اخبار ویژه روزنامه ها

در مواردی که کالا هنگام ثبت سفارش و تامین ارز در گروه یک (مشمول ارز ۴۲۰۰) قرار داشته باشد اما هنگام تادیه معادل ریالی، در گروه ۲ (مشمول ارز نیمایی) قرار بگیرد.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

کیهان


  بیلد: احتمال انتقام ایران اسرائیل را نگران کرده است


یک نشریه آلمانی با اشاره به پیامدهای ‌ترور دانشمند هسته‌ای ایران نوشت: احتمال انتقام‌گیری ایران، تل‌آویو را نگران کرده‌ است.
نشریه بیلد، رژیم اسرائیل را مظنون اصلی ‌ترور شهید «محسن فخری‌زاده» نامید و نوشت که احتمال انتقام‌گیری ایران، تل‌آویو را بسیار نگران کرده‌ است.


این نشریه نوشت: رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران گفته که ‌ترور این فیزیکدان، پیشرفت برنامه هسته‌ای را متوقف و مختل نخواهد کرد. پیامد این ‌ترور، کار را برای مقامات اسرائیلی دشوار می‌کند. در حال حاضر اسرائیل نه‌تنها باید با تهدیدهای انتقام‌جویانه و حملات تلافی‌جویانه از سوی ایران مقابله کند، بلکه باید مراقب تهدیدهای طرفداران ایران در کشورهای همسایه نزدیک نیز باشد. در این ارتباط «شیخ نعیم قاسم» معاون رهبر حزب‌الله لبنان، حمله به فخری‌زاده را اعلان جنگ علیه ایران و کل منطقه توصیف کرده است.


در ایران خشم مردمی از این اقدام ‌تروریستی، بالا گرفته و پرچم‌های آمریکا و اسرائیل به همراه تصاویری از ‌ترامپ و بایدن در مقابل وزارت امور خارجه به آتش کشیده می‌شود. رهبر ایران تهدید کرده کسانی که پشت‌ سر عوامل این ‌ترور هستند باید مجازات شوند و رئیس ستاد مشترک ارتش، از «انتقام وحشتناک» خبر داده است.


در واکنش به این تهدیدها، رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند تدابیر حفاظتی از سفارتخانه‌های این رژیم در سراسر جهان افزایش یافته و نگرانی از حملات تلافی‌جویانه ایران به اوج خود رسیده است. تهران امکانات زیادی برای ضربه زدن داشته و نیروهای لازم برای این کار را نیز دارد.


هرچند نه اسرائیل و نه آمریکا رسماً دست داشتن در این ‌ترور را تأیید نکرده‌اند، اما نشانه‌های روشنی وجود دارد که تل‌آویو و واشنگتن انگیزه کافی برای این حمله داشته‌اند؛ در آوریل ۲۰۱۸، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نتایج یک عملیات سرویس مخفی را ارائه داد و در پایان آن با نام بردن از «محسن فخری‌زاده» تأکید کرد: این نام را به‌خاطر بسپارید.


چند هفته پیش، آژانس اعلام کرد ایران دوازده برابر آنچه در توافق هسته‌ای مجاز شناخته شده، اورانیوم غنی‌شده دارد و این نشان می‌دهد سیاست‌های آمریکا و اقدامات اسرائیل نتوانسته خللی به پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران وارد کند.
در همین حال یک تحلیلگر صهیونیست گفت: ایران، ‌ترور فخری‌زاده را تلافی خواهد کرد. ایهود یااری تحلیلگر کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی گفت: ایران برای مقابله به مثل، چند گزینه دارد. اولین مورد شامل تقویت برنامه هسته‌ای از جمله غنی‌سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد و فسخ بخش‌هایی از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT)؛ و به راه انداختن دوباره رآکتور آب سنگین است.


وی افزود: ایران می‌تواند مانند حمله سال ۲۰۱۹ به تأسیسات نفتی سعودی، حمله بزرگی به اسرائیل ‌ترتیب دهد و به حملات جزئی مانند حمله به سفارت یا هدفی با اهمیت مشابه بسنده نمی‌کند. روزنامه اماراتی نشنال نیز در گزارشی نوشت: ایران گزینه‌های متعددی برای واکنش به ‌ترور فخری‌زاده دارد. ایران به تلافی ‌ترور «محسن فخری‌زاده» دانشمند صنعت دفاعی کشور می‌تواند از گزینه‌های نظامی و دیپلماتیک از جمله تشدید فعالیت در منطقه و حمله به اهداف مرتبط با اسرائیل استفاده کند.


این رسانه اماراتی در گزارشی با عنوان «ایران چگونه به ‌ترور دانشمند عالی‌رتبه هسته‌ای خود واکنش نشان خواهد داد» افزود: ایران شمار متنوعی از گزینه‌های نظامی و دیپلماتیک را برای پاسخ به ‌ترور فخری‌زاده در اختیار دارد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران وعده انتقام سخت را از عوامل ‌ترور این دانشمند برجسته کشور داده، است.  «کنث کاتزمن» کارشناس مسائل ایران در بخش خدمات پژوهشی کنگره آمریکا، به نشنال گفت: فخری‌زاده به‌عنوان معمار پژوهش‌های هسته‌ای شهرت زیادی داشت و به یقین در ایران صاحب اعتبار و احترام بود. در نتیجه، نظام برای اقدامات تلافی‌جویانه از حمایت برخوردار است.

برجام، بده - بستان بود یا بده- بده؟!


دو تن از اصلاح‌طلبان می‌گویند مذاکره بده- بستان است.
هاشمی‌طبا در گفت‌وگو با نامه‌نیوز اظهار داشت: کسانی که درباره شرط و شروط در مذاکره با آمریکا حرف می‌زنند،‌ متوجه نیستند که مذاکره یعنی چه. مذاکره یک بده بستان است. یعنی همین که وارد شدی باید آمادگی بده بستان داشته باشی».
وی با بیان اینکه «هر تیم مذاکره کننده‌ای که وارد مذاکرات برجامی شود می‌خواهد که غائله را به نحوی ختم به خیر کند و به توافق برسد» گفت: «بنابراین الان می‌گویند که این شرط را داریم و چنان می‌کنیم و ...، اما وقتی وارد فضای مذاکره شوند، وضعیت فرق می‌کند و هر کسی که مسئول مذاکره باشد دنبال آن است به نتیجه برسد.


الان همه به آمریکایی‌ها فحش می‌دهند، اما وقتی روبه‌روی چهارتا نماینده آمریکا بنشینند حرف‌های دیگری می‌زنند، چون می‌دانند که حرف‌های فعلی خریدار ندارد و آنان را به نتیجه نمی‌رساند».
نامزد انتخابات ۹۶ گفت: «این طور نیست که طرف مقابل چوب خشک باشد و هرچه ما گفتیم عمل کنند. مذاکره یک بده بستان است و باید به تفاهم رسید».


مشابه حرف‌های ناپخته هاشمی‌طبا را، محمدرضا خباز استاندار پیشین سمنان و نامزد ناکام انتخابات مجلس یازدهم کرده و گفته است: مذاکره بده بستان است یعنی این طور نیست که هرچه ما بگوییم، باید همان شود. بنابراین تیم مذاکره کننده باید افراد عاقلی باشند که وقتی پشت میز مذاکره قرار می گیرند با نگاه به تأمین منافع ملی، بر مبنای اصول دیپلماتیک راه های رسیدن به توافق را پیدا کنند.


وی افزود: کاری به مغرضین ندارم امروز همه کسانی که منصف هستند می گویند «در دوره‌ای که آقای دکتر حسن روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی بود، بهترین مذاکره کننده بود». آقای دکتر علی لاریجانی مدتی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مسئول تیم مذاکره کننده ایران بود، او صریحا اعلام کرد «بهترین ایام مذاکره و بهترین زمان امتیازگیری مربوط به دوره‌ای بود که آقای روحانی دبیری شورای عالی امنیت ملی را برعهده داشت». وی ظریف را عالم علم مذاکره خواند و ادامه داد: ظریف سال ها نماینده ایران در سازمان ملل متحد بود، او در مذاکرات برجامی نشان داد که می‌تواند با ۶ کشور بزرگ دنیا که پشت هر کدام‌شان یک تیم صدنفره کارشناسی خُبره بود مذاکره کند و در نهایت آنها حق مسلم ملت ایران برای بهره مندی از انرژی صلح آمیز هسته‌ای را به رسمیت بشناسند.


درباره اظهارات این دو فعال اصلاح‌طلب گفتنی است که اولاً مذاکره ذاتاً برای دادن امتیاز - به ویژه آن‌جایی که شما ذی‌حق هستید و طرف مقابل زور می‌گوید- نیست بلکه دفاع از حقوق ملی است. ثانیاً اگر مذاکره، بده- بستان است، چرا حضرات فقط قائل به «بده-بده- باز هم بده» و «بده- بره» هستند و خبری از «بستان» (گرفتن امتیاز) نیست.


این حرف‌ها مربوط به قبل از برجام است و اکنون این طیف باید پاسخ دهند که در ازای امتیازاتی که دادند، چرا امتیازی متوازن نستاندند و همان تعهدات نیم بند آمریکا نیز از همان روز اجرای توافق در ۵ سال اخیر، نقض شد؟!
پرسش دیگر این است که اگر دولتین آمریکا به تعهدات خود پایبند نماندند، چرا باید دوباره مذاکره کرد و امتیاز داد؟ این کار بی‌عقلی و سفاهت نیست؟!
اما درباره سخنان آقای خباز درباره آقای لاریجانی، آنچه از آقای لاریجانی نقل شده و زبانزد است، این جمله معروف درباره ۲ سال مذاکرات روحانی با تروئیکای اروپایی در سال‌های ۸۲ تا ۸۴ است که گفت: «دُر غلطان دادیم، آب نبات چوبی گرفتیم». لاریجانی بعدها اگرچه با روحانی ائتلاف کرد اما در دوره مذاکرات خود حاضر نشد مرتکب توافقی خسارت‌بار مانند برجام شود.

ایران:‌ اشتباه برجام در اعتماد به غرب را نباید تکرار کنیم


یک عضو اتاق بازرگانی می‌گوید دستاوردهای تحریم در زمینه رونق تولید ملی باید حفظ شود.
سید حمید حسینی در روزنامه ایران نوشت: ما نباید تجربه دفعه گذشته را تکرار کنیم. در آن برهه همه تجربیاتی که در دوران تحریم، راه‌های دور زدن تحریم، یا مقاومت در برابر تحریم داشتیم به‌راحتی کنار گذاشتیم و فکر کردیم با امضای توافق برجام یک عضو عادی جامعه جهانی شدیم و دیگر تحریم نخواهیم شد.


در حالی که می‌دانیم برجام یک توافق و آن توافق با حزب دموکرات بود. این توافق در مجلس سنا آمریکا تصویب نشد و به همین دلیل ترامپ توانست با یک فرمان از توافق خارج شود و اروپایی‌ها هم نتوانستند در مقابل آمریکا بایستند و همه قول‌هایی که داده بودند، به خاطر فشارهای آمریکا بی‌نتیجه ماند.


در دوران مذاکرات آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها می‌گفتند که ما مثل اعداد صفر هستیم که وقتی آمریکا جلوی ما قرار می‌گیرد، ما معنا پیدا می‌کنیم و عملاً اروپایی‌ها نشان دادند واقعاً صفر هستند. اروپایی‌ها در برابر قدرت نظامی، تسلیحاتی و اقتصادی آمریکا هیچ قدرتی ندارند و حتی نمی‌توانند مقاومت کنند.


وی با انتقاد تلویحی از قراردادهای نقض توتال و پژو و ایرباس و بوئینگ می‌افزاید: این تجربیات نشان می‌دهد که اگر این بار آمریکا به برجام برگردد، نباید دلخوش به همکاری غربی‌ها باشیم و تا آنجا که می‌شود دستاوردهایی را که از تحریم به دست آمده است حفظ کنیم. ما در چند زمینه طی این سال‌ها (قبل از تحریم‌های ظالمانه) به شرکت‌های خارجی وابسته بودیم، این شرکت‌ها پیمانکاری و فنی و مهندسی بوده است. ما در انجام پروژه‌های بزرگ فنی و مهندسی و پیمانکاری در کشور توانایی نداشتیم و نه تنها در اجرا بلکه در طراحی پایه کاملا وابسته بودیم. در جریان تحریم دوره‌های قبل ما مجبور شدیم که تعدادی از فازهای توسعه‌ای پروژه‌های بزرگ پارس جنوبی را برای اولین بار توسط شرکت‌های پیمانکار ایرانی اجرایی کنیم. اگر چه هزینه و مدت زمان اجرای آن طولانی شد، ولی حداقل به این توانایی رسیدیم که امکان انجام پروژه‌های بزرگ را داریم و نیازی به پیمانکاران خارجی نداریم.
این امر یکی از دستاوردهای تحریم است چرا که ما به خودمان جرات و جسارت دادیم و همچنین به شرکت‌های داخلی اعتماد کردیم. شرکت‌های داخلی با توجه به تجارب قبلی توانستند پروژه‌های بزرگ نفتی، سازه‌های شهری، سدسازی و سایر پروژه‌ها را انجام دهند.


عرصه دیگری که تحریم باعث شد تا بتوانیم کارهای خوبی انجام دهیم حوزه دانش‌بنیان‌ها است. در این بخش فعالیت‌های منحصر به فردی انجام شده به‌گونه‌ای که فاصله علمی ما با جهان بسیار کم شده است. مورد بعدی که وابستگی ما به خارج زیاد بود خطوط تولید و تجهیزات صنعتی بود. بدین جهت موفق شدیم پروژه‌های فولادی، ریل قطار، لوله‌های حفاری و توربین‌های گاز را با سخت‌ترین شرایط تحریمی تولید کنیم.

اصلاح‌طلبان، آبرویی برای خود باقی نگذاشته‌اند


یک همکار گروهک ملی مذهبی تصریح کرد: اصلاح‌طلبان سرمایه و آبرویی برای خود باقی نگذاشته‌اند.
«احمد - ز» در روزنامه زنجیره‌ای آرمان می‌نویسد: از صمیم قلب آرزو دارم بخشی از نیروهای باسابقه «اصلاح‌طلب» اعتبار اجتماعی خود را به دست آورند و در جغرافیای سیاسی ایران نقش طبیعی خود را بازی کنند.


با این حال، به نظرم چهره‌های اصلی اصلاح‌طلب، جز تعداد انگشت‌شماری، از زاویه حفظ اعتبار اجتماعی به موقعیت‌شان نمی‌نگرند. آنها سیاست را که امری پیچیده، سیال، چندوجهی و متناقض‌نماست، در حد یک کمپین انتخاباتی ساده و ملال‌انگیز تنزل داده‌اند و اکثر اوقات خود را به آن اختصاص می‌دهند. در همین مورد نیز، داده‌های مورد اتکای آنها سطحی و گزینشی و دستگاه تحلیلی‌شان معیوب است! طبعاً وقتی داده‌های ناقص و غیردقیق وارد یک دستگاه تحلیلی معیوب شود، برونداد آن، نسبتی متوازن با واقعیت‌های محیط پیدا نمی‌کند و نهایتاً به بیراهه ختم می‌شود. گمان من بر این بود که تجربه دولت دوم حسن روحانی به آنها تکانی داده است، اما اکنون پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا، آنها در حال ترویج این تصورند که اشکال عمده‌ای در رویکردهای پیشین‌شان نبوده و همه مشکلات جاری به موجودی به نام ترامپ مربوط می‌شود که او هم با شکست در انتخابات روزگارش به سر آمده و اینک با حضور دمکرات‌ها در کاخ سفید، باید به نقطه همیشگی بازگشت و سیاست را در همان قالب تلاش برای کسب پاره‌ای از قدرت اجرایی از سر گرفت. خلاصه روز از نو، روزی از نو! وقتی اغلبِ اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیده‌اند یا برسند طبعاً کوشش کسی مثل من برای تغییر نگاه آنان نافرجام خواهد ماند و تنها اثرش این خواهد شد که اگر انتخابات را ببازند، با هر تصمیم نادرستِ طرفِ برنده، هدفی سهل و آسان و بی‌پناه برای شکستن تمام کاسه - کوزه‌ها بر سر او، در اختیارشان خواهد بود! این اتفاق در سال ۱۳۸۴ هم رخ داد. به محض پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات آن سال، اما در هر محفلی حاضر شدم نخستین انتقاد حاضران این بود که با بی‌تفاوتی و انفعالِ خود نسبت به انتخابات، زمینه‌ساز پیروزی احمدی‌نژاد شده‌ام و باید در برابر تک‌تک اقدامات او پاسخگو باشم! من با تکیه به چه ابزار و توسل به چه نوع استدلالی می‌توانستم آنها را مجاب کنم که اگر هاشمی هم پیروز می‌شد، اوضاع حتی می‌توانست از جهاتی برای آنها سخت‌تر باشد؟ طبعاً هیچ ابزار و استدلالی در کار نبود چرا که تاریخ فقط به یک صورت اتفاق می‌افتد و صورت‌های موازی و بدیل آن، فقط با تکیه بر استدلال‌های صوری و منطقی قابل تصور است! همان اتفاق سال ۸۴ در سال ۹۶ هم تکرار شد. در سال ۹۶ به دوستان اصلاح‌طلب به شدت هشدار دادم که اگر روحانی دوباره پیروز شود، با توجه به چشم‌انداز آینده، دولتش در مشکلات غرق خواهد شد و تمام سرمایه و اعتبار اصلاح‌طلبان هم خواهد سوخت. اصلاح‌طلبان اما این نگرانی را بی‌پایه و اساس دانستند و آن را به خیالات انتزاعی و مجرّد نسبت دادند.


به هر حال این داستان باز هم در حال تکرار است! با این حال، این را هم می‌دانم که اگر کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان به پاستور راه نیابد، از فردای آن روز مرا مسئول تمام مشکلات معرفی خواهند کرد! با این وضع بهتر نیست من پایم را از این گلیم بیرون بکشم و به دوستان بگویم هر چه خود صلاح می‌دانید! من نظری ندارم!

ایران


موافقت روحانی با انصراف از پیگیری شکایات علیه رسانه‌ها

   خبر اول اینکه،در راستای برنامه‌های دولت تدبیر و امید، ترویج فرهنگ نقدپذیری و تشویق به مدارا و بردباری، رئیس جمهوری با پیشنهاد معاون حقوقی خود درخصوص اعلام گذشت نسبت به برخی از شکایات مطروحه علیه رسانه‌ها موافقت و از حق خود در این ارتباط صرف‌نظر کرد.
به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی رئیس جمهوری، پژمان محمدی معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی امور حقوقی دستگاه‌های اجرایی معاونت حقوقی رئیس جمهوری، درتاریخ دهم آذر ماه با ارسال نامه‌های جداگانه به دادسرای محترم فرهنگ و رسانه و همچنین مدیران مسئول محترم چند روزنامه، خبرگزاری و پایگاه تحلیلی خبری از موافقت رئیس جمهوری با اعلام انصراف از شکایت نسبت به برخی رسانه‌ها خبر داد.در این نامه بر اصلاح رویه و گسترش فرهنگ مدارا و روحیه نقادی سازنده و استفاده از این ظرفیت به منظور بهبود وضعیت موجود و تعالی کشور اشاره شده است.

مدارک العالم برای اثبات مشارکت اسرائیل در ترور آبسرد

  خبر دیگر اینکه، بخش عربی شبکه العالم به‌نقل از منبع آگاه اعلام کرد: مدارکی به‌دست آمده است که نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی در ترور محسن فخری‌زاده دست دارد. به‌گزارش ایسنا، این منبع آگاه افزود: رژیم صهیونیستی عناصر معاند ضد انقلاب اسلامی ایران را برای این عملیات به‌کار گرفته که نقش پشتیبانی و تدارک عملیات را بر عهده گرفته بودند. وی تأکید کرده که سلاح مورد استفاده در عملیات ترور دانشمند هسته‌ای ایران، ساخت رژیم صهیونیستی بوده است و از طریق ماهواره کنترل می‌شد. این در حالی است که «الی کوهن» وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با یک شبکه رادیویی داخلی با طرح ادعاهایی علیه کشورمان گفت که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژِیم صهیونیستی در سخنان اخیر خود درباره دستاوردهایش اشاره‌ای به دخالت در ترور محسن فخری‌زاده دانشمند ایرانی نکرده است. دیروز همچنین شبکه الجزیره اعلام کرد که رژیم صهیونیستی از ترس انتقام ایران به شهروندان خود گفته است که به امارات و بحرین سفر نکنند.

بازداشت ۱۰ وکیل و کارچاق‌کن در حوزه دیوان عدالت اداری

  دست آخر اینکه،  رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه در جلسه شورای‌عالی قضایی به ارائه گزارشی درباره اقدامات صورت گرفته در ماه‌های اخیر برای مقابله با کارچاق‌کنی و اعمال نفوذ وکلای فاسد در دستگاه قضا پرداخت. به‌گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام عبداللهی اعلام کرد: اخیراً در حوزه دیوان عدالت اداری ۱۰ وکیل و کارچاق‌کن، در استان آذربایجان شرقی ۱۴ وکیل، کارچاق‌کن و کلاهبردار و در استان قم نیز ۳ نفر از وکلا و کارکنان دستگاه قضا بازداشت شدند و اقدامات این مرکز برای شناسایی و مقابله با منافذی که این نوع افراد به‌واسطه آن به‌دنبال فساد و تخریب دستگاه قضایی هستند، ادامه خواهد داشت. ذبیح‌الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این جلسه گفت: در هفت ماهه سال‌جاری، تعداد ۳۲ نفر از سردفتران و دفتریاران به انفصال دائم و سلب صلاحیت از شغل سردفتری یا دفتریاری محکوم شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۳ درصد افزایش و نسبت به مدت مشابه سال ۹۷، افزایش ۱۶۷ درصدی دارد. وی همچنین از تعلیق ۳۹ نفر، انفصال موقت ۲۳۶ نفر و بازنشستگی ۴۶ نفر از سردفتران و دفتریاران خبر داد و با اشاره به صدور ۱۷۹۰ فقره کیفرخواست برای سردفتران و دفتریاران گفت که این رقم با رشد ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بوده است.

خراسان


بی توجهی ۹ ماهه دولت درباره محاسبه ارز جهانگیری


در حالی که هیئت وزیران در مصوبه دی ماه سال گذشته خود مقرر کرده بود در مواردی که کالا هنگام ثبت سفارش و تامین ارز در گروه یک (مشمول ارز ۴۲۰۰) قرار داشته باشد اما هنگام تادیه معادل ریالی، در گروه ۲ (مشمول ارز نیمایی) قرار بگیرد، مابه التفاوت آن طبق یک فرمول مشخص خواهد بود. بررسی ها نشان می دهد بانک مرکزی از اسفند سال گذشته درخواست تغییر این مصوبه دولت را داشته و بالاخره پس از ۹ ماه، این درخواست در روزهای اخیر توسط یک مسئول ارشد اجرایی به اعضای اقتصادی کابینه ابلاغ شده تا به جای «زمان تادیه معادل ریالی»، زمان ترخیص کالا ملاک این محاسبه قرار گیرد.


هشدار درباره رواج مجدد یک عادت بد اقتصادی


یک نهاد مسئول در ابلاغیه روزهای اخیر خود خطاب به تعدادی از مدیران دولتی، به آن ها متذکر شده با توجه به وصول گزارش هایی در خصوص رواج مجدد فروش اجباری برخی از کالاها به مشتریان در زمان عرضه محصولاتی چون روغن خوراکی، شایسته است ضمن اطلاع رسانی و بیان تذکر فوری به متخلفان، در صورت بی توجهی به رعایت این تذکر در برخورد با شرکت ها و توزیع کنندگان متخلف وفق قوانین تعزیراتی اقدام شود.


قطع کامل دست ممنوع المعامله ها از نهادهای دولتی


یک مقام مسئول در ابلاغیه جدید خود خطاب به برخی نهادهای اقتصادی دولت، به آن ها اعلام کرده با توجه به ضرورت اطلاع دقیق دستگاه های مربوط از فهرست کامل و به روز اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع‌ المعامله برای جلوگیری از هر نوع معاملات دولتی، مقرر شد با هماهنگی مقامات مسئول در قوه قضاییه و وزارت دادگستری (سازمان تعزیرات) این فهرست در آینده ای نزدیک به صورت یک پایگاه اطلاعات متمرکز در اختیار دستگاه های مسئول در قوه مجریه قرار بگیرد.

آرمان ملی

رئیس‌جمهور ونزوئلا شماره تلفنش را به مردم داد

رئیس‌جمهور ونزوئلا، شماره خود را در پیام‌رسان‌های واتس‌آپ و تلگرام به اشتراک گذاشته است. یکولاس مادورو با انتشار پیامی در توئیتر، شماره‌ای را که می‌توان وی را در پیام‌رسان‌های تلگرام و واتس‌آپ یافت، به اشتراک گذاشته است. رئیس‌جمهور ونزوئلا گفت: من از امروز از طریق واتس‌آپ و تلگرام شروع به مبارزه برای حقیقت و مردم در ونزوئلا می‌کنم. مادورو به واتس‌آپ و تلگرام می‌آید! وی افزود: این شماره تلفن من است ۰۴۲۶۲۱۶۸۸۷۱ مرا در گروه‌های خود عضو کنید.

کارمند گروگان گرفته شده آزاد شد

دادستان استان سیستان‌وبلوچستان از آزادی گروگان در شهرستان زاهدان خبر داد. مهدی شمس‌آبادی اظهار کرد: ۲۵ شهریور ماه امسال بنیامین اسلام‌نژاد کارمند اداره حمل‌ونقل جاده‌ای توسط افرادی ناشناس ربوده و به محل نامعلومی برده شد. وی افزود: با تلاش‌های مامورین نیروی انتظامی و پلیس آگاهی نامبرده پس از تلاش‌های فراوان در ساعت ۱۰ شب گذشته آزاد شد.

منشأ نور و صدای مهیب در سنندج

شامگاه یکشنبه نهم آذر در حاشیه جنوبی شهر سنندج از محوطه پتروشیمی کردستان نور شدید همراه با صدای مهیبی باعث ترس وحشت مردم شد. محمد رضایی مدیرکل امنیتی استانداری کردستان در ادامه گفت: منشأ نور و صدای شنیده شده مربوط به عمل احتراق و تخلیه گاز در پتروشیمی بوده است. این صدا منجر به ترس و وحشت اهالی شده است اما این قبیل موارد به صورت طبیعی اتفاق می‌افتد.

توقیف شناور ۱۷۰ میلیاردی

فرمانده مرزبانی استان بوشهر از شناسایی و توقیف یک فروند شناور تجاری با بیش از ۱۷۰ میلیارد ریال کالای دیجیتال قاچاق در بندر ریگ خبر داد. سردار رضایی‌نژاد افزود: در بازرسی از شناور توقیفی حدود ۶ هزار دستگاه گوشی موبایل و تبلت، دو هزار عدد لوازم جانبی موبایل و چندین دستگاه ماینر (استخراج ارز مجازی) فاقد هرگونه مدارک گمرکی کشف شده است. وی تصریح کرد: کارشناسان ارزش ریالی کالاهای قاچاق کشف شده را بالغ بر ۱۷۱ میلیارد و ۷۳۲ میلیون ریال برآورد کرده‌اند.

تعلیق توئیتر وفاداران به پادشاه تایلند

توئیتر حساب کاربری وفاداران به پادشاه و سلطنت تایلند را تعلیق کرده است. خبرگزاری رویترز ده‌ها هزار توئیت را یافته که یکی از کارشناسان درباره آن گفته است، به نظر می‌رسد از سوی وفاداران به پادشاهی تایلند برای برگزاری یک راهیپمایی در پاسخ به جنبش اعتراضی چندین ماهه اپوزیسیون این کشور باشد. معترضان و حامیان پادشاهی تایلند بر اهمیت رسانه‌های اجتماعی در برگزاری اجتماعات خود تاکید کرده‌اند که به بزرگ‌ترین چالش در طول چند دهه گذشته برای سلطنت این کشور و دولت پرایوت چان اوچا، نخست‌وزیر تایلند بدل پیش از آنکه تعلیق شود، بیش از ۴۸ هزار فالوئر داشت.

واکنش روسیه به طرح نمایندگان

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: در ارتباط با ترور دانشمند ایرانی، شماری از نمایندگان مجلس ایران خواستار توقف اجرای پروتکل الحاقی و توقف بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران شدند. علت و انگیزه این تقاضا قابل درک است اما احساسات و هیجانات همیشه به یافتن راه‌حل‌های درست کمک نمی‌کند. پروتکل الحاقی در جهت منافع همه ازجمله تهران است.

ادای احترام خاص مسی به مارادونا

یکی از مهم‌ترین لحظات پیروزی ۴ بر صفر تیم فوتبال بارسلونا مقابل اوساسونا در ورزشگاه نیوکمپ، پس از به ثمر رسیدن گل چهارم بازی توسط لیونل مسی بود. کاپیتان آرژانتینی بارسا پس از زدن تنها گلش در این بازی، پیراهن خود را درآورد تا پیراهن شماره ۱۰ تیم نیوولز اولدبویز آرژانتین را به نمایش بگذارد؛ پیراهنی که زمانی بر تن دیه‌گو مارادونا اسطوره فقید این تیم بود. ادای احترام خاص مسی به مارادونا اما نه‌تنها برای او یک کارت زرد به همراه داشت بلکه هزینه‌ای سه‌هزار یورویی هم روی دست باشگاه بارسلونا گذاشت.

حمله نماینده مجلس به روحانی

یک نماینده مجلس در اظهاراتی تند علیه دولت روحانی تاکید کرد پادوهای غرب را در خرداد سال ۱۴۰۰ به زندان خواهد فرستاد. علی خضریان نماینده تهران در مجلس با اشاره به ترور شهید فخری‌زاده گفت: معلوم است وقتی رئیس‌جمهور در روز چهارشنبه آمریکا را به بد و خوب تقسیم می‌کند، دشمن در روز جمعه در عملش تردید نمی‌کند. حسام‌الدین آشنا در واکنش به این سخنان نوشت: اتهام‌زنی را خاتمه دهید. داستان‌سرایی را رها کنید. آنها که می‌دانند باید فعلا سکوت کنند. آنها که نمی‌دانند نباید کورکورانه هوار بکشند.

هیات دفتر سیاسی طالبان در سفارت ایران

سفارت جمهوری اسلامی ایران در قطر در صفحه توئیتر خود از حضور هیاتی از دفتر سیاسی طالبان در محل این سفارتخانه در پی شهادت محسن فخری‌زاده دانشمند برجسته هسته‌ای و دفاعی ایران خبر داد. این سفارتخانه عنوان کرد: ‏هیاتی از دفتر سیاسی طالبان با حضور در سفارت ایران در دوحه ضمن عرض تسلیت به مناسبت ترور دانشمند شهید ‎فخری‌زاده و ادای احترام به آن شهید عزیز، ورود حمید دهقانی پوده به دوحه را به‌عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران خیرمقدم گفته و برای ایشان آرزوی موفقیت کردند.

اظهارات جنجالی احمدی‌نژاد

محمود احمدی‌نژاد در مصاحبه‌ای گفته است: سفیر فرستادیم به یک کشور دویست‌میلیون نفری که اکثریت آن یا مسیحی هستند یا طبیعت‌گرا به آن آقا گفتیم شما باید بروید و از حقوق آنها دفاع کنید باید از آزادی و عدالت در آمریکا حمایت کنید اما آن آقا می‌رفت از برخی پول می‌گرفت تا آدم‌ها را شیعه کند. او ادامه می‌دهد: پیش من آمد و گفت اگر به ازای هر نفر، پانصد دلار به من بدهند، من چند هزار شیعه درست می‌کنم. گفتم آقا ما به تو نگفتیم برو شیعه درست کن، شیعه‌ای که تو درست کنی به درد خودت می‌خورد.

محکومیت ۳۲ سردفتران و دفتریاران

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید کرد: در هفت ماهه سالجاری، تعداد ۱۷۶ نفر از کارکنان متخلف به انحای مختلف به صورت دائم (اخراج یا بازنشستگی) یا موقت (انفصال موقت یا آماده به خدمت)، محکوم به قطع همکاری با سازمان شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد قابل توجه ۱۷۵ درصدی دارد. ذبیح‌ا... خدائیان گفت: در هفت ماهه سالجاری، تعداد ۳۲ نفر از سردفتران و دفتریاران به انفصال دائم و سلب صلاحیت از شغل سردفتری یا دفتریاری محکوم شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۳ درصد افزایش و نسبت به مدت مشابه سال ۹۷، افزایش ۱۶۷درصدی دارد.

خودکشی در متروی تهران

مردی در ایستگاه مترو خط سه اقدام به خودکشی کرد. قطار از روی این فرد رد شده و او جان خود را از دست داده است. رئیس اورژانس تهران از فوت فردی که در مترو اقدام به خودکشی کرده بود، خبر داد. پیمان صابریان، رئیس اورژانس تهران ضمن تایید خبر خودکشی یک فرد در ایستگاه مترو خط ۳ گفت: مرد ۶۰ ساله‌ اقدام به خودکشی کرده بود.

ترور فخری‌زاده از طریق ماهواره؟

شبکه العالم وابسته به صداوسیما به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد «شواهد و مدارک دست داشتن رژیم اشغالگر صهیونیستی در ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای وجود دارد.» این منبع مذکور افزود: رژیم صهیونیستی عناصر متخاصم علیه انقلاب اسلامی را برای انجام عملیات ترور محسن فخری‌زداه استخدام کرده است. اما نکته‌ای که العالم به نقل از این منبع آگاه مطرح کرده این است: اسلحه استفاده شده در این ترور ساخت اسرائیل است که از طریق ماهواره کنترل می‌شود؟ اولین بار خبرگزاری فارس اعلام کرد که ترور توسط یک سلاح کنترل از راه دور انجام شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  2 0
  ای واااااای بده - بده دیگه چیه ادبیات خودتون را اصلاح کنید البته بعید هم نیست بده -بده بوده باشه
  • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
   0 0
   بده_بده بوده. نشون به اون نشون که متن برجام با تمام جزئیات ۱۴ ماه قبل از امضا شدن توسط یک اندیشکده آمریکایی آماده شده بود و دیپلمات های ایرانی نقش چوب خشک بازی کردند. هرچه در آن متن آمده بود اعم از تعداد سانتریفیوژ ها را پذیرفتند. ظریف و تیمش حتی نتونست suspend رو به remove تبدیل کنه!
  • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
   0 0
   یه جوری میگن روحانی از شکایت صرف نظر کرده انگار تا الآن روحانی لب و دهن منتقدین رو میبوسیده. حواله دادن منتقدین به جهنم آیا از سر ادبه؟
 • SE ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  2 0
  اصلاحطلبان هسته ای در برجام ببر و ببر به شرط چاقو با دریافتی سر خرمن مزرعه یونجه دادند رفت که البته آن مزرعه هیچوقت کاشته نشد که به خرمن برسد البته به مردم گفتند در قبال هسته ای سیب و گلابی زرین براتون گرفتیم ولی نگفتن هنوز در کره خاکی درخت سیب و گلابی زرین یافت نشده است. ولی در عوض با خصوصی سازی و ارز 4200 برای یک عده حسابی جساب بانکی زرین تدارک دیدند
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  1 0
  برجام بده بره بود نه بده بستان حنای برجام دیگر رنگ ندارد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس