تجام

واکسن فایزر-بیونتک ماهیت تجربی دارد و علیرغم آنکه فایزر، اتحادیه اروپا، و دکتر فاوچیِ بدنام به نظر حاضرند این واکسن را به بدن صدها میلیون انسان تزریق کنند، ایمنی آن به هیچ‌وجه تضمین‌شده نیست.

سرویس جهان مشرق - گلوبال ریسرچ در مقاله‌ای به قلم ویلیام انگدال از اعضای مرکز پژوهش‌های جهانی شدن نوشت: بیل گیتس فعالانه مشغول تأمین مالی و تبلیغ واکسن‌های جدید آزمایش نشده‌ای است که ظاهراً قرار است ما را حداقل تا حدودی در برابر ویروس کرونا در امان نگه ‌دارند و ما را قادر سازند تا زندگی نسبتاً «عادی» را از سر بگیریم. غول داروسازی فایزر اکنون آنچه در قالب ادعای خود نتایج خارق‌العاده واکسن در مرحله آزمایش اولیه انسانی توصیف نموده را اعلام کرده است. آنها از یک فناوری تجربی موسوم به ویرایش ژنوم، مشخصاً ویرایش ژنوم آران‌ای پیام‌رسان (mRNA)، استفاده می‌کنند، چیزی که قبلاً هیچگاه در تولید واکسن استفاده نشده است. قبل از آنکه نسبت به دستیابی به مصونیت و ایمنی امیدوار شویم، باید درباره این فناوری تجربی بنیادی و عدم دقت آن بیشتر بدانیم.

در این مقاله آمده است: غول دارویی فایزر و شرکی آلمانی‌اش بیونتک روز ۹ نوامبر سال گذشته میلادی با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کردند که واکسنی با کارایی «۹۰ درصدی» برای بیماری کووید-۱۹ ساخته‌اند. این خبر موجب تهییج بازارهای مالی در سطح دنیا شد. آنتونی فاوچی رئیس مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا به سرعت از این خبر استقبال کرد و اتحادیه اروپا اعلام کرد که ۳۰۰ میلیون دوز از واکسن گرانقیمت جدید را خریداری نموده است. اگر بازارهای مالی را باور دارید، همه‌گیری کم‌کم دارد به تاریخ می‌پیوندند.

رویدادهای مشکوک در کمپانی فایزر

با این حال، به نظر می‌رسد آلبرت بورلا رئیس ارشد اجرایی فایزر آنقدرها که ادعا می‌کند، مطمئن نیست. همان روزی که شرکت فایزر بیانیه مطبوعاتی در خصوص آزمایشات واکسن را منتشر کرد، او ۶۲ درصد از سهام خود در فایزر را فروخت و میلیون‌ها دلار سود از این معامله به جیب زد. او سفارش فروش را در ماه آگوست در قالب اختیار معامله ویژه ثبت کرد تا معامله شکل «فروش داخلی» به خود نگیرد. او همچنین زمانبندی معامله را برای بعد از انتخابات آمریکا و اعلام جو بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور منتخب توسط رسانه‌های اصلی تنظیم کرد.

بیشتر بخوانید:

ریشه‌های «اسرائیلی» یک واکسن آمریکایی/ بنیانگذاران یهودی «فایزر» را بیشتر بشناسید +تصاویر

بورلا درباره عدم دریافت مبالغ مالی از دولت ترامپ جهت ساخت واکسن به مطبوعات دروغ گفت و این مسئله را تکذیب کرد، اما بعداً مشخص شد که آنها در خصوص تحویل ۱۰۰ میلیون دوز واکسن به دولت آمریکا قراردادی در تابستان منعقد کرده‌اند. یکی دیگر از اقدامات مشکوک شرکت فایزر این بود که شرکت مذکور ابتدا جو بایدن و سپس سازمان‌های دولتی مربوطه را از ساخت واکسن مطلع نمود. اما اینها تنها نگرانی‌های موجود در خصوص اعلامیه پر سروصدای فایزر در خصوص ساخت واکسن نیستند.

شریک آلمانی و ارتباط آن با بنیاد بیل و ملیندا گیتس

در ادامه این مقاله آمده است: شرکت فایزر که به تولید قرص ویاگرا و داروهای دیگر معروف است، با یک شرکت کوچک آلمانی واقع در شهر ماینس به نام بیونتک شریک شده است. شرکت بیونتک ابداع‌کننده تکنیک بنیادی mRNA است که در تولید واکسن جدید ویروس کرونا مورد استفاده قرار گرفته است. این شرکت در سال ۲۰۰۸ بنا نهاده شد.

بیشتر بخوانید:

واکسن فایزر؛ فناوری درمانی با بودجه پنتاگون/ فایزر چگونه از کودکان نیجریه‌ای به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده کرد +عکس و فیلم

شرکت بیونتک درست قبل از آنکه شیوع ویروس کرونا در شهر ووهان چین اعلام شود و بیونتک سهام خود را در بورس عرضه کند، در ماه سپتامبر ۲۰۱۹ قراردادی با بنیاد بیل و ملیندا گیتس منعقد کرد. این قرارداد شامل همکاری در زمینه طراحی تکنیک‌های جدید mRNA جهت درمان سرطان و اچ‌آی‌وی می‌شد. نکته جالب توجه اینکه، این عبارت که «بنیاد گیتس توانایی کاهش چشمگیر اچ‌آی‌وی و سل در سطح دنیا را در بیونتک می‌بیند» اکنون از بیانیه مطبوعاتی مربوطه که روز ۵ سپتامبر ۲۰۱۹ منتشر شد، حذف شده ست.

همکاری بیونتک با یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دارویی چین

بیونتک همچنین با یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دارویی چین موسوم به شرکت داروسازی شانگهای فوسون («فوسون فارما») در زمینه تولید نوعی از واکسن mRNA برای ویروس کرونا جهت عرضه در بازار چین قرارداد دارد. آی مین هو رئیس تحقیق و توسعه جهانی فارما فوسون در بیانیه‌ای در ماه آگوست اظهار داشت: «تزریق اولین دوز از واکسن BNT۱۶۲b۱ به یک شهروند چینی نقطه عطفی در برنامه توسعه مشترک جهانی در چین به شمار می‌رود. ما از نزدیک در حال همکاری با بیونتک و نهادهای تنظیم مقرراتی هستیم تا ایمنی و کارایی واکسن BNT۱۶۲b۱ و دیگر واکسن‌های مبتنی بر mRNA را ارزیابی کنیم...»

این بدان معناست که شرکت آلمانی بیونتک پشت واکسنی است که در چین و همچنین آمریکا و اروپا به سرعت در حال سپری کردن مراحل مربوطه است. واکسن مراحل مربوطه را به سرعت سپری می‌کند تا ظرف مدت زمان کوتاهی تائیدیه نهایی را دریافت کند، امری که مایه نگرانی است.

مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا و احتمالاً چین از آزمایشات حیوانی استاندارد که در آنها از موش‌خرما یا موش استفاده می‌شود، چشم‌پوشی کرده‌اند و مستقیماً به سراغ «خوکچه‌های» انسانی رفته‌اند. آزمایش بر روی انسان در اواخر ماه جولای و اوایل ماه آگوست آغاز شد. هیچگاه پیش نیامده که آزمایش یک واکسن جدید به یک بازه زمانی سه ماهه محدود شود. این امر معمولاً چند سال طول می‌کشد. با توجه به میزان هول و هراسی که سازمان بهداشت جهانی در خصوص ویروس کرونا در سطح دنیا به وجود آورده است، هرگونه احتیاط کنار گذاشته شده است. تولیدکنندگان واکسن همگی مصونیت حقوقی دارند. این بدان معناست که اگر مردم در اثر تزریق واکسن جدید بمیرند یا دچار نقص عضو شوند، علیه تولیدکنندگان واکسن نمی‌توان شکایت کرد. اما نگران‌کننده‌ترین نکته درباره واکسن فایزر ـ بیونتک که از طریق ویرایش ژنوم تولیدشده، این است که mRNA مربوطه برای استفاده در واکسن انسانی هیچگاه تائید نشده است. یک نکته جالب توجه اینکه، در قالب آزمایشی که به مدت دو سال بر روی موش‌ها انجام شد و با نظارت پژوهشگران همنوع توأم بود، به موش‌ها ذرت تراریخته آغشته به علف‌کش گلیفوساتی شرکت مونسانتو خورانده شد. پس از نُه ماه، ابتلا به تومور سرطانی و همچنین آسیب به کبد و اندام‌های دیگر در موش‌ها مشاهده شد. آزمایشات پیشین شرکت مونستانتو ظرف سه ماه انجام گرفته بودند و در قالب آنها ادعا شده بود که هیچگونه صدمه و آسیبی مشاهده نشده است. در مورد واکسن‌های تولیدشده به روش مهندسی ژنوم mRNA نیز وضعیت مشابهی حکمفرماست، واکسن‌هایی که آزمایشات انسانی مربوطه را ظرف کمتر از ۹۰ روز با عجله پشت سر گذاشته‌اند.

دریافت‌کنندگان واکسن به نحو مجرمانه‌ای گمراه شده‌اند

دکتر مایکل ایدن اخیراً در قالب اظهارنظری در رسانه‌های اجتماعی خطاب به یکی از همکاران خود در انگلیس نوشت: «همه واکسن‌های تولیدی ضدویروس سارس-کووید-۲ به لحاظ تعریفی تازگی دارند. هیچکدام از گزینه‌های تولید واکسن... قدمتشان بیش از چند ماه نیست.» ایدن سپس در ادامه نوشت: «اگر چنین واکسنی تحت هر شرایطی به‌جز شرایط آشکار تجربی برای استفاده تائید شود، باور من این است که دریافت‌کنندگان واکسن به نحو مجرمانه‌ای گمراه شده‌اند. این امر بدان خاطر است که دقیقاً هیچ داوطلب انسانی موجود نیست که... ه. بتوان اطلاعات ایمنی مربوط به چند ماه پس از تزریق واکسن را در اختیارشان گذاشت.»

ایدن از صلاحیت لازم جهت طرح چنین انتقادی برخوردار است. او در اظهارنظر خود آورده است: «من دارای مدرک در رشته بیوشیمی و سم‌شناسی هستم و در رشته داروشناسی نیز مدرک دکترای پژوهشی دارم. من به مدت ۳۲ سال در زمینه تحقیق و توسعه در حوزه داروسازی فعالیت کرده‌ام که بخش اعظم آن در خصوص داروهای جدید مربوط به اختلالات ریوی و پوستی بوده است. من نایب رئیس شرکت فایزر و رئیس ارشد اجرایی... یک شرکت زیست‌فناوری بوده‌ام که خودم آن را تأسیس کرده‌ام (شرکت زیارکو که توسط نوارتیس خریداری شد). من در حوزه تحقیق و توسعه درباره داروهای جدید خبره هستم.» او سابقاً در سطح بسیار ارشد در شرکت فایزر فعالیت کرده است.

خطرات استفاده از ژنوم دستکاری شده در واکسن انسانی

گلوبال ریسرچ در بخش دیگری از این مقاله نوشت: واکسن فایزر- بیونتک ماهیت تجربی دارد و ایمنی آن به هیچ‌وجه تضمین‌شده نیست، علیرغم آنکه فایزر، اتحادیه اروپا، و دکتر فاوچیِ بدنام به نظر حاضرند این واکسن را به بدن صدها میلیون انسان تزریق کنند.

فناوری تجربی مبتنی بر یک نوع دستکاری ژنوم جدید موسوم به ویرایش ژنوم است. در مقاله‌ای در نسخه سال ۲۰۱۸ نشریه فارین افرز متعلق به شورای روابط خارجی نیویورک، بیل گیتس با آب‌وتاب فراوان از فناوری مهندسی ژنوم جدید کریسپر (CRISPR) نوشته و گفته که این فناوری قادر است «توسعه جهانی را متحول کند.» او خاطرنشان ساخته که بنیاد گیتس متعلق به وی به مدت یک دهه تحولات مربوط به ویرایش ژنوم را در ارتباط با واکسن و کاربردهای دیگر تأمین مالی کرده است.

اما آیا این فناوری انقطاع و اتصال ژن‌های انسانی آنقدرها ایمن است که بتوان از آن در یک واکسن تجربی جدید که قبلاً هیچگاه بر روی انسان آزمایش نشده است، استفاده نمود؟ برخلاف ادعای بیل گیتس، پاسخ علمی به این سؤال منفی است. این سطح از ایمنی اثبات نشده است.

در یک مقاله بازبینی‌شده توسط پژوهشگر همنوع که در ماه اکتبر ۲۰۲۰ در ژورنال «روندهای موجود در علم ژنتیک» منتشر شد، مؤلفان نتیجه‌گیری کردند که «پیامدهای رویدادهای احتمالی ناشی از ویرایش ژنوم دست‌کم گرفته شده و این فناوری همچنان پیش‌بینی‌ناپذیر است و با نقطه هدف فاصله دارد.»

دکتر رومئو کیجانو استاد بازنشسته داروشناسی و سم‌شناسی از کالج پزشکی دانشگاه فیلیپین مانیل به برخی از خطرات ویرایش ژنوم تجربی هنگام استفاده در واکسن انسانی اشاره کرده است. کیجانو هشدار داده است که «این خطر وجود دارد که واکسن عملاً بیماری‌زایی ویروس را افزایش دهد یا بواسطه افزایش وابستگی به پادزهر موجب تهاجمی‌تر شدن ویروس شود، همانگونه که در مطالعات پیشین درباره آزمایش واکسن‌ها بر روی حیوانات مشاهده شد. اگر چنین چیزی در جریان یک آزمایش انسانی بزرگ رخ دهد، پیامد آن می‌تواند فاجعه‌بار باشد. این تأثیر سوء جدی شاید حتی در قالب یک آزمایش بالینی کشف نشود، به ویژه در آزمایشات بالینی توأم با تعارض منافع فراوان که شرکت‌های تولید واکسن نیز در آن دخیل هستند. حتی هنگامی که یک تأثیر سوء جد کشف می‌شود، این موضوع را معمولاً لاپوشانی می‌کنند.»

عوارض تزریق واکسن مدرنا

او به یکی دیگر از گزینه‌های واکسن مبتنی بر mRNA گیتس به نام مدرنا اشاره می‌کند که در خصوص آن «سه نفر از ۱۵ فرد شرکت‌کننده در آزمایش تجربی در گروه دوز بالا دچار علائم جدی و به لحاظ پزشکی معنادار شدند. با این حال، شرکت مدرنا اینگونه نتیجه‌گیری کرد که واکسن «بطور کلی ایمن و به‌خوبی قابل تحمل» است و رسانه‌های تحت سلطه شرکت‌ها نیز طبق وظیفه خود این خبر را گزارش کردند و خطرات بالینی را پنهان کردند...»

او در این باره می‌نویسد: «mRNA ذاتاً محرک سیستم ایمنی است و این ویژگی mRNA می‌تواند مفید یا مضر باشد. این امر ممکن است موجب فعالیت کمکی شود یا مانع آنتی‌ژن شود و تأثیر منفی بر واکنش سیستم ایمنی بگذارد. تأثیرات متناقض ناشی از استنباط سیستم ایمنی درونی بر روی صورت‌های مختلف واکسن‌های mRNA بطور کامل شناسایی نشده‌اند.» کیجانو می‌افزاید: «یک واکسن مبتنی بر mRNA همچنین می‌تواند پاسخ‌های اینترفرون نوع ۱ قوی را رقم بزند که نه تنها با التهاب، بلکه همچنین بطور بالقوه با خودایمنی همراه بوده‌اند... و ممکن است موجب انعقاد خون و خون لختگی آسیب‌شناختی شود.»

کیجانو در مقاله خود که حاوی استنادات فراوان است، می‌نویسد:

«علاوه بر خطرات دیگر، واکسن‌های تهیه‌شده از ویروس ممکن است با ویروس‌های طبیعی بازترکیب شوند و موجب تولید ویروس‌های هیبریدی شوند که شاید خصیصه‌های نامطلوب داشته باشند و روند سرایت یا بیماری‌زایی را تحت تأثیر قرار دهند. پیامدهای احتمالی بازترکیب را عملاً نمی‌توان به کمک ابزارها و دانش موجود بطور دقیق کمیت‌سنجی کرد. با این حال، خطر واقعی است و این امر در قالب پیدایش گونه‌های جهش‌یافته ویروس‌ها، افزایش بیمازی‌زایی، و رویدادهای ناگوار جدی و غیرمنتظره (از جمله مرگ) در پی واکسیناسیون تصادفی و تلاش‌های ناموفق پیشین جهت ساخت واکسن‌ با استفاده از فناوری مهندسی ژنتیک نمود پیدا کرده است.»

بازی بیل گیتس با جان انسان‌ها

نویسنده مقاله هشدار داد: بیل گیتس، تولیدکنندگان واکسن‌های مبتنی بر mRNA نظیر فایزر/بیونتک و مدرنا، و متحدان نزدیک آنها نظیر دکتر فاوچی از مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی بواسطه عجله و شتاب در تزریق این واکسن‌های تجربی به بدن ما، دارند با جان انسان‌ها بازی می‌کنند. نکته جالب توجه اینکه، دکتر فاوچی و مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی صاحب حق امتیاز تولید واکسن تب دنگی موسوم به دنگ‌وکسیا هستند. این واکسن توسط سانوفی ـ پاستور بازاریابی می‌شود و از سال ۲۰۱۶ توسط سازمان بهداشت جهانیِ تحت ریاستِ تدروس به‌عنوان یک واکسن «ضروری» تبلیغ شده است. رابرت اف کندی خاطرنشان کرده که فاوچی و مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی «به دلیل آزمایشات بالینی می‌دانستند که در خصوص واکنش متناقض سیستم ایمنی مشکلی وجود دارد»، اما در هر صورت این واکسن را به بدن چند صد هزار کودک فیلیپینی تزریق کردند. برآورد شده که تا قبل از آنکه دولت برنامه واکسیناسیون را متوقف کند، حدود ۶۰۰ کودک دریافت‌کننده واکسن جان خود را از دست دادند.

گلوبال ریسرچ در پایان این مقاله تصریح کرد: واضح است که اصل احتیاطی ــ اگر دچار تردید جدی هستید، از انجامش صرف‌نظر کنید ــ توسط فاوچی، فایزر/بیونتک، و دیگران نادیده گرفته شده و آنها با عجله واکسن جدید مبتنی بر mRNA را برای ویروس کرونا تائید کرده‌اند. فناوری آری‌ان‌ای هنوز یک داروی تائید شده تولید نکرده است، چه برسد به واکسن.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 44
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 29
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  واکسن ایرانی میزنم فقط
  • قریشی IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
   38 31
   اگر قرار باشد خودم و خانواده ام واکسن بزنیم قطعا فقط واکسن ایرانی می زنیم.
  • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
   23 7
   من اصلا واکسن نمی زنم
  • IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
   26 9
   احسنت درود بر شما
  • کاربرجدید IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
   16 0
   بابا واکسن غربی نیارید..
  • IR ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   2 0
   آفرین انگلیس کثافت که باعث قتل عام ۹میلیون ایرانی ۱۲۹۶-۱۲۹۸ شد فرانسه هم که با ارسال خونهای الوده کلی جنایت کرد آمریکا هم که خنجر از رو بسته آلمان هم که گاز میکروب و اعصاب و خردل و....چیزی دیگه نمونده بود به صدام بیشرف نده.مغز خر خوردیم دوباره به اینا اعتماد کنیم؟
  • IR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   3 0
   اینا که منفی میدن اگه سوادشون میرسه صفحه اصلی روزنامه های مهم انگلیس و آمریکا رو ۱نگاه بکنن و ببینن اکثریت مردم آمریکا خودشون اعتماد ندارن و نمیزنن اونوقت این عقده‌ایای بدبختو ببین
 • حیدر صالح IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  65 20
  از اینکه صهیونیستها دشمن بشریت هستند شکی نیست. این روباه صفت این بار با لباس سفید پزشکی وارد میدان شده و قصد جان بشریت کرده یقینا کشتار بی حد و حسابی خواهد کرد
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  14 13
  آقا دیگه لازم نیست اینهمه مطلب در بدی اونا و خوبی ما بیارید . ما واکسن فایزر نمی زنیم.
  • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
   2 21
   آفرین
  • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
   3 11
   آفرین
  • IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   3 0
   ای بابا حالا مطلبی نوشته شما دوست نداشتی این صفحه رو باز نمیکردین و نمیخوندین زور که نبود
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  33 6
  بنیاد بیل و ملیندا گیتس سرمایه گذار کواکس هستند که هدفشون فرستادن انواع واکسنها به کشورهاست چه فقیر چه ثروتمند جالبه که دولت ما هم اصرار داره از این سازوکار واکسن وارد کنه گیتس سوابق وحشتناکی داره که تو هند و آفریقا با واکسنهاش موجب بیماری و عقیمی و مرگ افراد شده
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  9 4
  اینهایی را که نوشتی چیز محرمانه ای نبودهمه رسانه ها بود شاید اسامی برای شما مشکوک بود
  • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
   22 0
   باشه حالا خودتو ناراحت نکن. ببخشید که اطلاعات شما زیاده
 • DE ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  24 6
  تشکر از مشرق عزیز
  • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
   1 3
   زحمت کشیدی
 • IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  27 6
  ورود انواع داروهای بیماری های خاص به کشور تحریم شده آن وقت می خواهند فایزر را به ایران بدهند تا روی مردم ایران تست شود
  • IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   1 0
   آفریییییییین دقیقاااااااااااااااااااااا اینکارشون دیگه دم خروس نیست دم اژدهاست از بس تابلوئه
 • CA ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  13 2
  ترجیح میدم هیچ واکسنی نزنم نه خارجی نه بومی
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  27 3
  همه این فسق و فجور تو دنیا از گور چندتا صهیونیست نجس درمیاد مثل بیل گیتس و ترامپ و اراذل اوباش درنده اینجوری با کت و شلوار و کراوات...
 • DE ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  24 2
  فیزیک دان دکتر مهران کشه که امریکا و صهیونیست چند بار قصد کشتن او را داشتند اوایل سال ۲۰۲۰ هشدار داد که بیل گیتس حرامزاده یهودی با یه شرکت انگلیسی قصد دارند واکسن کرونا تولید کنند که در آن از آلومینیوم و جیوه استفاده شده و به مردم هشدار داد که هرگز این واکسن را نزنند چون در عرض مدت کوتاهی جان خود را از دست خواهند داد .
 • saeid IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  25 2
  بیل گیتس یه آدم کشه
 • موش آزمایشگاهی IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  23 2
  گور به گورم کنی هیچ واکسنی نمیزنم. بهایی‌ها تا مغز استخوان کشور ما رخنه کردند پس هیچی نمیزنم.
  • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
   18 26
   بنویسید بهایی‌ها بخوانید: یهودی‌های مخفی - جاسوسان و نفوذی‌ها - گلوبالیست‌ها - شیطان پرستان و ماسون‌ها ....
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  23 16
  سال گذشته خودش اعلام کرد در تهیه واکسن همکاری داره
  • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
   20 0
   متاسفانه خیلیا در جریان نیستن و فکر میکنن شرکت هایی مثل فایزر و .... ربطی به بیل گیتس و این دیوانه‌ها ندارن. غافل از اینکه همه اینها به یک گروه و جریان وصل هستن و باید افشاگری کرد تا مردم فریبشون رو نخوره
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  29 28
  بیل گیتس حتی نتونست جلوی ویروس‌های ویندوز رو بگیره ....
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  17 12
  سلام بعنوان یک شهروند ایرانی پیشنهاد می کنم تعداد ی واکسن فایزر برای غربزدگان وارد کنند و به آنها و خانواده هایشان تزریق کنند. و برای اینکار هم از آنها با شماره ملی و شماره موبایل و دریافت هزینه ی واکسن ثبت نام کنند و مسئله تما کنند.
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  6 23
  خواهشا یه واکسن هم بسازید فقط توش آب مقطر یا مولتی ویتامین باشه. ما واکسن نمیخایم کلا
  • IR ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   2 2
   از سمت خودت حرف بزن مشتی
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  18 1
  بیل گیتس یک شیطان حرامی است و ایده اش نابودی جمعیت غیریهودی دنیا است
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  16 0
  اگر قرار است که بمیرم حاضرم با واکسنهای کشور م بمیرم نه واکسنهای حیوانات وحشی مانند آمریکایی یا انگلیسی و خلاصه خارجی غربی
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  18 14
  این حیوانات وحشی که دلسوزی الکی برای ملت ما می کنند و حامیانشان من یاد فیلم سینمایی فرشتگان قصاب می اندازد
 • IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  15 0
  هرواکسن وارداتی اول به غرب پرستا بزنید بعد به ملت اینطوری مطمین میشیم
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  0 14
  این که دعوا نمی خواد هم فایزر را وارد و هم کوبایی را و مردم را آزاد بگذارید تا انتخاب کنند
  • IR ۰۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   1 0
   ممکنه واسه اطرافیان و بقیه مردمم عوارضی داشته باشه.کسی خواست خودشو به عشق آمریکا به کشتن بده بدرک منتها بقیه جونشون ارزش دازه
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  14 0
  علی برکت الله، وارد کنید که وارداتی برای ما کلی برکات دارد. هه هه هه هه!
 • مهدی کرمی IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  16 0
  سلام. فکر می کنم قوی ترین استدلال را خود مقام معظم رهبری آوردند:«اگر آمریکایی‌ها توانسته بودند واکسن تولید کنند، این افتضاح کرونایی در کشور خودشان پیش نمی‌آمد.»
  • IR ۰۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
   2 0
   واقعا هم
 • مهدی کرمی IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  16 0
  سلام. فکر می کنم قوی ترین استدلال را خود مقام معظم رهبری آوردند:«اگر آمریکایی‌ها توانسته بودند واکسن تولید کنند، این افتضاح کرونایی در کشور خودشان پیش نمی‌آمد.»
 • مهدی کرمی IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  16 0
  سلام. فکر می کنم قوی ترین استدلال را خود مقام معظم رهبری آوردند:«اگر آمریکایی‌ها توانسته بودند واکسن تولید کنند، این افتضاح کرونایی در کشور خودشان پیش نمی‌آمد.»
 • بینام US ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  0 0
  با اینحساب که محصولات ژنتیکی بد هستن، پس سایر واکسن ها و داروهایی که به روش مهندسی ژنتیک تولید میشن هم‌بد هستن و باید بزاریمشون کنار! تولید واکسن مگه غیر از یک پروسه ی ژنتیکیه؟ تقریبا همه ی واکسن هایی که داریم حاوی ژنوم ویروس و یک پوشش یا ژنوم به تنهایی است. اصلا بیشتر عملکرد ویروس به علت ژنومشه:)
 • رضا IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
  0 0
  100در صد داروی خارجی بهتر است اما فعلا نباید هیچ نوع واکسنی رازد.البته اول مسوولان بزنند به خصوص اصلاح طلبها و اعتدال گراها.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس