برنامه عصر طالب زاده

مسئله اصلی برای اسرائیل این است که رفتار آنها در دهه ۹۰ این بود که آشکارا مهار ایران را دنبال نمی کردند ولی در غالب سازمان های مختلف با دستگاه اطلاعاتی دولت سعودی همکاری می کردند.

به گزارش مشرق، این هفته برنامه عصر با موضوع شیعیان جمهوری آذربایجان و با حضور برهان حشمتی نماینده سابق صدا و سیما در آذربایجان روی آنتن رفت.

در ابتدای این برنامه حشمتی طی سخنانی اظهار داشت: در سال ۲۰۰۱ شیعیان نارداران جمهوری آذربایجان به خاطر مشکلات اقتصادی و معیشتی که داشتند تظاهرات هایی انجام داده بودند که منجر به درگیری با پلیس شده بود که در نتیجه آن یک نفر از شیعیان شهید شده بود. دراین زمان من به آذربایجان رفتم و اتفاقا پوشش رسانه ای اتفاقات نارداران جزو مطالبات مردم آنجا از ما بود.

ببینید:

فیلم/ درگیری پلیس کشور آذربایجان با شیعیان

وی افزود: تقریبا ۸ یا ۹ سال پیش بود که همزمان با سالروز رحلت پیامبر اسلام مردم می خواستند عزاداری کنند که پلیس به بدترین وجه ممکن با آنها برخورد کرد. چند سال پیش هم در ماجرای عزادرای اربعین پلیس آذربایجان در یک مراسم عزاداری چند نفر را شهید کرد.

نماینده سابق صدا و سیما در آذربایجان ادامه داد: بعد از ماجرای ۲۸ صفر که عرض کردم سخت گیری ها بسیار بیشتر شد و چنان فضای امنیتی حاکم شد هیچ گروهی به خود اجازه نمی دهد چنین کاری(راه اندازی دسته عزاداری) بکند و این کار غیر ممکن شده است. بعد از عاشواری سال ۲۰۱۵، ناردارن شاهد حادثه تلخی شد. این حادثه به این صورت بود که یک مراسم عزاداری در آستانه اربعین حسینی در منزل یکی از بزرگان نارداران برگزار شد. همزمان با نماز ظهر و عصر پلیس باکو به آنجا هجوم برد و ۴ نفر را به شهادت رساند و برای اینکه کشته سازی بکنند دو نفر از نیروهای پلیس هم که از نیروهای مومن بودند به صورت ساختگی توسط پلیس باکو کشته شدند تا بگویند ناردارانی ها آشوبگر هستند.

آنها با این کار می خواستند تا هم از دست پلیس های مومن راحت شوند هم بگویند ناردارانی ها آدم کش هستند و این اتفاق در حالی افتاد که ناردارانی ها در حال نماز خواندن بودند و هیچ دفاعی هم نداشتند.

حشمتی تاکید کرد: بعد از آن در ماه دسامبر نیروهای وزارت امنیت و پلیس باکو یک عملیات مشترکی انجام دادند تا نارداران را که یک شهرک مذهبی بود و میادین آن به نام ائمه نامگذاری شده بود را تغییر دهند. آنها در این عملیات تحت عنوان تعریض خیابان ها نمادهای اسلامی را از بین بردند. دقیقا مانند حرکت هایی که داعش انجام می داد و آنجا را به شکل یک منطقه محاصره شده و پادگان در آوردند و نمی گذاشتند کسی بدن کارت عبور وارد نارداران شود. بعد از گذشت ۴ سال همچنان این وضعیت وجود دارد و در ایام عاشورا و اربعین تمام مراسمات تعطیل شده است.

در بخش دیگری از برنامه ار تباط اینترنتی با گردون داف کارشناس نظامی از آمریکا برقرار شد.

وی درباره نقش اسرائیل در جمهوری آذربایجان گفت: اسرائیل توافقنامه هایی با آذربایجان دارد و یکسری هواپیماها و پهپادهای نظامی در پایگاه های آذربایجان مستقر کرده است که در صورت لزوم علیه ایران از آنها استفاده بکند.

اسراییل میلیاردها دلار برای مقابله با نیروی هوایی ایران هزینه کرده است

گردون داف افزود: برای این کار اسرائیل میلیاردها دلار توافقنامه تجاری با ترکیه داشته است تا بتواند این هواپیماها را به آذربایجان منتقل کند. اسرائیل ۵ هواپیما را به ترکیه فرستاده و خلبانان آن در ترکیه آموزش دیده اند  و در نهایت در آذربایجان مستقر شده اند و افزون بر این مهمات این هواپیماها تامین شده است تا بتوانند در برابر نیروی هوایی ایران بایستند. علاوه بر این در سال ۲۰۱۱  یک کشتی نظامی اسرائیلی هم در بنادر آذربایجان حضور پیدا کرد تا تجهیزات نطامی را به آذربایجان منتقل کند.

وی عنوان کرد: جنگنده های اف ۱۵ و اف ۱۶ اسرائیلی در آذربایجان مستقر شدند و در این مسیر همراهی دولت آلمان را با خود داشته اند.

این کارشناس نطامی تاکید کرد: مسئله اصلی برای اسرائیل این است که رفتار آنها در دهه ۹۰ این بود که آشکارا مهار ایران را دنبال نمی کردند ولی در غالب سازمان های مختلف با دستگاه اطلاعاتی دولت سعودی همکاری می کردند. موضوع بعد هم کنترل جریان نفت و گاز بود. آذربایجان در راستای این سیاست اسرائیل می تواند نقش مهمی را ایفا کند و می تواند محل عبور لوله های نفتی باشد که نفت و گاز را از دریای خزر به منطقه برساند چون آذربایجان در مسیر این خط لوله قرار دارد.

آمریکا صادرات نفت عراق را کنترل و سرقت می‌کنند

وی با بیان اینکه آمریکایی ها جریان صادرات نفت عراق را کنترل می کنند، تصریح کرد: آنها امکان سرقت بخشی از آن را نیز دارند و سال گذشته ۱ تریلیون دلار نفت توسط آمریکایی ها از منطقه خارج و در بندر سیحان بارگیری شد.

در ادامه حشمتی با اشاره به روابط اسرائیل و آذربایجان گفت: واقعیت این است که آذربایجان به تسخیر اسرائیل در آمده است. اگر به معاملات تسلیحاتی و میزان نفتی که از آذربایجان به اسرائیل منتقل می شود نگاه کنیم این موضوع را می شود لمس کرد. تقریبا ۶۰ الی ۷۰ درصد نفت آذربایجان به اسرائیل صادر می شود و دولت آذربایجان نگران قطع شدن این صادرات نفت است.

وی ادامه داد: آذربایجان حداقل ۶ میلیارد دلار تسلیحات از اسرائیل خریداری کرده است که برای بحران قره باغ کاربرد نداشته است و حتی مستشاران اسرائیلی اجازه استفاده از این تجهیزات و به خصوص پهپادها علیه ارامنه را نداده اند تا جایی که این موضوع به رسانه ها هم کشید و دولت آذربایجان از اسرائیل شکایت هم کرد اما در حقیقت این تسلیحات در آذربایجان برای استفاده علیه ایران انبار شده است.

خیلی ساده لوحانه است که اگر فکر کنیم آذربایجان برای بحران قره باغ این تسلیحات را خریداری کرده است.

نقش آذربایجان در ترور شهید علیمحمدی

این کارشناس رسانه ای گفت: چند سال پیش بود که اسرائیلی ها پهپادی را از نخجوان به ایران فرستادند و نزدیکی نطنز توسط سپاه سرنگون شد. در ابتدا مسئولان آذربایجانی از این موضوع اظهار بی اطلاعی می کردند اما وقتی مدارک ارائه شد دیگر پذیرفتند و در حد یک عذرخواهی اقدام کردند و گفتند که اسرائیل ما را هم دور زده است.

در بحث ترور دانشمندان هسته ای هم اسرائیلی ها جمالی فشی( عامل ترور شهید علی محمدی) را از فرودگاه باکو بدون اینکه مهر فرودگاه باکو در گذرنامه اش بخورد به اسرائیل منتقل کرده و آموزش دادند تا شهید علیمحمدی را ترور کند.

در بخش دیگری از برنامه الکساندر دوگین کارشناس روسی در ارتباط زنده اینترنتی با برنامه با اشاره به مشترکات جمهوری آذربایجان با ایران و روسیه گفت: آذربایجان مشترکاتی با ایران، روسیه و ترکیه دارد و در مرکز این سه کشور قرار گرفته است.  این سه کشور در گذشته سه امپراطوری بزرگ بودند و ما شاهد آن هستیم که این سه کشور دوباره در حال قدرت گرفتن هستند.

باکو محور و مرکز تعاملات میان این سه قدرت رو به رشد جهانی است و تعاملات باید به گونه ای باشد که رقابت بین این سه کشور کاهش پیدا کند و آذربایجان به عنوان پلی بین این سه قدرت عمل کند  و موجب ایجاد توازن در منطقه اوراسیا شود.

آذربایجان پلی بین شرق و غرب جهان اسلام و مسیحیت

حشمتی پس از این گفتگو، با بیان اینکه آذربایجان پلی بین شرق و غرب و جهان اسلام و مسیحیت است و موقعیت بسیار حساسی دارد تصریح کرد: امروز که بحث کریدور شمال جنوب و مسیر ترانزیتی شرق غرب مطرح است موجب شده تا آذربایجان یک موقعیت طلایی پیدا کند و همه کشورها می خواهند از این موقعیت استفاده کنند.

ما به تبع پیوند تاریخی و دینی و زبانی با آذربایجان باید در این کشور حضور و نفوذ داشته باشیم تا اجازه ندهیم دشمنان از آن استفاده کنند. ایران هم نباید از این قضیه غافل بماند چون اگر از این کشور غفلت کند ضربات سختی می خورد.

وی ادامه داد: بعد از فروپاشی شوروی یک جریان احیای اسلام و شیعه در آذربایجان ایجاد شد که هنوز ادامه دارد. به رغم همه فشارهای دولت آذربایجان به مرور زمان به تعداد کسانی که سبک زندگی اسلامی را برای خود انتخاب کرده اند افزوده می شود و مظاهر این امر را در آذربایجان می بینیم.

حشمتی اظهار داشت: اما در این کشور دولت بر خلاف مسیر مردم حرکت می کند که نتیجه سیاست چند فرهنگ گرایی است و تحت این عنوان هویت شیعی این مردم انکار می شود. ۱۸ سازمان صهیونیستی در این باره به آذربایجان خط می دهند و شخصی به نام اریل گوت صهیونیست این کار را می کند. هرچه مقاله و کتاب که او نوشته است در مغز مقامات آذربایجان گذاشته اند و آنها آن را تکرار می کنند. این همه سختگیری ناشی از این است که اراده صهیونیست در آذربایجان حاکم شده است. در سال های اخیر یک نزدیکی بین عربستان و باکو بوجود آمده که آن هم اثرات خودش را نشان می دهد.

بازگشایی مسجدی در باکو که محل تجمع وهابیون است

در نتیجه همین نزدیکی مسجدی که قبلا محل اجتماع وهابی ها بود در باکو مجددا باز خواهد شد. این در حالی است که دنیای اسلام در حال ضربه خوردن از وهابیت است. این نشان می دهد اراده ای خارج از اراده آذربایجان این کارها را انجام می دهد.

وی با اشاره به حضور مدافعان حرم آذربایجانی در سوریه گفت: از آذربایجان دو قشر به سوریه رفتند یکی مدافعین حرم بودند و دیگری ۱۴۷۷ نفر برای حضور در داعش به سوریه رفتند. این آمار رسمی است که خود دولت آذربایجان اعلام می کند و در حالی چنین اتفاقی رخ می دهد که قبلا سلفی گری در آذربایجان وجود نداشته است ولی آنها توانسته اند چنین نیرویی برای داعش بگیرند. وهابیت در آذربایجان ریشه ای ندارد اما در طول سه دهه چنین رشدی کرده است.

وی اظهار داشت: بعد از غائله داعش، حسینیون(مدافعان حرم) آذربایجان دستگیر و زندانی می شوند اما کمیته امور دینی آذربایجان اعلام کرد همه داعش های آذربایجانی کشته شده اند  ولی امروز شاهد هستیم حداقل ۳۰۰ نفر از اینها برگشته اند و برخوردی با آنها نشده است.

روابط آذربایجان با اسراییل در ۴ بخش ژئوپلیتیک، اقتصادی، نظامی و فرهنگی است

در ادامه برنامه رجب صفروف تحلیلگر روسی گفت: روابط اسرائیل با آذربایجان در ۴ مسیر ژئوپلیتیک، اقتصادی، نظامی و فرهنگی است. بعد از فروپاشی شوروی، اسرائیل با دستور ایالات متحده مامور شد تا قبل از ایران و روسیه بر آذربایجان مسلط شود و  آمریکا اسرائیل را پرچمدار سیاست های خود در قفقاز اعلام کرد.

امروز حجم مبادلات اسرائیل با آذربایجان بیش از روسیه است و باید دید چه عاملی موجب این وضعیت شده است.

تمام سیستم های مخابراتی آذربایجان با تفکر آمریکایی است

وی تصریح کرد: تمام سیستم های مخابراتی و اقتصادی و نظامی آذربایجان با تجهیزات پیشرفته و تفکر آمریکایی شکل گرفته است.

این اقدامات برای آن بوده است تا آذربایجان با روسیه فاصله بگیرد و نقطه ای باشد که در مرز ایران همواره تاثیرگذار باشد.

صفروف عنوان کرد: آمریکایی ها در موضوع دریای خزر خیلی سعی کردند تا به بهانه امنیت پروژه های اقتصادی جای پایی برای خودشان در دریای خزر ایجاد کنند اما نتوانستند.

طبیعی است کشورهایی مانند آذربایجان نیاز به همکاری های بین المللی داشتند و دریای خزر خیلی می توانست به آذربایجان کمک کند اما روسیه خیلی نگران بود که آمریکایی ها و اسرائیل آنجا وارد نشوند ولی با امضای رژیم حقوقی دریای خزر امریکا دیگر نمی تواند وارد این منطقه شود.

اسراییل در حال ساخت فرودگاه نظامی در آذربایجان است

صفروف تصریح کرد: روسیه نگران بود که آذربایجان می تواند برای برنامه های خشونت آمیز جدید آمریکا در منطقه مورد استفاده قرار گیرد. این مطلب هم در روزنامه های روسی منتشر شد که اسرائیل در حال ساخت فرودگاه نظامی در آذربایجان است. چرا کشوری که هم با ایران هم مرز است و هم روابط گسترده با روسیه دارد باید تا این حد با اسرائیل نزدیک شود. ما در روسیه اسرائیل را یک شعبه از آمریکا می دانیم و معتقدیم هرکاری اسرائیل می کند با آمریکا هماهنگ شده است.

ما مطمئن هستیم در اینجا موضوع امنیت مطرح شده است که اسرائیل اینقدر فعال شده است.

این تحلیلگر روس ادامه داد:  برای ایران هم چنین وضعی منطقی نیست. سطح روابط سیاسی ایران با کشوری مانند آذربایجان که با او هم مرز است و اشتراکات فرهنگی دارد، کاسته شده است. چون ایران از همکاری آذربایجان با آمریکا و اسرائیل ناراضی است. از طرفی هم آذربایجان از ایران بابت همکاری با ارمنستان ناراضی است. اما این دلیل را نمی توان جدی گرفت. ایران باید هم از آذربایجان ناراحت شود چون غرب در آنجا کارهای تهدید آمیزی انجام می دهد. در موضوع ارمنستان زمانیکه آنها توان دفاع از خود برابر روسیه را نداشتند ایران به کمک ارمنستان آمد. اگر کمک ایران نبود وضع ارمنستان خیلی بد می شد و نمی توانست از موجودیت خود دفاع کند. بنابر این نقش ایران یک نقش سازنده بوده است.

آذربایجان و اسراییل یک سو، ایران طرف دیگر

وی تاکید کرد: از اولین روز هایی که این مناقشه بین ایران و ارمنستان و آذربایجان صورت گرفت اسرائیل در طرف آذربایجان بود. و تا امروز هم اسرائیل می گوید ما طرفدار یکپارچگی آذربایجان هستیم.

زمانیکه در سال۲۰۱۰ شیمون پرز به آذربایجان سفر کرد موضوع احداث پایگاه نظامی اسرائیل در این کشور مطرح شد.

ما بر این عقیده هستیم که آذربایجان شریک راهبردی روسیه است. آذربایجان منابع زیاد انرژی دارد و غرب می خواهد با استفاده از این منابع وابستگی خود به روسیه را کمتر کند و اسرائیل می خواست به بهانه خرید نفت و گاز آذربایجان سرمایه  گذاری زیادی در انجا انجام داد.

این امر غیر طبیعی است و مشخص است که اسرائیل برنامه های راهبردی بزرگی در آنجا دارد. آذربایجان نقطه ای است که می توان از آن برای رویاروی با روسیه استفاده کرد و غرب می خواهد جای پای خود را در آنجا سفت کند و برای این هزینه های زیادی کرده است.

آذربایجان مشتری تسلیحات روسیه

اما امروز روابط آذربایجان با روسیه گسترش یافته است و آنها یکی از مشتریان تسلیحات روسیه هستند.

صفروف با اشاره به موضوع بحران قره باغ گفت: موضع گیری روسیه درباره قره باغ این است که حل این بحران ساده نیست. روسیه تمام تلاش خود را می کند تا این مناقشه مسالمت آمیز حل شود و ایران هم تمام تلاش خود را می کند تا این مناقشه به خوبی حل شود و فکر نمی کنم ترکیه هم قصد سوئی در این بین داشته باشد.

حشمتی پس از این گفتگو، با بیان اینکه برای حل بحران قره باغ مهمترین قشری که آذربایجان می تواند روی آن حساب کند همین قشر دین‌دار استر

وی درباره فعالیت رسانه های ایرانی در آذربایجان گفت: ما یک خود سانسوری در داخل ایران داریم که به خاطر تحریکات قومی است. منشا این تحریکات قومی هم رژیم صهیونیستی است که توسط آذربایجان اعمال می شود. برخی این واهمه را دارند که در صورت اطلاع رسانی بیشتر درباره آذربایجان آنها بیشتر این قومیت گرایی را دنبال می کنند.

موضوع بعدی نفوذ آذربایجان است. آنها در چند سال اخیر به دنبال این بوده اند که با تاسی از اسرائیل سازمان های لابی در کشورهای دیگر ایجاد کنند و در آمریکا حتی به اعضای کنگره رشوه هم دادند که سر و صدای زیادی به پا کرد اما این سازمان ها در هیچ کشور دیگری شکل نگرفته است ولی در ایران بدون اینکه پولی خرج کنند قشری درست شده است که در حمایت از رژیم لائیک وابسته به اسرائیل آذربایجان کار می کنند و از انتشار اخبار این کشور در داخل ایران جلوگیری می کنند.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  15 41
  با وجود عدم حمایت مرجعیت و عدم موضع گیری مرجعیت سیستانی علیه امریکایی ها آنهم با وجود محبوبیت گسترده و بافت مذهبی عراق مثل حرمهای مطهر ام در باکو هر واعظی رای خودنمای علیه رژیم آذربایجان شروع به سخنرانی نموده و وعاظ آذربایجان با دیدن مثلا صد مستمع سریع هیجانی شده و علیه دولت موضع گیری کرده و باعث گرفتار شدن جریانات مذهبی بطور کلی می شوند
 • IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  13 44
  رهبران مذهبی آذربایجان باید تقیه سیاسی را پیشه کنند و نباید وارد مقوله های سیاسی می شدند اخوان المسلیمن مصر با وجود آن سبقه تاریخی بخاطر عدم داشتن نفوذ در قشر نظامی این کشور شکست خورد حالا رهبران مذهبی آذربایجان و نیجریه جای خود دارند که حتی در میان دولتمردان و مجلس کشورشان نفوذ نداشته و دارند بیشتر از قدرتی که دارند حرف می زنند
 • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  27 24
  در کشوری که 90 درصد مردم نمی توانند نماز بخوانند شعار علیه اسرائیل خود ایجاد مشکلات برای آن ده درصد مبلغ مذهبی هیچ فایده ای ندارد- انگار بخواهید در فرانسه حکومت اسلامی تشکیل بدهید
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  37 40
  خود این ا(ز)ربایجان بقول خودشون بدخواه ایرانیت هستند .. اسراییل را قاطی ماجرا ندونید .. اصلا چون جمهوری جعلی باچی بدخواه ایرانیت هستش رفته سراغ اسراییل
 • CO ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  53 33
  حکومت باکو (جمهوری جعلی آذربایجان ) بزرگترین دشمن وجودی ایران است .
 • IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  کاملا مشخصه هدف اذربایجان ایران نیست و ارمنستانه
  • کریمی DE ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
   هدف جمهوری جعلی اذربایجان ایران و اشاعه پانترکیسیم است.
 • IR ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  تصاویر تجمع مردم آذربایجان شوروی که بعد از فروپاشی شوروی پشت سیم های خاردار مرزی که انگار انتظار داشتند ایران اعلام کند آذربایجان اکنون میتونه برگرده به پیکره اصلی موطنشان تا جشن بگیرند و مدتها ادامه داشت ، در ذهنم مانده ، والا دلیل دیگری نداشت . جزاولین کشورها برای استقلال آن اعلامیه دادیم .
  • شفق قطبی IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
   0 1
   احسنت دقیقا درسته پس از فروپاشی شوروی آذربایجان بشدت بدنبال این بود که به ایران ضمیمه بشه اما جمهوری اسلامی قبول نکرد و الان آذربایجان فکر ضمیمه کردن آذربایجانهای ماست
 • هامون IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  31 45
  اغلب مردم جمهوری آذربایجان خصلت رفاء طلبی شدیدی دارن و آدمهای کم تعصب و بی غیرتی میباشند . من خود در TV آذربایجان دیدم که مرحوم حیدر علی اف میگفت: با این مردم که سوخت تانک نظامی را میذزدند و به دشمن ارمنی میفروشند ؛ چگونه میشود . قره باغ را از دست ارمنی ها آزاد نمود غ بدین سبب سالهاست با آتش بس نیم بند ؛ مردم بی چاره قره باغ را در خانه های بعنواان کنیز نگه میدارند و در ضمن انتظار دارند با کمک مردم ایران قره باغ را آزاد نمایند
  • سید رسول زنگانلی IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   جناب هامون هیچ موقع به یک ملت توهین نکن و به مردم مسلمان و شیعه آذربایجان بی غیرت نگو و این را بدان در دنیا آذربایجانیها رو با غیرت ترین مردم جهان می دانند و دوما لطفا به زبان مرحوم علی اف دروغ نبند.من بعنوان یک تورک آذربایجان به تمام سخنان این مرحوم گوش داده ام اما این سخن را هرگز از ایشان نشنیده ام.
  • IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   29 19
   مردم اذربایجام شیعه و با غیرتند
  • بهزاد IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   43 51
   مبارز ابراهیم اف میدونی کیه و چیکار کرده؟ همه آذربایجانیها (چه جنوبی و چه شمالی) یه مبارز هستند. حواستون باشه تو جبهه مقابلمون نباشید
 • CA ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  36 22
  در سال ۲۰۱۱ یک کشتی نظامی اسرائیلی هم در بنادر آذربایجان حضور پیدا کرد تا تجهیزات نطامی را به آذربایجان منتقل کند.!!!!! یا خدا!!! بین این دو که راه آبی نیست؟ کشتی رو با هواپیما آوردن "تا تجهیزات نطامی را به آذربایجان منتقل کند"؟؟؟
  • US ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   18 28
   راه نیست ؟ شما نقشه رو یک نگاه بنداز !!
  • IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   27 12
   آی کیو جان دریای خزر از طریق ولگا به دریای سیاه وتصل هست و کشتی ها از طریق ولگا بین دریای خزر و دریای سیاه تردد دارند .
  • IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   17 7
   آی کیو جان دریای خزر از طریق ولگا به دریای سیاه وتصل هست و کشتی ها از طریق ولگا بین دریای خزر و دریای سیاه تردد دارند .
  • CA ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   4 19
   هاها سرکارتون گذاشتم خودم میدونستم خواستم یکم به جغرافی علاقمندتون کنم
 • IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  23 16
  گفته شده بود که اف35 های اسراییلی اومدن رو اسمان ایران و بعد رفتند بعد شما گفتین سوختشون نمیرسه که بیان رو اسمان ایران! خوب معلومه از جمهوری اذربایجان اومدن و بعد رفتن!
 • IR ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  20 16
  مرگ بر اسراییل
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  16 4
  ی سی۱۳۰ ایران رو روسیه زده بود ؟
  • IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   8 9
   ارمنستان نه روسیه
 • BE ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  8 24
  جرثومه فساد غرب آسیا و دنیا -- سکوی شیطان پرستان دنیا -- هیچ غلطی نمیتواند بکند …..مکر خدا از تمامی مکاران زالو صفت بالاتر است ...کافیست اتکا به او باشد
 • مسلمان DE ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  جمهوری جعلی آذربایجان بشدت بدنبال اشاعه پانترکیسیم است
 • IR ۰۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  34 20
  جلوی زوزه کش های تروریست پان فلان و بهمان در ورزشگاه ها را بگیرید، چرا ایرانیان با غیرت و مدعی و با هرباوری اجازه عرض اندام می دهند؟ باید ورزشگاه ها ، از پرچم ایران پر بشود...یا اینکه باشگاه های خاطی محروم و جریمه بشوند و در خارج از خانه بازی کنند...!!! نیاز به پویش های مردمی احساس می شود..بویژه در خواست از فدراسیون ها و دیگر ارگان های مسوول
 • IR ۰۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  13 19
  ظاهرا در پیش گویی های اخرالزمانی منابع اسلامی ، حمله به ایران از سوی قوم یا اقوامی از مرزهای شمال ایران صورت می گیرد، باید هوشیار باشیم، و بیش از این سیاست مماشات و سانسور اعمال نشه....
 • IR ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  14 6
  تلاش استعمارگران در جنگ بين‌الملل اوّل برای ایجاد پایگاهی مسیحی در آذربایجان ایران مردم استان آذربایجان غربی یعنی این بخشی كه در تقسیمات كشوری ما، امروز به نام آذربایجان غربی شناخته می‌شود - در گذشته‌ی تاریخ - یعنی در همین دوران نزدیك به زمان ما - بعد از مشروطه تا امروز، در قضایای مختلفی، امتحانهای بسیار خوبی داده‌اند. آخرین امتحان، در جنگ تحمیلی بود كه این استان، با شهدای بزرگش، با رزمندگانش و سردارانش، با شهید باكریِ پر افتخار و سربلندش و مرد و زنِ پشتیبان و شجاعش، بهترینِ امتحانها را داد. قبل از دوران جنگ تحمیلی هم كه هنوز در اغلب استانهای كشور، هیچ خبری از جنگ و درگیری و زد و خورد نبود، این استان در گیر مبارزه با ضدّ انقلاب و فتنه جویان و تحریك‌شدگان بود. آن‌جا هم مردمِ این استان امتحان خوبی دادند. هم مردم ترك، هم مردمِ كُرد توانستند بهترین موضع را در مقابل فتنه جویان و فتنه گران و ضدّ انقلاب اتّخاذ كنند. اگر كسی قبل از این دوران؛ یعنی تاریخ نزدیك به زمان ما را هم خوانده باشد و مطالعه كند، خواهد دید كه باز هم مردم این استان پر افتخار، در دوران تهاجم قدرتهای بیگانه به این كشور، یعنی در دوران جنگ بین‌الملل اوّل - كه از جمله نكات بسیار مهمّ همین نقطه است؛ آن هم بخصوص در این استان - بهترین امتحانها را دادند. یعنی تجربه‌ای كه این استان، در قضایای اواسط جنگ بین‌الملل اوّل دید و از سر گذراند، یكی از قضایایی است كه در سایر نقاط ایران، اصلاً سابقه ندارد. شما جوانان - بخصوص - باید روی این نكته توجّه كنید و در نوشته‌های مورّخین و گزارشگران مسائل ایران، باید این نكته بیاید؛ كه متأسفانه خیلی كمرنگ است یا نیست. آن نكته این است كه در جنگ بین‌الملل اوّل، نمایندگان دو، سه كشور از كشورهای مسیحیِ دنیا، در این حول و حوش حضورِ ضعیفی داشتند. نمایندگان روسها، انگلیسیها و آمریكاییها هم در این استان حضور داشتند. به چه اسمی؟ به اسم معلّم، به اسم پزشك و از این قبیل. درست توجّه كنید! با این‌كه این كشورها در سیاستهای مختلف، به شدّت با یكدیگر معارضه و دشمنی داشتند، امّا در این نقطه‌ی از دنیا، ناگهان به فكر افتادند كه به كمك یكدیگر، یك پایگاه استعماری به مركزیّت همین منطقه‌ی ارومیه و خوی و ماكو و به وجود آورند. یعنی شبیه آن چیزی كه بعدها در فلسطین اشغالی به وجود آمد...
  • BE ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
   7 3
   آفرین بر کسی که تاریخ را مطالعه میکند….
 • IR ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  9 4
  ثانیاً - و از این بالاتر - همان برادری گذشته را، باز هم در بین خودشان بر قرار كردند. گروههای مسلمانان با یكدیگر متّحد شدند و تحت تأثیر تحریك دشمن قرار نگرفتند و جنگ شیعه و سنّی، جنگ ترك و كرد، جنگ مسلمان و مسیحی به راه نینداختند. این رشد مردم این استان را نشان می‌دهد. من همیشه در دلم، این رشد مردم استان را تحسین كرده‌ام. ۱۳۷۵/۰۶/۲۷ بیانات رهبری در جمع مردم ارومیه در استادیوم تختی
 • IR ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  7 2
  ثانیاً - و از این بالاتر - همان برادری گذشته را، باز هم در بین خودشان بر قرار كردند. گروههای مسلمانان با یكدیگر متّحد شدند و تحت تأثیر تحریك دشمن قرار نگرفتند و جنگ شیعه و سنّی، جنگ ترك و كرد، جنگ مسلمان و مسیحی به راه نینداختند. این رشد مردم این استان را نشان می‌دهد. من همیشه در دلم، این رشد مردم استان را تحسین كرده‌ام.۱۳۷۵/۰۶/۲۷ بیانات در جمع مردم ارومیه در استادیوم تختی
 • پژمان پورکریم بیله سوار FR ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  22 20
  بعنوان یک ترک مرز نشین اذربایجان ازشهرستان بیله سوار مغان بخاطر همسایگی باچنین کشوری بامسئولین بی غیرت تأسف میخورم و باید به تمام ایرانیان عزیز عرض کنم اصلا نگران نباشند .. زیرا سیستم اطلاعاتی و دفاعی و موشکی که در مرزایران عزیزمان درجوار کشور اذربایجان داریم(بخاطروجوداسرائیلیها درآذربایجان) هیچ جای ایران چنین سیستمی و نداره . بهتون قول میدم خطایی ازشون سر بزنه قبل از رسیدن هواپیماهایشان به مرز بیله سوار در داخل خاک خودشان از سایت موشکی خروسلو منهدم خواهد شد . شنیدم که اگر هرکشوری از سمت مغان به ایران حمله کند ازبس تجهیزات پیشرفته در خروسلو وجود دارد ک این شهر میتواند به مدت چهار روز قبل از رسیدن نیروهای پشتیبانی به اولین ابرقدرت دنیا مقابله و دفاع کند . صلوات به روح شهید علیمحمدی
 • ایرانی US ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  4 12
  یک کشتی نظامی اسرائیلی هم در بنادر آذربایجان حضور پیدا کرد تا تجهیزات نطامی را به آذربایجان منتقل کند.!!!!! اذربایجان بندر ندارد اخه دروغ گفتن هم حدی دارد.
  • IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
   0 1
   بندر ندارد؟عجب...
 • علی IR ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  36 27
  حکومت ارمنستان با اینکه مسلمان نیست اما شرف داره به حکومت ضد اسلام و صهیونیستی آذربایجان . ارمنستان تا حالا به ایران خیانت نکرده .
  • بهزاد GB ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
   13 32
   خداوند شما را با ارمنیها محشور فرماید. آمین
  • IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
   6 4
   خداوند همه بوزگوردها رو با منافقین محشور کند
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  10 7
  مردم شیعه
 • ناشناس IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  21 2
  کارشناس محترم یا نمیدونه دلار چیه یا نمیدونه تریلیون چقد میشه
 • GB ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  20 15
  حالا گیر دادید به آذربایجان. چرا در امور داخلی کشور های دیگه دخالت می کنید.
 • h US ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  9 15
  همه ی مشکلات از انجا ناشی شد که دولت ابله رفسنجانی با فروپاشی شوروی از سر ذوق زدگی استقلال باکو را به رسمیت شناخت در حالی که هرگز قلمرو سرزمین اران در گذشته های تاریخی کشور مستقلی به نام آذربایجان وجود نداشته است .
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  9 13
  اين افراد كه درصدد تشديد اختلافات با همسايگان از جمله جمهوري آذربايجان هستند بدون شك خائن و نفوذي صهيونيست ها هستند
 • سم IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  0 3
  یاشاسین آذربایجان
 • IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  1 1
  ولی ایران ب اذربایجان خودش خیانت کرده من دیدم ک میگم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس