اصلاحات

جریان چپ که هم‌اکنون با کارنامه‌ای مشحون از ناکارآمدی و سابقه بد مواجه است؛ برای انتخابات سال 1400 چه کند؟! این سؤالیست که رجال اصلاح‌طلب، پاسخ‌های مختلفی به آن می‌دهند.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

جریان چپ در برزخ انتخابات 1400 یا 1404؟!

کسانی از اصلاح‌طلبان به تازگی برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 پیشنهاد کرده‌اند که چهره‌های مومیایی این جریان کاندیدا شوند.

عبدا... ناصری از لزوم کاندیداتوری کسانی مثل صفایی فراهانی گفته است[1] و مصطفی تاجزاده نیز به تازگی از نامزد شدن امثال میردامادی و محسن آرمین و عبدا... نوری سخن گفت![2]

در همین حال، محمدصادق جوادی‌حصار، دیگر فعال اصلاح‌طلب نیز طی یادداشتی در شماره شنبه گذشته روزنامه آرمان ملی با اشاره تلویحی به معضل معرفی کاندیدا از سوی اصلاح‌طلبان می‌نویسد:‌ -اصلاح‌طلبان- می‌توانند در 2 سال یا 6 سال آینده نیروهایی را پرورش دهند که دست کم حساسیت روی آنها کمتر باشد.[3]

*این مقوله بدیهیست که نظام اسلامی هرگز و الی‌الابد صلاحیت متهمان فتنه 88، بازجویان خشن دهه 60 و کسانی که سوابق ضد امنیتی و یا انحرافی دارند را برای هیچ سمت انتخابی تأیید نخواهد کرد.

به این معنی که بنیاد پیشنهاداتی مثل کاندیداتوری امثال صفایی فراهانی و محسن آرمین بر آب است.

البته طرحان این پیشنهادات خود به روشنی می‌دانند که چنین حرف‌هایی عملی نیست و برخی تحلیلگران نیز معتقدند جهت‌گیری این نوع نگاه به سمت یکسره کردن کار نظام اسلامی تا زمان زنده بودن رجال تندروی اصلاح‌طلب و وقوع یک فتنه دامنگیر تحت عنوان "فتنه اقتصادی" است.

نگاه منطقی‌تر و آنچه که در پیشنهاداتی مثل نوشته جوادی‌حصار و یا همکاری با یک نامزد مرضی‌الطرفینی نهفته است نیز البته با این چالش مواجه است که آیا اصلاح‌طلبان حاضر خواهند شد هزینه ناکارآمدی‌ها و فتنه‌انگیزی‌های خود را بپردازند و عطای انتخابات سال 1400 را به لقای آن ببخشند و منتظر انتخابات‌های بعدی بمانند یا خیر؟!

این نکته را نیز بایستی در نظر داشت که برای جریان چپ اکنون بیش از آنکه وقت تئوری‌پردازی برای انتخابات بعدی باشد؛ موسم پاسخگویی در قبال ناکارآمدی‌های 7 سال اخیر در دولت، مجلس دهم و شورای شهر است.

در پایان، مجددا باید تأکید کرد که به نظر می‌رسد ستاد اصلاحات به سمت جدا کردن سفره خود از مردم و نظام در حال حرکت است و با اعلان‌های گاه و بیگاه مبنی بر تحریم انتخابات، اخذ رویکردهای سیاسی رادیکال و امیدواری به وقوع فتنه اقتصادی؛ به تعیین تکلیف نه در صندوق انتخابات و داخل انتخابات که در یک "صبحگاه خونین" می‌اندیشد.

***

حفاظت از جیب مالیاتی مردم; نخستین آزمون سخت مجلس یازدهم

روزنامه اعتماد در گزارشی پیرامون "برنامه اصلاح ساختار بودجه" که به تازگی از سوی دولت رئیس‌جمهور روحانی به مجلس یازدهم ارائه شده است؛ از حذف یارانه‌ها و افزایش مالیات‌ها در محتوای این برنامه خبر داد.

گفته می‌شود این پیشنهادات دولت در اثر کم شدن درآمدهای نفتی (ناشی از تحریم) ارائه شده است! مفهومی که البته قرار است با برچسب زیبای "قطع وابستگی به درآمد نفتی" کادوپیچی شود.

اعتماد در گزارش خود می‌نویسد: رویکرد جدید دولت نیز بر یک پایه اساسی بنیان نهاده شده است: اینکه اگر سهم عواید نفتی کم و سهم مالیات‌ها بیشتر شود، اتکای بودجه به نفت کاهش پیدا می‌کند.

گویا دولت در پیشنهاد خود به شدت به افزایش پایه‌های مالیاتی می‌اندیشد.

در گزارش مذکور همچنین به نقل از نوبخت می‌خوانیم: سهمی که مالیات از تولید ناخالص داخلی دارد در کشورهای پیشرفته صنعتی ۳۰ تا ۴۰درصد، در کشورهای در حال توسعه ۲۰ تا ۳۰درصد و در ایران کمی بیش از 6درصد است، آمار و ارقام نشان می‌دهد کشور ظرفیت مالیاتی مناسبی دارد که با اصلاح قانون مالیات‌ها، تعریف پایه‌های جدید مالیاتی، جلوگیری از فرار مالیاتی و کاهش معافیت‌های مالیاتی می‌توان از این ظرفیت برای تامین درآمدهای بودجه استفاده کرد.[4]

*دقت شود که ایران و انقلاب اسلامی به لحاظ مالیاتی یکی از بهترین شرایط زندگی در جهان را برای شهروندان خود فراهم کرده‌اند و پرداخت مالیات معقول، یکی از افتخارات نظام اسلامی است.

فلذاست که نمایندگان محترم بایستی همچون نگهبانانی دقیق مراقب این قبیل دستاوردهای اقتصادی نظام و نتایج انقلاب اسلامی باشند و نگذارند نقاط قوت کشور ملکوک شود.

ما در بحث مالیات، بنا را بر خوشبینی به دولت می‌گذاریم و فرض می‌گیریم که در برنامه اصلاحی مذکور هیچ قصدی برای افزایش بار مالیاتی بر مردم مد نظر نیست و قرار است صرفا خُلل و فُرج نظام مالیاتی اصلاح شود.

اما از سوی دیگر بایستی مراقب رفتارهای دولتی بود که حتی از یک اصلاح سطحی در ماجرای "دریافت مالیات از خانه‌های خالی و قراردادهای اجاره" عاجز است.

در ادامه البته این سابقه نیز وجود دارد که اصلاح‌طلبان به عنوان حامیان شماره یک و فدائیان دولت بلافاصله پس از اکثریتی حضور در شورای شهر پنجم تهران پای مالیات را پیش کشیدند و خواستار دریافت چیزی به نام مالیات محلی از مردم شدند![5] آنها همچنین در کنار کارنامه پر از خالی خود؛ خواستار گران شدن بلیط مترو و دریافت اعتبار از صندوق توسعه نیز هستند.

ما البته فقط به طرح این عقبه‌های فکری می‌پردازیم و از طرح تحلیل‌های بدبینانه‌ای که می‌گوید "آنها قصد عصبانی کردن مردم را دارند" خودداری می‌کنیم!

ولی این یک خواسته منطقی است که مجلس و مجلسیان محترم؛ خاصّه به دلیل انتصابی که به مردم و جریان اصولگرایی دارند حتما مراقب آوار نشدن مالیات بر زندگی ایرانی‌ها باشند و نگذارند مالیات در ایران همچون بسیاری از کشورهای دیگر دنیا به یک دغدغه بزرگ برای مردم تبدیل شود.

بله! حتما بایستی مقولاتی مثل مالیات بر واسطه‌گری، مالیات بر واردات، مالیات بر سرمایه‌های خارج از حقوق شهروندی، مالیات بر مسکن و اجاره و جلوگیری از فرارهای مالیاتی؛ توسط نمایندگان محترم و حتی بدون پیشنهاد دولت پیگیری و گزارش آنها نیز به مردم ارائه شود. اما اینکه در قالب فرایندهای محترمانه؛ به ناگاه شاهد باشیم که قرار است مالیات تبدیل به دغدغه مالی عموم مردم شود و یکی از دستاوردهای اقتصادی بزرگ انقلاب اسلامی به هدر برود؛ قطعا یک حادثه ناگوار و موجب رفوزگی نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

گفتنیست، وزرای اقتصاد و مدیران مالیاتی دولت در سال‌های اخیر و قبل از تحریم صادرات نفتی ایران، کراراً بیان کرده‌اند که درآمد دولت از محل اخذ مالیات به بیش از 2 و حتی 3 و 4 برابر درآمد نفتی رسیده است.[6][7][8]

اینکه چنین مقولاتی در راستای حقیقت بزرگ "پولداری دولت ایران" به مردم گفته نمی‌شود را بایستی در انگیزه پروژه "سیاه‌نمایی" جستجو کرد.

***

میرلوحی:

پیام ما در انتخابات 98 عدم تمکین از شورای نگهبان بود!

محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران و از اعضای شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به تازگی در بخشی از یک مصاحبه تفصیلی با خبرگزاری ایلنا؛ پیرامون رفتار شریرانه تحریم انتخابات مجلس یازدهم از جانب اصلاح‌طلبان گفته است: انتخابات سال ۹۸ نشان داد که جریان اصلاحات می‌گوید من باید نیروی اصلاح‌طلب خودم را بیاورم.

او همچنین تصریح می‌کند: جریان اصلاح‌طلب در سال ۹۸ نشان داد که مساله و پیام‌اش این بوده که حاضر نشد به معدود افرادی که شورای نگهبان تایید کرده بود، تن بدهد و اعلام کرد که من باید کاندیدای اصلاح‌طلب و نیروی خودم را داشته باشم، به نظرم این یک پیام روشن است و جای ابهام وجود ندارد![9]

*آقای میرلوحی کاملا درست می‌گوید!

و این هیچ جای ابهامی ندارد که اصلاح‌طلبان صراحتاً آنارشیست و ضدّ مردم شده‌اند، انتظار بدتر شدن اوضاع و انفجار مردم را می‌کشند و سفره خود را نیز از نظام اسلامی جدا کرده‌اند.

رفتار مسبوق به سابقه تحریم انتخابات مجلس یازدهم از جانب اصلاح‌طلبان که در کنار کارنامه ضعیف آنها در اجرائیات کشور (به دلیل حضورشان در دولت، مجلس و شورای شهر) موجب کاهش مشارکت کسانی از مردم در انتخابات شد؛ رویدادی است که اگر مورد اقتراح قرار نگیرد و خواص کشور پیرامون مضرّات آن برای مردم نگویند و عواملش را مذمت نکنند؛ به مثابه یک غده سرطانی عمل خواهد کرد و در انتخابات‌های بعدی هم ناجوانمردانه دامان نظام اسلامی را خواهد گرفت.

اگرچه ملاک صحّت و درستی یک انتخابات، با هر میزان مشارکت، "قانون" است.

گفتنیست، امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، در یکی از بیانات خود پیرامون اهمیت رأی شورای نگهبان می‌فرمایند: -هرکس- به مردم بگوید که این شورای نگهبان کذا و این مجلس کذا، این فساد است و مفسد است. یک همچو آدمی، تحت تعقیب مفسد فی الارض باید قرار بگیرد.[10]

پیش از این، بهزاد نبوی در سخنانی تأکید کرده بود که تحریم انتخابات مجلس یازدهم از جانب اصلاح‌طلبان اشتباه بوده است.

حزب کارگزاران نیز از مخالفان این رفتار شریرانه بود و به همین منظور یک لیست انتخاباتی مستقل را در انتخابات ارائه کرد.

وبلاگ مشرق، از چند ماه مانده به انتخابات مجلس یازدهم، حدود 50 گزارش را درباره تصمیم اصلاح‌طلبان برای تحریم خاموش انتخابات منتشر کرد و پیرامون آن هشدار داد.

***

1_ mshrgh.ir/1078366

2_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/289648

3_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/289666

4_ http://www.etemadnewspaper.ir/fa/main/detail/148612

5_ mshrgh.ir/934527

6_ https://www.yjc.ir/00Sq7E

7_ https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3107253

8_ https://tn.ai/1794547

9_ https://www.ilna.news/fa/tiny/news-920363

10_ https://www.yjc.ir/00IQrK

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 9
 • سید IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  76 13
  انشاءاللّه عوام جامعه ما مِن بعد کمتر فریب اصلاح طلبان تهوع آور و وعده های عوام فریبانه شان را خورده و باعث بدبختی خود و دیگران شوند!!!!!
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   8 0
   عوام وقتی گول می خورن که خواص بد بازی کنن!
  • پويا نوري IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   3 3
   چرا نمايندگان مجلس مدت زمان رياست جمهوري را اصلاح نميكنند ، بايد فكري به حال اين موضوع كرد، بايد يك دوره باشه عمرمان را يه مشت ابله توي اين مملكت با انتخابات به باد دادند ، رياست جمهوري بايد براي يكه دوره پنج و يا شش ساله باشه
  • پويا نوري IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   2 0
   چرا نمايندگان مجلس مدت زمان رياست جمهوري را اصلاح نميكنند ، بايد فكري به حال اين موضوع كرد، بايد يك دوره باشه عمرمان را يه مشت ابله توي اين مملكت با انتخابات به باد دادند ، رياست جمهوري بايد براي يكه دوره پنج و يا شش ساله باشه
  • IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   7 2
   من بهتون میگم اصلاح طلبان کجا برن ... برن گورشون رو گم کنن از سر ملت مظلوم ایران اسلامی
 • ناشناس IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  24 6
  دولت اگه عرضه داره ازشرکتهای دولتی مالیات بگیره نه از افتابه فروشها دولت یک شرکت تعاونی بزرگ خاصه که به هیچ یک از قوانین مالیاتی پایبند نیست.قابل توجه مجلس یازدهم
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  2 59
  اصلاح طلبان بانی ووارثان اصلی انقلاب اند وحضورپرشوردرانتخابات ریاست جمهوری خواهندداشت ورییس جمهوربعدی هم اصلاح طلب خواهدبود.
  • DE ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   42 2
   اصلاح طلبان بانی ووارثان اصلی انقلاب اند ! عین همین ادعا را توده ای ها و پیکاریها و مجاهدین و فداییان خلق و.. هم داشتند. اما همه بدون با همین انقلاب وارد جنگ شدند.
  • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   38 1
   درست گفتی وارثان و مسببان اصلی فقر و فساد و تبعیض و نفوذ و وطن فروشی و اجرای سند های ذلت بار و .......همین اصلاح طلبان همیشه در مسند و صد البته همیشه طلبکار هستند
  • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   35 1
   با تداوم کار اصلاح طلبان دلار 60 هزار تومانی و بنزین 20 هزار تومانی و پراید 200 میلیونی دور از دسترس نیست.
  • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   43 0
   لیبرال های غربگدا اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری نمایند.
  • سرباز IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   27 2
   اگه هرچی آمریکا میگه رو انجام بدیم و اینا هم بیان روی کار ته تهش میگیم مثل امارات و فقط منتاژ می کنیم
 • ع IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  3 38
  اتفاقا اصلاح طلبا ها می آیند و با کاندیدا تائید شده هم می آیند و با قدرت هم می آیند خیالتان تخت
  • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   38 0
   زیباکلام: مردم از رای دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند.
  • سرباز IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   34 0
   میان و دوباره شعار تقلب تقلب سر میدن این عادتشونه ولی 1400 با 88 یه فرق داره اونم اینکه گندشون هاشمی نیست که سرخطشون کنه برای همینه مثل خر(دور از جون این حیوون) تو گل گیر کردن
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  48 5
  کسی که یه ذره عقل توی کله اش باشه عمرا دیگه به اصلاح طلب جماعت رای بده.جماعت پررویی که اینهمه مشکل درست میکنن ومیکشن کنار،چشم به دهان اربابان غربیشون دوختن که چه فرمایشی کنن،آقایون فورا وبی کم وکاست اجراکنن.تف به روح اصلاح طلبها.
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  32 7
  این مردک میرلوحی نوکر نوکران کدخدا فتنه گر وطن فروش حالا آدم شده
 • محمد IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  30 4
  به امید ریشه کن شدن غده سرطانی اسهال طلبان از قامت این مملکت
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  13 1
  چرا سعی میکنید این جریان اصلاحات رو روی کار بیارید مثل منافقین کلا حذفشون کنید هیچی نمیشه من قول میدم
 • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  10 1
  مفسد طلبان برای همیشه از صحنه.ی روزگار محو می شوند،نفاق اندازان ملت ودولت "ای برید برنگردید با احترام بروید ونگذاربد بیش تر ازاین ذلیل وخارروزگار بشوید-اعتبارتان پیش مردم تموم شده-
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  5 1
  اسمش میرلوچی ست!؟وجدانا قیافه هاشون عین"آغا محمد خان قاجاره" بکی آزیکی مشنگ تره --
 • سيد IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  6 1
  خدالعنتشون كنه هر جا ميرن خشكسالي، بيماري و مرگ و گراني همراه ميبرن ملخ هاي افسادطلب
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  6 1
  این مزدوران وطن فروش را خفه کنید این مردک جایگاهش پایین تر از نوکر نوکران کدخداست سابقه فتنه گریش معلوم است
 • بله به اصلاحات نه به اسهال طلبان US ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  16 1
  اصلاحات و تحول بسیار خوبه اگه منافع ملی رو ارتقاع بده ... ولی اصهال طلب ها از این اسم سواستفاده کردند چون اونا اصلاحاتو فقط برا رفیق رفقا میخوان حتی اگه کشور تسلیم بیگانگان بشه!!!!!!!!!! البته خوشبختانه الان پایگاه مردمیشو به شدت از دست داده ... بهترین فرصت برا جذب نظر مردم توسط جناحه انقلابیه
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  14 1
  متاسفانه یا خوشبختانه نه اصلاح طلبها ونه اصولگریان نیروی انچنانی برای 1400 ندارند
 • سجاد IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  4 18
  اصلاح طلبان افرادی خود خواه،خود رای اند،در مقابل ملت ، خود بزرگ بین ،ودر مقابل غربی ها ذلیل و حقیرند،چون برای به قدرت رسیدن بر غربیها تکیه دارند،لذا قدرت و تفکر و راهکار ذاتی برای مملکت ندارند،لذا فرمان غربیها رو اجرا میکنند ، غربیها شیطانند، و شیطان جز بدی برای ملت ما نمی خواهد
 • لوح روشن IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  8 2
  یکی به این میرلوحی شیرین عقل بگه تو به ملت بگو در شورای اسلامی شهر جز ناکارآمدی چه داری شهر تعطیل سنگ رو سنگ نگذاشتید . روتون خیلی زیاده به سنگ پای.... میگه زکی
 • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
  4 1
  این به اصطلاح اصلاح طلبان بهتر است همانطوریکه مردم تو دهنی محکمی به آنها زدند برن گورشون رو گم کنن و دست از سر ملت مظلوم ایران اسلامی بردارند
 • منوچهرازشهرستان عنبراباذ UA ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  1 0
  سلام شمارا میگم که این همه برعلیه اصلاطلبان می تازی وبنوعی بزرگنمایی میکنی برو بررسی کن مفسدین اقتصادی چه کسانی هستند اصلاحطلبان ÷کدست تا این لحظه حافظ ارمانهای انقلاب وارمانهای امام خمینی بود ه اندنمیخواد شما ادم مغرض ونظرتنگ راجع به اصلاح طلبان نظربدهید واقعا کوروکر هستید اصلا نمیخوای بدونی که تفکراصلاحطلبی چه دستاوردهایی داشته است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس