پدافند انصارالله

ائتلاف متجاوز سعودی از زمان آغاز جنگ یمن تاکنون با وجود تجهیز زرادخانه‌های خود به پیشرفته‌ترین هواپیماهای جنگی نتوانسته در برابر سامانه‌های پدافند هوایی ساخت یمنی‌ها حرف زیادی برای گفتن داشته باشد.

سرویس جهان مشرق - از مهمترین ویژگی‌های جنگ یمن که از سال ۲۰۱۵ تاکنون ثابت شده این است که برتری هوایی عربستان نمی‌تواند در برابر سامانه های پدافند هوایی یمنی‌ها- چه ساده و چه پیشرفته دوامی داشته باشد. تا زمانی که سامانه‌های پدافند هوایی یمن در حال توسعه و مدرن شدن هستند شاهد سرنگونی بیشتر جنگنده ها، بالگردها و پهپادهای ائتلاف متجاوز عربستان سعودی که نیروی هوایی آن مجهز به جدیدترین هواپیماها در خاورمیانه است، خواهیم بود.


سرنگونی جنگنده پاناویا تورنادو نیروی هوایی عربستان توسط پدافند هوایی انصارالله یمن

** بالگردهای تهاجمی ائتلاف سعودی که توسط یمنی‌ها شکار شد

در این میان بالگردهای تهاجمی «آپاچی» اولین شکار پدافند هوایی یمن بودند که در ماه مه ۲۰۱۵ یکی از این بالگرد های آمریکایی توسط پدافند هوایی یمن از نوع موشک «استرلا» روسیه سرنگون شد. این بالگردها توسط شرکت آمریکایی «بوئینگ» تولید می‌شوند و اصلی‌ترین بالگردهای تهاجمی در نیروی هوایی امارات که دارای ۳۰ فروند از آنهاست محسوب می‌شوند. نیروهای سعودی ۸۲ فروند از این بالگردها را در اختیار دارند و ۷۲ بالگرد تهاجمی آپاچی نیز در اختیار گارد ملی عربستان سعودی است.


لحظه سرنگونی بالگرد آپاچی عربستانی توسط پدافند هوایی ارتش یمن

آمارهای موجود نشان می دهد تعداد کل بالگردهای تهاجمی آپاچی که توسط پدافند هوایی یمن سرنگون شده‌اند ۹ فروند هستند که دو عدد از آن ها وابسته به نیروی هوایی امارات و بقیه متعلق به نیروی زمینی عربستان سعودی است. آخرین فروند از این بالگرد ها در اواخر نوامبر ۲۰۱۹ در آسمان «عسیر» واقع در مرز جنوبی عربستان با یمن ساقط شد.

بالگرد آپاچی سرنگون شده عربستانی

شایان ذکر است یکی از بالگردهای تهاجمی آپاچی که در تاریخ ۱۷ اکتبر  ۲۰۱۷  در منطقه خب والشعف در استان فی الجوف ساقط شد توسط سامانه «ثاقب ۱» که یک سامانه پدافند هوایی با موشک های هوا به هوای روسی «آر ۷۳» بوده و به دست خود یمنی‌ها توسعه مدرن سازی شده سرنگون شد. نیروی هوایی یمن  ۱۵۰ فروند از این موشک‌ها را در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۵ خریداری کرد تا جنگنده‌های «میگ ۲۹» را توسعه دهد.

جنگنده‌های میگ ۲۹ نیروی هوایی سابق یمن

جنبش انصارالله و ارتش یمن با ایجاد تغییراتی در این موشک ها آنها را به موشک های زمین به هوا تبدیل کرده و سیستم هدایت حرارتی آنها را تقویت کردند. برد این موشک‌ها پس از انجام تغییرات در آن به ۹ کیلومتر و ارتفاع آن‌ها به  ۵ کیلومتر می‌رسد و مجهز به کلاهک ۷ کیلو گرمی است. این سامانه از سپتامبر ۲۰۱۷ شروع به کار کرد.گفتنی است خانواده موشک‌های پدافندی ثاقب به همت شهید عبدالعزیز المهرم اسطوره یگان پدافندی ارتش یمن طراحی شدند که در نبرد بزرگ بندر الحدیده در سال ۲۰۱۸ میلادی به شهادت رسید.

البته بالگردهایی که توسط یمنی ها سرنگون شدند تنها محدود به این نوع نیستند و شامل بالگردهای دیگر از جمله بالگرد حمل و نقل ساخت آمریکا در نیروی هوایی عربستان از نوع «اس ۷۰ » که در سال ۲۰۱۷ و یک بالگرد حمل و نقل متعلق به نیروی هوایی امارات  از «اچ ۶۰» که در آگوست ۲۰۱۷ در آسمان شبوه  سرنگون شدند نیز است. همچنین یک بالگرد تهاجمی دیگر از نوع «اس ای ۴۰۷» در  ژوئن ۲۰۱۶  در خلیج عدن  توسط پدافند هوایی یمن  ساقط شد.

بالگرد بلک هاوک سرنگون شده اماراتی

** هواپیماهای بال ثابت دشمن که توسط انصارالله سرنگون شدند

در سطح هواپیماهای بال ثابت ۲ فروند از جنگنده‌های «تورنادو» ساخت اروپا سال ۲۰۱۷ در آسمان منطقه الجوف و یک فروند در فوریه گذشته توسط یمنی ها سرنگون شد. همه هواپیماهای سرنگون شده از این نوع متعلق به نیروی هوایی عربستان سعودی است که از ۵۰ نوع از این جنگنده های بمب افکن  در خاورمیانه استفاده می کند.

جنگنده تورنادو سعودی لحظاتی قبل از سرنگونی از دید دوربین حرارتی پدافند انصارالله

نکته جالب درباره این نوع جنگنده های بمب افکن آن است که اولین آنها توسط یک سامانه پدافند هوایی یمنی که به دست خود یمنی‌ها در داخل توسعه یافته بود  یعنی سامانه «فاطر ۱ » با موشکهای  میان برد «سام ۶» ساقط شد. حداکثر برد این موشک ها ۲۴ کیلومتر بوده و کلاهک آن به ۶۰ کیلوگرم می رسد که می‌تواند هواپیماهای دشمن را تا ارتفاع ۱۴ کیلومتری هدف قرار دهد.

جنگنده‌های آمریکایی «اف ۱۵» که دو عدد از آن ها در مارس ۲۰۱۵ و یک عدد دیگر در مارس ۲۰۱۸ توسط پدافند هوایی ارتش و کمیته های مردمی یمن سرنگون شد در جایگاه دوم جنگنده های پیشرفته موجود در زرادخانه های عربستان قرار دارند.

شلیک موفق پدافند هوایی ارتش یمن به سوی جنگنده اف ۱۵ سعودی

جالب است که ارتش و کمیته های مردمی یمن در عملیات سرنگونی این جنگنده های مدرن از یک سیستم سامانه داخلی به نام «ثاقب ۲ »استفاده کردند که در واقع نوع مدرن شده موشک‌های روسی از نوع «آر ۲۷ تی» است.

یمنی‌ها  در سال ۲۰۰۲، ۱۰۰ فروند از این موشک ها را خریداری کرده بود که جنبش انصارالله آنها را جهت پرتاب از سکوهای زمینی اصلاح کرده و پس از آن برد این موشک ها به ۱۵ کیلومتر با کلاهکی به وزن ۴۰ کیلوگرم می‌رسد. از جمله قابلیت‌های این موشک‌ها کار در شب با استفاده از سیستم ردیابی و سنجش حرارتی دوربرد «ألترا ۸۵۰۰»   است.   این سیستم در بالگردها برای ماموریت های نظارتی و گشت زنی اضافه شده است.

علاوه بر این موارد هواپیماهای مختلف دیگر متعلق به ائتلاف متجاوز سعودی از جمله یک جنگنده اف ۱۶ اردنی در فوریه، ۲۰۱۷ بمب افکن سبک «ای تی ۸۰۲» متعلق به نیروی هوایی امارات در سپتامبر ۲۰۱۷ و یک جنگنده اماراتی دیگر از نوع «میراژ ۲۰۰۰ » در مارس ۲۰۱۶ و یک فروند جنگنده تایفون عربستان سعودی در سپتامبر ۲۰۱۷ توسط سامانه پدافند هوایی یمن سرنگون شد.

باید اشاره کنیم که برخی از این جنگندهها نیز توسط سامانه های پدافند هوایی ساخت داخل یمن از جمله سامانه «ثاقب ۳ »  که نوع توسعه یافته موشک های میان برد «آر ۷۷» روسیه است  ساقط شدند.   نیروی هوایی یمن در بازه زمانی سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ این موشک‌ها را به دست آورد  که پس از انجام تغییراتی در آنها برد این موشک ها به ۲۰ کیلومتر می رسد و دارای کلاهکی با وزن ۲۲ کیلوگرم است.   سامانه ثاقب ۳ در اواخر سال ۲۰۱۶ به شکل موثر وارد عملیات‌های یمنی ها شد.

** هواپیماهای بدون سرنشین

نیروی هوایی امارات و عربستان در جنگ یمن از پهپادهای بدون سرنشین متنوعی استفاده کردند که ماموریت آنها نظارت و عملیات های تهاجمی است. هواپیمای بدون سرنشین «سیکر ۴۰۰» یکی از این نوع پهپاد ها بود که توسط ارتش عربستان برای انجام عملیات های گشت و شناسایی در مناطق درگیری با نیروهای انصارالله در مرزهای جنوبی مورد استفاده قرار می گرفت.

نیروی هوایی امارات ۱۱ فروند از آنها را در اختیار دارد.   در مجموع ۴ نوع از پهپاد های مذکور که یکی از آنها متعلق به امارات و بقیه متعلق به ارتش عربستان سعودی است توسط سامانه پدافند هوایی انصارالله یمن در جولای ۲۰۱۵ و نوامبر ۲۰۱۸ سرنگون شدند.   این پهپاد قادر به انجام ۱۶ ساعت پرواز مداوم با برد ۲۶۰ کیلومتر و ارتفاع ۶ کیلومتر بوده و می‌تواند سنسورها و دوربین‌های الکترونیکی را تا ۱۰۰ کیلوگرم حمل کند.

پهپاد سیکر ۴۰۰ سرنگون شده اماراتی

علاوه بر این نیروی هوایی عربستان در جنگ یمن از پهپاد  شناسایی ساخت آلمان  از نوع لونا ایکس ۲۰۰۰ استفاده کرد که یکی از آنها در آوریل ۲۰۱۵ ساقط شد. حداکثر برد این پهپاد به صد کیلومتر می رسد و میتواند ۶ تا ۸ ساعت به شکل مداوم پرواز کند.

پهپاد لونا ایکس ۲۰۰۰ سرنگون شده سعودی

علاوه بر این نوعی پهپاد تهاجمی دیگر نیز وجود دارد که ارتش امارات و عربستان در جنگ یمن از آن استفاده می کنند  که از نوع «وینگ لونگ ۲» چین بوده و علاوه بر قابلیت تصویربرداری و شناسایی در بمباران زمینی نیز به کار می رود. حداکثر سرعت این پهپاد ۲۸۰ کیلومتر در ساعت بوده و برد آن به ۴ هزار کیلومتر میرسد و قادر به انجام ۲۰ ساعت پرواز مداوم است. سه عدد از این پهپاد در سال ۲۰۱۶ و دو  مورد آن در سال ۲۰۱۹ به اضافه ۵ پهپاد تهاجمی دیگر چینی از نوع «سی اچ– ۴»   بین جولای ۲۰۱۸ ژانویه ۲۰۲۰ توسط پدافند هوایی یمن ساقط شدند.

سرنگون شده سعودی CH۴ پهپاد

 بالگرد بدون سرنشین «کام کوپتر اس ۱۰۰ » ساخت اتریش و متعلق به نیروی هوایی امارات از جمله هواپیماهای بدون سرنشین سرنگون شده در جنگ یمن است که ۶ فروند از آنها بین آگوست ۲۰۱۵ تا ژوئن ۲۰۱۹ ساقط شدند.   این نوع بالگرد برای انجام عملیات تصویربرداری و نظارت دقیق در نظر گرفته شده و می‌توان آن را به موشک های سبک با حداکثر سرعت ۲۲۰ کیلومتر در ساعت و برد ۱۸۰ کیلومتر مجهز کرد.

اما اوج عملکرد درخشان پدافند هوایی انصارالله در شکار هواپیماهای بدون سرنشین مربوط به سرنگونی ۴ فروند پهپاد رزمی پیشرفته MQ۹ ریپر امریکایی است.

ساقط شدن پهپاد ریپر امریکایی

این پهپاد که به طور قطع پیشرفته ترین و گران قیمت ترین پهپاد رزمی دنیا نیز محسوب میشود در سالهای اخیر بارها توسط ارتش امریکا برای کمک به ائتلاف متجاوز سعودی در حملات هوایی و یا شناسایی مواضع نظامی نیروهای مردمی یمن مورد استفاده قرار گرفته است که حداقل ۴ فروند از این پهپاد امریکایی در تور سامانه های پدافندی ارتش یمن گرفتار شده است.

این پهپادها توسط سامانه‌های پدافندی بومی فاطر ۱ و خانواده موشک‌های ثاقب سرنگون شده‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 6
 • مغزمتفکر IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  12 28
  آواکس اوجب واجبات است
  • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   6 3
   تو هنوز نمردی؟
  • علی خدایی IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   13 1
   برادر الان کارایی آواکس های پر هزینه و امکان اینکه در برابر نیروی هوایی طرف مقابل ضرر ببیند زیاده از این رو ایران نیازی به آواکس ندارد. برای جای خالی اواکسی که شما میگید ایران باید پدافند هوایی اش را خیلی قوی و محکم بکند هم از نظر سیستم های جنگ الکترونیک و هم سامانه سلاح های راداری و موشکی اش را در هر برد و ارتفاع و بعلاوه پهپاد های آواکسی بسازیم که البته پهپاد های ساخته شده که همان کارایی آواکس ها را برایمان دارد در کل اواکس پر هزینه است و در منطقه های خطر ناک پپرواز کردنش خیلی اشتباه است
  • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   4 1
   اوجب واجبات! می دونی یعنی چه؟
  • IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   4 0
   دلم واست تنگ شده بود...مرسی که هستی
  • ببب IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
   1 0
   یعنی تو عالی هستی
  • نادر IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
   1 1
   این خ.. وچ.. کیه هی میاد میگه آواکس
 • IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  28 6
  مطمئنم ان الله مع الصابرین صبر یمن راهگشاست البته صبر یمن از پس قدرت ایمان بخداست نه دولت ما که بخاطر برجامش حتی بمظلومان یمن هم رحم نکرد با برگرداندن کشتی کمکهای ایران بدستور ژنرال ظریف بخاطر اخم آمریکاییها
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   29 1
   یک عده در یمن با دست خالی مقاومت می‌کنند، آرامکو را می‌کوبند و آبروی پاتریوت آمریکا را میبرند؛ یک عده هم در ایران، در اوج قدرت نظامی می‌گویند آمریکا با یک بمب تمام تاسیسات دفاعی ما را نابود می‌کند و به اسم توافق ترکمنچایی به نام برجام امضا می‌کنند! تفاوت، ایمان و شجاعت است...
 • SG ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  27 0
  از همین الان اینده سعودی ها معلومه
  • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   24 5
   و عینا پان ترک ها
  • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   5 0
   دانشمند جان اون پرچم سنگاپوره نه ترکیه!
  • ایرانی IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   4 0
   یک مشت نشستند تا کسی انتقاد می کند به جای جواب منطقی انگ غربگدا یا آلبانیایی میزنند.جواب قانع کننده بدهید نه اینکه تهمت بزنید.
 • IR ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  13 27
  مطابق این ادعا ( هواپیماهای سعودی در مقابل پدافند یمن حرف چندانی برای گفتن نداشته اند) از ابتدای جنگ تا به حال آسمان یمن توسط پدافند این کشور امن مانده و زیرساخت های یمن فقط به خاطر عدم رسیدگی مناسب "به کل" نابود شده اند!
  • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   27 3
   همیشه کسانی مثل شما هستند که قدرت کدخدا رو بالاتر از خدا میدونن. اگر به حرف های شما بود سوریه باید همون چند سال پیش تجزیه میشد ، یمن باید همون هفته اول به طور کامل و مطلق شکست میخورد. عراق و لبنان2006 هم همینطور ، ولی دست خدا بالاتر از همه دست هاست و کشور فقیر و مظلوم یمن و نیروهای شجاع انصارالله پیروز خواهند بود چون این وعده خداست که "حزب الله هم الغالبون".
  • سروش IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   15 2
   یمنی ها به خاطر نیازشان در جنگ دست به تغییر در تسلیحات زدند اول دشمن وهانی در آسمان با انواع هواگردها جولان میداد و زیرساختهای یمنی ها را ویران می کرد و چه جنایتها که مرتکب نشد و بعد یمنی ها بر حسب نیاز آرام آرام به این پدافندها دست یافتند.
  • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   3 9
   الان اینهایی که منفی دادن دلیلشون چیه؟
  • DE ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   16 0
   جناب سروش. همین 10 روز پیش بود که رژیم عربستان شدیدا بمباران کرد یمن رو.
 • ناصر IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  23 1
  واقعا کیف کردم . خدایا ظالمان جهان را ضعیف کن و حق و عدالت را یاری فرما
 • FR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  30 1
  به اینا میگن سلاحهای پیشرفته آمریکایی که زورشون به ایمان و غیرت نمی رسه
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  12 26
  الان چه سودی داره این اخبار اغراق آمیز بی خاصیت
  • احمد IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   13 1
   غربگدایان رو که سردستشون میگفت آمریکا می تونه با یه بمب کل سیستمهای دفاعی کشور رو از کار بندازه، بدجور می سوزونه. همین خودش کلی کیف داره.
  • DE ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   3 7
   آقای احمد! یعنی باور کنم خبر نداری جای سالمی در یمن باقی نمانده؟ میلیون ها کودک با کمبود شدید غذا و آب سالم مواجه اند؟ عده زیادی از وبا مرده اند؟ باز هم کیف داره؟ تاسف واقعا.
  • IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
   0 1
   12.56 الان پس چرا بی بی سی من تو اینتر نمیان ضد عربستان حرف بزنن ؟ تاسف برا مغزت
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  17 1
  ید الله فوق ایدیهم ##### آن حزب‌الله هم الغالبون
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  14 1
  تکنولوژی بالا در مقابل تکنولوژی پوشالی امریکا خاک بر سر اونی که امیدش به امریکاس
 • DE ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  16 0
  برادران یمنی ما بایستی اقتصاد امارات را فلج کنند .اگر یک اخطار برای تخلیه شهرهای دوبی و ابوظبی بدهند یک شبه تمامی توریستها و شرکتهای خارجی فرار میکنند و امارات به التماس میفته .
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  14 0
  ماشاالله زنده باد مذهب حقه شیعه
 • سید مصطفئ IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  2 0
  لعنت بر وهابیت
 • IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  1 0
  اینکه جای سالمی به قول تو در یمن نمونده باشد لکه ننگیست بر پیشانی مدعیان حقوق بشر وسازمان های بین المللی دربرابر این جنایت ها سکوت کرده و مجوز جنایت علیه یک ملت را صادر کرده اند ((( مهم برای یک ملت عزت آن است که دلاور مردان انصار الله .دارند وبا ایمان راسخ به خداوند متعال پوزه ی متجاوز گران غربی عربی وعبری به خاک می مالند وضربات مهلکی بر آنها وارد می کنند
 • منتظری IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  1 0
  با تشکر از برادران یمنی ولی برای همچین ادعای باید ارقام ارائه بدهید که میزان ساعت پرواز و تعداد پرواز هواگردهای عربی علیه کشور یمن چقدر هست و برادران یمنی چند درصد از این ها را از بین بردن، و گرنه این ادعا اساس علمی ندارد و خنده دار خواهد بود، متاسفانه هر روز میشنویم که یمن در حال بمباران شدن توسط نیروی هوایی عربستان است ولی مقابله مهمی اتفاق نمی افتد، در این شرایط با توجه به این که یمن توان دفاع هوایی مناسبی ندارد،بهتر است پایگاهای نیروی هوایی عربستان در اولیت اول بمباران و موشک باران باشد، عربستان مخازن و چاه های نفت و ذخیره ارزی بسیار بالایی دارد و با زدن این مکان ها احساس خطر نخواهد کرد بهتر است ادوات نظامیش نابود شود در مرحله اول
 • مهدی IR ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  0 0
  ملت مظلوم یمن دیگه چیزی برای از دست دادن ندارد باید ابوظبی ریاض و دوبی را موشک باران کند تا این جنایتکاران از خدا بی خبر دست از سر ملت مظلوم یمن بردارند به امید پیروزی برادران یمنی
 • مسعود IR ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  0 0
  سعودی های ملخ خور حتی با کمک های بسیار امریکا نتوانست یمن را بگیرند. تازه در جنگ با یمن یک نفر سرباز اعرابی توش نیست! فقط امریکایی های کثیف! همانا خداوند زور گویان و ستم گران را نمیبخشد !! فقط بلدین بچه بکشین ! یمن تا الآن پیروز میدان بوده و هست. تاحالا از قدرت موشک 20000 کیلومتری ایران شنیده ای ؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس