اغتشاش

سخنگوی قوه قضائیه در جریان بازدید از بازداشتگاه اوین و بازداشتی های حوادث اخیر،از دستگیری یکصد نفر از سردسته و لیدرهای این اغتشاشات خبر داد.

به گزارش مشرق، عصر امروز غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی دستگاه قضایی و رییس حوزه ریاست به همراه علی القاصی، دادستان تهران از وضعیت متهمان بازداشت شده در اغتشاشات اخیر در بازداشتگاه اوین بازدید کرد.
 
سخنگوی قوه قضاییه در حاشیه این بازدید اظهار کرد: با هدایت‌های مقام معظم رهبری، هوشیاری مردم، جدا شدن صف مردم از اغتشاشگران و با تلاش و زحمت یکایک نیروهای امنیتی و انتظامی، آرامش به کشور برگشته و اغتشاشات اخیر به پایان رسیده است.

بیشتر بخوانید:

تداوم اعلام برائت از اغتشاشگران/حماسه ملت از «آبان» به «آذر» رسید

وی ادامه داد: کار مجموعه دستگاه قضایی از الان برای ریشه‌یابی این موضوع و برخورد با متخلفینی که اعمال و رفتار آن‌ها باعث ایجاد این ناامنی در جامعه ما شد، برای رسیدگی به پرونده یکایک دستگیرشدگان و اغتشاشگران به نوعی آغاز شده است.

اسماعیلی تصریح کرد: در این ماموریت تدبیر ریاست قوه قضاییه بر این است که هیاتی را که برای پیگیری این حوادث منصوب کردند بر فرایند رسیدگی به این پرونده‌ها اشراف کامل داشته باشند و تاکیدکردند که اعضای این هیات از یکایک مراکزی که بازداشتی‌های حوادث اخیر در آنجا نگهداری می‌شوند بازدید داشته باشند؛ به همین منظور امروز بنده به عنوان نماینده ریاست قوه قضاییه همراه با دادستان تهران که زحمت اصلی رسیدگی به این پرونده‌ها در پایتخت کشور و به لحاظ حوادثی که در اینجا داشته ایم بر عهده دادسرای عمومی و انقلاب تهران است.

سخنگوی دستگاه قضایی با اشاره به بازدید از محل بازداشتگاه‌های نگهداری متهمان حوادث اخیر، تصریح کرد: ماموریت داشتیم تا ببینیم با همه جنایت‌هایی که این‌ها انجام دادند، حقوقی که زندانیان از آن در ارتباط با موضوع سلامت، ارتباط با خانواده و اطلاع به خانواده برای رفع دغدغه‌ها برخوردار هستند چطور رعایت میشود همچنین فرایند را از نزدیک دیدیم و برای نظارت بر نحوه انجام تحقیقات در مرحله بازجویی حضور پیدا کردیم و دیدار چهره به چهره‌ای با برخی از عناصر بازداشت شده داشتیم.

وی ادامه داد: با مامورانی که در این حوزه فعالیت داشتند صحبت کردیم و خوشبختانه علاوه بر کسانی که در صحنه درگیری‌ها بازداشت شدند که امر غربالگری سریعا انجام شده و تعداد زیادی از آن‌ها آزاد شدند، عناصر وابسته، خودفروخته، تشکیلاتی و اراذل و اوباشی که بعضا دارای سوابق متعدد بودند و با تمهید مقدمات و تهیه سلاح، قمه و وسایل مربوط به ایجاد حریق در این اغتشاشات شرکت کرده بودند شناسایی و دستگیر شدند.

اسماعیلی با بیان اینکه فقط در مجموعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گزارشی به ما داده شد که حدود ۱۰۰ نفر از لیدرها، سردسته‌ها و عوامل اصلی این اغتشاشات در نقاط مختلف کشور توسط عزیزان سپاه شناسایی و دستگیر شدند، اظهار کرد: جمع قابل توجهی به مراتب بیش از این تعداد از ناحیه وزارت اطلاعات مورد شناسایی قرار گرفتند و تعدادی از آن‌ها بازداشت شدند و یا در شرف بازداشت هستند.

 سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به شناسایی و دستگیری افراد اصلی در حوادث اخیر توسط پلیس اطلاعات و امنیت کشور، تصریح کرد: تاکید شد تا با رعایت همه موازین قانونی و همه حقوقی که قانون برای متهمان در نظر گرفته است، امر رسیدگی و تحقیقات مقدماتی و همچنین فرایند دادگاه این‌ها در حداقل زمان برگزار شود و مردم از نتیجه دادرسی‌ها مطلع شوند.

وی افزود: خوشحالیم از اینکه علاوه بر کمک در جهت تامین امنیت مردم و این موضوع که امنیت مردم و شهروندان در الویت اول ما قرار دارد، رصد می‌کنیم تا خدایی ناکرده اجحافی در حق همین افرادی که ما از آن‌ها به عنوان اراذل و اوباش یاد می‌کنیم انجام نپذیرد.

اسماعیلی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا وابستگی متهمان دستگیر شده که در اغتشاشات شرکت داشته‌اند، مشخص شده است یا خیر، گفت: آنچه که به ما گزارش شد هم وابستگان به جریان نفاق، وابستگانی از جریان سلطنت طلب در بین دستگیرشدگان داریم و در استان‌ها مرزی ما، افرادی از گروه‌های تجزیه طلب در بین دستگیرشدگان هستند و گروه‌های مسلحی که ساماندهی شده بودند و آموزش برای اقدامات خرابکارانه دیده بودند به صورت گروهی در بین دستگیر شدگان هستند که این‌ها در فرایند تحقیقات مقدماتی اطلاعات بیشتر آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه عنوان کرد: مقامات قضایی از ساعات اولیه و به صورت شبانه روزی در بازداشتگاه‌ها حضور پیدا کردند و تحقیقات در حال انجام است و تاکنون تعداد قابل توجهی از بازداشت شدگان که صرفا در تجمعات حضور پیدا کردند اگرچه خود این اقدام، خلاف قانون و مقررات است، اما نقضی در تخریب و آتش زدن نداشتند، جمع زیادی از آن‌ها آزاد شده اند.

وی افزود: تاکید شده تا غربالگری سریع‌تر انجام شود و به تعبیری که ریاست قوه قضاییه فرمودند افرادی که احیانا بی تقصیرند و یا کم تقصیرند باید سریعا تعیین تکلیف و آزاد شوند و به خانواده‌های خود بازگردند تا در مورد این‌ها در آینده تصمیم گیری شود و در خصوص کسانی که نقش مهم را داشتند باید شدیدا و در اسرع وقت امر دادرسی آن‌ها انجام شود.

اسماعیلی با بیان اینکه مردم ما از اراذل و اوباشی که این جنایت‌ها را به بار آورده اند مستندات، مطالب، فیلم‌ها و عکس‌ها و شناختی در اختیار دارند، گفت: مردم به امنیت خود و آسایش همنوعان کمک کنند و کسانی که امنیت آن‌ها و دیگر شهروندان را به مخاطره می‌اندازند شناسایی و مجازات شوند.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: افتخار ما در بین کشورهای منطقه امنیتی است که برای این مردم فراهم کردیم حاضر هستیم برای امنیت آن‌ها جانفشانی کنیم، مردم نیز کمک کنند تا با کمک مردم و اطلاعاتی که از آن‌ها خواهیم گرفت انشالله عناصر اصلی به سزای اعمال خود خواهند رسید و دیگران نیز در صورت همکاری و احراز اینکه نقش مهمی در این حوادث نداشتند از ارفاغات قانونی بهره‌مند خواهند شد.

القاصی مهر دادستان تهران، نیز در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سئوال که کار رسیدگی به پرونده‌های دستگیرشدگان حوادث اخیر از چه زمانی آغاز خواهد شد، بیان کرد: اغتشاشاتی که در روزهای اخیر به وقوع پیوست و تمام جریانات، تحت اشراف کامل دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ما از همان اوایل قرار داشتند و تعدادی از لیدرهای اصلی و افرادی که محرک و عوامل اصلی موثر در اغتشاشات بودند، شناسایی و دستگیر شدند و تعدادی نیز در شرف دستگیری هستند.

دادستان تهران اذعان کرد: از ابتدای دستگیری ها، همکاران ما در مجموعه دادسرای تهران و شهرستان‌های استان تهران به صورت شبانه روز امر تحقیقات را از این متهمان آغاز کردند؛ به طوری که هیچ متهمی بیشتر از ۱۲ ساعت در تحت نظرگاه‌ها نداشتیم و تمام متهمان را بلافاصله به صورت آنی توسط بازپرسان ویژه‌ای که برای این کار اختصاص دادیم مورد تحقیق قرار گرفتند و در حال حاضر تعدادی از متهمان که در کل شهرستان‌های استان تهران تحت بازداشت قرار دارند با صدور قرارهای تامین و در محل مناسب زندان در حال نگهداری هستند و خدماتی که لازم بوده نسبت به این زندانیان در همان اوایل انجام شده است.

وی تاکید کرد: آنچه که برای ما در این مرحله مهم و حائز اهمیت است، این است که ما در سیستم قضایی صف اغتشاشگران، اوباش و کسانی که با آتش زدن اموال عمومی و تخریب اموال مردم این ناامنی را در بعضی از مناطق کشور رقم زدند قطعا با برخوردهای قاطع قانونی مواجه خواهند شد و برای این امر بازپرسان ویژه‌ای را به صورت تمام وقت برای امر تحقیقات همه جانبه از این متهمان خاص اختصاص پیدا کرده است.

القاصی تصریح کرد: تحقیقات اولیه آغاز شده و تحقیقات ما در روزهای آتی کماکان ادامه خواهد داشت، هماهنگی‌های خوبی با دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی در همین روزهای اخیر انجام دادیم و قطعا مستندات خوبی هم بدست آمده و هم در حال جمع آوری است.

دادستان تهران در ادامه اظهار کرد: با توجه به تاکیدات ریاست قوه قضاییه مبنی بر قائل شدن تفکیک میان اغتشاشگران و آشوبگران و کسانی که به امنیت مردم خدشه وارد کردند با افراد عادی، بنای ما بر این است تحقیقات از این افراد خاص در سریع‌ترین زمان و با رعایت جوانب قانونی انجام شود و امیدواریم زمینه محاکمه این افراد در نزدیکترین زمان انجام دهیم و نتایج رسیدگی‌ها را به سمع و نظر مردم برسانیم.

القاصی در ادامه گفت: در این کار، مصمم و قاطع هستیم و در مقابل این آشوبگران و تعدادی که تحت تاثیر تحریکات دشمن و در فضایی که ایجاد گرده بودند و به زعم خود قصد داشتند امنیت مردم را سلب کنند، بنا این است با برخوردهای قاطع آرامش واقعی استمرار داشته باشد و رضایت مردم کسب شود.

دادستان تهران در پاسخ به این سئوال که آیا بازجویی از افراد دستگیر شده انجام شده است یا خیر، گفت: تعدادی از این دستگیرشدگان جزء عناصر اصلی بوده و افرادی هستند که در حریق اماکن عمومی، دستبرد و غارت فروشگاه‌ها و اموال عمومی دست داشتند که تحقیقات از این افراد به طور جامع در دست اقدام است، بعضی از این دستگیرشدگان ممکن است نقش اساسی را در این اغتشاشات نداشته باشند، اما در صحنه حضور داشتند، رویکرد و نگاه ما نسبت به افرادی که صرفا در صحنه حضور داشتند و ممکن است نقش اصلی را نداشته باشند متفاوت است.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 35
 • نام IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
  30 56
  بیخود بودجه و وقت مملکت رو هدر ندید . فقط اعدام .
  • بوالفضول IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   18 19
   برای پیداکردن مجرم نیاز به تلاش زیادی نیست مجرم اصلی = دولت + افساداتی های تبهکار ماموریت = بوجودآوردن آشوب و قحطی مصنوعی تا تسلیم ملت و کشور به اربابان غربی خود
  • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   11 5
   متاسفم برای تفکرتون
  • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   5 3
   واقعا ادم رذلي هستي اينها فقرا بودند مرگ بر افكار تان
 • محمد IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
  57 35
  سلام : از قوه قضائیه انتظار است با امسال شهین دوخت وتاج زاده و۷۷ نفر که بیانیه دادند برخورد شود
  • IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
   22 0
   امثال صحیح هست نه امسال
 • IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
  اعدام دستجمعی
  • مهدی IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
   داعشی ؟
 • IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
  231 6
  همه این کارها زمانی ارزش داشت که با تموم شدن اغتشاش و تخریب توسط یک عده، مملکت و زندگی مردم به حالت عادی برگرده. وقتی اینترنت هنوز قطع هست یعنی مملکت به حالت عادی برنگشته و مردم زندگیشون مختل شده. در نتیجه برای مردم اگر اغتشاش ادامه پیدا کنه هم فرقی نمی کنه دیگه
  • IR ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   3 33
   آوردن اینترنت به ایران مانند آوردن تریاک به چین بود . مردم را معتاد کردند و وقتی حسابی معتاد شدند با همان ابزار نابودشان کردند.
 • فوتبالی IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
  14 55
  من سایت ورزشی طرفداری رفتم به طرز وحشتناکی دارن الفاظ رکیک و انواع فحشها به رهبری و اسلام و انواع شایعات و حرف از اسلحه و کشتن میزنن! نباید سایتشون محدودیت بذاره واسه این الفاظ؟! جوانها و نوجوانها مگه نمیرند اونجا؟ www.tarafdari.com
  • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
   15 35
   عزیزم همه جا همینه برو سایت های خبر فناوری هم همینه اما با شدت کمتر، بالاخره دولت باید مردم رو یه جور عصبانی کنه نه توضیحی میده به ملت نه چیزی انتظار داری مردم بیان بگن به به چه چه خوب معلومه کاسه و کوزه ها سر رهبری میشکنه و مسئولین داره سواستفاده میکنن
  • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
   10 46
   حتما از آلبانی هستن طوری نیست عصبانی ان ، بد داغی گذاشت رو جیگرشون این شکست آخری شون
  • سلام IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   26 0
   یه داعشی داره میگه اینا از آلبانی هستن :)) بر پدر وطن فروش لعنت
  • MMJ IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   40 1
   واقعا الان مسئله مملکت تخلیه ی صرفا روانی اون هم که سریع کامنت ها پاک میشه هست ؟ واقعا اینقدر سخته نقد شنیدن ؟؟
  • IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   2 27
   بله تبدیل به یه سایت ضد انقلابی و وطن فروش شده.اشرار ریختن اونجا به همه چی فحش میدن الآنم یه پست از سعید مولایی وطن فروش گذاشتن دارن از وطن فروشی حمایت میکنن علنن هم از اشرار سعودی حمایت میکنن!
  • IR ۰۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   5 11
   وقتی خود دولت عامدانه همکار همین جریان است چه انتظاری داری؟
 • IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
  24 نفر از لیدرهارو ترکوندم، این ها رو هم به لیست اضافه کنید
  • IR ۰۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   18 6
   جنستو از کی میگیری ؟
 • IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
  30 31
  انشاءالله فتنه اشرار به دامن خود آتش افروزان بر میگرده سعودی صهیونیستها انگلیس آمریکا افسادطلبها....ومکروا ومکرالله والله خیرالماکرین
 • IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
  28 6
  بنظر میاد تلفن ها و موبایل ها کنترل میشن
  • IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
   30 4
   همیشه میشن
  • IR ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
   5 31
   ۲۱۵۱مارو نترسون اینها یک نظارت بر فضای مجازی که آشکار هست ندارن اونوقت تلفن ها رو همیشه کنترل میکنن.!!؟
  • IR ۰۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   26 2
   آن آمریکا است که NSA دارد. ما از این عرضه ها نداریم.
 • IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
  این اشرار رو بزارین کنار دیوار و اعدام تمام ، حیف وقت برا اینها تلف بشه ،اصلا همون جایی که آتش زدن همون جا اعدام شون کنید ، این حداقل مجازات اینهاست
 • IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
  0 20
  پلیس اطلاعات و امنیت چند تا دونه درشت از لیدر های اشوب اخیر دستگیر کرده
 • IR ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  0 4
  لطفا سخنرانان انقلابی وسپاهی در این ایام مواظبت کنند که جریان مقابل دارد القا میکند که قوه قضائیه ،سپاه نگذاشتند مردم بابت گرانی بنزین راهپیمایی کنند ودارند جریان را به نفع خود میگردانند ولذا به نظرم بهتره آقایان از گرفتن اغتشاشگران گزارش ندهند وفقط اطلاع بدهند که سرکردگان این گروه ها گرفته اند وهمچنین بهتره بابت کج سلیقگی گرانی بنزین پیشنهاد بنزینی دولت
 • لیلا سادات IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  2 0
  امد نیوز را یادتون رفت
 • IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  20 5
  منتظر اعترافات زورکی و آب دوغ خیاری از رسانه میلی هستیم
  • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   3 14
   آره عزیزم. همیشه حق با اغتشاشگر است. هر قدر هم که بکشد و آتش بزند و غارت کنند اما این صدا و سیما است که دروغ می گوید.
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  20 4
  چه راحت از اعدام و کشتن حرف میزنید متاسفم یه عده تندرو و تعصبی جمع شدید. میدونم مشرق کامنتمو نمیزاری ولی مینویسم. چرا تا اعتراضی میشه میچسبونیدش به اینور و اونور و اغتشاش و دشمن و.... یه بار شد بشینید پای حرف مردم ببینید دردشون چیه به خدا اون دنیا همتون باید جواب بدید خود دانید
  • شاهین IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   3 34
   سلام دوست عزیز مساله فراتر از این هاست عده ای داعش وطنی میخواهند ایران مانند سوریه ویران شود این لجن های وحشی اگر اعدام نشوند ۸۰ میلیون ایرانی آواره کوها و بیابان شده و حمام خون به راه می افتد
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   6 0
   09:20 چرا تا قبل از گران نشدن بنزین اینکارها رو انجام نمیدادن؟به نظر من خیلیهاشون وطن پرست هستند ولی خب عصبانی و هیجان زده شدند البته تا حدی حق دارند چون دولت به اعتراضاتشون توجه نکرد ولی خب حق اتش زدن رو هم ندارند
 • IR ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  2 1
  سرشاخه های اصلی رو در ملأعام اعدام کنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس