کرونا نمایه

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در دیدار با نمایندگان سازمان بهداشت جهانی گزارشی از ایجاد محیط‌هایی جدید به منظور ارائه خدمات به بیماران ترخیصی از بیمارستان‌ها خبر داد.

به گزارش مشرق، دکتر علیرضا زالی امروز در دیدار با دکتر کریستف هلمن نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران و دکتر ریچارد برنان مدیر برنامه‌های اورژانس منطقه مدیترانه شرقی و ۲ کارشناس از سازمان بهداشت جهانی، ضمن تشکر از این تیم به علت سفر به ایران در راستای مقابله با ویروس کرونا و اقدامات قابل تامل در جهت پیشرفت نظام سلامت جهانی، از ایجاد ظرفیت پذیرش بیمار برای گذراندن دوران نقاهت و قرنطینه افراد مشکوک خارج از بیمارستان به منظور کاهش فشاری کاری در بیمارستان ها خبر داد و افزود: در همین راستا در حال تجهیز ۵۰ سوله در نزدیکی مراکز هستیم.

بیشتر بخوانید:

عکس/ تلاش شبانه‌روزی برای تولید مواد ضدعفونی

فرماندار دماوند: در ایام نوروز پذیرای مسافر نخواهیم بود

ورود به تفرجگاه‌های گلستان ممنوع شد

وی ادامه داد: در کشور به دلیل کمبود اطلاعات و آگاهی‌های کافی در این زمینه با مشکلات چالش  برانگیز اقتصادی و اجتماعی مواجهیم، بنابراین نیاز است برنامه دقیقی طراحی شود.

 فرمانده ستاد مقابله با کرونا ضمن اعلام مشارکت جامعه، دولت و دانشگاههای علوم پزشکی تهران و ایران با ستاد، عنوان کرد: کلیه مردم و دولت‌مردان را مطلع کردیم و آموزشهای لازم در خصوص ضدعفونی کردن و رعایت بهداشت فردی صورت گرفت.

زالی در ادامه در خصوص جمعیت ساکن و جمعیت سیار، کاهش ۵۰ درصدی حمل و نقل، فعالیت ۵۰۰ هزار تاکسی مجازی و وظایف هر سه دانشگاه علوم پزشکی کلانشهر تهران توضیحاتی ارائه داد.

 به گفته دکتر زالی، بهترین راه مقابله، تشخیص، قرنطینه و اقدام زودهنگام است.

اقدامات برای اطرافیان بیمار مبتلا

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،  رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص اقدامات جاری در مراکز برای اطرافیان بیمار مبتلا، عنوان کرد: اگر تست کرونای فردی مثبت باشد، افراد خانواده او ایزوله و قرنطینه می شوند. این استراتژی فعلی دانشگاه برای کاهش ریسک ابتلاست.

زالی از ارسال روزانه اطلاعات و آمار مربوطه به وزارت بهداشت خبر داد و گفت: تیمی از دانشمندان، اپیدمیولوژیست ها و میکروبشناسان مسئول جمع آوری آمار و اطلاعات مرتبط با شیوع این بیماری به منظور آمادگی و انجام تجزیه و تحلیلها هستند.

 وی در این دیدار از حمایتهای سازمان بهداشت جهانی تشکر کرد و از گشودن دروازه‌های جدید برای اشتراک تجارب با این سازمان خبر داد.

زالی در حاشیه این دیدار در جمع خبرنگاران، ضمن اشاره به مباحثی که در این جلسه مطرح شد، عنوان کرد: در این دیدار گزارشی از اقدامات پیشگیرانه و آموزشی که تاکنون در سطح شهر تهران انجام شده ارائه شد. همچنین در خصوص اقدامات دانشگاه در راستای افزایش ظرفیت اجتماعی، استفاده بهینه از دستگاههای اجرایی داخل استان و ایجاد همگرایی بین دستگاههای اجرایی استان تهران به منظور افزایش تلاش‌های جمعی برای طراحی برنامه مقابله با این ویروس موضوعاتی مطرح شد.

 وی ادامه داد: گزارش ملاقاتهای روزهای اخیر با مدیران ارشد دستگاه های مختلف، گزارش اقدامات انجام شده توسط دستگاه‌های اجرایی از جمله شهرداری و تدوین برنامه راهبردی برای دستگاههای همکار از دیگر مباحثی بود که در این جلسه به آن پرداخته شد.

زالی از ایجاد محیط های جدید به منظور ارائه خدمات به بیماران ترخیصی از بیمارستانها با همکاری شهرداری و نیروی انتظامی خبر داد و افزود: حدود ۱۰ مرکز از این مراکز فعال هستند و هدف ما گسترش آنهاست.

 فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا نقش رسانه‌های اجتماعی را در افزایش سطح سواد سلامت مردم بی بدیل خواند و افزایش آموزش همگانی در قالب فضای مجازی را از برنامه‌های مستمر این ستاد دانست.

زالی در پایان، جداسازی هرچه سریعتر بیماران و انجام اقدامات درمانی مورد نیاز را راهبرد اصلی سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد و گفت: تلاش میشود تمام برنامههای پیشگیری و درمانی بر اساس این استراتژی طراحی شود.

 نماینده بهداشت جهانی:

ضرورت حمایت از پرسنل بیمارستانی به خصوص در درمانگاه ها و مراکز بهداشتی دور افتاده

 دکتر ریچارد برنان مدیر برنامه های اورژانس منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی در این مراسم کرونا را ویروس جدیدی دانست و سیستم بهداشت جهانی را دانش آموز آن خواند و گفت: قدرت بالای شیوع و گسترش این ویروس باعث شده حوزه بهداشت سرعت عمل بالایی داشته باشد، که البته مشکلات اقتصادی و اجتماعی بسیاری نیز بر جای گذاشته است.

 وی ادامه داد: ما اینجا هستیم تا تجارب خود را به خصوص در مورد چین و تلاش آنها برای ایجاد سیر نزولی در منحنی نمودار میزان شیوع کرونا، با شما در میان بگذاریم. البته از اقدامات بینظیر شما درسهای بسیاری آموختیم.

 دکتر برنان با اشاره به اهمیت حفظ کیفیت ارائه خدمات درمانی، چه قبل از ابتلا و چه بعد از درمان، تصریح کرد: مورد مهم دیگر حمایت از پرسنل بیمارستانی است که باید شامل تمام پرسنل بهداشتی به خصوص درمانگاهها و مراکز بهداشتی دور افتاده شود.

 مدیر برنامه های اورژانس منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی بیان کرد: نظام سلامت ایران ۱۶ روز پیش از اولین مورد ابتلا مطلع شد، اقدامات به عمل آمده و مدیریت شرایط در این مدت بسیار شگفت انگیز است.

برنان در حاشیه این دیدار در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ما با همکاری فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، برنامههای ایران در زمینه مقابله با ویروس کرونا را مرور کردیم و تجارب خود را در اختیارشان گذاشتیم.

 وی ادامه داد: این ویروس به سرعت در حال گسترش است و با اقدامات همه جانبه می‌توان آن را کنترل کرد. البته دست یافتن به پیروزی ممکن است چند ماه طول بکشد.

 مدیر برنامه های اورژانس منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی در پایان ضمن ابراز امیدواری از موفقیت ایران در ریشه کنی ویروس کرونا، اقدامات نظام سلامت کشور را مطلوب خواند و گفت: دانش پا به پای این بیماری نوظهور پیش میرود و خوشبختانه تمام لوازم و علم مورد نیاز مبارزه با آن در دسترس است، فقط باید جوامع و دولتها دست به دست هم دهند تا در این مسیر موفق شویم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس