تله های اصلاح طلبانه برای اصولگرایان

"هسته سخت اصلاحات" بعنوان قوه عاقله رفتارهای ضد مردمسالاری؛ همانند ضحّاک ماردوش در بلندای اردوگاه اصلاحات نشسته و مغز جوانان اصلاح‌طلب را یکان یکان و در جهت مطامع براندازانه خویش می‌بلعد.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

اگر جمهوری اسلامی مستبد و توتالیتر بود با اصلاح‌طلبان چه می‌کرد؟!

نمک‌نشناسی اصلاح‌طلبان در مقابل رأفت نظام

محمدرضا تاجیک، فعال چپ و از تئوریسین‌های اصلاحات به تازگی در یادداشتی با عنوان "چه باید کرد؟ را فراموش کن" که در سایت مشق نو منتشر شد؛ شرایط فعلی ایران را "به شدت ملول"! ارزیابی کرده و برای برون‌رفت از شرایط موجود؛ به بیان راهکارهایی پرداخته است.

تاجیک در راهکار دوم خود در همین باره می‌گوید:

"می‌توان درنگی کدشکنانه و رمزگشایانه در تاریخ دیرینۀ خود داشت و رمز و راز استمرار استبداد و توتالیتاریسم (حتی در فردای هر رهایی) را دریافت و دید چرا آسمان هر دوران همین رنگ است: آیا مشکل در آدم است یا در عالم، در فرد است یا در جامعه، در نخبگان است یا در توده‌های مردم، در فرهنگ است یا در سیاست، در انقلاب است یا در انقلابیون، در نظریه است یا در کنش، در ایدئولوژی است یا در فقدان آن، در جغرافیا است یا در تاریخ، در مکان است یا در زمان، در تاکتیک است یا در استراتژی؟ باید به آن کنش‌گری دست یافت که دیگربار در قامت «دیگری بزرگ» ظاهر نشود و آدمیان را ابژۀ میل و ارادۀ معطوف به قدرت و منفعت خود نگرداند، دیگربار در فردای رهایی سنگ زندان دیگری را بر دوش آدمیان ننهند، دیگربار به نام آزادی و دموکراسی، آدمیان را به سخره نکشد و بساط دگرسازی و حذف و طرد رادیکال نگستراند، دیگربار به نام مردم، مردم را منحل نکند."[1]

*آقای تاجیک سعی کرده است عقاید نخ‌نما، رسوبات چپ مارکسیستی و انگاره‌های همیشگی اصلاح‌طلبان را در قالب لغاتی کژمدار و مدرن بیان کند ولی ما آنها را به نحو سلیس‌تری برای مردم ترجمه خواهیم کرد...

با اندکی تأمل در این نوشتار مشخص می‌شود که تاجیک مشغول تکرار حرف‌های اصلاح‌طلبان است که می‌گویند "ولایت فقیه" دیکتاتوری مؤمنین است، چرا برخی رجال اصلاحات هم در پیشاانقلاب به زندان رفتند و هم در پساانقلاب، دیکتاتوری در ذات ایرانی‌هاست و غیره.

و جالب‌تر از همه اینکه تاجیک نظام جمهوری اسلامی را یک نظام استبدادی و توتالیتر معرفی می‌کند که ادامه همان روند شاهنشاهی 2500 ساله‌ و آسمانش با آنها یکرنگ است!

تاجیک پیش از این هم در یادداشتی مدعی "از کوره دررفتگی وضعیت" در ایران شده و توصیه به بازگشت از مسیر انقلابی‌گری کرده بود.[2]

در اشاره به اظهارات تاجیک باید بیان داشت که چپ ایرانی متأسفانه هنوز در فضای سنتی دهه 30 به سر می‌برد و ایضا توان این را ندارد که بفهمد هر گردی گردو نیست. به سخن دیگر اینکه در حالت خوشبینانه آنها متوجه نیستند حضور یک مجتهد جامع‌الشرایط در رأس جامعه اسلامی و برای هدایت آن هرگز به معنای توتالیتاریسم و هرآنچه که غربی‌ها در متون علوم سیاسی خود نوشته‌اند، نیست! بلکه به معنی پیروی و کنشگری جامعه در راستای شریعت و منویات الهی است.

و استبداد هم به معنی خودکامگی است. مقوله‌ای که ولی فقیه اساساً به لحاظ شرائط فردی و پیرامونی توان ورود به آن را ندارد.

این فرار روشنفکری ایرانی از فهم مفاهیم تازه و رویکردهای اصولی البته حتما جای سؤال دارد...

سایر اظهارات تاجیک هم پاسخ‌های مشخصی دارد!

چپ‌های به زندان افتاده در بعد از انقلاب باید کار خلاف قانون نمی‌کردند تا مدعی احکام قضایی و امنیتی نظام اسلامی شوند. این چه استدلالی است که یک انقلابی سابق و یک چریک سابق در صورت تنظیم جزوه براندازی، تلاش برای براندازی انقلاب مردم و هر اقدام خلاف دیگری به دلیل همان سابقه هرگز نباید مورد تعقیب و تأدیب قضایی قرار گیرد؟!

ولایت فقیه، انقلاب و مردم چه گناهی دارند که بخشی از تاریخ سیاسی 41 سال اخیر، مشحون از خاطرات مربوط به شهوات سیاسی و ترکتازی‌های اعضای هسته سخت اصلاحات شده است؟

و جالبتر آنکه آقایان می‌گویند نظام اسلامی بایستی در مقابل تمام این جوان‌سری‌های ما سکوت می‌کرد وگرنه نظام استبدادی است و توتالیتر و متصلّب و غیره.

 اگر در یک نظام سیاسی تازه برآمده؛ گروهی پیدا شوند که سابقه و تاریخ آنها مشحون از تندروی، تلوّن سیاسی، عدم پذیرش رأی مردم، تحریم انتخابات، نزدیکی به جریانات نفاق و تقلای علنی برای براندازی باشد؛ آن نظام سیاسی منطقا بایستی با این افراد چه کند؟! این سؤالی است که برای قضاوت آن می‌توان به تجربه دیگر حکومت‌های معاصر و گذشته نیز رجوع کرد.

و در هنگام مشخص شدن پاسخ؛ مجددا بایستی به یک قضاوت دیگر وارد شد و آن اینکه جمهوری اسلامی که حتی آن برخورد منطقی را هم با این افراد انجام نداد و از نگاه رأفت شیعی به این جریان نگاه کرد؛ چرا همچنان باید از جانب همان افراد؛ مستبد و توتالیتر لقب بگیرد؟

 این سطح از دشمنی و عداوت با نظامی که آقای تاجیک و امثال وی مدیون رأفت آن هستند؛ قضاوتی تلخ را در تاریخ سبب خواهد شد.

پیش از این، محسن امین‌زاده از دستگیرشدگان فتنه 88 که او هم مدیون رأفت نظام اسلامی است؛ طی یادداشتی، حاکمیت کمونیستی چین را مطلوب و حاکمیت نظام اسلامی را "حکمرانی بد" ارزیابی کرده بود. برای خواندن نقد و تحلیل یادداشت امین‌زاده می‌توانید به این  مطلب  "لیس زدن تازیانه خارجی در مقابل رأفت جمهوری اسلامی" رجوع کنید.

***

ضحّاک‌های اردوگاه اصلاحات در سودای تحریم انتخابات 1400

ناصر قوامی، فعال اصلاح‌طلب و از نمایندگان مستعفی مجلس ششم در بخشی از یک مصاحبه با شماره یکشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی پیرامون نسبت اصلاح‌طلبان با انتخابات گفته است:

"چه دلیلی دارد وقتی کاندیداهای‌مان رد صلاحیت می‌شوند در انتخابات شرکت کنیم. ما در انتخابات مجلس خبرگان نیز همین نظر را داشتیم. اکنون نیز در مورد انتخابات ریاست جمهوری (1400) باید دو یا سه گزینه اصلاح‌طلب که مردم به‌عنوان اصلاح‌طلب آنها را قبول دارند به مردم معرفی شوند و اگر تایید شدند در انتخابات حاضر شویم."[3]

*این اظهارات اگر در هر نظام سیاسی دیگری در جهان گفته شود؛ با نگاه "براندازی" و خروج از مردمسالاری قضاوت خواهد شد.

چه اینکه انتخابات یکی از شئون اصلی رجال و احزاب و گروه‌های سیاسی است و حزب یا رجلی که عمل به این شأن را منوط می‌کند یا برای آن شرط می‌گذارد؛ عملا "دشمن ملت" است.

جالب آنکه اصلاح‌طلبان تاکنون چندین مرتبه مرتکب این رفتار هم شده‌اند اما عدم روشنگری خواص کشور در قبال این نفاق جریانی؛ موجب شده است چپ‌ها از مذمت عمومی بگریزند و کسی آنها را به سبب این دیکتاتوری حزبی مؤاخذه نکند.

این در حالی است که البته مشخص نیست صبر نظام اسلامی هم تا کجا ادامه می‌یابد و حکومت تا چه زمانی حاضر است این رفتار شریرانه اصلاح‌طلبان مبنی بر تحریم انتخابات که ضایع‌کننده قانون و کند کننده جریان پیشرفت کشور است و ظاهرا قصد دارد در انتخابات 1400 نیز تکرار شود را تحمل کند!

برخی محافل تحلیلی می‌گویند "هسته سخت" اصلاحات که قوه عاقله تمام این رفتارهای ضد مردمسالاری است؛ به مثابه ضحّاک ماردوش در بلندای اردوگاه اصلاحات نشسته و مغز جوانان اصلاح‌طلب را یکان یکان و در جهت مطامع براندازانه خویش می‌بلعد.

بدیهیست که در اثر این قبیل رفتارها؛ نه تنها آینده جوانان اصلاح‌طلب و کسانی از چپ‌ها که به فعالیت در داخل نظام می‌اندیشند تباه خواهد شد بلکه آثاری همیشگی نیز بر اردوگاه اصلاحات مترتّب می‌شود که مثل داغ بر پیشانی آقایان خواهد ماند.

کما اینکه محمدرضا عارف یک اصلاح‌طلب نجیب محسوب می‌شد اما در هنگامه انتخابات مجلس یازدهم؛ در مقابل ضحاّک ماردوش تعظیم کرد و مجبور به امضای فرمان تحریم انتخابات بعنوان رئیس شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان شد. و با این کار وارد فرایند مرگ سیاسی شد.

بدیهیست که جوان‌ترهای اصلاح‌طلب هرگز چنین عاقبتی را نمی‌پسندند...

***

"عباس آخوندی" مرید علی(ع) بود یا فدایی آدم اسمیت؟!

عباس آخوندی، وزیر سابق مسکن و شهرسازی و فعال اصلاح‌طلب؛ از معتقدان افراطی بازار آزاد و ضرورت نبود نظارت دولتی که قیمت مسکن و موارد پیرامون آن در دوره او افزایشی چند صددرصدی را تجربه کرد؛ طی یادداشتی در شماره یکشنبه گذشته روزنامه اعتماد به امیرالمؤمنین علی(ع) عرض ارادت کرد!

او در یادداشت خود می‌نویسد: امروز در روز عید غدیر دلم هوای مولایم امیرالمومنین را کرد. بی‌اختیار به سمت کتاب الغدیر کشیده ‌شدم. خواستم چند قطعه شعر ناب از شاعران آغازین در سده اول هجری را بخوانم. دیدم مرحوم علامه امینی(ره) می‌گوید: شعر غدیر فراتر از عشق و احساس و ناظر بر حقیقت و عینیت تاریخ است. پس اگر می‌خواهی در این دریای غدیر وارد شوی با آگاهی و از روی عشق و محبت وارد شو.

در یادداشت او همچنین می‌خوانیم: از زبان ملک‌الشعرای شعر فارسی حکیم فردوسی سر بر آستان علی(ع) بگذاریم. 
منم بنده اهل بیت نبی/  ستاینده خاک و پای وصی
برین زادم و هم برین بگذرم/ چنان دان که خاک پی حیدرم[4]

*مسئله ارادت آخوندی به آستان امیرالمؤمنین(ع) یک مسئله شخصی است اما در بحث عمومی و مرتبط با مردم، بایستی اشاره کرد که آخوندی بهتر بود در عمل هم به جای التزام به منویات آدام اسمیت! به سلوک حکومتی امیرالمؤمنین(ع) و خاصّه سلوک اقتصادی آن امام همام ارادت عملی می‌ورزید!

سلوکی که امیرالمؤمنین(ع) در یکی از بیانات خود پیرامون دستاوردهای حکومتش می‌فرماید: "کسی در کوفه نیست که در رفاه به سر نبرد، حتی پایین ترین افراد، نان گندم می‌خورند و سرپناه دارند و از آب فرات می‌آشامند".[5]

و یا در روایات پیرامون حضرتش می‌خوانیم که چطور با تازیانه در بازار کوفه راه می‌رفت و پیرامون قیمت‌ها پرس و جو می‌کرد.[6]

نسبت آقای آخوندی با این سلوک اقتصادی حکومت امیرالمؤمنین(ع) چیست؟!

آخوندی کسی بود که در دوره وزارتش قیمت مسکن و موارد پیرامونی آن تا چند صد درصد افزایش یافت.

رخدادی که به دلیل اعتقاد راسخ آخوندی به عدم نظارت بر بازار شکل گرفت.

و جالب آنکه آخوندی حتی پس از رفتن از مقام وزارت نیز دائماً مشغول تشویق دولت برای عدم نظارت بر بازار است![7]

عرض ارادت به جای خود اما آخوندی باید بداند که کارنامه سیاه او و ظلمی که در ماجرای گرانی به مردم روا داشت با این عرض ارادت‌ها پاک نخواهد شد.

بدین روال بایستی به مردم و مسئولان کشور درباره چنین افراد و جریاناتی هشدار داد که به روز مسئولیت و مدیریت از مکاتب الحادی و لیبرالی پیروی می‌کنند اما به روز مشخص شدن نتیجه کارهایشان و یوم پاسخگویی و در مظانّ سؤال قرار گرفتن؛ یادداشت رسانه‌ای می‌نویسند و به آستان مولی‌الموحدین(ع) عرض ارادت می‌کنند...

***

1_ http://mashghenow.com/%da%86%d9%87-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%da%a9%d8%b1%d8%af%d8%9f-%d8%b1%d8%a7-%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%85%d9%88%d8%b4-%da%a9%d9%86/

2_ mshrgh.ir/1093773

3_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/294361

4_ http://www.etemadnewspaper.ir/fa/main/detail/152576

5_ http://ensani.ir/fa/article/81434

6_ http://farsi.al-shia.org/%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%B9%D9%84%D9%89%D8%B9%D8%8C-%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%AA-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-2/

7_ mshrgh.ir/967886

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 74
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 24
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  37 12
  ترحم بر پلنگ تیز دندان جفا باشد به جمع گوسفندان
  • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   22 4
   رأفت اسلامی نظام هم در موارد قابل توجهی در این چندسال مخصوصاً بعد از فتنه ۸۸ بسیار به ضرر مردم و کشور تمام شد
  • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   21 9
   اصلاح طلبان جملگی تهوع آورند، اما کسانی که نامشان با «ت ا ج» شروع می شود خاصّه تهوع آورترند: تاجزاده ــ تاجیک ــ تاجرنیا ــ تاجگردون .....!!
  • دانشجوی شریف CA ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   9 4
   عباس آخوندی باید در دادگاه ویژه محاکمه شود . حیف از این صلاح و مصلحت کردن برخی از آقایان که باعث میشود حق مردم تضییع شود .
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   11 4
   اصول گرا ها ی تهوع آور و اصلاح طلب های تهوع اور پدر مملکت را در آوردند
  • IR ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   2 2
   13:6تهوع آور خودتی.!!!
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
   1 1
   13:6افساد طلبان تهوع آورند.!!!
  • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
   1 1
   مرگ بر افساد طلبان.
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  32 15
  تا زمانی که امثال آخوندی به دادگاه کشیده نشوند معنای واقعی عدالت را حس نخواهیم کرد. فقط اعدام
  • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   15 9
   اعدام؟! تو قاضی شی همین میشه دیگه
  • FR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   17 10
   كاملا موافقم و متاسفانه فقط تو ايران ميبيني وزيري براي كار و تلاش نكردن اعلام افتخار كند اخوندي ؛ افتخار ميكنم يك خانه مهر نساختم ! پس لطفا حقوقي را كه گرفتي پس بده
  • IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   4 1
   نه اعدام چرا جایزه بدن بهش
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  17 2
  اصلاح طلبان همیشه طلبکار بیشترین فسادها رو دارن ولی همیشه فسادهای خودشون به دیگران نسبت میدن اگه تو قدرت نباش فتنه درست میکنن و آشوب اگه تو قدرت باشن فساد و رانت و نفوذ وطن فروشی یا با سیاستهاشون حق هفتاد میلیون ایرانی رو میدن به ده میلیون و باعث سختی و مشکلات برا مردم میشن اگه بردی تو سیاست و اقتصاد باشه میگن ما اینکارو کردیم اگه باخت و فساد باشه میگن کی بود کی بود ما که نبودیم و افراد از همه جا بیخبرو مقصر نشون میدن خدایا این لقمه حلال و از ما نگیر که حق و نبینیم نشنویم نگوئیم
 • IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  19 10
  آه بسیاری از مردم محروم پشت سر این آقا و بسیاری از اصلاح طلب هاست خانه را برای جوانان و دو سوم مردم رویای دست نیافتنی کردند
 • IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  19 28
  درود بر دکتر اخوندی که خوشگل دست و بالتون رو بسته بود نمیذاشت از وزارت راه بهتون برسه.بدون شک همین که شماها انقدر باهاش زاویه داشتید نشون میده بهترین وزیر راه تمام تاریخ بوده
  • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   19 14
   ان شاالله در قیامت با آخوندی محشور بشی
  • IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   16 12
   امیدوارم اون دنیا با عباس آخوندی محشور بشی آخوندی با ظلمی که به مردم کرد تا ابد لعن ونفرین ملت رو خرید لعن ونفرین مردم پشت کسانی که از این جونور حمایت کردن ومیکنن از جمله خودت
  • جهان IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   15 6
   تویی که درود می فرستی براش آیا تحمل اشک مستاجران و خانواده های آنان را داری؟کاری به نظری که دادی ندارم ولی همین آخوندی باعث شدمن یکی خونه خراب بشم و هرروز آه و حسرت خونه به دلم مونده است و آیا تا به حال بچه 5 ساله ات با آه و حسرت گفته کاش منم یه اتاق کوچولوی جداگانه داشتم حیف که اصلا خونه نداریم نمی دونم این مطلبم چاپ میشه یانه ولی امیدارم حرفی که زدی از روی نادانی باشه نه ازروی دانایی .از خدا می خوام خودش این آقا را طوری دراین دنیا مجازات کنه که حداقل دل خیلی ها آروم بشه
  • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   11 13
   خاک‌برسرتو‌وآخوندی‌دزد‌بایدمحاکمه‌بشه
  • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   5 4
   ابله آخوندی خوب بوده؟؟؟؟!!! حالا به اینا نرسیده رسیده به کارگزاران!! درسته مشرق و طرفداراش یه روده راست تو شکمشون نیست ولی امثال آخوندی به درد لای درز دیوار میخورن. کسی چندهزار میایارد تومن پول داشته باشه تو این کشور و مسئول باشه یعنی شک نکن خورده.
  • علیرضا IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   3 4
   خوشگل گفتی مخالفت عده ای اینجوری خودش یعنی بهترین بودن
 • شرقی IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  14 11
  اصلاحات غده ی سرطانی ست که در صورت جراحی آن ایران از رنج و گرفتاری نجات پیدا خواهد کرد.
  • IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   16 3
   لعنت بر آخوندی...
  • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   1 9
   دیگه تکراری شد ربات یا انسان ربات نما
 • علب IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  11 16
  تنها راه حل عمل به قوائد آدام اسمیت و بازار آزاد است که البته متاسفانه به خاطر تحریم ها و سیاسی کردن اقتصاد توسط احزاب این طرح تا الان به مشکل برخورده است
  • دانشجو IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   13 12
   نظرات آنها در خود غرب هم شکست خورده اختلاف طبقاتی و آشوبهای خیابانی آمریکا و فرانسه را نمی بینید؟
 • بوکسور کهنه کار IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  17 0
  فطرت جوان بدنبال نوگرایی است،، چشم جوان دوست دارد تجدد زمان خودش را ببیند نه عصر پدرش را، و این پاشنه آشیل را اصلاح طلبان در راستای اهداف نامیمون خود بدست آورده اند، اما شما حزب الهی ها شاید به این مهم توجهی آنچنان که باید نداشتید
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  15 11
  درود بر اصطلاحات و آقای خاتمی عزیز 8سال قدرت دسته شما اصول گرا بود هیچ غلطی نکردید حالا انتقاد میکنید نصف بیشتر مشکلات برای همون دولت انقلابی خودتان است
  • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   10 6
   مرگ وننگ بر اصلاحات و کسانی که حامیه این جرثومه های فساد هستن
  • فواد IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   11 13
   ۸سال دست اصولگراها بود ۳۱سالی که دست نواب امریکایی بود چه غلطی کردن اصلاحات یعنی دست امریکا در ایران اصلاحات صهیونیستهایی که لباس اسلام پوشیدن یهودیهای اسلام نما
  • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   8 7
   سوالی که اصلاحطلبان هیچ وقت بهش پاسخ نمیدن: " اگر زمان خاتمی خیلی خوب بوده و همه چیز گل و بلبل بوده چرا مردم در سال 84 به احمدی نژاد رای دادند؟"
  • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   5 1
   ۳۲ سال مملکت دست شما آشغال های لیبرال مسلک بود چه غلطی کردید؟ فعلاً هم که تا ۱۴۰۰ در حال گند زدن توی همه ابعاد هستید! آشغال های دزد و جانی! همین شماها هستید که امثال آخوندی و ترکان و همه دار و دسته لیبرال ها رو این مملکت سوارن
 • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  7 9
  باید مثل دولت آقای هاشمی از تکنوکرات ها استفاده کرد تا مشکل حل شود وقتی برنامه درستی نباشد یا فرد علم درستی نداشته باشد مدیریت جهادی یا انقلابی به چه دردی میخورد
  • IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
   1 1
   بیشترین تورم و فشار اقتصادی بر مردم مال همون شیخ مغروق بود البته تا قبل از پارسال
 • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  1 16
  درود بر اطلاحات
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  4 11
  درود بر امریکا
  • IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   3 1
   مرگ بر آمریکا.
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  13 7
  عباس عشق ایرباس خیلی بهم میدادن پاس به پسراش میگفت همه مناقصه ها واس ماس مسکن مهر از مزخرف هاس . . . روزگار گذشت و رسوایی شد عیان آبروشون رفت و شدن انگشت نمای عام و خاص.
  • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   4 6
   دمت گرم چه ذوقی.
 • Ali110 IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  12 13
  به این ابراز ارادت میگن چاپلوسی ابوهریره با نماز علی(ع) لذت بردن و شام معاویه را نوش کردن
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  7 8
  جوابیه های مشرق باید بیشتر بشه! روزنامه صنعت به خاطر طرح های مجلس تیتر زده مجلس پوپولیستی! اخوندی هم همینو در مورد مسکن مهر گفت! خدا به داد برسه
 • امیر IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  14 3
  این مردک اقتصاد نیمه جان کشور را نابودکرد.باید جوابگو تصمیمات غلط خود باشد.دو تابعیتی های خائن اندیش !!؟؟
 • حاج عمو IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  7 3
  اخوندی رو خوب گفتی.
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  8 7
  مرگ بر افساد طلبان.
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  10 13
  روش وبلاگ مشرق در بیان اصل نظرات نظریه پردازان اصلاحات و نقد منتقی آن روش بسیار کارآمدی هست که به افزایش آگاهی جامعه کمک میکنه . ای کاش این فضا در رسانه های گسترده تری مثل صدا و سیما فراهم بشه که کارشناسان زبده و متخصص در هر حوزه شبهات فکری ، اعتقادی و سیاسی رو عینا از منابعش بیان و تحلیل و پاسخ بدن . بعد از وقایع آمریکا نظریه پردازهای غرب زده بر خلاف ظاهر حق به جانبشان روحیه خودشون رو باخته اند . در داخل هم با کارنامه ای که ارائه کردن حسابی بی آبرو شدن .الان باید اینها رو به پای میز محاکمه افکار عمومی کشاند .‌ این بدترین مجازات برای اونهاست. انصافا الان به الگوی رفتاری شهید مطهری خیلی نیاز داریم .
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   3 7
   منطقی . اشتباه تایپی بود.
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  5 4
  شعارها و اهداف در اول انقلاب چه بود و حالا چه وضعیتی است ؟ آن وقت مشرق حیا نمی کند ؟ چرا ؟ چون لقمه مفت در شکمش چسبیده . کلا مفت خوری انسان را غیر انسان می کند
 • مهدی IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  2 9
  چرا فکر میکنیم با عوض شدن جریانها و احزاب کارمون درست میشه این دو گروه فقط بهانه ناکار امدی برای همدیگر هستند ادرسو به ما اشتباه دادن اگر رفعت داری حذف نکنید
  • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   5 2
   دولت جوان حزب اللهی روی کار میاد و از هر دوی این جریان ها به خصوص جریان ضد ایرانی اصلاحات عبور می کنیم.
  • مهدی IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   3 0
   اقای دولت جوان حزب.... . اینکه گفتی شعاره راه چاره باز نگری اساسی در تفکرمان است #نه به شعار
 • محمد رضا IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  8 3
  با سلام. چرا قوه قضائیه ورود نمیکنه؟ مگر خیانت چیست! ولله باید این فرد رو به خاطر رفتارها و عملکردش محاکمه گرد.
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  4 4
  دل عباس اخوندی هوای مولا نکرده بلکه فقط می خواست نام کتاب بی نظیر جدش رو وسط بکشه اخه خودش که هنری نداره سوادی هم نداره جز خیانت می خوادبلکه با جدش ابرو کسب کنه در حالیکه مردم می دانندحساب پسر نوح از پدر جداست.
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  4 6
  مشکل این افراد این هست که فکر می کنند در همیشه روی یک پاشنه می گردد. زمانی که این اقا از مسکن مهر انتقاد می کرد فضای جامعه به شدت مخالف تصمیمات احمدی نژاد بود و رکود مسکن هم مزید علت میشد. در واقع این جملات برای ایشان می توانست محبوبیت هم بیاورد ولی شرایط عوض میشه. درسی برای سیاستمداران حال و اینده که برای خدا کار کنند و چشم به تحسین رسانه ها و افکار عمومی نداشته باشند که امروز شما را مانند شتری تزئین می کنند و فردا سر می برند.
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  6 3
  ترحم بر افرادی چون آخوندی جنایت در حق مردم و نظام است
 • آرمانفرهادی IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  6 2
  لعنت بر آخوندی
 • کسری IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  6 2
  اگر واقعا بخوایم بر اساس قانون اساسی عمل کنیم، تقریبا باید یه کشتار دسته جمعی اسهالیون و اعضای این دولت خائن شکل بگیره. این اغراق نیست. جرمی که اینا مرکتب شدن و همچنان هم دارن مرتکب میشن حکمش اعدامه.
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  2 6
  خدا لعنتش کنه
 • مجید IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  2 7
  مغرورومنفور ترین وزیر .
 • احسان IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  1 7
  اصلاح طلبان کارنامه سیاه معلومی دارند. اما منظور این عبارت نویسنده مقاله مشخص نیست که آورده این اظهارات اگر در هر نظام سیاسی دیگری در جهان گفته شود؛ با نگاه "براندازی" و خروج از مردمسالاری قضاوت خواهد شد. منظور از هر نظام سیاسی کاش که مثال می اوردند. اهمال نویسنده در آوردن مثال، منجر به این می شود که ذهن ناخودآگاه برخی از خوانندگان به شمت کشورهایی چون کره شمالی، ترکمنستان، عربستان سعودی، ... و کشورهای مشابه برود. لطفا برای جلوگیری از گمراهی خوانندگان واضح تر بنویسند و مثال هم بیاورند. با سپاس از شما
 • محمد IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  10 3
  نظرات شما ها راخواندم اکثریتش توهین بود جر م شما که توهین می کنید بدتر وبیشتر از اقای اخوندی است پس شما بی سواد ترین افراد هستید که توهین وتخریب توعین می کند به جای توهین وتخریب راه کار بدهید وبرنامه بدهید باتوهین وفخاشی کاری درست نمیشه از خدابترسید مگه مملک فقط مال شماست که توهین می کنید همه حق زیستند دارندشما هاهم مثل بقیه مر دم شما ها که قیم ملت نیستید
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  2 6
  اخوندی ریاکاره
 • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  5 1
  - «در... فتح مکه، زنی از بنی مخزوم مرتکب سرقت شده بود و جرمش محرز گردید، خاندان آن زن که ازاشراف قریش بودند و اجرای حد سرقت را توهینی به خود تلقی می‌کردند سخت به تکاپو افتادند که رسول خدا(ص) از اجرای حد صرف‌نظر کند. ولی رنگ رسول خدا از خشم برافروخته شد و گفت چه جای شفاعت است؟ مگر قانون خدا را می‌توان به‌خاطر افراد تعطیل کرد.‌ هنگام عصر آن روز در میان جمع سخنرانی کرد و گفت: اقوام و ملل پیشین از آن جهت سقوط کردند و منقرض شدند که در اجرای قانون خدا تبعیض می‌کردند، هر گاه یکی از اقویا و زبردستان مرتکب جرم می‌شد معاف می‌شد و اگر ضعیف و زیردستی مرتکب می‌شد مجازات می‌گشت، سوگند به خدایی که جانم در دست اوست در اجرای عدل درباره هیچ‌کس سستی نمی‌کنم هر چند از نزدیک‌ترین خویشاوندان خودم باشد.»
  • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   4 0
   آفرین دوست عزیز خیلی زیبا گفتی اگر در کشور ما به اصل مجازات مجرم از اول انقلاب توجه میشد شاهد این وضعیت اسف بار نبودیم .تنها راه تحقق عدالت و بازگشت آرامش اجرای قانون برای همه بصورت یکسان است نه اجرای قانون بصورت نمایشی و تیلیغاتی .قانون باید برای صغیر و کبیر یکسان باشد.
 • بنجامین IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  6 0
  کاری به سیاست و این چیزها ندارم اما خداوکیلی از زمانی یادم میاد هر وقت اصلاح طلب ها قدرت پاستور و بهارستان رو گرفتن جز گرانی و تورم و فقر بیشتر مردم و نظام سرمایه داری و افزایش قیمت مسکن و دلار و طلا بصورت غیر منطقی و فقیر تر شدن مردم از متوسط به پایین و افزایش سرمایه خودشون چیزی واسه مملکت و مردم نداشتن و فقط هم شعار شعار شعار ...
  • مهدی IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   2 5
   این جور که شما گفتی پس احمدی نژاد هم اصلاح طلب حساب میشه
 • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  3 1
  عباس آخوندی یعنی جریان تحریف جریانی که دوشادوش تحریم بزرگترین ظلم را در حق ملت انجام داد.البته جریان تحریف در حوزه مسکن
 • بصیر IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  2 3
  در کشور چین اگر کسی به میزان 10 هزار دولار ویا معادل آن اختلاس ویا دزی ویا رانت بکسی از بودجه عمومی کشور ضرر بزند حکمش اعدامه واگر ایم احکا م قاطع نبود به این همه جمعیت که مثل مور وملخ نمیشود اداره کرد وبه این بیشرفت اقتصادی رسید.
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  8 0
  اینها آدم های قلدر، کوته فکر و خودشیفته و یا متکبر هستند... برای شناخت این آدم ها به خانواده و فرهنگ غالب بر اونها نگاه کن؛ نوع تربیتشون اونها رو خودبرتر پندار قرار داده. خیلی گفته شد، ولی نخواست که بشنوه. گاهی عاقبت به خیری مهمتره
 • IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  0 4
  لیبراسیم و بازار آزاد برای پیشرفت آمده البته باید به درستی اجرا شود
 • IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  3 0
  افساد طلبان مارا مشغول حرفای صدتا یه غاز خود می‌کنند تا به اهدافشان برسند که البته نخواهند رسید ولی ما باید دربرابر دشمنان خیلی هوشیار باشیم.!!!
 • ایرانی GB ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  0 0
  بیشتر وزرای ناکارآمد و سفارشی روحانی نه در قد و قواره ی وزارت و کارگزاری کشور نبوده و نیستند و چنان ظلمی به اسلام و اعتقادات مردم و اقتصاد کشور و ملت کرده اند که تبعات آن به آسانی قابل برآورد نیست. رافت اسلامی هم که سرپوشی شده برای پنهان کاری از فساد ها و رانتها که مبادا با به پای میز محاکمه کشاندن خیانت کاران و ناکارآمدان ؛ دست برخی دیگر از عناصر فاسد رو شود. وگرنه رافت اسلامی برای خطا و اشتباه است نه اصرار بر خسارت بر دولت اسلامی و بیت المال مسلمین و افتخار به سیاست غلط.
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  0 1
  اگر شما یکنفر مرید حضرت علی پیدا کردید من مرید آن شخص خواهم بود آیا تاکنون دیده یا شنیده اید که یکی از علما از وجوهی که دریافت می کنند صرف فقرا یا بیماران نیازمند بکنند من که ندیدم
 • IR ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
  2 0
  آخوندی یکی از مزخرفترین وزیرها بود
 • IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
  1 0
  وقتی جلوتمام مردم خلاف منویات امام خمینی معمارانقلاب می ایستد وخود را با افتخار لیبرالیست می نامد درحالیکه امام به شیخ ساده لوح فرمودند شما بعدازمن مملکت رابه دست لیبرالها می دهیدواو راهز قائم مقامی تحمیل شده ازسوی هاشمی به مردم عزل کردند می بایستی بی شرمی آخوندی را درک می کردیم.هم چنین ملاقات کنندگان نماینده اسرائیل درسال 65 وتوهینهای بی شرمانه اش به امام عزیز درزمان حیات آن عشق مردم ایران را.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس