ضد ماهواره

طی روزهای اخیر ارتش هند در جریان یک رژه که رئیس جمهور و برخی مقامات ارشد این کشور نیز در آن حضور داشتند، ضمن نمایش انواع جنگ‌افزارها، از موشک ضدماهواره خود به صورت رسمی رونمایی کرد.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، با وارد مدار شدن موفق ماهواره اسپوتنیک ۱ در تاریخ ۴ اکتبر ۱۹۵۷، عصر جدیدی در تاریخ بشر آغاز شد. ماهواره ها و سفرهای فضای دیگر یک تخیل نبود و تبدیل به بخش مهمی از زندگی انسان ها و البته برنامه دولت ها شد. از همان ابتدا رفتن به فضا و ماهواره ها پتانسیل های بالای خود در بحث عملیات های نظامی و اطلاعاتی را به نمایش گذاشتند و خصوصا دو ابرقدرت شرق و غرب سرمایه گذاری فوق العاده سنگینی در بحث توسعه توانایی های فضایی داشتند، لذا از همان ابتدای مسابقه فضایی بحث چگونگی مقابله با ماهواره ها نیز مطرح شد که توسعه اخلالگرها، پوشاندن نقاط حساس از دید ماهواره های شناسایی و البته برخورد مستقیم و نابودی ماهواره های دشمن از جمله گزینه ها بوده و هست.

بیشتر بخوانید:

جنگ لیزری آمریکا و چین به کشور مشهور جیبوتی رسید/ این بار اژدها چشم عقاب را کور کرد +عکس

آمریکا در سالهای آخر دهه ۱۹۵۰ برنامه هایی برای توسعه یک موشک بالستیک هوا پرتاب داشت. یکی از این موشک ها Bold Orion نام داشت که برای حمل و پرتاب از روی بمب افکن های بی ۴۷ توسعه پیدا کرده بود. بعد از ناموفق بودن آزمایش ها برای توسعه موشک بالستیک هوا پرتاب این موشک برای بحث ضد ماهواره مورد آزمایش قرار گرفت. آزمایش ها مربوط به آن در اکتبر ۱۹۵۹ انجام شد و موشک مورد نظر توانست با موفقیت در ارتفاع ۲۵۱ کیلومتری از فاصله حدود ۶ کیلومتری یک ماهواره آمریکایی عبور کند. اگر بر اساس برنامه های اصلی این موشک مجهز به کلاهک اتمی بود انفجار باعث نابودی ماهواره مورد نظر می شد.

موشک Bold Orion

از دیگر پروژه های آن زمان در آمریکا طرح High Virgo که آن هم در ابتدا به عنوان یک موشک بالستیک هوا پرتاب برای بمب افکن های بی ۵۸ توسعه پیدا کرد و از طرفی ۴ مورد آزمایش ضد ماهواره نیز بر پایه آن صورت گرفت که دو تا از آنها موفق و دو تا از آنها نیز شکست خورد. به طور کلی آمریکایی ها در آن دوران خیلی اولویت خاصی برای ضد ماهواره ها نداشتند و این مسئله تا اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی ادامه پیدا کرد.

در ابتدای دهه ۱۹۸۰ میلادی به آمریکا خبر رسید که اتحاد شوروی برنامه های بسیار پیشرفته ای در بحث ضد ماهواره ها را در دست دارد و این خبر وقتی به یانکی ها رسید که رونالد ریگان در کاخ سفید حضور داشت. این مسئله آمریکا را به واکنش شدید وادار کرد و آن ها به دنبال تسلیحات جدید ضد ماهواره رفتند. حاصل تلاش آمریکایی ها در این بخش موشک ASM-۱۳۵ بود. این موشک برای حمل و پرتاب از جنگنده F-۱۵ توسعه پیدا کرده و ۵ بار نیز توسط نیروی هوایی آمریکا آزمایش شد. مهم ترین این آزمایش ها مربوط به ۱۳ سپتامبر ۱۹۸۵ میلادی بود که یکی از این موشک ها موفق شد ماهواره ای به اسم P-۷۸-۱ را در مدار زمین منهدم کند.

پرتاب موشک ASM-۱۳۵ از یک فروند اف ۱۵

نیروی هوایی آمریکا قصد داشت ناوگانی از این موشک ها به همراه تعدادی از جنگنده های اف ۱۵ ارتقاء یافته را در خدمت وارد کند که ترکیبی از مشکلات فنی و البته افزایش شدید هزینه ها (در آن دوران ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار) باعث شد تا آمریکایی ها طرح را کنار بگذارند. بعد از پایان جنگ سرد دوره ای تقریبی از سکون و بی حرکتی در این بخش حاکم بود تا این که آمریکا در جواب آزمایش موشک ضد ماهواره چینی، دست به یک آزمایش از طریق نیروی دریایی آمریکا زد.

در تاریخ ۱۴ فوریه سال ۲۰۰۸ میلادی یک تیر موشک استاندارد ۳ نیروی دریایی آمریکا ماهواره ای به اسم USA ۱۹۳  را در ارتفاع ۲۴۷ کیلومتری بر فراز اقیانوس آرام رهگیری و نابود کرد. آمریکا به احتمال زیاد، به دروغ و برای کاهش حساسیت های بین المللی اعلام کرد که این ماهواره از کنترل خارج شده و ممکن است سقوط آن به جو و مواد سمی که در بخش هایی از آن به کار رفته است خطرناک شود و به همین دلیل اقدام به رهگیری و نابودی آن کرده است. ادعایی که در همان زمان هم توسط بسیاری از کارشناسان رد شده و ان را صرفا یک پوشش برای آزمایش ضد ماهواره آمریکا اعلام کردند.

موشک استاندارد ۳

روسیه؛ اولین دارنده ضد ماهواره عملیاتی

اتحاد جماهیر شوروی سابق به نوعی اولین کشور دارای توانایی ضد ماهواره عملیاتی در جهان بود. پروژه اصلی روسها در این بخش Istrebitel Sputnik یا ماهواره جنگنده نام داشت. اگر بخواهیم این ماهواره را به صورت ساده شرح دهیم عملکرد آن از این قرار بود که با شناسایی ماهواره دشمن این ماهواره مسلح روسی به فضا پرتاب شده و بسته به فاصله هدف بین ۹۰ تا ۲۰۰ دقیقه طول می کشید تا به فاصله مناسب رسیده و سپس ترکش های موجود در خود را به سمت هدف پرتاب کند.

ماهواره Istrebitel Sputnik شوروی سابق

موشک ۷۹M۶ در کنار جنگنده میگ ۳۱

این ترکش ها می توانستند تا درون صفحاتی به قطر ۱۰۰ میلی متر نیز نفوذ کنند. شوروی ها این سامانه را در دهه ۱۹۸۰ میلادی کنار گذاشتند و به دنبال دو طرح دیگر در بحث تسلیحات ضد ماهواره رفتند. یکی، سیستم های لیزری بسیار قدرتمند زمین پایه بود که در مرکزی به اسم Terra-۳ در قزاقستان امروزی وجود داشت. چندین مرتبه آمریکا اعلام کرد که از طریق لیزرهای موجود در این مرکز به سمت ماهواره های آمریکایی شلیک و باعث اخلال در عملکرد آنها شده و در مواردی نیز باعث ایجاد مشکلات جسمی برای فضانوردان آن کشور شده است.

موشک جدید ضد ماهواره ساخت روسیه نصب شده زیر میگ ۳۱

طرح دیگر شوروی ها به نوعی پاسخ به ASM-۱۳۵ آمریکایی بود. این طرح بر اساس موشکی به اسم ۷۹M۶ بود که بر روی جنگنده میگ ۳۱ نصب شده و تنها یک مرتبه قبل از فروپاشی شوروی سابق مورد آزمایش قرار گرفت. روسیه امروز سیستم A-۲۳۵ را در اختیار دارد یک موشک رهگیر بسیار سریع برای مقابله با موشک های قاره پیما است و از طرف دیگر توانایی های ضد ماهواره دارد. روسها برای اولین بار این موشک را در سال ۲۰۱۵ آزمایش کردند. همچنین در سال ۲۰۱۸ نیز موشک جدید ضد ماهواره ای در زیر یک فروند جنگنده میگ ۳۱ روسی مشاهده شده که به نظر دارای توانایی های ضد ماهواره است و البته اطلاعات خاصی در خصوص آن وجود ندارد.

چنگال اژدها از جو زمین خارج می شود

تا پایان جنگ سرد دو کشور آمریکا و شوروی سابق به عنوان تنها دارندگان توان عملیاتی ضد ماهواره شناخته می شدند اما پس از جنگ سرد به ناگاه رقیبی جدید پا به عرصه وجود گذاشت و آن هم کسی نبود جز جمهوری خلق چین!

برنامه چینی ها در بحث تسلیحات ضد ماهواره البته بسیار قدیمی بوده و از زمان جنگ سرد آغاز شد. این کشور از سال ۱۹۶۴ میلادی برنامه های خود در این بخش را آغاز کرده و گزینه های مختلفی مثل تسلیحات انرژی مستقیم مثل امواج لیزر یا مایکرویو و البته موشک های ضد ماهواره را در دست توسعه داشته است. بروز تحولات مختلف در درون چین و یک سری از تغییرات در سیستم رهبری این کشور تا حدی برنامه های نظامی و فضایی چین را با تاخیر مواجه کرد. در نهایت در سال ۲۰۰۶ میلادی اولین نشان واقعی از توان ضد ماهواره ای چین مشخص شد. در سال ۲۰۰۶ میلادی آمریکا اعلام کرد که چین یکی از ماهواره های شناسایی این کشور را نشانه گذاری کرده و البته آسیب خاصی نیز به آن وارد نشده است. به نظر میرسد در آن مرحله چین صرفا به دنبال ارسال پیامی به آمریکا بوده است که دارای این چنین توانایی است.

نمایه گرافیکی که از موشک ضد ماهواره SC-۱۹ چین منتشر شده است

اما سال ۲۰۰۷ زمانی بود که چین برای اولین بار توان نابودی مستقیم یک ماهواره را به نمایش گذاشت. در ۱۱ ژانویه یک تیر موشک SC-۱۲ به سمت یک ماهواره رصد آب و هوایی چینی در ارتفاع ۸۶۵ کیلومتری شلیک شده و آن را نابود کرد. حالا رسما سه کشور با توان ضد ماهواره در جهان وجود داشت. آزمایش ضد ماهواره آمریکا در سال ۲۰۰۸ با موشک استاندارد ۳ نیز به نوعی پاسخ به همین آزمایش چین تلقی می شود. موشک SC-۱۲ به نوعی بر اساس موشک بالستیک DF-۲۱ توسعه پیدا کرده است. چین در ادامه آزمایش های ضد ماهواره خود در سالهای ۲۰۱۰، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ نیز موفق شد تا سه ماهواره دیگر را در مدار زمین رهگیری کرده و نابود کند. امروزه در گزارش های منتشر شده از طرف مقامات رسمی آمریکا روسیه و چین به عنوان دو تهدید اصلی در بخش فضایی با توانایی اخلال و نابود کردن ماهواره ها معرفی می شوند. موشک های سری SC-۱۹ و سری Dong Neng از جمله دیگر تسلیحات ضد ماهواره ساخت چین هستند.

غرش ببرهای بنگال در خارج از کره زمین

شاید برای بسیاری عجیب باشد اما کشور هندوستان نیز برای که برای بسیار با غذاهای تند، سینمای بالیوود و جمعیت زیاد شناخته شده دارای یکی از پیشرفته ترین برنامه های فضایی جهان است و اخیرا با اضافه کردن توان ضد ماهواره قدم بلندی در افزایش قدرت دفاعی خود برداشته است. هندی ها در ۲۷ مارس ۲۰۱۹ میلادی با موفقیت یک ماهواره در مدار پایینی زمین را با یک موشک رهگیری نابود کردند و این اولین آزمایش هندی ها در این زمینه بود که با موفقیت انجام شد. هندی ها این آزمایش را به نوعی بخشی از برنامه گسترده تر خود برای توسعه یک سپر دفاع موشکی نیز اعلام کردند. این رهگیر موشکی از روش برخورد مستقیم با هدف و نابودی ان به وسیله انرژی جنبشی حاصل از برخورد استفاده کرده است.

موشک رهگیر ضد ماهواره هند

این موشک از دو مرحله پیشران سوخت جامد بهره می برد و در مرحله آخر نیز خود سرجنگی به سمت هدف پرواز می کند. در جریان تست مورد نظر موشک بعد از شلیک شدن ماهواره هدف را بعد از ۱۶۸ ثانیه در ارتفاع ۲۸۳ کیلومتری از سطح زمین هدف قرار داد. منابع رسمی هندی اعلام کردند که این موشک می تواند تمامی ماهواره های موجود در مدار LEO را با موفقیت رهگیری و نابود کند. برخی از کارشناسان اعتقاد دارند هند با این آزمایش موفق نه فقط توانایی های خود در بحث دفاع ضد موشکی و ضد ماهواره را اثبات کرده و بلکه از این به بعد نیز بخشی از هر توافق و سیستم بین المللی برای نظارت بر تسلیحات ضد ماهواره و مباحث مربوط به استفاده نظامی از فضا خواهد بود.

طی روزهای اخیر نیز ارتش هند در جریان یک رژه که رئیس جمهور و برخی مقامات ارشد این کشور نیزدر آن حضور داشتند ضمن نمایش انواع جنگ‌افزارها، از  موشک ضدماهواره خود رونمایی کرد. این موشک جدید از سوی سازمان تحقیق و توسعه وزارت دفاع این کشور ساخت شده و در جریان هفتادمین رژه نظامی به مناسبت «روز جمهوری هند» همراه با پرواز جدیدترین بالگردهای «شینوک» و «آپاچی» به نمایش گذاشته شد.

به گزارش مشرق، با خروج طراحی و ساخت چنین موشکی از دست ۳ قدرت اصلی موشکی جهان یعنی روسیه، چین و آمریکا، می توان پیش بینی کرد که برخی دیگر از قدرت های مهم موجود در دنیا نیز به سمت این قدرت جدید و مهم حرکت کنند، بخصوص آنکه هم اکنون ماهواره ها یکی از مهمترین تهدیدات علیه کشورها محسوب می شوند و در اختیار داشتن توانایی انهدام آنها می تواند چشم دشمنان کشورها را در موقع لازم کور کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 45
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  43 17
  چرا ایران موشک ضد ماهواره نمیسازه
  • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
   ایران هماکنون دارای چنین توانایی ای هست. فقط ماهواره ای پیدا نمیکنه که بزنه. در واقع اول باید یک ماهواره در مدار داشته باشیم یا چیزی شبیه ماهواره. امکان انجامش اصلا مشکل نیست. موشکها از نوع مجاورتی و ترکش زا هست. در واقع این دولت سد راه تحقیقات فضایی شده. یادتون نرود تا سال 1396 بودجه فضایی عملا وجود نداشت!!!
  • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
   12 55
   همه پیشرفت می کنن ایران پسرفت منتظر حمله گسترده ایادی استکبار باشید
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
   9 25
   ایران موشک ضد ماهواره نداره! ایران ماهواربر داره نه موشک ضد ماهواره
 • IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  29 24
  مشرق این نقاشی فضایی از کجا پیدا کردی؟! بعید میدونم طراحش خودباشی کپی پیس کردی.خخخخخ
 • پری مجرد48ساله IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  مشرق کرم داری مدام از جنگ و موشک و سلاح های کشتار جمعی حرف میزنی دنیای امروز دنیای گفتمان هاست نه موشک ها
  • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
   50 1
   واااااای خدایا، مگه هنوزم این جور آدما با این طرز تفکر هستن!!؟؟ چین و هند و آمریکا و روسیه مجموعا بیشترین مساحت جغرافیایی و بیشترین جمعیت جهان و بالاترین فناوریهای جهانی رو در اختیار دارن که همشون زبون موشک رو بهتر می فهمن اگه غیر از این بود که یه سره سلاح های جدید رونمایی نمی کردن خواهشا بفهمید حداقل یه کم
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
   27 3
   اون که مرد.تو یادگارشی؟
  • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
   31 4
   احتمالا" از داخل قبر شيخ مغروق استخر فرح اين نظريه شيخ را بازنويسي كرده اي!!
  • Felfelsia IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
   24 1
   دیدیم دنیای صلح و گفتمان عملا یا برجام و با هزینه نابودی صنعت هسته ای و اجازه اشراف اطلاعاتی بواسطه پیمان پالرمو چگونه توسط قلدر بی عقلی چون ترامپ منتج به شهادت سپهبد سلیمانی و ابو مهدی المهندس و همراهانشان شد و یا هفتاد سال گفتمان و کوتاه آمدن توسط اعراب ذلیل از قرارداد اسلو تا کمپ دیوید و تا .... منتج به ننگ معامله قرن و عملا نقض تمام قوانین و پیمانهای بین المللی و حقوق بین الملل شد. در برابر قلدر های بی منطق اگر بجای مشت گفتمان کنی نتیجه ای جز کتک خوردن بیشتر و اجبار به تسلیم بی قید و شرط نسیب نمیشود. راستی ویروس کرونا میگن به آلبانی هم رسیده عزیز دل برادر مراقب خودت باش.
  • IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
   2 0
   اره گفتمانها در سوریه و یمن و عراق ادامه دارد. انهم گفتمانی از جنس کشتن کودکان
 • IR ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  49 4
  سال دیگه ، همین موقع ایرانی اش روی میزه
  • alint IR ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
   7 1
   عزیز!ایران(سپاه پاسداران)2و3 سالی است موشک ضد ماهواره ساخته و حتی لیزر ضد ماهواره هم از نوع جامد ساخته و حتی برعلیه هدفی امریکایی استفاده کرده است،که موفق بوده! آره برادر ایران همیشه در لبه علم و قدرت است!
 • F35 US ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  6 69
  برجام 2 رو امضا كنيد خودمون بهتون ماهواره هم ميفروشيم .
  • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
   هههههه یخ نکنی بی مزه ! فعلا برید اجساد سربازاتون رو که توی عین الاسد جرواجر شدن مومیایی کنید تا موقعی که خواستید تحویل خانواده هاشون بدین، نپوسیده باشن
 • چکامه ادیب IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  81 19
  ما باید برد موشک هامون رو به خاک آمریکا برسونیم نه برای کشتن مردم آمریکا بلکه برای زدن زیرساخت های آمریکا که اگر غلطی کردند واکنش عزتمندانه ای از خود نشان دهیم
 • IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  19 40
  هند نمیتونه ابرقدرت بشه چون اقتصاد و شاخص توسعه ی انسانی هند چیزی در حد فاجعس و نیرو نظامی به تنهایی نمیتونه یک کشور رو ابر قدرت کنه
  • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
   51 9
   بهتر وقتی سواد نداری صحبت نکنی هند همین الان صادر کننده کشاورزی نیروی انسانی باهوش جمعیت خوب اقتصاد قوی هست برو بیشتر مطالعه کن ای غرب زده بدبخت که فکر میکنی فقط فرانسه المانی امریکا میتونن پیشرفت کنند همین الان هند چهارمین اقتصاد دنیاست
 • IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  24 1
  بهترین کار اینه که ما هم به همچین فناوری و توانایی برسیم ،تا در آینده، در صورت نیاز بتونم از خودمون دفاع کنیم، البته اگر بعضیها توان موشکی مونو به بهانه های مختلف به باد ندن.
 • IR ۰۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  30 0
  منظورت هند بود، من فکر کردم ایرانو دست پیدا کرده. البته تقریبا ۱۰ سال پیش یه جوان ایرانی سیستمی طراحی کرده بود که ماهواره های تصویری رو کور میکرد. امیدوارم سپاه سراغش رفته باشه
 • SE ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  22 0
  ما هم مشتاقانه منتظریم نوع ایرانی تسلیحات ضد ماهواره را هرچه زودتر ببینیم
 • رضا IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  6 0
  پس ما چى ؟!
 • CA ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  4 2
  ما هم داریم؟
 • CA ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  5 2
  ما هم داریم؟
 • NL ۰۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  19 1
  اگر 7 سال برنامه موشکی و فضایی ایران هم توسط غرب گداها تعطیل نمیشد هم ماهواره تو فضا داشتیم هم موشک ضدماهواره اگه بلایی سر ماهواره هامون میاوردن!!
 • مهندس اقارب NL ۰۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  43 6
  هند 600 میلیون فقیر داره اما 40 ساله صنعت فضایی هوایی هسته ای و میکرو الکترونیک رو به شدت جدی گرفته...همان کاری که چین کرد..فرق کسایی که مفهون اونها از زندگی یک نگاه گوسفندی هست با انسان های شعور گرا همینه..ملت های خاورمیانه 300 ساله تفکر کمر به پایین دارن چرا!؟
 • IR ۰۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  12 1
  یعنی ماهواره رو میزنه تو فضا میترکونه؟ اگه اینجور باشه عالیه یه چند تاشو بسازید بزنیم ماهواره‌ های آمریکا رو منفجر بکنیم.!
 • IR ۰۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  16 0
  عرصه رقابت الآن توی فضا و قطب هست و صد البته توی حوزه ی پهپادی ،موشکی و هسته ای ما توی حوزه ی پهپادی،موشکی و هسته ای عملکرد مناسبی داریم اما توی بخش فضا زیاد برش نداریم بایدنیروی فضایی توی ارتش ایجاد بشه یعنی از زیر نظر رئیس جهور در بیاد و بره زیر نظر رهبری تا برنامه هاش بلند مدت باشه نه سلیقگی
 • IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  5 1
  آیا به کار بردن واژه انحصار در موردی که سه کشور فناوری آن را در اختیار دارند درست میباشد آیا؟
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  9 3
  اگه شهید تهرانی مقدم بود میتونستیم.
 • IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  13 0
  ایران هم باید از این موشکها تو مجموعه جنگ افزارش موشکیش داشته باشه.
  • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
   6 0
   اصلاح می کنم؛ ایران هم باید از این موشکها تو مجموعه جنگ افزار موشکیش داشته باشه.
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  16 0
  عزیزان دست به کار بشوید تا ما پنجمین کشور باشیم.
  • محمد IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
   4 1
   چرا پنجمین .. اگه اولین باشیم مگه عیبه
 • علی خدایی IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  10 0
  باید ما هم بسازیم این نوع تکنولوژی ها را سریع تر زود تر دست به کار شویم ارتش و سپاه
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  3 19
  برای سیر کردن شکم 200 میلیون نفری که در هند در خیابان ها زندگی می کنند کافیه
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
   26 1
   تامین امنیت از هرچیز مهمتره.
 • IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  3 8
  هند اقتصاد چهارم دنیاست!!..مردم ایران عجیب غرب گرا و خود باخته شدن..کلا از دست رفتن.....
 • شیخی IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  12 3
  فعلا" ما داریم 7 سال با غرب مذاکره میکنیم و هیچی ار این موضوع گیرمان نیامده ؛ لابد داریم با شیب ملایم مذاکره میکنیم و بقیه بودجه را هم اختلاس میکنیم .
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  6 1
  خیلی بده که دنیا به سمت نابودی پیش میره. تصور کنید یک جنگ جهانی بشه چی میشه
 • AU ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  14 0
  چرا موشک وقتی که گزینه ی لیزر هم هست؟
 • US ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  15 1
  بومی سازی س-۵۰۰، قاره پیما، هایپر سونیک، ضد ماهواره، و هوش مصنوعی از اوجب واجبات است.
 • سعید IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  5 1
  ما وقتی تونستیم سامانه پدافند باور رو بسازیم قطعا ساخت سپر موشکی برای ما مشکل نخواهد بود چین و هند هنوز هم در بحث پدافند از اس 300 و اس 400 روسیه استفاده میکنن معاون وزیر دفاع گفت به دنبال سامانه مجزا برای مقابله با موشکهای بالستیک هستیم اگر دولت قوی و کاری داشتیم الان.... ای خدا
 • ایرانی IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
  8 2
  ما هم توانایی انهدام ماهواره داریم، سال ۹۷با لیزرجامدماهواره جاسوسی امریکا رو در فاصله ۱۶۰ کیلومتری زمین منهدم کردیم که امریکاییها فهمیدن و میدونن ما چی داریم ،
  • IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
   1 1
   این صحبتو ایران تایید نکرده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس