مرتضی مبلغ

اصلاح‌طلبان با رویکردهایی مثل تحریم انتخابات مجلس یازدهم، زمزمه‌های تکرار این تحریم برای "انتخابات ۱۴۰۰" و تأکید بر رویکردهای آنارشیستی؛ خود را در آستانه طرد از حافظه مردم و نظام قرار داده‌اند.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

مقایسه اعتراضات آمریکا با "اغتشاش آبان ۹۸"

صادق زیباکلام، از فعالان اصلاح‌طلب و از تئوریسین‌های این جریان خاص سیاسی به تازگی در یک توییت با اشاره به اعتراضات مردم در آمریکا نوشت:

"دلم میخواست از همه آنانکه اعتراضات مردم امریکا علیه تبعیض و بی‌عدالتی نژادی را بزعم خودشان با شور و شعف، اعتراض علیه نظام حاکم‌ بر آن کشور تفسیر می‌کنند، می‌پرسیدم گیریم حق با شما باشد. اما اگر یکهزارم آن تظاهرات در ایران اتفاق افتاده بود، چه تعدادی ظرف ده روز گذشته کشته شده بودند؟ "

*کنایه آقای زیباکلام در اشاره به رخدادهای آبان ۹۸ در ایران است و اگر فرض کنیم که گزارش‌های رسمی مبنی بر تلفات اعتراضات روزهای اخیر در آمریکا صحیح باشد؛ قاعدتا تعداد کشته‌های آبان ۹۸ در ایران بیشتر بود.

اما این یک استقراء ناقص است و زیباکلام بخش مهمتر قضایای مربوط به اعتراضات آمریکا و اغتشاشات ایران را به مردم نگفته است.

آنچه در ادامه می‌خوانید حقایقی ناگفته و کمتر گفته شده پیرامون اعتراضات این روزها در آمریکا و مقایسه آن با اغتشاشات آبان ۹۸ در ایران است:

۱_ صورت کلی اعتراضات این روزها در آمریکا کاملا طبق اصول و موازین قانونی این کشور صورت می‌گیرد.

از همین روست که مثلا شاهدیم که علیرغم آزاد بودن اسلحه در آمریکا اما هیچ گزارشی مبنی بر استفاده معترضین از سلاح وجود ندارد.

و یا همینطور تصاویر فراوانی وجود دارد که نشان می‌دهد معترضین آمریکایی در حال کمک به پلیس، احترام گذاشتن به مأموران ضد اغتشاش و یا حتی حفاظت از مأموری هستند که در میان مردم تنها مانده است.

این حقیقت مهم که به دلیل آموزش‌های قانونی و رسانه‌ای در کنار عدم حمایت رجال آمریکا از قانون‌شکنی بروز یافته است را بایستی با اغتشاشات آبان ۹۸ و ایضاً دیماه ۹۶ و حوادث سال ۸۸ مقایسه کرد که چگونه اوباش و اغتشاشگران نه تنها از سلاح گرم استفاده می‌کردند و تعداد زیادی از مردم را نیز کشتند بلکه در استفاده از سلاح سرد و به گروگان بردن مأموران پلیس نیز هیچ اِبایی نداشته‌اند.

۲_ نفس اعتراض خیابانی در آمریکا همانطور که "هانا آرنت" در کتاب انقلاب خود تأکید می‌کند و "باراک اوباما" هم در صحبت‌های اخیر خود اشاره کرد؛ برای رساندن صدای مردم به حکومت است نه برای نفی حکومت و یا اعتراض به قانون! (چیزی که در ایران خلاف آنها را شاهدیم و مخالفان همواره صاحب حق پنداشته می‌شوند)

مفهومی که زیباکلام هم در ابتدای کنایه خود به آن اشاره کرده است.

اما او نمی‌گوید که چرا چنین تفسیر عقلانی و مهمی نه تنها در قبال کشور خودمان کمتر مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد بلکه بصورت روزمره؛ شنوای خلاف آن از لسان کسانی مثل حجاریان، تاجزاده، تاجیک و سایر رجال اصلاح‌طلب هستیم و می‌بینیم که چگونه به قانون‌شکنان حق می‌دهند و جز سیاست خیابانی چیزی نمی‌شناسند.

۳_ نگاهی به رفتارهای رجال آمریکا در حوادث اخیر بسیار درس‌آموز است.

شاهدیم و می‌بینیم که حتی رقبای رئیس‌جمهور ترامپ در میان مردم حاضر می‌شوند و آنها را به آرامش دعوت می‌کنند. (اشاره به حضور جو بایدن در میان معترضان و بیانیه باراک اوباما)

حقیقت پیش‌گفته را مقایسه می‌کنیم با آنچه که رجال اصلاح‌طلب در چند اغتشاشات ایران کردند... از تأکید بر حق داشتن اغتشاشگران تا یادبود گرفتن برای قانون‌شکنی، اصرار بر تکرار خشونت‌ها، تحریم انتخابات برای تشویق حرکت خیابانی و عدم حمایت از حاکمیت کشور!

تا جایی که می‌شود گفت اگر اصلاح‌طلبان لطف کنند و سکوت کنند؛ عملا هیچ اغتشاشی در کشور به راه نخواهد افتاد.

۴_ عقلانیت و منطقی بودن یک رفتار سیاسی؛ اصلی‌ترین عامل برای قضاوت آن است.

حوادث اخیر در آمریکا از یک منطق درست و در اعتراض اصولی به یک رفتار غلط (قتل جورج فلوید از سوی پلیس آمریکا) شکل گرفته است.

زیباکلام و امثال زیباکلام در مقایسه و کنایه‌های خود باید بگویند کدامین منطق در پس اغتشاشات آبان ۹۸، اغتشاشات دیماه ۹۶ و فتنه سال ۸۸ وجود داشت!؟

آیا اعتراض به قانون، اعتراض غیر مدنی به تصمیم دولت و طرح بهانه "تقلب در انتخابات" رفتارهایی منطقی بودند؟

***

دانستن ۴ گزینه فوق به راحتی روشن می‌کند که چرا اغتشاشات آبان ۹۸ در ایران تلفاتی بیشتر از اعتراضات آمریکا داشت و البته مقصّر این رخداد تلخ نیز چه کسانی هستند!؟

*عکس از خبرگزاری رویترز و با موضوع حضور جو بایدن، رقیب سیاسی ترامپ در میان تظاهرکنندگان است.

***

این یک گام تازه در روال همیشگی مجلسیان است

مدیریت میدانی قالیباف؛ "امیدواری مردم" و نارضایتی اصلاح‌طلبان

جلال میرزایی، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس دهم و از اعضای فراکسیون امید، در بخشی از مصاحبه با شماره پنجشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی با اشاره به طرح محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی برای حضور میدانی و حمایت از نمایندگان مناطق مختلف، گفته است: معتقدم مساله حضور میدانی برای پشتیبانی از نمایندگان که توسط آقای قالیباف در اولین نطق مطرح شده بیشتر تاکید بر دخالتی فراتر از قانونگذاری و یا نظارت بر کار قوه مجریه است. یعنی احتمالا در ذهن آقای قالیباف ورود به کارهای اجرائی و دخالت در امور محوله دولت شکل گرفته است. خصوصا که آقای قالیباف در ادامه چنین عنوان می‌کند که این امر مهم (حضور میدانی) از طریق هم‌افزایی نیروهای جهادی و مردمی، متخصصان و نمایندگان بخش خصوصی، نمایندگان نهادهای عمومی و حاکمیتی و نمایندگان دستگاه‌های اجرائی با محوریت نماینده مجلس محقق خواهد شد.

او می‌افزاید: اگر این مساله چنانی که مطرح شده از جانب رئیس مجلس پی گرفته شود قطعا مصداق دخالت فراقانونی در امور قوه مجریه است و به تبع آن تقابل دولت دوازدهم و مجلس یازدهم را به‌دنبال خواهد داشت. خصوصا با توجه به روحیه آقای روحانی این تقابل می‌تواند جدی باشد. لذا نباید آقای قالیباف به بهانه حضور میدانی به منظور پشتیبانی از نمایندگان وارد کارهای اجرائی دولت و وزارتخانه‌ها شود.[۱]

*باید دانست که راهبرد مطرح شده از سوی قالیباف مبنی بر سفرهای منطقه‌ای و "مدیریت میدانی" اتفاقا یک امکان تازه و یک نقطه امید و اتکا برای مردم است که می‌تواند نفحات اجرایی وسیعی داشته باشد. [۲]

تعبیر این مسئله به دخالت فراقانونی هم صحیح نیست زیرا اولا ریاست مجلس به لحاظ قانونی و نظارتی دارای اختیارات خاصی است و ثانیا نظر نمایندگان همواره در مسائل اجرایی کشور و استان‌ها نافذ بوده و این مقوله اگر با حضور رئیس مجلس دچار هم‌افزایی شود؛ برکات بسیاری برای مردم و کشور خواهد داشت.

تأکید قالیباف بر مدیریت میدانی، در واقع یک گام تازه در روال همیشگی مجلسیان است.

***

تحریم انتخابات و تأکید بر رویکردهای آنارشیستی!

اصلاحات در آستانه طرد خودخواسته از حافظه مردم و نظام قرار دارد

مرتضی مبلغ، فعال چپ و معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات در مصاحبه با ایلنا در خصوص احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از چهره‌هایی مانند علی لاریجانی یا علی مطهری در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: من فکر می‌کنم اصلاح‌طلبان در این مقطع با تجارب گذشته و انتخابات‌های گذشته جمع‌بندی‌شان به طور نسبی این است که به هویت اصلاح‌طلبانه‌ای که به دلیل ضرورت‌های سیاسی گذشته مقداری افت کرده و از رسالت خود اندکی فاصله گرفته است، توجه بیشتری کنند و با هویت جدی‌تر وارد صحنه شده و به اصطلاح شفاف‌تر در سیاست عمل کنند.

او تصریح می‌کند: این جمع‌بندی اصلاح‌طلبان نکته مهمی است و تبعاً در تصمیم‌گیری‌ها و راهبردهایی که در آینده در پیش خواهند گرفت، تاثیر می‌گذارد، ولی به هر حال سیاست در جامعه ایران بسیار سیال است و نمی‌شود به طور قطع پیش‌بینی کرد که در یک سال آینده چه اتفاقی رخ می‌دهد.

مبلغ همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا اصلاح‌طلبان امکان حضور اثرگذار و توانمند در انتخابات ۱۴۰۰ را خواهند داشت؟ اظهار کرده است: این مساله به شرایط جامعه برمی‌گردد، باید دید که در ماه‌های آینده شرایط سیاست و مسائل مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی چه روندی را در پیش گرفته و طی خواهد کرد. یعنی اگر سیاست‌های به شدت متصلبانه که متاسفانه در بخشی از جریان‌های حاکمیت در حال اعمال شدن است، ادامه پیدا کند و گشایش‌های جدی رخ ندهد خب طبیعی است که سرخوردگی مردم هم ادامه پیدا کرده و سرمایه اجتماعی بازتولید نمی‌شود، در نتیجه فرصت سازنده‌ای برای جامعه و به تبع آن اصلاح‌طلبان هم فراهم نمی‌شود که بخواهند با یک کنش سازنده و فعال در مسائل مهم ملی حضور پیدا کنند، لذا باید منتظر روزهای آینده باشیم تا ببینیم آیا آن بخش از حاکمیت در خصوص سیاست‌های غلط و آسیب‌ساز خود تجدیدنظر خواهد کرد یا نه!؟ [۳]

*در کنار مبلغ، صادق زیباکلام نیز در بخشی از یک مصاحبه با اعتمادآنلاین پیرامون احتمال حمایت چپ‌ها از آقای لاریجانی برای انتخابات سال ۱۴۰۰ گفته است: مهمترین مشکل آقای لاریجانی برای ریاست جمهوری آن است که پایگاه اجتماعی معلوم و مشخصی ندارد. حتی اگر آقای خاتمی از آقای لاریجانی حمایت کند هیچ شانسی برای پیروزی آقای لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ به وجود نمی آید. [۴]

از مزاج صحبت‌های مبلّغ نیز اینطور بدست می‌آید که او هم مثل تعدادی دیگر از رجال جریان چپ به شیرینی تجربه رفتار "تحریم انتخابات مجلس یازدهم" از جانب اصلاح‌طلبان می‌اندیشد و برای تکرار این رفتار منافقانه که به کاهش حضور مردم در انتخابات انجامید؛ بی‌میل نیست!

پیش از مبلّغ، "علی صوفی" از وزرای دولت اصلاحات نیز گفته بود: معرفی کاندیدا در انتخابات به هر قیمتی دیگر برای جریان اصلاحات نباید تکرار شود و اگر امکان حضور نامزد اصلی وجود ندارد، می‌توانند کنار مردم بمانند. –و انتخابات را تحریم کنند-[۵]

عبدا... ناصری، دیگر رجل جریان چپ، پای خود را از این هم فراتر گذاشته و پیشنهاد کرده اصلاح‌طلبان محکومان فتنه ۸۸ را برای انتخابات ۱۴۰۰ معرفی کنند! [۶]

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که برخی از چهره‌های جریان چپ در بحث احتمال حمایت کسانی از اصلاح‌طلبان از دکتر لاریجانی؛ انگشت اتهام را به سمت حزب کارگزاران دراز کرده‌اند.

اصلاح‌طلبان همچنین در حالی از تحریم انتخابات سخن می‌گویند که همزمان بصورت کاملا سلیس و شفاف اعلام کرده‌اند که به سمت رادیکالیسم حرکت می‌کنند [۷]. و همچنین به نظر می‌رسد که آنها گوشه‌چشمی هم به احتمال وقوع "فتنه اقتصادی" دارند.

این آنارشیست‌زدگی صریح چپ ایرانی در سال چهل و یکم از عمر انقلاب اسلامی در کنار کارنامه مشحون از ناکارآمدی آنها؛ می‌رود تا اکنون و آینده اصلاح‌طلبان را با مشکلات بزرگی مثل طرد شدگی همیشگی از ساحت مردم و نظام اسلامی مواجه کند.

این نکته بدیهیست که جریانی که دست به منافقانه‌ترین رفتار سیاسی یعنی "تحریم انتخابات" بزند و سودای تکرار آن را داشته باشد؛ در هیچ حکومتی و به دست هیچ جامعه‌ای تحمل نخواهد شد.

***

۱_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/۲۸۹۵۸۱

۲_ mshrgh.ir/۱۰۷۸۳۶۶

۳_ https://www.ilna.news/fa/tiny/news-۹۲۲۳۰۶

۴_ https://etemadonline.com/content/۴۰۹۷۸۸

۵_ mshrgh.ir/۱۰۷۵۴۷۴

۶_ mshrgh.ir/۱۰۷۸۳۶۶

۷_ mshrgh.ir/۱۰۶۸۷۰۲

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 48
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 17
 • IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  33 32
  اصلاحات به زلزله افتاده- از کار کردن قالیباف می ترسند- کوس رسوایی اصلاحات زه شده- دیگر با امدن یک دولت انقلابی فاجعه ناکارامدی اصلاحات برای همگان روشن خواهد شد- دیگر طرف خارجی هم همه تحریم هایش را انجام داده و شما هیچ شانسی برای خیانت و جنایت اتی ندارید- سمبل دموکراسی غربی هم تبدیل به نژاد پرستی افراطی شده و از نظر ذهن و منطق و ایدئولوژی هم نابود شده اید
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   12 13
   اصلا ، "دخالتی فراتر از قانونگذاری و یا نظارت بر کار قوه مجریه نیست" . ایشان با توجه به تجاربی که در شهرداری دارند، جزییات روند اجرای یک پروژه را می دانند. به عنوان مثال میتوانند دولت را به خاطر طول کشیدن پروژه های عمرانی بازخواست و مواخذه کنند.
  • اکبر US ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   17 10
   برادرکلاه خودت را محکم بگیربادمی آید
  • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   4 5
   اگر اصولگرایان بتوانند قیمت ها را نصف کنند تا جان دارم ازشون دفاع می کنم
  • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   5 13
   باید معترضان آمریکا دست به کشتن پلیس و زنده زنده سوزاندن کارگر پمپ بنزین و آتش زدن آمبولانس و... دست بزنند تا بفهمند یک من ماست چه قدر کره دارد
  • به IR ۱۵:۰۸ - IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   9 11
   تا کمر اصلاح طلبان نصف نشود قیمتی نصف نخواهد شد.
 • IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  65 23
  ببینید چرا نمی خواهید قبول کنید این اصلاح طلبان نیستند که انتخابات را تحریم می کنند . این مردم هستند. شما هم هی این مساله را اعلام نکنید.
  • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   21 9
   چه جالب مردم به دستور بیبیسی بر علیه رای 25 میلیونی میشورند و سالها کشور را درگیر میکنند و مردم به دستور بیبیسی به لیست امید رای میدهند و بعد از به فلاکت افتادن کشور باز به دستور بیبیسی انتخابات را تحریم میکنند ای خدا کی این ماجرا تموم میشه کی ما از اینا جدا میشیم ؟ کی میایم پیش خودت و اینا هم برن پیش بیبیسی
 • NL ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  58 20
  در آمریکا وطن فروشهایی مثل زیباکلام نیستند که همزمان نوکر باجیره و بی جیره مواجب عربستان و اسراییل و آمریکا دشمنان تمدنیمون هستند.و دشمن استقلال سیاسی فرهنگی اقتصادی ایران هستند.و دشمن غرور ملی هستند که حتی از شادی بعد برد تیم ملی نفرت دارند! اصلا دولت تروریست آمریکا اجازه نفس کشیدن چنین جرثومه هایی رو نمیده ولی این وطن فروشها و پادوهای دشمنان ایران و خدا که از منافقان و اوباش مسلح و آموزش دیده هم حمایت میکنند اینجا آزادند هم از توبره میخورند و هم از آخور!
 • علی بشرویه IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  23 0
  در یوتیوب فیلمی وجود دارد که یک سیاهپوست با بلندگو دستی برای مردم در خیابان صحبت میکند و پلیس هم کنارشان است . جمله مهم این صحبت ها این است : the police is not problem , the problem is the system . پلیس مشکل پیش روی ما نیست . مشکل ما سیستم (نژاد پرست) است .
  • IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   11 9
   عزیزم چرا تعریف از پیش خود می کنی
 • IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  22 18
  یک ایراد مهم مشرق علی رقم ویژگی ها این است که مطالب را بر اساس راست و چپ طبقه بندی می‌کند. اگر گوینده چپ گرا بود فارق از هرچه گفته می‌کوبد حتی اگر درست باشد و اگر راست گرا بود فارق از هرچه گفته تحسین میکند یکی دیگر از نکات منفی این که در 90درصد گزارش ها به هر بهانه ای دنبال کوبیدن چپ هاست انگار اونها چقدر ارزش دارن برای بحث کردن وقت با ارزش رو با اینا تلف نکنین
  • رضا IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   20 13
   خاك بر سرت دوست عزيز ، اينهمه روده درازى كردى بعد آخرش يه استدلال چرت بعمل آوردى ، خدا كمكت كنه !
 • US ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  15 0
  اعتراضات آمریکا !!!!!
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  این مردک زیباکلام ایرانیه؟ چرا به اصل مطلب نمیپردازه که آپارتاید و استعمارگری رژیم مورد علاقه شه؟! چطور ایرانی ها رو بخاطر شادی بعد پیروزی های ملی نژادپرست میدونه ولی آمریکا و اسراییل جونش مجسمه حقوق بشرند؟!امثال این مردک طرفدار حقوق حشر غربی هستتند نه بشر
  • سعید IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   4 40
   اين زیبا کلام بدبخت چه میکشه‌.ولی شجاعتش تحسین برنگیزه ترسمان ازاینه که روزهای زندگیش درحال کمتر شدنه .یعنی میره پیش کسانی که به اتهام محارب باخدا(هرکس حرف حقی بگوید) که سیقیه عجیبیست یعنی عف دراون نیست خدا کمکش کنه
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  61 17
  این زیباکلام وقیح مزدور رو باید بفرستین بره پیش ارباب آمریکاییش
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  8 8
  اگه قراره محکومان فتنه ۸۸ تایید صلاحیت بشن پس حتما احمدی نژاد م میتونه بشه
  • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   7 7
   ننننننننننننننننننننننننننننننه اسم احمدی نزاد را نیار مفتخور ها سکته می کنند
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  48 85
  در ایران هیچ کس حق اعتراض نداره هم جیز خوبه اگر اعتراض کنی یعنی کافری و باید کشته بشوی ولی هر ظرفی کنجایشی دارد و روزی ما مثل امریکا خواهیم شد
  • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   6 10
   چرا کیبورد فارسی نداری؟!!!!!
  • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   32 9
   نه که امثال زیباکلام و تاجزاده و خاتمی و بچه های رفسنجانی تا حالا ۱۰۰ بار اعدام شدند؟
  • IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   7 3
   خدا نکنه مثل آمریکا بشیم شما دوست داری برو تو اون دیگ ظرفیت تا روی گاز بسوزونتتون
  • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   3 0
   بله با آنها کاری ندارید اگر غیر این باشد افشاگری ها همه را آگاه خواهد کرد
  • IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   65 4
   یعنی در آمریکا هم اجازه کشتن پلیس و زنده زنده سوزاندن کارگر پمپ بنزین و آتش زن آمبولانس و... را دارند؟
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  20 95
  ایرانی باید کر کور لال بشود،هرچی میدهند همان را بخورد،و بگوید شکر
 • IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  113 9
  کاش یکی از ان تبربه دستان اغتشاشات ابان 98 به سراغ زیباکلام هم می رفت تا یه کم عقل نداشته اش سرجاش می اومد
 • سید IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  14 1
  مردم ناراضی اند جناب قالیباف الان وقت عمل بسم الله ما طیف انقلابی پشت نظام و رهبری هستیم ولی پشت مردممون هم هستیم این شانس به شما داده شده اعتماد ملت جذب کنید بسم الله اگر مرد عمل اید
 • حسن IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  127 6
  زیبا کلام آنقدر مغز وفکرش غرب زده است که حتی واقعیتهای موجود در آمریکای وحشی را نمی تواند باور کنند وفکر میکند اینها خواب وخیال است لذا در اثر خود باختگی و بی هویتی شخصیتی دنبال خدشه دارگردن چهره ایران اسلامی است و به خود جرات نمی دهد از کشورش دفاع کند چون ظاهرا ایشان تعلق هرچند اندک به ایران ندارند لذا نگاه او همان نگاه اربابان غربیش به ایران است
 • مدرن IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  21 3
  مگه دروغ میگه
  • حسين DE ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   4 7
   مدرن جان (مدرنيستها) أصلا دروغ نميگن ، خوش بحالت كه خيلى(مدرنى)
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  29 99
  مگه تو کشور ما حق اعتراض هم وجود داره
  • علی IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   26 10
   اره اگه مثل ادم اعتراض کنی
  • IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
   32 4
   نه. حق آتش زدن آمبولانس و مسجد و کتابخانه و بانک و کارگر شهرداری و.. وجود ندارد.
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  8 4
  جناب آفای قالی باف که سر کار آمدند این پلید طلبان دواره اززیر آتش خاکستر زبانه کشیدند !تمام فتنه های ایران زیر سر خود ملعونشون آست ویاران مزدور خارج نشین این ها،وگرنه چی شده که حالا مقایسه کردن آبان ماه با جریان امریکا یادشون افتاده این مفسد طلبان" دست پیش میگیرند که پس نیفتن" وآر الان برای،"ریس جمهور"آینده نقشه می کشند وآخرین تلاش خودشان را می کنند غافل ازاینکه افساد طلبان دیگه برای همیشه ترد شدند وبه درک واصل شدندوهبچ چهره ب خوبی وجابگاهی درمیان ملت عزیز ایران نخواهند داشت حالا هی بنالندونطق کنند--
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  15 8
  رفتار پلیس آمریکا این چند روز خیلی زشت و وحشیانه بود و دموکراسی آمریکایی را تا حدی زیر سوال برد. برای کشوری که ادعای دموکراسی داره این جور برخورد با مردم زشت بود. ولی این ربطی به کشور خودمون نداره. ما خیلی وضعیتمون بدتر از اوناست. طبق آماری که وزارت کشور داده حدود 200 نفر کشته شدن تو ناآرامی های اخیر فقط طی یک هفته. ما خودمون تو این موارد روسیاه هستیم.
 • US ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  8 3
  حرف درستى است كه هيچ حكومتى گروهى را كه بجارى اعتراض قانونى نفى وبراندازى را پى گير هسند تحمل نمى كند ولى دركشور ما خوشبختانه نفى كنندگان نظام بخاطر بيشعورى وطرد ازطرف مردم به مرده متحركت تبديل شده اند خطر افرين نيستند وفقط دروقت مناسب بايد توسط مردم دفن شوند
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  17 2
  اصلاحات پادویهای آمریکا واسرائیل در ایران اینها قانونی اساسی وشرع قبول ندارن چرا باید درحاکمیت حضور داشته باشند
 • حسين DE ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  10 4
  آقا صادق اون تصاوير را كه در آبان ماه سال گذشته در كف خيابانهاى شهرهاى مختلف ايران گرفته شده ديده اى؟ اگر در اين تظاهرات ضد نژاد پرستى در كعبه آمال تو و جريان فكرى منحط تو تظاهر كنندگان با قمه و شمشير هاى سامورائى به پليس حمله ميكردند مطمئن باش تا بامروز در سراسر آمريكا درياى خون نه بلكه اقيانوس خون براه ميافتاد،ميتوان براحتى حدس زد زمانيكه پليس با يك فرد غير مسلح چنان برخورد و رفتار خشنى ميكند كه منجر به قتل و كشته شدن وى ميگردد واى بحال تظاهر كنندگانى كه مسلحانه بر عليه پليس اقدام كنند آن هم پليس آمريكا،ولى تو جوجه منورالفكر و همپاليگيهات اين چيز ها رو نميبينيد،أصولا شماها(تمامى طيف جريانات اصلاح طلبان) يك ميليمتر جلوتر از نوك بينى اتان را نميتوانيد ببينيد.
 • شاپرک IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  10 0
  تجربه ثابت کرده اعتراضاتی که از روی شکم سیری شکل میگیرن به پیروزی میرسن ولی اگر مردم گرسنه و بدبخت باشن به راحتی سرکوب میشن برای معترض های آمریکایی آرزوی موفقیت میکنم بلکه اونها هم روزی طعم بدبختی را بچشن
 • NL ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  6 5
  جواب این خائن ضد ایرانی رو مگه ترامپ نداد؟ مگه نگفت اگه معترضای غیر مسلح از فنس های کاخ سیاه رد بشن با بدترین سگ های وحشی و مرگبارترین سلاح ها روبرو میشن؟ یعنی باور کنیم این رو ندیده؟دفاعش از اوباش و منافقین مسلح به سلاح سرد و گرم رو چی؟کشته سازی منافقین روسیاه و از پشت کشتن مردم رو چی؟چرا اینقدر به در و دیوار میزنه که غرب وحشی به مکر خدا دچار شده و مردم دنیا به ماهیتش پی بردند؟
 • حسام IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  5 1
  دوستان اینان افساد طلبان روی زمین اند ، تمام فکر و ذکر این بیشرفان غرب است اینا اصلا به فکر ایران نیستن یک مشت خائن اند ، بر غرب پرست افساد طلب خائن و منافق لعنت
 • سرابی CH ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
  5 1
  جالبه هر اتفاق ناگواری که در ایران میفته و امریکا شاد میشه سر خودشم میاد مثل زلزله اشوب کرونا و... و جالبتر اینه درس نمیگیرند نمیدونند کائنات و در راس همه قدرتها خداوند همواره بینی ظالم و خوشحال به شکستن دیگرانو به خاک میمالند
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  1 0
  تو روحت مشرق
 • حسن IR ۰۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  0 0
  خسته نشدید این همه با کلمات وحروف بازی میکنید؟
 • IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  1 0
  یعنی مشرق فقط میتونه این خزعبلات را منتشر کنه ای لعنت بر هرچی اصولگراست
 • محمد IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  0 0
  وقتی کاندیدای مد نظر شما رد صلاحیت بشود شما به کاندیدای طرف مقابل رأی می‌دهید؟؟؟ عجب عقل انتخابگری دارید؟؟
 • وطن پرست DE ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
  1 0
  در دام واژه سازی سخنگوی دولت نیوفتید. تا یک ماه بعد از اعتراضات بنزینی هیچ وقت از واژه اغتشاشات ابان نبود. وقتی میگید ابان، واقعیت رو تو این اسم مخفی می کنید. مگه کسی شک داره که این واقعه تلخ در نتیجه تصمیم نسنجیده دولت درماجرای بنزین رخ داده؟ خب از واژه مناسب استفاده کنید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس