اخبار ویژه روزنامه ها

وزارت خارجه چین در مورد تحریم‌های ایران می‌گوید، تداوم تحریم‌های ضدایرانی آن هم در شرایطی که این کشور درگیر مبارزه با ویروس کرونا است، به صلاح نیست.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

***********

کیهان

وقتی سازمان بهداشت جهانی دست عناصر وطن‌فروش را رو کرد

در حالی که ابعاد سوء مدیریت در آمریکا،  هر روز بیش از پیش آشکار می‌شود، مقامات دولت ترامپ هنوز با شدّت و حدّت به پروژه‌ «ایران‌هراسی» ادامه می‌دهند و این از عمق دشمنی آنها نسبت به مردم ایران خبر می‌دهد.

به گزارش مشرق، در حالی که طبق برخی گمانه‌زنی‌های جدید، به خصوص گزارشی که در یکی دو روز اخیر در رسانه‌های ژاپنی منتشر شده، مبداء کورونا ویروس به احتمال قوی خود آمریکا بوده و بخش زیادی از مبتلایان به آنفلوآنزا که در سال ۲۰۱۹ جان خود را در آمریکا از دست دادند، در گمانه‌زنی‌های جدید، احتمالا مبتلا به کرونا بوده‌اند، برایان هوک، مسئول یهودی‌تبار امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، شیوع ویروس کرونا در ایران را نتیجه سوء‌مدیریت جمهوری اسلامی خواند و مدعی شد «ایران کمک‌های پیشنهادی آمریکا برای مقابله با کرونا را قبول نکرده است».

این ادعای دروغین در حالی است که آمریکا، همه کانال‌های واردات اقلام پزشکی و دارو را از ماه‌ها قبل به ایران تحریم کرده و البته دولت ترامپ در زیر انتقادات شدید از سوی رسانه‌ها و مقامات سیاسی این کشور به واسطه‌ بی‌کفایتی، سوء‌مدیریت و جدی‌نگرفتن شیوع این بیماری قرار دارد.

وب سایت نشریه آمریکایی «تایم» در گزارشی تازه نوشت که استراتژی دولت ترامپ برای مبارزه با ویروس کرونا خیلی ساده بود که همان «دور نگه داشتن ویروس از ایالات متحده» از طریق محدودیت‌های مسافرتی، قرنطینه اجباری بود که تاکید می‌کرد این سیاست‌ها موثر هستند. اما افزایش آمارها نشان می‌دهد این سیاست‌ها موثر نبودند.

وقتی سرانجام این ویروس وارد ایالت واشنگتن شد، ‌ دولت با آن کُند برخورد کرد و متخصصان می‌گویند واکنش آمریکا هفته‌ها و شاید ماه‌ها عقب‌تر از برنامه لازم برای مبارزه با ویروس کرونا است. مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، اعلام کرد که در این کشور، به اندازه کافی کیت تست کرونا وجود ندارد.

با وجود این گزارش و ده‌ها گزارش مشابه، لشکری از مزدوران بی‌وطن که متاسفانه نام ایرانی بر خود گذاشته‌اند، به کمک تیم صهیونیستی کاخ سفید آمده‌اند تا در خیانتی آشکار به وطن، پروژه‌ای «ایران‌هراسی» را تکمیل کنند.

در یکی از تازه‌ترین مصادیق این رفتار خائنانه، دو برادر با نام‌های «آرش علایی» و «کامیار علایی»، مقاله‌ای در روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر کردند که عنوان آن چنین است: «چگونه ایران کاملا و مطلقا در مواجهه با کرونا اهمال کرده است؟»

دروغ‌پراکنی کینه‌توزانه این دو برادر نسبت به ملت ایران، در حالی است که نمایندگان سازمان بهداشت جهانی در بازدیدهای میدانی از خط مقدم نبرد ایرانی‌ها با ویروس کرونا، در چند گزارش از سطح بالا و پیشرفته نظام سلامت و درمان ایران گفته‌اند.

همچنین دکتر هاملمن، نماینده سازمان بهداشت جهانی که در راس هیئتی برای ارزیابی نحوه مواجهه ایران با کرونا وارد ایران شده و از چند بیمارستان در تهران و استان‌های دیگر بازدید کرده، در مصاحبه با شبکه CBC کانادا از شگفت‌زدگی خود از سطح بالای خدمات نظام بهداشت و درمان ایران به مبتلایان گفت و ایران را دارای پیشرفته‌ترین نظام درمانی منطقه خواند.

تیتر بسیار سیاه و هراس‌افکن که این دو وطن‌فروش برای مقاله خود برگزیده‌اند، تنها از مزدوران دستگاه‌های امنیتی جنایتکاری چون سیا برمی آید، وگرنه ایران از جمله کشورهایی است که شفاف ‌ترین سیاست‌ها را در اطلاع‌رسانی نسبت به شیوع کرونا برگزیده و همکاری کاملی با سازمان بهداشت جهانی دارد.

اما برادران علایی کیستند که چنین عیان به پیاده‌نظام رسانه‌ای صهیونیست‌ترین و ضدایرانی‌ترین تیم حاکم بر کاخ سفید تبدیل شده‌اند؟ روز ۳۰ دی ۱۳۸۷، مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، در یک نشست خبری درباره «طراحی پروژه براندازی نرم در ایران» خبر داد.

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت در نشست خبری خود گفت که چند نفر در ارتباط با این پرونده دستگیر شدند که «آرش علایی» و «کامیار علایی» دو نفر از آنان بودند. بر اساس اظهارات این مقام امنیتی، این افراد با تشکیل گروه‌های ۱۵ تا ۲۰ نفره از برخی گروه‌های اجتماعی از جمله، نخبگان علمی، روحانیون، پزشکان، استادان دانشگاه و هنرمندان و ورزشکاران، برای آنان سفرهای علمی به ایالت‌های مختلف آمریکا ترتیب می‌دادند و در این سفرها آمریکایی‌ها با تأثیر فکری بر این گروه‌ها آمریکا را تنها ناجی ایران معرفی می‌کردند.

این مقام ارشد وزارت اطلاعات افزود که «ایجاد بحران‌های اجتماعی، راه‌اندازی تظاهرات خیابانی‌ و دخالت ‌در مسائل قومیتی» از جمله دیگر مواردی بود که متهمان به دنبال آن بودند. او افزود که شبکه‌ای که این دو برادر در پیوند با آن قرار داشتند، مستقیما زیر نظر برخی عناصر دولت آمریکا از جمله ویلیام برنز، رامین عسگرد و گلی عامری فعالیت می‌کرد. در نهایت در ۲ بهمن ۸۷، حکم دادگاه این دو برادر صادر شد و آرش علایی به ۶ سال زندان و کامیار به ۳ سال زندان محکوم شدند.

روحیه کادر درمانی ایران در مبارزه با کرونا ستودنی است

یک پایگاه رسانه‌ای آمریکایی تصریح کرد ایران از بحران‌های سخت بسیاری سربلند بیرون آمده و روحیه پزشکان و پرستاران ایرانی در مبارزه با بیماری کرونا ستودنی است.

المانیتور با اشاره به پیامدهای منفی کرونا، درباره فرصت‌های این موضوع برای ایران نوشت: بحران بهداشت فعلی، مانند هر مصیبت دیگری پتانسیل‌های جدیدی را نیز در اقتصاد به وجود خواهد آورد.

به عنوان مثال، با توجه به شرایط موجود، تعدادی از جلسات، برنامه‌های آموزشی و حتی معاملات به صورت آنلاین انجام می‌شود پدیده‌ای که می‌تواند خود را تحکیم کرده و از تأثیر منفی برخی فرآیندهای آسیب‌زا مانند ترافیک آلاینده تهران بکاهد.

همچنین رشد بی‌سابقه‌ای در تلاش‌های اجتماعی به ویژه فعالیت‌های بهداشتی و نیکوکاری مبتنی بر امور خیریه وجود دارد که می‌تواند تأثیر ماندگاری بر جامعه داشته باشد.

اپیدمی کرونا ویروس یک بحران در حال تحول در ایران است و برای برآورد تأثیر منفی کلی آن بسیار زود است. با این وجود، تاریخ ایران همواره با بحران‌هایی از جمله بلایای طبیعی، خیزش‌های سیاسی، فشارهای خارجی و همچنین بحران‌های بهداشت عمومی عجین بوده و جالب اینکه این کشور همواره سربلند بوده است.

ایرانی‌ها به دلیل امیدواری‌شان همیشه از موقعیت‌های نا امید کننده سربلند بیرون آمده‌اند. میدل‌ایست مانیتور نیز در گزارشی با اشاره به نشاط و جدیت نیروهای درمانی در ایران نوشت آنها با روحیه بالا به جنگ با ویروس کرونا رفته‌اند و در کنار مردم قرار دارند.

 از ترامپ و بن‌سلمان پول می‌گیریم تا مردم ایران را بترسانیم!

یکی از عناصر ضد انقلاب فراری با اشاره به تبلیغات مسموم رسانه‌های اپوزیسیون نوشت ما کارمندان رسمی پروپاگاندای ترامپ و بن‌سلمان شده‌ایم.

«اکبر-گ» معروف به اکبر پونز، از افراطیونی است که به نیابت از تندروهای مدعی اصلاح‌طلبی به ترور شخصیت مرحوم هاشمی رفسنجانی پرداخت. او پس از رفتارهای رادیکال از کشور خارج شد و در ماجرای فتنه سبز هم برای مدتی عضو «اتاق فکر جنبش (فتنه) سبز در خارج از کشور» (به ریاست عطاءالله مهاجرانی و با همراهی کسانی چون عبدالکریم سروش و عبدالعلی بازرگان) بود.

وی اخیراً با اشاره به نقش‌آفرینی مسموم دولت آمریکا و رژیم سعودی و رژیم صهیونیستی به بهانه ماجرای کرونا به خیانت اپوزیسیون جمهوری اسلامی در این زمینه می‌پردازد و می‌نویسد: «ما کارمندان دولت‌های راست افراطی» از طریق «کرونا هراسی» ایران و ایرانیان را نابود خواهیم کرد. من کارمند رسمی (استخدام شده) بخش پروپاگاندای دولت ترامپ هستم. من کارمند رسمی بخش پروپاگاندای دولت بوریس جانسون هستم. من کارمند رسمی بخش پروپاگاندای دولت نتانیاهو هستم.»

او ادامه داد: «من کارمند رسمی بخش پروپاگاندای دولت عربستان سعودی هستم. من کارمند رسمی بخش پروپاگاندای دولت آلمان هستم. من کارمند رسمی بخش پروپاگاندای محمد بن سلمان هستم.

من به عنوان کارمند حقوق می‌گیرم تا پروپاگاندای این دولت‌ها علیه ایران را پیش برم. اینک وظیفه ما هراس و وحشت افکنی پیرامون شیوع ویروس کرونا در ایران است تا با فرو پاشاندن سازمان اجتماعی، مردم را به خشونت جمعی بکشانیم. ما به گونه‌ای عمل می‌کنیم که گویی ویروس کرونا فقط و فقط در ایران وجود دارد. از سوی دیگر، فقط و فقط دولت ایران در این مورد پنهان کاری کرده و می‌کند.

آمریکا و ترکیه نمی‌کنند (معجزه اردوغانی با ده‌ها میلیون توریست، مبتلایان به کرونا را به صفر رسانده است). گمان باطل نکنید که من/ ما «مخالف سیاسی»، «مدافع حقوق بشر»، «فمینیست»، و... هستیم؛ نه، ما فقط و فقط «کارمند بخش پروپاگاندای دولت‌های راست افراطی» هستیم.»

اکبر - گ در ادامه می‌افزاید: چندی پیش، محمد بن سلمان گفت: سریع به نقل از «منابع معتبر ما» اعلام کنید که در ایران ۵۰۰ نفر تاکنون در اثر کرونا جان باخته‌اند. «زورو» به محض دریافت فرمان، دستور را در تلویزیون عملی کرد. چون تلویزیون مال بن سلمان است و «منبع معتبر» هم کسی جز خود بن سلمان نبود. بن سلمان قبلاً به طور علنی اعلام کرده بود که «ما جنگ را به داخل ایران می‌کشانیم.»

به گزارش خبر آن‌لاین وی در پایان می‌نویسد: «ما تشنه مرگ و خون مردم ایران هستیم. کرونا برای ما نعمت است. کاری را که «شدیدترین تحریم‌های طول تاریخ» نتوانست با ایران انجام دهد، ما کارمندان بخش پروپاگاندای دولت‌های راست افراطی موظف هستیم با کرونا هراسی انجام دهیم ما موظف هستیم تمامی آمارهای وزارت بهداشت ایران را دروغین قلمداد کنیم.

حتی اگر وزارت بهداشت اعلام کند ۱۰۰ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۱۰ هزار نفر جان باخته‌اند. ما خواهیم گفت این دروغ است و ۱۰ میلیون نفر مبتلا شده و یک میلیون نفر جان باخته‌اند.

دیروز برای صدام خواندند امروز برای بن‌سلمان دم تکان می‌دهند

اینکه برخی خوانندگان و هنرپیشه‌های ضدانقلاب، سر از دربار دیکتاتورهای سعودی درمی‌آورند، چیز تازه‌ای نیست.رجانیوز در این زمینه نوشت: اینکه تقریبا همه هنرمندان ضدانقلاب که عمری است دارند به عرب و اسلام و به اسم بربریت و خشونت فحش می‌دهند، رفته‌اند عربستان سعودی کنسرت اجرا کنند به کنار.

وقتی شادمهر روی سن داشت آهنگ مشترکش با «ابی» یعنی «رویای ما» که تولید سال ۹۲ است را می‌خواند و از دنیای بدون جنگ و همراه با آزادی می‌گفت و فریاد می‌زد؛ «دنیایی که بمب و موشک نمی‌سازه، موشک روی خواب کودک نمیندازه، دنیایی که تو اون زندونا تعطیلن، آدم‌ها به جرم پرسش نمی‌میرن»؛ یاد مرضیه افتادم.

مرضیه در سال‌های قبل از انقلاب، خواننده معروفی بود که بعد از انقلاب خوانندگی را کنار گذاشته بود و در ایران زندگی‌اش را می‌کرد و کسی هم به او کاری نداشت. متین دفتری‌ها که دوستان خانوادگی‌اش بودند وسوسه‌اش کردند که برود پاریس و به منافقین بپیوندد و دوباره مشهور شود.

پیرزن ۷۱ ساله هم گول خورد و رفت پاریس با مریم رجوی دیدار و اعلام کرد که به سازمان پیوسته است. بعد هم رفت قرارگاه اشرف در عراق و اولین کنسرتش را روی تانک‌های منافقین در اشرف برگزار کرد و سرود معروف «ایران زمین» را خواند.

خلاصه که آقای شادمهر! تو و ابی و اندی و شهرام شب‌پره و بقیه رفقایتان فکر نکنید برای اولین‌بار چه حرکت ابتکاری جالبی زده‌اید! اتفاقا بیست و چند سال دیر آمدید! بیست و چند سال قبل از اینکه شما با دستمزد کلان بیایید زیر بلیط عربستان که حامی مالی و تئوریک القاعده و طالبان و داعش بوده، دیکتاتورترین نظام سیاسی جهان را دارد و چند سال است دارد یمن را بمباران می‌کند؛ از رویای دنیای بدون جنگ و بی‌موشک بخوانی! مرضیه با کلی تبلیغات رفت عراق زیر سایه صدام و آنجا هم رفت روی تانک مجاهدین خلقی که کلی از مردم ایران را کشته‌اند از ایران زمین و مردم ایران و آزادی خواند! بی‌هویتی، خاصیت اپوزیسیون‌ها است. گاهی زیر پرچم سازمان از آزادی می‌خوانند و گاهی در مهد تروریسم و خشونت، از دنیای بدون جنگ.

خطای حذف سیستم کدینگ مجال دلالی و احتکار را فراهم کرد

یک کارشناس اقتصادی می‌گوید حذف «سیستم کدینگ» راه را برای دلالان و محتکران اقتصادی باز کرده است.

محمد کهندل در روزنامه قدس نوشت: شرایط امروز یکی از موقعیت‌های خطیری است که احساس نیاز به حضور تعزیرات و نظارت‌های دولتی را افزایش داده است. نیاز مبرم مردم به کالاهای بهداشتی و ضدعفونی‌کننده در شرایط کنونی موضوعی است که با احتکار کالاها و اقلام بهداشتی روبه‌رو شده است.

دلالان و واسطه‌گران در شرایط کنونی با احتکار کالاهایی که با سلامت مردم در رابطه‌اند، سلامت بخش درمانگر و مردم عادی را با خطراتی مواجه کرده‌اند، بنابراین اهمیت این موضوع نیاز ورود جدی تعزیرات و قوه قضائیه را در شناسایی محتکران و سوءاستفاده‌گران افزایش داده است.

ورود سازمان تعزیرات دولتی و قوه قضائیه حتی اگر با بگیر و ببند باشد بسیار ضروری است، چرا که اولویت حفظ سلامت مردم از خطری است که با احتکار مواد بهداشتی مورد نیاز ایجاد می‌شود.

در شرایط عادی دولت باید با راه‌اندازی سیستم کدینگ کالاهای اساسی گمرکی و تولیدات داخلی مانع هرگونه احتکاری شود، موضوعی که در زمان آقای روحانی متاسفانه با دستور مستقیم آقای نعمت‌زاده، وزیر وقت کنار گذاشته شد و حذف سیستم کدینگ راه را برای دلالان باز کرد.

با احیای سیستم ردیابی کالا از تولید تا مصرف با سیستم کدینگ می‌توان گفت ارزش افزوده و مالیات نیز از محل کالاهای کد و شماره‌گذاری شده اخذ می‌شود. سیستم کدینگ می‌تواند عامل مهمی در جلوگیری از فاصله توزیع بین تولید و مصرف کالا، جلوگیری از فساد و کاهش هزینه خانوار و جلوگیری از افزایش نقدینگی در اقتصاد کشور شود.

راه‌اندازی سیستم کدینگ نیاز مبرم ما در کاهش سوءاستفاده‌گری‌های دلالی است. این سیستم می‌تواند با ردیابی کالاهای تولید شده و وارداتی، دست سوءاستفاده‌گران را کوتاه کند.

متاسفانه در شرایط کنونی راهکاری غیر از ورود سازمان تعزیرات و قوه قضائیه برای برخوردهای سنگین قضایی با محتکران باقی نمانده است، محتکرانی که بدون در نظر گرفتن شرایط کنونی که به خطر از دست رفتن جان انسان‌ها تمام می‌شود، در نبود نظارت و دولت الکترونیکی و سیستم کدینگ خون مردم را در شیشه می‌کنند.

ایران

پاسخ سردار جلالی به انتقاد مجری سیما

 خبر اول اینکه،سه هفته پس از شیوع و همه‌گیری بیماری کرونا همچنان رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور درخصوص این وضعیت و همینطور شایعه‌های مرتبط با آن در سکوت خبری قرار دارد. سکوتی که حتی صدای برنامه‌های صدا و سیما را هم درآورده است.  

در روزهای اخیر اظهار نظرهای زیادی درباره پشت پرده این بیماری و از جمله اینکه این ویروس یک حمله بیولوژیک بوده، به گوش می‌رسد.

روز شنبه مجری برنامه تهران ۲۰ از شبکه تهران با انتقاد از سکوت طولانی سردار جلالی در روزهای اخیر روی آنتن زنده گفت: «ایشان باید پاسخگو باشد که آیا در موضوع کرونا مورد حمله بیولوژیک قرار گرفته‌ایم یا خیر؟ اگر قرار گرفته‌ایم، مجموعه ایشان چکار می‌کرد؟ اگر این موضوع نبوده پس این همه اظهار نظر درباره اینکه ما هدف هجوم بیولوژیک بوده‌ایم، برای چیست؟»

مجری این برنامه با بیان اینکه «آقای جلالی به برنامه‌های تلویزیون نمی‌آید و می‌گوید کار دارد»، افزوده است: «آقای جلالی! ما وقتی با پدافند غیرعامل کاری نداریم شما راه به راه در تلویزیون هستید. الان که دقیقاً شما باید پاسخگو باشید و بگویید موضوع از چه قرار است، می‌گویید وقت ندارید.»  

سردار جلالی در پاسخ به این انتقاد مجری سیما گفته است: «آقای دلاوری عزیز جسارتتان را می‌پسندم. شما مبتنی بر فهم خودتان از قضیه حرف می‌زنید. درباره موضوع کرونا ‌و جنگ بیولوژیک چند روز پیش با خبرگزاری فارس مصاحبه کردم.

راجع به ابعاد دیگر مسأله به دلایلی مجبور بودیم فعلاً سخنی نگوییم. فکر کنم با بیان انتقادیتان این قفل شکسته شود.»

 عبدالرضا کوهپایه به مرخصی رفت

 دست آخر اینکه،  عبدالرضا کوهپایه از فعالان محیط زیست عصر شنبه ۱۷ اسفند به مرخصی رفت. محمدحسین آقاسی وکیل فعالان محیط زیست در گفت‌وگو با انصاف نیوز این خبر را تأیید کرد. کوهپایه که دو سال قبل همراه با چند تن دیگر از فعالان محیط زیست بازداشت و پس از محاکمه به ۴ سال زندان محکوم شد، برای اولین بار از زمان دستگیری به مرخصی آمده است.  

دادگاه تجدید نظر چندی پیش حکم دادگاه بدوی در باره فعالان محیط زیست را تأیید کرد.  علاوه بر کوهپایه، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، سام رجبی، هومن جوکار، مراد طاهباز، طاهر قدیریان و امیرحسین قدیریان نیز دو سال قبل بازداشت و در دادگاه به زندان محکوم شدند.  

محمود بهشتی لنگرودی، معلم و عضو کانون صنفی معلمان و دبیر سابق کانون صنفی معلمان ایران نیز روز شنبه به مرخصی رفته است. 

خراسان

کرونا در هر شرایطی «فورس ماژور» نیست

یک نهاد مسئول در ابلاغیه روزهای اخیر خود به تعدادی از مدیران دولتی و تشکل های تخصصی، با اشاره به سختگیری و بعضا عدم پذیرش هرگونه وسیله نقلیه ایرانی در مبادی ورودی و خروجی برخی کشورهای همسایه، متذکر شده مخاطبان موظف هستند قبل از بارگیری و اعزام هرگونه خودروی حمل بار به مرزها، از وضعیت تردد وسایل نقلیه در آن منطقه اطمینان حاصل و سپس به انجام امور اداری اقدام کنند چراکه توجه نکردن به این بخشنامه، خسارات وارد شده همچون تخلیه نکردن کالا و حق توقف مشمول شرایط فورس ماژور نخواهد بود.

پایان مجوز ویژه دولت احمدی نژاد درباره کمک به کشورهای دیگر

در حالی که دولت دهم در ابلاغیه ای به وزیران وقت خارجه و اقتصادی، اعلام کرده بود حسب تصمیمات نمایندگان ویژه رئیس جمهور سابق، در صورتی که کمک های توسعه ای ایران به برخی کشورها به دلایلی چون تغییر رژیم یا دولت، تغییر مواضع سیاسی یا تمایل نداشتن به امضای موافقت نامه، هزینه نشود می توان در کشورهای دیگر هزینه کرد، با شکایت یک نهاد نظارتی به دستگاه قضایی ، این مجوز ویژه به علت مغایرت با قانون محاسبات، طی هفته های اخیر ابطال و به دولت ابلاغ شده است.

آرمان

توئیت مسعود بهنود درباره نظام سلامت

مسعود بهنود، روزنامه‌نگار ایرانی ساکن لندن به‌نقل از نماینده سازمان بهداشت جهانی در صفحه توییتر خود نوشته است: ایران دارای قوی‌ترین نظام سلامت منطقه است.

چاقوکشی برای دستمال کاغذی

به دنبال شیوع بیماری کرونا و کمبود و سهمیه‌بندی محصولات بهداشتی در استرالیا، یکی از مشتریان برای دستیابی به یک بسته دستمال توالت روی یکی دیگر از مشتریان چاقو کشید! گفتنی است این اتفاق در حالی افتاده است که طی روزهای گذشته هجوم برای خرید و احتکار دستمال کاغذی به اوج خود رسیده است.

واعظ معروف قم درگذشت

حجت‌الاسلام‌والمسلمین‌حاج‌سیدرضا مدرسی از منبری‌های معروف قم بوده که به مناسب‌های مختلف در بیت مرحوم آیت‌ا... بروجردی در قم منبر می‌رفته است. خاطرات حضور این روحانی و واعظ معروف در بروجرد، منبرها و همچنین نوای گرم و سوزناکش در رثای اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) از اذهان مردم بروجرد پاک نخواهد شد.

تکذیب ابتلا مهدی سلحشور به کرونا

علی‌اصغر سلحشور فرزند مهدی سلحشور مداح اهل بیت (ع) ابتلای پدرش به ویروس کرونا را تکذیب کرده است.

علی‌اصغر سلحشور در واکنش به انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر ابتلای این مداح مشهور به ویروس کرونا اظهار داشته است: این مداح اهل بیت (ع) حدود دو روز است به علت عوارض ناشی از جراحت شیمیایی در بیمارستان بستری شده است و حتی تست کرونا ایشان نیز منفی اعلام شده است.

علی‌اصغر سلحشور فرزند مهدی سلحشور مداح اهل بیت (ع) در این باره افزوده است: خواهر بنده که رسانه‌ها از قول او خبر را منتشر کرده‌اند، دانش‌آموز مقطع ابتدایی است. در این راستا خواهشمندیم رسانه‌ها در انعکاس اخبار دقت کنند.

دو سوال انتقادی از نمایندگان قم

علیرضا رحیمی، عضو هیات رئیسه مجلس با طرح دو پرسش از نمایندگان مردم قم در توئیتر خود نوشته است: نمایندگان قم درباره اقدامات‌شان در دو مورد زیر پاسخ دهند: چرا شیوع کرونا در قم تحت‌الشعاع انتخابات مجلس پنهان شد؟ چرا شهر قم برای پیشگیری از شیوع کرونا در کشور قرنطینه نشده است؟ ‏تمام ایران از بی‌مبالاتی و قصور در عدم‌کنترل اولیه ویروس در قم، گرفتار شده‌اند.

وضعیت استاد شجریان بهبود یافته

هیات مدیره بیمارستان جم در مورد وضعیت استاد شجریان گفته است: در راستای اطلاع‌رسانی به مردم هنردوست و هم‌میهنان به استحضار می‌رساند، در حال حاضر شرایط قلبی، ریوی و کلیوی ایشان بهبود یافته، ترشحات ریوی کاهش یافته است و کماکان تنفس به خودی خود بدون‌نیاز به دستگاه ونتیلاتور انجام می‌شود. این در حالی است که در مجموع شرایط عمومی ایشان (استاد محمدرضا شجریان) پایدار است و کماکان برای مراقبت بهتر و بیشتر نیازمند ادامه بستری در بخش مراقبت‌های ویژه است.

بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی‌های نمایندگی مجلس تکیه زده‌اند. گفتنی است این در حالی است که از مجموع این ۱۰۴ نفر، ۵ نماینده گرایش سیاسی اصلاح‌طلبانه دارند و ۱۰ نفر هم مستقل هستند.

همچنین بقیه آنها با گرایش اصولگرایی به مجلس بازگشته‌اند. بر این اساس سیدرضا تقوی، نماینده اصولگرای تهران با حضور در مجالس دوم، چهارم و پنجم قدیمی‌ترین نماینده حاضر در مجلس یازدهم است.

محمدمهدی مفتح نماینده تویسرکان با حضور در مجالس چهارم، پنجم، هفتم، هشتم، نهم و دهم در مجموع ۲۴ سال از عمر ۶۳ ساله‌اش را در پارلمان گذرانده و باسابقه‌ترین نماینده مجلس یازدهم است.

سیدمحمد موحد نماینده کهگیلویه و بهمئی و حمیدرضا حاجی‌بابایی نماینده همدان و وزیر دولت احمدی‌نژاد هر کدام با حضور در ۵ دوره مجلس از باسابقه‌های بهارستان هستند.

شاید تاریخ به قبل و بعد از کرونا تقسیم شود

علی شکوری‌راد دبیر کل حزب اتحاد ملت در این باره که شاید تاریخ به قبل و بعد از کرونا تقسیم شود گفته است: در شرایط فعلی‌ای که در آن قرار داریم شاید تاریخ به قبل و بعد از شیوع کرونا تقسیم شود؛ چه در جهان و چه در ایران.

این ویروس همه عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی را به ترتیب تحت‌تأثیر قرار داده و خواهد داد. این در حالی است که تأمین امنیت که مهم‌ترین کارکرد حکومت‌هاست از جایی تهدید شده است که تجهیزات پرهزینه نظامی هیچ توان مقابله با آن را ندارد.

رونالدینیو دوباره دستگیر شد!

مهاجم افسانه‌ای فوتبال برزیل در حالی‌که به نظر می‌رسید پاراگوئه را به زودی ترک می‌کند با دستور پلیس این کشور مجددا دستگیر شده است. گفتنی است رونالدینیو به همراه برادرش به علت استفاده از گذرنامه جعلی توسط پلس محلی کشور پاراگوئه دستگیر شده‌اند.

این برادران توسط یک فرد ثروتمند به پاراگوئه دعوت شده بودند و روز چهارشنبه برای شرکت در یک همایش کلینیک فوتبال برای کودکان و راه‌اندازی یک کتابخانه به آنجا سفر کرده بودند.

درآمد نفتی ایران در سال ۹۹ چقدر است؟

براساس بودجه سال ۹۹‌، ایران در سال آینده بیش از ۴۵ هزار میلیارد تومان درآمد از محل صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز طبیعی خواهد داشت. گفتنی است این در حالی است که ایران با دور زدن تحریم‌ها، صادرات نفت خود را ادامه می‌دهد و بر این اساس پیش‌بینی شده است که سال ۹۹ درآمد ایران از محل صادرات نفت خام، میعانات گازی و صادرات گاز به ۴۵ هزار و ۴۹۸ میلیارد تومان برسد. بر این اساس اگر منابع دولت از محل صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز طبیعی در سال ۹۹ کمتر از سقف تعیین شده باشد، به دولت اجازه داده می‌شود با رعایت قانون، مابه‌التفاوت را از منابع حساب ذخیره ارزی تامین کند.

منتخب اردبیل راهی بیمارستان شد

سیدکاظم موسوی منتخب مردم اردبیل در مجلس یازدهم در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده است. او که از جانبازان هشت سال دفاع مقدس است چند روزی است به علت عارضه شیمیایی و بروز مشکلات تنفسی و ریوی که یادگار دوران دفاع مقدس است در بخش مراقبت‌های ویژه یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده است.

گفتنی است این روحانی که سابقه نمایندگی دوره هشتم مجلس از این حوزه انتخابیه را در کارنامه فعالیت سیاسی خود دارد آذرماه سال جاری هم برای اقدام‌های پزشکی و درمانی ناشی از عوارض شیمیایی به آلمان اعزام شده بود.

کمک ۵ میلیون دلاری جمهوری آذربایجان

خبرگزاری ترند اعلام کرده است که کابینه دولت جمهوری آذربایجان تصمیم گرفته است کمک‌های بشردوستانه‌ای به ارزش ۵ میلیون دلار را برای مبارزه با شیوع کرونا ویروس به ایران اختصاص دهد.

این در حالی است که بنابر اعلام کابینه، دولت آذربایجان دستور تخصیص این مبالغ را از بودجه ذخیره ملی برای سال ۲۰۲۰ صادر کرده است. در بیانیه دولت آذربایجان آمده است: روابط همسایگی دوستانه و خوبی میان آذربایجان و ایران وجود دارد. وزرای مربوطه و نهادهای دولتی هر دو کشور در راستای جلوگیری از شیوع کووید-۱۹ [کرونا ویروس جدید] همکاری نزدیکی دارند.

چین: تحریم‌های ضدایرانی لغو شود

گفتنی است بر اساس شنیده‌ها وزارت خارجه چین در مورد تحریم‌های ایران می‌گوید، تداوم تحریم‌های ضدایرانی آن هم در شرایطی که این کشور درگیر مبارزه با ویروس کرونا است، به صلاح نیست.

به گزارش سی‌جی‌تی‌ان، چین خواستار لغو فوری تحریم‌های ضدایرانی با توجه به شیوع ویروس کرونا در این کشور شده و در این باره گفته است: تداوم چنین اقدامی فقط به مشکل شدن اوضاع می‌انجامد.

این در حالی ا است که زاهو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین با تاکید بر مخالفت پکن با تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، افزوده است: این اپیدمی چالشی مشترک برای نوع بشر است که مقابله با آن تلاش مشترک جامعه بین‌الملل را می‌طلبد.

انتقاد از لیسیدن ضریح

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از لیسیدن ضریح ائمه گفته است: لیسیدن ضریح ائمه کار بسیار زشتی است. در این میان کسی که این کارها را انجام می‌دهد یا بی‌عقل است و یا مغرض.

گفتنی است در این رابطه حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم با اشاره به احتکار مواد بهداشتی در کشور و لزوم برخورد با محتکران در ادامه سخنانش افزوده است: اصل احتکار کالاهای مورد نیاز، اقدامی غلط و کار انسان‌های سودجو و منفعت‌طلبی است که صرفا منافع خود را مدنظر قرار می‌دهند، آن هم به قیمت صدمه زدن به جان و مال دیگران در شرایط فعلی کشور.

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره ادامه داده است: امروز این اقلام برای حفظ جان مردم لازم است. این در حالی است که می‌طلبد همه افرادی که این کالاها را در اختیار دارند حتی به‌صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهند.

اماکن ورزشی در اختیار ستاد مدیریت بحران

وزیر ورزش و جوانان در مورد اینکه اماکن ورزشی در اختیار ستاد مدیریت بحران قرار گیرد گفته است: برای مقابله با این ویروس منحوس همه ما مسئولیم و باید تمام فدراسیون‌ها و مدیران کل استانی با ستاد و دستورات آن همراه و کاملا در اجرای آنها اهتمام لازم را داشته باشند.

مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرده است: به همه مدیران کل استان‌ها دستور داده‌ام تمامی اماکن و خوابگاه‌های ورزشی استان‌ها در اختیار ستاد مدیریت بحران قرار بگیرد و در صورت نیاز برای قرنطینه بیماران مورد استفاده قرار بگیرد.

گفتنی است ویروس کرونا که رسما کووید- ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد، تاکنون به حدود ۱۰۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس