زهرا ساعی

خوب است خانم ساعی علاوه بر فعالیت‌های سیاسی و اجرایی، مطالعه هم داشته باشند و ایضاً صحبت‌های مقام معظم رهبری را هم بخوانند تا تحلیل درست‌تری از شرایط کشور داشته باشند.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

ضرورت توجه نهادهای امنیتی به یک پروژه خون‌بار!

محسن رنانی، از استادان اصلاح‌طلب که پیش از این یک مانیفست اعتراضی را در اشاره به جمهوری اسلامی منتشر کرده بود[1] به تازگی طی اظهاراتی که در کانال تلگرامی اصلاحات‌نیوز منعکس شد، گفته است:

"ما هیچ راهی جز هم‌شنوی نداریم. اگر ما همدیگر را نشنویم و برای اصلاح جامعه خویش و اقتصاد کشور همفکری و همراهی نکنیم، به زودی سوخت این کشتی سرگردان تمام خواهد شد و ما را نصیبی جز این نخواهد بود که بر شانه‌های دریای نعمت، یا از گرسنگی و تشنگی بمیریم یا دست به «حذف خونین» یکدیگر بزنیم."

*قبل از رنانی، "عباس آخوندی"، از دیگر فعالان اصلاح‌طلب نیز طی یادداشتی در روزنامه همشهری (ارگان شهرداری تهران) از خون صحبت کرده و با اشاره به تصویر سیاه‌نمایانه خود از ایران امروز نوشته بود: این وضعیت کشنده است. باشد که اندیشمندان و سیاست ورزان حوزه تمدنی ایران تکانی بخورند، به‌خود بیایند و بدانند که فروپاشی تمدن‌ها بسیار خون‌ریز خواهد بود.[2]

سلسله‌جنبان تئوریسین‌های "صبحگاه خونین"! نیز سعید حجاریان است که طی چند سال گذشته بارها و بارها از مقولاتی مثل عام‌البلوی بودن جامعه ایرانی، اغتشاش از جنوب تا شمال تهران، اغتشاش در پساکرونا و جاری شدن مردم در خیابان‌ها همچون سیل! سخن گفته است.

به لیست صاحبان صحبت‌های مشابه همچنین می‌توان کسانی مثل تاجیک، تاجزاده، علی ربیعی، عباس عبدی و چند تن دیگر را نیز افزود که مشغول پمپاژ این حرف‌ها در ذهن عمومی جامعه هستند و کسی هم با آنها مخالفتی ندارد!

اظهارات امثال رنانی در حالی است که جامعه و اقتصاد ایران با مشکلات لاینحلّی مواجه نیستند و مردم نیز اگرچه با دلیلی انتخابی که اصلاح‌طلبان در دامان کشور گذاشتند با "گرانی" دست به گریبان هستند اما مشکلی به نام گرسنگی در ایران شیوع ندارد.

و جالب‌تر آنکه امثال رنانی و آخوندی در حالی از استشمام بوی خون حرف می‌زنند که به مردم نمی‌گویند راه مشکلات، خونریزی نیست بلکه "صندوق رأی" و "رأی خوب" است.

ما این گزاره را که قبل از اغتشاشات دیماه 96 و آبان 98 مطرح کرده بودیم مجدداً مورد تأکید قرار می‌دهیم که اگر در وهله اول؛ خواص کشور با چنین لاطائلاتی به مجاهده برنخیزند؛ بایستی منتظر یک فتنه اقتصادی با ابعادی وسیعتر از فتنه 88 و آبان 98 باشیم.

به نظر می‌رسد اکنون که فرماندهان فتنه آینده صراحتا از خونریزی سخن می‌گویند و عملا صندوق رأی را به کناری نهاده‌اند؛ غیر از لزوم عملگری خواص؛ نهادهای امنیتی کشور نیز باید برای جلوگیری از وقوع یک رخداد شوم با دقت بیشتری به این مسئله نگاه کنند.

***

انتقاد آیت‌ا... اعرافی از برخی عقب‌نشینی‌ها در حوزه علمیه

اگر حوزه علمیه به مسئله "گرانی" وارد نشود...

آیت‌ا... علیرضا اعرافی، عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه و امام جمعه قم به تازگی طی سخنانی که خبرگزاری رسا آنها را منتشر کرد، گفته است: حوزه در واقع باید قلب تپنده ای باشد که فکر و معرفت جامعه و جهان را اداره و مدیریت و معیشت همه برساحت های زندگی دیگر بشر را نور افشانی کند و برای ۷ میلیارد بشر و نسل های آینده آماده پاسخ گویی و تأمین نیازهای فکری و معرفتی باشد. انقلاب، امام راحل و امام خامنه‌ای این است که عنوان شده است. پیام حوزه هم باید همین باشد.

او همچنین تصریح می‌کند: سنت حوزه این است که حوزه و حوزوی، نسبت به هیچ حادثه و اتفاقی در جامعه، نظام و انقلاب حتی نسبت به کارهای بی اهمیت که کسی به سراغش نمی رود، نباید بی‌تفاوت باشد. عالمان بزرگ با حکمت و عقل و تدبیر به سراغ همه نوع خدمات در جامعه می‌رفتند و نسبت به اتفاقات جامعه بی‌تفاوت نبودند، همه کارها را انجام می‌دادند، حوزه ضمن این که کار ویژه و خاص برای خودش دارد، در جاها و حوادثی که کسی در آن حضور ندارد، باید حضور داشته باشد.

آیت‌ا... اعرافی می‌افزاید:

حوزه علمیه در برخی قلمروهای علمی، اجتماعی و سیاسی عقب نشسته است. اگر نظام از حوزه مطالبه کند، لازم است حوزه پاسخگو باشد که چرا به موضوعات جدید وارد نشده و تئوری تولید نکرده است.[3]

*ما در اقتفای صحبت‌های صریح این مقام حوزوی، این سؤال را نیز مطرح می‌کنیم که حوزه علمیه برای مهمترین مسئله مبتلی‌به امروز جامعه یعنی "گرانی" چه راهکاری اندیشیده است؟!

و آیا وقوف کافی نسبت به این مسئله وجود دارد که گرانی‌های بیقاعده فعلی؛ اسلام و انقلاب اسلامی را صراحتا هدف تهدید قرار داده است؟!

خاصّه اینکه طلّاب و روحانیون نیز که اکثرا از معیشتی حداقلی برخوردارند؛ به وضوح هرچه‌تمامتر، آسیب‌های گرانی پیش‌گفته را کاملا لمس می‌کنند.

این سؤالیست که پاسخ به آن نباید دیر شود زیرا کثیری از تحلیلگران معتقدند که ایران در خطر "فتنه اقتصادی" قرار گرفته است و تئوریسین‌های این فتنه نیز تأکید دارند که حوادث آن خون‌بار خواهد بود.

در این باره البته یک اشاره لطیف هم وجود دارد...

و آن، پاسخ آیت‌ا... علوی گرگانی از مراجع عظام تقلید است به یک استفتا مبنی بر "نامشروع بودن سود دولت از وام اعطایی کرونا به مردم" بود که منجر به لغو تصمیم دولت شد.

***

"مطالعه" شامل محدودیت‌های جنسیتی نیست؛ کتاب بخوانید خانم سخنگو!

زهرا ساعی، سخنگوی حزب اعتدال و توسعه در اظهاراتی پیرامون شرایط کشور گفته است: همدلی و همراهی میان تمام قوا و نهادها  ضرروتی انکارناپذیر در راستای حل  مشکلات کشور است. ما در موضوعات مختلف مثل موضوعات اقتصادی و اجتماعی با مشکل روبه‌رو هستیم. تحریم‌های ظالمانه‌ای که نسبت به ما تحمیل شده نیز این شرایط را بدتر می‌کند.

به گزارش ایسنا، او می‌افزاید: از سال گذشته با خروج آمریکا از برجام این فشارها بیش‌تر هم شده است و با تهدید کشورها برای اجتناب از مراودات مالی و همچنین پایین آمدن فروش نفت‌مان نیز دورانی را به مراتب بدتر از دوران جنگ تحمیلی تجربه می‌کنیم. در حال حاضر ما در یک جنگ تمام عیار هستیم.[4]

*خوب است خانم ساعی علاوه بر فعالیت‌های سیاسی و اجرایی، مطالعه هم داشته باشند و ایضاً صحبت‌های مقام معظم رهبری را هم بخوانند تا تحلیل درست‌تری از شرایط کشور داشته باشند.

مثلا حکما ایشان نمی‌دانند که در دوران جنگ تحمیلی حتی کشتی‌های غذای مردم ایران نیز در خلیج فارس هدف موشک دشمن قرار می‌گرفت و شاخص امنیت غذایی ایران نیز در حد چند روز بیشتر نبود. ضمن اینکه شاهد قطعی دوره‌ای آب و برق نیز بودیم و قدرت خرید مردم هم بسیار پایین بود.

در دوران کنونی هم اثرگذاری تحریم‌ها بر اقتصاد ایران با تلاش حاکمیت اسلامی به کمتر از 30 درصد رسیده است.

فلذا نباید با بحران‌نمایی از مشکلات موجود کشور (که اتفاقا ساخته و پرداخته حزب و دولت متبوع خانم ساعی هستند!) باب مباحث انحرافی را گشود.

قبل از ساعی، اسحاق جهانگیری نیز در اظهاراتی تأکید کرده بود که ایران در شرایط ته درّه قرار دارد![5]

گفتنیست، رهبر معظم انقلاب اسلامی، چند سال پیش و خطاب به کسانی که در دولت قبل هم مدعی بودند کشور در شرایط شعب ابی‌طالب قرار داد، تأکید کردند که ایران اتفاقا در "شرایط بدر و خیبر" است...

***

1_ mshrgh.ir/1068702

2_ mshrgh.ir/1078021

3_ rasanews.ir/002kJ2

4_ https://www.isna.ir/news/99031710132/

5_ mshrgh.ir/818894

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  58 15
  فتنه ی بعدی پایان خون بار اصلاحات خواهد بود. مطمئن باشید. مدارا تمام شد.
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  26 6
  "حوزه پاسخگو باشد که چرا به موضوعات جدید وارد نشده و تئوری تولید نکرده است" لطفا آقای اعرافی بگوید حوزه در این 40 سال چکار کرده و این حوزه ای که باید پاسخگو باشد از نظر آقای اعرافی کیست؟
  • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   10 17
   و تو چه می دانی از آقای اعرافی یه نمونه کوچیکش اینه با هزینه شخصی تو مشهد یه خونه خریده و مجانی زائر امام رضا رو میاره پذیرایی می کنه و بر میگردونه
  • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   2 2
   خونه خریدن و پذیرایی از زائر خیلی خوب هست. منتهی حوزه باید ریل گذار تفکرات صحیح و حکیمانه در جامعه باشد. مهجوریت طب اسلامی در حکومت جمهوری اسلامی ناشی از همین ضعف حوزه هاست. چرا ما باید در مسئله کرونا از چین که با طب سنتی خود اون رو کنترل کرد، عقب تر باشیم؟ چرا عامه مردم از نجاست آمده از غرب بیشتر استقبال می کنند تا مطهراتی که در فرهنگ خود دارند؟ یکی از مقصیرین این وضعیت انفعال حوزه ها و حرکت به سمت گرایشات سکولار هست. وصیت نامه حاج قاسم رو که شنیدم واقعاً تلویحاتی در این باب دیده می شود. العاقل بالاشاره
  • IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   0 0
   پاسخ به 9:45: در اینجا صحبت از خوبی یا بدی فرد نیست . مساله کارای سیستم یا جریانی است که فرد در آن مشغمل است و سیاست های آنرا دنبال می کند.
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  17 4
  گرانی بی داد میکنه با صدقه دادن کار که درست نمیشه....امسال ما اصلا افزایش حقوق نداشتیم 10تومن هم بدهکارمان کردن با سفته گرفتن که سکوت کنیم
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  6 8
  خودش مانع گرانیست
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  30 7
  به اصلاح طلب جماعت اعتماد نکنید. اینها غالبا" مرفه بی درد و اهل سازش با دشمن و ضد منافع ملی عمل می کنند.
  • سید IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   11 5
   گور اصلاح طلبان تهوع آور با تمام امکانات و تجهیزات لازم آماده است! بشتابند که وقت تنگ است!!!!!!!!!!!!!!
  • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   9 10
   نه اتفاقا برعکس بسیار هم به منافع ملی اهمیت می دن. منتهی چون اکثرا آموزش دیده ی غرب هستن منافع ملی اون گرین کارتشون در دستور کار قرار داره.
  • اصلاحاتی IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   3 7
   بقول شهید بهشتی که حرفی تاریخی زده وشامل حال شما بیماران روحی روانی هم میشود. ای بیچارگان (مذهبی ظاهرنما) ازدست اصلاحات عصبانی باشید وازاین عصبانی بمیرید
 • حاجی اذری IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  15 5
  نداشتن بصیرت نتیجه اش همین است......انتخاب یک زنی که از جنگ و اوضاع زمان جنگ وشرایط کشور در ان زمان و عملکرد دشمنان دین و ملت در زمان جنگ و......غافل و جاهل است الان اومده برای کشور و اوضاع ان تحلیل مینویسد . این عرصه .عرصه سیمرغ است کسانی که مگس در این عرصه انداخته باید......
 • نسل اول انقلاب IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  6 0
  عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به تحریم ها مربوط نیست زیرا در دولت حجت الاسلام هاشمی هم که تحریم بانکی و نفتی نبودیم قیمت دلار و سکه و مسکن و بنزین چندین برابر شد و تورم رکورد زد.
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  2 1
  البته نهادهای امنیتی در آبان 98 نمره قابل قبولی نمی گیرند. چون کاملا قابل پیش بینی و جلوگیری بود.
 • سید IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  2 0
  افسادطلبان خیلی وقته که دست به حذف خونین مردم زدن قبل انقلاب یه جور و الآن یه جور با گرسنگی دادن و گرانی دارن حذف میکنن. نمونه اش حذف فرزندآوری کودکانی که میتونستن باشن ولی با سیاست های افسادطلبان الآن نیستن
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 1
  چرا در شرایط بدر و‌ خیبر مجوز معامله با آمریکا صادر شد؟
  • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
   1 0
   چون منتخب اکثریت مردم اصرار داشت. مثل صلحی که به امام مجتبی(ع) تحمیل شد.
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  10:59دقیقا صحبت های شما درست وقبول داریم ،€شما ازجنگ چه میدوتی خانم مگر کسانی که دیدند--شنیدن کی بود...مانند دیدن!!
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  1 0
  مشرق اعصابم راخرد وخمیرکرده ای چون تو حرفهای بقول خودت خون بار جلادان شیک گو را منتشر میکنی اما میخواهی بگویی مااشتباه میکنیم که آنهاموفق نمیشوند دوباره خون به ماکنند ما غلط میکنیم که میگوییم فتنه اعظم درراه است ما بی ادبیم بی سوادیم هرچه روحانی فحشمان داددرست توهم میگی فقط کسی نمیفهمدبه میگی غلط نکنید چون میخواهی بگویی منافقان آنهاکه نیمی ازنظام را به دست مهره های آمریکایی دادند رهبرانقلاب ازتحول سخن به حق میگوید امانمیفهمید چه میگویند نمیفهمید میدان باید دست پس زده ها باشد کسانی باید عدالت رااجراکنند که یوسف وارامین ماندند نمیخواهی بگویی منظور آقای ما مستضعفین این استکه ماباید عدالت را گسترش دهیم امابدون بودجه که نمیشود . یتیمان علی ع بزرگ شده اند میخواهند بروند درخانه همه مستضعفان به گستره ایران تابی منت وبامنت بگویند حقتان راآورده ایم شما نمیخواهید عدالت گستران حرفشان به کرسی بنشیند وزارت مستضعفان راکسانی باید تشکیل بدهند که هنوز یاخانه ندارند یاماشین ندارند امادراین نظام بودندوهستند توسط امام زمان عج تشویق میشوند حالابخندید یابخندند بسیاری هستندکه میدانند میتوانند عدالت راگسترش دهند . هیچ مسئولی که بیشتراز یکخانه ویک ماشین دارد نباید درهزارکیلومتری خرانه وبیت المال باشند . مامردیم مسئولیت نگرفتیم چون ترسیدیم مدیون شویم ما مظلومان ادارات هستیم ماآنهایی هستبم که چون دادمیزدیم ناسازگارنامیده شدیم مسخره شدیم به مامیگویند امام هستید ؟ چیزی که میگویی نمیشود !! همه پزبه زنانشان میدهند که رییس هستند ماخجالت میکشیم بگوییم کاری دستمان است . نهج البلاغه مانیفست وچراغ راه ماست . میشود همه جارفت عدالت رابرد . امافتنه واغتشاش بله آنهاموفق میشوند فتنه بزرگی خواهد بود چون نگذاشتید ازاول امثال روحانی راکله پاکنیم آنهم لاآرامش . بزودی ایران رابه آتش میکشند این حقیقت است امااینکه میگوییم مکر خدا از مکرآنهابالاتراست ومحو میشوند منتشرنمیکنید چون بوی خشونت میدهد امانه اگر آتش بزنند محومیشوند چراکه اینبار عاشورا میشود واینبار عاشوراییان موفق میشوند . کسی این رانمیخواهدالا عوامل آمریکابنام اصلاحطلبان که لااشراروصلت کرده اند . بخداقسم همین خواهدشد چراکه شمانمیگذارید هشدارمابه آنهابرسد آتش زدن ایران واسلام وپرچمش یعنی محاربه آنها بی گناهان رابه کشتن میدهندونمیخواهندعدالت برقرارشود .
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  ولا این اسامی رو که گفتی یادم هرکدومشون خودشون کاره ای بودن پس اگه الان مملکت به اینجا رسیده از دست خود شما هاست اخوندی که چندیدن سال وزیر بود عبدی یادم یکاره ای بوده حجاریان یادم تو شهرداری بود تا تونستن خودشون وخانواده هاشون خوردن حالا یک گوشه نشستن طز میدن خدا ازشون نگذره
 • US ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  افرادى كه به انهاامريكايى گفته ميشود فرزندان مهاجرينى است كه از تمام كشورهاى جهان به امريكا رفته ويا برده شده اند وصلاحطلبان جهانى ووطنى موضوع را به شكلى طرح ميكنند كه بين مردم امريكا كه به انها امريكايى ها ميگويند وسياه پوستان كه انها هم مثل ديگران امريكايى هستند مسائل عملى (ونه قانونى ) حل نشده اى وجود دارد كه اگرحل نشود بوى حمام خون به مشام ميرسد اصلاح طلبان رقباى وطنى خود را همان سياه پوستان امريكا به تصوير ميكشند وانها را هم وطن محسوب نمى كنند وتهديد ميكنند كه اگر وادار به تمكين انها نشوند حمام خون راه خواهد افتاد درصورتيكه رقبا از انها ايرانى تر ومستقل ترند
 • IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  0 0
  جون شما و فرقه هاتون! انصافا هر موقع اقتصاددان های اسلامی و حوزوی تو موسسات تخصصی نظر میدن در مورد بانک ،ریال ،وام ،... میگید اسلام نظر اقتصادی نداره!!!! حوزه تو کار دولت دخالت نکنه!! وقتی به پیسی میخورید میگید همش تقصیر حوزه اس ! رییس شورای فقهی بانک مرکزی چند ساله اعلام کرده بانک مرکزی الزاما نظر فقهی ما رو رعایت نمیکنه. میشه جای نظارت استصوابی فقهی رو در اقتصاد کشور نشون بدید بعدا افاضه تقصیر کنید؟!!
 • احمدرضا بابک IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  0 0
  دولت ناکارآمد با فتنه اقتصادی قصد براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را دارد ، تنها راه نجات کشور استیضاح رئیس جمهور است .
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  0 0
  تا زمانی که فرزندان روح الله نفس میکشند بدانند که هیچیک از طرح های خائنانه جواب نخواهد داد . مردم بخوبی آگاه هستند که چه کسانی با مدیریت خود قصد خدمت به دشمنان در واگذاری استقلال ایران به دشمن را دارند . اینان در واقع گور خود را میکنند . هویتی که انقلاب ایران در برپا نمودن محور مقاومت داده امروزه از مرزها گذشته و همه خود را وابسته بدان میدانند و شریک در شکست دشمن . آمریکای عاجز تصور میکند با تحریم همه جانبه خود میتواند با همدستی عوامل داخلی . ایران را بزانو در آورد . بقول یعقوب لیث با نان و تره و پیاز سر میکنیم اما باج به دشمن نمیدهیم . همانطور که در عرض بیش از چهل سال گذشته نداده ایم و روز بروز هم قوی تر شده ایم علیرغم بی مهری ها بی عاطفه وطنی که گوشه چشمی بسمت غرب داشته و دارند . زیرا آنان به مردم و توانائی های آنان و مملکت خویش باور نداشتند و منفعلانه رفتار میکنند . در آخر حوزه میتوانست بسیار بهتر و بیشتر نسبت به حل مسائل کشور ورود و نظر میداد . جدا از فعالیت بسباری از روحانیون و علما که همواره با علاقه خود در زمینه هائی فعال بوده اند و نتایج بسبار خوبی هم گرفته اند . اما کافی نبود . پیوندی که از حوزه و دانشگاه انتظار میرفت نتیجه چندانی تا آنجائیکه ما میدانیم حاصل نشد . ایکاش در مورد بانک ها دهه ها پیش با همفکری عالمان دو طرف طرحی پیشنهاد میشد و بتصویب رشیده بود که اینهمه معضل در کشور از بابت سودهای کلانی که موجب شکست بسیاری از طرح ها و شغل ها و کارخانجات تولیدی ایجاد شد بوقوع نمی پیوست که صحبت از ربا خواری در کشوری اسلامی مطرح شود . اینهمه موضوعات مهم که ارتباط با شریعت دارند که وظیفه حوزه هست که با تخصص و درایت خود مورد واکاوی قرار دهند و چاره اندیشی شوند . مانند طلاق . مسکن و اعتیاد . چرا روحانیون سرشناس و امامان جماعات و خطیبان توانا ضمن همفکری باهم و با جوانان و مردم و دانشگاه و همه با هم چاره بیندیشند و با دیدن مسائل فرهنگی و ..... از خود مردم که خانواده خود آنها این روزها مسائل و مشکلات دارند کمک بگیرند و ریشه ای مسائل را بررسی و حل کنند تا نگرانی ها کمتر شوند و این مشارکت . بمردم امید میدهد و متوجه میشوند که با همدیگر و راه صحیح میشود دغدغه ها را رفع کرد و با توانائی بیشتر بسمت حل دیگر مسائل مملکت برای حفظ سلامتی و پویائی اقتصاد و در آخر عزت و استقلال کشو

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس