه اتفاق بیفتد. بنابراین نمی‌توانیم نگران وقوع موج ششم کرونا در کشور نباشیم و فقط به سرعت گرفتن واکسیناسیون اکتفا کنیم.

 رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: عادی‌انگاری و رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی تبعات خطرناکی دارد. بازگشایی‌ها با برنامه‌ریزی و نظارت دقیق باشد تا سلامت مردم به خطر نیفتد.

به هر حال، نگرانی همه کارشناسان از وقوع موج ششم کرونا در پاییز است و اگرچه فرآیند واکسیناسیون در دولت سیزدهم به سرعت پیش رفته، اما عادی انگاری شرایط و بازگشایی‌ های شتاب زده، به خصوص در مکان‌ های پرتجمع، می‌تواند عنان کرونا را از دست بگیرد و روند بستری و فوتی‌ ها را افزایشی کند.هرچند واکسیناسیون با سرعت زیاد در حال انجام است، اما در کنار آن مردم باید همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.اگر کسی به بیماری کرونا مبتلا شد، باید قرنطینه شود. اصول بهداشتی از سوی اصناف و همچنین در مراکز پرازدحام و شلوغ از جمله حمل و نقل عمومی باید به دقت رعایت شود. اگر مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند و تست های غربالگری از بیماران انجام نشود، لغو دورکاری می تواند به ایجاد موج ششم کمک کند.

اما وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌گوید: طبق برآورد دانشمندان نه تنها در ایران بلکه در جهان، موج ششم کرونا در آبان ایجاد خواهد شد. این نگرانی را داریم و می دانیم که قطعا ایجاد خواهد شد؛ البته آمادگی کامل برای مبازره با بیماری کرونا در موج ششم را داریم.

شمارش معکوس برای آغاز موج ششم / عادی‌انگاری‌ها به اوج رسید/ آیا فاجعه آبان ۹۹ دوباره تکرار می‌شود؟ +نقشه

استان آذربایجان‌غربی/۲۷۳ نفر در آی‌سی‌یو بستری شدند

جواد آقازاده، با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان اظهار داشت: در شبانه روز گذشته ۵۱۴ نفر دیگر به کروناویروس مبتلا شدند تا تعداد کلی مبتلایان از ابتدا تاکنون به ۲۹۸ هزار و ۸۰۶ نفر برسد.

وی تصریح کرد: همچنین تعداد ۶۷۲ نفر بیمار مشکوک به کرونا نیز در شبانه روز گذشته شناسایی شد.رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی با اشاره به بستری یک هزار و ۳۳۱ نفر به خاطر بستری سندرم حاد تنفسی گفت: ۴۹ نفر نیز تحت ونتیلاتور قرار گرفتند.

وی بیان کرد: همچنین هم اکنون تعداد ۱۷۳ نفر بیمار در بخش آی سی یو بیمارستان‌های آذربایجان‌غربی بستری هستند.آقازاده با اشاره به واکسیناسیون ۴۵ هزار و ۱۸۰ نفر دیگر افزود: تاکنون سه میلیون و ۱۰۹ هزار و ۹۴۴ نفر واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.وی در ادامه نیز از فوت ۱۴ نفر دیگر در شبانه‌روز گذشته خبر داد و اظهار داشت: تاکنون ۶ هزار و ۷۴۳ نفر بر اثر کروناویروس جان باخته‌اند.

استان اصفهان/ شناسایی ۱۳۰ بیمار جدید

نورالدین سلطانیان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار کرونا در اصفهان، اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در  استان ۴۰۷ نفر بودند که ۱۳۰  بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده ۲۱۹   نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت ۲۱۳ بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر ۱۳۳۲ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد۲۷۸  بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

سلطانیان تصریح کرد: آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی ۲۴ ساعت اخیر در استان اصفهان  را ۱۶  نفر بود و از این تعداد ۱۰ نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان اردبیل/ افزایش بیماران کرونایی در مراکز درمانی

شهرام حبیب‌زاده با اشاره به وضعیت و آمار کرونایی در استان اردبیل، اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته، ۳۶ بیمار قطعی مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شدند که تعداد بیماران بستری به ۱۶۳ نفر رسید.

وی افزود: در این مدت خوشبختانه ۲۸ بیمار با بهبودی نسبی از مرامز درمانی استان ترخیص شدند و ۱۳۰ بیمار نیز به‌صورت سرپایی تحت نظر هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل بیان کرد: ۴۳ بیمار مبتلا به کرونا در شرایط نامساعد در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بوده و متاسفانه ۳ نفر از بیماران کرونایی نیز در شبانه‌روز گذشته فوت کردند که به خانواده این عزیزان تسلیت عرض می‌کنم.

وی با اشاره به تزریق بیش از یک‌میلیون و ۲۸۷ هزار و ۴۲۷ دُز واکسن کرونا در استان اردبیل، تصریح کرد: ۸۱۹ هزار و ۸۷۶ دُز مربوط به مرحله اول و ۴۶۷ هزار و ۵۵۱ دُز نیز مربوط به مرحله دوم واکسیناسیون بر علیه کرونا است.

حبیب زاده با اشاره به کاهش شهرهای آبی و افزایش بیماران بستری در چند روز اخیر تاکید کرد: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و تزریق واکسن تنها راه کنترل و کاهش این بیماری است و افرادی که تاکنون اقدام به تزریق واکسن نکرده‌اند سریعا جهت دریافت واکسن به مراکز تعیین شده مراجعه کنند.

استان البرز/ فوتی‌ها صعودی شد

مهرداد بابایی در مورد آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان البرز ، اظهار  داشت: در ۲۴  ساعت گذشته  ۷۲ بیمار با علائم کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری شدند.

وی افزود: مجموع کل موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز ۷۵ هزار و ۴۹۶ نفر  است.

سخنگوی ستاد کرونای استان البرز  با بیان اینکه در حال حاضر تعداد ۵۴۹ نفر شامل موارد قطعی، محتمل و مشکوک در مراکز درمانی بستری هستند، بیان کرد: از این تعداد ، ابتلای ۲۳۴ نفر به بیماری کووید ۱۹، تا امروز قطعی شده است.

بابایی با اشاره به اینکه شیوه نامه‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا باید با  جدیت رعایت شود، ادامه داد: تزریق واکسن برای اصناف و کسبه ضروری است و بازرسان از واحدهای صنفی این موضوع را مطالبه می‌کنند.

وی با بیان اینکه متاسفانه مرگ  و میر کرونایی در استان البرز در ۲۴ ساعت گذشته دو رقمی شد، تصریح کرد: ۱۴ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

سخنگوی ستاد کرونا با اشاره به اینکه از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۶۸ هزار و ۶۷۲ نفر از مراکز درمانی ترخیص شده اند ، افزود:  مجموع جان باختگان این بیماری در استان به ۶ هزار و ۲۷۳ نفر رسید.

شمارش معکوس برای آغاز موج ششم / عادی‌انگاری‌ها به اوج رسید/ آیا فاجعه آبان ۹۹ دوباره تکرار می‌شود؟ +نقشه

استان ایلام/۷۴ مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است

محمد کریمیان از از ابتلای ۷۴ نفر به کرونا در ۲۴ ساعت اخیر در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی این استان خبر داد  و گفت: تاکنون تعداد ۶۲ هزار و ۹۰۴ نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی ۷۴ مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۱۶۰ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در ۲۴ ساعت اخیر ۳۱ بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها ۶۱ هزار و ۲۲۷ نفر بوده است.

کریمیان اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته یک فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان مورد مربوط به شهرستان دهلران شهر گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون یک هزار و ۱۲۰ نفر بوده است.

استان بوشهر/ نرخ ابتلا ۷۰ درصد کاهش یافت

سعید کشمیری از خارج شدن استان بوشهر از مناطق پرخطر کرونایی خبر داد و اظهار داشت: اکنون شهرستان‌های جم، دشتی، دیر، کنگان و گناوه در وضعیت آبی و بوشهر، تنگستان، دشتستان، دیلم و عسلویه در شرایط زرد کرونایی قرار دارند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از بستری ۱۰۹ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان خبر داد و بیان کرد: روز گذشته ۳۱ بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند که از این تعداد ابتلای ۱۴ مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۱۵ بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، ۶ نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری کاهش فوتی‌های را مورد اشاره قرار داد و با اشاره به اینکه روز گذشته فوت بیماری کرونا در استان بوشهر ثبت نشد خاطر نشان کرد: در مجموع تاکنون در استان بوشهر یک‌هزار و ۹۹۲ نفر به سبب بیماری کرونا جان‌باخته‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: خوشبختانه روز گذشته ۲۷ بیمار با حال عمومی خوب از بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد ۱۵ نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر خاطرنشان کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون ۸۷ هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

وی با اشاره به روند نزولی ابتلا به بیماری کرونا در استان بوشهر گفت: آمارها نشان می‌دهد ابتلا به بیماری کرونا در استان بوشهر مهرماه نسبت به ماه قبل آن ۷۰ درصد کاهش یافته است.

کشمیری با اشاره به طرح واکسیناسیون تصریح کرد: تاکنون بیش از یک میلیون و ۱۳۰ هزار واکسن در استان تزریق شده و ۶۵۰ هزار نفر از جمعیت گروه سنی بالای ۱۲ سال استان معادل ۸۰ درصد حداقل یک نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر گفت: ۴۳۰ هزار نفر از جمعیت یاد شده هر ۲ نوبت واکسن کرونا را دریافت کردند و حدود ۵۰ درصد از جمعیت بالای ۱۲ سال استان به‌صورت کامل علیه کرونا واکسینه شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: به بیش از ۶۷ درصد دانش‌آموزان استان یک نوبت واکسن تزریق شده و حدود ۱۰ درصد هم هر ۲ نوبت واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

استان قزوین / نرخ ابتلا ۱۳۶ درصد کاهشی شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین از کاهش ۴۳ درصدی موارد قطعی ابتلای کرونایی روزانه خبر داد و اظهار داشت: در ۲۴ ساعت اخیر ۱۳۲ بیمار کرونایی جدید در آزمایشگاه‌های منتخب کووید استان قزوین شناسایی شدند که این آمار در مقایسه با روز گذشته ۱۷۹ نفر کمتر شده است.

پیمان نامدار با اشاره به افزایش ۱۴ درصدی نرخ بستری‌های روزانه کرونایی اضافه کرد: در شبانه‌روز اخیر ۶۵ بیمار جدید کرونایی با علائم تنفسی حاد در بیمارستان‌های قزوین بستری شده‌اند که این آمار در قیاس با روز پیش ۸ نفر بیشتر شده است.

وی همچنین از کاهش ۵ درصدی آمار بیماران بدحال خبر داد و گفت: در حال حاضر ۱۸ بیمار کرونایی با حال وخیم زیر دستگاه ونتیلاتور در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های ما بستری شدند که این آمار نسبت به روز قبل یک نفر کمتر شده است.

دبیر ستاد مقابله با بیماری کرونای استان قزوین به کاهش ۳۳ درصدی موارد مرگ‌ومیر کرونایی روزانه هم اشاره کرد و گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۲ بیمار بدحال کرونایی به خاطر شدت علائم بیماری جان خود را از دست دادند که این آمار از روز گذشته یک نفر کمتر و کمترین آمار فوتی‌های روزانه ما در چند ماه اخیر است.

نامدار افزود: همچنین نرخ بهبودیافتگان روزانه کرونایی هم با ۲۶ درصد کاهش به ۵۲ نفر رسید که در مقایسه با روز قبل ۱۸ نفر کمتر با علائم قطعی نقاهت و بهبود از بیمارستان‌های استان قزوین ترخیص شدند.

وی ادامه داد: در نهایت هم آمار کل بستری‌های فعلی کرونایی استان ۵ درصد افزایش یافته و به ۳۳۳ نفر رسید که این آمار در قیاس با روز پیش ۱۶ نفر کمتر شده است.

کاشان / شناسایی ۱۳۱ بیمار جدید کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته

مهدی دلاوری، با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۶۰ بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد ۴۸ بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان و ۹ نفر نیز در بیمارستان سیدالشهداء آران و بیدگل و سه بیمار در بیمارستان ثامن بستری شدند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل پنج و حداکثر ۸۲ سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیماران بستری شده در بیمارستان سیدالشهداء ۳۰ ساله و حداکثر ۹۰ سال است که نشان می‌دهد که ویروس کرونا در این مقطع زمانی محدود به سن و سال نیست.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون ۳۰۱ بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد ۲۳۱ بیمار در شهرستان کاشان و ۷۰ بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل و ۶۹ نفر نیز در بخش بستری موقت بستری هستند.

وی از بستری ۳۱ بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته متاسفانه یک بیمار خانم ۴۳ ساله در شهرستان کاشان بر اثر کرونا جان خود را از دست نداده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به ۱۳۱ مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۳۰۷ بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون شش هزار و ۲۷۴ نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند چراکه در صورت تداوم شرایط شاهد اوضاع بدتری خواهیم بود.

 استان کردستان/شمار فوتی‌ها به ۱۷۷۵ نفر رسید 

آخرین آمارها در کردستان نشان می‌دهد که کرونا همچنان در سطح استان جولان داده و اگر شیوه نامه‌ها رعایت نشود، خیلی زود، باز هم در دام موچ ششم و روزهای بحرانی‌تر گرفتار می‌شویم.

خطر طغیان کرونا در حالی بیخ گوش کردستانی‌هاست که در روز گذشته ۲۶۰ مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس شناسایی و سه بیمار دیگر جان باختند تا شمار بستری‌شدگان به ۸۰۶ بیمار و شمار فوتی‌ها نیز از ابتدای شیوع تاکنون به ۱۷۷۵ برسد.

شمار بستری‌شدگان به تفکیک شهرستان‌های استان کردستان در سنندج: ۵۰۲ نفر، سقز: ۵۷ نفر، مریوان: ۹۷ نفر، قروه: ۲۵ نفر، بیجار: ۱۸ نفر، کامیاران: ۳۴ نفر، دیواندره: ۱۲ نفر، بانه: ۴۰ نفر، دهگلان: ۱۲ نفر و سروآباد: ۹ نفر بوده که ۸۶ نفر از آنان در بخش مراقبت‌های ویژه حالشان وخیم گزارش شده است.

آمار فوت‌شدگان بر اثر بیماری کرونا در کردستان از ابتدا تاکنون در سنندج ۷۶۰ نفر، ۲۹۱ نفر در سقز، ۱۴۳ نفر در قروه، ۹۶ نفر در کامیاران، ۱۲۸ نفر در بانه، ۸۹ نفر در دیواندره، ۷۱ نفر در بیجار، ۱۶۸ نفر در مریوان، ۲۴ نفر در دهگلان و در سروآباد ۵ نفر است.

شمارش معکوس برای آغاز موج ششم / عادی‌انگاری‌ها به اوج رسید/ آیا فاجعه آبان ۹۹ دوباره تکرار می‌شود؟ +نقشه

استان کرمان/ابراز نگرانی مقامات از بروز پیک ششم کرونا

بیش از ۷۰ جمعیت استان تا کنون حداقل یک دوز واکسن کرونا را دریافت کردند و طبق آخرین آمار رسمی منتشر شده تا کنون یک میلیون و ۸۴۴ هزار و ۲۰۴ مورد دوز اول و یک میلیون و ۹ هزار و ۱۸۴ مورد نوبت دوم واکسن کرونا را دریافت کردند با این وجود مسئولان از سرعت واکسیناسیون در استان رضایت ندارند گفته می‌شود در هفته حدود سه تا چهار درصد به جمعیت افراد واکسینه نوبت اول در استان اضافه می‌شود و استقبال خیلی زیاد نیست.

علی زینی‌وند استاندار کرمان نیز با ابراز نگرانی از بابت بروز پیک ششم کرونا در کشور اظهار داشت: گشایش اصناف و مدارس نباید به شیوع کرونا دامن بزند و در بعضی شهرستان‌های استان سطح واکسیناسیون مردم بسیار پایین است.

وی با اشاره به اینکه اتباع خارجی در استان کرمان نیز باید مانند سایر مردم واکسینه شوند بیان کرد: به مجاز و غیرمجاز بودن اتباع خارجی در استان نباید توجه شود.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۲۹۲ مورد است اظهار داشت: از این تعداد ۱۶۴ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۲۶ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۲۴ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۱۹ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۵۹ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری ۵۵ بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید ۱۹، تاکنون به ۴۱ هزار و ۱۶۷ مورد رسیده است.

وی به فوت ۲ بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۴ هزار و ۸۵۵ مورد رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان یک میلیون و ۸۴۴ هزار و ۲۰۴ مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و ۹ هزار و ۱۸۴ مورد است.

شمارش معکوس برای آغاز موج ششم / عادی‌انگاری‌ها به اوج رسید/ آیا فاجعه آبان ۹۹ دوباره تکرار می‌شود؟ +نقشه

استان گیلان/ ۹۳ درصد دانش‌آموزان دوز اول واکسن را دریافت کردند

با تسریع در روند واکسیناسیون در استان گیلان هم‌اکنون ۸۷.۱ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال در استان دز نخست و ۴۸.۶ درصد گروه‌ هدف مذکور هر دو دز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

با قرار گرفتن دانش‌آموزان در گروه‌های هدف واکسیناسیون استان گیلان نیز همچون سایر استان‌ها واکسیناسیون دانش‌آموزان را آغاز کرد و تاکنون ۹۳ درصد دانش‌آموزان بالای ۱۲ سال در استان دز نخست واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

با وجود اینکه واکسیناسیون ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نمی‌کند و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همواره باید مورد توجه باشد اما در هفته‌های اخیر با ورود مسافران به گیلان شاهد عکس این رویه بودیم و همین امر سبب تغییر رنگ‌بندی استان شد.

این تغییر رنگ‌بندی به گونه‌ای رخ داده است که در حال حاضر تمام شهرستان‌های استان گیلان در رنگ‌بندی زرد کرونایی قرار دارند در حالی‌که تا پیش از این تغییر وضعیت دو شهرستان املش و رضوانشهر رنگ‌بندی آبی کرونایی را تجربه می‌کردند.

طبق آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم‌اکنون ۳۵۶ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند که از این تعداد ۶۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته به آمار بستری‌شدگان کرونایی در بیمارستان‌های گیلان افزوده شده‌اند.

شمارش معکوس برای آغاز موج ششم / عادی‌انگاری‌ها به اوج رسید/ آیا فاجعه آبان ۹۹ دوباره تکرار می‌شود؟ +نقشه

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس