کد خبر 1201234
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۹
زندان نمایه

یک سازمان حقوق بشری طی گزارشی از اقدام ائتلاف سعودی در بازداشت خودسرانه و شکنجه صدها یمنی در زندانهای این ائتلاف در خاک عربستان و یمن خبر داد.

به گزارش مشرق، سازمان حقوق بشر و آزادی‌ها معروف به «سام» (SAM) که مقر آن در ژنو است، طی گزارشی از اقدام رژیم سعودی در بازداشت و حبس صدها یمنی در زندانهای غیرقانونی در داخل عربستان و یمن خبر داد.

بیشتر بخوانید:

الحوثی: در حال بررسی موضوع تبادل اسرا هستیم

به نوشته پایگاه خبری یمنی «۲۶ سپتامبر»، در این گزارش آمده است که یک تیم میدانی از این سازمان ده‌ها گروهی را که به صورت خودسرانه دستگیر و ناپدید شده‌اند و برخی از آنها تحت شکنجه قرار گرفته‌ و کشته شده‌اند مانند «ابراهیم الشمسانی» افسر گارد ساحلی یمن، رصد کرده است.

در این گزارش با اشاره به اینکه هشت زندان و بازداشتگاه تحت مدیریت سعودی‌ها در حضرموت، المهره و الحد در جنوب یمن و نیز داخل اراضی سعودی قرار دارند، از مقامات سعودی خواسته شد تا به اقدامات خود در نقض حقوق اساسی و قوانین بین‌المللی در حق یمنی‌ها پایان دهند و همه بازداشتی‌های یمنی را آزاد کنند.

در این گزارش همچنین از گروه متخصصان برجسته حقوق بشری خواسته شد که پرونده بازداشتی‌های یمنی در زندان‌های سعودی را در گزارش‌های سالیانه خود ذکر کنند.

بنا بر این گزارش، شمار دقیق افراد تحت بازداشت خودسرانه و افراد ناپدید شده حاضر در این زندان‌ها به دلیل عدم ثبت اسامی این افراد در دست نیست.

«توفیق الحمیدی» رئیس این سازمان حقوق بشری گفت: گزارش جدید دارای وجهه حقوقی مشخصی است که بیانگر رنج خانواده‌های بازداشت‌شدگانی است که از سرنوشت عزیزان خود اطلاعی ندارند.

بیشتر بخوانید:

پشت پرده طرح صلح عربستان در یمن چیست؟

وی از مقامات سعودی خواست که با این امر مثبت برخورد کنند و فورا کاری برای اطلاع از پرونده این بازداشتی‌ها و اعطای حقوق قانونی آنها و حتی پرداخت غرامت عادلانه انجام دهند. ضمن اینکه نمی‌توانیم مسئولان یمنی را به دلیل این سکوت شرم‌آورشان و عدم دفاع از شهروندانشان سرزنش نکنیم.

این سازمان تابستان گذشته نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود که افسران و نظامیان سعودی، بازداشتی‌های یمنی را با کابل برق و امثال آن شکنجه می‌کنند، برخی بازداشتی‌ها حدود یک ماه در زندان انفرادی هستند و اجازه تماس با جهان خارج و یا ارتباط با دیگر زندانیان را ندارند. در میان این زندانیان حتی افرادی هستند که در مرزهای جنوبی عربستان سعودی علیه نیروهای صنعاء ‌جنگیده‌اند. تعداد آنها بیش از ۵۰۰ نفر است.

به گفته الحمیدی از دیگر بازداشتی‌ها، صیادان یمنی هستند که گارد ساحلی یمن به دلایلی نامشخص آنها را بازداشت و تحویل نیروهای سعودی داده است، حداقل یکی از این صیادان به دلیل شکنجه در زندان فوت کرده است.

پیشتر یکی از بازداشتی‌های آزاد شده درباره وضعیت خود در زندانهای سعودی گفته بود: «ابتدا تو را با دست و پا و چشمانی بسته به مکانی نامشخص می‌برند، بعد از آن به مدت یک ماه یا کمتر در زندان انفرادی هستی ، جایی حدود دو متر در یک متر. سپس تو برای بازجویی می‌برند و با کابل برق آنقدر شکنجه‌ات می‌کنند که آرزوی مرگ می‌کنی.»

در گزارش مهرماه گذشته سازمان سام نیز تاکید شد نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن از چهار سال پیش ده‌ها غیرنظامی یمنی را به صورت خودسرانه و با نظارت ائتلاف عربی ربوده و بازداشت و شکنجه کرده‌اند و امارات و عربستان بر شکنجه این غیرنظامیان نظارت داشته‌اند که طی عملیات امنیتی به بهانه جنگ با القاعده در استان‌های جنوبی یمن بازداشت شده‌اند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس