محمدرضا خباز

"احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از نامزد نیابتی" با توجه به قضایایی مثل رسوایی فایل صوتی ظریف، نامقبول بودن عارف در اردوگاه چپ و پرونده‌دار بودن امثال تاجزاده هر روز پررنگ می‌شود.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

عضو شورای نگهبان بر سنجش برنامه نامزدها بوسیله کارنامه آنها تأکید کرد

تدبیر انتخاباتی رهبر انقلاب برای "برنامه‌های بی‌کارنامه"

تقلا برای ریکاوری انتخاباتی ظریف پس از "خطای بزرگ"/ تدبیر انتخاباتی رهبر انقلاب برای "برنامه‌های بی‌کارنامه"

دکتر هادی طحان‌نظیف، عضو شورای نگهبان پس از بیانات اخیر رهبر انقلاب در یک توییت نوشته است:

"رهبر انقلاب امروز تاکید کردند برنامه باید واقعی و به دور از شعارهای فریبنده باشد. شورای نگهبان نیز در مصوبه شفاف‌سازی تعاریف، معیارها و شرایط نامزدهای ریاست جمهوری، ارائه برنامه‌ها و خط‌مشی‌های اجرایی توسط کاندیداها را ضروری برشمرده است.

البته برنامه با کارنامه سنجیده می‌شود."

*این تأکید مهم دکتر طحان‌نظیف بر "اهمیت کارنامه" در اقتفای بیانات اخیر رهبر انقلاب صورت گرفت که طی آن بر "اهمیت ارائه کار به مردم از سوی نامزدهای انتخاباتی" از سوی معظم‌له تأکید شد.

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در این بخش از بیانات خود با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌ِرو فرمودند:‌ انتخابات را با حرفهای بیهوده و وعده‌های فریبنده و بدون پشتوانه نباید خراب کرد. به معنای واقعی کلمه کسانی که مایلند در این کارزار انتخاباتی وارد بشوند، فکر کنند، به معنای حقیقی کلمه کار ارائه بدهند به مردم.

معظم‌له همچنین تصریح کردند:

"مسئله‌ی بعد این است که بعضی از کسانی که وارد میدان انتخابات میشوند اظهاراتی میکنند که این اظهارات، اظهارات خوبی نیست، حرفهای فریبنده است، حرفهایی است که هیچ پشتوانه‌ی فکری و پشتوانه‌ی برنامه‌ای ندارد؛ همین ‌طوری یک چیزی ادّعا میکنند، یک چیزی میگویند، بدون اینکه امکانات کشور را در نظر بگیرند یا حتّی بدانند. خیلی از برادران که در این میدان وارد میشوند، از بسیاری از ظرفیّتهای کشور شاید خیلی مطّلع هم نباشند؛ بدون اینکه حالا محاسبه‌ی درستی شده باشد، یک چیزی میگویند، یک حرفی میزنند، یک وعده‌ای میدهند. اینها خوب نیست، بایستی برنامه ارائه بشود به معنی واقعی کلمه؛ بایستی جوری باشد که کارشناسان وقتی نگاه میکنند به حرف زدن کسی که داوطلب است و حرف میزند با مردم، در دلشان تصدیق کنند که این حرف، حرف متقن و خوبی است. "[۱]

تفسیر عقلانی این بیانات حاکی از آنست که "برنامه" بدون کارنامه و "شعار بدون کار" هرگز قابل پذیرش نیست و همانطور که در مطلب دکتر طحان‌نظیف هم دیده می‌شود در صلاحیت افراد بدون کارنامه تأملاتی جدی وجود دارد.

پر واضح است که عرصه نامزدی برای انتخابات ریاست‌جمهوری بایستی عرصه حضور "نخبگان اجرایی" باشد نه عرصه حضور کسانی که صرفا اهل حرف و شعار هستند.

ضمن اینکه داشتن کارنامه از سوی نامزدها و بررسی این کارنامه از سوی مردم یک گام مهم در بحث "رأی خوب" است و به راحتی گزینه اصلح را به مردم می‌نمایاند.

گفتنیست، فلسفه و اهمیت بررسی کارنامه از سوی شورای نگهبان برای رجال داوطلب ریاست‌جمهوری هم‌تراز و همرده اخذ امتحان فقهی این شورا از داوطلبان عضویت در "مجلس خبرگان رهبری" است.

***

پررنگ شدن احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از نامزد نیابتی

تقلا برای ریکاوری انتخاباتی ظریف پس از "خطای بزرگ"/ تدبیر انتخاباتی رهبر انقلاب برای "برنامه‌های بی‌کارنامه"

محمدرضا خبّاز، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و از مقامات سابق دولت آقای روحانی در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا درباره انتخابات ۱۴۰۰ به معرفی محمدرضا عارف و مسعود پزشکیان از سوی «جبهه اصلاح طلبان ایران» برای داوطلبی انتخابات ریاست جمهوری اشاره و تصریح کرد: اسحاق جهانگیری تاکنون چیزی نگفته ولی طبیعتا از کسانی است که در محافل سیاسی از احتمال نامزدی‌اش سخن گفته می‌شود و غیر از این سه نفر، تعداد دیگری از اصلاح‌طلبان یا اعلام آمادگی کرده اند یا قصد اعلام داوطلبی دارند.

وی همچنین درباره احتمال معرفی داوطلب نیابتی از سوی اصلاح‌طلبان، گفته:

"هر امکانی محتمل است و این موضوع محال نیست ولی عزم اصلاح طلبان جزم است که یک داوطلب اصلاح‌طلب معرفی کنند و اگر نشد تصمیم خواهند گرفت."[۲]

*"حمایت از نامزد نیابتی" تبدیل به یکی از اصلی‌ترین چالش‌های اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ شده است.

آنها از یک سو این شعار را داده‌اند که دیگر قصد چنین کاری را ندارند و می‌خواهند یک فرد کاملا اصلاح‌طلب را معرفی کنند!

این قضیه اما با توجه به اینکه احتمال تأیید صلاحیت افراد بدسابقه اما کاملا اصلاح‌طلبی مثل تاجزاده ضعیف است؛ در زیر پوست حرف‌های انتخاباتی خود قصد دیگری دارد که تحلیلگران معتقدند "تحریم خاموش انتخابات" و تکرار رفتار شریرانه چپ‌ها در انتخابات مجلس یازدهم است که منجر به کاهش مشارکت کسانی از مردم شد.

در سمت دیگر ماجرا نیز قلیلی از اصلاح‌طلبان که در رأس آنها می‌توان به کارگزارانی‌ها اشاره کرد، قرار دارند که با نگاهی واقعی‌تر به صحنه نگاه می‌کنند و در تحریم خاموش انتخابات مجلس یازدهم نیز مشارکت نکردند.

آنها با علم به اینکه به دلیل رخدادهایی مثل کارنامه روحانی، رسوایی فایل صوتی ظریف، فتنه ۸۸ و... رجل نامی اجماع‌پذیر و صلاحیت‌داری در اردوگاه اصلاحات نمانده و تحریم انتخابات هم کاری عقلانی نیست؛ به احتمال جدی حمایت از یک نامزد نزدیک به خود می‌اندیشند.

در واقع این تنها راه آنها در شرایط "قحط‌الرجال" و شرایطی است که رجال این طیف از جریان چپ نمی‌خواهند هسته سخت اصلاحات را در فرایند تحریم انتخابات و "خروج از دموکراسی" همراهی نکنند.

گفتنیست، رجالی مثل عارف مورد تأیید قاطبه اصلاح‌طلبان نیستند و اشارات خبّاز به اینکه "تعداد دیگری از اصلاح‌طلبان هم اعلام آمادگی کرده‌اند" نیز به لحاظ سیاسی از وزانت چندانی برخوردار نیست زیرا انتخابات عرصه فعالیت "رجال نامی و معاریف" است.

***

ظریف از راه ناگزیر "تابُوا وَ أَصْلَحُوا وَ بَیَّنُوا" استقبال می‌کند!؟

تقلا برای ریکاوری انتخاباتی ظریف پس از "خطای بزرگ"

تقلا برای ریکاوری انتخاباتی ظریف پس از "خطای بزرگ"/ تدبیر انتخاباتی رهبر انقلاب برای "برنامه‌های بی‌کارنامه"

در حالی که صحبت‌های محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت آقای روحانی در فایل صوتی افشا شده با انتقادات مهمی از جانب رهبر معظم انقلاب نیز مواجه شده است؛ برخی رجال و رسانه‌های اصلاح‌طلب با طرح مواضعی عجیب گویا در حال اجرای پروژه "بازتوانی ظریف" هستند.

در همین راستا، سایت جماران با انتشار یادداشتی تحت عنوان "سرمایه افکار عمومی" که در آن تصویری عجیب از استقبال چند فرد از محمدجواد ظریف وجود دارد، نوشت: یک هفته ای می شود که کشور تحت تأثیر فایل صوتی محرمانه ای است که به طرزی مشکوک  لو رفته است. در طیف های مختلف اجتماعی واکنش های متعددی به اصل واقعه و محتوای ایراد شده در آن نشان داده شده است و این روند روز گذشته پس از بیانات رهبر انقلاب به اوج خود رسید.

این یادداشت می‌افزاید: فعلا وارد محتوای هر کدام از جوانب بحث نمی شویم چرا که مجالی آرام و فرصت کافی می طلبد تا در پرتو بهره گیری از مبانی تخصصی و نظر کارشناسان و مسئولان امر، در مورد آنها «گفت و گو» و تبادل نظر کرد. اما نکته ای به ذهنم می رسد که در آشفته بازار کنونی و در آستانه انتخابات برای نظام، باید بسیار مورد توجه و دقت سیاسیون و نخبگان باشد و آن واکنش جامعه به این اتفاقات است. وقتی گرایش های مختلف جامعه با خاستگاه های مختلف نسبت به این اتفاق خشمگین می‌شوند، بدان معناست که این جامعه زنده و گویاست و برخلاف برخی تصورات، خدای ناخواسته تبدیل به مُرداب نشده تا گذر دوران در وضعیت آن تغییری ایجاد نکنند.

در بخش پایانی این یادداشت نیز می‌خوانیم:

"ارکان نظام باید سرمایه افکارعمومی را قدر بدانند و به جای حیثیتی کردن مباحث اجازه دهند تا سوالات و ابهامات و دغدغه‌ها در فضایی منطقی جراحی شده و درمان شود"! [۳]

محمود صادقی، از نمایندگان پرحاشیه مجلس دهم و از حامیان رئیس‌جمهور روحانی هم به تازگی در یک توییت نوشته است:

"از مقایسه بیانات رهبر انقلاب با مصاحبه‌ی منتشرشده از ظریف، به نظر می‌رسد احتمالا رهبری فایل صوتی سه ساعته را مستقیم و کامل گوش نکرده اند؛ زیرا سخنان ظریف هیچ تغایری با سیاست خارجی نظام ندارد. آنچه او بر آن تأکید کرده، ضرورت تعامل دیپلماسی و میدان است، که مورد تأکید رهبری هم هست."

*اظهارات آقای ظریف در فایل صوتی افشا شده جای هیچگونه دفاعی ندارد و خاصّه پس از انتقادات تعیین کننده مقام معظم رهبری نیز آقای ظریف صرفا باید به "کسوت اعتذار جستن" درآید و ضمن عذرخواهی از مردم، به فرایند قرآنی "تابُوا وَ أَصْلَحُوا وَ بَیَّنُوا" دست یازد.

نه اینکه شاهد باشیم اعوان و انصار رسانه‌ای و سیاسی آقای ظریف به خط شده و در سکوت رضایت‌آمیز او مشغول نیش و کنایه زدن به منتقدان سخنان فاقد تدبیر و غلط ظریف باشند.

در همین حال باید دانست که هزینه برخی اشتباهات نیز برای برخی افراد هزینه زیادیست و در وادی سیاست نیز نمی‌توان از پرداخت این هزینه‌ها در صورت وقوع، اجتناب کرد. فلذاست که "تئوری بازتوانی ظریف" هم یک تئوری اشتباه است و راه به جایی نمی‌برد.

از آقای ظریف بعنوان وزیر خارجه این انتظار بود که از ماجرای انتقاد جدی رهبر انقلاب از اظهارات مرحوم هاشمی در قضیه "دنیای گفتمان و دنیای موشک‌ها" درس بگیرند که البته نگرفتند و اکنون نیز وقت اعتذار جستن است نه ریکاوری به فضای ناممکن انتخاباتی...

تقلا برای ریکاوری انتخاباتی ظریف پس از "خطای بزرگ"/ تدبیر انتخاباتی رهبر انقلاب برای "برنامه‌های بی‌کارنامه"

عکسی از ظریف که سایت جماران در یادداشت حمایت‌آمیز خود از وزیر خارجه، آنرا منتشر کرده است!

***

1_ https://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=47776

2_ www.irna.ir/news/84315500/

3_ https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1508104

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 68
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  13 87
  ظریف بعد از انتشار این فایل صوتی محبوبیتش دو دو چندان برابر شده این شمایین که آتیش گرفته اید
  • محمدایوب IR ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   28 1
   عاقلان دانند بمان تا اموراتت بگذره
  • IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   6 49
   من به شخصه در هیچ انتخاباتی شرکت نکردم، چون به نظرم انتخاب ما مهم نیست و مردم بازیچه هستند، چون شرایط همیشه یکسان است. تصمیم دارم برای اولین بار برم پای صندوق و به دکتر ظریف رای بدم، هرچند رد صلاحیت خواهد شد.
  • داوود IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   16 3
   منم به عبدالله عبدالله افغانستان رای می دم،
  • IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   23 4
   ظریف من که به جبهه نرفت و خط نشکست/ به عشوه مسئله دان صد مبارز شد!!!!!
  • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   31 4
   محبوبیتش در ذهن تو دوچندان شده، وگرنه در بین اقشار مردم بعد از دروغ بستن به حاج قاسم به زیر صفر رسیده
  • IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   15 1
   ...دیگه شاخ و دم نداره. همینه
  • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   9 0
   خخخخخخخخخخ
  • IR ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   18 1
   افسانه رویاهای کودکی.این قسمت محبوبیت ظریف
  • IR ۱۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   20 2
   فقط بدونید که تشیع پیکر شهید سلیمانی ده هزار برابر طرفداران ظریف بوده.
  • IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   22 3
   ظریف مفتضح شد.
  • IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   24 3
   خون حاج قاسم عزیز تاوان افتضاح برجام بود حالا ظریف از میدان طلبکار شد !!!
  • IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   15 1
   اصلاح طلبان بی لیاقت اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و هیچ شانسی برای انتخابات ندارند.
  • IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   20 1
   ظریف بعد از شکست برجام و انتشار فایل صوتی و تکرار حرفهای خصمانه دشمن به مهره سوخته تبدیل شد.
  • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   13 0
   اگر همین رییس جمهور فعلی هم مجددا کاندید بشه شماها بهش رای می دین. یکی از فجایع دموکراسی همینه.
  • DE ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   3 0
   هر وقت همه تحریم ها بطور کامل برای همیشه برداشته شد، بعد بیا این ادعا رو بکن. فعلا در طول هشت سال نه چیزی به داره نه به باره! در طول هشت سال اگرنوزادی بدنیا اومده بود حالا کلاس دوم بود!
  • سيد IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   6 0
   راست ميگي بين منافقين و فراريا خيلي بالا رفته
  • IR ۱۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   0 0
   جالبه خود طرف‌های غربی بار ها گفتند ایران به تعدات برجامیش عمل کرده ، ولی بعضی از این آقایون از غربی ها بیشتر از خودشون دفاع میکنند. انگار اصرار دارند که نه ، شما حق داشتید زیر توافق بزنید. طبق نظر این آقایون احتمالا ایران باید در قضایای منطقه منتظر میماند تا هر اتفاقی که میفتد بیفتد و یک امپراطوری تکفیری از شمال سوریه تا جنوب عراق تشکیل شود بعد به این فکر میفتاد که از طریق دیپلماتیک ، آمریکا و متحدانش بیایند و خطر تکفیری های اطراف ایران را از سر ما رفع کنند:)
  • سیدهادی IR ۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   0 0
   شما به هیچ صراطی مستقیم نیستید فقط خودتان را می بینید ظریف تا تا حالا خیلی خدمت کرده البته همه اش را برای دشمن الان هم مشغول هستند
 • US ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  26 1
  بعید میدونم نظام بخواد انسان ها ی دو رو و منافق به اصول انقلاب رو برای ریاست جمهوری تایید کنه.
  • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   11 1
   انتشار صوت ظریف کاملا هماهنگ و در وین طرح ریزی شده بود. این صوت جهت ایجاد یک دو قطبی شکل گرفته که هدف نهایی ان تحت فشار قرار دادن نظام برای قطع حمایت از یمن، جلوگیری از پیشروی یمنی ها به خصوص در مارب و نجات سعودی از شکست در جنگ یمن هست. که در نهایت مقدمه ای برای برجام منطقه ایه. ظرف های اخیر ظریف در منطقه هم در همین راستا تعریف میشه. باید مراقب جام زهر منطقه ای بود.
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  2 18
  ده میلیون رای که اینقدر لوس بازی نداره
  • IR ۰۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
   1 2
   خخخخ دقیقا. ده میلیون نفر کلا رای میدن که همشون ساندیس خورن. مردم دیگه رای نمیدن. ببینیم تندروها قراره چه گلی به سرمون بزنن. البته سابقه تندروها رو ۸ سال داشتیم که استارت تمام بدبختیامون از همون ۸ سال زده شد
 • 123 IR ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  6 44
  زنده باد دکترظریف
  • پیروز IR ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   19 1
   زنده باد به چی ؟ مثلا کاری کرده برای مردم؟مذاکراتش موفق بوده؟همین طوری زنده باد دیگه ؟
  • IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   10 2
   ظریف من که به جبهه نرفت و خط نشکست/ به عشوه مسئله دان صد مبارز شد!!!!
  • IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   18 2
   زنده باد صف مرغ
  • IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   3 22
   ظزیف کشی تندروها ادامه دارد.هدف این کاسبان و دلالان تحریم و صادراتچی ها ی انحصار طلب بر آحاد جامعه عیان شده.
  • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   8 2
   پس برو تو صف مرغ
  • IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   4 0
   خخخخخخ
  • IR ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   13 1
   کاسبان تحریم اصلاح طلبانی امثال فائزه هاشمی هستن که از تداوم دولت ترامپ و تحریم ها حمایت کردند.
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   11 0
   زنده باد گلابی. :)))))))
  • IR ۰۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
   2 0
   از دولت دروغگویان چه انتظاری دارید که ظریفشون چی باشه. تحریم ها رو که مثلا شکستند. مردم تو بورس لخت کردند. وضعیت گرونی را که بهتر میدونید. قیمت خودرو ومسکن می دونید. آمار هاشونم که چند برابر زمان احمدی نژاد بود. فقط خوب رویی دارند. اعتماد بنفس در حد لالیگا.
 • محمدایوب IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  14 2
  اولا تسلیت به مریدان وعلاقه مندان واقعی وفرزند خلف امام خمینی امام خامنه ای که سایت جماران وحسینه جماران که با هزینه بیت المال وهزینه نام آن پیر سفر کرده واسوه باتقوا وورع و مبارزه با استکبار وامریکا امروز شده پاتوق اصلاح طلبان ضد دین وبدون تقوا وشیفته آمریکا. دوم گردانندگان سایت جماران اگر راست میگویید مرد هستید ظریف که هیچ حسن خمینی. جهانگیری روحانی نوبخت واعظی ربیعی. هریک از اصلاح طلبان که ادعا دارد ومردم میشناسند. فقط بیاید از چهارراه گلوبندک. تا چهار راه سیروس درمیان مردم راه برود مگر ادعا ندارید. برای یک بار هم شده مردباشید عمل کنید بسم الله. علی برکت الله
 • محمدایوب IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  11 1
  محمود چرا توهم مثل اون یکی محمود دوروز نماینده شدی فکر می‌کنی هویج هم جزو میوه ها ست بی شعور مگر رهبری مثل شماست که برجام را نخونده توبیست دقیقه امضا کردین وتا لحظات آخر مجلس ازش حمایت کردین وکر وکور بودین هزینه هاوزیان آنرا ندیدید احمق هنرمند می‌ره پیش رهبری میاد میگه چقدر به هنر و هنرمندی مسلط بود شاعر می‌ره میاد میگه چقدر به شعر مسلط بود نویسنده می‌ره میاد میگه چقدر مسلط وکتابها ونویسنده را می‌شناخت. سران کشورهای خارجی میرن پیشش میگن آگاه ترین رهبر دنیاست پوتین میره خدمتش مودب میشنه. وبه آگاهی اش عرض ادب میکنه. از اینجا. چند هزار کیلومتری تا سوریه که اربابتان آمریکا تصمیم بر سرنگونی بشاراسد گرفته و خواهر اصلاح طلبان کلینتون یا رایس میگه اسد دوماه دیگه میره. سوریه را از سرنگونی نجات میده. اونوقت یک احمق دوزاری. بلند میشه میگه شاید متن منافقانه. راشاید نخوانده باشد دوزاری اون موقع که ظریف تو آمریکا سربازی میکرد رهبر ما تو جبهه. رزم رزمندگان را هدایت میکرد وپدر معنوی شما در تهران وسد لتیان با عفت وفائزه وفاطی قایق سواری میکرد
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  13 3
  اگه یه تحلیلی از استوری های واتساپ مردوم به عمل می اومد مشخص میشد که مردوم چه نظری به ظریف و صوتش و اصلاح طلب ها دارند. بیشتر استوری ها حمایت از سردار و مزمت ظریف بود. سردار چهره ی دو روی این اصلاح طلب ها رو رو کرد.
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  6 0
  تصويري كه از ظريف گذاشته مربوط به زمان برجام و قبل خروج آمريكاست
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  3 9
  تناقض بزرگ دیگری رخ نمود. تا حالا ظریف را مسئول برجام میدانستید و فحش نثارش میکردید حالا معلوم شد مجری تصمیمات و اوامر جای دیگری بوده است
  • یوسف IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   5 1
   مجری بوده مترسک که نبوده مجری میتونه خوب یا بد اجرا کنه ضمنا اوامر شورای عالی امنیت ملی ای رو اجرا کرده که اکثریتش با دولت هست.
  • IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   7 1
   آنهایی که میگفتن امضاء جان کری تضمین است !!! مسئول برجام هستند.
  • پرهام IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
   0 0
   پروفسور رهبری قبل از توافق کردن دولت در برجام برای مذاکرات ۱۲ شرط گزاشت که هیچ کدوم از این شروط توسط ظریف وتیم مذاکره کننده رعایت نشده!! مثلا یکیش:اجرای گام به گام تعهدات نه بصورت یکباره که ایران یک مقدار تعهد انجام بده یک قدم بعد منتظر قدم امریکا بمونه تا برای قدم بعدی ولی دولت به یکباره تمام تعهدات رو یک جا اجرا کرد والان ۶ سال منتظر نشستن امریکا به تعهداتش عمل کنه؟؟؟🤣🤣 این فقط یکی ازشروطه شکلی دولت شروط شکلی رو رعایت نکرده چه برسه به شروط ماهوی
 • علی IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  4 4
  هاشمی یار انقلاب ناکار امد بود هزار اما و اگر داشت اینم وضع خوانوادشه ۸ سال مارو چرخوند ..خاتمی اصلاح طلب بود اخوندی بود که تو ایتالیا خیط کاشت اونم اوضاش مشخصه تو سال ۸۸ خودشو نشون داد اونم ۸ سال مارو رقصوند..احمدی نژاد رجایی دوم مرد اصیل و شجاع که خودم عاشقش بودم اونم بعد قضیه هلوکاست ۱۱ سپتامبر علاقم بیشتر شد بهش الانم که هی تیتر میزنید اینطوری بود اونطوری بود نفاق داشت.روحانیم که دیگه حرفشو نمیزنم.۳۲ سال رای دادیم مچل شدیم امثالم خودم خوانوادم امسالم رای میدیم ولی همه حس ۴ سال مچل شدن مجدد رو داریم.خسته شدن همه بخدا خسته شدن
  • IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   2 0
   تنها راه نجاتمون سعید محمد هست که نیومده بساطچپ و راست اینا رو به هم زده.
 • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  6 1
  اقای ظریف و عقبه سیاسی ایشان در 8 سال گذشته خطاها و خطیئه های بسیاری داشته اند که واقعا منافع و گاه امنیت ملی و اعتبار نظام اسلامی را بخطر انداخته است . قهر و استعفای بچگانه ظریف هنگام سفر اقای بشار اسد به تهران / اظهارات سخیف اخیر و انتشار ان در بلندگوهای ضد انقلاب / عدم مهارت و تسلط در مذاکرات برجام و ضربات غیر قابل جبران اقتصادی و صنعتی و سیاسی به کشور / اعتماد افراطی به دشمن در جریان مذاکرات / و... مسائلی هستند که باید منصفانه نقد شوند و جریان سیاسی که اقای ظریف منسوب به ان هستند یعنی جریان غربگرای اصلاحات باید هزینه ان ران را بپردازند و بدانند که زمان بزن و در رو تما م شده است . باید به ملت و تاریخ جوابگو باشند .
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  2 15
  اگر لازم باشد حتی با رای به لاریجانی نامقبول نمی گذاریم با تندروی و شعارزدگی هریک از این کاندیداها ساختار کشورمان به هم بریزد. ملت ایران دقیقه ۹۰ تصمیم میگیرند.
  • IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   5 0
   چناب دقیقه 90: با مذاکره،تفاهم به هر قیمت و واداده‌گی به کجا رسیدی؟ بقول دوستان خودتان اگه چوب خشگ هم به جای این افکار پوسیده حاکم بر دولت بود الان وضعیت به این بدی نبود.البته شاید شما جرو اونایی هستید که ملک و املاک و ماشین و سکه‌ها و دلاراتان متوسط دراین 8سال 10برابر شده، معلومه شما به این تفکر لیبرال عشق می‌ورزی ولی بدان مردمی هستن که 10 پله از از زیر هم صفر سقوط کردن و به نون شب محتاجن، خدا را چه دیدی شاید اونا در دقیقه 120کاری کردن.
  • آنتی صهیونیزم IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   4 0
   درست میفرمایید شما همینطور به نامقبولها رای بده ، کاریت نباشه بعد از موفقیت کاندیدای مورد نظرت اگر مثل این تیم ناکارآمد فعلی سرشار از اشکال بود و کسی بهش انتقاد کرد ، بهشون برچسب افراطی و تندرو و بی سواد و غیره بزن پرو بازی که سنگ ترازو نمیخواد
 • علی IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  5 0
  قربونش برن اخمش واسه خودی ها خندش واسه بیخودی ها !
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  0 7
  ظریف درست میگه
  • IR ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   3 0
   یکی اون درست میگه یکی غلام سیا
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  3 0
  اگر یک مجری ساختمان بر اساس نقشه مهندسی شده و دقیق که به او داده شده، ساختمان را بنا نکند و همه نقشه را به هم بریزد، اشکال متوجه چه کسی است؟! مجری خطاکار یا مهندسی که جزء به جزء طراحی کرده است؟
 • محمد IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  1 0
  یادتان باشد که کی گفتم ؛ پیش بینی من این است که آخرش هم به هر ترفندی شده، جهانگیری را نهایی می کنند و همه را با روشهای رقیب هراسی و ترس از وضعیت اضطراری و اورژانسی پشت سر او و به حمایت از او، قطار می کنند باشد که ببینید.
 • SE ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  4 0
  رجل سیاسی بی بصیرت و واداده ادامه دولت فاجعه روحانی است
 • عدالت IR ۱۵:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  0 1
  باز محمود صادقي ....
 • کلام حق IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  2 0
  جناب آقای ظریف ، همه میدونند که اگر کشوری بخواهد در دیپلماسی موفق شود و در سطح بین الملل امتیاز کسب نماید، یا باید آن کشور در میدان قوی باشد و قدرت ویژه ای داشته باشد تا براساس تکیه بر آن قدرت در مذاکرات و دیپلماسی چانه زنی کند و یا مسئولان آن کشور باید خائن باشند و سرمایه ها و منابع آن کشور را در اختیار دشمن قراردهند تا دشمنان براحتی بتوانند منابع آن کشور را غارت کنند!!!! و مطمئن باشید راه سومی برای موفقیت در دیپلماسی و کسب امتیاز در دنیا وجود ندارد!!!!
 • حسین IR ۲۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  0 0
  کری هم نیست از بنده خدا حمایت کنه آخه قول کری تضمینه
 • IR ۰۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  ظریف و اصلاح طلبان دین و خدا را قربانی امیال شیطانی خود میکنند،دیوار چین سه مرتبه فتح شد ، نه با جنگ و تخریب دیوار ، بلکه از در، و با کمک نفوذی ها و خائنان چینی ، مذاکره یعنی مشتی کلام و حرف پشت میز ، این اقتدار میدانی ست که به کلام مذاکره کننده اقتدار و ارزش می بخشد ،چگونه است که ظریف با پشتبانی نفوذی ها ، و به نیابت از طرف امریکا ، دستاورد اقتدار میدانی را زیر سئوال میبرد ، درحالیکه امریکا 150هزار نیرو در میدان خلیج فارس می اورد تا دیپلماسی اش موفق شود،، کار ظریف و همپالگی هایش را دیپلماسی نفوذ و خیانت دیپلماسی می گویند ، اینها باید محاکمه شوند .
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  منبعد در کنار مرگ بر آمریکا باید بگوییم مرگ بر اصلاحات
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  فایل صوتی علاوه بر ظریف باند قدرت وثروت را رسوا کرد!!!
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  ظریف دیگر قابل ریکاوری نیست کلا وحاشا !!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  برغم گنده گویی وگنده نمایی فایل صوتی ثابت کرد که ظریف چقدر بی ظرافت وبی تجربه است!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  2 0
  سکه های یامفتی را که بابت برجام نجس گرفته ای را برگردان
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  1 0
  ظریف محبوت تر شده ولی کجا ؟عزیز دل حاکمان کاخ سیاه شده
 • IR ۱۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  ریکاوری این جسد بی جان تلاش مذبوحانه است
 • IR ۲۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  آخه عقل کل چی ازجون این مملکت،مردم وبیت المال میخواهید!!!؟؟؟ بخاطر(ایران وایرانی،انقلاب،اسلام،امامان شهید،امام علی ع امام حسین ع،شهدا،رهبر) اگر(امثال ظریفها،جهانگکیرها،هاشمیها خاتمیها،لاریجانیها،ربع ونیمهای پهلوی وتمام ربع ونیمهای دیگر...)تائید صلاحیت بشوند ...بیشتراز30سال حضوردارندواگر بخواهندهرکسی رای بیاوردوتمام (پیشرفتهای کشور رابتن وپیچ ومهره هایش را بازکند-اقتدار،استقلال،تولید،خودکفایی،امنیت...رابگیرند وفقط بیکاری،بیگاری،وبرای پرکردن جیبهای خودشان وهم پیمانانشان بیایند...)
 • پرهام IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 0
  یادتون نره اصولگرایان هم اش دهن سوزی نیستند؛لاریجانی خوش سابقه با اون مجلس سلفی بگیرش مگه اصول گرا نیست؟ روحانی مگه قبلا شعارهای اصولگرایی نمیداد؟؟؟سال ۹۲ عدم اجماع اصولگراها ودشمنی با امثال دکتر جلیلی خادم ملت باعث تقسیم وانشقاق رای ملت شد و روحانی رو به ملت تحمیل کردند!!!! یعنی مجموع رای دکتر جلیلی و قالیباف و... از روحانی بیشتر بود ولی این نشون داد شماهم درد خدمت ندارید!! بخدا یذه ابروی نظام هم بخاطر ۸ سال دولت نهم ودهم مسکن مهر وگاز رسانی و..... رسیدن به درد مردم توسط دولت و.. ایناس
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
  0 0
  دکتر طحان نظیف ایرانیه؟
 • سیروس IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
  0 0
  ظریف به قهرمان ملی ما بلکه به قهرمان جهانی( یعنی حاج قاسم) خیانت کرد. الان من بجای ظریف ، آقای عبدالله عبدالله افغانی رابیشتر قبول دارم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس