کد خبر 1133732
تاریخ انتشار: ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۲
دارو نمایه

عوارض جانبی گاها باعث می شوند که استفاده از دارو را متوقف کنید. با اینکه اضافه وزن عارضه خاصی محسوب نمی شود اما ممکن است باعث بروز استرس شود.

به گزارش مشرق، این عوارض جانبی گاها باعث می شوند که استفاده از دارو را متوقف کنید. با اینکه اضافه وزن عارضه خاصی محسوب نمی شود اما ممکن است باعث بروز استرس شود.

در ادامه فهرستی از داروهای رایج آمده که همگی می توانند منجر به اضافه وزن شما شوند.

۱.قرص های ضد افسردگی تری سایکلیک

داروهایی شامل آمی تریپتیلین، دوکسپین و نوروتریپتیلین می توانند با افزایش اشتها، سبب اضافه وزن شوند. مصرف داروهای ضدافسردگی را به یکباره قطع نکنید، بلکه ابتدا با پزشکتان مشورت کنید. در صورت مشاهده اضافه وزن از پزشکتان بخواهید که داروهای دیگری برایتان تجویز کند. مثلا داروهایی مانند بوپروپیون و دولکستین به کاهش وزن کمک می کنند.

۲. کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدهای خوراکی مانند پردنیسون در موارد مختلفی مانند درمان آسم یا ورم مفاصل کرم مورد استفاده قرار می گیرند که یکی از عوارض آنها افزایش وزن است. بنابراین این داروها را همراه با غذا یا مقداری ماست باید استفاده کرد. از آنجایی که دوره استفاده از این داروها کوتاه است، عوارض جانبی آن نیز چندان محسوس نیست اما درصورت طولانی شدن دوره درمان، باید حتما از ورزش و رژیم غذایی مناسبی پیروی کنید.

۳. آنتی هیستامین ها

استفاده از آنتی هیستامین برای کاهش آلرژی یا خارش استفاده می شود. طبق مطالعات افرادی که بصورت منظم از این داروها استفاده می کنند، وزن و سایر کمر بالاتری نسبت به دیگران دارند. می توان بجای این داروها از اسپری های استروئیدی مانند فلوتیکاسون استفاده کرد.

۴. داروهای صرع

داروهایی مانند گاباپنتین یا پری گابالین که برای درمان تشنج استفاده می شوند، اشتها را افزایش می دهند. در صورت عدم تمایل به اضافه وزن می توانید از پزشکتان بخواهید که داوری دیگری مانند توپیرامات یا

لاموتریگین را جایگزین آن کند.

۵. مسدود کننده های بتا

از این داروها برای درمان فشار خون استفاده می شود. برخی از آنها مانند آتنولول و متوپرولول باعث افزایش وزن می شوند. این قرص ها با ایجاد حس خستگی، ضربان قلب را کاهش داده و تحمل ورزش را کاهش می دهند. حس خستگی زودرس باعث عدم تحرک و افزایش وزن می شود.

۶.SSRI ها

SSRI ها مانند اسیتالوپرام و پاروکستین نوعی داروی ضدافسردگی محسوب می شوند که باعث افزایش سروتنین در مغز شده و با تاثیر روی اشتها و عادات غذایی، باعث افزایش وزن می شوند. درصورت تمایل برای کاهش وزن، با پزشک خود مشورت کنید.

۷. MAOI

MAOI یا بازدارنده اکسیداس مونوامین، داورهای ضدافسردگی هستند که با ممانعت از برهم زدن تعادل حالات توسط آنزیم های مغزی، از اختلالات بعدی جلوگیری می کنند. از این دارو برای درمان میگرن هم استفاده می شود. اما با تحریک اشتها باعث افزایش وزن می شوند.

۸. انسولین

استفاده از انسولین برای درمان دیابت باعث افزایش وزن می شود. زیرا این هورمون بدن را در جذب گلوکز یاری می دهد. بعد از جذب شدن شکر و وارد شدن آن به داخل سلول، در صورت عدم استفاده توسط بدن، به چربی تبدیل می شود. با افزایش غذاهای شیرین اضافه وزن نیز بیشتر می شود. می توان با تغییر سبک زندگی این تداخل را برطرف نمود.

۹. سولفونیلورها

این داروها مخصوص درمان دیابت بوده و سطح قند خون را تا ۲۰% کاهش می دهند اما باعث اضافه وزن هم می شوند. این داروها با آزاد کردن انسولین، باعث انباشته شدن قند در سلول ها و در نتیجه چاقی می شوند. می توان داروهایی مانند متفورمین را جایگزین آن کرد.

۱۰. داروهای آرام بخش

این داروها برای درمان اختلالات دوقطبی یا شیزوفرنی استفاده می شوند. داورهایی مانند اولانزاپین باعث افزایش کلسترول و تری گلیسرید و در نتیجه افزایش وزن می شوند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • رضا IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
  3 0
  ایمیل ندارم...دنیامارابرای نابودی باویروس کروناهدف قرارداده ودولت های مابان دسته ازدانشمندان علوم طب سنتی وایرانی دنیایی تبحروتجربه هستندرادولت مان اینهارومخروم کرده اند..چراکه داروی شیمیایی ضدکروناتوایران ودنیاببنبست رسیده..وهمانطوری که مادرعلوم طبابت سنتی دانشمندان بی بدیلی چون ابوعلی سینا..ذکریای راژی ودههاصدهاحکماء واطباع چه درطل سنتی ایرانی مادنیایی علم ذخیره داریم وچه ازپیامبرگرامی ص وائمه اطها..وکشوری که پنج هزارسال پیش چشم ومغرسرعمل میکرده والان هم ابوعلی سیناهای قرن ماننددکترخیراندیش داریم دانشمندی مثل خیراندیش یک پسرنروژی ویادقیقانمیدانم ازاروپانه سال سنش بودازبدوتولدتازمانی که پیش دکترخیراندیش بایران آورده بودندیک سرسوزن غذانمیتونست میل کنه یک ایرانی درآنکشوراروپایی همسایه این پسربودباسفارش پدرش این بچه نه ساله رااوردندایران پیش خیراندیش تانگاهش باین کودک نه ساله افتاددکتردستوردادمقداری بارهنگ ودوسه قاشق گلاب باین بچه بدهید..وبعدازمیل کردن این دواکسیرحیات بخش بعدیکی دوساعت پسرنه ساله ایی که توعمرنه ساااالگیش لب به غذانزدع بوداونهم فقط وفقط باعزینه عای دههاوصدهاهزاردلاری درامریکاوهمه اروپارفته بود..باوذرت پودرآبشدع اونهم نه ازراه دهاوگلوبلکه ازراه کناردنده ایی که بمعده سوراخ وحفره ایی ایجادکرده بودندتاسن نه سالگی این غذاراواردحفره معده اش باسرنگ میدادند..وبمحض خوردن دستورات غذایی ودارویی دکترخیراندیش بارهنگ ودوسه قاشق غذاخوری گلاب پسره بمادرش میگه آی ام انگری مامی..یعنی مادرمن گشنه ام شده ومادرش تاعمرنه سالگی فرزندش اصلا اسم گشنگی رانشنیده بودوحتی ازراه گلوودهااب میخوراستفراغ میکرد..واین مودک نه ساله همانشب غذاخوردوبعدشم درهمانشب کیک وکیم وبستنی تناول نمودند...بله ماخودمان رادست کم میگیریم ..ومثل گداهاسمت وسووقبله مان دنیای غرب وبهداشت جهانیه که بیشک امروزه درتمام دنیاواهلش علم هنوزدرمقابل معمولی ترین ویروس سرماخوردگی مخرومه..ولی ماهزاران راه درمان راازهزاران سال پیش ازاطباء ایرانی وبژرگان دینمان داریم اونهم فقط یدک میکشیم..ولی پنجاه شصت سال پیش یهودیان صهیونیسم ومسیخیان استعمارگرتمام علوم ایرانی درتمام امورات اعم ازطبابت وستاره شناسی میمیاوسیمیاوبیمیان ونجوم راازماملت ایران دذدیدندوهستع اشان رادردانشگاههایشان بکاروتدریس میکنن وای برما
  • IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
   2 0
   یه بار خودت بخون!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس