مرتضی مبلغ

اصلاح‌طلبان این روزها برای فرار از پذیرش مسئولیت کارنامه دولت اعتدال مواضعی می‌گیرند که اگر خواص این مواضع را برای مردم روشنگری نکنند؛ بسا که در انتخابات ۱۴۰۰؛ تجربه دولت آقای روحانی تکرار شود!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

"جشن بالماسکه" اصلاح‌طلبان برای فرار از پذیرش مسئولیت مشکلات اقتصادی!

مرتضی مبلغ، فعال چپ و از مقامات وزارت کشور در دولت اصلاحات در بخشی از مصاحبه با شماره دوشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی در پاسخ به این سؤال که "با توجه به شرایط موجود در جامعه و نوعی رویگردانی جامعه از اصلاح‌طلبان چه اقداماتی باید از سوی این جریان صورت گیرد تا سرمایه اجتماعی تا حدودی بازگردد؟ " اظهار کرده است:

"به هر حال این طبیعی است که با توجه به شرایط حاد اقتصادی که بر کشور حاکم شده و یکی از عواملش نیز دولت بوده و اصلاح‌طلبان هم از آن پشتیبانی کردند نارضایتی مردم به اصلاح‌طلبان هم تسری پیدا ‌کند. منتها من فکر می‌کنم که این رویکرد مقطعی و زودگذر است. چرا که مردم کم و بیش اصلاح‌طلبان و سوابق آنها را می‌شناسند و ‌خاطره عملکرد اصلاح‌طلبان در دوران اصلاحات را دارند. به‌عنوان یک واقعیت کتمان‌ناپذیر بهترین دوران اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و هنری که بر کشور حاکم بوده مربوط به هشت سال دولت اصلاحات است. مردم این را می‌دانند ولی شدت فشارها، مشکلات و نارضایتی‌ها چنین صحنه‌ای را در شرایط امروز فراهم کرده است. اصلاح‌طلبان هم باید با مردم صادقانه صحبت کنند و شرایط خود را بگویند که تحت چه شرایطی سیاست‌ورزی کردند و ریشه اساسی مشکلات را برای مردم بازگو کنند. همینطور در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ برنامه‌های عملیاتی و اجرائی که می‌تواند منجر به عبور از مشکلات باشد را از منظر خود تدوین کرده و به مردم اعلام کنند. "[۱]

*در صحبت‌های مبلغ، مفرّها و اغلاطی وجود دارد که اگر این مفرّها و اغلاط توسط خواص برای مردم شرح و بسط داده نشود؛ بسا که در انتخابات ۱۴۰۰؛ تجربه دولت آقای روحانی تکرار شود و یک گزینه ناکارآمد در دامن رأی مردم گذاشته شود.

مبلغ می‌گوید در مشکلات اقتصادی، یکی از عوامل دولت است! این در حالیست که دولت آقای روحانی علت‌العلل تمام مشکلات است.

مشکلاتی که در دو منشأ اصلی خود بواسطه امید واهی دولت به خارج از کشور و نگاه غلط به عرصه اقتصاد که "نظارت بر قیمتها" را نفی می‌کند عارض شده‌اند.

در این فضا هم هیچکس غیر از دولت نمی‌تواند حلال این مشکلات باشد که البته به هر دلیلی شاهد تعلل در انجام راه‌حل‌های بدیهی و ساده مشکلات هستیم.

مسئله دیگر مقطعی بودن نارضایتی مردم از اصلاح‌طلبان است!

بله! اگر مخاطب را فاقد شعور فرض کنیم؛ طرح چنین صحبت‌هایی اصلا عجیب نیست.

ما و مردم هم اگر دوست داریم که گرانی بیش از ۵۰۰ درصدی قیمت مسکن، دلار ۲۳ هزار تومانی و گرانی لجام گسیخته مواد خوراکی را در دولت آقای روحانی و اصلاح‌طلبان فراموش کنیم؛ هیچکس غیر از خودمان در بروز مشکلات بعدی مقصّر نخواهد بود.

مبلغ در گام سوم از این اظهارات می‌گوید که اصلاح‌طلبان باید از "ریشه مشکلات" با مردم حرف بزنند تا مردم دوباره به آنها اقبال کنند!

این ریشه مشکلات چیست که اصلاح‌طلبان ۴۱ سال است به دنبال اصلاح آن هستند و اصلاح هم نمی‌شود؟

مسئله ساده است... همانطور که آقایان در سال ۸۸ و از جانب سربازان خیابانی خود فریاد زدند؛ انتخابات و اقتصاد و قانون اساسی و... تماماً بهانه است و "اصل نظام نشانه است"!

همان اصل نظام که علیرضا علوی‌تبار از لزوم به‌کارگیری روش‌های غیر قانونی برای اصلاح آن سخن می‌گوید، عباس عبدی آرزوی بدتر شدن اوضاع پیرامونش را دارد و موسوی‌خوئینی‌ها نیز در یک نامه علنی انگشت اتهام را به سمت هم‌او دراز می‌کند! [۲]

این مقولات، واقعیت‌هایی است که در لابه‌لای معانی اظهارات مبلغ موج می‌زند اما تشریح و بیان مبسوط آنها وظیفه خواص است.

چه اگر این مقولات گفته نشود؛ مسیر پیشرفت کشور و مردم همانطور که در سال‌های اخیر شاهد هستیم، با ناهمواری مواجه خواهد بود.

مبلغ پیش از این و در ابتدای سال ۹۸ طی اظهاراتی گفته بود:‌ وضعیت حادّ است و امکان عبور مردم از همه وجود دارد. [۳]

فی‌الواقع او در روزگاری مدعی حدّت اوضاع شده بود که قیمت دلار در حوالی ۱۳ هزار تومان، سکه ۴ میلیون تومان و قیمت برخی اقلام خوراکی نیز کمتر نصف حال حاضر بود.

علت این سیاه‌نمایی و تلخ کردن شرایط نسبتا مطلوب در کام مردم چه بود و تأثیر آن در بروز گرانی‌های فعلی چیست...!؟

***

بیانیه عاملان گرانی و اغتشاش برای انتخابات ۱۴۰۰

علی صوفی، فعال چپ و عضو شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان طی یادداشتی در شماره دوشنبه گذشته روزنامه اعتماد با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ نوشته است:

"اصلاح‌طلبان و اصولگرایان پیشینه‌ای دارند که نمی‌توانند تنها شعار دهند. آن عملکرد محدود کننده یا سرمایه ماست. با تکیه بر عملکرد ۸ ساله آقای خاتمی می‌توانیم به مردم این امید را بدهیم که با اتخاذ سیاست‌های عقلایی و منطقی بتوانیم، اوضاع را آرام کنیم. آقای خاتمی در همان دوره ۸ ساله توانست بر اوضاع مسلط شود و هنوز که هنوز است، طلایی‌ترین دوران اقتصادی و معیشتی مردم همان دوران است. اگر اجازه بدهند که اصلاح‌طلبان یک چهره اصلاح‌طلب شناسنامه‌دار با تجربه و کارآمد را به صحنه بیاورند با برنامه‌ای قابل‌ قبول می‌توانند کشور را از این بحران نجات دهند."[۴]

*صوفی درباره کارنامه دولت اصلاحات راست نمی‌گوید و به فراموشی حافظه عمومی مردم دل خوش کرده است!

مشرق در یکی از گزارش‌های خود درباره کارنامه اقتصادی دولت اصلاحات می‌نویسد: «بهزاد نبوی» از فعالین اصلاح طلب، پیش از آغاز دولت هشتم (دولت دوم خاتمی) گفته بود: «ما قبل از دوم خرداد اعلام کردیم که خاتمی مرد اقتصاد نیست».

«محمد سلامتی» دبیر کل سازمان مجاهدین انقلاب نیز با اشاره به کارنامه اقتصادی دولت خاتمی گفته بود: «تیم اقتصادی دولت خاتمی، تیم متجانسی نبود که بتواند مسائل را به طور هماهنگ پیگیری کند...کسانی که در دولت سابق (دولت سازندگی) تفکر سیاست تعدیل اقتصادی را تعقیب می‌کردند، با بن بست مواجه شدند و در دولت خاتمی هم قطعاً ناموفق عمل کردند و برای اقتصاد کشور ایجاد مشکل کردند».

متاسفانه اصلاح‌طلبان صرفاً به رسیدن به قدرت فکر می‌کنند و برنامه مدون و مشخصی برای اداره کشور ندارند. «محسن میردامادی» از نمایندگان اصلاح طلب مجلس ششم پیش از این با اذعان به این مسئله گفته بود: «اصلاح‌طلبان تمام توان خود را برای فتح کرسی‌های مجلس ششم به کار بستند و برای پس از پیروزی برنامه مشخصی نداشتند».

«محمدعلی نجفی» رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت اصلاحات پیش از این درباره عدم اشراف خاتمی به مسائل اقتصادی گفته بود: «آقای خاتمی بعضی اوقات حتی در مورد این برنامه‌ها (برنامه سوم) که در سطح دولت توافق بر روی آن شده بود و با سختی و صرف وقت زیاد تنظیم شده بود، دچار تردید می‌شد. کسی در مورد یک یا چند ماده برنامه با ایشان صحبت می‌کرد و در دل ایشان تردید و نگرانی پیدا می‌شد که آیا این تصمیمی که گرفته شده درست است یا خیر. حتی در برخی از موارد بسیار مهم و بحث برانگیز برنامه که مورد موافقت دولت قرار گرفته بود، دچار شک و تردید شدند و خیلی بدشان نمی‌آمد که مجلس آن را تصویب نکند. در واقع ایشان هیچ گاه اطمینان صد در صد نسبت به برخی مواردی که در دولت تصویب شده بود، نداشتند».

دولت هشت‌سالهٔ محمد خاتمی بر اساس شعار «توسعهٔ سیاسی» برنامهٔ خود را آغاز کرد؛ اما طولی نکشید که مؤلفه‌های گفتمان اصلاحات به ضد خود تبدیل شدند؛ جامعهٔ مدنی با ایدئولوژی‌زدایی مترادف شد، آزادی به مثابهٔ بهانه‌ای برای حذف مخالفان سیاسی کاربست پیدا کرد و گفت‌وگوی تمدن‌ها و تنش‌زدایی که از دیگر مؤلفه‌های این گفتمان بود، با تفسیرهای غلط، در مراحلی دشمن را به جای دوست نشاندن برداشت شد.

دولت اصلاحات در سیاست خارجی نیز بسیار ضعیف عمل کرد. دولت اصلاحات به واسطه برخی قول و قرارهای پنهان، به آمریکا در مقابله با طالبان کمک کرد اما به جای تشکر و دست‌خوش، اتهام عضویت در محور شرارت را دریافت کرد. در همان روزگار - سال‌های ۸۲ تا ۸۴- توافق سعدآباد و پاریس و بروکسل میان ایران و ۳ کشور اروپایی امضا شد که با وجود انجام همه تعهدات از سوی ایران، تعهدات طرف اروپایی کاملاً زیرپا نهاده شد و تقریباً هیچ دستاوردی عاید ایران نشد.

دولت اصلاحات با اعتماد به آمریکا و اروپا، صنعت هسته‌ای ایران را به حالت تعلیق درآورد ولیکن این قبیل اقدامات هیچگاه به لغو تحریم‌ها منتهی نشد. [۵]

باید اشاره کرد که صوفی همچنین حاضر نیست به مردم بگوید که دولت اصلاحات چگونه در اقتصاد ایران، کارنامه "بزرگ شدن دولت" را برجای گذاشت. و چگونه میزان واردات و نقدینگی در این دولت افزایش یافت.

و جالبتر از همه اینکه کارنامه دولتی که رئیس‌جمهورش می‌گفت ما هر ۷ روز یک بحران داریم؛ به لحاظ اقتصادی و امنیتی به گونه‌ای بود که مردم در انتخابات سال ۸۴؛ دیگر هرگز به گزینه‌های اصلاح‌طلب اعتماد نکردند و به گزینه‌ای دقیقا در نقطه مقابل اصلاح‌طلبان رأی دادند.

به این سابقه البته بایستی رخ دادن فتنه‌ها و اغتشاشات بزرگ در هر دو دولت اصلاحات و اعتدال را نیز یادآوری کرد.

لازم به تأکید است چیزی که در انتخابات سال ۱۴۰۰ و دولت سیزدهم، به شدت تهدید کننده فضای عمومی و آینده کشور است؛ جعل سابقه و عنوان از سوی جریاناتی است که یا سابقا در قدرت حضور داشته‌اند و کارنامه موفقی نداشته‌اند و یا با مدعای جوانی اما شور مستانه‌ی رسیدن به قدرت را دارند.

بایستی به مردم عزیز ایران گفت که اولا این جریانات هرگز واجد اعتماد نیستند و ثانیا با توجه به مشکلات کشور که هیچ نوشدارویی به جز کار شبانه‌روزی، بی‌وقفه و در یک کلام جهادی ندارد؛ بایستی به سمتی حرکت کرد که قدرت در دست جریان مدیریت جهادی و صاحب کارنامه قرار گیرد.

جریانی که طی ۳ دهه گذشته هرگز در قدرت نبوده و فقط به صرف رأی خوب مردم در انتخابات‌های قبلی شورای شهر؛ توانست طی دوره‌های دوم، سوم و چهارم شورای شهر تهران؛ بخشی از استعداد خود در رفع مشکلات را به نمایش بگذارد و در یک کارنامه کاملا موفق و بی‌اعتنا به حواشی سیاسی، پایتخت ایران را متحول و فرایندهای زندگی مردم را تسهیل کند.

ضرورت حمایت از این تفکر صرفاً به دلیل رویکرد مدیریت جهادی است زیرا فهم راهبردی می‌گوید مشکلات فعلی کشور و مردم هیچ دارویی جز مدیریت جهادی ندارد. پر واضح است که اگر جز این بود؛ راهبردهای تحلیلی هم رویکرد دیگری می‌یافتند...

***

۱_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/۲۹۳۹۵۸

۲_ mshrgh.ir/۱۰۹۵۹۳۱

۳_ mshrgh.ir/۹۵۰۲۸۵

۴_http://www.etemadnewspaper.ir/fa/main/detail/۱۵۲۲۶۴

۵_mshrgh.ir/۹۲۰۷۹۹

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  28 13
  اصلاح طلبان = گرانی و آشوب
  • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
   14 3
   علیرغم اراده اصلاح طلبان تهوع آور برای مقابله با ولایت فقیه و نابودی نظام جمهوری اسلامی ایران، مردم انقلابی ایران ایشان را با این آرزوهای شان به گور خواهند فرستاد!
  • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
   3 0
   سوال چرا اصلاح طلبان همیشه هراسان و با ترس وحشت از آن فرار میکنند؟ اگر زمان خاتمی اوضاع خیلی خوب بوده و همه چیز عالی بود چرا مردم در سال 84 به طرف اصلاح طلبان و پدر خواندشون هاشمی رای ندادند؟"
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
   5 0
   لیبرال های غربگدا اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری کنند.
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  28 9
  اگر واقعا دوره خاتمی طلایی بود چرا مردم به احمدی نژاد که نقطه مقابل او بود رای دادند؟ شما کاملا روی کوتاه مدت بودن حافظه مردم حساب کرده اید. می خواهی یادت بیاورم خاتمی چه کرد؟ کارهایی مثل دو برابر کردن دلار بدون تحریم! از بین بردن همه سفره آبهای ایران با طرح خودکفایی گندم با افزایش زمینهای زیر کشت غرقابی، نابود کردن صنایع نساجی ایران، خوددارای از هر نوع توسعه پالایشگاهها و تولید بنزین، خودداری از ساخت مسکن! ، کاهش شدید رشد جمعیت، راه انداختن فتنه 78، اعتصابات پی در پی کارگران و معلمان، فاجعه کشتار سمیرم، گرفتن وامهای سنگین از صندوق بین المللی پول بردن ایران تا خرخره زیر بار قرض برای ایجاد رشد اقتصادی کاملا مصنوعی بدون ذره ای افزایش اشتغال و تولید، اعلان جنگ به اسلام و فرهنگ انقلابی و باز کردن راه بی حجابی و روابط آزاد دختر و پسر، لشکرکشی روزنامه های زنجیره ای علیه اصول اسلام و تشیع، به بحران کشاندن کشور با دستگیری کرباسچی و مارین سرویس و استات اویل و کرسنت و توتال، خرید سانتریفیوژ آلوده و افشای آن و.....
  • IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
   14 0
   فاجعه قطار نیشابور با 300 کشته سقوط یاک 40 و جانباختن وزیر و معاونان و نمایندگان - سقوط چندین فروند هواپیمای مسافری -تعلیق و تعطیل هسته ای در قالب قرارداد سعد اباد و پاریس و .......... تا 84 با امضای روحانی دبیر شورای امنیت ملی -قرار گرفتن در محور شرارت بعد از کلی باج دادن به غرب و گفتگوی تمدنها - اعتراف به عدم توانایی هدفمندی یارانه در اخرین مصاحبه - افتضاح یاران شفیق او در شورای شهر اول متشکل از حجاریان و اصغر زاده و ...... که منجر به انحلال از سوی موسوی لاری شد
  • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
   8 0
   در رقابت انتخاباتی سال 84 فیلم تبلیغاتی حجت الاسلام هاشمی بیانگر اوضاع اسفبار دولت اصلاحات بود.
  • IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
   10 0
   افرین. به عنوان کارشناس نساجی لعنت ابدی خداوند بر خاتمی که صنایع نساجی رو نابود کرد و باعث شد ما دانشجویان نساجی که با رتبه های خیلی بالا در دانشگاه امیرکبیر قبول شدیم با بی انگیزگی زیاد درس بخونیم و عممون تلف بشه. لعنت بر اصلاح طلب ها که واقعا افساد طلبن
 • ترجمه DE ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  16 1
  مردم ایران:جیره خوار هایی که حداکثر ده درصد جمعیت کشور رو تشکیل میدن.
 • احمد IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  8 12
  آیا تفاوتی بین شما از چپ وراست وجود دارد؟هر دو گروه شما فارغ التحصیلان مکتب لیبرالیسم از دانشگاههای انگلیس وآمریکائید که در اجرای این مکتب به هم خرده می گیرید هر دوی شما بعد انقلاب از آمریکا وانگلیس برای دلسوزی وکمک برای مردم به ایران آمده وبعضا خانواده های شما هنوز در اسکاتلند وکانادا زندگی می کنند. به چه زبانی بگوییم مکتب لیبرالیستی یعنی نظام برده داری قرن جدید وما از کیفیت اجرای آن شاکی نیستم بلکه با اصل آن وبا فارغ التحصیلان این مکتب که سرمایه اندورزی را مباهات بشری تلقی وتاراج بیت المال مشغولند مخالفیم در مکتب غربی کسی به آسایش نرسیده وفاصله طبقاتی باعث قیام های مارکسیستی در گذشته وشورش های خیابانی حال آمریکاست که نفس مردم را به شماه انداخته.ما از شما غربگداهای چپ وراست بیزاریم.
 • حاجی IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  7 19
  شما غربگداهای چپ وراست در ۱۴۰۰باید حکومت را بدست امثال احمدی نژاد بدید تا نفت یک شبه به ۲۰۰دلار برسه به امثال احمدی نژاد فرصت کاندید شدن نخواهید داد چون از بیکاری وبی خانمانی جوانان وحتی پیرانمان می توانید به اهدافتان برسید احمدی نژاد شخص نیست بلکه عقیده یک ملت است که ما بدون اجرای قوانین غربی می توانیم ما احتیاجی به شما که از غرب آمدید نداریم ما می توانیم.
  • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
   13 5
   الان احمدی نژاد هم خودش یک غربگدا، حامی فرهنگ ابتذال، طرفدار اقتصاد بازار آزاد و ذلیل در مقابل بن سلمان است. احمدی نژاد 84 خیلی وقت است که عمرش را داده به شما. خدا رحمتش کند. آدم خوبی بود و خیلی خدمت کرد. رجال نظام هلش دادند به سمت دره و سقوط کرد.
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  17 8
  مرگ بر افساد طلبان.!!!
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  2 2
  با تغییر روسای جمهور امریکا و ایران ، یک چیز همیشه ثابت است ، وضع سخت معیشتی مردم .
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  7 1
  تفکر اصلاح طلبی یعنی بخور و بچاپ...اگه نخوری بی عرضه‌ای...
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  9 0
  باور کنید اصلاح طلبان مثل بنی امیه می مانند بجز قدرت به هیچ چیزی فکر نمیکنند اگر لازم باشد در شعار در خیابانها علیه امام حسین علیه السلام که سهل است در کربلا اب را هم روی حسین علیه السلام می بندند اینها را باید تار و مار کرد که نژآدی از انها نماند خداوند در دنیا و اخرت این قوم ستم کار را لعنت کند
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  3 1
  مشرق فقط با ید به مردم گفت اصلاح طلبان ناکارامد و ناصالح هستند یا باید به شورای محترم نگهبان هم اینوگفت؟
 • CA ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  2 0
  "خدایا بسه دیگه خسته شدیم" ای کاش یه روزی دو حزب مزور و دوروی اختلاس طلبها و رانتگراها نابود و از صفحه روزگار محو میشدند
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  9 0
  اولا مبلغ، اون هشت سال اصلاحات بعد این هشت سال اصلاحات، فاسدترین دولت بوده، در ضمن این هشت سال هم دولت اصلاحات بوده و زیر بار فشار تحریم هم مدیریت شما رو با دلار 25 هزار تومنی و سکه 11 میلیونی و...دیدیم، کشور رو به عهد پارینه سنگی بردید و مردم رو بدبخت و فلک زده کردید.
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  11 1
  آقا اگر دورهی اصلاحات گل وبلبل بود مردم برای چی به احمدی نژاد رای دادن
 • بیژن IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  8 1
  آقا این علی صوفی اصلاً کسی یادش نیست چیکاره بوده شما اینقدر در موردش صحبت کردید تا یواش یواش خودش هم باورش شده کسیه. اینها آدمهای بی خاصیتی هستن این آقا حتی درزمان وزارتش اگر همه روزنامه ها رو بررسی کنید یه جمله درست وحسابی درمورد عملکردش پیدا نمیکنید حالا شده تحلیل گر مسائل استراتژی کشور؟
 • DE ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  10 0
  جشن بالماسکه که اصلاح‌طلبان برای فرار از پذیرش مسئولیت برپا میکنند هم نجاتشان نمیدهد زیرا خداقل اقوام و آشناهاشون میدونند که اینها یک مشت دروغگو و مزور ونان به نرخ روز خور و ابن الوقت هستند . همه مردم اقوام اصلاحات طلبت دارند یعنی کل مردم این مرفهین بی درد اسلام امریکایی را میشناسند.
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  6 0
  با سلام اصلاح طلبان صرفا برای سنتز کردن انقلاب اسلامی در سپهر سیاسی جمهوری اسلامی ایران دیکته و اشاعه پیدا کرده اند. این جریان حاکمیت سیاسی اسلام و نظام سیاسی ولایت مدار را بر نمی تابد و اساسا توانمندی اسلام برای اداره کشور را نمی پذیرند و با استفاده از مردم سالاری دینی و در عرصه سیاسی کشور بشکل منافقانه سعی در تخریب ارکان نظام سباسی دارند و مدینه فاضله آنها غرب سیاسی است. این یک چالش جدی است و در چله اول انقلاب آثار نامطبوع و ستیزه جویانه جریان اصلاح طلبی نسبت به اسلام و ولایت و مردم کاملا آشکار گردید و در این مدت دشمن را بجای دوست نشانده و مردم را به زنجیر اسارت کشیدند. در بین رسانه ها این خبرگزاری بطور تخصصی و علمی و مستند شاه بیت های ویرانگر آنها را تبیین و افشا می کند. دامنه این رویکرد بایستی گسترده تر شده و در فضای مجازی نیز انعکاس داشته باشد. خطر نفاق و حماقت متمکن این جریان که مرارت فقر و نکبت را به این کشور تحمیل کرده اند فراموش کرد.
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  5 0
  اصلاح طلبان كه اصلا برنامه اى براى اقتصاد نداشتند فقط به مردم وعده دادند پشت سرشان بروند تاانها را مثلا به كره ماه ببرند هوادران نه كرماه را ميشناختند ونه از مشكلات راه اگاهى داشتند نتيجه ان وعده وضع امروز كشورومردم تامردم باورنكنند كس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من وحول افرادى كه اين شعار را ميدهند جمع نشوند وداوطلب رياست جمهورى كه ابن برنامه اقتصادى باورداشته باشد حمايت نكنند واورا به قدرت نرسانند مشكلات اقتصادى درمسير حل قرارنخواهد گرفت
 • زونگل IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  0 1
  جمع کنید این
  • IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
   1 0
   خدا ازاحوال همه آگاهست.!!!
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  1 0
  دزدان بیت المال هر دو جناح را بگیرید اوضاع آروم میشه.
 • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  2 0
  خییییلی پررررررویین بخدا شما، خیییلی
 • علی IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
  3 0
  عجبا.... واقعا اینها وقاحتو پشت سر گذاشتن... ی مشت خائن شارلاتان متقلب دزد جاه طلب وطن فروش منافق اسمشونم گذاشتن اصلاح طلب.... مردم فریب اینا رو نخورید
 • IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  0 0
  وبلاگ نوسی مشرق کجات میسوزه بقول آقای احمدی نژاد اب بریز اونجا که میسوزه
 • US ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  0 0
  مردم نخرید ارزون‌ میشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس