سگ گردانی

"حمله سگ‌ها" و موارد حیوان‌گزیدگی در برخی استان‌ها به چند هزار مورد رسیده و این در حالیست که مقامات مسئول اعلام می‌کنند انجمن‌های حامی حقوق حیوانات راهکاری برای این مسئله ندارند.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

چرا مردم از اصلاح‌طلبان بری شدند؟

شریعتی: اصلاح‌طلبان سال‌هاست در قدرت نیستند

سعید شریعتی، فعال چپ و از دستگیرشدگان فتنه 88 در بخشی از مصاحبه خود با شماره یکشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی اظهار کرده است:

"جریان اصلاح‌طلبی سالیان طولانی است که در ارکان قدرت حضور ندارند و اگر اشخاصی در ارکان قدرت از این جریان، خدمت می‌کنند صرفا کارمند دولت‌ها هستند؛ چرا که اصلاح‌طلبی به معنای واقعی خود زمانی معنا دارد که برنامه‌های آن اجرا شود و جریان اصلاح‌طلب با فردگرایی تفاوت دارد. اگر شخصی در هر مقامی اصلاح‌طلب است اما نمی‌تواند برنامه‌ها و سیاست‌های این جریان را اجرا کند نمی‌توان گفت دولت یا نهادی اصلاح‌طلب است. برنامه عمل اصلاح‌طلبانه که مجری اصلاح‌طلب هم داشته باشد باید اداره حکومت را رقم بزند، نه اینکه صرفا از اصلاح‌طلبان برای اداره برخی صندلی‌ها استفاده شود."

او می‌افزاید: هرگاه اصلاح‌طلبان در پیشگاه رای مردم با برنامه اصلاح‌طلبی انتخاب شدند و در جهت پی‌ریزی این برنامه‌ها در اداره حکومت تلاش کردند، می‌توانیم بگوییم قدرت در دست اصلاح‌طلبان است اما طی سالیان اخیر هیچگاه چنین شرایطی در کشور وجود نداشته است![1]

*اظهارات شریعتی بوضوح نشان می‌دهد که چرا جریان اصلاحات طی سال‌های اخیر از سوی مردم طرد شده است و چرا افکار عمومی هرکجا به اصلاح‌طلبان اعتماد کردند و رأی آنها را در مجلس، دولت و شورای شهر را پذیرفتند؛ ضربه خوردند؟!

زیرا متأسفانه رجال جریان اصلاحات که همچنان از فتنه 88 نیز عذرخواهی نکرده‌اند نشان داده‌اند که قهرمان میدان مسئولیت‌ناپذیری هستند و به راحتی آب خوردن نیز دروغ می‌گویند.

و البته آنها نباید انتظار داشته باشند که این پلشتی از چشم مردم پنهان بماند!

شریعتی حکما نخواسته مردم ایران روزهایی را به یاد بیاورند که اصلاح‌طلبان می‌گفتند ما و روحانی یکی هستیم و "اصلاحات، روحانی است"! همان روزهایی که آقایان می‌گفتند ما "فدائیان روحانی" هستیم و روحانی حتی از ما اصلاح‌طلب‌ها هم بهتر عمل کرده است.

این واقعیت تاریخ و رخدادهایی است که در همین نزدیکی وقوع یافته‌اند و با دروغگویی نمی‌توان منکر آنها شد.

از طرفی اصلاح‌طلبان مگر چه برنامه‌ای جز رفع حصر و مذاکره داشته‌اند که آقای روحانی دنبال آنها نبوده است؟!

مسئله جالبتر نیز آنست که گویا شریعتی فراموش کرده باید نسبت به کارنامه مشحون از ناکارآمدی مجلس دهم و شورای شهر پنجم نیز پاسخگو باشد و معضل او فقط شامل دولت نیست...

گفتنیست، علی صوفی،‌ عضو شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز به تازگی در یادداشتی تأکید کرده است:‌ امروز مردم، هم از اصلاح‌طلبان و هم از دولت آقای روحانی ناراضی‌اند.[2]

***

6 هزار حیوان‌گزیدگی و سکوت انجمن‌های حامی حیوانات!

ناصر ضیغمی، معاون فنی مرکز بهداشت خوزستان با اعلام وقوع بیش از ۶ هزار مورد حیوان گزیدگی در سال ۹۸ در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفته است: بیشترین موارد حیوان گزیدگی حوزه دانشگاه علوم پزشکی اهواز در اهواز، ایذه و ماهشهر بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سرپرست مرکز بهداشت خوزستان نیز با بیان اینکه یکی از معضلات بهداشتی سگ‌های ولگرد هستند، تأکید کرد: در گذشته کمیته اتلاف سگ‌های ولگرد با همکاری شهرداری و نیروی انتظامی، این سگ‌ها را معدوم می‌کرد اما –امروز- انجمن‌های حمایت از حیوانات که اگر کوچکترین آسیبی به سگ‌ها وارد شود برنمی‌تابند؛ اکنون که انسان‌ها از نظر وجود سگ‌ها امنیت ندارند هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند.

سیدمحمد علوی افزوده است: ‌شهرداری‌ها موظف شده‌اند سگ‌ها را زنده گرفته و در محلی از آنها مراقبت کنند اما این کار را انجام نمی‌دهند.

وی می‌گوید: امید است ارگان‌های مربوطه و در صدر آنها شهرداری‌ها وارد عمل شوند و انجمن‌ها یا سازمان‌های مردم نهاد نیز در زمینه صیانت جان انسان‌ها از این سگ‌های ولگرد، راهکار ارایه دهند.[3]

*قابل تأمل است که آمار 6 هزار مورد حیوان‌گزیدگی فقط متعلق به یک استان است و آن هم در طول یکسال!

ضمن اینکه باید آثار و ابعاد روانی حمله سگ نیز احصا شود زیرا حمله حیوانات به هیچ وجه مثل اتفاقات معمولی نیست و تا سال‌ها ابعاد روانی فراوانی را بر شخص مورد گزش و حتی خانواده او، برجای می‌گذارد.

در این زمینه البته گزارش‌های متعددی از حمله سگ‌های صاحب‌دار در شهرها نیز وجود دارد که متأسفانه قوه قضائیه و نیروی انتظامی تاکنون ورود کارایی به این مسئله نداشته‌اند.

پیش از این گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه تنها در شهر قم و طی مدت 6 ماه؛ نزدیک به 320 مورد حمله سگ‌های صاحب‌دار به مردم عادی گزارش شده است.[4]

***

زمزمه دولت برای تشکیل "پلیس ضد کرونا"!

روزنامه دولتی ایران، روز یکشنبه گذشته، یادداشتی از "علی شکوری‌راد"، دبیر کل حزب اصلاح‌طلب اتحاد ملت را در صفحه اول خود منتشر کرد که شکوری طی آن پیشنهاد تشکیل "پلیس ضد کرونا" را ارائه می‌کند!

شکوری‌راد که دارای مدرک پزشکی و عضو کمیته کرونای بیمارستان سینا است در این یادداشت با ارائه 3 پیشنهاد در بحث مقابله با کرونا؛ در بند سوم اظهارات خود می‌نویسد: "با توجه به اینکه حالا حالاها کرونا هست، برای نظارت بر رعایت بهداشت و دستورالعمل‌ها در اماکن عمومی باید به فکر ایجاد پلیس مقابله با کرونا بود. برای این کار علاوه بر کارمندان و کارشناسان این بخش می‌توان از نیروهای داوطلب از جمله هلال احمر، دانشجویان و... استفاده کرد."[5]

*روش استفاده از پلیس کرونا در کشورهای پیشرفته هرگز مورد استقبال قرار نگرفت و فقط در کشورهایی مثل هند استفاده شد که البته بیشتر اسباب مضحکه و خشونت بود تا موجب سلامتی.

جالب است که حتی روش‌های مبنی بر قرنطینه پلیسی هم که در روزهای نخست مورد توجه بود به مرور در تمام کشورها کمرنگ شده است.

خبر تشکیل پلیس کرونا در یکی از استان‌ها نیز پیش از این التهاباتی را میان مردم سبب شد که البته نیروی انتظامی بلافاصله آنرا تکذیب کرد.

در زمینه این پیشنهاد همچنین بایستی علاقه ژنتیکی اصلاح‌طلبان به خشونت و تحدید آزادی‌های مردم به بهانه‌های مختلف را نیز مورد توجه قرار داد!

برخی معتقدند کسانی به دنبال ناراضی‌کردن مردم به بهانه ویروس کرونا هستند. ناراضی‌تراشی‌هایی که ممکن است با روش‌هایی مثل منع آزادی‌های اجتماعی و یا ایجاد خلل در کسب و کار مردم به بهانه قرنطینه رخ دهد.

سعید حجاریان، دیگر فعال اصلاح‌طلب، چندی قبل از این گفت که باید در پساکرونا منتظر اغتشاش بود![6]

***

1_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/290631

2_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/290637

3_ www.irna.ir/news/83828818/

4_ mshrgh.ir/1001454

5_ http://www.irannewspaper.ir/newspaper/page/7373/1/546032/0

6_ mshrgh.ir/1057785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • جوادی IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  17 1
  شریعتی: اصلاح‌طلبان سال‌هاست در قدرت نیستند . کاملا صحیح فرموده اند . آنها سالهاست که دنبال ثروت اندوزی و فروش مملکتند با فرض بر اینکه قدرت هم اگر داشتند بیشتر از الان به ثروت نرسیده بودند . بعد ها فرصت دارند تا با اندوخته های تا کنونشان قدرت طلبی را هم استارت بزنند . فعلا از مردم با ایمان می ترسند . اجازه بدهید آنها را حذف کامل بکنند . قدرت اصلی برای ایشان پول است حتی اگر از طریق وطن فروشی بدست آید . زیر نویس : ببینید تا کنون چند اصلاح طلب از مملکت گریخته و به دشمنان ایران پناهنده شده اند.
  • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
   12 0
   شما اصلاح طلبان عجب مخاطبان احمقی دارید.
  • IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
   2 0
   شریعتی: اصلاح‌طلبان سال‌هاست در قدرت نیستند/// پس اون که 7 ساله مملکت رو به لجن کشیده لابد عمه منه!! خخخخخ.
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  10 0
  اقای شریعتی نعل وارونه میزنند . اصلاح طلبان از زمان ریاست جمهوری اقایان مرحوم هاشمی و محمد خاتمی و 7 سال اخیر حسن روحانی یعنی یعنی 23 سال بصورت مستقیم در راس قدرت قرار دارند و غالبا سیاستگذاری های اقتصادی و خارجی و فرهنگی بوسیله احزاب کارگزاران و مشارکت و مجاهدین انقلاب صورت گرفته و میگیرد . اقتصاد / فرهنگ عمومی / سیاست خارجی از جمله برجام مفتضح / با تمام اختیارات قانونی و در اختیار داشتن صدها میلیارد پول نفت و... تحت کنترل جریان اصلاح طلب بوده و هست . جناب اقای شریعتی اینگونه خلاف صریح گفتن از تقوای سیاسی و جوانمردی و انصاف به دور است .
 • عبدالله IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  3 1
  پلیس ضد کرونا ، ستاد ضد کرونا و ... همگی کشک هستند! داداش چرا متوجه نیستید که کرونا یک بلاست نه یک بیماری ساده! راه رفع کرونا ، توبه است نه ماسک زدن!!! بیایید همگی باهم ، زنجیره گناهان خود را قطع کنیم آنوقت خواهیم دید که زنجیره کرونا خود به خود قطع خواهد شد.
  • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
   17 1
   "اللهم اغفر لی الذنوب التی تنزل البلاء "خدایا از گناهانی که سبب نزول بلا هستند به در گاه تو توبه میکنیم و پوزش میطلبیم . "اللهم ادفع عنا البلاء المبرم من السماء انک علی کل شیء قدیر "
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  8 0
  از نظر اقای شریعتی اقای هاشمی واقای خاتمی و اقای روحانی با تیم احزابی مثل مشارکت و کاگزارن و مجاهدین انقلاب که سی سال گذشته همه ارکان قدرت اجرایی و اقتصادی را در دست داشته و دارند اصلاح طلب نیستند .چون ایشان میگوید " اصلاح طلبان سالها ست در قدرت نیستند " .
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  15 0
  اصلاح طلبان در قدرت نبوده اند؟؟!!! مثل .... دروغ می گوید، وضعیت فاجعه بار فعلی و چوب تاراج به منافع ملی، ثمره مشی اصلاح طلبی است.
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  2 0
  من خودم از سگ بدم نمیاد ولی چند وقت پیش تو یکی از پارک‌ها سگ یه نفر که قلاده هم نداشت به طرف من حمله کرد، آنچنان لگدی زدم زیر پوزش که دو تا پشتک زد!! صاحبش که ازین بچه سوسولا بود شروع کرد به فحاشی چند نفر هم شاهد ماجرا بودن که گفتم الان زنگ میزنم 110 یا اگه حرف زیادی بزنی یکی هم میزنم زیر پوزهٔ خودت فهمید حق با منه بندو بساطشو جمع کرد رفت سگه رو ببره کلینیک!!! اگر وقتی که سگ حمله کرد خونسردی خودتونو حفظ کنین و آماده باشین یه لگد قوی و سریع نثارش کنین اگر زخمی هم نشه حتما فرار میکنه!
  • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
   3 0
   متاسفانه هزینه یک آدم کامل رو خرج این سگ هایی میکنن که هیچ فایده ای ندارن جز اذیت و آزار خلق الله ! یکی نیس بگه اگه پولتون زیادی کرده برید خرج یک یتیم کنید که حداقل یک توشه آخترتی جمع کنید نه خرج سگ ! حداقل اگه حیون دوست دارید یک حیون مفید و بی آزار نگه دارید قناری ، طوطی ، ماهی و ... .
  • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
   3 0
   متاسفانه هزینه یک آدم کامل رو خرج این سگ هایی میکنن که هیچ فایده ای ندارن جز اذیت و آزار خلق الله ! یکی نیس بگه اگه پولتون زیادی کرده برید خرج یک یتیم کنید که حداقل یک توشه آخترتی جمع کنید نه خرج سگ ! حداقل اگه حیون دوست دارید یک حیون مفید و بی آزار نگه دارید قناری ، طوطی ، ماهی و ... .
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
   3 0
   بخاطر نفوذ عمیقی که جریان غربگرا و لیبرال در راس قدرت اقتصادی - سیاسی- امنیتی و فرهنگی دارند جمع کردن بساط خطرناکشون کمی مشکل است .
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  وجود گله های سگ در کوچه های داراباد و وا دادگی دولت و شهرداری زندگی مردم را مختل کرده جالبه این بی عرضگی اینقدر اوج گرفته که مثل همه امو زندگی مردم بیخیال از کنار موضوع رد می شوند
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  3 0
  متاسفانه هزینه یک آدم کامل رو خرج این سگ هایی میکنن که هیچ فایده ای ندارن جز اذیت و آزار خلق الله ! یکی نیس بگه اگه پولتون زیادی کرده برید خرج یک یتیم کنید که حداقل یک توشه آخرتی جمع کنید نه خرج سگ ! حداقل اگه حیون دوست دارید یک حیون مفید و بی آزار نگه دارید قناری ، طوطی ، ماهی و ... .
 • مهران IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  1 0
  با سلام حل مشکل سگها زیاد سخت نیست. می توانید تمام آنها را به همراه به چین صادر نمایید.
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  4 0
  آمار اذیت و آزار سگ ها تو قم فقط ظرف مدت ۶ ماه یکم عجیب نیست؟؟؟!!!! شهر مذهبی قم!!سگ!!فقط ظرف مدت ۶ ماه!!!! نمیدونم چرا کرونا هم از این شهر شروع شد....
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 1
  من خودم پزشک یک مرکز درمانی دربوشهر بودم متاسفانه بدلیل استفاده از داروهای مرکز من مبتلا به بیماری شدم برخی فکر میکنند من از طریق بیماران دیگر مبتلا شدم ولی واقعیت اینست که داروهای قابل استفاده در بیمارستان ها و درمانگاه ها علی الخصوص آنهایی که از کشورهای دیگر وارد ایران میشوند خودشان آلوده است بنابرایت به مردم توصیه می کنم جهت تست کرونا به مراکز درمانی مراجعه نکنید افزایش آمار ابتلا بدلیل افزایش مراجعات مردمی است متاسفانه همین تست کرونا موجب بیماری کرونا میشود و عده زیادی تاکنون فوت کرده اند
  • DE ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
   1 7
   من هم خودم پزشک هستم چرت ننویس بچه. من خودم به وقتش قاضی , معلم, راننده , مععم , رزمنده ...بسیجی حتی اگه پاش بیفته خودم را شهید هم معرفی میکنم .الان لازم بود پزشک بشم دیدی که چه راحت بود.
 • یک زرتشتی IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  1 1
  مملکت طوری شده که هرکسی سگ داره فکر میکنه باکلاس شده خاک بر سر ایرانی های پرادعا / من یک زرتشتی هستم که ایرانی ام
 • IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  بلکه بر روی قدرت چنبره زدنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس