رحمانی فضلی

یک نماینده مجلس با تأکید بر اینکه عملکرد رحمانی فضلی در ماجرای بنزین باعث خسارت به نظام و مردم شده تأکید کرد: مجلس پیگیر مسئولانی مثل وزیر کشور است که شبهه سهل‌انگاری در مورد آنها وجود دارد.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

اعتراض کنید؛ راهکار "آقای ناکارآمدی" برای مشکلات مردم

«پیروز حناچی»، شهردار اصلاح‌طلب تهران که ناکارآمدی او و شورای شهر، باعث بروز مشکلاتی برای مردم شده است، در بخشی از یک مصاحبه با شماره دوشنبه گذشته روزنامه همشهری (ارگان شهرداری تهران) درباره اغتشاشات اخیر در کشور گفته است: به هرحال اعتراض در قانون و ساختار کشور به رسمیت شناخته شده و فکر می‌کنم موقع آن رسیده که این حق را علنا به رسمیت بشناسیم وحتی آن‌را هدایت کنیم.

او می‌افزاید: زمانی به همکاران در مجلس می‌گفتم این چه وضعی است که هربار از مقابل مجلس رد می‌شویم گروهی از مردم آنجا تجمع کرده‌اند؟ اینها که هر روز جمع می‌شوند و اعتراضشان را هم مطرح می‌کنند، پس چه بهتر که مکان مشخصی مثل میدان بهارستان را برای اعتراض عمومی درنظر بگیرید. همه جای دنیا  چنین چیزی مرسوم است؛ مثلاً در هایدپارک لندن هم مردم برای اعتراض جمع می‌شوند. البته در بعضی کشورها مجوز هم نمی‌خواهد ولی در کشور ما که تجمع نیاز به مجوز دارد می‌شود با درنظر گرفتن مکانی مشخص و صدور مجوز یک نفر هم مسئولیت کار را برعهده بگیرد. این خیلی بهتر است تا اینکه اتفاقی بیفتد که هیچ‌کس مسئولیت آن را به‌عهده نگیرد و از آن طرف هم عکس‌العمل به اعتراض هم اتفاق بیفتد که دلخواه هیچ‌کسی نیست.

حناچی در صحبت‌های خود البته به این مسئله هم اشاره می‌کند که «به‌نظرم وقوع این وقایع قابل تشخیص بود.»

این مصاحبه با تیتر «حق اعتراض مردم را به رسمیت بشناسیم» در روزنامه همشهری منتشر شده است![۱]

*ما از آقای حناچی که شهرداری ایشان از یک توان ساده برای مدیریت برف و پله برقی‌های مترو نیز عاجز است؛ این سؤال را می‌پرسیم که آیا خلاص شدن مردم از این حجم ناکارآمدی از طریق «صندوق رأی» و انتخابات ممکن است یا از طریق اعتراض؟!

و به همین شرح آیا مردم برای رها شدن از ناکارآمدی دولتی که بدیهی‌ترین پیوست‌ها را برای گرانی بنزین رعایت نکرد و طرفدارانش هم منتقد نظارت بر قیمت‌ها هستند[۲] راهی جز انتخابات در پیش دارند؟!

پاسخ این سؤال‌ها مشخص است اما چیزی که روشن نیست علت تأکید شهردار محترم تهران بر اعتراض! به جای راهنمایی مردم به سمت انتخاب درست و بیان مثبتات رقیب است.

اصلاح‌طلبان و مقامات دولت اعتدال در حالی برای پاسخ به حجم ناکارآمدی‌های خود از «حق اعتراض» سخن می‌گویند که تجربیات بسیار مثبتی از صندوق رأی پیش پای مردم است...

افکار عمومی ایران به روشنی دریافته‌اند که چگونه با صندوق رأی می‌توان صاحب مجلسی مثل مجلس هفتم شد که اکثریت اصولگرای آن «طرح تثبیت قیمت‌ها» را به تصویب رساند و یا شاهد کارگری کردن شهرداری جهادی بود که برای خدمت به مردم سر از پا نمی‌شناخت و به گواه دشمن، حتی تهران را به شهری برتر از پایتخت‌های اروپایی تبدیل کرد.

***

"حامد بهداد"؛ بازیچه‌ تندروهای دهه ۶۰!

محسن آرمین، از رجال اصلاح‌طلب و از بازجویان خشن دهه شصت، در بخشی از یک مصاحبه که روزنامه دولتی ایران در شماره سه‌شنبه گذشته خود آنرا باز نشر داد؛‌ درباره شرایط کشور ایران گفته است:

«در جامعه‌ای که ۴۰ درصد آن زیر خط فقر است و اصلی‌ترین مسأله‌اش بقا و معیشت است، دموکراسی سیاسی نه تنها به نتیجه نمی‌رسد  بلکه به برآمدن جریان‌های پوپولیست و عوام‌فریب کمک می‌کند».[۳] 

در همین حال، حامد بهداد، از بازیگران سینمای کشورمان نیز در یک پست اینستاگرامی درباره شرایط کشور، مواضع آرمین تکرار کرده و نوشته است:

«ما مردم چهل سال شد که از جنگ، خون، قطعنامه، تحریم، تورم، اختلاس و گرسنگی آسیب دیده‌ایم؛ و همچنان خواهان حقوق مدنی خویش از روش‌های قانونی هستیم... ما آینده‌مان سخت غبارآلود است؛ چراغی نمی‌بینیم و سخت ناامید شده‌ایم».[۴]

*ماجرا واضح است... مشکلاتی که مثلث روحانی، اصلاح‌طلبان و برخی سلبریتی‌ها بوجود آورده‌اند را پله قرار دادن برای «سیاه‌نمایی» از اوضاع کشور و اصرار بر اینکه مردم ایران به «گرسنگی» و «ناامیدی» افتاده‌اند و دموکراسی هم دیگر پاسخگو نیست!

جالب است که آنچه که آرمین و بهداد گفته‌اند حتی از سوی سیاسیون و سلبریتی‌های کشورهای جنگزده‌ای مثل سومالی و سوریه هم گفته نمی‌شود و هیچ کنشگر سیاسی و هنری چنین بدبختی و خفّتی را ولو در حالت واقعیت نیز برای کشور و مردم خود رواداری نمی‌کند و نمی‌گوید.

و جالب‌تر آنکه اساسا آمارهای داخلی و جهانی هم اظهارات همسان این دو نفر را تأیید نمی‌کند زیرا ایران اسلامی در سال چهل و یکم از عمر خود اگرچه مشکلاتی در بعد اقتصاد دارد اما طبق آمار بانک جهانی تنها با ۳ دهم یک درصد فقر مطلق (فقر منجر به گرسنگی) مواجه است[۵] که البته این آمار در ابتدای شروع انقلاب نزدیک به ۶ درصد بوده است.

از طرفی بر اساس آمار جهانی GHI نیز ایران اسلامی در زمره سیرترین کشورهای جهان قرار دارد و اساساً مقوله‌ای به نام بقا یا شیوع گرسنگی در ایران مسئله نیست.[۶]

مسئله ناامیدی بعنوان اصرار چندین ساله اصلاح‌طلبان و برخی سلبریتی‌ها نیز دارای هیچ مبنای عقلانی یا آماری نیست و اتفاقا هزاران دلیل (مثل شرکت گسترده مردم ایران در راهپیمایی‌ها، گرمی بازار فعالیت‌های هنری و افزایش سن امید به زندگی در ایران) بر ردّ آن وجود دارد.

حامد بهداد در حالی مدعی گرسنگی و ناامیدی ایرانیان شده است که به تازگی تصویری از خود هنگام گردش در کالیفرنیا را منتشر کرده بود!

پس چرا بهداد و آرمین اصرار دارند که مشکلات اقتصادی مبتلی‌به کشور و مردم مثل گرانی را به مقولاتی غیر واقعی مثل گرسنگی تقلیل بدهند و ایران را با کشورهایی مثل سومالی و یا سودان مقایسه کنند؟!

مردم البته بایستی در جریان باشند که آقای بهداد که چندسالی است بر "حال بد هنرمندان" و "گرسنگی"! مردم تأکید دارد؛ تا همین روزهای اخیر در ایالت‌های مختلف آمریکا مشغول گشت و گذار بوده و محسن آرمین نیز پس از آزادی از زندان و بدور از مشکلاتی مثل گرسنگی! مشغول نوشتن کتاب درباره تفسیر قرآن و اخذ موضع برای دفاع از اصلاح‌طلبان است.

یعنی این دو نفر باید توضیح بدهند این کدامین تنازع بقا و شیوع گرسنگی است که رفاه یکی را در حد سفر به آمریکا و رفاه دیگری را در حد فعالیت آزاد سیاسی بدون دغدغه معیشت وسعت داده است؟

بله! مردم عزیز ایران با انتخابی که اصلاح‌طلبان و سلبریتی‌ها در دامان آنها گذاشتند دچار مشکلاتی مثل گرانی شده‌اند، قیمت گوشت و مسکن و خودرو افزایش یافته است و دولت هم در نظارت بر قیمت‌ها از خود ضعف نشان می‌دهد.

اما همین مردم به خوبی می‌دانند که ایران اسلامی پیشرفت‌هایی هم داشته است و فی‌المثل امروز دیگر سطح زندگی مردم با دهه ۶۰ قابل مقایسه نیست.

پیشرفت‌هایی که البته کسانی در ستاد جریان سیاسی خاص قصد انکار آنها را دارند و می‌خواهند اینطور القا کنند که نظام اسلامی هیچ دستاوردی نداشته و راه حل مشکلات موجود نیز نه «صندوق رأی» که تجمع و اعتراض است. اعتراضی که هر چند درباره آن از قیودی مثل مدنی یا مسالمت‌آمیز استفاده می‌شود اما حاقّ آنرا باید در صحبت‌های چپ‌هایی مثل علیرضا علوی‌تبار جستجو کرد که می‌گوید باید در این اعتراضات مدنی و مسالمت‌آمیز مکان‌های حساس نظام را نیز اشغال کرد![۷]

این مسئله بایستی مد نظر باشد که وقتی یک فعال سیاسی در یک کشور به بهانه چند مشکل اقتصادی از این بگوید که دموکراسی بی‌نتیجه شده! طبیعتا یک سلبریتی هم خواستار اعتراض می‌شود و در نهایت این "امنیت مردم" است که به آتش کشیده خواهد شد و این همان «فتنه اقتصادی» است.

در این میان البته یک سؤال مهم نیز وجود دارد که چشمان ناظر کشور و عقول مدقّ باید پاسخ آنرا بدهند. و آن اینکه علت این همسانی مواضع غلط میان یک بازجوی خشن و یک بازیگر سینما چیست و چه کسی به این دو نفر در دو سوی یک خط ظاهراً بیربط؛ القا کرده است که بر سیاه‌نمایی از شرایط ایران تأکید داشته باشند؟!

***

نماینده مجلس:

«رحمانی فضلی» باعث خسارت به نظام و مردم شد

حجت‌الاسلام احمد مازنی، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس در بخشی از یک یادداشت که در شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه آرمان امروز منتشر شد، با اشاره به حواشی اجرای طرح دولت برای گران‌سازی بنزین نوشته است:

«بر اساس قانون، دولت به عنوان مجری این قبیل موضوعات باید مقدماتی را فراهم کرده و پیش‌بینی‌هایی را برای اجرا انجام می‌داد که دراین خصوص سهل‌انگاری‌هایی شده و مجلس پیگیر مسئولانی مثل وزیر کشور است که شبهه سهل‌انگاری در این امور در مورد آنها وجود دارد. وزیر کشور پیش‌بینی‌های لازم را در خصوص شرایط ‌اجتماعی پس از گرانی بنزین به درستی انجام نداده بود که منجر به وارد آمدن خسارت‌هایی به چهره نظام، کشور و مردم شد. از این جهت مسئولان باید پاسخگو باشند و دولت از این رو در معرض برخی نقدهاست.»[۸]

*پیش از این،‌ آیت‌ا... بطحایی، عضو مجلس خبرگان رهبری نیز در یک مصاحبه از عملکرد رحمانی فضلی در قبال ماجرای اصلاح قیمت سوخت انتقاد کرده و گفته بود "کسانی که در مسائل اخیر سهل‌انگاری کرده و بی‌تفاوت بودند باید پاسخگو باشند."[۹]

تحلیلگران از این می‌گویند که وزیر کشور نه تنها بعنوان مسئول سیاسی‌ترین وزارتخانه دولت مسئولیت‌های مهم اما بلا انجامی در ماجرای بنزین داشته بلکه بعنوان مسئول «ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی» نیز وظیفه خود را انجام نداده است.

***

۱_ http://newspaper.hamshahrionline.ir/id/۸۸۶۱۰

۲_ mshrgh.ir/۱۰۱۳۱۳۰

۳_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/۷۲۱۳/۱/۵۲۷۸۶۴/۰

۴_ http://www.jahannews.com/news/۷۰۸۷۵۰

۵_ https://databank.worldbank.org/views/reports/reportwidget.aspx?Report_Name=CountryProfile&Id=b۴۵۰fd۵۷&tbar=y&dd=y&inf=n&zm=n&country=IRN

۶_ mshrgh.ir/۹۴۴۹۸۰

۷_ mshrgh.ir/۱۰۰۰۰۰۰

۸_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/۲۷۶۸۴۵

۹_ mshrgh.ir/۱۰۱۳۱۳۰

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 41
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 28
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  93 45
  چطور موقع اکران های خصوصی و امضا دادن و دعوت کردن برای تماشای فیلمهای سینمایی؛ مردم گرسنه نیستن آقای بهداد؟!
  • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
   مردم ما جزو سیرترین مردمان جهان هستند. سیر از زندگی.
  • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
   34 21
   از گرسنگی نمیری آقای بهداد
 • IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  54 78
  اعتراض که داریم اقای حناچی. ولی با صندوق رأی اعلام میکنیم نه با چوب و چماقی که شما اصلاح طلبا بدست مردم میدین.
  • سید IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
   49 76
   این بلا( اصلاح طلبان تهوع آور) به علت ناسپاسی ما از لطف خدا در بیرون آمدن ایران از حکومت ستمشاهی و رحمت حکومت اسلامی در سایه ولایت فقیه،بر کشور نازل شده است!
  • ج IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
   14 18
   این ناسپاسی را خوب آمدی
 • IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  32 38
  ما شما را اذیت می کنیم. شما علیه رهبری اعتراض کنید!
 • IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  38 15
  اصلا هدف کشاندن مردم به خیابان است
 • NL ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  22 6
  بمیرید + چهارتا فحش آبدار به دلخواه و انتخاب خودتون
 • دیدگا IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  38 26
  برای اینکه راحت بتونی بری ایالت های آمریکا و رفت و آمد داشته باشی حتما باید موضع گیری های مشخصی داشته باشی! وگرنه الان آمریکا رفتن واسه ایرانی ها و بعضی کشورهای عربی مگه به این راحتیه؟!!
  • IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
   31 15
   دقیقا. الانم ویزا نمیدن مگه اینکه بگی ایران شبیه آفریقاس!
 • سلیمانی IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  34 31
  سلام اقای بهداد .چه طوری ؟! خوبی الحمدالله ! انشالله که با پول ایرانیها که به جیب میزنی ولی تو ان ملت را عقب افتاده و غبار الود زده نام بردی, معلومه داره بهت خوش میگذره در کالیفرنیا. خوب بود میومدی توی شهر سیل زده من یعنی پلدختر ,بیل که حداقل یه عکس میگرفتی . اره حامد همش بخور و بخواب که نیست
 • مجید IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  25 8
  حناچی فعلا جلو تجمیع کردن ساختمان در منطقه 17را گرفته .خدایا کی اینها می روند تا مردم نفس بکشند
 • آرام IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  44 17
  سلام.اینکه حامد بهداد و محسن آرمین چون خودشان در رفاه هستند اجازه اعتراض به وضع بد اقتصادی مردم را ندارند به نظرم غیر منطقی است. به قول شیخ اجل سعدی شیرازی: من از بی نوایی نیم روی زرد غم بینوایان رخم زرد کرد. (مشرق جان لطفا نظرات مخالف را هم منتشر کن. ممنون)
  • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
   25 8
   گزارش مشرقو خوندی؟ نمیگه اعتراض نکنن. میگه دروغ نگن.
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  48 17
  چرا مقاله جناحی می نویسید مگردروغ است که بعدازچهل سال هنوزازافغانستان و عراق عقب مونده تریم هموطن من برای امرار معاش در عراق کارگری میکند و قشر ضعیف بدبخت تر وزالوها خون اشام ترشده اند
  • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
   10 9
   آخ گفتی
  • IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
   4 23
   10:01 جون به جونتون کن حقیرین. گاو شیرده پیش امثال تو شرف داره. خاک تو سرت کنن. :)
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  30 11
  مشرق چقدر زشته که فقط پیامهایی رو منتشر کردی که به مذاق خودت سازگاره
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  13 12
  از آقای مهندس حناچی که جلوی خرابی بیشتر فاجعه آمیز مناطق زیر محور انقلاب را گرفتن و اجازه ندادن دلالان به اسم تجمیع جبشان را پر کنن سپاسگزارم
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  8 27
  نباید شخصی که برادرش منافقه به عنوان شهردار تایید میشد.
  • IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
   4 2
   پیامبر عموهاش منافق و مشرک بودند..... جای خدا نشستی؟
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  11 6
  چه می کنه این حناچی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ حناچی واقعی تویی و بقیه ادات رو در میارن تویی که دست کل 15 میلیون تهرانی (جمعا سی میلیون دست ) رو در حنا گذاشتی ومی خندی.
 • پاپاشی IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  17 7
  مشرق جان، یعنی تا این حد بدبخت شدیم که معیار شما بحث گرسنگیه؟ میخواهید به ملت ثابت کنید که هنوز فاصله داریم تا گرسنگی و مرگ ناشی از آن. این مقاله ها رو چه کسی مینویسه؟ چقدر شما شعور ملت رو دست کم گرفتین.
  • زهره IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
   6 4
   کاملا باهات موافق هستم .
 • US ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  17 11
  چرا همش میخواین پاچه بازیگرا رو بگیرین؟ مشرق به زور میخواد تو حلق مردم بکنه که هیچ کس گرسنه نیست همه شکمشون سیره.. نه آقا من در روز یه وعده غذا میخورم بقیه اش با چایی خودمو سیر نگه میدارم..
  • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
   6 9
   از کامنت و پرچمش مشخصه گرسنه ای
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
   5 8
   پول اینترنت رو بده چایی بخور!
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  13 6
  حامد بهداد بسیار هم درست گفته است
  • سعید IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
   4 4
   حامد بهداد غلط گفته با تو ، یک سلبریتی بی سواد حرفی می زنه ، مشتی بی سوادتر و حقیرتر از خودش هم تایید می کنند!!!!!
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  15 5
  اتفاقآ حناچی درست گفته
 • دیده بان IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  4 32
  بقول سردارسلامی عزیزایرانیان باته مانده غذای خودشون میتونن همه گرسنگان آمریکایی روسیرکنن!!
  • IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
   1 4
   احسنت!درخانه اگرکس هست،یک حرف بس است!!!
 • نادر IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  6 9
  شنیده‌ام مبارک رئیس جمهور سابق مصر حق رای را از بازیگران سلب کرده بود زیرا معتقد بود کار آنها بازیگری است و رای آنها بی ارزش است
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  17 2
  مشرق دم دمی مزاج دو روز پیش بهداد خوب بود الان بد شد
 • قاسم IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  18 11
  بهداد اولا تو کی هستی که از طرف مردم صحبت میکنی دوما اگر شما واقعا در نیتتان رو راست بودید و خواستار حقوق مدنیتون بودید به امثال روحانی رای نمیدادید
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  4 1
  راستی میگن دوچرخه ی جناب حناچی تو تظاهرات مردم آتش گرفته.
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  4 1
  کدوم وزیر کار خودش رو درست انجام میده که این دومی باشه.
 • مجتبی IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  13 6
  هرکس حرف حق درست بزنه مشرق بی شرف چرت پرت میگه. حرف حق تلخه برای حرام خورا تلخ سخته
  • IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
   7 3
   دقیقا هرچند که اصلا تعجبی نداره تمام رسانه های داخلی خیلی وقته اینجورین. البته چقدر عجیبه که برخی کامنتای مخالفو سانسور نمیکنه البته فقط برخی!
 • حسین IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  0 0
  آره جون بابات حتما جناب عالی و دارودسته ات می خواین وزیر کشور و باز خواست کنید مثل وزرای قبلی زرررررررررررررررررررررررشک

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس