معره النعمان

این شهر بزرگترین بخش از تقسیمات پنجگانه استان ادلب شامل ادلب، معره النعمان، حارم، جسرالشغور و اریحا است که از جمله نخستین مناطق آغاز درگیری در جنگ سوریه بود.

سرویس جهان مشرق -  از روز جمعه هفته گذشته ارتش سوریه پس از حدود ۱ ماه توقف و اجرای آتش بس که بارها توسط تروریست‌ها نقض شده بود مجددا عملیات تهاجمی خود در شرق ادلب و عملیات کنترل بزرگراه راهبردی M۵ را از سر گرفته و موفق به پیشروی تا دروازه‌های شهر معره النعمان شدند. شهری که حسرت آزادسازی آن قدمتی ۷ سال و نیمه داشته و اکنون ارتش سوریه در آستانه دستیابی به آرزوی دیرینه خود قرار دارد.

سقوط معره النعمان و از دست رفتن مسیر دمشق - حلب

این شهر بزرگترین بخش از تقسیمات پنجگانه استان ادلب شامل ادلب، معره النعمان، حارم، جسرالشغور و اریحا است که از جمله نخستین مناطق آغاز درگیری در جنگ سوریه بوده و در میان تروریست‌ها به قلب انقلاب مشهور بود.


در ماه اکتبر ۲۰۱۲ میلادی گروه‌های مختلف تروریستی با هجوم سنگین به این شهر پس از نبردی ۵ روزه و خونین موفق به اشغال آن شدند. اندکی بعد شهر سراقب نیز در شمال این منطقه سقوط کرد که به مانند معره النعمان دقیقا بر روی بزرگراه بین المللی دمشق_حلب قرار گرفته بود. بدین ترتیب امکان پشتیبانی از شهر حلب از طریق این مسیر دیگر میسر نبود و بخش غربی شهر حلب که نیروهای دولتی و ارتش سوریه در آن مستقر بودند به محاصره کامل درآمد.

عقب نشینی نیروهای مستقر در معره النعمان به پادگان‌های وادی الضیف و حامدیه

پس از اشغال شهر توسط تروریست‌ها، نیروهای ارتش اقدام به عقب نشینی و استقرار در دو پادگان نظامی اطراف شهر یعنی وادی الضیف و حامدیه کردند. وادی الضیف و حامدیه پیش از شروع جنگ در واقع محلی برای انبارهای سوخت بودند که در طول وقایع جنگ داخلی تبدیل به دو مقر نظامی بزرگ برای ارتش سوریه شدند. حدود دو سال بعد در همین مکان یکی از تراژدی‌های بزرگ جنگ سوریه رقم خورد.

در روز ۱۳ دسامبر ۲۰۱۴ عملیات نهایی مشترک تروریست‌ها شامل جبهه النصره، احرارالشام، جندالاقصی و ... برای تصرف پادگان‌های وادی الضیف و حامدیه به عنوان آخرین مناطق تحت سیطره ارتش سوریه در اطراف شهر راهبردی معرة النعمان، پس از گذشت ماه‌ها از محاصره این مناطق آغاز شد.

نقشه جنوب استان ادلب در دسامبر ۲۰۱۴
قرمز: ارتش سوریه
سبز: تروریست‌ها

با هجوم گسترده تروریست‌ها، نیروهای ارتش سوریه مستقر در دو پایگاه مورد نظر که ماه ها در شرایط محاصره مقاومت کرده بودند، این بار ناچار به عقب نشینی به سمت جنوب و منطقه معر حطاط زدند. نیروهای ارتش سوریه حاضر در این منطقه از لشکر ۴ زرهی، لشکر ۱۱ پیاده و تعدادی از نیروهای ویژه بودند که طبق اعلام رسمی ارتش ۱۳۴۵ نفر نیرو به هنگام آغاز عملیات مخالفین در این مناطق حضور داشتند که از این تعداد ۵۶ نفر کشته و ۱۸ نفر مفقود اعلام شدند و مابقی نیروها پس از سقوط این منطقه شبانه و یا از طریق کوره راه ها به شهرک مورک رسیدند.

جالب اینکه روند عقب نشینی نیروهای ارتش که با ریسک بالا و از میان مناطق تحت تسلط معارضین انجام شد تا چند روز ادامه داشت و برخی سربازان ارتش سوریه حتی تا چند روز پس از سقوط پایگاهشان موفق شدند خود را به نیروهای حاضر در شهرک مورک در استان حماه برسانند.

فعالیت بی‌نظیر نیروی هوایی سوریه در پشتیبانی از عملیات

در هفته‌های اخیر و روزهای قبل از شروع دور جدید عملیات، نیروی هوایی سوریه و روسیه بی وقفه به بمباران مواضع تروریست‌ها در استان ادلب و حلب پرداختند. اما در این میان سهم بیشتر پروازهای نیروی هوایی سوریه جالب توجه بود.

از زمان ورود جنگنده‌های روسی به پایگاه هوایی حمیمیم و با توجه به فرسودگی شدید جنگنده‌های سوری پس از سالها جنگ داخلی، بار اصلی بمباران هوایی و پشتیبانی از قوای زمینی ارتش سوریه بر عهده نیروی هوایی روسیه بود.

اما در چند وقت اخیر این موضوع شکل متفاوتی به خود گرفته است. تنها در روز جمعه و آغاز پیشروی مجدد ارتش در شرق ادلب، ۱۵۷ سورتی پرواز توسط جنگنده‌ها و بالگردهای نیروی هوایی سوریه و روسیه بر فراز میادین نبرد انجام شد. از این میان تنها ۲۱ سورتی متعلق به جنگنده‌های روسی مستقر در پایگاه هوایی حمیمیم بود.

نشان نیروی هوایی سوریه


۷۶ سورتی پرواز توسط بالگردهای تهاجمی ارتش سوریه و ۶۰ سورتی بمباران هوایی توسط جنگنده‌های نیروی هوایی این کشور از فرودگاه حماه و پایگاه‌های هوایی نیرب و کویرس در استان حلب انجام شد.

جنگنده‌های L۳۹ ارتش سوریه با ۵۳ سورتی پرواز پشتیبانی نزدیک نقش بسیار مهمی در پیشروی یگان‌های تهاجمی ارتش داشته و مانع از جا به جایی خطوط تدارکاتی ترویست‌ها در این منطقه شدند.

جنگنده L۳۹ نیروی هوایی سوریه

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  68 21
  اگه سوریه ۷۸ تا جنگنده چندمنظوره سوخوی ۲۷ داشت چی می شد ...
  • IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
   9 26
   هیچ اتفاقی نمی افتاد.
  • IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
   11 28
   یک شبه توسط اسرائیل روی باند دود میشدن میرفتن هوا
  • IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
   24 9
   سوخو 27 که سهله اگر سوخو 57 هم داشت هیچی نمیشد اگر مقاومت شیعیان در سوریه نبود...
  • IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
   31 8
   اسرائیل جرات نمی کرد به مرز سوریه نزدیک شود
 • ali IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  63 16
  الان پادگان‌های وادی الضیف و حامدیه سقوط کردن یا ازاد شدن؟ اخه یک خبر دیگه مشرق میگفت سقوط کردن؟ چرا سپاه سرباز نمیگیره بفرسته سوریه، میگن حتما باید معرف سپاهی درجه بالا داشته باشی، جبه رفتن هم پارتی میخواد چه وضعشه؟؟؟؟؟؟؟
  • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
   4 38
   خاک
  • IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
   4 44
   آقایان باید انتحاری بفرستیم تا مشکل حل شود
  • IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
   10 26
   بچه جون برو بشین کال او دیوتی تو بازی کن 4 تا فیلم و بازی دیدی فکر کردی جنگ رفتن الکیه.اگه خیلی رفته تو مخت میتونی کلا جمع کنی بری سوریه زندگی کنی اونجا یه سره دیگه تو جبهه ای
  • IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
   8 25
   ۱۷:۴۷ الان خودت برو سوریه ازت استقبال هم میشه شما مشرقیا مرد عمل نیستید فقط رجز خونی وچرت وپرت تحویل میدید.
 • علی خدایی IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  63 4
  باید تمامی مناطق از دست تروریستها پاک سازی بشود ترکیه خیلی مانع تراشی میکند اما باید بداند که دست بردارد خودش هم قبول دارد که تروریست هستند اما نمی خواهد که از سوریه بیرون برود سو استفاده میکند از شرایط منطقه پست های دید بانی هایش را باید جمع کند برود یا به خوشی یا به زور
 • آذربایجانی IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  26 26
  ترکیه میبایست در ادلب دخالت نکنه و شبه نظامیان ادلب رو به جنگ با حفتر در لیبی و چین در سین کیانگ اعزام کنه و اسد هم قول بده به حقوق ترکمنهای ادلب احترام بگذاره
 • IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  40 28
  لعنت برمتجاوز
 • IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  دست خدا به هنراه رزمتدگان مدافع حرم کار را تمام کنید.یا زهرا یا زهرا یا زهرا
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  11 52
  اسد بدون پوتین جورابم نمیتونه پاش کنه!
 • IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  17 5
  خوب چرا هواپیماهای یاسین در سوریه تست نمی شوند چرا کلا تسلیحات ایرانی در سوریه و یمن و افغانستان تست نمی شوند
 • IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  3 11
  سوریه باید طوری پیشروی کند که این تروریست ها بتونن زنده به لیبی بروند و به دولت فایز سراج کمک کنند و در سوریه زیاد نفله نشن
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  2 12
  سوریه باید از ترکیه قول بگیرد بشرط ارسال این تروریست ها به لیبی سریع انها را تحویل دولت لیبی و یا ترکیه بدهد
 • US ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  17 4
  اردوغان ناراحت و پریشان هست
  • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
   خدا این ترکیه را لعنت کند که مثل عربستان یه تف سربالایی برای اسلام شدند..
 • سلیم US ۰۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
  8 215
  اردوغان یابو
 • علی IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
  6 3
  بیاد رزمندگان جان برکف اسلام که جان خود را در راه فتح سنگرهای استکبار نثار میکنند سر تعظیم بر خاک می نهیم
 • علی IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
  41 6
  رزمندگان بزرگوار ما هر چه داریم از برکت خون شماست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس