محسن آرمین

حلقه رادیکال اصلاحات خود را برای حضور در انتخابات اماده می‌کندو اعتقاد دارند اگر نامزد مورد نظرشان تأیید صلاحیت نشود، حضورشان در انتخابات بی‌معناست ولی از فضای انتخابات بریا اهداف خودشان بهره می‌برند.

سرویس سیاسی مشرق - در جبهه اصلاح‌طلبان آنچه از اخبار و گزارش‌های انتخاباتی برمی‌آید دیگر مشخص‌شده است که با نظر بر شرایط کنونی کشور و شکست دولت در حل مشکلات و برجام، اصلاح‌طلبان خود را از حالا بازنده انتخابات می‌دانند.

به نظر می‌رسد استراتژی انتخاباتی مدعیان اصلاحات نسخه‌ای از همان ایده سعید حجاریان مبنی بر «انتخابات مشروط» است؛ از یکسو از «استعفا» و «دولت تدارکتچی است» و «مشارکت پایین است» و «دوقطبی رأی دادن و رأی ندادن» سخن می‌گویند و از سوی دیگر همگی در انتخابات ثبت‌نام می‌کنند و بر «مشارکت در انتخابات» و اینکه «با صندوق انتخاب قهر نیستیم» اصرار می‌کنند؛ به‌نوعی گروکشی سیاسی را در دستور کار قرار داده‌اند؛ از یکسو با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند.

هدف آن‌ها فشار به شورای نگهبان و نظارت استصوابی و علامت دادن به حاکمیت است که اگر چهره‌های تندرو و رادیکال اصلاح‌طلبان تأیید صلاحیت نشود، مشارکتی که مدنظر نظام جمهوری اسلامی است محقق نمی‌شود! و درنهایت آنکه شورای نگهبان را تهدید می‌کنند که اگر نامزد رادیکال آن‌ها تأیید صلاحیت نشود، در انتخابات شرکت نمی‌کنیم.

البته پیش‌ازاین رئیس شورای منحله سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از کادرهای خودخواسته بود تا آیه یاس نخوانند و این جریان سیاسی آن‌قدر نیرو دارد که بدون بهانه‌گیری‌های کودکانه در انتخابات شرکت کند و از آن‌سو محمدرضا خباز از اعضای ارشد حزب اعتماد ملی بگوید: «بعضی از چهره‌های اصلاح‌طلب نیاز به دعوت ندارند و مانند پدر داماد یا عروس می‌مانند که خود صاحب‌مجلس هستند» [۱]

اما در آخرین اظهارنظر محسن آرمین از اعضای محفلی اصلاح‌طلبان در مصاحبه با روزنامه زنجیره‌ای شرق دوباره از همان استراتژی قدیمی استفاده کرده و می‌گوید: اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده دو انتخاب دارند: اول اینکه مانند گذشته به‌صورت نیابتی وارد عرصه رقابت انتخاباتی شوند؛ یعنی در برابر عملکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت کاندیداهای خود تمکین کنند و با حمایت از کاندیدای دیگران وارد رقابت انتخاباتی شوند.

عضو محفل امنیتی اصلاح‌طلبان در ادامه می‌گوید: به نظر من شرایط امروز جامعه ایران با شرایط سال‌های ۹۲ و ۹۶ به‌کلی متفاوت است و اصلاح‌طلبان نمی‌توانند این تغییر را نادیده بگیرند و مانند آن سال‌ها به رقابت نیابتی بپردازند. انتخاب دوم حضور درصحنه رقابت انتخاباتی با کاندیدای اختصاصی است. درصورتی‌که کاندیدای اختصاصی موفق به عبور از فیلتر شورای نگهبان نشد، اصلاح‌طلبان الزامی برای معرفی کاندیدا ندارند.

البته نماینده تندرو مجلس شش در میانه این مصاحبه سفارشی خبر جالب‌توجهی داده و می‌گوید: خاتمی بر نتیجه نگرفتن در انتخابات پیش رو آگاه است و از محافل نزدیک به خودخواسته است، از فضای انتخاباتی در جهت بیان برخی نظرات استفاده شود!

بازگشت به پروژه زمستان ۱۳۸۳

این خبر کوتاه در لابه لای مصاحبه محسن آرمین جالب توجه است. به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان استراتژی انتخابات سال ۸۴ را دوباره در دستور کار قرار داده‌اند! در آن سال‌ها با توجه به ناکامی‌های مطلق و هشت ساله دولت تمام اصلاح‌طلب و رادیکال و نیز شکست سریالی پروژه‌های آشوب سازی از جمله در مدیریت شورش ۱۸ تیر و قتل‌های زنجیره‌ای با درک دقیق از شکست قطعی در انتخابات ریاست جمهوری به یک‌باره تغییر فاز داده و با تشکیل یک ساختار سیاسی جدید خود را برای پروژه آشوب سازی در بهار ۱۳۸۸ آماده کردند.

در زمستان سال ۱۳۸۳ اصلاح‌طلبان با معرفی یک نامزد اختصاصی تندرو با یک تیر دو نشان زدند. از یک‌سو هم با ایجاد یک فضای رادیکال؛ انتخابات را به تعبیر خودشان داغ کنند و از سوی دیگر با تشکیل یک گروه سیاسی جدید برای حوادث آینده یارگیری کنند.

در بهار ۱۳۸۴ در یک تاکتیک جالب توجه مصطفی معین در کنار ابراهیم یزدی دبیر کل گروهک نهضت آزادی و اعضای حزب منحله مشارکت عکس یادگاری گرفته و «جبهه دموکراسی خواهی» را تشکیل می‌دهند! در آن زمان پیوند خوردن لیبرال‌های شناسنامه‌دار با اصلاح‌طلبان با واکنش منفی برخی از چپ‌های سنتی روبرو شد[۲]؛ اما درنهایت هژمونی دو حزب پدرخوانده مشارکت و مجاهدین انقلاب با رهبری خاتمی باعث شد؛ صداهای مخالف خفه شده و پروژه جدید با هدف بازی روانی و ایجاد رد پا برای ماجراجویی‌های آینده کلید بخورد.

تهدید سیاسی اصلاح‌طلبان برای فشار به شورای نگهبان/ اصلاحات پس از باخت در انتخابات به دنبال شورش است؟

ماشاالله شمس‌الواعظین سردبیر و از اعضای اتاق فکر روزنامه‌های زنجیره‌ای در تمجید از تشکیل سازمانی جدید با همکاری فرقه ملی مذهبی‌ها و نهضت آزادی گفت: امروزه بیش از ۸۰۰۰ سازمان غیردولتی (ان جی او)، ۶۰ هزار وبلاگ و ۱۰۰۰ نشریه به انتشار افکار اصلاح‌طلبی در جامعه ایران می‌پردازند که نتیجه این همکاری‌های جدید در بستر انتخابات است.

این وبلاگ‌ها و رونمایی از شبکه‌های اجتماعی جدید در بهار ۱۳۸۸ سلاح مخفی آن‌ها برای پروژه آشوب سازی خیابانی بود!

ایستاده بر گذرگاه رادیکالیسم

شبه ‌اصلاح‌طلبانی که حضور در قدرت هم برای‌شان اصل است و هم هدف. طبیعی بود که با پیوند با ضدانقلاب کد دار به مرحله‌ای برسد که محتوای آن فاقد اثرگذاری، رانت‌جو و ناکارآمد شود؛ اما پروژه آشوب سازی آن‌قدر برای اصلاح‌طلبان جذاب بوده که نتوانند از این امتیاز بگذرند!

حمیدرضا جلایی پور در مقاله‌ای دریکی از روزنامه‌های زنجیره‌ای با عنوان «پس از اسفند» می‌نویسد: باید از انتخابات استفاده کرد و با نیروهای لائیک و دگراندیشان جامعهٔ ایران که میان احزاب سیاسی جایی ندارد و کارکرد و مشروعیت داد تا و آثار مثبت آن در انتخابات آینده (سال ۸۸) هویدا خواهد شد! کلمه به کلمه از اظهارنظرهای تاکتیسین اصلاحات در بهار ۸۴ پس از حدود ۱۶ سال دوباره از زبان یک افراطی دیگر جاری شده و او می‌گوید با دستور خاتمی از براندازهای کددار در جهت فضاسازی برای آینده استفاده کرد.

تهدید سیاسی اصلاح‌طلبان برای فشار به شورای نگهبان/ اصلاحات پس از باخت در انتخابات به دنبال شورش است؟

جالب آنکه اعضای گروهک نهضت آزادی بر اساس دستورالعمل دیکتاتور اصلاحات راهشان به محافل مخفی اصلاح‌طلبان بازشده و در آخرین اقدام عماد بهاور از اعضای مؤثر و تشکیلاتی لیبرال‌ها به نهاد اجماع ساز خاتمی راه پیداکرده است. البته پیش‌ازاین بهاور عضو رسمی شورای منحله سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز بوده و به‌صورت مداوم در جلسات تشکیلاتی و مشورتی اصلاح‌طلبان نقش مؤثر بازی کرده است. بهاور در کنار فرزند جلایی پور به‌عنوان رابط شاخه جوانان با پدرخوانده‌ها نقش جمع‌آوری سرباز خیابانی برای پروژه‌های فتنه سازی را بر عهده دارد.

بهزاد نبوی که بنا به اخبار رسیده به‌زودی ریاست نهاد اجماع ساز را بر عهده می‌گیرد؛ در توجیه ظرفیت‌سازی از انتخابات برای برداشتن قدم‌های بعدی می‌گوید: «اگر می‌خواهیم ارتباط را با چند حزب موجود قطع کنیم باید با چند حزب واقعاً موجود هم ائتلاف کنیم. نمی‌توان سه ارتباط را قطع کرد تا در عالم خیال چهار ارتباط جدید برقرار شود. اگر نیروی سیاسی وزن داشته باشد و بتوان با آن کارکرد ما قطعاً به سراغش می‌رویم. اگر به‌جز گروه‌هایی که هستند و کمابیش درحرکت‌های سیاسی نقش دارند حزبی را می‌شناسید به ما معرفی کنید تا دیدگاه‌ها و مواضعشان را بررسی کنیم. باید توانایی‌ها و مواضعشان را به‌دقت بررسی کنیم.»

تجربه و کارنامه اصلاحات در ایران نشان داده است اصلاح‌طلبان به‌تنهایی قادر نخواهند بود اعتماد حتی نیمی از جامعهٔ ایران را هم به دست آورند؛ بنا بر اعترافات اصلاح‌طلبان تندرو خاتمی حتی ۱۰ درصد نیز میان جامعه اعتبار ندارد! در چنین شرایطی محفل رادیکال‌ها با ظرفیت براندازان در حال بازسازی تشکیلاتی است؛ این همان نقطه‌ای است که محسن آرمین آن را استفاده از فضای موجود در القاء تندروی به جامعه خوانده و خاتمی نیز بر آن تأکید ویژه دارد.


[1] https://www.irna.ir/news/8420620

[2] https://www.mehrnews.com/news/384701

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  16 3
  اسلاحتلبی مٌرده متعفن است، زودتر خاکش کنید
  • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
   9 1
   هرجا سخن از خیانت است نام اصلاح طلبان تهوع آور می درخشد!!!
  • رسول IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
   1 1
   اصلاح طلب دکتر
 • IR ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  14 2
  اصلاحات تمام شد، اصلاح طلبان اعتبار ندارند و در انتخابات مجلس تهران صد هزار رای هم ندارند پس ترس شما ازچیست؟ بگذارید بیایند و آبرویشان برود! مجری انتخابات هم که از خودشان است و بهانه ای برای تقلب ندارند. بگذارید بیایند.
 • IR ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  7 5
  رونوشت کنید به وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه بدید
 • محند IR ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  7 2
  خدا کند که اسم رمز حمله به مردم نباشه و مشابهت دستور نعل تازه بزنید مردم باید هوشیار باشند و بشوند و فریب هیچ جریانی را نخورند و این پیام هشداری است برای همه جوانان ه
 • DE ۰۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  9 2
  تهدید سیاسی اصلاح‌طلبان برای فشار به شورای نگهبان/ اصلاحات پس از باخت در انتخابات به دنبال شورش است؟// باکی نیست .تا 1400 وقتی شما تمام اراذل و اوباش و دلال ها و شیتیل خواران و رانتخواران و وطنفروشان و دزدان و چپاولگران.... را بگیرید و تحویل دادگاه بدهید دیگر کسی نمیماند به اصلاحات رای دهد.
 • Mjp IR ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  5 1
  ایناکه میگفتن ریاست جمهوری اختیاری نداره وهزارتافرافکنی میکردن قدرت دست منتخبین مجلس یاریاست جمهورنیست و دست حکومت درسایه هست... خخخ چطورشده الان کارشون به تهدیدوخودزنی رسیده؟؟ تهدیدبرای شرکت درانتخابات؟؟ نفاقگرو دروغگوکم حافظست... چراصف کیلومتری بستن برای کاندیدشدن شماکه میگیدعاری ازقدرت واختیاره ریاست جمهوری
 • ناشناس GB ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  8 1
  درکشوری چون امریکا که مدعی ازادی است ترامپ را که دست به شورش زد می خواهندمحاکمه کنندان گاه درایران نامش را ازاری بیان می گذارند وهمان امریکا هم ازانان (شورشگران ایرونی)پشتیبانی می کند واقعا امریکادلسوزایران هست ؟
 • IR ۰۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  10 1
  متاسفانه این جریان قبیله ای اصلاحات سالهاست دنبال ایجاد دوقطبی اشوب و بلوا در کشور میباشند بجای اینکه پاسخگوی هشت سال تحمیل سنگین ترین ضربه های اقتصادی و سیاسی به مردم و کشور باشند از درگاه مردم ایران بدلیل لجاجت های شرورانه بنی اسرائیلی عذر خواهی کنند برای انتخابات ۱۴۰۰ نقشه برای فتنه ای جدید علیه کشور و ملت میکشند
 • IR ۰۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  9 3
  اسلاف اصلاح طلبان منافقین فتنه گران غربگرایان رانت خواران اقازاده ها ژن های معیوب قاچاقچی ها ی واردات زمین خواران جنگل خوران دریا خوران و صاحبان خصوصی سازی با یکصدم قیمت میباشند
 • IR ۰۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  10 2
  پروردگارا مردم ایران وجمهوری اسلامی ایران را از شر خائنین فتنه گران منافقین جریان تحریف و قبیله گراها رانت خواران اقازاده ها مدیران نجومی بگیر قاچاقچیان مظلوم وزیر، زن کُش ها اختلاس گران غربگدا ها و اجانب در امان نگهدار.... اگر خواستی کشورت را آزاد کنی ده گلوله در تفنگت بگذار نه گلوله برای خائنین مفلوک داخلی وفقط یک گلوله برای دشمن متجاوز خارجی کفایت میکند
 • احسان IR ۰۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  5 7
  از رای مردم می ترسید ؟ هرکسی می خواد بیاد ملاک رای مردمه
  • علوی IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
   11 5
   از رای مردم نمی ترسیم از تأثیر گذاری عده ای بی دین و بی سواد بر رای مردم می ترسیم که مانند هشت سال پیش گزینه غلط را انتخاب کنند.
  • IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
   6 2
   آیا رأی مردم ملاک حق و حقیقت است یا آن چه که در صحنه به وقوع پیوسته است!!؟ آیا انتخاب مردم باید مورد تأیید خدا و قرآن باشد یا به عکس مورد انتخاب مردم باید مطابق فرمان خدا و رسول باشد؟!؟! کمی بیندیش!!!!!
 • DE ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  8 0
  آخه شما اصلاح طلبها به غیر از رانت ، فساد ، اشرافی گرائی ، تکبر و غرور چه کار مثبتی برای کشور انجام دادید کارنامه شماها تا حدی بیانگر این است که شماها فقط به فکر مال و منال جمع آوری هستید آنهم از راه کج و یک سری جاهای حساس را در دست دارید که حسابی بخور بخور دارید مردم حرفشان را گفتند که دیگر ماجرا تمام شد شماها هم که دیگر سالخورده هستید و تفکرتان به روز نیست در واقع کشور باید توسط جوانهای سالم و پرانرژی اداره شود تا در یک مسیر همه جانبه توسعه قرار کیرد.
 • کفتارهای ملت خور IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  8 0
  شورای نگهبان باید رفتارش در مقابل اصلاح طلبان مانند رفتار شیر نر باشه در مقابل کفتارها..هر چی شیر عقب نشینی کنه کفتارها برای حمله حریص تر میشن
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  4 0
  بس کنید ۸ سال هست کشور رو نابود کردید روی انرژی هسته سیمان ریختید که هیچ اقتصاد رو هم نابود کردید فقط دولت جوان انقلابی اصلاح طلب اصول گرا دیگه تموم شد ماجرا
 • ناشناس DE ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  6 0
  مگر کشور قانون ندارد لازم است باانهایی که قصد دارند باهر ترفندی امنیت و ارامش مردم وکشوررا در هر برهه ای از زمان به خطر بیندازند به صورت جدی و برابر با قانون برخورد گردد.
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  0 0
  حق طلبی وانتخابات ازادومشارکت بالا بلای جان شماست مشرق جان
 • عباس IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  0 0
  انشاالله ازیک بیطرف متعهد به نظام انتخاب بشه بلکه باری ازرودوش مردم برداره ....
 • حامد IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  0 0
  برید هر غلطی می خواهید انجام بدید افسادطلبان منحوس
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  0 0
  جواب شما اصلاح طلبان دست ملت ایران است بوقتش جواب خواهندداد
 • IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  0 0
  نیان بهتر مجلس افتضاح قبلی ار اونا بود رسواشدن مملکت رو بتاراجدادن خوبه تحریم کردن مجلس
 • IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
  0 0
  رادیکال!!!! والا ما به کسی که به دنبال تعامل با دنیا است و خواهان آزادی سیاسی است نمی گیم اصلاح طلب رادیکال.
 • یاور انقلاب IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۲
  0 0
  ما از شورای نگهبان عاجزانه درخواست میکنیم مقابل جوسازی های این گروه مخرب و ثروت اندوز کوتاه نیایند و دین ودنیا خود را بخاطر بعضی از حدا بیخبران به خطر نیندازند.
 • IR ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۲
  0 0
  اصلاح طلبان در زباله دان تاریخ بعنوان ننگ افرینان دفن شده اند ، دیگه مردم به اونا توجه ندارن ، و حالشون خراب میشه زمانیکه اصلاح طلبا حرف میزنن
 • موحد IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۳
  0 1
  با سلام تمام کاندیداشون رو شورای نگهبان تایید صلاحیت کنه وقتی رای نیاوردن و از طرف مردم حذف شدن میرن دیگه پیداشون نمیشه
 • DE ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۳
  1 0
  اصلاحات پس از باخت در انتخابات به دنبال شورش است؟
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
  0 1
  این بازی اصلاح طلب اصول گرایی رو تموم کنید به قول مختار ثقفی دشمن بداند اتفاق نظر نداریم وا مصیبت است
 • فرامرز IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  0 0
  اصلاح طلبی و اصولگرایی دو روی یک سکه و در یک قلک هستند. 8 سال اینها بازی را بهم میزنند، 8 سال هم آن یکی ها. همان داستان پلیس بد و پلیس خوب ،اگر قصد ساختن داشتند دستکم در کار آن یکی سنگ نمی انداختند.جیبهایشان است که مهم است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس