کد خبر 1140252
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
شیخ نشینان عرب بزرگترین بازنده انتخابات آمریکا

شیخ نشینان عرب باج هایی را که به «ترامپ» دادند بر باد رفته می بینند و معتقدند که باید چنین هزینه هایی را برای بایدن نیز صَرف کنند؛ به همین دلیل آنها بزرگترین بازنده انتخابات آمریکا هستند.

به گزارش مشرق، روند نهایی شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و قوت گرفتن احتمال شکست «دونالد ترامپ» در آن، شیخ نشینان عرب به ویژه عربستان سعودی و امارات را به شدت نگران کرده است. بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی بر این باورند که سران عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر بیشترین نگرانی را از شکست ترامپ در انتخابات دارند.

بیشتر بخوانید:

چه کسانی از شکست «ترامپ» ناراحت هستند؟

‌حتی رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز به نگرانی شیخ نشینان عرب از نتایج انتخابات آمریکا نیز اذعان کرده‌اند نگرانی شیخ نشینان عرب از شکست قریب الوقوع رئیس جمهور کنونی ایالات متحده آمریکا به حدی است که حتی رسانه های رژیم صهیونیستی نیز به آن اذعان کرده اند. در همین ارتباط، «اسرائیل هیوم» به نقل از یک دیپلمات اماراتی که آن را بلندپایه خوانده است، تأکید می کند: «ما نظاره‌گر انتخابات در آمریکا هستیم و آرزو می‌کنیم ترامپ پیروز شود، اما در عین حال، آمادگی لازم را در صورت تغییر رییس جمهوری داریم.

از سوی دیگر اسرائیل هیوم به نقل از یک کارمند دیپلماتیک در منامه که وی را شخصیتی نزدیک به دستگاه حاکمه در ریاض و ابوظبی معرفی کرد، گزارش داد: «بیم و هراس زیادی در محور کشورهای عربی نسبت به شکست ترامپ و پیروزی بایدن و در نتیجه تغییر سیاست در خاورمیانه وجود دارد». این مقام بحرینی اما اعلام کرده است که حتی با پیروزی بایدن نیز منامه برای توسعه روابط خود با واشنگتن تلاش می کند.

در این میان اما یکی از نگران ترین طرف ها عربستان سعودی و «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی است. وی تاکنون در قالب امضای توافقنامه های تسلیحاتی باج های فراوانی را به دونالد ترامپ داده بود تا از این رهگذر بتواند موافقت ایالات متحده آمریکا با پادشاهی خود پس از پدرش را جلب کند. در واقع، بن سلمان خود را برای تکیه زدن بر اریکه قدرت در دوره دوم ریاست جمهوری ترامپ آماده می کرد اما اکنون با پیروزی قریب الوقوع بایدن مواجه شده است و ممکن است در پروسه به قدرت رسیدنش وقفه ایجاد شود.

شیخ نشینان عرب معتقدند که در صورت روی کار آمدن «جو بایدن» باید مجدداً وارد پروژه باج دهی برای تحقق خواسته های خود در منطقه شوند یکی از عوامل اصلی و اساسی نگرانی شیخ نشینان عرب به ویژه عربستان سعودی و امارات متحده عربی از شکست قریب الوقوع دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در واقع به هزینه های هنگفتی بازمی گردد که آنها برای رئیس جمهور آمریکا صَرف کردند. در واقع، سران عرب اکنون به این نتیجه رسیده اند که در صورت پیروزی بایدن در انتخابات، برای تحقق خواسته های خود در منطقه باید هزینه های جدیدی را انجام دهند.

هرچند که پیروزی قریب الوقوع «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا نمی تواند به ایجاد تغییرات اساسی و ساختاری به ویژه در عرصه سیاست خارجی واشنگتن ایجاد کند اما شیخ نشینان عرب نگران آن هستند که تمامی باج هایی که تاکنون به «دونالد ترامپ» داده اند، بر باد رفته باشد. هرچند که سیاستمداران آمریکایی اعم از ترامپ و بایدن دو روی یک سکه هستند اما ارتجاع عرب با توجه به هزینه های هنگفت و باج های فراوانی که به ترامپ داده بود، ترجیح می می دهد تا وی همچنان به عنوان رئیس جمهور باقی بماند.

سران عرب خود نیز می دانند که با روی کار آمدن بایدن نیز حمایت های واشنگتن از ارتجاع عرب ادامه خواهد داشت اما آنچه که بیش از هر چیز دیگری آنها را می آزارد این است که تمامی باج‌هایشان به دونالد ترامپ برای تحقق آمال، آرزوها و رؤیاهایشان تاکنون کارگر نیفتاده است و به همین دلیل می بایست خود را برای پرداخت باج های جدید به جو بایدن آماده سازند. این درحالی است که درحال حاضر کشورهایی نظیر عربستان سعودی از بحران های شدید مالی رنج می بَرند.

مرتجعان عرب بزرگترین بازندگان انتخابات آمریکا هستند؛ چرا که بایدن و ترامپ دو روی یک سکه‌اند از سوی دیگر، نگرانی شدید شیخ نشینان عرب نسبت به شکست قریب الوقوع ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشانگر عمق وابستگی آنها به برخی مُهره های سیاسی در واشنگتن است؛ مُهره هایی که در طول این مدت به آنها به عنوان گاوهایی شیرده نگریسته و تا توانستند از آنها باج خواهی کردند.

آنچه که امروز واضح به نظر می رسد، این است که کسانی که تا دیروز فریاد قدرت سَر می دادند و رجزخوانی می کردند، امروز سرنوشت خود را به انتخاباتی گِره زده اند که حتی متولیانش نیز اذعان می کنند که در آن تقلب، فسادِ سیستماتیک، گسترده و سازمان یافته وجود دارد. این مسأله نشان می دهد که مرتجعان عرب بزرگترین بازنده انتخابات آمریکا محسوب می شوند؛ حال چه ترامپ پیروز انتخابات شود و چه جو بایدن.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  15 1
  العان قیافه بن سلمان تماشاییه.خوب یادمه و چقدر خوشحال بود سردار ما را ترور کردن .شینزو ابه دعوت کرده بود در خیمه مال دوران جاهلیت.
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  4 8
  شرط باختن رژیمهای عربی اینه که رقیبشون یعنی ایران از این شکست ترامپ استفاده کنه.ولی ما که قصد برقراری رابطه و مذاکره با امریکا نداریم
  • براتی IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
   6 2
   این شرط باید با اقتدار داخلی و مدیریت انقلابی محقق بشه و قرار نیست طبق میل شما ایران هم بشه گاو شیرده اونا
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  5 1
  سازش اعراب و اسراییل هم به چالش کشیده شد.الحمدالله و تعالی.
 • جواد IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  4 3
  برای گاوهای شیری فرق نداره گاوچران ترامپ باشه یا بایدن !!!
 • محمد IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  5 1
  عاقبت امید بستن به غیر خدا!
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  8 0
  چرا میگید بازنده؟!!! چون هم شیر دادن!!! هم پول!!! هم سواری!!!.............
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  4 0
  چون ترامپ دیگه رئیس جمهور نخواهدبود،انتقام سردار سلیمانی را راحت خواهیم گرفت(مگر مثل سلمان رشدی پنهانی زندگی کنه)-تا دفعه دیگه رئیس جمهورهای آمریکا هوس ترورسردارهای ایران را نکنند.
 • سروش IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  1 0
  توی انتخابات ایران سلبریتی های در پیتی و از اصلی ترین سران اصلاحات درخواست ناظر خارجی رو تو بوق و کرنا کرده بودند چرا برای آمریکا چنین درخواستی وجود نداره ناظران خارجی می تونن بر روند دموکراسی نظارت داشته باشن تا خدشه ای به دموکراسی خدعه و نیرنگ وارد نشه.
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  3 1
  ترامپ حالا که رئیس جمهور نیست هرجای دنیا برود،انتقام سخت سردار سلیمانی را پس میدهد،مگر مثل سلمان رشدی تمام زندگی وخانواده اش پنهانی زندگی کنند
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  1 0
  چقدر رذلند این شیخ نشینهای کشورهای عربی که اموال و ثروت مسلمانان را طاغوتیان باج میدهند
 • عبا دالله IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  1 0
  در داخل هم همراهان ترامپ احمق بازنده است مرگ بر ترامپ وامریکا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس