رسانه صهیونیستی: توافقات عادی‌سازی روابط موجب امنیت اسرائیل نمی‌شود - کراپ‌شده

یک روزنامه چاپ فلسطین اشغالی نوشت که توافقات سازش برخی کشورهای عربی، موجب امن‌تر شدن رژیم صهیونیستی نخواهد شد.

به گزارش مشرق، شب گذشته «دونالد ترامپ» از توافق سازش میان مغرب و رژیم صهیونیستی خبر داد تا مغرب چهارمین کشوری باشد که از ماه آگوست تا کنون زیر بار سازش با این رژیم می‌رود. اما یک روزنامه اسرائیلی نوشته است که این توافقات امنیت رژیم صهیویستی را به بار نخواهد آورد.

روزنامه «یدیعوت آحارانوت»، در این باره نوشت که مسئولان سیاسی صهیونیستی پیش‌بینی می‌کنند که کشورهای عربی و اسلامی دیگری نیز تا پیش از پایان حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید در ۲۰ ژانویه، از توافق سازش خبر بدهند تا از منافع آن بهره‌مند شوند.  

بنابراین گزارش، مسیری که ترامپ برای دستیابی به توافق سازش برای رژیم اسرائیل پیش می‌رود، شاید بتواند به نتانیاهو برای امضای توافقات دیگر کمک کند، اما باعث ایجاد یک «صلح منطقه‌ای» برای اسرائیل نخواهد شد. توافق با اسرائیل همچون یک منوی باز شده است که هر کشوری در قبال هزینه سیاسی که می‌دهد، هر آن‌چه نیاز دارد از آن بر می‌دارد. امارات به اف-۳۵ رسید. بحرین حمایت و پشتیبانی کامل آمریکا را از آن خود کرد. سودان ضمن خروج از لیست کشورهای حامی تروریسم آمریکا، به دنبال گرفتن کمک‌های مالی وسیع از این کشور است. مغرب نیز توانست شناسایی حاکمیت خود بر صحرای غربی را از آمریکا بگیرد.

«تسوی برئیل» نویسنده این گزارش سپس نوشت که هیچ کدام از این کشورها در شرایط جنگی با اسرائیل قرار ندارند و هیچ تنش منطقه‌ای یا خواسته متقابلی از یکدیگر ندارند. بنابراین اسرائیل در ازای توافق سازش چیزی از خود ندارد که به این کشور بدهد و صندوق پرداخت در واشنگتن قرار دارد. صندوق پرداختی که به زودی به دست جو بایدن خواهد افتاد.

مسئولان صهیونیستی پیش‌بینی می‌کنند که عمان کشوری بعدی خواهد بود که توافق سازش را امضاء می‌کند. همزمان رایزنی‌هایی نیز با کشورهای اسلامی آفریقایی مثل نیجر، موریتانی، مالی و جیبوتی در جریان است.

یدیعوت افزود: «هر کدام از این کشورها احتمال بالایی دارد که وارد توافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل بشوند و این مسأله به بهایی وابسته است که دونالد ترامپ حاضر است پرداخت کند. اما مسئولان اسرائیلی بعید می‌دانند که عربستان سعودی یکی از این کشورها باشد که در آینده نزدیک بخواهد وارد سازش شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که سعودی‌ها منتظر دولت بایدن هستند و تا آن زمان دست به این اقدام دراماتیک نخواهند زد.»

این روزنامه در خصوص توافق سازش با مغرب نیز نوشت که ترامپ حاکمیت رباط بر صحرای غربی را به رسمیت شناخت. چیزی که جامعه جهانی آن را قبول ندارد و در پی اقدام ترامپ باید منتظر شعله‌ور تر شدن درگیری‌ها و کشته شدن انسان‌های بیشتری باشیم.

یدیعوت افزود: «سیاستی که ترامپ در منطقه در پیش گرفته، تهدیدات استراتژیک علیه اسرائیل را از میان بر نمی‌دارد. صلح با مغرب یا امارات، تهدید ایران را از بین نمی‌برد و به طور حتم مانع از این نمی‌شود که جو بایدن را در خصوص بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران منصرف کند و یا اینکه توافقات صلح این چنینی نمی‌تواند درگیری اسرائیل و فلسطین را حل و فصل کند و از این رو دشمنی مردم جهان عرب در قبال اسرائیل همچنان پابرجا خواهد ماند.»

این روزنامه تأکید کرد که مغرب و رژیم صهیونیستی دهها سال است که روابط غیر رسمی دارند و این حقیقت را می‌توان از تعداد بالای گردشگرانی که از سرزمین اشغالی به مغرب می‌روند، متوجه شد و سازش علنی دو طرف از ماهها پیش مطرح بود.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس