اغتشاشات

بعد از آنکه برخی از شهرهای ایران شاهد ناآرامی و آشوب شد، مقامات آمریکایی طرحی را برای اعزام ۱۴ هزار نیروی نظامی آماده کردند اما کارها آن گونه که دوست داشتند در ایران پیش نرفت!

سرویس جهان مشرق- تنها دو هفته بعد از آنکه ترامپ اعلام کرد نیروهای آمریکا باید از «جنگ‌های مسخره» بیرون کشیده شوند، خبر رسید که طرحی برای اعزام ده‌ها کشتی نظامی و ۱۴ هزار نیروی نظامی جدید به منطقه روی میز ترامپ قرار گرفته که هدف آن به تصریح، مقابله با تهدید ایران است.

بیزینس اینسایدر به نقل از وال استریت ژورنال با اعلام ایران خبر نوشت هم‌اکنون (با به عبارت بهتر طبق آمار مه ۲۰۱۹ میلادی) ۱۴ هزار نیروی نظامی آمریکایی در منطقه حضور دارد. با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود افزایش دوبرابری و ناگهانی سربازان نمی‌تواند صرفاً در ادامه پروسه پیشین برای مداخله در غرب آسیا باشد بلکه یک پروژه خاص مد نظر است.

منظور سیاسی و دقیقتر از عبارت «مقابله با تهدید ایران» که بیشتر یک اصطلاح حقوقی برای توجیه اقدام نظامی است، تلاش برای تضعیف حکومت ایران است. پس به هیچ وجه نمی‌تواند همزمانی طرح این برنامه نظامی با ناآرامی‌ها در ایران اتفاقی باشد. ظاهراً بیش از هر ضدانقلابی در داخل، این دولت آمریکا بوده که از تبدیل اعتراضات مردم به بی‌نظمی و ناآرامی استقبال می‌کند تا بلافاصله اهداف خود را برای تغییر حکومت در ایران یا دست کم تغییر رفتار ایران پی گیرد.

تکذیب خبر اعزام ۱۴ هزار نیروی جدید آمریکایی شامل تأیید تلویحی آن از سوی سخنگوی پنتاگون بود.

درز این خبر موجب شد سخنگوی پنتاگون در توییتر خود به تکذیب آن اقدام کند اما در همان تکذیب تلویحاً نوشت که این طرح در دست بررسی است:«ما همواره وضعیت تهدید را در سراسر جهان رصد می‌کنیم و گزینه‌های خود را در نظر داریم. قدرت نیروها و سطح حضور نظامی را بسته به اقدامات طرف متخاصم و پویاییِ وضعیت امنیتی برنامه‌ریزی می‌کنیم». این نوشته دقیقاً بدان معنا است که اگر شرایط امنیتی (گسترش ناآرامی در ایران) آماده باشد، شاید بیش از ۱۴ هزار نیز نیروی جدید اعزام کنیم؛ آنچه ترامپ نیز قبلاً به آن اشاره کرده بود.

حالا که اوضاع در ایران آرام شده، طرح برخی مقامات آمریکایی برای اعزام نیروهای جدید، توجیه قبلی خود را از دست داده است. اما درز همین خبر نشان می‌دهد حتی با رفتن بولتون و تعدادی دیگر از مشاوران تندرو مانند فیونا هیل،  هنوز سیاست‌گذاران تندرو در پنتاگون و شورای امنیت ملی آمریکا حضور دارند؛ کسانی مانند برایان هوک میئول میز ایران در وزارت خارجه؛ سیاستمدارانی که با رسانه‌های جریان اصلی در هماهنگی کامل هستند.

بعد از بروز ناآرامی در ایران، دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا یادشان آمد که ایران در حال برنامه‌ریزی جدید برای حمله به سربازان آمریکایی در منطقه است (!)
تا اگر با افزایش ناآرامی‌ها امکان مداخله نظامی آمریکا فراهم شد، توجیه آن در افکاری عمومی داخلی و خارجی اقدامات ایران علیه امنیت ایالات متحده باشد.

نمونه این تبانی میان حکومت آمریکا و رسانه‌های جریان اصلی، خبر سی‌ان‌ان است که سوم دسامبر مدعی شد دستگاه‌های امنیتی آمریکا اطلاعات جدیدی از آمادگی ایران برای حمله به نیروهای آمریکایی یا منافع آمریکا در منطقه به دست آورده‌اند؛ یا خبر نیویورک تایمز که نوشت ایران موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد خود را در میانه آشوب‌های عراق به آن کشور منتقل کرده؛ یا آسوشیتدپرس که خبر از انتقال قطعاتی مشکوک به قطعات موشک برای اولین بار از سوی ایران به سمت یمن منتشر کرد.

این خبرها مخاطب را قانع می‌کند که ترامپ دوست نداشت جنگ دیگری را در غرب آسیا آغاز کند اما ایران آن را مجبور کرد! حالا رئیس‌جمهور آمریکا مجبور است برای حفظ امنیت سربازانش در منطقه و منافع متحدان آمریکا که با پول خود به کاهش بیکاریِ جوانان آمریکایی کمک کرده‌اند، کاری بکند و الا دیر می‌شود!

«مشروع» جلوه‌دادن اقدام نظامی در داخل و «قانونی‌» نشان‌دادن تجاوز نظامی از نظر نهادهای بین‌المللی در ابتدا وظیفه سنگینی به نظر می‌رسد اما رسانه‌های جریان اصلی در آمریکا در تبانی با سیاستمداران ایالات متحده در این حرفه به تبحر رسیده‌اند.

خبرهای منتشرشده از ناآرامی‌ها در ایران به گونه‌ای یکسویه تیتربندی شد که حکومت ایران را مستحق حمله از سوی آمریکا جلوه دهد.

آنها در انتشار خبرهای ناآرامی در ایران نیز صرفاً از الفاظی مانند «سرکوب»، «قطع اینترنت»، «کشته‌ها» استفاده کردند و هیچ اشاره‌ای در تیترها به تجهیزات نظامی که در اختیار برخی از افراد حاضر در تظاهرات بود یا سربازان نیروی انتظامی و سپاه که جان خود را از دست دادند نکردند. این انتشار یکسویه اخبار به صورت هماهنگ، بخشی دیگر از پازل ذهن مخاطبان را در کنار خبرهای آمادگی ایران برای اقدام نظامی در منطقه تکمیل می‌کند و چنین حکومتی را مستحق مقابله و حمله از سوی آمریکا نشان می‌دهد.

جمع‌بندی

این تجربه نشان داد ایالات متحده علی رغم حرافی در موارد مختلف، هنوز منتظر فرصتی برای مداخله نظامی در ایران و «تغییر رژیم» بر مبنای اهداف واشینگتن در غرب آسیا است و صحبت از مذاکره و توافق، تنها یک فریب کوتاه مدت و خرید زمان برای به سرانجام رساندن دیگر پروژه‌های براندازانه است.

منابع

http://www.unz.com/scohen/who-is-making-us-foreign-policy

http://www.ronpaulinstitute.org/archives/featured-articles/2019/december/07/target-iran

https://www.businessinsider.com/trump-deploy-ships-and-troops-to-middle-east-counter-iran-2019-12

https://sputniknews.com/middleeast/201912071077512874-us-doesnt-rule-out-sending-additional-troops-to-syria---esper

https://foreignpolicy.com/2019/12/05/iran-secret-missiles-offensive-iraq-trump-troops-united-states

https://www.militarytimes.com/flashpoints/2019/12/05/how-force-buildups-on-both-sides-could-increase-chances-of-us-iran-armed-conflict

https://edition.cnn.com/2019/12/03/politics/iran-threat-us-sources/index.html

https://www.nytimes.com/2019/12/03/world/middleeast/iran-protest-crackdown.html

https://twitter.com/PentagonPresSec

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 26
 • IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
  33 64
  چند نکته مهم: ۱-اعتراضات ادامه خواهد داشت ۲- عراق احتمالا نا امن خواهد شد و از اونجا برای حمله به اسم شبه نظامی های شورشی به ایران حمله موشکی میکنند.(دقیقا مثل کاری که یمگ با عربستان میکنه).
  • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
   23 23
   با 14 هزار نفر؟؟؟ برای حمله به ایران باید حداقل یک میلیون و چهارصد هزار سرباز بیارید...و البته با همان تعداد تابوت هم برگردید
 • محمدباقر IR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
  58 36
  دشمن،دشمن است ولحظه ای نباید از او غفلت کرد ودر این میان هوشیاری دولت مسئولین امنیتی را طلب می کند متاسفانه در قضیه بنزین دولت تدبیر بی تدبیری بخرج داد و امید مردم را از خود نا امید کرد.وما منتظر هستیم در انتخاب بعد این گونه سر ما کلاه نرود
  • IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
   12 0
   بزرکترین دشمنمان کوته فکری و بی لیاقتی خودمان می باشد به خصوص دست اندر کاران
 • IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
  11 18
  بکشید این آمریکایی ها را
 • علی IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
  30 21
  بنظر من باید با اغتشاشگران مثل دشمن خارجی محکمتر برخور میشد
 • عبدالله مومن IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
  56 20
  حالا این نیروهای نظامی آمریکا. مسلح به پوشک هم هستند یا نه ؟! هههههههههههه
  • IR ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
   8 19
   باحال بود.
 • DE ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
  35 22
  فتنه های امریکا علیه ایران به دامن خود خواهد افتاد.
 • رضا IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
  12 4
  غلط كردند و به گور پدرشون خنديدند كه بخوان مداخله نظامى كنند ، جرات دارند پاشونو بذارن تو ايران تا روزگارشونو سياه كنيم.
 • IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
  19 0
  مطمینا نا ارامی ها عوامل داخلی داره
 • GB ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
  31 5
  اینقدر مردم ستمدیده را تحریک نکنید روزی این نفرتها که میکارید ویرانتان خواهد کرد
 • مهماندار هواپیما IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  14 14
  اگر دخالت می کردن اصلاخ طلبان بعنوان سربازان کدخدا را قلع و قمع می کردیم تا مردم برای همیه از شرشان خلاص بشن
 • IR ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  17 21
  درسته کشور یک هفته غرق در اغتشاش وئ درگیری بود ولی خودم دست کم 10 سرباز امریکایی رو به درک میفرستادم پاشون به خاک مقدس ایران میرسید
 • IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  9 14
  شانس آوردین. چون اونا قبل اینکه پاشون به اینجا میرسید تو خلیج مکزیک غرق میشدن ..
 • IR ۰۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  2 1
  بدیهیست که آمریکای جنایت کار و جهان خوار ؛ که خودرا قدرت اول جهان میدانست وآنقدر روی این موضوع مانور داده بود که شوروی آن زمان هم از امریکا حساب می برد !
 • ایرانی US ۰۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  4 3
  امریکایی ها می خواهند به روش اسکندر به شهرهای خاورمیانه حمله کرده و انها را ویران کنند.
 • IR ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  27 6
  مگر امریکا میدانست حسن روحانی قراره بنزین را کند 3000 تومان و بعد منتظر اغتشاش بود عمو همه این فتنه ها از داخله کتاب قلعه حیوانات را بخوانید درست اوضاع ماست
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  6 15
  اثر نکردن کید دشمنان در برهم زدن ثبات سیاسی ایران دشمن میخواست کشور را متلاطم کند، میخواست آرامش و ثبات و استقرار را از ملت ایران بگیرد؛ درست بعکس، خدای متعال در مقابل کید دشمنان آنچنان تقدیری کرد که «و مکروا و مکر اللّه و اللّه خیر الماکرین».(۱) ملت به برکت دفاع مقدس، از آنجائی که بود، جلوتر رفت؛ آمادگی‌اش بیشتر شد. این توطئه‌ی دشمنان مستکبر و گرگهای آدمیخوار هم در مقابل ملت ایران اثری نکرد. بعد سعی کردند این ثبات را از داخل به هم بریزند. من فقط اشاره کنم؛ نمیخواهم وارد تفاصیل شوم. هم در سال ۷۸، هم در سال ۸۸ - با فاصله‌ی ده سال - نقشه و توطئه‌ی دشمن یک جور بود. در هر دو مورد سعی‌شان این بود که بتوانند ثبات سیاسی را در کشور به هم بزنند؛ سعی‌شان این بود که تلاطم ایجاد کنند؛ این آرامش عمومی را، این ثبات را از این ملت بگیرند. این ثبات و آرامش را باید قدر بدانیم. ملت قدر میدانند. من که به شما عرض میکنم، در واقع خطابم به کسانی است که میخواهند قدرنشناسی کنند در مقابل این ثباتی که وجود دارد؛ آن کسانی که با حرکات خود، با اعمال نادرست خود، با کج‌تابی‌های خود سعی میکنند این ثبات و آرامش را، این استقرار را، این طمأنینه و ثبات را در کشور به هم بزنند. البته مسئولین کشور، با تدبیر، حواسشان هست؛ من هم تأکید میکنم؛ هم به مسئولین قوه‌ی مجریه، هم به مسئولین قوه‌ی مقننه، هم به مسئولین قوه‌ی قضائیه، که مراقب باشند بدخواهان و دشمنان با توطئه‌ی خود نتوانند این آرامشی را که در سطح کشور وجود دارد - که نشانه‌ی بزرگترین اقتدار این ملت است، که میتواند همه‌ی خیرات را به طرف آنها جلب کند - به هم بزنند.۱۳۹۱
 • IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  32 1
  وقتی اغلب فرزندان مسئولان به غارت مشغولن از هر جناحی، این هم طراحی واشنگتنه؟ اگه اینجوری که میگید باشه که ....
 • علی IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  7 19
  برای همین بود که رهبری اشاره کردند یک توطئه بسیار مهم خنثی شد اما امریکا کور خواند اینجا ایران است که اگر دستی بسویش بعنوان تجاوز دراز شد از بازو قطع خواهد شد نه فقط در ایران بلکه در سراسر منطقه . اینجا افغانستان و عراق و سوریه نیست اینجا بیشه شیرمردانی است که امریکا را در تمام جهان در گرداب هزینه 8 تریلیون دلار فروبرده است بدبختها با صدها هزار تروریست نتوانستید سوریه را تصرف و حکومتش را سرنگون کنید چون ایران نگذاشت کشور عراق در اشغال شما بود ولی ایران کاری کرد که خودتان اقرار کردید حکومت مردمی عراق با کمک ایران شکل گرفت و متمایل به نظام اسلامی ایران است همین حالا هم در باتلاق یمن گرفتارید و دنبال راه حل ایرانی برای برون رفت از باتلاق میگردید بترسید از روزی که دست انتقام ایرانی و مسلمانان مظلوم منطقه از استین آن بیرون بزند و منطقه و خلیج فارس را قتلگاه متجاوزین امریکایی کند
 • DE ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  8 5
  از افسادطلب ها غافل نباشید.
 • کارشناس IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  15 2
  شما در منطقه باخته اید بیخودی به خودتان دلگرمی ندهید. همه ان کسانیکه شما انها را تغذیه میکنید مزدور و تروریست هستن که اگر تغذیه نشوند دشمن بزرگ شما خواهند بود
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  0 0
  مشرق دریک مکاشفه دیدمدشمن همین کارراکرده ومنتظرزمان است حالایک درصداحتمال دهید راست باشد لطفابه سردارسلامی یاآقااطلاع دهید . تونل تونل تونل
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  3 1
  وَمَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ ترجمه: و (یهود و دشمنان مسیح، برای نابودی او و آیینش،) نقشه کشیدند؛ و خداوند (بر حفظ او و آیینش،) چاره‌جویی کرد؛ و خداوند، بهترین چاره‌جویان است. ۲ ) سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۱۱ لَن يَضُرّوكُم إِلّا أَذًى ۖ وَإِن يُقاتِلوكُم يُوَلّوكُمُ الأَدبارَ ثُمَّ لا يُنصَرونَ ترجمه: آنها [= اهل کتاب، مخصوصا» یهود] هرگز نمی‌توانند به شما زیان برسانند، جز آزارهای مختصر؛ و اگر با شما پیکار کنند، به شما پشت خواهند کرد (و شکست می‌خورند؛ سپس کسی آنها را یاری نمی‌کند.
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  3 1
  کدوم شکست اعتراضات ؟ (کاری با اغتشاشگران !! ندارم) ولی من به عنوان یک ایرانی از این وضع ناراضیم . ضمناً به روحانی هم رأی ندادم .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس