کد خبر 1044542
تاریخ انتشار: ۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۴
علاوی نمایه

هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح امروز شنبه خواستار بازنگری در روند سیاسی و قانون اساسی عراق شد.

به گزارش مشرق، رئیس یک فراکسیون پارلمانی عراق اعلام کرد پیشرفت زیادی در مذاکرات تشکیل دولت صورت گرفته و بیش از ۴۰ نماینده اهل سنت موافقت خود را برای دادن رای اعتماد اعلام کرده‌اند.

محمد الخالدی رئیس فراکسیون بیارق الخیر گفت پیشرفت زیادی در مذاکرات تشکیل دولت صورت گرفته است و بیش از ۴۰ نماینده اهل سنت هم آمادگی خود را برای دادن رای اعتماد به کابینه محمد توفیق علاوی اعلام کردند.

الخالدی که با السومریه گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت گفت‌وگوها به شکل فشرده با هدف نزدیک کردن دیدگاه‌ها و رسیدن به موضع حمایتی و قوی از دولت آینده ادامه دارد. وی افزود این گفت‌وگوها به مراحل پیشرفته‌ای رسیده است به طوری که بیش از ۴۰ نماینده اهل سنت در داخل پارلمان و از طریق تماس‌هاس مستقیم با آنها، حمایت خود را از دولت اعلام کرده و گفته‌اند آماده‌اند به آن رای اعتماد دهند.

بیشتر بخوانید:

اعلام زمان معرفی ترکیب کابینه «علاوی»

شرط اصلی برای اعطای رأی اعتماد به کابینه «علاوی»

وی افزود اما گروه‌های اقلیم کردستان عراق هم کانال‌های گفت‌وگوها با رهبران سیاسی‌شان باز است و گفت‌وگوها به مراحل بسیار پیشرفته و مثبتی رسیده و طی ساعات گذشته به نتایج رضایت‌بخشی برای همه رسیده که اول از همه به نفع عراق و ملت آن است.

وی اظهار داشت وضعیت عمومی به تشکیل جبهه وسیعی از گروه‌های اهل سنت و کردی در کنار گروه‌های ملی شیعی از جمله ائتلاف دولت قانون، الفتح، سائرون، النصر و حکمت اشاره می‌کند که همگی حمایت خود را از دولت برای عبور به سمت ساحل امن و تحقق خواسته‌های مردمی در اصلاح و تغییر اعلام کرده‌اند.

الخالدی افزود فضای عمومی سبب می‌شود تا ما کاملا باور کنیم که نشست دوشنبه، پیروزی جدید برای ملت عراق از طریق رای اکثریت و بیش از دو سوم نمایندگان پارلمان به دولت خواهد بود، دولتی که مردم خواستار اصلاح و نمایندگی عادلانه تمام طیف‌های ملت عراق به دور از سهم خواهی حزبی و سیاسی هستند.

محمد توفیق علاوی نخست وزیر مکلف عراق چهارشنبه خواستار برگزاری نشست رای اعتماد به کابینه خود در روز دوشنبه هفته جاری شده بود. این در حالی است که یک منبع سیاسی پنجشنبه گذشته گفته بود که گروه‌های اقلیت سنی و کردی به رهبران اکثریت(شیعه) گفته بودند با دادن رای اعتماد به دولت محمد توفیق علاوی مخالف هستند.

درخواست العامری برای بازنگری در روند سیاسی و قانون اساسی

هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح امروز شنبه خواستار بازنگری در روند سیاسی و قانون اساسی عراق شد و تاکید کرد همه فراکسیون‌های سیاسی، انتخاب وزیران خارج از چارچوب سهم خواهی را به محمد توفیق علاوی موکول کرده‌اند. العامری در جریان مراسم بزرگداشت شهید محراب(شهید حکیم) و اربعین فرماندهان شهید پیروز اظهار داشت مامور شدن محمد توفیق علاوی بر اساس موافقت همه گروه‌ها و طیف‌ها صورت گرفت و همه فراکسیون‌های سیاسی، انتخاب وزیران را به علاوی موکول کرده تا وی آنها را خارج از چارچوب سهم خواهی انتخاب کند.

وی افزود فراکسیون‌های سیاسی برای انتخاب دولت جدید جدی هستند، دولتی که بتواند اقتدار دولت را به آن برگرداند، امنیت را فراهم و انتخابات زودهنگام را برگزار کند، زیرا یکی از ابزار بازگرداندن اعتماد به روند سیاسی است. العامری از طیف‌های اهل سنت و کردها خواست برای عبور از این پیچ خطرناک(با گروه‌های اکثریت) همکاری کنند.

تاکید مقتدی صدر بر لزوم برگزاری نشست رای اعتماد به دولت علاوی

    مقتدی صدر رهبر جریان صدر در توئیتی اعلام کرد ما به برگزاری نشست پارلمان عراق برای رای‌ دادن به کابینه وزارتی به دور از سهم‌خواهی چشم دوخته‌ایم که یکی از ماموریت‌هایش، تعیین زمان برگزاری انتخابات زودهنگام و فراهم کردن فضای برگزاری آن بر اساس خواسته‌های مردم و محاکمه فاسدان و قاتلان تظاهرات کنندگان مسالمت‌جو و نیز تلاش برای حاکمیت عراق باشد.

صدر افزود در صورتی که این نشست طی هفته جاری برگزار نشود، یا برگزار شود و رای‌گیری درباره کابینه شفاف و سالم انجام نشود، یا کابینه‌ای که منسجم با خواسته‌های مرجعیت و مردم نباشد، چنین وضعی مستلزم برگزاری تظاهرات میلیونی مردمی و آنگاه تبدیل به اعتصابات در اطراف منطقه  الخضراء برای فشار در راستای رسیدن به نجات عراق از دست فاسدان و طایفه‌گری خواهد بود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس