نیروهای یمنی.png

سعودی ها در مرکز یمن زمانی به هوش آمدند که پایگاه بسیار مهم ماس را از دست دادند و حالا متوجه شده اند دامنه شکست به اینجا ختم نمی شود و باید پرچم تسلیم را بالا ببرند و شهر مارب را هم تخلیه کنند.

سرویس جهان مشرق؛ نیروهای ارتش و رزمندگان کمیته های دفاع مردمی (انصارالله) با همراهی برخی قبایل از چند هفته قبل عملیات گسترده ای را در استان «مارب» ، قلب یمن علیه عناصر تحت فرمان رژیم سعودی آغاز کردند تا یکی از مهم ترین و اصلی ترین پایگاه های ریاض را در مرکز این کشور به کنترل دربیاورند.

سعودی ها در جریان درگیری ها تمام قوا و امکانات خود را به میدان آوردند تا از یک شکست دردناک و مهیب جان سالم به در ببرند اما پیشروی رزمندگان یمنی گام به گام در محور شمال غرب استان مارب ادامه یافت و به نزدیکی های پایگاه استراتژیک «ماس» رسید.

نیروهای یمنی در ابتدا توان خود را  بر روی محاصره عناصر ائتلاف سعودی در پایگاه نظامی «ماس» متمرکز کردند و تا حدود زیادی به نتیجه رسیدند و روند تحولات را به گونه ای پیش بردند که این مقر از لحاظ نظامی پاکسازی شده محسوب شود.

البته نباید فراموش کرد توافق با قبایل استان مارب نیز نقش ویژه را در عقب نشینی های متوالی مزدوران سعودی در این محور ایفا کرد و همین همراهی ها باعث شد رزمندگان یمنی کار را تا حدود زیادی تمام کنند و خود را به یک قدمی این پایگاه برسانند.

تحولات میدانی استان مارب قبل از آزادسازی پایگاه راهبردی «ماس»

هفته گذشته با تشدید درگیری ها، پایگاه نظامی ماس میان طرفین دست به دست شد و نیروهای ائتلاف تمام تلاش خود را کردند تا وضعیت میدانی را تغییر دهند اما به گفته ناظران میدانی پیروزی رزمندگان در این محور قطعی شده بود و سعودی ها راهی جزء پذیرش شکست نداشتند.

منابع میدانی با بیان این که نیروهای یمنی با پیشروی های مستمر چند ماهه اخیر حلقه فشار را هر روز تنگ تر کردند، افزودند: سعودی ها در این مدت مناطق مهمی را در محورهای غربی مارب از دست دادند و میدان نبرد و دفاع هر روز برای آنان کوچک تر و همین مسئله به عامل اصلی باخت تبدیل شد.

به گفته این منابع میدانی، رژیم سعودی زمانی در میدان به هوش آمد که همه چیز را از دست داده بود و انجام ضد حملات معکوس صرفا برای نجات پایگاه ماس یک دست و پا زدن بدون نتیجه بود و در اصل این راهبرد سردرگم بیشتر برای خرید زمان بود تا بتوانند شهر مارب را حفظ کنند.

صدق گفته ناظران میدانی و حجم شکست های وارد شده به ریاض زمانی نمایان تر می شود که ائتلاف سعودی شماری زیادی از فرماندهان پلند پایه خود از جمله «سرتیپ ناجی عایض از مسئولان منطقه هفتم نظامی، سرتیپ یحیی محمد البکری رئیس تیپ اول پیاده نظام، سرتیپ حامد الیوسفی رئیس عملیات تیپ ۷۲، سرتیپ احمد الذرحانی رئیس عملیات تیپ ۱۴۱ و ...» را در جریان درگیری ها در شمال غرب استان مارب از دست داد.

به گزارش مشرق، اواخر هفته گذشته درگیری ها در محورهای جنوبی، جنوب شرقی، غربی و جنوب غربی پایگاه ماس به اوج رسید و رزمندگان این مقر را از تمامی مسیرها به محاصره درآوردند و فقط یک راه فرار را از محور شمالی برای نیروهای ائتلاف سعودی باز نگه داشتند.

در جریان درگیری ها در حومه پایگاه ماس شماری از عناصر گروه تروریستی القاعده که برای کمک به عاصر ائتلاف وارد نبرد شده بودند به هلاکت رسیدند که نام «علی عرفج المروانی» از فرماندهان ارشد و سرشناس تروریست ها در لیست کشته شدگان دیده می شود و سرکرده دیگری به نام «عبدالله بن صالح المروانی» زخمی شد.

براساس اطلاعات یه دست آمده، سعودی ها برای تغییر شرایط میدانی، عناصر گروهک تروریستی القاعده را به میدان آوردند تا حداقل به هر شیوه ممکن سرعت شکست خود را کمتر و آزادی پایگاه ماس توسط رزمندگان یمنی را به تاخیر بیندازند اما ناکام ماندند.

تحولات میدانی استان مارب بعد از آزادسازی پایگاه راهبردی «ماس»

در نهایت غروب روز جمعه (سی ام آبان ماه) صبوری، دقت و حوصله رزمندگان یمنی پس از درگیری های سنگین و پیشروهای گام به گام جواب داد و عناصر ائتلاف سعودی مجبور شدند  پایگاه مهم و راهبردی ماس، ارزشمند ترین و مهم ترین پایگاه  ریاض در مرکز یمن و نقطه اتصال شهر مارب به شهر صنعاء را تخلیه و عقب نشینی کنند.

به گزارش مشرق، سعودی ها خوب می دانند که دامنه شکست آنان به پایگاه نظامی ماس حتم نمی شود و هدف اصلی رزمندگان یمنی آزادسازی شهر مارب است و همین مسئله باعث شد تجهیزات سنگین نظامی خود را از پایگاه «صحن الجن» در شمال شهر مارب خارج و به به سمت گذرگاه مرزی «الودیعه» در شمال شرق استان الجوف و هم مرز با استان نجران عربستان انتقال دهند و این موضوع به خوبی نشان می دهد ریاض پس از ۵ سال جنگ دریافته که به تدریج باید پرچم تسلیم را در برابر انصارالله بالا ببرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  71 1
  تسلیم آل سعود ومزدورانش در مقابل رزمنده گان انصارالله حتمی است این شا الله شهر مارب هم آزاد می شود
  • IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
   27 0
   سلام.... سرطان افساد ‌طلبان به رهبری آمریکای خبیث
  • IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
   1 14
   عربده کشی و عرعر کردن جرم نیست ! چون از روی عادت و ذات است !!
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
   4 0
   عربده کشی جزئی از ذات شما افسادطلبان است که اگر نبود نمی‌توانستید برجام را در پاچه ملت فرو کنید اما.‌.. بترسید از انتقام ملت در انتخابات ۱۴۰۰
 • IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  27 0
  بن سلمان مزدور بی عقل آمریکا بود او پیرمردهای ریاض نشین نه با یمن جنگ می کردند نه در صورت جنگ شکست را به این شکل به عربستان وارد می نمودند ترامپ جنگ احمقانه دموکرات ها را به ارث برد همین
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  21 0
  خدا پشت وپناه مظلومین یمن قهرمان باشه انشاالله .دورود بررزمندکان حق وظلم ستیزیمن .ای کاش میتونستیم دراین جهادباعظمت شرکت داشته باشیم.مرگ برحقوق بشر ضدبشر تبیض ودیکتاتورامریکا واروپا ننگ برفرانسه جنایتکارونوکرخبیثش السقوط خداانشاالله ریشه ملعون وهابیت سعودی کثیف رانیس ونابودگرداند انشاالله ان روز دورنیست
 • IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  14 0
  چنانچه میشد در جبهه جوف پیشروی میکردند و بفاصله نزدیکی همراه با پیشروی . بسمت مأرب هجوم مببردند و تا میدان های نفتی جلو میرفتند و سمت سواحل در محاصره قرار میگرفت . با آرزوی سلامتی و پیروزی رزمندگان سپاه اسلام و آزادی کامل یمن .
 • علی خدایی IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  12 0
  مقاومت باید قوی باشد تا هر دشمن متجاوز را پشیمان و غافل گیر کند انصارلله یمن برادران مجاهد ان شالله پیروز هستند
 • IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  9 0
  باید به فکرتشکیل حقوق بشراسلامی ومقتدر وضددیکتاتوری باشند مسولان درصدر واجماعی جهت تشکیل صورت گیرد .چرا غرب وامریکا ونوکران حقیرشان ازاونسردنیا میان وجنایتهای بسیاری دربلاداسلامی انجام میدهند وفقط ایرانه که یک تنه جلو اوناایستاده وبایدفکرریشه ای کرد.اگرمادرکشوراروپایی این کارومیکردیم ؟؟؟؟باید وپاسخ دیکتاتورها وجنایتکاران بااتحادی قوی داده شود
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  11 0
  مداومت دعا مهم است آن هم دعای فوق العاده ای مانند مرزداران . به کسانی که توان قرائت دعا و قرآن دارند و می گویند نمی توانیم کمکی بکنیم بگوییم که کمک دعایی در شرایط مختلف امکان پذیر است .
 • IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  12 0
  الله اکبر الله اکبر
  • ترابیان IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
   7 0
   لعنت بر افساد طلبان وطن فروش تفرقه انداز که گفتند آمریکا با یک بمب می تواند تمام سیستمهای دفاعی ایران را از کار بندازد حالا دریمن تمام ابرقدرتهای پوشالی به کمک آل سقوط آمده اند و روبه اضمحلال و سقوط هستند خدا پشت و پناه رزمندگان انصارا... دلاور یمن که از هر طرف در محاصره هستند ولی هر روز خبرهای خوشحال کننده از این تنسانهای مخلص می شنویم
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  8 0
  سلام.... سرطان افساد ‌طلبان به رهبری آمریکای خبیث
 • عباسی IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  10 0
  درودبررزمندگان دلاوریمن خدایارویاورتان باشدکه وهابیان صهیونیست رابزانودرآوردندآفرین برشما
 • SE ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  8 0
  ممنون از مشرق که مدتهاست تحولات یمن را خیلی دقیق پوشش میده مخصوصا مارب با نقشه های خوب.نمیدونم خبرنگارتون وسط میدون نبرده یا یک نیروی نظامی براتون می نویسه اما هر چی هست خیلی عالیه
  • IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
   6 0
   درست میگید. خیلی از خبرگزاری های دیگه بی خیالی سیر می کنند که اصلا درست نیست.
 • علیرضا خندان دل IR ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  6 0
  درود بر رزمندگان یمنی (انصار الله) مرگ بر آل سعود جنایتکار و غربیان بخصوص آمریکا و باعث بانی های این جنگ
 • IR ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  8 0
  پیروز باد یمن خوش یمن. یا خدا.
 • IR ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  8 0
  عربستان به سوی سرنوشت شوم ومحتوم خود پیش می رود.دیگر خزانه های خالی مانده و رها کردن افسار آل سعود به وسیله آمریکا روزی فرا می رسد که تجهیزات عربستان و تمام ادوات نظامی دهها تریلیون دلاری گاو های شیرده به دست یمنی ها می افتد .انشاالله آن روز دیر نیست.زمان همه چیز را حل می کند.
 • عباس چهاردولی ازهمدان IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  8 0
  سلام بردلاورمردان غیور یمنی وانصاراله انشاالله بامید پیروزی تمام کنند
 • باقر IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  5 0
  دم بروبچه های انصارالله گرم .خسته نباشید واقعا .دستتون میبوسم که واقعا گل کاشتین .دمتون گرم واقعا .که ان گاو پیر شیرده وپسر کودن کودک کش به غلط کردن انداختین .دست مریضا .اگه بازم بتونین ارامکوی بی صاحب روسرشون خراب کنین ایران که هیچ دنیا بهتون افرین میگن
 • غلامحسین حسینی چگنی IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  6 0
  درود خدا بر انصاراله پاسوخته و برهنه درود درود
 • زارع IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  6 0
  به امید روزی که ریشه صهیونیسم خشکیده شود از خداوند میخوام این اتفاق خیلی زود رخ دهد
 • سید IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  0 0
  لعنت بر ال سعود
 • عبدالمجید IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  0 0
  ان تنصروالله ینصرکم و یثبت اقدامکم الیس الصبح بقریب خداوند یاور رزمندگان یمنی باشد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس