عراق و مصر بر هماهنگی برای تقویت امنیت منطقه ای تاکید کردند

رییس جمهوری عراق و نخست وزیر مصر بر هماهنگی دو کشور برای تقویت برقراری امنیت و ثبات منطقه ای و کاستن از تنش ها تاکید کردند.

به گزارش مشرق، دفتر اطلاع رسانی «برهم صالح» رییس جمهوری عراق شنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد: رییس جمهوری عراق در کاخ بغداد «مصطفی مدبولی» نخست وزیر مصر و هیات همراهش را به حضور پذیرفت.

صالح در این دیدار بر تمایل بغداد برای پیشبرد چارچوب همکاری دوجانبه و تقویت کار کمیسیون عالی مشترک عراق و مصر و حرکت به سمت افق های گسترده تر تاکید کرد.

بر اساس این گزارش،‌ در دیداریادشده بر عمق روابط تاریخی و دوستی ملت های عراق و مصر و نیز اهمیت تقویت روابط دو کشور در همه زمینه های اقتصادی، سیاسی و امنیتی و هماهنگی مواضع برای برقراری امنیت و ثبات در منطقه تاکید شد.

در دیدار رییس جمهوری عراق و نخست وزیر مصر همچنین آخرین تحولات جهان عرب و منطقه و تلاش های بغداد و قاهره برای تقویت چارچوب همکاری سه جانبه با اردن بررسی و بر اهمیت تداوم همه تلاش ها برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و کاهش تنش ها در منطقه تاکید شد.

نخست وزیر مصر نیز در این دیدار بر عزم کشورش برای توسعه افق های همکاری سازنده با عراق در زمینه های مختلف در راستای خدمت به منافع دو ملت تاکید کرد.

نخست وزیر مصر و هیات همراه صبح امروز وارد عراق شدند و با «مصطفی الکاظمی» همتای عراقی خود دیدار کردند. دو طرف سپس در مراسم امضای توافقنامه، یادداشت تفاهم و پروتکل همکاری بین عراق و مصر شرکت کردند. الکاظمی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک شنبه شب خود با مدبولی گفت که کشورش "تمایل صادقانه برای برقراری بهترین روابط با مصر برای بازگردادن توازن در منطقه دارد".

نخست وزیر مصر همچنین با «محمد الحلبوسی» رییس پارلمان و «حسن کریم الکعبی» نایب رییس اول پارلمان عراق دیدار و گفت وگو کرد.

سخنگوی وزارت خارجه عراق پیشتر هدف از سفر مدبولی به بغداد را تقویت ساز وکار هماهنگی سه جانبه بین بغداد، قاهره و اردن دانست.

به گزارش ایرنا، نشست سه جانبه وزیران امور خارجه عراق، اردن و مصر درباره سازوکار هماهنگی سه جانبه درباره مسایل فی‌مابین و منطقه‌ای، روز ۲۲ مهرماه گذشته در شهر قاهره برگزار شد.

شهر امان پایتخت اردن چهارم شهریور گذشته شاهد برگزاری نشست سه جانبه سران اردن، بین «عبدالله دوم» شاه اردن، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق و «عبدالفتاح السیسی» رییس جمهوری مصر بود که در آن، همکاری منطقه‌ای و در صدر آن مسئله فلسطین و هماهنگی برای مقابله با شیوع «ویروس کرونا» مورد بحث قرار گرفت.

اردن، عراق و مصر تاکنون سه نشست در سطح سران برگزار کرده‌اند که نخستین نشست در ماه مارس سال ۲۰۱۹ میلادی در قاهره، دومین نشست در ماه سپتامبر همان سال در آمریکا و سومین نشست در مردادماه گذشته، در امان برگزار شد.

منبع: العالم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس