علیرضا بهشتی

یک بازداشتی فتنه 88 طی اظهاراتی از این گفت که "نافرمانی مدنی" کمک به نظام است و انسداد را رفع می‌کند!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

آغاز به کار کمیته‌های مجازات حجاریان

حقی که از اصلاح‌طلبان نجیب سلب شد

ماجرای تأکید شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان مبنی بر ندادن لیست و تحریم خاموش انتخابات وارد ابعاد تازه‌ای شده است.

علی صوفی، از وزرای دولت اصلاحات و عضو شعسا به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا با تأکید بر اینکه هیچ حزب و گروه اصلاح‌طلبی حق ندارد در صورت معرفی کاندیدا از نام و برند "اصلاح‌طلبی" استفاده کند! گفته است:‌ حزب مردم‌سالاری، اعتماد ملی یا هر کدام از احزاب که داوطلب دارند، می‌توانند از نامزدهای خود حمایت کنند و نمی‌توانند از برند و عنوان اصلاح‌طلبی استفاده کنند چون این داوطلبان در خصوص اصلاح‌طلب، خالص و کارآمد بودن نامزدها از سوی شورای‌عالی ارزیابی نشده‌اند.

او می‌افزاید: اصلاح‌طلبان تصمیم گرفتند ریسک نکنند و وقتی احزاب به شکل مستقل وارد می‌شوند طبیعتا تابع راهبرد نهادهای اصلاح‌طلبی نیستند.

صوفی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره درخواست "مصطفی کواکبیان" رییس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای ارائه لیست انتخاباتی در تهران، گفت: آقای کواکبیان با چه مجوزی چنین درخواستی دارند؟ باید اول نظرش را در شورای هماهنگی مطرح کرده و در صورت تصویب و اجماع چنین رویکردی را اعلام کند.

این فعال اصلاح‌طلب تصریح می‌کند: همه اعضای شورای هماهنگی دارای حق و حقوق هستند و باید در راستای تصمیمات شورای‌عالی سیاست‌گذاری عمل کنیم و تلاش کنیم خدشه‌ای به اعتبار اصلاح‌طلبان وارد نشود. آقای کواکبیان چون تایید صلاحیت شده است می‌خواهد اصلاحات را به پای خود هزینه کند که درست و عقلانی نیست.[1]

*قبل از صوفی، یک عضو حزب ندای ایرانیان نیز خبر مهمی را از جلسه شعسا نقل کرد و گفت:‌ محمدرضا عارف رییس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نیز نظرش بر ارائه لیست در تهران است ولی نظر او و چند حزب دیگر از جمله ندای ایرانیان و مردم سالاری رای نیاورد.[2]

در همین حال حزب کارگزاران سازندگی نیز دیگر نحله اصلاح‌طلبی است که اعلام کرده حتما در انتخابات شرکت می‌کند و بر خلاف تحریم خاموش ستاد اصلاحات اما فهرست انتخاباتی هم خواهد داد.[3]

اما با آنچه که صوفی مبنی بر ممنوعیت استفاده از عبارت "اصلاح‌طلبی" گفته است، معلوم نیست این احزاب و سایر گروه‌های چپ موافق حضور در انتخابات؛ چگونه باید خود را به مردم معرفی کنند؟!

در تتمه این اظهارات نیز صحبت‌های اخیر سعید حجاریان خواندنیست که بر تصفیه سازمانی اصلاح‌طلبان نجیب و چپ‌های معتقد به حضور در انتخابات تأکید کرده بود.[4]

تأکیدی که همانطور که مشاهده می‌شود تا این لحظه شامل مصطفی کواکبیان شده و می‌رود تا اصلاح‌طلبانی دیگر را هم در آنسوی خط ممیزی اصلاحات قرار دهد.

ما پیش از این و در مجموعه وبلاگ مشرق به مخاطبان محترم توضیح دادیم که هدف ستاد اصلاحات از "تحریم خاموش انتخابات"؛ کم‌رمق‌سازی انتخابات و نامشروع جلوه دادن نظام اسلامی است.

هدفی که با توجه به استشمام بوی "فتنه اقتصادی" به مشام امثال خاتمی و تاجزاده و حجاریان خورده است و بالتمامه به سیاست خیابانی می‌اندیشد.

در این میان طبیعیست که اصلاح‌طلبان نجیب و جریاناتی مثل سازندگی که ارکانی از آن تجربه خوبی از تقلا برای براندازی ندارند؛ تمایلی به همراهی با این سیاست ندارند و از طرفی نمی‌خواهند خود را به دست برخورد احتمالی نظام اسلامی با رفتار خائنانه "تحریم خاموش انتخابات" بسپارند.

البته این نکته حائز اهمیت است که به هر حال مهر تحریم خاموش بر پیشانی اصلاحات حک خواهد شد و اصلاح‌طلبان نجیب و طیف چپ معتقد به حضور در انتخابات حتما باید رفتارهای برائت‌جویانه شاخصی را برای شریک نشدن در خیانت به نظام و به مردم تدارک ببیند تا متهم به "خروج از دموکراسی" نشود.

گفتنیست، ستاد اصلاحات در حالی مدعی فهرست ندادن به دلیل کمبود کاندیداهای تأییدی شاخص است که فرض بر صحّت مدعا باید به مردم توضیح بدهد که چرا حاضر به تکرار رفتارهای ائتلافی خود در انتخابات‌های 92 و 94 نیست و ایضا چرا قصد اعتماد به جوانان اصلاح‌طلب و چهره‌های تأیید شده را ندارد؟!

***

"به‌طور خاص حمایت شد و امتیازات ویژه‌ای گرفت"

افشاگری ابتکار درباره کیمیا علیزاده

معصومه ابتکار، معاونت امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در بخشی از یک مصاحبه با روزنامه همشهری پیرامون مهاجرت کیمیا علیزاده، عضو تیم ملی تکواندو از ایران گفته است:‌

"موردی که به آن اشاره شد (علیزاده)، جزو افرادی است که به‌طور خاص حمایت شد و امتیازات ویژه‌ای گرفت. برای خیلی‌ها هم که او را می‌شناختند، جای تعجب داشت که چرا با این همه حمایت و امتیاز خاص، باید این اتفاق می‌افتاد."

او می‌افزاید: به‌نظرم این روند ادامه پیدا نمی‌کند. اینجا دختران ورزشکار ما، بیش از هر جای دیگری احساس امنیت و هویت خواهند کرد. برای مردم خودشان بازی می‌کنند و افتخاراتشان اینجا طور دیگری دیده می‌شود.
 

 ابتکار همچنین در ادامه اشاره به حمایت‌ها از کیمیا علیزاده، به مهاجرت برخی ورزشکاران زن علیرغم حمایت‌ها می‌پردازد و تصریح می‌کند: من سؤال کردم. بیشتر این مهاجرت‌ها موارد خاص است. به هر حال باید قبول کنیم جنگ روانی علیه مردم ایران خیلی سنگین است. این جنگ می‌تواند تأثیرات خودش را یک‌ جاهایی بگذارد و فرد را دچار تردیدهایی کند. این بچه‌ها مورد هدف هستند و روی آنها کار می‌شود.[5]

*اتفاقی که در قبال خانم کیمیا علیزاده دامنگیر مسئولان دولتی و اصلاح‌طلب شد این بود که بدون تدبیر حاتم‌بخشی کردند و به کسی هدایای کلان پرداختند که بعید است حتی اندکی درباره آینده او، رفتارهایش و تربیت خانوادگی‌اش تأمل کرده باشند.

البته این بلیه مخصوص جوامعی است که مسئولانش و رجالش متأثر از فضای مجازی و پروپاگاندای شبکه‌های غیر متعهد رسانه‌ای باشند و اصطلاحا به دنبال لایک بیشتر بگردند.

جالب است که برخی محافل تحلیلی کشور با مشاهده موج حمایت از خانم علیزاده در همان روزها؛ این هشدار را مطرح کردند که موج برساخته اینچنین که البته توسط شبکه رسانه‌ای در خارج از مرز نیز حمایت می‌شود؛ بعید است که اجازه بدهد یک آینده بدون حاشیه برای خانم علیزاده شکل بگیرد.

هشداری که البته توسط مقامات محترم دولت و مسئولان ارشد ورزشی به یکسو نهاده شد!

در پرونده خانم علیزاده البته این عبرت مهم نیز نهفته است که مسئولان محترم دولتی و اصلاح‌طلب بایستی بیش از این به بیان مثبتات کشور و مثلا حمایت‌های انجام شده از قهرمانان ورزشی اهتمام داشته باشند تا مجبور نشوند پس از دروغ‌پردازی یک چهره سست‌عنصر؛ مجبور به بیان بخشی از واقعیت‌ها بشوند و مثبتاتی مثل حمایت‌های مطلوب از قهرمانان ورزشی را پس از دیر شدن بیان کنند.

***

در اتاق فکر فرماندهان فتنه اقتصادی چه می‌گذرد؟

بهشتی: "نافرمانی مدنی" کمک به نظام است!

علیرضا بهشتی، فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه 88 به تازگی در اظهاراتی که شماره اخیر نشریه ایران فردا آنها را منتشر کرد با اشاره به دو رفتار اعتراضی جمعی در کشورهای ایسلند و آمریکا گفته است:

"نافرمانی مدنی به نظر من بحث بسیار مهمی است. نافرمانی مدنی، براندازی نیست. اغتشاش نیست، شورش و هرج و مرج نیست. جاهایی ساختار به انسداد برخورد می‌کند. به سبک‌هایی به هم می‌خورد که قانون دیگر نمی‌تواند، حتی قانون اساسی نمی‌تواند حل کند. اینجا نافرمانی‌ها و جنبش‌های مدنی به کمک نظام می‌آید! برای بقای نظام کمک می‌کنند... برای اینکه شکل بدهد و این تحوّل را ایجاد کند."

*تئوریزه کردن "سیاست خیابانی" خاصّه در ماه‌های اخیر که منجر به اغتشاشات آبان 98 نیز شد؛ یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های فرماندهان فتنه اقتصادی در ستاد جریان سیاسی خاص است.

آنها به این می‌اندیشند که به هر نحوی از انحاء و به هر عنوانی، مردم را به خیابان بکشانند و بعد هم به نظاره پیامدهای غیر قابل کنترل این رخداد بنشینند!

این در حالی است که نافرمانی مدنی در کشورهایی مثل فرانسه و آمریکا مترادف با رفتار قانونی است و تجمع خیابانی در این کشورها نیز به گواه آنچه که خانم هانا آرنت در کتاب انقلاب خویش می‌نویسد؛ به معنی رساندن صدای اعتراض یک جمع به گوش حاکمیت است نه به معنی تجمع مخالفان نظام و یا رفتارهای آنارشیک.

جالب است که این حقایق مترتب بر نافرمانی مدنی در کشورهای دموکراتیک؛ هرگز از جانب چهره‌هایی مثل بهشتی، علوی‌تبار، حجاریان و تاجزاده بعنوان مشوّقین نافرمانی خیابانی به مردم گفته نمی‌شود...

مع‌الوصف ما نیز با آقای بهشتی هم‌نظریم که نافرمانی مدنی اتفاقا به تقویت دموکراسی می‌انجامد اما با همان تعریفی که از ظاهر آن مستفاد می‌شود و در کتاب انقلاب نیز آمده است. نه با تعریف و کنترل از راه دور آقایان که منجر به رخدادهای تلخی مثل اغتشاشات سال 88، اغتشاشات دیماه 96 و اغتشاشات آبان 98 می‌شود.

ما جهت تنویر بیشتر؛ این نکته را برای مدّقین و اذهان آگاه بیان می‌کنیم که چرا در تجمعات خیابانی در کشورهای دارای سابقه دموکراسی؛ پرچم آن کشور بر دوش معترضین دیده می‌شود اما در ایران و در هر سه اغتشاش اشاره شده؛ شاهد شدیدترین توهین‌ها به مقدسات و به نمادهای مردم و نظام اسلامی بودیم و ایضاً حادثه تلخ "پرچم‌سوزی" را نیز دیدیم؟!

حتما آقای بهشتی و امثال او پاسخ غیر منتظره‌ای برای این سؤال مهم دارند...

گفتنیست، علیرضا بهشتی قبل از ارائه تئوری "راه حل بودن نافرمانی مدنی"! طی اظهاراتی در دو مقطع مدعی وجود جنبش نان و بحران مشروعیت در ایران اسلامی شده بود. تطبیق این دو سابقه بهتر می‌تواند هدف نظریه‌پردازی بهشتی درباره نافرمانی مدنی را افشا کند.

مدت‌ها قبل از بهشتی، سعید حجاریان نیز در اظهاراتی جامعه ایرانی را "عام‌البلوی" توصیف کرده بود.

علیرضا علوی‌تبار نیز یکی دیگر از همین افراد است که بر مانیفست‌سازی برای اعتراض و زمینه‌سازی برای تحرّک مردم در خیابان تلاش می‌کند.

این فرد حتی زمانی این نکته را هم بیان کرد که مردم باید پس از به خیابان آمدن؛ بلافاصله نقاط حساس نظام را اشغال کنند![6]

جالب است که این تأیید و تشویق‌ها با همکاری خواسته یا ناخواسته طرح بنزین در ستاد دولت؛ منجر به "فتنه اقتصادی" و اغتشاشات تلخ آبان 98 شد اما طراحان فوق‌الذکر همچنان مشغول تئوری‌پردازی بیشتر برای تحرک خیابانی هستند.

و این در حالی است که نه با بهانه این افراد یعنی مشکلات معیشتی مردم و از جمله "گرانی" تعامل بهبوددهنده لازم (بصورت نظارت جدی بر قیمت‌ها) صورت گرفته است و نه در سطح برخورد سیاسی شاهد موضع‌گیری خواص در مقابل حرکات شوم معتقدان به سیاست خیابانی هستیم.

***

1_ www.irna.ir/news/83667953/

2_ www.irna.ir/news/83669928/

3_ http://sazandeginews.com/News/6821

4_ mshrgh.ir/1038706

5_ http://newspaper.hamshahrionline.ir/id/94818

6_ mshrgh.ir/979440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 41
 • در انتظار بررسی: 11
 • غیر قابل انتشار: 14
 • پری مجرد48ساله IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  درد و بلای کیمیا علیزاده بخوره تو سر مشرق احمق
  • US ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
   پری وربپری! با خودت چند چندی!؟
  • سید IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
   87 9
   «اصلاح طالبان» تهوع آور!
  • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
   درد و بلای مشرق بخوره تو سر پری مجرد 48 ساله
  • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
   72 6
   پری تو چند ساله همچنان 48 ساله ای؟
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
   49 5
   خاک برسرتو وکیمیا علیزاده ات پری مجرد 48 ساله
  • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
   42 8
   خفه بی شعور با اون اسم کاربری احمقانت!
  • hossein IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
   7 2
   رد دادی اساسی
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  خداوند به حرمت خون شهدا شر این اشغالهای بی بند و بار چپی را از سر جمهوری اسلامی کم کند که اینها نه قابل اعتماد هستند نه دست امینی در بیت المال دارند همه این سر و صداهایشان برای این است که خوب بتوانند در بیت المال بچرند. می خواهند ا موال این ملت بیچاره را بریزند در توبره بیگانه و خودشان هم از ان بخورند . طیح الله حظهم .
  • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
   43 1
   خوب است عملکردشان را در این هفت سال دیدیم حالابرای چه کسی ناز و عشوه می کنند ؟؟! ما که لحظه شماری می کنیم تا دوره تان به سر آید .
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  83 8
  تحریم خاموششون دیگه سنگین تر از سال1390 که نیست اونسال مشارکت 64 درصد شد یا مثلا قضیه مجلس ششم که فکر می کردن مردم میان بیرون با تحصنشون یا انتخابات به تعویق میفته ولی هیچ غلطی نکردن پس بود و نبودشون زیاد فرقی نداره اما اگر تحریم کردن باید بیرون ریخته بشن دیگه حق ندارن از رانت های فراوان و امتیازات فراوان استفاده کنن دیگه حق ندارن چهارسال دیگه پرو بازی دربیارن و لیست بدن خیلی راحت خیلی واضح با تحریم خاموش اصلاح طلب=منافق
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  47 9
  در طولهاي سالهاي پس از انقلاب , بسياري از اشخاص و صاحب منصباني كه در شكل گيري و پيروزي انقلاب نقش داشته و جزء ياران شناخته شده و تأثيرگذار انقلاب بودند ,متأسفانه از يك توطئه مهم دشمن غافل شدند و آنهم برنامه ريزيهاي دشمنان براي نفوذ و تأثيرگذاري مستقيم و غير مستقيم روي نزديكان و افراد منتسب به خانواده و بيت اين افراد بود. نتيجه اين غفلتها و ساده انگاري ها را در نوع رفتار و گفتار و عملكرد فرزندان و نزديكان كساني مثل حسينعلي منتظري , شيخ اكبر هاشمي , شهيدان بهشتي و مطهري و ... و حتي بيت امام راحل عظيم الشأن مشاهده كرده و مي كنيم.
  • IR ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
   24 0
   تحلیل بسیار درستی که تاریخ به تک تک جملاتتون گواهی میده دروووووووود
 • افشین IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  54 8
  ناراحت نباش .رفته پیش بچه های خودت .منتهی اونها در کاخ علیزاده بدبخت در کمپ یا یک خانه پایین شهر
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  49 10
  خانم ابتکار! چون زیادی ازش حمایت شد و بهش بها داده شد اینطوری برخورد کرد. کلام خدا در قرآن است که وقتی انسان بی نیاز می شود سرکشی می کند.
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
   1 15
   اراجیف نباف، میشه منبع کلام خدا رو با جزییات بگی؟
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  45 7
  میدونید چندتا جوون با غیرت و وطن دوست منتظر سرمایه برای راه اندازی کار هستن؟ اونوقت این همه جایزه و پول و سرمایه رو برای شوآف میدن به یه بی غیرت وطن فروش. دیدار وزیر شوآف ارتباطات با کیمیا علیزاده رو یادتونه؟ نه سر پیاز بود نه ته پیاز
 • AT ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  7 14
  میزان رای مردم است؟
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  20 2
  اینکه جناح چپ خایین و ضد انقلاب بصورت پنهان است حرف جدیدی نیست . منتظر محاکمه ملت مظلوم باشید
 • امین IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  19 0
  سلام .دقت فرمایید عنوان اصلاح طلب نجیب واژه مناسبی نیست چون این عنوان با .....عجین می باشد ونا اصلاح طلب سفید وسیاه نداریم همه آنها دریک باطل مافقند
 • حسین IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  18 0
  جریانی که خود را اصلاح طلب معرفی می‌کنه جز رفتار منافقانه و مزورانه چیزی نداره. براندازها از اینها صادق ترند. مردک یک جوری میگه کمک به نظام است که انسان یقین می‌کنه این دشمن داخلی است و وظیفه سازمانی اش زمین کوبیدن کشور است
 • حقیقت گو IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  4 0
  باسلام - اینها راست می گوییند . حقی که از اصلاح طب های نجیب بنویسیم ولی عجیب بخوانیم سلب شد این بود که باید آنها را آزاد بگذارند که هرکاری و هر حرفی خواستند انجام بدهند و بگویند و هیچ کسی به آنها چیزی نگوید و خورده هم از آنها نگیرد . تا الان هرکاری توی این چند سال خواستند انجام دادند تازه طلبکارهم هستند . بزرگان و ریش سفیدانشان بیایند و برای مردم شفاف بگویند برای این مردم بزرگ و کشور عزیزمان ایران چه کردند . واقعا در کارنامه چه دارند . از هاشمی ، خاتمی گرفته تا دو دوره روحانی و نمایندگان هم کاسه آنها در مجلس شورای اسلامی . انشا ء الله این دوره توسط مردم فهیم اصلاح خواهد شد .
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  5 0
  اصلاح طلبکاران به هیج وجه حاضر نیستن دست از قدرت بردارن اگه در قدرت باشن به جای کار و تلاش برای کشور مغرورانه میخوان نظام را زیر و رو کنن اگه کمی از قدرت دور شوند وا ویلا میکنن.مظلوم نمایی، دروغ ، افترا، خیانت، و ...از ابزار اصلاح طلبکاران است.
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  5 0
  بااین رفراندوم وحمایت اکثریتی مردم درتششیع جنازه سرداردلها و۲۲بهمن...-فقط کمترازدوسال وقت داریم،چون ترامپ میخواد برای دوربعدرای بیاره وتظاهرمیکنه،اهل جنگ نیست که رای بیاره،باید حسابی آمریکائیها واسراییل را موشک باران،ازمنطقه اخراج ونابود کنیم،حتی اگر اطلاع هم بدهیم که فقط مغزشون درد بگیره ،فرار میکنند-۴۰سال شعار،وعده وعید،اطاله به اسم صبر،هزینه های جانی ومالی دیگه کافیست(مرگ یکبار،شیون هم یکبار)این شیطان بزرگ تانابود نشه،ایران،ایران بشو نیست وغرق در جنکهای فرسایشی اسرائیل وداعش،فساد،غارت،قاچاق ونابودی میشه(فقط کمترازدوسال وقت داریم)تازه با شروع جنگ وفراری شدن آمریکا،نفت گران ودلار ارزان واقتصاد آمریکا نابودمیشه وترامپ رای نمیاورد
  • م۶۵ IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
   4 3
   خدا شفات بده ایشالا
  • IR ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
   0 0
   دقیقا حرف حساب زدی ایران 1چک دیگه به امریکا بزنه دلار با سر میاد زمین دلارم که بیاد پایین اقتصاد جهانی ردیف میشه فقط نفهمیدم چرا کمتر از 2سال وقت داریم
  • IR ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
   0 0
   م65 خدا خودتو شفا بده درست میگه
 • امید IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  8 1
  خدایا دست این لیبرالهای اصلاح طلب خاین از ملت نجیب ایران دور بفرما
  • IR ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
   0 0
   الهی آمین
 • بابک IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  1 4
  من نمیدونم این تحلیلها را از کجا میگی، کیمیا اولی نبود آخری هم نیست، بهشتی هم درست میگه،اعتراض وقتی صورت بگیرد در گذر زمان،مثل سوپاپ اطمینان عمل میکند. شما هر کسی هر چی بگه یه جوری مینویسی انگار چی گفته
 • احمد IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  0 1
  سلام واژه " مثبتات" !!جدیده!؟
  • IR ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
   0 0
   اینو بفهمی همه چی دیگه ردیفه؟
 • حبیب IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  16 3
  خدایا شر این اصلاح طلبان خاین را از سر ما و کشور کم کن چندش آورترین حزب که نه مسیرشان مشخص است نه مرامشان
 • IR ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
  1 0
   وَ إِذا قِيلَ لَهُمْ لا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ قالُوا إِنَّما نَحْنُ مُصْلِحُونَ‌ هرگاه به آنان (منافقان) گفته شود در زمين فساد نكنيد، مى‌گويند: همانا ما اصلاحگريم. 1- گرچه منافقان پندپذير و نصيحت خواه نيستند، ولى بهتر است آنها را مؤعظه و نهى از منكر كرد. «قِيلَ لَهُمْ» 2- نفاق، عامل فساد است. «لا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ» 3- منافق چند چهره بودن خود را مردم‌دارى واصلاح‌طلبى مى‌داند. «إِنَّما نَحْنُ مُصْلِحُونَ» 4- منافق، فقط خود را اصلاح‌طلب معرّفى مى‌كند. «إِنَّما نَحْنُ مُصْلِحُونَ» (ممكن است كسى دچار بيمارى سخت روحى باشد، ولى خيال كند كه سالم است.) 5- منافق با ستايش نابجا از خود، در صدد تحميق ديگران و توجيه خلافكارى‌هاى خويش است. «إِنَّما نَحْنُ مُصْلِحُونَ»
  • IR ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
   0 0
   بسیار به جا و آموزنده و دقیق و تحلیلی تشکر
 • سیاوش IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  0 0
  چند ساله دارم به این فکر میکنم که این گروه به اصطلاح اصلاح طلب تو این مملکت چیو میخوان اصلاح کنن ؟؟؟؟؟ با یه حساب سر انگشتی میشه حساب کرد از چهل یک سال انقلاب سی ودو سالش تمام ارکان قدرت در دست این گروه بوده مجلس ها دولتها قوه قضاییه پول و رانت و مترو ونفتو وغیره و رد هر فساد و خیانت و وطن فروشی و ظلمی را که میگیری تهش به یکی از این گروه میرسه اش وبا جاش میخورن بازم شاکین دلار میگرن موز وارد کنن میرن سر از کانادا وامریکا در میارن هزاران رانت ودزدی چپاول دیگر شما اگر اضلاحگریت اول خودتونو اصلاح کنید سلام بر سردار وطن ،سرباز ولایت وراهش پر رهرو باد
 • IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  0 0
  بدون تدبیر حاتم‌بخشی کردند و به کسی هدایای کلان پرداختند که بعید است حتی اندکی درباره آینده او، رفتارهایش و تربیت خانوادگی‌اش تأمل کرده باشند دقیقترین جملش همین بود
 • حسین IR ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  0 0
  باسلام مثلا کدام یکیشون نجیبندد.میشه فقط یکنفررا نام ببری
 • جعفر IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
  0 0
  دلمونو به اصلاح طبا خوش کردیم دیدیم چه مارای خوش خط وخالین فقط به فکر خودشونو بودن مرگ بر این ریا ودورنگی
 • US ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  0 0
  اشتراک مشاهده نظرات (۴) چاپ نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، انتخابات برگزار شده توسط جمهوری اسلامی ایران را «یک نمایش» نامید که برندگان و بازندگانش از پیش توسط روحانیون تعیین شده‌اند.
 • وحید IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
  0 0
  ! ما دچار ایدز سیاسی هستیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس