سریال تهران

چند کمپانی بزرگ فیلمسازی در اسرائیل با کمک‌های فراوان دولتی جریان یکپارچه‌ای را برای تولید سریال تهران تشکیل داده‌اند تا تقابل امنیتی سازمان اطلاعات سپاه و موساد را برای نخستین بار تصویر کنند.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - سریال «تهران» تولید شبکه دولتی رژیم صهیونیستی« Kan ۱۱ »، نمایشی از تلاش نهادهای نظامی - امنیتی اسرائیل برای بمباران تاسیسات هسته‌ای ایران است. این سریال توسط زوندر و عمری شنهر و به کارگردانی دانیل سیرکین ساخته شده است. نخستین قسمت سریال در ۲۲ ژوئن سال ۲۰۲۰ در اسرائیل به نمایش درآمد و اخیرا اپل تی‌وی پخش  گسترده جهانی آن را به عهده گرفت.

با انتشار نخستین قسمت‌های«سریال تهران» برخی رسانه‌های داخلی نقد و گزارش مطالبی را منتشر کردند.این مطالب در رسانه‌های داخلی بیشتر از آنکه آگاهی‌بخش برای تحت‌الشعاع دادن بینش مخاطبان نسبت به تولید نمایشی دشمن شماره یک جمهوری اسلامی ایران باشد، مصداق یک «ضد تبلیغ» بزرگ بود که به تبلیغ سریال در افکار عمومی منجر شد.

قبل از ارائه هر ارزیابی بر متن و فرامتن سریال باید به این نکته اشاره کرد، ساختار ایدئولوژیک رژیم صهیونیستی، مبتنی بر نظامی‌گری و مناسبات امنیتی، سبب شده فعالیت در حوزه فرهنگ و تولید آثار نمایشی در ساختار مدیایی این رژیم از اهمیت کمتری برخودار باشد.

اغلب آثار تولید شده توسط سازمان سینمایی این کشور که در جشنواره‌های جهانی نمایش داده می‌شود، آثاری مستاصل و منتقدانه نسبت به حاکمیت رژیم صهیونیستی است. اما تولید «سریال تهران» برای چنین سیستمی از اهمیت فراوانی برخودار است. در واقع عقلای سیاسی - فرهنگی رژیم کودک‌کش از تمام ظرفیت‌های داخلی و خارجی خود برای تولید سریال بهره‌برداری کردند.

پیش از این سریال، رژیم صهیونیستی فیلم «مامور مخفی» را با تلاش گسترده‌‍‌ای تولید و روانه پرده سینماهای جهان در کشورهای مختلف دنیا کردند. روایت فیلم مامور مخفی درباره جاسوس موساد به نام «ریچل» (دایان کروگر) است که طی ماموریتی جدید به ایران سفر کرده و با پوشش «یک معلم زبان انگلیسی» با فردی به نام «فرهاد رضوی» (کاس انور) مدیر یک شرکت تامین‌کننده قطعات الکترونیکی وارد رابطه می‌شود تا اطلاعاتی را از این شرکت برای موساد منتقل کند.

انتقادات رسانه‌ای مکتوب و موضع‌گیری رسمی نسبت به سریال تهران در داخل کشور، از زمان انتشار قسمت نخست با یک نقصان بزرگ رسانه‌ای توام بود. حتی اظهارنظرهای ژورنالیستی و تحلیل‌های رسانه‌ای رسمی در نسبت با این سریال دچار یک اعوجاج رسانه‌ای غیرقابل پیش‌بینی است. این نقصان زمانی نمود بیشتری پیدا کرد که رسانه‌های داخلی سریال ویژه ماه مبارک رمضان کشور مصر با عنوان «النهایه» را در رسانه‌های داخلی به عنوان سریالی ضد اسرائیلی معرفی کردند که این رویه با انتشار یادداشت مهم سعید مستغاثی در روزنامه کیهان اصلاح شد.

مستغاثی در این یادداشت با چند اشاره تحلیلی و فرامتنی اثبات کرد که سریال برخلاف تیترهای رسانه‌های داخلی، در حمایت و با حمایت تشکیلات نمایشی رژیم اسرائیل این سریال ساخته شده است، در مورد سریال تهران، مشابه همین رویداد، دوباره تکرار شد.

نقد سعید مستغاثی درباره سریال النهایه:

سریال النهایه، با عنوان ضد اسرائیلی، در جهت منابع اسرائیل و آمریکا ساخته شده است

تیترها و نقدهای منتشر شده درباره سریال تهران با یک ساده‌انگاری به نگارش درآمده‌اند و متن در خوری را نمی‌توان در رسانه‌های داخلی نمی‌توان یافت که با دقت و تمرکز پیام اصلی  سریال را، به نهادهای امنیتی ، سیاستمداران و حتی مخاطبان منتقل کند. 

در اغلب گزارش‌ها و یادداشت‌ها دیدگاه‌های صرفا سینماییدر تحلیل سریال برجسته است و پیام استیصال موساد در برابر قدرتمندترین دستگاه‌های امنیتی خاورمیانه یعنی «سازمان اطلاعات سپاه» در این بازتاب‌های مکتوب، مجازی و تلویزیونی برجسته نیست و تقریبا هیچ رسانه‌ای به  مانیفست سیاستمداران رژیم اشغالگر نپرداخته و متن سریال به درستی استنتاج و تحلیل نشده است.

نقدها و گزارش‌های منتشر شده بر چند گزاره‌ ژورنالیستی متمرکز است. در اغلب این گزارش بر این نکته تاکید دارد که سریال «تهران» فاقد فضاسازی جغرافیایی و فیلمنامه منطقی و استفاده از بازیگرانی با لهجه فارسی است. نکاتی کاملا منصفانه و طبیعی که صحت آن را نمی‌توان انکار کرد، اما پرسش مهم این است مگر این سریال برای مخاطب ایرانی ساخته شده است؟

 در خیل وسیع مطالبی که در رسانه های داخلی نوشته شده، به هدف اصلی سازندگان و بررسی جزئیات سریال برای انتقال پیام اصلی سازندگان به مردم سراسر جهان و کشورهای حامی این رژیم مطلبی رسانه‌ای نمی‌توان یافت.

 در نقد تولیدات دشمن شماره یک این کشور، در بخشی از متن زیر که در یکی از روزنامه‌های رسمی کشور منتشر شده است، می‌خوانیم:


«تهران» نشان می‌دهد و بار دیگر ثابت می‌کند شیطنت سیاسی و نظامی و جنایات صهیونیست‌ها در منطقه کارایی بهتری از حملات فرهنگی و هنری‌شان دارد که هربار به شکل ناخواسته‌ای به ضدحملاتی مرگبار علیه خودشان تبدیل می‌شود. ضمن این‌که با وجود برخی نگرانی‌ها و توصیه به پرهیز از تماشای این سریال، اتفاقا در این مورد خاص بد نیست تهرانِ مورد تصور اسرائیلی‌ها را ببینید و کمی با شیرین‌کاری‌های آنها تفریح کنید. اسرائیلی‌ها پیشتر هم با مشارکت آلمان و آمریکا فیلمی ضدایرانی به نام مامور مخفی ساخته بودند که به شکل عجیبی، آن‌یکی هم نتیجه معکوسی داشت. تهران در این زمینه، چند سور هم به آن فیلم زده‌است.

در رسانه‌ دیگری می‌خوانیم:

قصه‌ای که به واسطه فضای جاسوسی و معمایی می‌تواند مخاطبان بسیاری را جذب خود کند اما کارگردانی بشدت ضعیف آن به همراه قصه لاغر و کم‌جان اثر، از «تهران» اثری بی‌خاصیت ساخته که گاهی شبیه یک کمدی ناخواسته می‌شود! این در حالی است که اتفاقا برای طبیعی‌تر شدن فضاسازی سریال و نزدیک کردن محیط تولید اثر به شرایط داخلی ایران، تلاش‌ بسیاری از سوی سازندگان آن صورت گرفته اما خروجی نهایی کار در بعضی موارد به قدری ابلهانه است که چیزی جز لبخند تحقیرآمیز مخاطب را در پی ندارد. «تهران» با وجود همه ضعف‌هایی که از منظر تکنیکی و فنی دارد و از این نظر شباهت بسیاری با سایر آثار ضدایرانی این سال‌ها پیدا کرده اما یک تفاوت اساسی آن را از این آثار متمایز کرده و آن هم اینکه «تهران» اساسا برای مخاطبان ایرانی ساخته شده است؛ سریالی که به نظر می‌رسد ۸ قسمت ابتدایی آن را باید کاشتی بزرگ برای یک برداشت بزرگ‌تر دانست. حتی تصویر ارائه‌شده از اعتراضات دانشجویی به قدری ضعیف بود که بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و حتی اپوزیسیون خارج‌نشین هم نسبت به آن اعتراض کردند.


برخلاف سیاق رسانه‌های داخلی و بسیاری از رسانه‌های رسمی که اصرار به کاریکاتوری بودن سریال از منظر افکار عمومی داخل کشور دارند، سریال تهران، شاید در نمایش شهر «تهران» جغرافیایی کاریکاتوری را به نمایش می‌گذارد اما نمی‌توان با اصرار به نقدهای فنی و تحقیر آمیز، مانیفست دولت اسرائیل و هدف سازندگان را در پس زمینه تولید و پخش گسترده جهانی آن نفی کرد.

سریال تهران، تولیدی مبتنی بر سرگرمی نیست. مانیفست رسمی دستگاه‌های امنیتی و دیدگاه مهم رژیم اسرائیل در متن سریال گنجانده شده است. نقد چنین آثاری مبتنی بر فرم، ساختار، بازی بازیگران، کارگردانی، شیوه تهیه کنندگان، جغرافیای غیر واقعی، اشاره به کاریکاتوری بودن سریال فرار ژورنالیستی و از سرباز کردن ماموریت‌ مهم رسانه‌های داخلی است.

موساد، سایر دستگاه‌های امنیتی جهان را در مقابل اطلاعات سپاه به یاری می‌طلبد؟

سازندگان چند کمپانی بزرگ فیلمسازی در اسرائیل با کمک‌های فراوان دولتی جریان یکپارچه‌ای را برای تولید سریال تهران تشکیل داده‌اند، تا تقابل امنیتی سازمان اطلاعات سپاه و موساد را برای نخستین بار تصویر کنند.بر خلاف آثار کاریکاتوری هالیوودی درباره نهادهای نظامی و تشکیلات امنیتی در ایران که اغلب  مفروضات نمایشی مثل سریال سرزمین مادری علمی - تخیلی است، سریال تهران بر اساس تحقیق ویژه سازندگان، نویسندگان و موساد ساخته شده است.

آنچه در سریال «تهران» از «سازمان اطلاعات سپاه» می‌بینیم بسیار قابل تامل است. در واقع نگاه سازندگان اسرائیلی این سریال به سازمان اطلاعات سپاه در دو حوزه «ضد جاسوسی» و «جاسوسی» با توجه ویژه و خاصی توام بوده است.

با ورود جاسوس سایبری به ایران برای از کار انداختن رادارهای ایرانی و پدافند موشکی در قسمت‌های نخست این تلقی در اذهان مخاطبان شکل می‌گیرد که خط مشی سازمان اطلاعات سپاه بر مدار کنش‌گری «ضد جاسوسی» حرکت می‌کند.

اما پایان سریال با نمایشی از طراحی عملیات‌های «جاسوسی» اطلاعات سپاه، مخاطب متوجه می‌شود این سازمان در قلب موساد نفوذ کرده و حتی طراحی‌ عملیات‌های جاسوسی و خرابکارانه این سیستم ، روشی برای دام انداختن عوامل موساد است.

بیتا با نام یهودی یائل کادوش (لیراز چارهی) مامور ایرانی که در قلب موساد نفوذ کرده و طراح عملیات‌های این سازمان جاسوسی است

ماموری با نام ایرانی بیتا و با نام یهودی یائل کادوش (لیراز چارهی) از سوی سازمان اطلاعات سپاه، قبل از طراحی عملیات این سازمان در قلب آن نفوذ کرده و کلیه روند و عملیات‌های بزرگ موساد را طراحی می‌کند و بر روسای اصلی این سازمان تاثیر می‌گذارد.

در واقع سریال تهران سازمان اطلاعات سپاه را صرفا سازمان تدافعی و ضد جاسوسی تصویر نمی‌کند، بلکه هدف سازندگان این است که نشان دهند  یکی از اهرم‌های عدم توفیق اسرائیل در حمله  هوایی به ایران و تاسیسات هسته‌ای، نفوذ سازمان اطلاعات سپاه در بخش‌های طراح موساد است.

مخاطب ایرانی با این روایت شگفت زده و کنجکاو می‌شود و با این برداشت مواجه خواهد شد؛ مگر ممکن است اسرائیل سریالی را بسازد و در پایان سریال شکست خفت بارش از دستگاه امنیتی ایران را به نمایش بگذارد؟ ایجاد این تردید زمینه‌های بحث‌های گسترده‌تری را فراهم می‌کند. در واقع اسرائیل با پخش سریال از طریق اپل، قصد دارد با نمایش شکست خود پروژه یاری طلبیدن از سایر نهادهای امنیتی در منطقه و جهان را کلید بزند.

فراز کمالی (شون تاب) افسر ارشد سازمان اطلاعات سپاه

سریال تهران برخلاف آثار امنیتی ساخته شده در داخل کشور، فراز کمالی (شون تاب) مامور ارشد و اجرایی سازمان اطلاعات سپاه را  مقتدر تصویر می‌کند. کمالی مو را از ماست بیرون می‌کشد، وطن پرست و خانواده دوست است و حین یافتن سرنخ‌هایی برای ورود عناصر اسرائیلی به کشورش روی صندلی‌ محل کارش به صورت نشسته می‌خوابد. همواره کت و شلوار شیکی به تن دارد. به همسرش عاشقانه عشق می‌ورزد، آنطور که در بخشی از سریال می‌بینیم، اهل موسیقی است و مهمترین نکته در سلوک این مامور این است که همسرش در فرانسه قرار است تومور مغزی خود را عمل کند و او برای کشف شبکه جاسوسی صهیونیست‌ها همسرش را به تنهایی روانه فرانسه می‌کند.

در واقع دشمن شماره یک جمهوری اسلامی، در به تصویر کشیدن نهاد امنیتی اصلی‌ترین دشمن خود نیز نهایت دقت را به کار می‌گیرد و او را در اوج اقتدار ترسیم می‌کند؛ تا این پیام به درست منتقل شود که دشمن اسرائیل یک نهاد امنیتی قدرتمند و با نقوذ است که مامورانش در اوج اقتدار شخصیتی و سلامت رفتاری قرار دارند. هرگونه دستکم گرفتن یا تحقیر حریف در سریال تهران در واقع برنامه‌های اسرائیل و موساد برای مقابله با ایران را زیرسوال می‌برد.

 اما نکته مهم این است که در سریال تهران «سازمان اطلاعات سپاه» را سرویس جاسوسی و ضد جاسوسی نمایش نداده‌اند. در سریال تهران سازمان اطلاعات سپاه موارد امنیتی را از دریچه «صیانتی» دنبال می‌کند. مفهوم سازمان امنیتی «صیانتی» چیست؟

دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران تنها سرویس امنیتی در جهان است که از پشتوانه عقیدتی ریشه داری بهره می‌برد و در عملیات‌های جاسوسی و ضد جاسوسی ، در مواجهه با افراد مشی صیانتی خود را حفظ می‌کند. تنها سرویس امنیتی مشابه که مشی صیانتی کمرنگی دارد، سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه (MIT) است. این سازمان امنیتی با الگوبرداری از سازمان اطلاعات سپاه این مشی صیانتی در عملیات‌هایش را در مواجهه با نفوذی‌ها لحاظ می‌کند.


در شرایطی که مخالفان حاکمیت در داخل و خارج از کشور  سعی در تخریب ساختاری و هویتی دستگاه اطلاعاتی کشو دارند، دشمن شماره یک جمهوری اسلامی در تولید ویژه و خاص خود مشی انسانی این سازمان را نفی نمی‌کند. دشمنی که تنها آرزویش تهاجم توام با پیروزی به این سرزمین است با تیتراژی قابل تامل در قسمت هشتم نشان می‌دهد ، آسمان تهران به خاطر تلاش شبانه‌روزی سازمان اطلاعات سپاه امن خواهد ماند و یک القا ساده به مخاطبان ایرانی، اما هدفمند به مخاطبان جهانی و سرویس‌های اطلاعاتی سایر کشورهای دنیاست.

در واقع اسرائیلی با ساخت این سریال این پیام را به جهانیان مخابره می‌کند، دستگاه امنیتی منحصر به فردی در ایران بشدت رشد یافته است که هرگونه اقدام و عمل متقابلی را در مقابل حاکمیت جمهوری اسلامی با قدرت متوقف خواهد کرد.

اسرائیل به مخالفان جمهوری اسلامی هم رحم نخواهد کرد

جمهوری اسلامی هیچ تعاملی با رژیم اسرائیل نخواهد داشت و از سوی دیگر برخلاف شعار موساد برای تقویت مخالفان حکومت،  در این سریال قربانیان اصلی مخالفان جمهوری اسلامی هستند که موساد از پذیرش هر تعاملی با آنان سرباز می‌زند. سریال تهران که مانیفست رسمی دولت اسرائیل است، اصرار به سلاخی ایرانیان حتی مخالفان حاکمیت  دارد.

کریم سرکرده دانشجویان مخالف جمهوری اسلامی که توسط موساد به قتل می‌رسد

در این سریال دانشجوی معترضی به نام کریم در نقش مخالفان جمهوری اسلامی، تجمعات مخالفان دانشجویی را هدایت می‌کند. او فروشنده  مواد مخدر و هدایت کننده پارتی‌های دختر پسری  است که در مهمانی او همنجسگرایان فراوانی حضور دارند.

  در سریال تهران تصویر واضحی از مخالفان سیاسی جوان حاکمیت در سریال را می‌بینیم. گاف بزرگ فیلمنامه نیز در ابتدا این است آنان را به عنوان دانشجویان معترض حاکمیت معرفی می‌کند اما میلاد (سیک بوی) هکر همکار تامار رابینان، در مهمانی خارج از شهر می‌گوید، دوستانش که مجبور به فروش مواد مخدر هستند از تحصیلات عالی دانشگاهی برخودارند.

اگر روایت کریم را به عنوان سردسته مخالفان سیاسی تحلیل کنیم او به خاطر پی بردن به هویت تامارا رابینان توسط فردی به نام محمد از عوامل موساد کشته می‌شود. یعنی سرویس امنیتی موساد که ظاهرا هدف اصلی‌اش براندازی است، با مخالفان حکومت تعامل نمی‌کند. نگاه موساد در انجام کار امنیتی سرویس گونه است، یعنی برای لو نرفتن وابستگان اصلی‌اش، از کشتن، حتی همراهان و افراد مخالف با حاکمیت ایران دریغ ندارد.

 فراز کمالی با گروگان گرفتن پدربزرگ تامارا در ترکیه می‌تواند برای معاوضه او با همسرش، او را به قتل برساند اما  موساد شک کریم به هویت تامارا با گلوله پاسخ می‌دهد، در عوض فراز کمالی برای معاوضه پدربزرگ تامارا صرفا موساد را می‌ترساند اما از کشتن او صرف نظر می‌کند.

موساد همانطور که اسپیلبرگ در فیلم مونیخ نشان می‌دهد، سازمان جاسوسی تعاملی و صیانتی نیست و هر احساس خطری را با گلوله پاسخ می‌دهد و کشتن کریم سردسته مخالفان حاکمیت در این سریال، بر شیوه تروریستی این سازمان صحه می‌گذارد.

حالا اگر یکی مخالفان جمهوری اسلامی در داخل کشور به همین سیاق توسط عوامل موساد ترور شود؟ آیا افکار عمومی خواهند پذیرفت که حاکمیت هیچ نقشی در ترور این فرد نداشته است.

کما اینکه به استناد به همین سریال و بر اساس اخبار کاملا تائید شده بسیاری کشته شدگان در تجمعات و اعتراضات غیرقانونی توسط عوامل هدایت شده موساد در داخل کشور کشته شده اند.

وقتی این عوامل یا مهره‌های هدایت شده توسط دستگاه‌های امنیتی - پلیسی شکار می‌شوند و قرار است که به مجازات خود برسند، فضای رسانه‌ای تحت هدایت موساد، دست به یک فضاسازی رسانه‌ای می‌زند. با دیدن چهره واقعی موساد در این سریال که حتی مسعود تبریزی عامل خودش در داخل کشور فقط به دلیل عدم خروج و نرفتن به ترکیه به قتل می‌رساند ماهیت تروریستی موساد عیان‌تر می‌شود.

اما باید به سئوال بزرگ افکار عمومی پاسخ داده شود؟ چرا موساد در این سریال خودزنی می‌کند و خود را در مقابل نهادهای نظامی و امنیتی شکست خورده نشان می‌دهد؟ مشخص است که این رژیم و دستگاه‌های امنیتی‌اش همزمان با قراردادهای همکاری با برخی کشورهای همسایه ایران، به دنبال جلب ترحم جهانی وسیع‌تری است. ضمن اینکه با چنین ترفندی با نمایش شکست خودشان، قصد دارند سیاستمداران سایر کشورهای جهان را وادار کنند که روش‌های دیپلماتیک تعاملی خود را با ایران تغییر دهند.

در واقع سریال تهران،  همان حربه همیشگی یهود و صهیونیسم یعنی مظلوم‌نمایی است.  هدف سریال پمپاژ مسئله شکست در برابر ایران و مظلوم نمایی جهانی در حوزه مدیاست و نباید تصور کنیم که با نمایش این شکست، ضعف خود را به رخ کشیده‌اند که البته این ضعف را نمی‌توان کتمان کرد.

پس از این سریال با نمایش شکست موساد در برابر اطلاعات سپاه، حالا باید منتظر باشیم موساد از طریق سازمان اطلاعاتی کشور ثالثی، اقدامات امنیتی خود را پیش ببرد. در واقع از تماشای دقیق این سریال دریافت دیگری نمی‌توان داشت.

یادمان باشد که سال گذشته تلویزیون بی‌بی‌سی انگلیس در اواسط تیر ماه مستند مفصلی درباره شهید حاج قاسم سلیمانی با عنوان «فرمانده در سایه» تولید و پخش کرد که در آن تصویری مقتدر و فرماندهی شجاع از حاج قاسم سلیمانی به نمایش گذاشته می‌شود که برای مخاطب ایرانی آن هم بخش‌هایی از آن غرورآفرین است... اما چند ماه پس از آن تروریست‌های آمریکایی به فرمان ترامپ او (و همراهانش از جمله ابومهدی) را به شهادت می‌رسانند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 67
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 17
 • IR ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  93 70
  این سریالهای دوزاری نتیجه گیجی است که ضربه کاری سریال گاندو زد جوری که هم نفوذی های خبیث داخلی رو سوزاند و رسوا کرد هم اربابان غربی و عبری شان را
 • IR ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  مرگ بر اسرائیل کودک کش
  • رضا IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   29 65
   لعنت بر شما بی بصیرتیها
 • محمد IR ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  78 58
  اسرائیلی ها به موش معروف هستند به خاطر شباهتشان به این حیوان ترسو کوچک وحشی کثیف خطرناک اما همیشه ضیف. باید مراقبش بود ولی اصلأ مهم نیستند.
 • IR ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  21 70
  بهترین سریال های امروز رو کسی دنبال نمیکنه این سریال که دیگه مزخرف کامله اصلا حیف وقتی که برا گزارش گذاشتین اینا ارزش همینم ندارند
  • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   34 5
   اتفاقا همه خونه نشین بی کار میشینیم همه جور فیلم به غیر از فیلم ایرانی می بینیم
 • IR ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  18 9
  آدم وحشت می‌کنه از این نقد
 • IR ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  25 17
  تحلیل جالبی بود تشکر
 • IR ۰۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  43 9
  البته شاید هم دلیل نشون دادن ضعف و شکست از اطلاعات سپاه این باشه که این رژیم به خوبی فهمیده وقتی از ایرانی تعریف کنی ایرانی ذوق مرگ میشه و این رو در این چند سال در مسئولین دیده . به نظر میاد چند هدف از این کار داشته اول اینکه ایرانی ها اعتناد به نفس کاذب پیدا کنن دوم مسئولین به دستگاه امنیتی خودشون خیلی مطمئن بشن و از خیلی چیزها غفلت کنن سوم نیروهای امنیتی نیز دچار اشتباهات محاسباتی بشن چهارم و ... هم تاثیراتی که میخوان روی بقیه خارجی ها بذارن.
  • IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   26 10
   به شدت با اين تحليل موافقم...حقيقت اينه که نظام به همان اندازه که در برابر زورگویی، سرسخت و مقاوم هست، اما در مقابل تعریف و تمجید و به اصطلاح زبان خوش خیلی راحت خلع سلاح می شود و بدترین امتیازات ممکن رو به دشمن میده. این فقط در مورد دولت صدق نمیکنه، به طور کلی حاکمیت چنین خصلت اشتباهی داره
 • رضا IR ۰۴:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  69 34
  به خودتون نگيريد بابا مسخره ها ! چهل سال آزگاره ادعا ميكنيد هرگاه دشمن ازتون تعريف كرد يه جاى كارتون خرابه و مى لنگه حالا چه جورياست وقتى نوبت به تعريف و تمجيد از خودتون ميرسه اين فرموله هم تغيير ماهيت ميده ؟! البته ميدونم شماها وارسته تر از اونيد كه اين تعريف و تمجيدها زير دندون تون مزه كنه ! اما خب … !
  • سعید IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   14 9
   آقا رضا حالت خوبه؟!!! در متن بالا که ظاهراً جنابعالی کامل و دقیق نخوندی در مورد مقتدر نشان دادن اطلاعات سپاه توسط عوامل این سریال توضیح داده است. کسی به خودش نگرفته دانشمند، داره تحلیل می کنه دلیل این کار عوامل فیلم چه بوده است.
  • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   0 6
   مثبت ها رو خودت زدی؟؟
 • IR ۰۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  16 31
  ما که هر چی گشتیم مطلبی آیه ای حدیثی که نشون بده با یه سری کارهای نظامی میشه ظهور رو جلو انداخت پیدا نکردیم شاید هم اصلا شماها دین ندارید که رفیق چین کمونیست شده اید
  • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   26 11
   خوبه یه جا بشینیم تا له و لورده شیم اونوقت در ظهور تعجیل میشه؟
  • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   20 4
   چین کمونیست هرچی باشه موسس داعش نیست!!!ولی اربابات به صراحت گفتن که داعش رو ما بوجود آوردیم(سخنرانی ها و مصاحبه های پرزیدنت ترامپ )چین نه در جنگ جهانی اول با ایران کار داشت ونه در جنگ جهانی دوم!!! ولی اربابات سابقه طولانی دارند در قتل عام و تحقیر ایرانی ها( نمونش جنگ تحمیلی و...)
  • IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   9 2
   ۴:۴۳ این همه روایت درباره اماده نگه داشتن شمشیر و اسب برای زمان ظهور پس چیه؟ مطمئنا انقدر بی عقل نیستی که نفهمی منظور اصلی این روایات چیه
  • mahdi IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
   0 3
   شما لطفا ببند دهنتو یا نمی دونی یا عامل موساد اسرائیلی دوم ایه 7 سوره اسرا از ضربه کوبنده مسلمین علیه قوم بنی اسرائیل رو بخون دوم حدیث از امام علی ایرانی ها به همراه اعراب فلسطین رو پس میگیرند ولی بدا به حال اسرائیل و امریکا مسلمانان مثل گوسفند یهودی ها و صهیونیست ها رو سر میبرند این وعده خداوند است بزودی نامی از اسرائیل و ایالات متحده نخواهد ماند خواهید دید که این گفته های من چرت و پرت و گزافه نیست
 • IR ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  22 10
  پاراگراف آخر داغ دلمان را تازه كرد؛استكبار جهاني ويهود و دشمنان شيعه بدانند به زودي قدس فتح خواهد شد ان شالله و نماز را آنجا خواهيم خواند و مريدان سيدعلي خامنه اي پوزه دشمن نجس را نه تنها به زمين خواهد زد بلكه از بين خواهد برد ان شالله اللهم احفظ قايدنا سيدعلي خامنه اي و سيد حسن نصرالله
  • US ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
   8 5
   فعلا دنبال ضد هوایی باش که تفریح هفتگی اسراییل حمله هوایی به نیروهای سپاه در عراق و سوریه شده
 • CA ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  15 6
  اخه با هوشا، الان مثلا تو گاندو شما نشون دادید اونا دانشمندای هسته ای رو کشتن یعنی قدرت اونا رو به نمایش کشیدین، یک کن خودتو بزار جای کارگردان سریال تهران، بعد میفهمی دلیل مثلا قدرت رو نه به خاطره قدرت بلکه به خاطره ایران هراسی نشون میدن، چیزی که شما هم به قشنگی داری باهاشون همکاری میکنی
 • متین IR ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  30 4
  لامسب نمیدونیم چجوریه ما همه رو شکست دادیم و میدیم ولی عرضه گرفتن دوتا دزد و اختلاس گر و کامیون کامیون خروج بیت المال و خاک و اب و سوخت و اثار باستانی رو از کشور نداریم
  • IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   16 5
   این پیروزی ها ظاهریه و نمایشی اگه واقعی باشه رقم اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان نباید این عدد وحشتناک میشد
  • احمد IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   11 12
   مشکل رای دهندگان به اون دزدهای اختلاسگره که اگر حقیقت بارها و بارها هم تو سرشون کوبیده بشه باز هم قبول نمی کنن. سپاه با این حجم حماقت چیکار می تونه بکنه؟ همین که با وجود این همه خائن و طرافداران احمقش نگذاشته کشور سقوط کنه، خیلی هنر کرده.
  • احمد IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   8 7
   علی مطهری و محمود صادقی رو نگاه کن، انوقت تصور کن چند رای دهنده با این عقل و شعور داریم.
 • IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  14 3
  اگه صدا وسیما ایران یه ذره باهوش باهوشه سریال رو پخش میکنه.اگر خود ایران میخواست چنین سریالی بسازه قطعا تاثیرش خیلی کمتر بود.البته اسرائیل خودشو در این فصل ضعیف نشون داد تا به مخاطبش القا کنه که دشمن ما سرسخته و فصل های بعد خودشو برنده نشون خواهد داد...
 • ربیعی IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  13 2
  این وعده الهیست که پیروزی متعلق به کسانیست که از دین الهی حمایت ویار ویاور مظلومان باشند .وعده خدا حق است واگر حجت خدا بر روی زمین نبود (امام معصوم ) هرگاه زمین داشته های بر روی خود را می بلعید ..
 • IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  22 36
  هر که با یهود در افتاد ور افتاد
  • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   15 8
   خاک بر سر بی لیاقتت
  • خداپرست IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   16 4
   ان‌شاءالله که در قیامت هم با همون دلبرانِ یهودی‌ات محشور باشی
  • لاری IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   15 3
   بر خلاف گفته شما تاریخ ثابت کرده است هر که با شیعه در افتاد ور افتاد از یزید گرفته تا همین آخریاشون فقط کافیه جست و جو کنید نفرین آیت .... ها
  • کسری IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   7 4
   این جونور دیگه از کجا پیداش شد ؟ چند تا از اینا داریم تو کشور ؟
  • mahdi IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   12 1
   خاک بر سرت کرم خاکی صهیونیست از قدیم گفتن هرکه با آل علی در افتد ور افتد
  • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   8 4
   هر که با یهود درافتاد خدا نظر خیر بهش کرد ...مثل همین بخت النصر
  • IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   3 2
   ورافتادن صهیونیسم یک اتفاق حتمیه که اگه عمرت به دنیا باشه با چشمای کور شدت می بینی
  • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   5 2
   خفه شو صهیونیستی موش میمون صفت فعلا دنبال سوراخ باشید حزب الله قهرمان در کمین شما بدبختاست
 • IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  1 6
  داداشای مشرقی و ارزشی ب
 • ES ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  13 1
  خب اگر اینطوریه چرا تلویزیون پخش نمیکنه ما هم بخندیم
 • ناشناس IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  7 4
  این یک سیاست هست دشمنت قوی نشان دادن و خودت ضعیف تا دشمنت فریب بخوره و از اقدامات خرابکارانه غافل بشه و و به وقتش حمله کنه (البته نقطه ضعف ایرانیها در مناسبات خارجی هم هست وقتی تعریف و تمجید بشوند ضعیف می شوند )
 • ناشناس IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  1 3
  این یک سیاست هست دشمنت قوی نشان دادن و خودت ضعیف تا دشمنت فریب بخوره و از اقدامات خرابکارانه غافل بشه و و به وقتش حمله کنه (البته نقطه ضعف ایرانیها در مناسبات خارجی هم هست وقتی تعریف و تمجید بشوند ضعیف می شوند )
 • ش. AE ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  6 2
  در هنر جنگ درس اول پیروز شدن به دشمن بدون جنگ هست اصل دوم دشمن رو نباید کوچک شمرد هر قدم و اقدام این صهیونیست‌ها باید درسی باشه برای هموار کردن راه نبرد مقاومت
 • باقر IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  3 3
  دقت نکردید که داستان سریال دقیقا شبیه فیلم مامور مخفی هست فقط با کمی تغییر که اون فیلمم از یک رمان برداشت شده! بنابراین اصلا هدف سریال حقیقت جویی نیست و موساد بیشتر به دنبال مباحث تبلیغاتی بوده که مخالفان حکومت و مستقل از خودش نشون بده و روش های خودشم به هیچ عنوان نشون نداده و ماموران مثل جیمز باند عمل میکنن و ماموران ایرانی مقابلشون هم قاعدتاً همینطور!
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  3 3
  یه نظریه میتونه این باشه که در واقع اونا دارن از خودشون در برابر ایرانی که حمله ونفوذ میکنه ومیخواد ضربه بزنه دفاع میکنن، ودر واقع در فیلم ما رو برنده ودر واقعیت خودشون رو برنده کنن، و نحوی مجوز برای دفاع پیش دستانه رو انجام بدن
 • جوجه تیغی بدنساز NL ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  2 3
  چیه ناراحتی که اعتراف کردن؟ دنبال شکست ایرانی؟ تو دوس داری سریالا با تحقیر ایران تموم بشه؟
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  6 3
  احتمالا هدف سریال چیز دیگری است. ایجاد غرور و عدم پاکسازی درون. یاد فیلم قلاده های طلا ، سکانس های آخرش باشید. پگاه(معاون وزیر جاسوس) تو دستشویی مترو به امین حیایی می گفت هنوز هم وزارت پاک پاک هست. و اسلحه کشید تا امین حیایی رو بزنه. یعنی هدف دشمن اینه که نفوذی هاش لو نرن و بگن تیمتون عالیه اطلاعات ایران. پاکه پاکین. پس یعنی پاک پاک ممکنه نباشیم. اتفاقا ما باید دنبال نفوذی ها باشیم وقتی دارن از ما تعریف می کنند. هرچند هزاران خداقوت به اطلاعات سپاه سرافراز و نفوذی یاب. ممنون
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  2 4
  کلوپ ترور را ببینید تا روشنتر بشین
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  1 0
  خودتان میگویید درسریال نامش سریال است درسریال ونمایش با حقایق وواقعیتهای موجود فرسنگها فاصله دارد بایدببینیم در سوریه چه خبراست
 • کسری IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  4 3
  خیلی کار مسخره ای انجام دادید که از این سریال رفتید گزارش تهیه کردید. الان همه میرن می بینن. این گزارش جز اینکه تبلیغ برای این سریال بود فایده دیگه ای نداشت. من چند ماه پیش فقط اسم این سریال رو شنیدم بعدش به طور کل یادم رفت. دوباره شما اومدی یادآوری کردی. البته من که عمرا برم وقت خودمو با سریال های این سگ های کایک کثیف تلف کنم.
 • وطن پرست DE ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  4 4
  چقدر ساده اید. این سریال اولین بخش از یک سناریو بزرگ رسانه ایست که قراره بعد از انتخابات شروع بشه. دراولین قدم قدرت سازمان های اطلاعاتی ایران رو به نمایش دراورده تا نتیجه تلاش های اینده رو با ارزش تر جلوه بده. واقعا این سطح از ساده انگاری در رسانه ای که مدعی اصولگرایی هست غم انگیزه :(
 • هاشمي IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  4 1
  با اينكه سريال از لحاظ فني و توليد داراي مشكلات و نواقص بسياري مي باشد و ضعف هاي بصري بسياري دارد ولي شايد بتوان گفت: نكته مهمي كه بدان اشاره و اذعان دارند اين است كه طرف مقابل ايشان و حريف اصلي شان در كارزار جهاني يعني ايران، داراي ساختار اطلاعاتي و امنيتي نظام مند و مقتدري ست و انان با دشمن بزرگ و مهمي روبرو هستند. بطور خلاصه يعني اينكه جهانيان بدانند كه ايرانيان حريف دست و پابسته اي نيست كه توانسته چهل سال مقاومت كند، آن هم در برابر اين همه هجمه ها و توطئه هاي خارجي و .... .
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  6 3
  این سریال فعلا فقط برای جذب مخاطب ایرانی بود و قدری واقع نمایی میکند تا مخاطب ایرانی به انصاف نسبی سازندگان اعتماد کند. حتما این کار ادامه خواهد داشت و در آنها ضربه روانی را وارد خواهد کرد. فریب نخوریم
  • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
   5 0
   درسته بهتره اول صبر کنید تموم بشه بعد بزنین تو کار تحلیل، کارتون ناشیانه بود
 • پ IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  0 1
  «تهران» نشان می‌دهد و بار دیگر ثابت می‌کند شیطنت سیاسی و نظامی و جنایات صهیونیست‌ها در منطقه کارایی بهتری از حملات فرهنگی و هنری‌شان دارد که هربار به شکل ناخواسته‌ای به ضدحملاتی مرگبار علیه خودشان تبدیل می‌شود. این تحلیل قبول ندارم باید برعکسش کرد
 • FR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  6 3
  به نظرم این تحلیل درسته، نشان دادن اقتدار دشمن از شگردهای آمریکایی و کمپانی هالیودی است، همیشه وقتی بخوان سریال و یا فیلمی از چین، روسیه و کره شمالی را نشان بدن، هیچ وقت آنها را ضعیف نشان نمی دن، بلکه بر عکس یک کشور قدرتمند در عرضه تکنولوژوی و خرابکاری نشان می دن، به نظرم با این کار به مخاطب القاء می کنند که دشمن کوچک نیست، باید همه با هم علیه اش با قدرتمند بایستیم، همچنین با نشان دادن قدرت آنها دلیل قانع کننده ایی برای مقابله به مثل بوجود خواهد آمد. به نوعی توجیه بوجه های فراوان نظامی و امنیتی هم خواهد بود. حتی توجیه ساخت سلاحهای فوق پیشترفته. الان هم دارن همین کار را با ایران می کنند یک زمانی خیلی ضعیف نشان می دادن، که این بر مخاطب اثر معکوس داشت و هیچ توجیه برای دشمنی و صرف هزینه برای این نوع دشمنی برای مردم بوجود نمی آورد. اما الان با نشان دادن این نوع اقتدار توجیهی برای، هزینه های سنگین، ترور علیه و کشتار، حتی به نوعی آمادگی ذهنی مخاطب برای پاسخگویی محکم ایران است. تا مردمشان بفهمند باید در برابر دشمن مقتدر هزینه جانی و مالی صرف کنند.
 • IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  3 1
  سلام در ابتدای این نوشتار سهوا از عنوان کشور برای وصف رژیم صهیونیستی استفاده کرده اید لطفا اصلاح کنید
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  1 0
  سمند چند شده؟
 • SE ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  5 3
  البته تحلیلتون به نظرم کامل نیست. این فیلم همین حالا قرداد ۲ تا اپیزود دیگه هم داره. احتمالش خیلی هست که میخوان زهرشون را توی اون ۲ تا سری بعدی بریزند. به نظرم خیلی زوده برای نتیجه گیری اون هم برای فیلمی که موساد پشتش باشه
 • مهدی IR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  2 3
  من هشت قسمت کامل رو دیدم همین که موساد مخالفین ایران رو می کشه نشون میده کشته های آشوبها اکثرا توسط سازمان‌های جاسوسی کشته میشن
 • نقی IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
  0 3
  این سریال که فقط یه قسمتش اومده تو چطور 8 قسمت دیدی؟
 • IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  3 1
  یه چیزی میگه انگار قتلهای زنجیره ای رو عمه من مرتکب شده
 • علیرضاا GB ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  6 3
  بخدا اگه شما یه روزی بیاید بگید ما و اسرائیلی ها در همه این سالها همدست بودیم و یک هدف رو دنبال میکردیم، من اصلاً تعجب نمیکن.
 • علی IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  0 0
  سلام باید منتظر فصل دوم سریال برای قضاوت خواهیم بود. به نظرم این فصل برای جذب مخاطب و کنش آنها به آِینده سریال است
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۳
  0 0
  اصلی ترین هدف سریال حفاظت از شبکه نفوذه.
 • IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
  0 0
  ممنون نقد مفیدی بود واقعا نقدهای قبلی حرفی برای گفتن ندلشتن
 • شهریور CA ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  0 0
  به به به این میگن نقد ....افرین :)
 • مهدی IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۶
  0 0
  فیلم ایرانیه روباه رو ببینید که براساس واقعیت ساخته شده
 • IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  0 1
  من بعد از دیدن این سریال کلی سوال تو ذهنم ایجاد شد، به نویسنده این مقاله تبریک میگم که ریز بینی و بصیرتی که به خرج دادند ضمن پاسخ به تمامی سوالاتی که در ذهن داشتم، روشنگری نمودند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس