روزنامه های اصلاح طلب 26 بهمن

دولت روحانی در سالهای اخیر حدود ۹۵ درصد دستورات FATF را اجرا کرده است اما این اقدامات نقد،نه تنها هیچ بهبودی در روابط بانکی ایجاد نکرده است،بلکه التهابات ارزی را نیز به دنبال داشته است.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** ما به دوستی با آل سعود نیازمندیم

«کوروش احمدی» فعال سیاسی اصلاح طلب در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «واقع‌بینانه اگر نگاه کنیم یک قاعده ژئوپلیتیک حکم می‌کند که کشورهای کوچکتر یک منطقه که خود را در برابر یک قدرت منطقه‌ای بزرگتر آسیب‌پذیر می‌دانند، در صدد ایجاد توازن با کمک یک قدرت فرامنطقه‌ای برآیند، به‌ویژه در زمانه‌ای که میانه این قدرت منطقه‌ای با قدرت جهانی شکرآب هم باشد. لذا مادامی که کشورهای منطقه ما از یکسو درست یا غلط از جانب ایران احساس نگرانی بکنند و از سوی دیگر آمریکا منافعی در جذب این کشورها داشته باشد، آش همین آش است و کاسه همین کاسه».

احمدی در ادامه گفت: «ما بعد از عبور از یک دوره طولانی اعتماد زدایی، نیاز به وارد شدن در یک دوره طولانی اعتمادزایی داریم. به این امید که بتوانیم در مقطعی رابطه دوستانه با دیگر کشورهای منطقه داشته باشیم و احساس نیاز واقعی یا کاذب آنها به آمریکا را برطرف کنیم. متأسفانه در کوتاه‌مدت اگر چه تخفیف تنش لازم است و ممکن، اما دوستی واقعی غیرممکن می‌نماید. به همین دلیل صحبت از رفع تنش‌ها با عربستان سعودی و امارات متحده عربی مادامی که آنها از جانب ایران و سیاست‌های منطقه‌ای کشورمان- به درست یا غلط- احساس نگرانی کنند، چندان نمی‌تواند در عرصه دیپلماسی منطقه‌ای تغییر و تحول ایجاد کند».

برخی دولتمردان و فعالین اصلاح طلب معتقدند که سیاست خارجی عرصه امتیازگیری نیست. بر همین اساس ایران باید در امتیازدهی به طرف خارجی پیشقدم شده و این روند را بدون در نظرگرفتن هیچ حد و مرز مشخصی ادامه دهد.

بر همین اساس، این طیف، بدون توجه به نتیجه تلخ و عبرت آموز برجام، مدعی است که باید فرمول توافق هسته ای به حوزه منطقه ای و چه بسا حوزه موشکی نیز تعمیم یابد.

 آل سعود یکی از حامیان و تجهیزکنندگان گروهک های تکفیری تروریستی در منطقه هستند. علاوه بر این این رژیم چندین سال است که در اقدامی جنایتکارانه به کشتار مردم مظلوم یمن مشغول است. آل سعود رسما به گاو شیرده ترامپ بدل شده است.

در سوی مقابل، جمهوری اسلامی ایران همواره در صف مقابل تروریسم در منطقه قرار دارد و مخالف حضور نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا است.

با اینحال، طیف اصلاح طلب بدون هیچ دلیل منطقی و فنی و کارشناسی مدعی هستند که ما به دوستی با آل سعود نیازمندیم!

** اصلاح طلبان از «کاندیدا نداریم» تا ارائه حداقل «۳ لیست» در تهران

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: « هرچند اصلاح‌طلبان اعلام کردند در این انتخابات لیستی ارایه نخواهند کرد، اما کارگزاران پیش‌ روی دیگر اصلاح‌طلبان اعلام کرد با یک لیست مستقل در این انتخابات شرکت خواهد کرد. لیستی که دیروز از آن رونمایی کرد و سرلیستش "مجید انصاری" قرار دارد. البته از این لیست ۳۰ نفره تنها نام ۱۱ چهره آشناست».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:« علاوه بر حزب کارگزاران، تشکیلات خانه کارگر نیز تصمیم گرفته با یک لیست ۴ نفره در این انتخابات شرکت کند...نکته‌ قابل ‌توجه اینجاست که نام مصطفی کواکبیان، مهدی شیخ و محمدعلی وکیلی در این دو لیست مشاهده نمی‌شود و هیچ بعید نیست که حزب مردم‌سالاری به‌ دبیرکلی کواکبیان درصدد ارایه لیستی جداگانه برای انتخابات باشد».

طیف اصلاح طلب در هفته های اخیر با هیاهو و جنجال مدعی شده بود که کاندیداهای این طیف توسط شورای نگهبان قلع و قمع شده اند و در نتیجه هیچ کاندیدایی برای بستن لیست باقی نمانده است و بنابراین اصلاح طلبان لیست نمی دهند.

اما حالا این طیف از ژست مضحک «لیست نمی دهیم» و «کاندیدا نداریم» رسیده است به ارائه حداقل ۳ لیست انتخاباتی در تهران.

اصلاح طلبان بعد از بررسی صلاحیت کاندیداها توسط شورای نگهبان با ترافیک کاندیدا در حوزه های انتخاباتی مواجه شد، اما اینگونه القاء کرد که مورد ظلم قرار گرفته و کاندیدا ندارد.

فعالین اصلاح طلب پیش از این در محافل خود بر این مسئله تاکید کردند که مردم ایران «مظلوم دوست» هستند و ما باید با القای قلع و قمع شدن توسط شورای نگهبان، حس مظلوم دوستی مردم ایران را برانگیخته کنیم و از این طریق هم از ارائه کارنامه- درباره عملکرد دولت و لیست امید مجلس دهم- شانه خالی کرده و هم آرای مردم را به سمت خود هدایت کنیم.

** همصدایی روزنامه های حامی دولت با وزیر خارجه آمریکا

روزنامه همشهری در گزارشی با عنوان «تلاش آخر ایران در FATF» نوشت: «گروه ویژه اقدام مالی(FATFاین هفته وضع ایران را مشخص خواهد کرد».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«لعیا جنیدی،معاون حقوقی رئیس جمهور گفت:"دولت آخرین تلاش های خود را برای اقناع FATF در تمدید مهلت به کار گرفته است"».

روزنامه ایران نیز در گزارشی با عنوان «FATF از حوزه اختیارات دولت خارج شده است» نوشت: «معاون حقوقی رئیس جمهوری با اعلام اینکه دولت خواهان تداوم همکاری با نظام مالی و پولی دنیا است، گفت:"نپذیرفتن FATF اقتصاد ایران را در مقابل نظام مالی و پولی بین‌المللی قرار خواهد داد."... هنوز تکلیف پیوستن ایران به دو کنوانسیون «پالرمو» و «سی اف تی» که از شروط  الحاق ایران به «FATF» است، مشخص نشده است از این رو گروه ویژه اقدام مالی در مهرماه گذشته برای آخرین بار اعلام کرد که اگر ایران تا فوریه ۲۰۲۰ میلادی (۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸) مفاد دو کنوانسیون «پالرمو» و «سی‌اف‌تی» را اجرایی نکند، با اقدامات تقابلی مواجه خواهد شد».

هیچ تردیدی وجود ندارد که ایران و آمریکا اکنون در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار دارند. در این میان، وزارت خزانه داری آمریکا، اتاق عملیاتی جنگ اقتصادی این کشور علیه ایران است.

«استیو منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا- تیر ۹۸- در نشست کارگروه اقدام مالی، به‌طور رسمی ‌اعلام کرد که FATF از دورزدن تحریم ها توسط ایران ممانعت ایجاد می کند.

پیش از آن نیز «خوان زاراته» معاون سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته بود:«برای قرار دادن ایران در تنگنا و سخت‌تر کردن شرایط برای این کشور، به حضور کامل FATF نیاز است. برای اینکه ایران از نظام مالی منزوی شود، لازم استFATF برای تایید قضاوت‌هایی پیرامون نظام مالی ضد پولشویی و مبارزه با ‌تروریسم مداخله کند».

علاوه بر این سازمان FATF در گزارش رسمی اعلام کرده است که یکی از اهداف اصلی این سازمان، ممانعت از دورزدن تحریم ها توسط ایران است.

اما مهمتر از همه اینها، موضع گیری رسمی وزیر خارجه آمریکا درباره پیوستن ایران به اف ای تی اف است. اگر پیوستن ایران به FATF موجب تسهیل روابط بانکی و گشایش اقتصادی برای مردم شود، طبیعتا مقامات آمریکایی باید مخالف آن بوده و در پیوستن ایران به این سازمان ممانعت ایجاد کنند.

اما «مایک پمپئو» تاکنون حداقل ۲ بار تاکید کرده است که ایران باید در اسرع وقت به اف ای تی اف بپیوندد. پمپئو- ۲۳ بهمن ۹۸- گفت ایران باید همین حالا کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون تأمین مالی تروریسم(CFT) را تصوب کند.

لازم به ذکر است که پیش از این، کره شمالی به کنوانسیون های پالرمو و سی اف تی پیوست اما FATF نام این کشور را از لیست سیاه خارج نکرده و تاکید کرد که باید حالا وارد حوزه موشکی شویم.

دولت روحانی در سه سال اخیر حدود ۹۵ درصد دستورات اف ای تی اف را اجرا کرده است اما این اقدامات نقد، نه تنها هیچ بهبودی در روابط بین المللی بانک های ایرانی ایجاد نکرده است، بلکه التهابات ارزی را نیز به دنبال داشته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 6
 • مسعود IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  75 5
  لیبرال های غربگدا اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری نمایند.
  • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   15 0
   وقتی برجام مرد مخلفاتش را هم با خودش به گور برده حال دولت به خیال خام خود میخواهد همه را احیا کند .
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  50 4
  نامزد نداریم ! دروغ اصلاح طلبان برای فریب مردم بود.
 • پابوس آل سعوديم US ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  6 59
  بايد كف پاي محمد بن سلمان را ببوسيم .
  • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   12 0
   خاک بر سرچقدر فکرت زشته.بقول اون هموطن از کاسه توالتش شروع کن.!!!
  • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   10 0
   از کاسه توالتش شروع کن‌.!!!
  • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   5 0
   برو پای خودت رو ببوس
  • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   9 0
   چقدر خود باخته هستی.بقول اون هموطن.برو از سنگ دستشویش هم شروع کن‌‌.!!!مشرق جان چیه حرفهای این حال بهم زن را چاپ میکنی‌.تصدقت خوب چاپ نکن.!!!
  • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   11 0
   انقدر خود کم بین نباش .دقت کن چی میگی یه وقت دیدی خواسته ات عملی شد ودرحال بوسیدن کف پای آل سعود هستی‌.درشان یک انسان نیست که برای اون شیاطین انقدر خود را خوار وذلیل کند.مواظب افکار وگفته هایت باش چون پرونده عملت است.!!!
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  42 5
  افساد طلبان به آتش جهنم نیازمندترند تا چیز دیگر.!!!
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  8 69
  موافقم...باید با عربستان رابطه دوستانه داشته باشیم...همه جورع به این رابطه نیازمندیم.
  • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   41 3
   مخصوصا رابطه پهپادی و پاتریوتی خخخخخخ
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  33 4
  همین که این روزی نامه های مثلا اصلاح طلب وصیت نامه الهی شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی رو ندیدند معلوم میکنه در خط آمریکا و آل سعود هستند و خشمگین از عزت خدادادی سردار شهید.هر کدومشون یه روح الشیطان زم برای خدمت به شیاطین عالم و دشمنی با ایران اسلامی
 • بختیاری IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  31 5
  تو خیلی غلط میکنی ما چه احتیاجی به این سعودیهای کثیف داریم کمشید شما کنار که اگه ایران دست شما سست عنصرها باشه کارش تمدمه همون گفتگوهای مزخرف تمدنها خاتمی دیدیم بسه
 • روزبه IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  33 2
  1- نشریات اصلاح طلبی با عکسای نوازندگی زنان،چاپ عکس کاندیدای همجنس باز امریکایی و ... هم نمیتونن دیگه رای کسب کنن 2- التهاب افرینی و القا ترس در مورد موضوعات منطقه ای و تعاملات بانکی هم نمیتونه چیزی رو عوض کنه 3- پایگاه اجتماعی غرب گراها با شهادت سردار سلیمانی و حمله موشکی سپاه به پایگاه عین الاسد از هم فروپاشیده-4- لیست بی بی سی انگلیسی هم که هیچ اییران نشنال هم این دفعه بی فایده س 5- بعد انتشار گزارش نتیجه تحقیق شهادت سردار سلیمانی توسط عراقیها تقریبا گفتمان مذاکره با امریکا توسط اصلاح طلبا برای همیشه نابود میشه، شاید گفتمان غرب گرا این بار زودتر از گفتمان مذاکره مجدد با امریکا از بین بره
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  8 0
  ما مثل آمریکا،خودمان ابرقدرتیم وبه هیچکس نیاز نداریم ،یلکه باید کشورها فقط حرف مارو گوش کنند والا نابود ومحو میشوند مثل آمریکا واسراییل
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  5 0
  بااین تفاوت که سردارقاآنی مثل شهید سلیمانی مظلوم نیست که توسط جاسوسهای عراقی،سوری،لبنانی،فلسطینی...وامریکایی ترور بشه-وتا انتقام سرداردلها را با نابودی ومحو کامل اسرائیل وبیرون راندن ابرقدرت امریکا وغرب ازمنطقه نگیره،ول کن نیست
 • حقیقت گو IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  6 0
  باسلام - دوستی با آل سعود ، فکر وتن دوستان نیست . تفکر کوردلان و وطن فروشان است . 7
 • DE ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  7 0
  ما اصلاحاتچی ها به دوستی آل سعود نیازمندیم چون خوب پول خرج میکنن .بالاخره مخارج انتخابات و لابیگری و بابیگری و مامی گری به زبان زرگری همون رابطه با گاوهای شیرده میشود. ما خودمان یه پا ترامپ هستیم.پول را بو میکشیم.
 • احمد IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
  2 0
  شما اصلاح طلبان که به دوستی با آمریکا واسراییل وغرب هم نیازمندید ولی مردم ایران خیر

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس