کد خبر 1064149
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
جهان/ کرونا نمایه

سایه سنگین کرونا اقتصاد و سیاست را در اروپا و آمریکا را شدیدا به چالش کشید، به طوری که در آمریکا برخی گزارش‌ها از احتمال جنگ داخلی در این کشور خبر می‌دهند.

به گزارش مشرق، جهان کماکان با آمارهای نگران‌کننده از ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند. دیروز تعداد مبتلایان به این ویروس از دو میلیون و ۴۱۹ هزار نفر گذشت و تعداد فوتی‌ها نیز متاسفانه به ۱۶۵ هزار و ۷۹۹ نفر رسید. در اروپا شمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا، از مرز یک میلیون نفر عبور کرده و تعداد فوتی‌ها نیز در این قاره از ۱۰۰ هزار نفر فراتر رفته است. بر اساس آمار مرکز کنترل بیماری اروپا، که دیروز انتشار یافت، اسپانیا بیشترین شمار مبتلا به کرونا را در اروپا  با ۲۰۰ هزار نفر دارد. بعد از این کشور نیز ایتالیا، آلمان، انگلیس و فرانسه قرار دارند. از نظر میزان مرگ و میر نیز ایتالیا با ۲۳ هزار و ۶۶۰ نفر در  رتبه  نخست و بعد از آن اسپانیا، فرانسه، انگلیس و بلژیک قرار دارند.بدین ترتیب، قاره اروپا به تنهایی تقریبا نیمی از مبتلایان و کشته شدگان به کرونا در سطح جهان را به خود اختصاص داده  است. پیامدهای اقتصادی این ویروس در اروپا نیز بسیار گسترده است. خبرها حاکی است، معترضان به قرنطینه در فرانسه و آلمان به خیابان‌ها آمدند و با پلیس درگیر شدند.

بیشتر بخوانید:

زندان در انتظار افرادی که ماسک صورت ندارند

تعداد مبتلایان به کرونا در پنتاگون به ۵۳۳۵ نفر افزایش یافت

سازمان جهانی بهداشت: بدترین وقایع شیوع کرونا هنوز در پیش هستند

آمار عجیب انسان‌های در قرنطینه به دلیل شیوع کرونا

جوزپه کونته: ایتالیا در بحران کرونا تنها مانده است

با این حال، آمریکا تاکنون بیشترین خسارت جانی را در میان کشورهای جهان از شیوع نوع جدید ویروس کرونا دیده است. در حالی که «دونالد ترامپ» در صدد بازگشایی پلکانی کشورش پس از وضع مقررات قرنطینه عمومی و وضع اضطراری است، شمار قربانیان بیماری کووید ۱۹ در آمریکا از مرز ۴۰ هزار نفر عبور کرده است.

بازی با آتش!

در آمریکا مجادلات سیاسی بین ترامپ و ایالت‌ها بالا گرفته و رسانه‌ها نیز به شدت دولت ترامپ را مورد حمله قرار می‌دهند. دیروز «رالف نورتام» فرماندار ایالت ویرجینیا، در واکنش به سخنان روز شنبه ترامپ، وی را به هذیان گویی متهم کرد. نورتام که با سی‌ان‌ان مصاحبه می‌کرد، در پاسخ به سؤال خبرنگار این شبکه که پرسید ترامپ گفته به‌انداره کافی در سراسر آمریکا تجهیزات تست کرونا وجود دارد، گفت: « مطرح کردن این کلمات (توسط ترامپ) هذیان‌گویی است». سی‌ان‌ان در گزارش دیگری، درباره اقدامات کرونایی رئیس‌جمهور آمریکا، اعلام کرد که ترامپ« فردی قلدر و ابله است».«عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه«رای الیوم»، نیز بااشاره به اظهارات تحریک‌آمیز رئیس‌جمهور آمریکا درباره لزوم «آزاد» کردن برخی ایالت‌ها نوشت، این اظهارات ممکن است باعث آغاز جنگ داخلی در کشوری شود که معدن اسلحه به شمار می‌آید. عطوان در یادداشت خود نوشت: وقتی که ترامپ در توئیتر صراحتا به یاران نژادپرست و سفیدپوست خود می‌گوید «میشیگان و مینه‌سوتا و ویرجینیا را آزاد کنید»، با توجه به اینکه سه ایالت مذکور تحت حاکمیت دموکرات‌ها هستند، این دعوتی آشکار برای فتنه و کاشتن بذر جنگ داخلی در کشوری است که معدن اسلحه است. این سه ایالت که ترامپ یارانش را برای ورود به خیابان‌ها و تظاهرات در آن تشویق می‌کند، پایگاه قدرتمند رقبای او در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی آینده است.

درصد بالایی از مبتلایان به کرونا هم ساکن این سه ایالت هستند. عطوان می‌افزاید: تظاهرات مسالمت‌آمیز به سادگی می‌تواند به تظاهراتی خشونت بار همراه با درگیری‌های مسلحانه تبدیل شود، آن هم در کشوری که از نظر نژادی و قومی به چند دسته تقسیم شده و منتظر یک شعله کبریت است. همان طور که موارد مشابه پیشین نشان داده‌اند، در صورت گسترش این اعتراضات، هیچ تضمینی برای کنترل آن به ویژه با توجه به شرایط کنونی و جود ندارد. اگر رئیس‌جمهور آمریکا به مقابله با نظر کارشناسان و دانشمندانی که ادامه قرنطینه خانگی و بسته بودن اقتصاد را تایید می‌کنند ادامه دهد، با توجه به نظام بهداشتی مملو از شکاف‌های راهبردی می‌توان گفت که در واقع با آتش‌بازی می‌کند و طبق گفته فرماندار واشنگتن، ممکن است این آتش‌بازی، کل کشور را به آتش بکشد.

شکست دولت ترامپ در مقابله به موقع با ویروس کرونا و قربانی شدن بیش از ۴۱ هزار آمریکایی بر اثر این ویروس، باعث شده که ترامپ آماج حملات منتقدان قرار بگیرد. مقامات آمریکایی تلاش می‌کنند با فرافکنی قصور دولت را با منحرف کردن افکار عمومی به سمت چین یا سازمان بهداشت جهانی، لاپوشانی کنند. با این وجود، دیروز روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقامات آمریکایی و همچنین مقامات بین‌المللی گزارش داد که ده‌ها محقق، پزشک متخصص و کارشناس سلامت عمومی آمریکایی در مراکز کنترل و پیشگیری از بیمارهای سازمان بهداشت جهانی در ژنو به صورت تمام وقت کار می‌کنند و در زمان ظهور ویروس کرونا در اواخر سال گذشته میلادی در چین، اطلاعات کاملی درباره این موضوع و شیوع آن در چین، به دولت ترامپ منتقل کرده بودند. پایگاه اینترنتی بلومبرگ نیز در مطلبی تحلیلی با عنوان «شکست ترامپ در مقابل کرونا هدیه‌ای برای انجمن ملی سلاح آمریکا» نوشت: با شیوع کووید ۱۹‌، وحشت دوباره برگشت و صندوق‌های پول شمار در دنیای اسلحه را شعله‌ور کرد. ترس، نان و کره، (خوراک) صنعت اسلحه است.

۶۰ میلیون بیکار

یکی از معتبرترین موسسات مشاوره‌ای دنیا در گزارشی اعلام کرده است که حدود ۶۰ میلیون شغل در اروپا به دلیل شیوع بحران کرونا در معرض خطر قرار دارد. روزنامه «تاگس آنسایگر» سوئیس، بر اساس ارزیابی یکی از معتبرترین موسسات مشاوره‌ای دنیا موسوم به «مک کینزی» در اتحادیه اروپا حدود ۵۹ میلیون شغل به دلیل شیوع بحران کرونا در معرض خطر قرار دارد.این موسسه در گزارشی که روز دوشنبه منتشر شده است نوشته است: از دست دادن این مشاغل تنها یک فاجعه در سطح فردی نخواهد بود، بلکه از نظر اقتصادی نیز دردناک خواهد بود.این موسسه مشاوره معتبر برای سال ۲۰۲۰ نرخ بیکاری در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ۷/۶ درصد ارزیابی کرده است.

کارشناسان این موسسه بر این باورند که بازگشت اوضاع به دوران قبل از بحران تازه در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ می‌تواند امکان‌پذیر باشد.موسسه مک کینزی در گزارش خود اعلام کرده است که در بدترین حالت، بیکاری در اروپا حتی می‌تواند به ۱۱.۲ درصد برسد و عواقب شیوع ویروس کرونا هم تازه در سال ۲۰۲۴ بهبود یابد.بر اساس ارزیابی این موسسه مشاوره‌ای مهم، حدود نیمی از مشاغل در معرض خطر در بخش خدمات و فروش مشتری، بخش‌های پذیرایی و ساخت و ساز قرار دارد.بر این اساس، در بخش‌های عمده‌فروشی و خرده‌فروشی در اروپا در دوران شیوع کرونا حدود ۱۴.۶ میلیون شغل در معرض تهدید قرار دارد، در بخش هتل داری حدود ۸.۴ میلیون شغل و در بخش هنر و سرگرمی هم حدود ۱.۷ میلیون شغل در این اتحادیه در معرض خطر نابودی قرار دارد. «توشیمیتسو موتگی» وزیر خارجه ژاپن نیز گفته شیوع ویروس کرونا باعث شده است اقتصاد جهان با بدترین بحران اقتصادی از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون مواجه شود.

میخی بر تابوت نظم لیبرال

«نشنال اینترست» با تاکید بر اینکه کرونا نظم لیبرال دنیا را تغییر می‌دهد، نوشت که این ویروس شاید میخی بر تابوت غرب باشد. به گزارش تسنیم، «آمیتاو آچاریا» استاد «دانشگاه امریکن» واشنگتن دی‌سی و پژوهشگر «موسسه برگروئن» در کالیفرنیا در یادداشتی با عنوان «کرونا چگونه نظم دنیا را تغییر می‌دهد» در نشنال‌اینترست نوشت: کرونا نه تنها یک فاجعه برای بهداشت عمومی دنیاست، بلکه باعث تغییر در نظم جهانی نیز خواهد شد. بیماری‌های همه‌گیر در گذشته نیز نظم دنیا را تغییر دادند. نویسنده نشنال اینترست این سؤال را مطرح کرد که «ویروس کرونا نظم فعلی دنیا را چگونه تحت تاثیر قرار می‌دهد؟» و نوشت: با اینکه همه‌گیری هنوز در اوایل راه خود است، برخی روندها را متاثر کرده است.

نخست آنکه این بحران حمایت از جهانی شدن را تضعیف می‌کند. حمایت از جهانی شدن پیش از این با ظهور پوپولیسم و سیاست‌های ریاست جمهوری ترامپ، در موقعیت ضعف قرار گرفته بود. کرونا به دلیل وابستگی متقابل اقتصادی و همچنین گردشگری و مسافرت با سرعت خیره‌کننده‌ای گسترش یافته و مقصر آن، جهانی شدن است. شیوع کرونا واکنش شدیدتری نسبت به جهانی شدن ایجاد می‌کند. دوم آنکه کرونا شاید میخی بر تابوت‌اندیشه غرب (هر آنچه از خرابکاری ترامپ از روابط دو سوی آتلانتیک باقی مانده است) باشد. گروه ۷ نتوانسته پس از جلسه سران بیانیه‌ای صادر کند زیرا دولت ترامپ اصرار داشت که کرونا «ویروس چینی» خوانده شود.

«آچاریا» در یادداشت خود توضیح داد: این بحران اعتبار جهانی آمریکا و اعتبار دولت ترامپ در داخل کشور را به شدت کاهش می‌دهد. تصویر آمریکا به مثابه یک ابرقدرت بیچاره که با یک ویروس به زانو درآمده است، مسئله‌ای بود که از قبل در مورد آن هشدار داده شده بود. فراموش کردن این تصویر سخت است. ترامپ شاید اهمیتی به افکار عمومی بین‌المللی ندهد اما بسیاری از آمریکایی‌ها احساس استیصال می‌کنند.وی نوشت: همه اینها شاید میخ دیگری بر تابوت نظم لیبرال بین‌المللی باشد که به خاطر سیاست‌ها و پوپولیسم غربی ترامپ به تلوتلو خوردن افتاده است.

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • US ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
  14 33
  این هم توهمات نویسنده و مشرق نیوز هست،
  • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   16 2
   08:38 آقا به قول خود شما یانکی ها، اون پاپ کورنو بده اینور که وقت تماشای فیلمه! آی حالی بکنیم! خخخخخ
  • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   12 1
   08:38 اینا رو ول کن، تمدن غرب رو بچسب :)))))))
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   13 0
   دوست اسکل من نظریات هانگتینتون رو درمورد زوال و تقسیمات امریکا بخون. اتفاقا تنها جایی که این فوکویاما هم رو نظر هانگتینتون موافقه بیچارگی و فروپاشی امریکا و تقسیم اون به ۶ کشور کوچکتره دقیقا مثل شوروی. همه اینها هم پیش درامدی بر این اتفاقه.
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   2 5
   بزودی تمام دنیا بازگشت به عصر کشاورزی و ماقبل تر!
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   6 0
   کاری به نظریات مشرق ندارم ولی تجربه نشون داده دولت های بزرگ که از مردم رو برمیگردانن دیر یا زود دچار فروپاشی سیاسی میشن .مثال نزدیک شوروی و قبل تر عثمانی و قبل تر و ...... مخصوصا امریکا که ساختار شکننده داره و تا اینجای کار به ضرب رفتار پلیسی و امنیتی سر پا بوده. اون نظریات تقسیم به ۶ کشور رو منم شنیدم ولی شاید دوران بعد ترامپ باشه.
  • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   6 0
   خوبی عمو ؟؟
  • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   1 6
   خب کالیفرنیا بله و گروه های جدایی طلب تگزاس ساخته و پرداخته مشرق نیوز است ! دقیقا درست میگه!!
  • پ IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   1 3
   اینا واسه 100 سال بعد ما برنامه دارن واسه خودشون که بماند
  • IL ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   1 1
   اگر لیبرالیسم نابود بشه حقوق بشر هم نابود میشه اینکه شما بیسوادی تقصیر بقیه نیست زیرا رابطه بین حقوق بشر و لیبرالیسم را نفهمیده ای و داری نظر کارشناسی هم میدی این بخش دوم کارت به معنای نادانی نیست بلکه جهل است.
  • IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   1 1
   اقا یا خانومی که با پرچم اسرائیل اومدی این همه از اسرائیل پول گرفتی فقط اینارو بگی
 • بی بی IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
  18 1
  قربان خداوند بشوم که چطوپوزه استکبار جهانی مخصوصا. امریکا. را به خاک وخوزن کَشید. واینشا الا نا بودی تمام انها گفته قران دروغ نمی باشد
  • IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   1 3
   به خاک و خون کشیده؟ زیاد بیست و سی دیدی هاجی
 • بختیار IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
  0 6
  در بد ترین حالت بیکاری یازده درصد ما در حالت آرمانی هم بیکاریمون زیر بیست نیست برادر به امید خدا که زود تر کرونا از ایران رخت بربندد و ما برگردیم سر کار
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   10 0
   09:09 استاد 40 ساله دارن آمار میدن ولی به کوری چشم دشمنان هنوز مملکت سر جا‌شه. ان شاء الله زودتر کرونا میره و همه با هم میریم سرکار بدون توجه به آمار فیک آمریکایی‌ها مملکتو میسازیم، خدا قوت!!
  • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   2 0
   :/
 • ااا IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
  2 19
  خداوکیلی چی میزنید! حساب کنید اگه ما آمار درست بدیم، تلفات کرونایمون چقدر! اینا همش بخاطر اینکه اونا نمیتونن به مردمشون دروغ بگن... ولی ما الی ماشاالله
  • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   7 1
   داداش هر چی زدی جنسش خوب نبود از یه جا دیگه جور کن. یا اسکلی یا احمق یا چیزی نمیدونی. نماینده سازمان بهداشت جهانی که در حقیقت جاسوس سازمان ملل در ایرانه مثل شغال تو تهران و ایران داره بو میکشه ببینه ایران تو ماجرای امار یا رسیدگی به بیماران یا روند درمان چیزی رو مخفی میکنه یا نه یا با چه داروهایی درمان میکنه یا اصلا وزارت بهداشت داره چه کار میکنه کلی سیستم نظارتی داره که صحت سنجی کنه و دماغش همیشه به خاک مالیده. بعد تو یلا غبا بی سواد که از هیچی خبر نداره داری ایران رو محکوم میکنی ؟ داش جنست رو عوض کن
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   7 1
   طفلی شاید مشغولیاتش زیاده خسته بوده بدون سند یه حرفی زده شاید گرفت تو ذوقش نزنین بزارین رشد کنه
  • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   7 1
   09:44 بابا غرب گدایی هم حدی داره، یارو فرمانده ناو رو به خاطر همین امار درست!! اخراج کردن بعد تو اومدی.. بابا ببندین دیگه، حالمون به هم خورد.. واقعا دارم به اون حرف امید دانا که می گه بعضیا فک می کنن ادرار غربی ها رو هم می شه به عنوان عطر و ادکلن استفاده کرد می رسم!
 • مهرناز IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
  1 0
  اختلافات تفکری در سردمداران دموکرات وجمهوریخواه " در تصمیمات داخل امریکا وروابط بین الملل " سالهاست در پنهان وجود داشته " شاید این اختلافات برگردد به همان جنگ داخلی امریکا" تفکر شمالی وجنوبی " که ظاهرا پایان یافته بود " ترامپ سفیدپوست نژادپرست قلدر " نشانه همان تفکر کوکلاس کلان ها می باشد " کما به اینکه جدیدا به خواست ترامپ با اسلحه وارد تظاهرات خیابانی "در برداشت قرنظینه در چند ایالت شده اند " کرونا نقاب ظاهری پر زرق وبرق امریکا را کنار زد " امریکا در حال پوست اندازی داخلی است " به امیداینکه در این تغییرات " افراد میانه رو " پیروز میدان باشند.
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
  1 12
  بزا آمریکا حمله کنه مشرق . بین ۶ ملت موجود در ایران هم جنگ میشه .
  • IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   24 1
   تنها می توان گفت چخه. پس چخه عزیزم چخه
  • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   1 4
   ملت کرد ملت ترک ملت گیلک ملت بلوچ ملت عرب و ملت تاجیک
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
  2 15
  ایران باید به آمریکا پیشنهاد همکاری بده
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
  2 5
  سیاه پوستان آمریکایی مساوی هستند با قتل و دزدی
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
  1 14
  فقط سفید پوستان آمریکارو عشقه.بقیه قومیتشون فقط دزدی و جنایته کارشون
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   2 1
   دایی جان خوبن ؟چشات خوشگله ها چش رنگی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس