جان بولتون - نمایه

بولتون در کتابش با افسوس خوردن از ناتوانی‌اش در سرنگونی حکومت ایران، می‌نویسد: اعطای مهلت به کشورها برای قطع روابط با ایران پیش از اِعمال مجدد تحریم‌ها، نعمتی از «الله» بود که تهران لیاقتش را نداشت.

سرویس جهان مشرق - کتاب جنجالی جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی ترامپ، تحت عنوان «اتاقی که آن‌جا اتفاق افتاد: خاطرات کاخ سفید [۱] » بالأخره منتشر شد. طی روزهای منتهی به انتشار کتاب، رسانه‌های آمریکایی و به ویژه خبرگزاری‌های منتقد ترامپ، بخش‌هایی از این کتاب را منتشر کردند که نشان می‌داد حاوی توصیفات افشاگرانه‌ای علیه شخص ترامپ و نحوه اداره دولت کنونی آمریکاست.

جلد کتاب «اتاق اتفاق: خاطرات کاخ سفید» نوشته «جان بولتون»  (+) 


سرویس جهان مشرق طی یک مجموعه گزارش، ترجمه فارسی بخش‌هایی از کتاب «اتاقی که آن‌جا اتفاق افتاد» را که در آن‌ها از ایران نام برده شده، خدمت مخاطبان محترم ارائه خواهد کرد. البته افشاگری جان بولتون علیه رئیس سابقش به هیچ عنوان به این معنا نیست که وی تمامِ یا حتی بخشی از حقیقت را بیان کرده است. بولتون نه تنها سیاستمداری به شدت افراطی و جنگ‌طلب است، بلکه به فریب‌کاری و سیاست‌زدگی در آمریکا شهرت دارد. به طور خاص آن‌چه که درباره این مجموعه گزارش باید مدنظر قرار داد، خصومت آشکار بولتون با ایران است؛ کتاب جان بولتون را نیز باید از پشت همین عینک، مطالعه کرد.  بنابراین لازم به ذکر است که مشرق صرفاً جهت اطلاع نخبگان و تصمیم‌گیران عرصه سیاسی کشور از محتوای کتاب جان بولتون این مجموعه گزارش را منتشر می‌کند و دیدگاه‌ها، ادعاها و القائات کتاب مذکور لزوماً مورد تأیید مشرق نیست.

در همین‌باره بخوانید:

››  «سگ هار» سیاست خارجی ترامپ کیست؟

›› بولتون یک نومحافظه‌کار جنگ‌طلب است که اعتقادی به قوانین بین‌المللی ندارد

›› بولتون غده سرطانی کاخ سفید بود

›› هر کس مشاور امنیت ملی ترامپ شود از بولتون بدتر نیست


آن‌چه در ادامه می‌خوانید، قسمت نهم از ترجمه بخش‌های مربوط به ایران در کتاب «اتاقی که آن‌جا اتفاق افتاد» است.  مشرق پیش از این شماری از جنجالی‌ترین ادعاهای کتاب جان بولتون را منتشر کرده است که گزارش آن را می‌توانید از این‌جا بخوانید. همچنین قسمت‌های قبلی مجموعه گزارش کنونی را می‌توانید از لینک‌های انتهای همین گزارش بخوانید.

توضیحاتی درباره کتاب جان بولتون علیه ترامپ [دانلود]

قسمت نهم/

یکی از راه‌های فرار مهم ایران، معافیت‌های نفتی‌ای بود که در زمان ازسرگیری تحریم‌ها در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸، یعنی شش ماه پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، به هشت کشور (تایوان، چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ایتالیا، یونان و ترکیه) اعطا شده بود. تایوان، یونان و ایتالیا به سرعت، خرید نفت از ایران را متوقف کردند. بنابراین طبیعی بود که معافیت آن‌ها تمدید نشود. با این حال، بوروکرات‌های سرسپرده در وزارت خارجه [۲] دلایل متعددی برای تمدید معافیت‌های کشورهای دیگر پیدا می‌کردند؛ می‌گفتند «ولی هند خیلی مهم است» یا «ژاپن خیلی مهم است» و با استدلال‌هایشان می‌خواستند منافع کشورهای «خودشان» را به جای منافع آمریکا به کرسی بنشانند. یکی از بدترینِ این موارد، هند بود، که مانند کشورهای دیگر، نفت ایران را به قیمتی بسیار پایین‌تر از قیمت بازارهای جهانی [۳] خریداری می‌کرد؛ چون ایران برای فروش نفتش مستأصل شده بود [۴] . هند گله می‌کرد که تحریم‌ها به ضررش هستند؛ نه فقط به خاطر این‌که مجبور بود تأمین‌کننده جدیدی برای نفتش پیدا کند، بلکه به این دلیل که فروشنده‌های جدید، اصرار می‌کردند نفتشان را به قیمت رایج بازار به هند بفروشند! قابل‌درک بود که هند چنین گلایه‌ای داشته باشد، اما آن‌چه غیرقابل‌درک بود، این بود که بوروکرات‌های آمریکایی، همدردانه، این گلایه را تکرار می‌کردند.

 

تأسیسات نفتی ایران در حال استخراج از میدان نفتی «سروش» در خلیج فارس (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› نقش چین و هند در دور زدن تحریم‌های آمریکا

›› چگونه تحریم‌ها صادرات نفت را حتی یک قطره کم نمی‌کند؟

›› روحانی اگر «میراث دیپلماسی» می‌خواهد به شرق رو کند

›› ترامپ: هسته‌ای بهانه است، فروش نفت نشانه است

پمپئو میان فشارهای متناقض، گیر کرده و متزلزل شده بود. به علاوه، تردید داشت که کشورهای عربی تولیدکننده نفت واقعاً به وعده‌های خود مبنی بر افزایش تولید برای جبران «فقدان» نفت ایران در بازار در صورت لغو معافیت‌ها عمل کنند؛ که در آن صورت قیمت جهانی نفت بالا می‌رفت. ترامپ که نظراتش هر روز و بر سر هر موضوعی نوسان داشت، به طور فزاینده‌ای روی کفه‌ی «معافیت‌ها را لغو کنیدِ» ترازو فشار می‌آورد. ۲۵ مارس صراحتاً در دفتر بیضی گفت: «آماده لغو آن‌ها [معافیت‌ها] هستم»؛ ۱۲ آوریل گفت: «تحریم‌ها را افزایش دهید؛ به حداکثر برسانید. همین الآن این کار را بکنید؛ به خصوص درباره نفت»؛ و ۱۸ آوریل گفت: «[فروش نفت ایران را] صفرش کنید.» ترامپ در تماس تلفنی‌ای که با پمپئو داشت، بدون ابراز همدردی با «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند، گفته بود: «مشکلی برایش پیش نمی‌آید.» من هم گفت‌وگوی مشابهی را با ترامپ به خاطر دارم که نشان می‌داد برایش اهمیتی ندارد که همپیمانان آمریکا را در جریان تصمیمات مربوط به معافیت‌های تحریمی قرار دهد. پیش از سفر یکی از رهبران خارجی به واشینگتن، که موضوع لغو یکی از معافیت‌ها هم قرار بود در آن مطرح شود، ترامپ یک پیشنهاد آماده داشت: «قبل از این‌که به این‌جا برسد، معافیتش را لغو کنید؛ بعد، من می‌گویم چیزی در این مورد نمی‌دانسته‌ام» و «این کار را اول هفته انجام بدهید. نمی‌خواهم نزدیک [به این سفر] باشد.»

۲۲ آوریل، پس از شش ماه مخالفتِ بی‌پایان، بیهوده و وقت‌گیرِ عده زیادی در دولت، اما با حمایت گسترده جمهوری‌خواهان در کنگره، کاخ سفید پایان معافیت‌ها را اعلام کرد [۵] . بسیاری از اصحاب رسانه که اطلاعاتی خلاف این را از سیستمِ بوروکراسی وزارت خارجه شنیده بودند، غافلگیر شدند. پرسنل نظامی و غیرنظامی آمریکا در منطقه، به‌درستی، برای مدت زمان مناسبی در حالت آماده‌باش قرار گرفتند و ما صراحتاً اعلام کردیم که مسئولیت هرگونه مقابله‌به‌مثل، به عهده ایران خواهد بود. این گام مهمی رو به جلو بود، اگرچه این معافیت‌ها از اول هرگز نباید اعطا می‌شدند. تحریم‌های اولیه، ماه می سال ۲۰۱۸ اعلام و شش ماه بعد اجرایی شده بودند. این مدت برای آن‌که همه طرف‌های ذی‌نفع بتوانند ترتیبات جایگزین را اتخاذ کنند، کفایت می‌کرد. بنابراین بلافاصله بعد از لغو توافق هسته‌ای ایران، تحریم‌ها علیه هرگونه معامله «جدیدی» با تهران باید فوراً اجرایی می‌شدند. شاید استثنا قائل شدن درباره معامله‌هایی که پیشاپیش «معصومانه» با ایران امضا شده بودند، محلی از اِعراب داشت، اما اعطای شش ماه مهلت حتی برای پایان دادن به همین معامله‌ها هم بی‌نهایت سخاوتمندانه بود؛ نود روز هم برای این کار خیلی زیاد بود. اعطای شش ماهِ کامل فرصت، پیش از مجازات کشورها به خاطر ادامه یا امضای قرارداد با ایران، نعمتی از جانب الله بود که تهران لیاقت آن را نداشت. دولت بعدی باید فوراً این رویکرد «منوچین [۶] » [وزیر خزانه‌داری آمریکا] را اصلاح کند تا همه بفهمند تحریم سلاح اقتصادی‌ای است که ما از آن استفاده‌ی مؤثر می‌کنیم، نه ابزاری که از به کار بردن آن احساس گناه کنیم.

 

(از چپ) جان بولتون، مایک پمپئو، دونالد ترامپ، و مایک پنس (معاون اول ترامپ)؛ بولتون نسخه‌ای از این تصویر (مورخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷) را در کتاب خود آورده و زیر آن نوشته است: «دورانی خوش‌تر، اندکی پیش از مراسم تحلیف پمپئو به عنوان وزیر خارجه، در ساختمان وزارت خارجه در واشینگتن، ۲ می ۲۰۱۸» (+)

*          *          *

دسته دیگری از معافیت‌های جنجال‌برانگیز، «معافیت‌های هسته‌ای» بودند که به متحدان غربی آمریکا امکان می‌دادند تا در بخش‌های ظاهراً «غیرنظامی» برنامه هسته‌ای ایران با این کشور، همکاری یا به آن کمک کنند. وزارت خارجه، همان ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ که تحریم‌ها از سر گرفته شدند، با وجود مخالفت‌های شورای امنیت ملی، هفت مورد معافیت هسته‌ای صادر کرد. اگرچه همه این معافیت‌ها به یک اندازه در تشویق ایران به فعالیت هسته‌ای نقش نداشتند، اما معنای سیاسی همه آن‌ها، معنای بدی بود. با نزدیک شدن به موعد انقضای این معافیت‌ها، یعنی ماه می سال ۲۰۱۹، به دنبال توافق سیاسی در داخل دولت بودیم تا دست‌کم چند مورد از این معافیت‌ها را لغو کنیم و مدت زمان بقیه آن‌ها را هم به نود روز کاهش دهیم. تلاش‌های ما آن‌قدری که من امیدوار بودم، ثمربخش نبودند، عمدتاً به این دلیل که وزارت خارجه یک جنگ خندقی را به راه انداخته بود تا هرچه می‌تواند معافیت‌های بیش‌تری را حفظ کند. با این وجود، اوایل ماه می، توانستیم دو معافیت را لغو کنیم (که تعداد معافیت‌ها را به پنج رساند) و مدت زمان و گستره‌ی همه معافیت‌های باقی‌مانده را نیز محدود کنیم.

پیش از رفتن من [از دولت]، کانون مقاومت در برابر لغو معافیت‌ها، به منوچین و وزارت خزانه‌داری منتقل شده بود. استدلال آن‌ها این بود که لغو معافیت‌ها به منافع مهم چین و روسیه آسیب وارد خواهد کرد و بنابراین باید معافیت‌ها را تمدید کنیم. من، منوچین و پمپئو، ۲۵ جولای، در دفتر بیضی و در حضور ترامپ در این‌باره بحث کردیم؛ نگرانی منوچین درباره چین و روسیه به تلاش‌های من برای افزایش فشار بر ایران چربید؛ پمپئو در این جلسه عمدتاً ساکت بود.

در همین‌باره بخوانید:

›› اتاق جنگ آمریکا علیه ایران کجاست و در رأس آن چه کسانی هستند؟

*          *          *

ترامپ اغلب گلایه می‌کرد که همه از سراسر دنیا می‌خواهند با او مذاکره کنند، اما به دلایل نامعلومی هرگز موفق نمی‌شوند. بنابراین جای تعجب نبود که بالأخره به فکر باز کردن باب مذاکره با ایران افتاد. جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، طی چند مصاحبه در نیویورک گفته بود که ترامپ می‌خواهد مذاکره کند، اما من، بی‌بی نتانیاهو [نخست‌وزیر اسرائیل] و محمد بن سلمان (ولیعهد سعودی)، به جای مذاکره، می‌خواهیم رژیم آیت‌الله‌ها را سرنگون کنیم. که ای کاش می‌شد [۷] . علاوه بر این، [از نظر ترامپ] حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، می‌خواست با ترامپ مذاکره بود؛ پوتین می‌خواست مذاکره کند؛ همه می‌خواستند با ترامپ مذاکره کنند، اما یک نفر داشت مانع می‌شد. البته واقعیت این بود که نه پوتین و نه روحانی هیچ‌کدام برای تماس با ما تلاشی نکرده بودند؛ ظریف و افراد دیگری که با رسانه‌ها صحبت می‌کردند، داشتند با غرور کاذب [و توهمات] ترامپ بازی می‌کردند.

 

«جان بولتون» : آمریکا باید حکومت ایران را پیش از جشن چهل‌سالگی‌اش سرنگون کند [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› «جان مک‌کین» هم آرزوی سرنگونی نظام ایران را به گور برد

›› مرگ بوش؛ پیرترین رئیس‌جمهور آمریکا آرزوی تغییر حکومت ایران را به گور برد

›› «سگ هار» سیاست خارجی ترامپ کیست؟

›› بولتون یک نومحافظه‌کار جنگ‌طلب است که اعتقادی به قوانین بین‌المللی ندارد

›› طرفداران «تغییر رژیم» ترامپ را محاصره کرده‌اند

جدیدترین شکل این بازی، که «کیم جونگ‌اون» [رهبر کره شمالی] آن را به حد اعلا رسانده بود، این بود که از مشاوران ترامپ انتقاد می‌کردند، احتمالاً با این هدف که ترامپ را متقاعد کنند تنها از دستش خودش کاری برمی‌آید. ایران، کوبا و کره شمالی، هر سه، اواخر ماه آوریل، یک بار دیگر این ترفند را امتحان کردند و همه شواهد حکایت از آن داشت که این تاکتیک همه‌گیر خواهد شد. این رویکرد، کاملاً زیرکانه بود، چون ترامپ هم دقیقاً همین فکر را می‌کرد [که مشاورانش دارند جلوی پایش سنگ می‌اندازند]. چیزی که نمی‌توانست بپذیرد، این بود که این دشمنان می‌خواهند با خود او صحبت کنند تا به توافقی بهتر از نظر خودشان دست پیدا نکنند؛ و برای این ترجیح می‌دهند با مشاوران مزاحمش وارد مذاکره نشوند. پیش خودم فکر کردم، این واقعیت را حتماً روزی که می‌خواهم دولت را ترک کنم به ترامپ خواهم گفت؛ روزی که هر لحظه داشت نزدیک‌تر می‌شد.

ترامپ در ملاقاتی که ماه آوریل با «آبه» [نخست‌وزیر ژاپن] در کاخ سفید داشت، گفت نه من [بولتون] و نه پمپئو، روابط چندانی با ایران نداریم، و خود او [ترامپ] هم هیچ رابطه‌ای با ایران ندارد، اما آبه با ایران رابطه دارد. نهایتِ درک ترامپ از ژئوپلتیک بین‌الملل همین بود. شاید در بازار املاک و مستغلات نیویورک [که شغل اصلی ترامپ است] این‌گونه است. الآن که دارم به گذشته نگاه می‌کنم، می‌بینم این اظهارات ترامپ اولین نشانه‌ای بود که نشان می‌داد ترامپ مأموریتی برای آبه در نظر دارد؛ مأموریتی که البته به هیچ عنوان نمی‌توانست پایان خوشی داشته باشد. اما به هر حال، بحث درباره این مأموریت هم خیلی به جایی نرسید. ترامپ (که به خاطر اخبار خوشایند اقتصادیِ آن روز صبح، هنوز در آسمان‌ها سیر می‌کرد) موضوع را تغییر داد و به خاطر تلاش «جروم پاول [۸] » رئیس «فدرال رزرو» [بانک مرکزی آمریکا] برای افزایش نرخ سود، او را «رئیسِ احمق فدرال رزرو» توصیف کرد.

 

پاسخ‌های رهبر ایران به پیام‌های ترامپ در دیدار با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن؛ ۲۳ خرداد ۹۸ [دانلود]

 

با این حال، ۳۰ آوریل، ترامپ در تماسی تلفنی با مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، دوباره مسئله [میانجیگری میان آمریکا و ایران] را پیش کشید و مکرون را (که جانش برای توافق هسته‌ای ایران در می‌رفت) تشویق کرد تا از این فرصتی که ظاهراً آمریکا فراهم کرده، استفاده کند. ترامپ تقریباً تنها کسی در میان رهبران جهان بود که هرگز این تلاش‌ها برای مذاکره با ایران را به منزله تضعیف موضع کلی ما نمی‌دانست؛ در حالی که دیگران، چه دوست و چه دشمن، دقیقاً همین برداشت را می‌کردند. نمی‌توانست جلوی خودش را بگیرد؛ می‌گفت: «من آدمِ مذاکره‌ام، دوست دارم مذاکره کنم.» «راهبرد کلان» در دولت ترامپ این بود.

*          *          *

همزمان، ایران در حال تدارک عملیاتی بزرگ علیه منافع آمریکا در خاورمیانه بود. شورشیان حوثی [انصارالله] یمن و گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی را به موشک‌ها و پهپادهای پیشرفته‌تری‌ مجهز کرده بود. نیروی قدس، که عملاً مؤسس حزب‌الله لبنان است، حامی مهمِ رژیم اسد در سوریه بود؛ و هم بیروت و هم دمشق، از قابلیت‌های نظامی فزاینده‌ای که تهران در اختیارشان قرار می‌داد، بهره می‌بردند (دست‌کم وقت‌هایی که اسرائیل محموله‌های نظامی ایرانی‌ها را با حملات هوایی مکرر در سوریه، و بعداً عراق، نابود نمی‌کرد). ایران همچنین کمک‌های خود به طالبان [۹] را نیز گسترش داد [۱۰] ، و یک بار دیگر ثابت کرد، تا زمانی که منافع ملی‌اش حکم کند، در حمایت دولتی از تروریسم قائل به «فرصت‌های برابر» است و میان [گروه‌های تروریستی] شیعه و سنی فرق نمی‌گذارد.

پنتاگون در واکنشی تدافعی، تجهیزات نظامی آمریکا در منطقه را افزایش داد؛ از جمله با تسریع اعزام ناوگروه تهاجمی تحت رهبری ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» به خاورمیانه. ۵ می، بیانیه‌ای عمومی هم در توضیح این اقدام صادر کردیم که به نام من منتشر شد [۱۱] . صدور این بیانیه، رسانه‌ها را شوکه کرد؛ نمی‌دانستند چرا بیانیه را پنتاگون صادر نکرده است. جواب این سؤال چه بود؟ «دانفورد [۱۲] » [رئیس وقت ستاد مشترک ارتش آمریکا] با من تماس گرفت و گفت: «سلام جناب سفیر [۱۳] ؛ کارمان گره خورده.» مشکل این‌جا بود که نمی‌توانست بیانیه پنتاگون را از پیچ‌وتاب بوروکراسی کاخ سفید عبور دهد؛ که مثل بقیه دولت هر روز دست‌وپاگیرتر می‌شد. دانفورد چند روز بعد به من گفت: «ما یک ضرب‌المثل داریم: در جنگ، گاهی کارهای ساده، دشوار می‌شوند.» من خوشحال بودم که توانسته‌ام کمک کنم. جواب سؤال رسانه‌ها همین بود.

تصویر ماهواره‌ای از تعقیب ناوگروه آمریکایی آبراهام لینکلن توسط قایق‌های سپاه پاسداران ایران در تنگه هرمز در اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ (جزئیات بیش‌تر(+)

در همین‌باره بخوانید:

›› ماجرای «یورش فوجی» قایق‌های سپاه پاسداران به ناوگروه آبراهام لینکلن آمریکا

تنش‌زایی‌های ایران به هیچ عنوان نتیجه تصمیم‌گیری‌های بداهه توسط فرماندهان میدانی نیروی قدس نبودند، بلکه اقدامی نظام‌مند و تدریجی در جهت سیاستی بود که ایران نام آن را «مقاومت حداکثری [۱۴] » مقابل فشارهای آمریکا گذاشته بود. این تغییر استراتژی ایران و اقدام این کشور در تقویت مستمر گروه‌های تروریستی و دیگر نیروهای وابسته‌اش، به وضوح نشان می‌داد که انجام هر اقدامی توسط آمریکا که نشان از تضعیف اراده واشینگتن داشته باشد، چه‌قدر خطرناک است؛ چراکه موجب می‌شد تهران تصور کند دست برتر را دارد. طی چهار ماه بعد، رفتارهای دمدمیِ ترامپ این خطر را ملموس‌تر کرد.

در همین بین، روحانی، ۸ می، اعلام کرد ایران شصت روز دیگر اقدام به نقض چهار بند کلیدی در توافق هسته‌ای خواهد کرد؛ بندهایی که: (۱) ذخیره اورانیوم غنی‌شده با غنای پایین (برای مصارف رآکتور) را به ۳۰۰ کیلوگرم محدود می‌کردند؛ (۲) ذخیره آب سنگین را به ۱۳۰ تُن محدود می‌کرد (و ایران را موظف می‌کرد مازاد آن را به کشورهای دیگر بفروشد)؛ (۳) سطح غنی‌سازی اورانیوم آن به ۳/۶۷ درصد ایزوتوپ U-۲۳۵ محدود می‌کرد (یعنی مانع از حرکت ایران به سمت غنی‌سازی با درصد بالاتر و مناسب برای سلاح هسته‌ای می‌شد)؛ و (۴) تبدیل رآکتور آب سنگین اراک به رآکتور تولیدکننده پلوتونیوم را ممنوع می‌کرد (چراکه می‌توان از پلوتونیوم به جای اورانیوم غنی‌شده به عنوان ماده شکافت‌پذیر در سلاح‌های هسته‌ای استفاده کرد) [۱۵] . روحانی همزمان با ارسال نامه‌ای به پوتین، تهدید کرد که از پیمان منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای (NPT) خارج خواهد شد؛ که چرخش جالبی در موضع کشوری به حساب می‌آمد که مدعی بود به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست [۱۶] .

چهار محدودیتی که ایران قصد داشت کنار بگذارد، محورهای اصلی توافق هسته‌ای محسوب می‌شدند. اگر برنامه هسته‌ای تهران واقعاً ماهیت غیرنظامی داشت، نیازی به نقض هیچ‌یک از این محدودیت‌ها نبود. تنها توضیح منطقی برای این تهدید روحانی، تلاش ایران برای کوتاه کردن «زمان گریز [۱۷] » به منظور دستیابی به اورانیوم با غنای بالا و آغاز ساخت سلاح‌های هسته‌ای بود. اخاذی‌های روحانی و متعاقب آن، گام برداشتن ایران در مسیر ساخت سلاح‌های هسته‌ای، توجه اروپایی‌ها را جلب کرد. اگرچه این واقعیت‌ها می‌توانست چشم انگلیس، فرانسه و آلمان را باز کند، اما این اتفاق نیفتاد. سه کشور اروپایی از «اولتیماتوم» روحانی به خاطر لحنش انتقاد نمودند، اما از محتوای اظهارات وی چشم‌پوشی کردند [۱۸] .

در همین‌باره بخوانید:

›› اروپا تهدید کرد؛ ترامپ تحریم/ بازتاب پاسخ ایران به بدعهدی هسته‌ای آمریکا


آن‌چه خواندید، قسمت نهم از ترجمه بخش‌های مربوط به ایران در کتاب «اتاقی که آن‌جا اتفاق افتاد» نوشته جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی ترامپ، بود. قسمت‌های بعدی این مجموعه به زودی در اختیار مخاطبین محترم قرار خواهد گرفت.  قسمت‌های قبلی مجموعه گزارش کنونی را می‌توانید از لینک‌های زیر بخوانید:

›› خروج آمریکا از برجام و تحریم سپاه پاسداران کار من بود

›› عجله مکرون برای امضای یک «توافق جدید» به جای برجام

›› هدف من و نتانیاهو تغییر رژیم ایران بود/ مکرون مأمور ترامپ در برجام است

›› آیا روسیه خواهان خروج ایران از سوریه بود؟ / چرا بولتون نمی‌خواست ترامپ را با پوتین در یک اتاق تنها بگذارد؟

›› ترامپ گفت «کار ترکیه را تمام کن» / آیا پوتین از حملات اسرائیل به مواضع ایران در سوریه خبر داشت؟

›› داغی که سقوط پهپاد آمریکایی به دل بولتون گذاشت/ جزئیات استعفای «سگ دیوانه» از پنتاگون

›› جزئیات سفر ترامپ به پایگاهی که ایران موشک‌باران کرد

›› جزئیات تحریم سپاه پاسداران/ شورای امنیت باید قطعنامه حمله نظامی به ایران را صادر کند

همچنین برای مطالعه ترجمه‌های قبلی مشرق از کتاب‌های مهم بین‌المللی، از جمله توصیفات قبلی درباره اوضاع داخلی دولت ترامپ، می‌توانید به کتاب‌خانه مشرق مراجعه کنید.


[۱] The Room Where It Happened: A White House Memoir Link

[۲] منظور بولتون، حضور نمایندگان کمپانی‌ها یا کشورهای مختلف در وزارت خارجه است که منافع آن کمپانی‌ها یا کشورها را به منافع ملی آمریکا ترجیح می‌دادند.

[۳] Iran keeps crude prices in Asia at wide discounts against Saudi oil in January Link

[۴] Iran is desperately trying to save its oil market share ahead of US sanctions Link

[۵] U.S. to end all waivers on imports of Iranian oil, crude price jumps Link

[۶] استیون منوچین لینک

[۷] Zarif: B-Team targeting Iranian people with economic terrorism Link

[۸] جروم اچ. پاول لینک

[۹] Iran’s cooperation with the Taliban could affect talks on U.S. withdrawal from Afghanistan Link

[۱۰] Pompeo accuses Iran of undermining Afghanistan peace efforts Link

[۱۱] Statement from the National Security Advisor Ambassador John Bolton Link

[۱۲] Joseph Dunford Link

[۱۳] بولتون پیش از آن‌که مشاور امنیت ملی ترامپ شود، در آخرین سِمت دولتی‌اش بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ سفیر آمریکا در سازمان ملل بود.

[۱۴] ‘Maximum pressure’ has produced ‘maximum resistance’, says Iran’s Araqchi Link

[۱۵] Iran announces it will stop complying with parts of landmark nuclear deal Link

[۱۶] Kremlin: Russia warned Iran against withdrawing from nuclear non-proliferation treaty Link

[۱۷] حداقل زمان لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای بدون آن‌که جامعه جهانی متوجه شود.

[۱۸] European powers reject Iran’s nuclear ‘ultimatums’ Link

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 97
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 36
 • بوکسور کهنه کار IR ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  جان بولتون تو میمیری و استخوانهایت در قبر پوسیده میشوند اما جمهوری اسلامی همچنان به راه خود ادامه خواهد داد.
  • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   34 20
   00:18 حالا تا قبل اینکه این بمیره چون سیبیلاش خیلی رو اعصابه اگه آدرسی چیزی ازش دارین بمن بدین، یکم داروی نظافت دست دوم دارم براش بفرستم بزنه به سیبیلاش تموم شه بره!!!!!
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   1 19
   سلام به سلاح خودت است نه..
  • بچه گوساله نوپا FR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   خود دولت ایران چیزی از حیاتش نمونده
  • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   11 0
   بچه گوساله‌ی نوپا، گوساله‌ها رو زودتر سر میبرند! خخخخخخخخخخ چه فکری با خودش کرده؟!
  • IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
   57 2
   ۱۱:۵۴ دقیقا
 • F35 US ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  رژيم ايران كه با يه تيكاف F35 سرنگونه ، اين كري خوندناي بسيجياشونم كه فقط تو كامنتاي مشرقه ، نيروي گولاخ دلتافورس ارتش آمريكا رو كه از نزديك ببين . . . خخخ .
  • محمد حسینی IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   35 5
   شتر در خواب بیند پنبه دانه آقای به ظاهر تئوریسین اگه اینقدر آمریکای شما قوی هستش چرا تا حالا غلطی نکرده؟؟؟؟
  • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   46 10
   دیدیم این نیروی گولاخ دلتا فورستون جلوی شن های طبس نتونستند دوام بیارند.
  • موشک قیام IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   31 17
   جناب F35 واسه خروجتون از منطقه کافیه بیست سی تا موشک به اون پایگاه های حساستون شلیک بشه اونوقت میبینیم که کی با ترس و گریه فرار میکنه ناله های سربازاتون تو عین الاسد یادته اونوقت ببین کی کری میخوانه قدرت آمریکا فقط تو فیلم های هالیوودی به همراه سلبریتی های گردن کلفت دیده میشه اما تو حقیقت جرات رویارویی با ما رو ندارین
  • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   15 1
   میتونستید غلطی کنید تا حالا یه غلطی میکردید
  • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   15 3
   خدا شما وطن فروشان را هدایت کنه . جمهوری اسلامی انشاالله هزاران سال می ماند. اف ۳۵ هیچ غلطی نمی تواند بکنه . پیشرفته ترین هواپیمای آمریکا را تو خلیج فارس زدیم
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   11 1
   ان شاءالله کرونا ویروس باعث نابودی امپراطوری شیطان بزرگ و ایجاد نظم نوین جهانی خواهد شد.
  • DE ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   12 1
   باز این خلابان افه 35 خودش رو مسخره کرد .این بدبخت اینقدر احمقه اینقدر احمقه که فکر میکنه اطلاعات نظامیش بیشتر از سازمان سیا و یا ارتش امریکا در مورد ارتش و تسلیحات امریکاست مثلا این درپیتی فراری میدونه میشه با یک موشک ایران را ساقط کرد ولی امریکا نمیدونه !!!خخخ واقعا چقدر بیسواد احمق و نوکر کاسه لیس دور احمق های درجه یک کاخ سیاه جمع شده اند برای استخوانهای ته سفره.
  • محسن IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   9 1
   خوشگله تو کدوم جنگ تا حالا با یه جنگنده یه کشور رو فتح کردن؟؟ معلومه سنت کمه و دلتا فورس آمریکا رو از تو بازی کالاف یاد گرفتی وگرنه میدونستی دلتا فورس اصلا کارش اینا نیست و دشمن اصلی ایران سنتکام هست که اونم هیچی نیست راستی ویتنام با دست خالی هشت هزار جت آمریکا رو نابود کرد ایران دیگه..... پس هیچی نگو
  • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   5 1
   گندهاتون دارند میگن هیچ غلطی نتونستیم بکنیم .
  • فهیم IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   4 1
   F 35: بچه مزدور ؛ ظاهرا فیلم آمریکایی زیاد تماشا می کنید، شبها زود بخواب و قبل از خواب یک لیوان شیر هم بنوش...
  • IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   5 1
   هنوز قدرت نیرو های سپاه قدس را درست و حسابی نفهمیده اید .به موقعش می فهمی که سردار قاآنی یعنی خود خود حاج قاسم .ضمنا به دوام ظلمتان قره نشوید که کار خدا در جریان است و مهلت دنیائی امثال شما رو به پایان . اللهم عجل لولیک الفرج
  • IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   4 1
   فعلا F35 هاتون یکی پس از دیگیری دچار نقص فنی شدن و چند تاشون هم ظاهرا سقوط کردند که آمریکایی ها از ترس از دست دادن بازار فروش اخبارش رو سانسور کردند.در ضمن پدافند هوایی ما چنان پیشرفته است کهF35 یا هر کوفت و زهر مار دیگه قبل از بلند شدن از هر باند فروگاهی نابود میشه.توی مزدور وطن فروش هم زیاد دلخوش به این هوچی گری آمریکایی ها نباش چون آمریکا تمام هیمنه اش هارت و پورت است اما از دورن تهی است.
 • جاویدایران US ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  20 18
  باز دارن ایران رو شلوغ میکنن، باز چند روز باید حرص بخوریم، نتیجه عقب نشینی در حکم قضایی نتیجش میشه این، اینا خیال میکنن موفق شدن با توئیت پیروز بشن پس چرا به خیابون نیان و شانسشونو امتحان نکنن؟! این تصمیم گیری ها اشتباه محضه، اگر حکمی داده شده دیگه حیثیتی میشه و نباید عقب نشست چون پیام ضعف رو به مخالفان ارسال میکنه، اونم مخالفان حکومت ایران که از کم عقل ترین هاهستن وفقط زبان زورمیفهمن،متاسفانه تصمیم گیری های اشتباه رو دارم میبینم در بعضی امور.
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  8 17
  اتاق اتفاق فقط اونجاش که می خواند قیمت دلار رو تعیین کنند، 4200 خیرش رو ببینی
 • IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  23 9
  بهتر بود اسم کتاب رو میگذاشتن، بولتون در هپروت یا چند تن دروغ و یا پس از مصرف شیشه...
 • عبدالله مومن IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  17 7
  مردک قرمدنگ متوهم
  • NL ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   1 4
   عیب های خودتون نزارید رو دیگران .دگه دورانتون تمام
 • اشنا IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  14 20
  کم کم انشاالله ایران داره حرکت میکنه به سمت اینکه واقعا بشه سپاه حضرت مهدی البته به اندازه ی وسع و در اینده اگر اکثریت مردم ایرانتمایل نداشته باشند به ظهور حضرت مهدی و ما ظهور را بخواهیم ما با دموکراسی مخالف نخواهیم بود ولی همه ی قدرت نظامی و تجهیزات نظامی و رسانه ایی و امنیتی جدید و همچنین اکثریت مطلق سرمایه ی کشور باید از ان مومنان منتظر المهدی باشد . و دموکراسی کنترل شده هم می تواند باشد . و البته باید عرض کنم امریکا چه تحریم تسلیحاتی علیه ایران را تصویب کند و چه نکند انشاالله به ضرر اکثریت مسئولینشان خواهد بود و انشاالله به نفع سپاه حضرت مهدی خواهد بود .
 • IR ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  18 18
  آدم کینه ای تر و احمق از این بولتون در دولت آمریکا نبوده . آدم متوهمی که بالاخره با واقعیت ایران مواجه شد. حالا برو آب زیر این کاش را بخور. همین آقا نبود که سراسیمه سراغ بن حمد قطری که در آمریکا بسر میبرد رفته بود تا از حزب الله بخواد دیگر ادامه ندهد . در جنگ سی و سه روزه . برای جلوگیری از اضمحلال اسرائیل .
 • IR ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  24 14
  آرزویی که با خودت به گور خواهی برد سگ کثیف.
 • عبدالله IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  23 12
  انشاء الله با همین حسرت ساقط کردن حکومت جمهوری اسلامی ایران به جهنم خواهی رفت جناب بولتون!!!
 • IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  20 5
  بولتون در کتابش با افسوس خوردن از ناتوانی‌اش در سرنگونی حکومت ایران، می‌نویسد: اعطای مهلت به کشورها برای قطع روابط با ایران پیش از اِعمال مجدد تحریم‌ها، نعمتی از «الله» بود که تهران لیاقتش را نداشت.آدم می مونه چی بگه آخه شما از خدا پیغمبر چیزی می فهمید جانیان بالفطره
 • احمد IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  11 5
  مشکل بولتون این است که خود را عقل کل میداند!! دقیقاً به همین دلیل واقعیت های موجود را نمیبیند و به کشورهای همپیمان آمریکا که با او همفکر نیستند، ایراد میگیرد. بعنوان مثال تمامی کشورها از موقعیت برتر ایران در منطقه اطلاع دارند اما بولتون میخواهد این توانمندی ایران کوچک و ناچیز نشان دهد و این در حالی است که هم پیمانان آمریکا از جمله کشورهای اروپایی فهم دقیق تری از توانمندی های ایران دارند اما بولتون نمیخواهد این موضوع را بفهمد. این نفهمی بولتون باعث شده پوشالی بودن قدرت آمریکا در دنیا محسوس تر از گذشته باشد.
 • IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  14 9
  سگ وحشی، اصلا ارزش جواب دادن نداری... برو بمیر. چقدر عوضی هستی که عوضی ای مثل ترامپ تو رو دور انداخت
 • IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  6 7
  گنده سیبیل.
 • SE ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  13 6
  سبیل تو را میشود اره کرد و حکومت ایران را نمیتوان سرنگون یا مطیع کرد. پایان شما را هم ایران رقم خواهد زد
 • IR ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  9 7
  مردک احمق بزرگتر از تو آرزوی سرنگونی ایران رو به گور بردن و آرزو به دل موندن ! تو که عددی نیستی
 • وحید IR ۰۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  10 7
  همه سردمداران مستکبر آمریکای کثیف این آرزو رو به گور خواهند برد
 • IR ۰۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  10 14
  نعمتی که شما میخواستید عطا کنید در جمله دوم شما نهفته هست آقای بولداگ
 • IR ۰۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  14 6
  سگ سیبیلو به زودی شکار می شی
 • IR ۰۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  14 6
  حالم از قیافه اش بهم میخوره. الله جواب کفاری چون شما را خواهد داد.
 • رحمن IR ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  16 6
  بولتون یک احمق تمام عیار است.او مأمور مغز شرور و بیمار خود است
 • IR ۰۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  9 6
  با دیدن آرزوی بیجای بولتون در سرنگونی ، یاد ضرب المثل بجای خودمون افتادم که شتر در خواب بیند پنبه دانه ، گهی اف اف خورد گه دانه دانه
 • حسین IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  7 11
  نگران نباشین این مسئولینی که ما داریم خود به خود تا سال دیگه مردم رو نابود می کنن
 • IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  11 9
  بعضی از دشمنان خدا، علاوه بر عذاب اخروی، در این دنیا نیز گرفتار عذاب می‌شوند. جان بولتون، یک کافر حربی و دشمن محض اسلام بوده که با اینکه مانند یک سگ هار از طرفش اربابش ترامپ طرد شده، همچنان خوی پلید و نحس خود را حفظ کرده است. بشارت باد بر او و اربابانش عذاب سخت الهی.
 • IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  6 16
  تو هم عاقبت خوراک موریانه ها خواهی شد و آرزویت را به گور می بری
 • امیری IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  5 5
  برسه بدست مذاکره کنندگان قهرمان.
 • NL ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  7 5
  شیطان عیبشو میزاره روی دیگران ،این از بارز ترین خصوصیات شیطانه
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  6 5
  JHON BOLDOG...........
 • علی IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  5 7
  بولتن بسیار متوهم بود البته سن بالایی دارد و نهایتا ۱۰ سال دیگر زنده باشد با نباشد اما این را میدانیم که خواهد مرد و خواهد پوسید در قبر و خوراک مور میشود و جمهوری اسلامی سالها به راهش ادامه خواهد داد، اهورامزدا خودش حافظ این کشور مقدس است آقای بولتن....
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  1 3
  سلام کن کاری جامعه انسانی باعس شده .. خائن مثله تو جولون بده..
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  5 4
  سلام بولتون کار هر کس نیست کشور چرخوندن.. تو هم خودت را تو کفن میکنی
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  3 4
  سلام شما با کشور ما نمیتوانید در بیفید ابادی اوردی حالا برو گم شو.. این سیاست بد از ...تاسوعا است..
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  4 1
  سلام شما با کشور ما نمیتوانید در بیفید ابادی اوردی حالا برو گم شو.. این سیاست بد از ...تاسوعا است..
 • الهی IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  6 2
  جان بولتون جان مک کین آرزوی سرنگونی نظام ما را دارند اولا آرزویشان با خودشان به گور می ره از کجا معلوم رژیم نژادپرست آمریکا سقوط نکنه
  • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
   5 0
   مک کین پارسال سقط شد
 • رضا زنده دل IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  6 1
  الحمدالله رب العالمین که ما به لطف و عنایت حضرت دوست با رهبری فرزانه این پیر حکیم و بنده موحد خدا سیدعلی( جانم فداش) از نعمت تخفیف تحریمها استفاده نکردیم .لطف بفرمائید همه تخفیف های تحریم که بزعم شما نعمت الهی بود رو واسه خودتون بزارید.بزارید واسه زمانی که اسرائیلیهای غاصب زمان فرار از دست مجاهدان ایرانی ناچارن دریای مدیترانه رو بالاجبار شنا کنن .
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  3 2
  سلام اگر تو حیله گری بولتون.. من حیل گر محشورم..
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  1 2
  همین الان هم سرنگون شدست داره بازی درمیاره
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  2 1
  سلام در کشوری که نادان به توانگر نگاه نمی کنتد‌‌ به دانای اهله کعنا خطا نمیکند.. پس مردم زیرک هستند... شما توانگر شو
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  5 1
  جان بولتون اخمو لجباز عقده ای مسئول اسبق دولت تروریست امریکا در حکومت ترامپ ددمنش...... همانند دیگر دوستانش مثل بریان هوگ صهیونیست و پمپئو ریسس سیا امریکا این جان بولتون ملعون ضد ایرانی را خدا زمین گیر کرده هرچه توطئه کردند روسیاه تر شدند واین اواخر عمرش از عصبانیت ناکامی و شکست هایش نقشه های شومش بر علیه ایران اسلامی خواهد مرد ودق میکند همرا دولت علیل ترامپ تک دوره ای روانه زباله دان تاریخ میشوند ....
 • رحیم IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  4 1
  مرتیکه یانکی بی هویت.
 • داود IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  5 1
  این حیوان که تمام عمرش را برای یاوه گویی و دشمنی علیه ایران گذاشته . پس چه وقت برای خودش زندگی کرده .مردک بیچاره.
 • US ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  3 5
  مرگ رفسنجانی و شهادت سردار سلیمانی خیال کسانی را که قصد براندازی دارند را راحت کرد زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  6 1
  نقطه اشتراک تمام سران طاغوت ازنمرود وفرعون الی هتلر ترامپ جان بولتن 1_توهم خدا بودن برای عالیمان 2_فساد در روی زمین دنیا باید بدانند ابلیس هرازچندگاهی بصورت قالب انسانی برای امتحان مردم دنیا به شکل انسانهای مانند فرعون _هیتلر_جان بولتن درمی آید تابدانند کی طرفدار حق است وکی طرفدار باطل ودین الهی
 • IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  2 0
  جان بولتون احمقترین ادم امریکاس
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  4 1
  تا هر چه زودتر به درک واصل بشه اون وقت کاشکیش شنیدن داره . الناس نیام ، اذا ماتوا انتبهوا .
 • DE ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  4 0
  کتاب جان بول تون سگ سبیل: امریکا لیاقت نداشت نعمت «تخفیف برخورد ایران با امریکا» را دریافت کند/ ای کاش توانسته بودم رژیم ایران را سرنگون کنم اما افسوس و هزاران زرشک که کاپیتالیسم داره سرنگون میشه و بزودی سگهایی نظیر منِ سگ سبیل از داخل قبر رُشتِ ریشه های تربچه را شاهد خواهند بود / ترامپ این احمق درجه یک قمار باز هم توهم داشت که همه می‌خواهند با او موزوکره کنند او هم مانند دیگر احمق های درجه یک کاخ سیاه دوزاریش کجه کجه
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  3 0
  مرگ بر ترامپ وپمپئو وبولتون.!!!
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  3 0
  سلام، این احمق فکر میکنه دنیا با خاله بازی اینها در کاخ های ظلم شان میگرده نمی دونه اگر گوشه ای از قدرت خدا ظهور کنه و یا کمی مردان خدا متحد باشند هیچ اثری از این ها بر روی کره زمین نخواهد بود
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  1 0
  چراغی را که ایزد برفروزد هرآنکس پف کند بولتون بسوزد
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  1 0
  این جاسوس بد یهودی صهیونیست و دوست مریم بانو . چه غلطا میکنه .. بی شعور امریکا و امثال تو لیاقت و ارزش کتاب نوشتن ، و این مهملات به هم را در مورد ایران ۷ هزار ساله ،،،، ندارید
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  2 0
  حالا یه زری زد توهم تیتر کن.... شکر خورد گفت
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  1 0
  سلام چه خوشتان بیادچه بدتان بیادچه نظر من رابگذاریدچه نگذارید تحریم های ظالمانه وناجوانمردانه استکبارجهانی ستون فقرات اقتصاد کشورمارا به هم ریخت . این دولت وآن دولت هم ندارد ازاین وزرا وکابینه درایران کارکشته تر وبا تجربه ترنداریم ونخواهیم داشت بایدبه فکرچاره رابطه با چین باشیم وراه دیگری وجودندارد
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  2 2
  مرگ بر آمریکا و منافقین.
 • یک دانشجوی پسر phd IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  3 0
  شما کثافتها (امریکاییا) با ترور شهید عزیزمان قاسم سلیمانی و همراهانش خون مارو تا ابد به جوش اوردیدچون ایشان نماد غرور وافتخار ایرانیها فارغ از هر حزبو جناحی بود اشغالا به خون پاکشون قسم مشکلات داریم ولی از انتقام دست بر نمیداریم چون حاج قاسم یک ایرانی بود که مخلصانه شهید شد ونه مثل مسئولان دزد با عث نفرت مردم همین الان ما اماده ایم تا انتقامشو از ترامپ مستهجن بگیریم به خدا قسم ایران هیچ وقت اجازه نمیده بیگانه د ر کشورش بیادوراحت باشه تاریخ اینو گفته
 • بسیج خدایی IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  2 0
  اقای f35ایران درسته موشک هسته ای نداره ولی فقط کافیه همین بسیج دستور نابودی بگیره اون وقت افغانستان رو با سنگ روز سر مزدوران امریکایی نابود میکنیم . یادتون باشه که ما خدایی داریم که امریکایی ها قبولش ندارن برتری ما پروردگار ماست
 • NL ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  2 1
  مرگ بر شیطان و و کسانی که همچون خود شیطان عیب و اشکالاتشون رو راحت به دیگران لقب مبدن
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  3 1
  این بولتون خیلی شبیه سگ ماهیه دوراز جون سگ
 • داریوش IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  1 1
  ایکاش میشد این پاسخ من به گوش جان بولتون می رسید ( آنکه لیاقت نداشت تو بودی تا با مهربانی همراه با مردم خونگرم ایران باشی چون غرور کاذب این لیاقت و افتخار را از تو و هر آمریکایی دیگر غرق در غرور کاذب میگیرد)
 • علی IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  2 0
  ترامپ اخراجش کرده از سوز ....داره حرف مفت میزنه
 • سعید محمدی IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  0 1
  جون مادراتون دیگه ول کنین مملکت ما رو.اون سر دنیا هستین دارین زرت و پرت میکنین .بزارین ما تو بورس حالمون رو بکنیم.
 • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  3 0
  چرا به این بیچاره اینقدر بد و بیراه میگید، این قماش همشون زهر ماری خورند، اغلب هم مست پاتیل هستند، حرف مفت و یاوه جزیی از عادات روزمرشونه، ولشون کنید تو رو خدا، فقط وقتی هواپیماشونو میزنیم یا پایگاهاشون با موشک شخم میخوره تازه یکم عقل میاد تو کلشون و مستیشون میپره
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  3 1
  سگ دیوانه بولتون ،ارزو هاتو مانند بقیه احمقهای درجه یک بگور خواهی برد
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  2 1
  بفرمایش حضرت آقا. احمق های بی نظیر.!!!
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  0 0
  خاک بر سرمون که به جای فرآورده هایِ پتروشیمیاییِ نفتی که میتونستیم با عزت و احترام بفروشیم، #نفتِ_خام رو با ذلت، استیصال و به قیمت پایین فروختیم. دیپلماسی التماسی رو هم دیدیم، مرسی روحانی.
 • DE ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  0 0
  این سیاه پوستان مبارز ضد نژاد پرستی این بولتون جنایتکار و ترامپ رو خلاص کنن!
 • مسعود IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  0 0
  لعنت بربولتون کثیف فعلا که رفتی اشغال قمار باز
 • IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  0 0
  جان بولتن بطور بیمار گونه ای ضد ایران است واگربه او بگوئیم سگ نجس ،به سگ بی احترامی کردیم ،باتوجه به سن این مردک حرام زاده جهان منتظر مرگ اوست بلکه با سقط شدنش منطقه نفس راحتی بکشد
 • یوسف IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  0 0
  خفه شو سگ زرد
 • ناشناس IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  0 0
  امیدوارم بلتون و بقیه برانداز ها نابودی خودشون رو ببینند نه نظام رو
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  0 0
  بولتن اگر عرضه داشت مقام خودش را نگه میداشت،،،،،،،
 • IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  0 0
  بولتون خرفت،،آرزوی خود رو به گور خواهی برد،،ملت ایران همیشه راسخ و استوار،
 • امت IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  0 0
  خدایا روحانی را نابود کن
 • حسین IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  0 0
  خاک تو سرت کلی کشور مردم مارو نتونستند از پا در بیارن اونوقت تو.... هرچند دل خوشی از این حکومت مسخره ندارم اما اسم ایران خودش یادآور حماسه آریایی های شجاع است.... کی می شود مملکت ما از دست این گدازاده ها خلاص بشه جاشو به فرزندان خمینی کبیر بدهد.
 • جهان بین IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  0 0
  ایران بایدصدای جان بولتون و پمپئو را خفه کند
 • علیرضا IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  0 0
  انشاءا... مرگ این سگ هار جان بولتون حرام زاده را ببینم این خبیث چقدر کینه از ایران داره لعنت به تو به مادرت به پدرت و بچه هات و هم فکرانت جان بولتون کثیف
 • IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  0 0
  ولتون. رو. که میبینم. سگ آقای. پتیبل یادم میاد چرا؟
 • IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  0 0
  ببخشید بولتون گفتم ولتون
 • زینب عبادی IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
  0 0
  به شدت برام جالب بود طبق گفتهای بولتون مردی جنگ طلب ولی حقایقی که درکتابش گفته بنظر جالب وقابل تامل میاد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس