روزانه بیش از ۱۰۰۰ "سقط جنین" در کشور اتفاق می‌افتد؛ مقصر کیست؟!

فعالیت‌های تبلیغاتی سقط جنین، در پیج‌های اینستاگرامی، تلگرام و سایت‌ها جریان دارد و داروهای سقط جنین به سهولت در دسترس افراد متقاضی قرار می‌گیرد؛ آمار بالای سقط‌های غیرقانونی روزانه بیش از ۱۰۰۰ مورد نشان از عدم نظارت و برخورد ناکافی با متخلفان دارد.

به گزارش مشرق، آمارهای رسمی در کشور طی سال‌های اخیر نشان از افزایش سقط جنین دارند؛ طبق آمارهای رسمی وزارت بهداشت در سال ۹۶، روزانه بیش از ۱۰۰۰ مورد سقط جنین در کشور اتفاق می‌افتد که آمار بسیار تکان دهنده‌ای است! 

در سال ۱۳۸۴ پس از بررسی نظرات فقهی و حقوقی، قانون سقط درمانی تصویب شد که به موجب این قانون سقط جنین پس از ولوج روح مطلقاً حرام و غیرقانونی اعلام و قبل از ولوج روح با شرایط خاص پذیرفته می‌شود؛ البته باورهای غلطی در این باره وجود دارد و برخی گمان می‌کنند سقط زیر چهار ماه خالی از اشکال است! در حالیکه از نظر شرع اسلام سقط جنین حرام است و تنها برخی از مراجع در صورت وجود خطر مرگ مادر  و یا نگهداری از جنین ناقص الخلقه‌ای که سبب عسر و حرج مادر شود، اجازه سقط جنین زیر چهار ماه را می‌دهند.

سقط خود به خودی (غیرارادی) و سقط القایی(ارادی) دو نوع سقط‌جنین هستند؛ سقط القایی به صورت خاتمه دادن به بارداری با روش‌های طبی یا جراحی قبل از شروع حیات در جنین است و شامل سقط قانونی(درمانی) و جنایی است؛ طبق آمار سال ۹۶، حدود ۵ درصد از سقط‌ها مربوط به سقط‌های خود به خود و درمانی است و آمار سقط‌های غیرقانونی یا جنایی ۹۵ درصد است!

سقط‌های غیرقانونی به طور عمده توسط ماما یا پزشک در مطب‌های خصوصی انجام می‌شود و سازمان نظام پزشکی وظیفه نظارت بر مسائل درمانی پزشکی را بر عهده دارد؛ متاسفانه، بیشتر فعالیت‌های تبلیغاتی در مورد سقط جنین، در بستر فضای مجازی و پیج‌های اینستاگرامی و تلگرام و سایت‌ها جریان دارد و داروهای سقط جنین به سهولت در دسترس افراد متقاضی قرار می‌گیرد و افراد غیرماهر در محیط‌های غیربهداشتی اقدام به سقط جنین می‌کنند؛ برخلاف تصور عموم، ۹۳ درصد از سقط‌ها مربوط به جنین‌های مشروع هستند و تنها ۷ درصد از آن مربوط به فرزندان حاصل از روابط نامشروع هستند.

از عوامل موثر بر اقدام زنان به سقط‌های عمدی می‌توان به کفایت فرزندان فعلی، فاصله کم با فرزند قبلی، وضعیت اقتصادی نامطلوب، نامطلوب بودن جنسیت فرزندان و تداخل فرزندآوری با مسئولیت‌های اجتماعی اشاره کرد؛ افرادی که اقدم به سقط‌های غیرقانونی می‌کنند با پیامدهای روانی همچون افسردگی  و اضطراب، احساس ترس و ناراحتی و عوارضی مانند خونریری‌های شدید و عفونت و ناباروری و حتی مرگ مواجه می‌شوند.

آمار بالای سقط‌های غیرقانونی نشان از عدم نظارت صحیح و برخورد ناکافی با متخلفان را می‌دهد؛ برای کاهش میزان سقط‌های غیرقانونی به افزایش نظارت بر مراکزی که اقدام به سقط‌های غیرقانونی می‌کنند نیاز داریم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • عباس IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  3 1
  مقصر گرانی ها، ناعدالتی ها، تبعیض ها، نبود امکانات، بی اهمیتی موضوع توسط مسئولین، بیکاری، نبود امید و انگیزه و .... هنوز بگم براتون؟
  • AU ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۲
   0 0
   سلام.نه نمی خواد بگی. فقط اجازه بده،هرکسی مثل تو فکر میکنه و دقیقا خودت. رو بیاریم وسط میدان شهره! مثل یک نوزاد که تک تک میشن تویه شکم مادر و میکشن! با همین شیوه بکشیمت! اگر تو و همفکرات حاضرید! بسم الله. اگر حاضر نیستید! که قطعا حاضر نیستی! حتا یک سوزن بره تویه دستت! غلط میکنی برای انسان پاک و معصومی اینطوری تصمیم میکنی. خدا لعنت که کسانی که قتل و ادم کشی و وحشی گری و سیاه قلب بودن رو دارن عادی سازی میکن.
 • منصور تقسیمی IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  2 1
  علت سقط,جنین کاملا مشخصه افراد ملت گناهی ندادن مخارج فرزند زیاده مجبورن بچه شون سقط,کنند مقصر اصلی عدم مدیریت صحیح دولت است مجازات کردن مردم سودی ندارد دو باره زیادتر میشه مشکل باید ریشه ای حل کرد چرا در زمان پیش از انقلاب خانواده ها بچه های زیاد داشتن چون تورم نبود ولی الان بابا حقوق اش کم است مستاجر است اگر بچه زیاد داشته باشه صاحب خونه بهش نمیده التماس تفکر
 • ایران IR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  1 2
  کرونا در یک سال و چند ماه ۸۰ هزار کشته اونم بیشتر بالای ۷۰ سال ولی سقط جنین ۳۶۰ هزار در یک سال اونم کودک که آینده کشور هستند ننگ بر این وزارت خونه و برنامه هاش کرونا مهم است ولی سقط جنین بسیار مهم تر است در کرونا عامل قتل ویروس ولی در سقط جنین عامل قتل پدر و مادرهایی که بالقوه مثل پدر و مادر بابک خرمدین هستند
  • AU ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۲
   0 0
   سلام.دقیقا! کافر و مشرک،منافق جزء به نابودی نسل بشر فکر نمی کنن! دیگه اینو در ایات مستقیم خدا بیان شده.وقتی بیمارستان و دکتر ها و کلینک ها با تفکر غربی ها رشد کنه! دقیقا میشه مثل حالا که بیشتر شبیه بنگاه پمپاژ پوله. اونم بیمارستان و مرکزهای درمانی،که باید دائم در ان ذکر خدا گفته بشه ! دکتر فقط به رضایی هرچه بیشتر خدا و توکل بسیار قوی کارهاش رو انجام بده. تا خدا کمکش کنه.. ! اینقدر راحت شدن،که رفتن سمت شیطان ..! به هرحال گناه وحشتناکی کسانی که سقط جنین میکن و انسانی رو میکشن! تا اخر عمرشون درگیرن. و اونایی که تایید میکن،هم مثل خودشون ادم کش هستن. عذاب دیر یا زود داره! طوری و از جایی میزنشون... که فرصت هیچ کاری رو پیدا نکن .. ! عذاب خدا بالاترین عذاب هاست. ..
 • AU ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۲
  0 0
  باشه. مطمعا کل مردم ایران موافق هستن،که شما با قاتلا همدردی میکنی روی هم بکشیم !.. ولی شک به دلت راه نداده! کسانی که با قاتل و گناهکاران ابراز همدردی میکن! باهم یک روح در یک جسم هستن. و به همون شیوه دهشتناک از دنیا میرن! و محال عذاب چنین کاری رو نکشی و از دنیا بری.. فقط صبر کن ببین! که عذاب خدا چطوری و چطوری از بندگان پاک و معصومش حمایت میکنه.! و پاسخ میده که هرگز تصورش هم نمی تونی بکنی.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس