انتخابات مجلس یازدهم

"انتخابات" تمام شد اما لزوم برخورد با تحریم‌کنندگان انتخابات و کسانی که می‌گفتند شرکت در انتخابات با شرایط قانونی فعلی، پفیوزی است؛ تازه آشکار شده است.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

سرلیست کارگزاران/اصلاحات توهّم زد

مجید انصاری، فعال چپ و نفر اصلی فهرست انتخاباتی حزب کارگزاران و احزاب اصلاح طلب، در هنگام شرکت در انتخابات طی اظهاراتی گفته است:

"اکثریت مجلس دهم در اختیار اصولگرایان بود مجلس‌های هفتم، هشتم، نهم به طور قاطع در اختیار اصولگرایان بود و در مجلس دهم هم اصلاح‌طلبان ۷۰ نفر بیشتر نداشتند و به همراه اعتدالیون صد نفر می‌شدند و این القای رقبای ما است که مجلس دهم در اختیار اصلاح‌طلبان بوده است. بنابراین از دور هفتم، هشتم، نهم و دهم به مدت ۲۰ سال مجلس در اختیار اصولگرایان بوده است و دستاورد آن را شما ارزیابی کنید."[1]

*ما قضاوت درباره این اظهارات متوهّمانه را به مخاطبان محترم واگذار و این نکته را هم بیان می‌کنیم که اگر اکثریت مجلس به جای اصلاح‌طلبان و همقطاران آنان در اردوگاه اعتدال؛ در دست اصولگرایان بود؛ طبیعتا بسیاری از رخدادهای سوء نظیر نمایش کامل "وکیل‌الدوگی" در مجلس دهم رخ نمی‌داد.

همچنین این سؤال واضح نیز وجود دارد که اگر واقعا اصولگرایان پیروز انتخابات مجلس دهم بودند پس چرا اصلاح‌طلبان در صبح روز انتخابات همین مجلس در سال 94؛ مارش پیروزی نواختند، چرا حسین مرعشی از توسعه‌یافتگی سیاسی تهرانی‌ها بخاطر رأی کامل به لیست اصلاح‌طلبان سخن گفت و چرا کسانی از رجال اصلاحات پرچم "نه مردم به اصولگرایان" را بلند کردند؟

البته باید اشاره کرد که جعل واقعیت‌های تاریخی؛ یکی از خصلت‌های شایع در اردوگاه اصلاحات است...

***

اوضاع در ایران عادی است

کوه FATF موش زایید!

کارگروه اقدام مالی (FATF) روز جمعه گذشته، ایران را به فهرست سیاه خود بازگرداند.

خبرگزاری رویترز در همین رابطه گزارش داد که کارگروه اقدام مالی، ایران را به دلیل عدم انطباق با هنجارهای بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم به فهرست سیاه بازگرداند!

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، ایران در سال‌های اخیر بر اساس برنامه عمل ارائه شده از سوی گروه ویژه اقدام مالی اجرای ۴۱ توصیه این نهاد مالی را در دستور کار قرار داد که از این تعداد ۳۷ مورد در حوزه اجرایی و ۴ مورد در حوزه تقنین و قانونگذاری بوده است. در ادامه، ۳۷ مورد اجرایی و دو مورد تقنینی از توصیه‌های FATF عملیاتی شد اما دو لایحه برای الحاق به کنوانسیون‌های سی‌اف‌تی و پالرمو پس از تصویب در مجلس و رد در شورای نگهبان، برای تصمیم‌گیری نهایی در مجمع تشخیص مصلحت نظام بلاتکلیف ماند.

نشست گروه ویژه اقدام مالی از روز یک‌شنبه ۲۷ بهمن در پاریس آغاز شد و تا روز جمعه گذشته، دوم اسفند ادامه داشت که مصادف با آخرین مهلت این نهاد به ایران درباره لزوم پذیرش توصیه‌های آن بود.[2]

*مقامات ارشد کشور و کارشناسان زبده اقتصادی پیش از این بارها و بارها اعلام کرده بودند که اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران هرگز بیش از 30 درصد نیست.

مقوله‌ای که البته متأسفانه در هیاهوی سیاه‌نمایی اصلاح‌طلبان پیرامون اقتصاد ایران و پروپاگاندای خارجی؛ هنوز آنطور که باید و شاید شنیده نشده است.

و البته خواص هم در این زمینه نقش ویژه‌ای ایفا نکردند و مثلا زوایای بیانات رهبر انقلاب مبنی بر اینکه نظام جمهوری اسلامی مایه مباهات است را در بعد اقتصادی تبیین نکردند!

اکنون و با اجرای نمایش تحریمی جدید در یک کارگروه مالی خارجی؛ این فرصت پدید آمده است تا در صورت عادی بودن اوضاع، عدم قحطی غذا، آرامش بازار و عدم کاهش تجارت خارجی ایران؛ به صراحت به افکار عمومی گفته شود که چرا نه تحریم‌های آمریکا و نه این قبیل اقدامات FATF؛ اثر خاصی بر اقتصاد ملموس ایران ندارد؟!

ضمن اینکه این مسئله هم نیاز به تبیین دارد که مقولاتی مثل "گرانی" بر خلاف گفته‌های برخی مقامات دولتی و اصلاح‌طلب؛ صرفاً به ناکارآمدی دولت و مقوله مهم "عدم نظارت بر قیمت‌ها" مربوط است نه به تحریم‌ها.

گفتنیست، خبرگزاری ایرنا در واکنش به این اقدام به نقل از رئیس کل بانک مرکزی کشورمان نوشت: عملکرد بانک مرکزی در طول یک سال گذشته این اطمینان خاطر را نزد مردم ایجاد کرده است، که چنین وقایعی، مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد.[3]

سیدیاسر جبرائیلی، از کارشناسان اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در یک توییت پیرامون اقدام FATF نوشته است:

"برداشته شدن تعلیق نیم‌بند ایران از کانترمژر FATF تاثیری بر تجارت خارجی ایران نخواهد داشت. عمده تجارت ایران از کانال‌های غیرقابل تحریم انجام می‌شود و این‌کانال‌ها اساسا خارج از حوزه عمل FATF قرار دارند. این رویداد به زودی پوچ بودن ادعای صفر شدن تجارت خارجی ایران را نشان خواهد داد."

پیش از این، حسین مرعشی، از فعالان اصلاح‌طلب نیز در سخنانی اذعان کرده بود که اوضاع اقتصادی کشور ایران عادی است.

***

انتخابات تمام شد؛ برخورد با تحریم‌کنندگان انتخابات آغاز می‌شود؟

انتخابات مجلس یازدهم، سرانجام با مشارکت قانونی مردم برگزار شد و نتایج آرای نامزدها به زودی از سوی وزارت کشور اعلام می‌شود.

اما در پیامد این تمام شدن؛ یک آغاز مهم وجود دارد که هرگونه سستی و بی‌عملی در قبال آن به رخدادهای شومی در آینده منجر می‌شود...

و آن اینکه مردم و افکار عمومی منتظرند تا ببینند نظام اسلامی و نهادهای ناظر کشور با "تحریم کنندگان خاموش انتخابات" چه برخوردی خواهند داشت؟!

آیا نظام سیاسی کشور با جریانی که شریرانه‌ترین رفتار ممکن؛ یعنی تحریم خاموش انتخابات را با هدف "کم‌رمق‌سازی انتخابات" و "نامشروع جلوه‌دادن نظام" انجام داد؛ مماشات خواهد کرد؟!

یا اینکه افکار عمومی باز هم شاهد فعالیت کسانی خواهد بود که از چند ماه قبل تأکید داشتند حضور در انتخابات با شرایط قانونی، "پفیوزی" است؟!

*مسئله "تحریم خاموش انتخابات" سومین رفتار تحریمی اصلاح‌طلبان در انتخابات‌های کشور است که پیش از این در قبال مجلسین هفتم و نهم نیز تکرار شده بود و ادامه آن دیگر به هیچ‌وجه قابل پذیرش نیست.

جالب است که انجام چنین رفتاری در تمام کشورهای دنیا به مثابه خیانت به مردم و نظام سیاسی انگاشته می‌شود و اندیشمندان و رسانه‌های جهانی از آن به مثابه "خروج از دموکراسی" یاد می‌کنند.

رفتاری که البته همواره برای کشورهایی که ضد منافع استکبار جهانی رفتار می‌کنند و یا بهتر است که آنارشیسم بر آنها حاکم باشد؛ از سوی محافل خارجی توصیه می‌شود![4]

فلذاست که ستاد اصلاحات بعنوان نهادی که از چند ماه قبل صراحتاً برای نظام اسلامی شرط‌گذاری کرد و فاز تحریم خاموش انتخابات را با امضای لیدر این جریان خاص سیاسی کلید زد[5] بایستی حتما در قبال این رفتار دشمنانه به مردم توضیح بدهد.

تحریم خاموش انتخابات به این معنیست که یک جریان سیاسی در فرایند انتخابات و در اعتراض به قوانین و ساختار نظارتی کشور، از معرفی کاندیدا به مردم امتناع می‌کند.

این رفتار که قرار است در ذهن مردم به مثابه نامشروع بودن نظام جلوه کند؛ می‌تواند موجب کم‌رمق‌سازی انتخابات شود.

چه اینکه اولا اصلاح‌طلبان زیادی تأیید صلاحیت شدند، ثانیا انتظار تأیید صلاحیت نامزدهای دارای سوء سابقه یک انتظار بیجاست و ثالثا فرض بر اینکه مدعای جریان چپ درست بود؛ آنها باید به مردم توضیح بدهند که چرا حاضر به رفتار ائتلافی خود در سال 92 و یا معرفی فهرست امید در سال 94 نشدند زیرا در این انتخابات‌ها نیز جریان چپ مدعی بود که چهره‌های اصلی خود را در انتخابات ندارد.

این نکته از وضوح لازم برخوردار است که اگر با این رفتار تحریمی مماشات شود؛ اصلاحات خواهد توانست که من‌بعد از این بر تمام رویکردهای آنارشیک خود؛ ردای دموکراسی بپوشاند و به بهانه مردم حتی اسلحه و اغتشاش خیابانی را نیز رواداری کند.

***

1_ https://www.ilna.news/fa/tiny/news-874832

2_ www.irna.ir/news/83684506/

3_ www.irna.ir/news/83684506/

4_ mshrgh.ir/1036040

5_ mshrgh.ir/976402

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 44
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 9
 • محمد IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  90 10
  شیخ بی عقل اصلاحات مرد کجایی؟
  • کیان IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   4 13
   من متاسفم از این اوج یکدیگر
  • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   16 3
   مجید جان فازت چیه!!!
 • سید IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  91 8
  آقای انصاری اولاً حیف عناوین حوزوی از قبیل حجت الاسلام برای شما با آن سطح دانش تان در علوم حوزوی، در ثانی اگر مجلس کنونی به دست اصولگرایان بود پس چگونه در عرض 20 دقیقه برجام شما را به تصویب رساندند و مشکل مدرک تحصیلی حسن روحانی را نتوانستند در صحن علنی مورد بررسی قرار دهند!؟ واقعاً که نفاق بخش جدایی ناپذیر شخصیت اصلاح طلبان تهوعآور است!!!
  • IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   14 3
   باید مثل همه کشورها برای عدم مشارکت افراد محرومیتهای اجتماعی مثل عدم اجازه معاملات ملکی یا عدم اجازه برای شرکت در انتخابات بعدی کشور مثل ریاست جمهوری صادر شود. بویژه که از نظر رهبر واجب شرعی اعلام شد.
  • NL ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
   0 0
   در مورد آقای شیخ انصاری ، ایشون منصوب مقام عظمای ولایت در مجمع تشخیص هستند در حقیقت شما دارید درایت مقام معظم رهبری را زیر سوال می برید. ننک بر شما باد
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  8 34
  مجید انصار مثل .. است خیلی در کنار امام بود خداوند با اولی محشورش کند. ادم خوبیه
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  11 19
  برای چی وقت بگذارم و چند خطی بنویسم که می دانم منتشر نمی کنید ؟ شترسواری دولا دولا نمیشه. یا سایت رو جمع کنید یا نظر مردم رو منتشر کنید. "خود گویی و خود خندی" که نمیشه. مثلا هیچوقت نظری ضد صدام دوم (عردوغان آدمکش و حلاد) منتشر نمی کنید. این دنیا هیچ. در آخرت چه جوابی دارید به صدها هزار خون به ناحق ریخته مردم سوریه بدهید؟
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  55 11
  این مورد عادی اصلاح طلبان هر وقت کم میارند توهم میزنند‌‌.!!!
  • حمید IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   9 28
   اگه دورغ میگه چرا عارف تو انتخاب هیات رییسه مجلس پیروز نشد ؟خیلیا با ادعا اصلاحطلب میان اما .... راستی اگه اصولگرای واقعی نظرم ..
  • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   11 1
   حمید چی میگی خودت فهمیدی؟!
  • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   9 4
   پاسخ حمید آقا: به همان دلیل که اصلاح طلب ها در انتخاب ریاست جمهوری روحانی را به عارف ترجیح دادند.
 • احمد IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  32 8
  من از همین الان اعلام می کنم برنده انتخابات هستم با اختلاف زیاد. چونم ترکها و لرها همه به من رای میدن. اگر هم هم غیر از این باشه، تقلب شده. یادش نه چندان به خیر.
 • مجید IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  15 6
  اگرخدا بخواهد افتضاح طلبان در بین مردم جای ندارند البته برای همیشه خودشان بسته اند
 • FR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  14 7
  اگر با این اصلاحاتچی ها باشد که لابد مهناز افشار سال 1400 کاندیدای ریاست جمهوری بود از نظر این ها یا در قدرت ودر عین حال اپوزیسیون ویا در دامن کثیف بیگانه....
 • حقیقت گو IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  22 8
  باسلام - این ا صلاح طلب ها یک روده راست توی شکمشون ندارد . صد رحمت به پینوکیو
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  14 8
  خدا یه دفن دسته جمعی بریا کارگزاران لعنتی ردیف کنه کثافتهای انحصار طلب دزد پفی..
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  16 4
  سلام هیچ ارادتی به جریان اصلاحات ندارم اما در شنبه بعد از انتخابات سال94 ، روزنامه کیهان هم میگفت مجلس اصلاح طلب نیست و اصولگراها پیروز شدن!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  9 2
  این لقمه به جیب خودش و یاران شیطانیش نگاه میکنه که این اراجیف رو میگه
  • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   2 7
   اگه حروم و دروغگوست لقمست چرا شورای نگهبان تاییدش گرده افراطی فحاش
  • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   1 6
   اگه حروم لقمست و دروغگوست چرا شورای نگهبان تاییدش گرده افراطی فحاش
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  16 7
  مثلی هست :میگن زمستان تمام شد سیاهی به زغال دان ماند!!انتخابات هم خدارا شاکریم به خوبی وخوشی تمام شد-تاکورشود هرآن کس که نتواند دید!!
 • ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  15 3
  كارش از توهم گذشته هزيان ميگه
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  11 14
  خودتون از این تحلیلها و اخبار دروغ راضی هستید ؟مردم را تهدید می کنید که چون رای نداده اید باید تنبیه بشوید.اگر می دانید که اصلاحات چقدر رای دارد که بصورت خاموش هم می توانند باعث غیبت بیست میلیون رای دهنده شود چرا دست برادری با آنها نمی دهید.انتظار دارید خاتمی بگوید حالا که ما کاندید نداریم بروید به کاندیدهای رقیب رای بدهید. شما دوستان نادان نظام هستید.
  • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   8 7
   اگر کاندیدا ندارید چهار لیست اصلاح طلب تهران از کجا آمدند؟ از مریخ؟
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   3 3
   شما؟؟؟؟
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  11 4
  مشرق حتما تو و کیهان و ... هم توهم زده بودید که بعد انتخابات 94 میگفتید اکثریت دست شماست ؟!
 • ابراهیم IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  7 6
  تا الان درصد مشارکت مردم زیر 50درصد است. اگر امروز با جریان اصلاح طلب بر خورد مناسب نشود فردا خیلی دیر خواهد بود. جریان غرب گرایی که هم و غمشان تحویل دادن کشور مان به امریکاییها است باید مجازات شوند.
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  9 2
  مطمئنی اوضاع عادیه؟! همینجوری خبر میزنید تحلیل میزنید؟ دلار شد 15، طلا هم نزدیک 600 ! اوضاع هم عادیه و باد خنک از جانب خارزم وزانه!
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  0 6
  به نظر میآد پیروز واقعی انتخابات مجلس عدالتخواهان هستند. اگر میراثخواران جپ و راست چوب لای چرخ نشده و پشت خدمتگزاران زحمتکش و دلسوز را خالی نکنند.
 • GB ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  3 0
  مشرق از رسایی چه خبر ؟
  • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   3 0
   ازفرمانداری تهران بپرس.
  • IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   0 0
   از فرمانداری پرسیدیم ، با ترس گفت از مشرق بپرسید . همه کاره اونا هستند !!
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  4 6
  ببینید نباید انصاف را از دست داد در مجلس قبلی عده قلیلی از اصولگرایان از پشت خنجر زدند و به برجام رای مثبت دادن. وطن باید ملاک باشد نه حزب و شخص خاص.
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  5 0
  اصلاح طلبکاران!
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  7 0
  اقا مجید انصاری البته خیلی لباس روحانی به تیپش نمی خوره کمی هم ساده لوح هست . تقریبا مثل انس بن مالک می ماند که از بچگی پیش رسول خدا (ص) بزرگ شد ولی بعد از پیامبر با علی بن ابی طالب (ع) مخالف بود تقریبا اقای انصاری هم شبیه همین ا ست
 • محمد.قم IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  2 0
  مجالس هفتم و هشتم و باارفاق نهم رو قبول داریم که حداکثر بشه 12 سال.کدوم بیست سال آقای انصاری؟مجالس چهارم و پنجم و ششم و دهم دست شما که میشه بیست سال.خروجی مجالس هفتم وهشتم و نهم عبارتند از:مسکن مهر.سهام عدالت.یارانه نقدی.جلوگیری از قاچاق سوخت با سهمیه بندی بنزین.....حالا خروجی مجالس پنجم و ششم . دهم عبارتند از: استعفای دست جمعی.رشوه گیری اکثر نماینده ها از آقای ش.ج از جمله خود رییس مجلس.تعلیق و پلمپ کلیه فعالیت های هسته ای.برجام.سه برابر شدن یک شبه قیمت بنزین و ....بازم بگم؟!!!!!
 • سجادی IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  0 0
  هم اصلاطلب ها رو دیدیم. وهم اصول گرا ها همه فکر خودشون هستن . که چطور فردا در حوزه انتخابیه دوستانشون را به نان وتوایی برسون همه سرگرم هستیم
 • IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  2 0
  بله موش زاید و کلیه اجناس و دلار و طلا و ......... همه چی رفت بالا -
 • پرهام IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  2 0
  اخه کجا دنیا یک جریانی انقد ازاده بر علیه منافع ملی رفتار کنه؟این دموکراسی نیست هرج ومرجه!!چرا برای منافع ملی خط قرمزی تعیین نمیشه؟اینا رفتار دشمن شاد کن دارند!واقعا به خود مردمب وانقلابی ها شک کردم
 • عبدالله خداپرست GB ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  4 0
  جناب انصاری! اگر کس دیگری این اظهار نظر را میکرد از نظر فقهی میشود پشت سرش نماز خواند؟
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  2 0
  بااین فازی که حسن فریدون به عنوان نفردوم کشورقبل انتخابات دادوانتخابات رو فرمایشی خوندبازم به شرف اونایی که رای دادن بازم بگیداین مردخائن نیست .مطمئن باشیدخون حاج قاسم ماپایمال نمیشه
 • DE ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  2 0
  سرلیست کارگزاران تگری زد!
 • سام IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  0 0
  دردنیاتون که همیشه مرده ایدانشاالله که آخرتتان هم همینجوری بشین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس