کد خبر 1005391
تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۶
عبدالمهدی نمایه

تلاش مغرضانه برخی طرف‌هابرای کشته‌سازی در تظاهرات کربلا،تکذیب برگزاری اعتصاب در دانشگاه موصل و نامه عبدالهمدی به مقتدی صدر ودعوت پارلمان از نخست وزیر برای حضور در نشست امروز از جمله خبرهای عراق است.

به گزارش مشرق به نقل از رسانه‌های عراق،  عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق از مقتدی صدر رهبر جریان صدر خواست به جای درخواست برای برگزاری تظاهرات زودهنگام با رهبر سازمان بدر توافق کند.

عبدالمهدی در نامه‌ای به مقتدی صدر گفت از من خواسته‌اید به پارلمان بروم و تحت چتر پارلمان، برگزاری انتخابات زودهنگام را تحت نظارت سازمان ملل متحد و کمیساریای جدید اعلام کنم، من از شما تشکر می‌کنم، حق هر رهبر و شهروند است که آنچه را که مصلحت و منفعت ملی می‌داند، از نخست وزیر بخواهد و پیشنهاد ارائه شده ممکن است یکی از راه‌های خروج از بحران کنونی باشد.

بیشتر بخوانید:

تصویری جالب در حاشیه اعتراضات عراق

معاون الحشد الشعبی: به رفع مطالبات مردم عراق امیدواریم

حمایت حشد الشعبی از خواسته‌های مردم و مبارزه با فساد

دستگیری ۱۵۰ عنصر نفوذی در تظاهرات کربلا

نخست وزیر عراق تاکید کرد نتایج انتخابات ممکن است تعیین کننده باشد و در نتیجه امکان تشکیل دولت اکثریت سیاسی واضحی که از حمایت پارلمانی واضحی هم برخوردار باشد، وجود داشته باشد.

عبدالمهدی افزود اگر هدف از انتخابات، تغییر دولت است، راه ساده‌تری وجود دارد و آن است که جنابعالی با برادر هادی العامری برای تشکیل دولت جدید توافق کنید که در آن صورت نخست وزیر می‌تواند استعفا خود را اعلام کرده و دولت جدید هم ماموریت خود را ظرف چند روز اگر نگوییم چند ساعت پس از این توافق به دست بگیرد.

وی درباره شرایط دشوار برگزاری انتخابات زودهنگام گفته است مسئله انتخابات زودهنگام نامشخص است،، اینکه چه زمانی شرایط آن فراهم خواهد شد و اینکه آیا درباره تمام شروط آن توافق خواهد شد، اینها مسائل نامعلومی هستند که ممکن است ما را در برابر امور ناشناخته زیادی قرار دهد.

نخست وزیر عراق در این نامه آورده است احزاب سیاسی، معادلات جدید را درک نکرده و آن طور که شایسته است به وظیفه خود عمل نکردند، آنها دولت را رها کردند و مردم به خیابان‌ها ریختند تا نظراتشان را بیان کنند.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق همچنین تاکید کرده است وظیفه ما شنیدن خواسته‌های مردم و تلاش برای برآورده کردن آن است.

مقتدی صدر از عبدالمهدی خواسته بود که انتخابات پارلمانی زودهنگام را با نظارت سازمان ملل و با مدت زمانی که طولانی نباشد بدون مشارکت احزاب کنونی شرکت کننده در دولت برگزار کند.

السومریه هم از اعتصاب نمایندگان سائرون وابسته به جریان صدر در داخل پارلمان خبر داده است.

رای پارلمان به میزبانی از عبدالمهدی

یک منبع پارلمانی عراقی امروز سه شنبه گفت پارلمان رای به میزبانی از نخست وزیر در خلال نشست امروز داده است. این منبع به  السومریه گفت پارلمان رای به میزبانی از عادل عبدالمهدی نخست وزیر در خلال نشست امروز داده است و تصمیم گرفته است جلسه را تا زمانی که وی حضور پیدا کند، ادامه دهد.

این منبع  افزود محمد الحلبوسی رئیس پارلمان به دبیرخانه گفته است با نخست وزیر تماس گرفته و وی را برای شرکت در نشست امروز دعوت کند.

دستگیری اغشاشگران نفوذی در تظاهرات کربلا

از سوی دیگر یک مسئول امنیتی استان کربلا در این کنفرانس تصریح کرد تمام کسانی که در تظاهرات به هرج ومرج دست زده بودند، دستگیر شدند. وی گفت افرادی را که به ایجاد هرج و مرج و ضرب و شتم و آتش زدن دست می زدند، بازداشت کردیم، برخی از تظاهرات کنندگان ابزارهای تیز در دست داشته و یونیفورم نظامی پوشیده بوده و بمب های اشک آور در اختیار داشتند که ما آنها را پس از بازداشت تحویل دستگاه قضایی دادیم.

وی خاطر نشان کرد تیراندازی از سوی یک فرد مسلح در حوادث را ثبت کردیم که از فاصله نزدیک یک تظاهرکننده را هدف قرار داد. نیروهای امنیتی دور از تظاهرات کنندگان هستند و از سلاح استفاده نمی کنند.

نصیب الخطابی استاندار کربلا خاطر نشان کرده بود  فعالان از استانداری و مقامات ذیربط خواسته‌اند مکان برگزاری تظاهرات در احاطه نیروهای امنیتی باشد، زیرا برخی به دنبال منحرف کردن این تظاهرات مسالمت آمیز از مسیر خود به سمت خشونت و تخریب اموال عمومی هستند.

رئیس دانشگاه موصل اوضاع در کوی دانشگاه عادی است و هیچ اعتصابی رخ نداده است

صلاح الاحمدی رئیس دانشگاه موصل عراق تاکید کرد اوضع در دانشگاه موصل عادی است و هیچ اعتصاباتی در کوی دانشگاه وجود ندارد .

الاحمدی به العهد نیوز گفت شرایط در دانشگاه موصل امروز عادی بوده و هیچ اعتصابی رخ نداده است. وی افزود با صدها نفر از دانشجویان و کارکنان و استاندان دانشگاه برای مطلع شدن از روند عملیات آموزشی و تحصیلی در دانشگاه و تضمین روان بودن تردد در شیفت کاری دیدار کرده است. به گفته وی، فعالیت‌های درسی و آموزشی در دانشگاه به شکل عادی ادامه دارد و این پیام دانشگاهی واقعی و تاثیرگذار است.

دیدار وزیر خارجه عراق با نخست وزیر هلند

محمد علی الحکیم وزیر خارجه عراق با نخست وزیر هلند دیدار کرد که طی آن راه‌های تقویت همکاری میان دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم بررسی شد.

در بیانیه وزارت خارجه عراق آمده است محمد علی الحکیم وزیر خارجه با مارک روته نخست وزیر هلند دیدار کرد که طی آن راه‌های تقویت همکاری میان دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم و مسئله جنگجویان تروریست خارجی و نیز راه‌های حمایت از نیروهای امنیتی و آموزش آنها از طرف علی بررسی شد.

این بیانیه آورده است وزیر خارجه عراق به تحولات کشور و تدابیر دولت در سایه اجرای برنامه دولتی و ارائه خدمات و تعامل با خواسته های جوانان در فراهم کردن فرصت های شغلی و تحقق توسعه پرداخت.

حکیم از شرکت‌های هلندی برای فعالیت در زمینه‌های مختلف در عراق و افزایش میزان مبادلات تجاری میان دو کشور دعوت کرد، در این نشست تحولات منطقه هم بررسی شد و دو طرف به تبادل دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود درباره اوضاع منطقه به گونه‌ای که در حل بحران ها و پایان تنش سهیم باشد، پرداختند.

تلاش مغرضانه برخی طرف‌ها برای کشته‌سازی در تظاهرات کربلا

یک منبع امنیتی در گفت‌وگو با العهد نیوز اعلام کرد یک طرف سیاسی با هدف شعله‌ور کردن آتش فتنه میان نیروهای امنیتی و تظاهرات کنندگان مسالمت جو اینگونه القا می‌کند که جنایت و کشتاری در کربلا رخ داده است

این منبع به شهروندان درباره افتادن در دام این رسانه‌های مغرض که تلاش می‌کنند از طریق ویدئوهای ساختگی و تصاویر جعلی و تکرار برخی تصاویر قدیمی به بزرگنمایی حوادث و انحراف آن و کشاندن آن به خروج از دایره مسالمت آمیز بودن تظاهرات خود بپردازند، هشدار داده است.

این منبع افزود نیروهای امنیتی بر پایبندی خود به حمایت از تظاهرات کنندگان مسالمت جو و عدم استفاده از خشونت علیه آنها تاکید می‌کنند و همه افزایش تعداد مجروحان در صفوف نیروهای امنیتی که دو برابر تعداد تظاهرات کنندگان است را ملاحظه کرده‌اند.

این منبع امنیتی خاطر نشان کرد اهداف سیاسی در تشدید تقابل با نیروهای امنیتی در تلاش‌های طرف‌هایی نهفته است که مردم را به حمل سلاح و مقابله با دولت به بهانه دفاع از خویش تحریک می‌کنند که این وضع کشور را به سمت سرنوشت ناشناخته و افزایش تلفات و خسارت های انسانی و مالی سوق می دهد و ما درباره کشانده شدن مردم به سمت این پرتگاه خطراک هشدار می‌دهیم.

این منبع افزود نیروهای امینتی همانطور که معتقد است حمایت از تظاهرات مسالمت جو مسئولیتشان است، در عین حال مسئولیت بازداشتن نفوذی‌ها و خرابکاران و کسانی که به دنبال اجرای طرح‌های مغرضانه هستند را مسئولیت خود می‌دانند و با قدرت قانون با آنها مقابله خواهند کرد و در این زمینه عقب نشینی نخواهند کرد، بنابراین شهروندان باید میان اقدامات نیروهای امنیتی در قبال میادین تظاهرات مسالمت آمیز و تدابیر آنها در قبال نفوذی‌ها و خرابکاران تمایز و تفاوت قائل شوند.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس