محمدصادق جوادی حصار

یک فعال چپ در اشاره به انتخابات سال ۱۴۰۰ گفته است: اصلاح‌طلبان از عراقی‌ها و افغانی‌ها کمتر نیستند که نتوانند دولت ائتلافی تشکیل بدهند!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

ردّ پای فتنه‌گران در آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع

حسن مددی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز آتش سوزی عمدی در بخشی از مراتع این استان را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا او همچنین گفته است: در این خصوص اخبار واصله از برخی مراجع بیانگر عمدی بودن تعدادی از حریق‌های صورت پذیرفته در برخی از نقاط استان است که بر این اساس افرادی اقدام به آتش زدن مزارع، مراتع، درختان و باغ‌های مردم می‌کنند.

مددی می‌افزاید: طابق ماده ۶۷۵ قانون مجازات اسلامی، مجازات حریق عمدی توسط اشخاص بین ۲ تا ۵ سال حبس تعزیری است، همچنین با توجه به تبصره ۱ این ماده در صورتی که این اقدام به قصد مقابله با نظام باشد می‌تواند مصداق محاربه شناخته شود که در این صورت مجازات اعدام را برای مجرمان در پی خواهد داشت.[۱]

نورمحمد فردی، معاون سیاسی امنیتی استانداری البرز هم بر شناسایی و دستگیری عواملی که عمدی اقدام به آتش سوزی می‌کنند، تأکید کرده و از این گفته است که عامل ۹۵ درصد آتش سوزی‌های اخیر در استان البرز، انسانی است. [۲]

رسانه‌ها همچنین از دستگیری ۶۰ نفر در جریان آتش‌سوزی بوستان‌های ولایت و چیتگر در تهران خبر داده‌اند.

دستگیری‌هایی که جانشین رئیس‌پلیس پایتخت معتقد است با اهداف خرابکارانه نبوده است! [۳]

*از نگاه تحلیل امنیتی، این سطح از گستره فراگیری در استان‌های مختلف و تواتر رخدادهای آتش‌سوزی؛ به شدت مظنون به خرابکاری است.

واضح است که این آتش، آن آتش نیست! اما می‌بینیم کسانی از تئوریسین‌های اغتشاش حتی صراحتاً از "سرایت آتش" صحبت کرده‌اند و در گفته‌های تئوریسین‌های فتنه اقتصادی به روشنی از "احتمال جرقه" صحبت می‌شود.

جرقه‌ای که با هر ماهیتی اما باید بر خرمن نارضایتی‌ها بیافتد و مردم را به خیابان‌ها بیاورد!

پیش از این و در جریان زلزله سر پل ذهاب نیز حجم فعالیت‌های کاسبان زلزله به سطحی رسید که جعفری دولت‌آبادی، دادستان وقت تهران یک هشدار جدی را به سیاه‌نمایان داد و گفت: اینکه عده‌ای بخواهند مسائل اجتماعی، برخی امور مثل زلزله و بحران کم آبی و مشکلات اقتصادی را با مسائل اعتراضی گره بزنند و سعی کنند از هر حادثه‌ای یک نماد اعتراض بسازند، با اشکال مواجه است و دادستانی تهران در موارد لازم اقدام خواهد کرد. [۴]

این گزاره‌ها به روشنی بیان می‌کنند که احتمال خرابکاری بودن آتش‌سوزی‌های اخیر و هدایت شده بودن آنها بر خلاف نظر مقام انتظامی تهران بسیار زیاد است.

احتمالی که اگر رفتار امنیتی و اقناعی درستی در قبال آن صورت نگیرد؛ در صورتی دیگر و بصورتی وسیع‌تر احتمال تکرار دارد.

همه باید بدانند که تنها در چند ماه اخیر تقلّاهایی برای کشاندن مردم به خیابان‌ها علیه نظام به بهانه‌هایی مثل گرانی بنزین و حتی کرونا صورت گرفته است.

تقلّاهایی که تا اینجا منجر به پیش‌لرزه آبان ۹۸ شده و نشان داده است که برای نیل به هدف خود از هیچ کاری فروگذار نمی‌کند!

عباس عبدی، از تئوریسین‌های جریان سیاسی خاص به تازگی اینطور اظهار کرده است که با اعتراض خیابانی و "راه‌بندان" می‌توان به هدف رسید. [۵]

***

برخورد با طبری چگونه سبب مباهات نظام و عزّ اسلام شد؟

درخواست آیت‌ا... رشاد درباره طبری

آیت‌ا... علی‌اکبر رشاد رییس شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه استان تهران و رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، روز گذشته و پیش از آغاز درس خارج فقه خود در مدرسه علمیه امام رضا(ع) طی سخنانی در اشاره به فعالیت‌های کشور در مبارزه با فساد گفت: آیا در شرایط فعلی و راجع به این افراد و جایگاهی که در دستگاه قضا داشتند و تأثیراتی که رفتار آنان در جهات مختلف بر جای می‌گذارد، می‌شود جرم آنان را تنها به ارتشاء قلمداد کرد و در همین فضا و افق مورد بررسی قرارداد و حکم صادر کرد؟

به گزارش خبرگزاری رسا، وی افزود: کسانی که در نظام اسلامی دارای جایگاه و قدرتی می‌شوند باید آن قدرت را در جهتی که به نفع نظام و مردم است به کار بگیرند اما اگر از آن قدرت علیه نظام و به زیان مردم به کار ببندند جرم بسیار سنگینی است، آیا این افراد مرتکب چنین جرمی نشدند؟

آیت‌ا... رشاد همچنین تصریح کرده است: بنده به‌عنوان یک طلبه عرض می‌کنم قضات محترم در چنین مواردی و به خصوص در پرونده‌ای که در این ایام در جریان است به این مهم توجه کنند که چه‌بسا جرائم این افراد فاسد و مفسد تحت عناوین جرم‌های سنگین‌تر و عنوان‌های سخت‌تری باید مورد بررسی قرار گیرد و حکم متناسب با این متخلفان صادر شود.[۶]

*در پرونده طبری بایستی به این نکته توجه داشت که شاهد یکی از منصه‌های افتخارآمیز از رویکردهای نظام اسلامی و قوه قضائیه هستیم که چگونه هیچ فساد و مفسدی را تحمل نکرده و حتی یک متهم سطح بالا در داخل قوه قضائیه را نیز به زیر می‌کشد و محاکمه می‌کند.

تأکیدات آیت‌ا... رشاد نیز کاملا صحیح است و کسی که در بدنه نظام اسلامی مرتکب فساد شود؛ بسا که بایستی با اتهاماتی سنگین‌تر (از لحاظ جنبه افکار عمومی) مورد بررسی و محاکمه قرار گیرد.

در ماجرای دلسوزی‌های خواص کشور در ماجرای طبری؛ درک این نکته حائز اهمیت است که باید از این مقوله یک پلکان تازه برای استحکام بیشتر نظام اسلامی ساخت و با استدلال بیان کرد که طبری و بزرگتر از طبری مادام که تحت رصد و برخورد می‌گیرند؛ نه تنها نمی‌توانند آبروی نظام اسلامی را ببرند بلکه کشف و برخورد با آنها مایه مباهات نظام و عزّ اسلام است. [۷]

***

یک فعال چپ در اشاره به انتخابات ۱۴۰۰:

اصلاح‌طلبان از عراقی‌ها و افغانستای‌ها کمتر نیستند که نتوانند دولت ائتلافی تشکیل بدهند!

"محمدصادق جوادی حصار" عضو شورای مرکزی حزب اعتماد در بخشی از مصاحبه خود با شماره دوشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی درباره کیفیت حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات سال ۱۴۰۰ و در پاسخ به این سؤال که "پس اصلاح‌طلبان در شرایط ضرور گزینه ائتلاف را بر روی میز خواهد داشت؟ " گفته است:

"عقل سلیم می‌گوید شما باید از همه امکانات برخوردار باشید و ائتلاف هم اگر می‌خواهد صورت بگیرد باید معنادار بوده و حدود و ثغور داشته باشد. ائتلاف در تمام دنیا معنی دارد. مثلا الان در عراق که دولت ائتلافی تشکیل می‌شود سنی‌ها به میزانی که در مجلس کرسی دارند در دولت وزیر دارند. شیعیان همان اندازه که در مجلس نماینده دارند در دولت هم نماینده دارند. ائتلاف باید معنادار باشد یعنی اگر ما با شما ائتلاف کردیم‌درصد آرای ما به این میزان است پس فلان‌درصد از دولت در اختیار ماست که برنامه‌ها تلفیقی شود. افغانستانی‌ها دولت ائتلافی تشکیل می‌دهند، ما از آنها پایین‌تریم؟ آنها ائتلاف می‌کنند رئیس‌جمهوری در اختیار یک طرف و معاونت اجرایی در اختیار طرف دیگر. باید این اتفاق بیفتد نه اینکه گفته شود چون شما چشم و ابروی زیبایی دارید از شما حمایت می‌کنیم."[۸]

*رجال جریان سیاسی خاص طی روزهای اخیر و پس از اعلامات رسمی مثل رادیکال شدن، تحریم انتخابات و عدم تمکین از شورای نگهبان [۹]؛ صحبت‌های عجیبی را پیرامون انتخابات سال ۱۴۰۰ مطرح می‌کنند و عملاً به رجال‌الغیب تبدیل شده‌اند.

یکنفر از این می‌گوید که باید بازداشتی‌های فتنه ۸۸ را بعنوان نامزد معرفی کنیم، دیگری اظهار می‌کند که چهره‌هایی مثل محسن هاشمی و حسن خمینی باید بیایند و نفر بعد هم همانطور که خواندیم؛ "ائتلاف" با الگوگیری از روش دولت افغانستان را پیشنهاد می‌دهد. البته کسانی هم هستند که معتقدند اصلاح‌طلبان بایستی به یک دوره طولانی عزلت سلام کنند و در این دوره عزلت‌نشینی به کرده‌های خود بیاندیشند.

در همین زمینه گفته می‌شود که مسعود پزشکیان نیز برای کاندیداتوری در سال ۱۴۰۰ با لیدر اصلاح‌طلبان دیدار کرده است. خبری که البته شخص پزشکیان، بصورتی آهسته آنرا تکذیب می‌کند. [۱۰]

این فضای بلبشو و بلاتکلیفی سیاسی اولا از آنروست که اصلاح‌طلبان حاضر به پذیرش مسئولیت دولت آقای روحانی و ایضا کارنامه ضعیف مجلس دهم و شورای شهر پنجم نیستند و ثانیا به این دلیل عارض شده است که چپ‌ها به جای رعایت قواعد سیاست‌ورزی؛ همانطور که خود نیز اذعان دارند به سمت رادیکالیسم در حرکتند.

بدیهیست که یک جریان سیاسی بی‌مسئولیت و رهرو رادیکالیسم؛ هیچ جایی در سپهر سیاست کشور برای خود متصور نیست و از همین رو به ورطه پراکنده‌گویی خواهد افتاد.

***

1_ www.irna.ir/news/83822292/

2_ www.irna.ir/news/83822283/

3_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/290362

4_ https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3377886

5_ mshrgh.ir/1083718

6_ rasanews.ir/002kTS

7_ mshrgh.ir/1082851

8_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/290397

9_ mshrgh.ir/1080492

10_ mshrgh.ir/1083858

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 9
 • عبدالله مومن IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  59 3
  کثافت زدن به کشور. تنها هنر افسادطلبان است و بس
  • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   34 2
   لیبرال های غربگدا اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری نمایند.
  • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   5 39
   فعلا هر چی دزد تو این کشور هست مومن وانقلابی بوده
  • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   3 25
   والا تیم طبری بابلی و آملی افسادطلب نیستن ها!!!
  • به IR ۰۹:۴۳ IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   19 0
   اگر دزدها مومن و انقلابی بودند که اصلاح طلبان به آنها رای نمی دادند.
  • IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   10 0
   طبری جعبه سیاه مفاسد دانیال زاده و حسین فریدون است.
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  54 1
  گم شین ...ها. سی سال قدرت تو ایران در دستتون بوده چه غلطی کردین به جز ایجاد فتنه و کشتار مردم؟ خصوصا تو ده سال گذشته کاری کردین که از برخی دوستام هم که گرایش اصلاح طلبی دارن حالم به هم می خوره با اینکه آدم های خوبی هستن!
  • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   32 0
   برجامو پله کردند / ملتو ذله کردند
  • TR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   26 1
   اصلاح طلب خوب یک منافق خطرناک است و اصلاح طلب بد کافر حربی
 • مهدی IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  31 2
  بی شرفها را ببین از چه گزینهای میخوان استفاده کنند تف به شرفتان.
  • فهرجی IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   6 28
   برادر عزیزیم! چرا ناسزا؟! لو کنت فظّا غلیظ القلب لانفضّوا مِن حولِک.
  • به فهرجی IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   3 1
   جهت اطلاع شما اتفاقا کفار از دور پیامبران نه تنها پراکنده شدند که علیه او جنگیدند. آن آیه مربوط به جذب دلهای مستضعفان و مردم محروم است و ربطی به یاغیان کافر و طاغوتی ندارد که اتفاقا خدا می گوید بر آنها غلیظ باشید. جاهد الکفار و المنافقین و اغلظ علیهم . آیه 73 سوره توبه.
 • سید IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  28 4
  به امید و لطف پروردگار تا قبل از سال 1400 ملت شریف ایران از شرّ اصلاح طلبان تهوع آور برای همیشه آسوده خواهدشد!!
  • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   1 12
   آلترناتیوتون چیه؟؟؟؟راستی ها؟!اونام که همینن
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  20 0
  ائتلاف امر خوب وعقلانی است مشکل اینجاست که اینا اهل انجام کار عقلانی نیستند ،مدیران اصلاحاتی یه کار انجام میدن ۴ روز بعدش مسئولیتش ونمی پذیرن وخودشون میشن اپوزیسیون ،چه جوری می خوان مسئولیت ائتلاف رو بپذیرن
  • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
   1 0
   اولا اغلب سیاسیون عراق و افغانستان رهبر ندارند.ثانیا در این ها اعتقادی هم به مبارزه با استکبار و استعمار هم نیست. ثالثا خیلی از اینها هم نوکر غرب و استکبار نیستند، در صورتیکه شماها نه تنها غربگدا هستید بلکه آمال خود را در او می بینید. رابعا شما عملا به ملت خود خیانت کرده اید.
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  13 1
  رد پای فتنه گران در آتش سوزی! باز اصلاح طلب ها مقصر اند!
  • رضا IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   4 0
   یعنی خودتون دارین که اصلاح طلب ها فتنه گرند!!
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  26 2
  آنچه فاضلاب عالمه تو سر تا هیکل ننگنامه برجام . تف به شرف اصلاح طلبهای وطن فروش
  • خادم القائد IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   4 8
   بزرگوار! اصلاح طلب ها اگر مشرک هم باشند، باز هم: لا تسبوا الذین یدعون من دون الله فیسبّوا الله عدواً ...
  • به IR ۰۹:۲۸ - IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   1 2
   سب یعنی هو کردن و هوچی گری. که در تخصص شما اصلاحاتی ها اما خدا هم خودش بر کفار در قرآن بارها لعن فرستاده و هم آنهارا با سگ و خر و حتی پست تر از چارپایان قیاس کرده.
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  16 3
  اصلاح طلب=نجس ترین
  • عبا دالله IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
   0 1
   سلام اقا اگر مسلمانی دین اجازه توهین نمی دهد پس مسلمان نیستی نجس کسی است که دین وایمان وادب ندارد بشر حیا کن ادب داشته باش امام حسین اصلاح طلب بود
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  18 2
  همه این حرفها درست اما تا کی نظام و مسدولان قضایی قرار است با آدم هایی مثل عبدی که آتش بیار معرکه هستند برخورد نکند؟! این قضیه مشکوک است
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  4 6
  معترضین همه جای کره زمین میشن آزادیخواه تو ایران میشن فتنه گر!!!تموم کنید این استانداردهای یک بام و دو هوا رو
  • IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   3 1
   آتش زدن و تخریب همه جای دنیا میشه آشوب چه تو ایران چه تو آمریکا چه تو فرانسه
  • IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
   2 1
   داداش افعال معکوس از خودت در می کنی ... این استانداردها برازنده اربابت شیطان بزرگ هستش به ما غالب نکن
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  6 0
  فتنه گران ، امریکا و اسرائیل را فراموش نکنید هر مشکلی در کشور داشتید میتوانید براحتی در پشت این عبارات پناهنش کنید
 • ناشناس IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  6 0
  وقتی استاد رائفی پور میگه ماسون ها دارن فعال میشن یعنی از چپ وراست دارن فتنه میکنن بابا جان مردم فهمیدن اینها فاسدن بگیریدشون اعدام کنین بسه دیگه
 • IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  4 0
  اقایان امنیتی به هوش باشید جریان نفوذ هر کاری میکنه
 • IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  3 0
  اینکه تعجبی نداره اصلاح طلبا ید طولایی از توجه ویژه به امور عراق و افغانستان دارن ! موقع حمله آمریکا به عراق گفتن صدام همون خالد بن ولیده و ما باید ازش حمایت کنیم ! موقع حمله به افغانستان هم گفتن ایران باید با طالبان مذاکره کنیم ! همون تروریست هایی که خبرنگار ایرنا تو مزار شریف رو به همراه دیپلماتهای ما به شهدت رسونده بودن ولی اینا می گفتن بیایم با این تروریستا مذاکره کنیم ! الانم دوباره شروع کردن به نظریه دادن ! نظریه اینارو باید تو موزه بزارن تا باعث انبساط خاطر خواننده ها بشه ! احتمالا مشرق هم متوجه ماجراست و اینو تیتر زده که مردم یه کم بخندن !
 • رضا IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  2 1
  اینهایی که جواب انتقاد و لعن و نفرین به اصلاح!!! طلبان رو با قرآن و حدیث میدن، آدم رو یاد قرآن سر نیزه کردن معاویه در جنگ صفین می اندازن.
 • IR ۰۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
  1 1
  مرگ بهترین ارزوی ماست برای همه اصلاح طلبان منافق هر چی اصلاح طلبه لقمه حرام در گوشت و پوست و استخوانش هست
 • روستا زاده IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
  1 0
  این اصلاح طلبان اگر عرضه داشتند در دوره یازدهم و دوازدهم این طرح را اجرا می کردند نه اینکه با داس به ادارات حمله کنند، اگر حرف تان آشوب و غارت کشور هست یک چیز دیگر هست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس