عراق

«منع آمد و شد در بغداد»، «تاکید نایب رئیس حشد شعبی بر حمایت از خواسته‌های مشروع مردم و حل مشکلات آنها و مبارزه با فساد»، «هشدار جنبش عصائب اهل الحق» از جمله خبرهای مربوط به عراق است.

به گزارش مشرق به نقل از المیادین،‌قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق تاکید کرد ما از تظاهرکنندگان مسالمت جو حمایت می‌کنیم و دستگاه‌های امنیتی هم باید به حمایت از آنها بپردازند.

بیشتر بخوانید:

هشدار حکیم درباره ورود افراد نفوذی در تظاهرات‌

نجباء: آمریکا عامل فساد و آشوب در عراق است

وی خاطر نشان کرد ما از تظاهرکنندگان که به صورت مسالمت آمیز تظاهرات می‌کنند،‌حمایت می‌کنیم، ولی پروژه دومی وجود دارد که خطرناک است.

حمایت حشد شعبی از خواسته‌های مردمی؛ تاکید بر مبارزه با فساد

ابومهدی المهندس نایب رئیس حشد شعبی هم تصریح کرد امیدواریم که خواسته‌های مردم در مهار فساد و حل مشکلات معیشتی آنها برآورده شود.

بر اساس گزارش شبکه المیادین، المهندس افزود ما حجم توطئه‌ای را که به دنبال سوء‌استفاده از خواسته‌های مشروع مردم برای برهم زدن اوضاع و بی ثبات کردن اوضاع عراق است، درک می‌کنیم.

پارلمان عراق امروز با هدف بررسی خواسته‌های تظاهرکنندگان و اجرای بسته اصلاحی دولت و تحولات جامعه عراق، به ریاست محمد الحلبوسی و با حضور 222 نفر ازنمایندگان تشکیل جلسه داد.

یک منبع پارلمانی به السومریه گفت پارلمان یازدهمین جلسه در فصل جدید قانونگذاری را آغاز کرده است.

متن ماده تصویب شده مربوط به تعدیل قانون اساسی عراق

متن ماده مربوط به تعدیل برخی مواد قانون اساسی بر اساس آنچه در نشست امروز پارلمان عراق تصویب شد، از سوی حلبوسی اعلام شده است.

محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق در جریان نشست امروز گفت عناصر اصلی جامعه در این کمیته(تعدیل قانون اساسی) حضور دارند و ماموریت آن ارائه گزارش به پارلمان طی مدتی که از چهار ماه فراتر نرود که دربرگیرنده تغییرات ضروری است که باید درباره قانون اساسی اعمال شود.

مفاد این ماده به این شرح است : تعدیلات پیشنهادی از سوی کمیته به یک باره به مجلس برای رای گیری ارائه می‌شود و با موافقت اکثریت مطلق نمایندگان تصویب می‌شود.

مواد تعدیل شده از سوی پارلمان بر اساس آنچه در بند دوم این ماده آماده به همه پرسی مردمی گذاشته می‌شود که زمان آن از تاریخ تصویب از دو ماه فراتر نرود.

همه پرسی درباره مواد تعدیل شده با موافقت اکثریت رای دهندگان صورت گیرد البته در صورت دو سوم رای دهندگان در سه استان یا بیشتر آن را رد نکنند.

اعضای این کمیته به این شرح هستند :محمد الغبان، فالح الساری، عدنان الزرفی، نبیل الطرفی،نعیم العبودی، صباح الساعدی، محمد شیاع السودانی، رشید العزاوی، محم تمیم، فلاح حسن زیدان،محمد ناصر الکربولی، فیان صبری،جوان احسان، ارشد الصالحی، یونادم کنا، عمار طعمة، صائب خدر و یوسف محمد صادق.

ادای سوگند وزیر جدید بهداشت عراق

خبر دیگر اینکه «جعفر صادق» به عنوان وزیر جدید بهداشت عراق سوگند یاد کرد.

انتقاد از کشاندن دانش آموزان مدارس به تظاهرات

خبر دیگر اینکه سخنگوی نیروهای مسلح هم گفت: فشار بر ادارات مدارس برای وارد کردن دانش آموزان در خیابان‌ها یک اقدام برای رعب و وحشت است، زیرا سلامت دانش آموزان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

عبدالکریم خلف سخنگوی فرمانده نیروهای مسلح عراق تصریح کرد از ادارات مدارس می‌خواهیم به طور کامل به قوانین و شیفت مدارس پایبند باشند.

علی التمیمی کارشناس مسائل حقوقی به العهد نیوز گفت مشارکت کودکان در تظاهرات عراق و کشاندن آنها به این شیوه به خیابان‌ها بر خلاف قوانین است. وی افزود بر اساس توافقنامه حقوق کودکان امضا شده در سال 1989 که عراق هم آن را امضا کرده است، کشاندن کودکان به نزاعات مسلحانه و تظاهرات و اماکن خطرناک جایز نیست و باید میان فعالیت آنها در اماکن خطرناک و اماکنی که استعدادهایشان ممکن است تقویت شود، تفاوت قائل شویم.

تازه‌ترین موضع جریان صدر

یک عضو ائتلاف سائرون به رهبری مقتدر صدر اعلام کرد گزینه ما در آینده ممکن است قوی‌تر از اعتصاب باشد. الغزی بر ضرورت برگزاری نشست پارلمان در روز دوشنبه تاکید کرده بود. الغزی در برنامه المناوره که شبکه السومریه پخش می‌کند، اظهار داشت سائرون اولین جریانی است که از دستاوردهای انتخاباتی خود چشم پوشی است.

به گزارش شبکه السومریه، وی افزود تمام گزینه‌ها مطرح است و گزینه آتی ما ممکن است قوی‌تر از گزینه اعتصاب باشد.

فراکسیون پارلمانی سائرون روز شنبه هفته جاری از رفتن به سمت اپوزیسیون و اعتصاب در داخل پارلمان تا زمان برآورده شدن خواسته‌های مشروع تظاهرکنندگان خبر داده و از دیگر گروه‌های سیاسی خواسته است از رویکرد این فراکسیون تبعیت کنند.

بغداد و برخی‌ استان‌های عراق روز جمعه سوم آبان شاهد برگزاری تظاهرات بود که طی آن شرکت کنندگان خواستار بهبود خدمات و فراهم شدن فرصت‌های شغلی شدند، اما به گفته منابع عراقی، این تظاهرات با نفوذ عناصر خرابکار و خشونت آنها که به کشته و زخمی شدن شماری از تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی منجر شد، همراه شد.

درخواست جریان حکمت از نمایندگان پارلمان

فراکسیون پارلمانی حکمت به ریاست سید عمار حکیم در بیانیه‌ای خواستار تسریع در اجرای بسته اصلاحی و همچنین معرفی مفسدان به دستگاه قضایی ظرف مدت یک ماه شد.

این فراکسیون در بیانیه‌ای اعلام کرد از نمایندگان محترم می‌خواهیم با قدرت در جلسات شرکت کنند تا مطالبات تظاهرکنندگان را بررسی و برای اجرای آن فشار وارد کنیم واینکه جلسه امروز جلسه راه حل های واقعی و حقیقی باشد.

منع آمد و شد در بغداد

فرماندهی  عملیات بغداد از برقراری مقررات منع آمد و شد در پایتخت از ساعت 12 شب خبر داد.

درخواست ائتلاف حیدر العبادی از پارلمان

فراکسیون النصر در پارلمان عراق به ریاست حیدر العبادی نخست وزیر سابق از پارلمان خواسته است نشست سئوال کردن از عادل عبدالمهدی نخست وزیر را مشخص کند.

بر اساس گزارش گزارش پایگاه الاخباریه عراق، این فراکسیون در یک کنفرانس مطبوعاتی در داخل پارلمان اعلام کرد این درخواست به سبب برخورد با تظاهرات مسالمت آمیز و نیز عدم اجرای بودجه 2019 و برنامه دولتی مطرح می‌شود.

ائتلاف حیدر  العبادی افزود ما همچنین خواستار انحلال کمیساریای عالی مستقل انتخابات شدیم.

اظهارات مهم سخنگوی فرمانده نیروهای مسلح عراق

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق خاطر نشان کرد : اسناد و مدارکی داریم که حمل کنندگان در میان تظاهرکنندگان را افشا می‌کند و حکم بازداشت آنها برای محاکمه صادر شده است.

عبدالکریم خلف سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تاکید کرد : هیچ اعتراضی به ادامه تظاهرات مسالمت آمیز به شرط دور بودن آن از خشونت وجود ندارد و ما خواسته‌های تظاهرکنندگان را تایید می‌کنیم، ولی پذیرفتن رفتار برخی افراد امکان ندارد.

وی افزود : اجازه تجمع تظاهرکنندگان در اماکنی که تظاهرات آنها مجاز نیست، نمی‌دهیم. 

خلف تصریح کرد اسناد و مدارکی داریم که حمل کنندگان در میان تظاهرکنندگان را افشا می‌کند و حکم بازداشت آنها برای محاکمه صادر شده است.

به گفته وی، دستگاه‌های اطلاعاتی به شناسایی افراد مسلح و دستگیری آنها در زمان مناسب اقدام خواهند کرد.

این سخنگو خاطر نشان کرد هرگز اجازه نخواهیم داد که تظاهرات به منافع شهروندان خدشه وارد کند.

به گفته وی، نیروهای وزارت کشور اجازه استفاده از سلاح را ندارند و پیام اطمینان بخشی به قشرهای مختلف مردم ارسال می‌کنند.

خلف فاش کرد چهل باب مدرسه با کشاندن کودکان به موضعگیری های سیاسی حقوق کودکان را نقض کرده و قطعا مورد بازخواست قرار خواهند گرفت.

خلف درباره استقرار نیروهای یگان مبارزه با تروریسم در برخی استان‌ها هم گفت نیروهای یگان مبارزه با تروریسم در حمایت از تاسیسات حیاتی و سیاسی مشارکت خواهند کرد.

به گفته وی، نیروهای یگان مبارزه با تروریسم هیچ ارتباطی با مقابله با اغتشاش و آشوب در تظاهرات ندارند.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفت شهدا و مجروحان در تظاهرات اخیر از تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی بوده‌اند.

خلف تصریح کرد هرگز اجازه اشاعه خشونت را نخواهیم داد و این مسئله پذیرفتنی نیست.

وی گفت تضعیف تلاش های نیروهای امنیتی جایز نیست و ما هرگز اجازه تعدی به آنها را نخواهیم داد و متجاوزان بر  اساس قانون مجازات خواهند شد.

خلف در ادامه اظهار داشت اختیار مسئله اعمال منع آمد و شد به صورت محدود یا کلی را بر اساس تحولات به استانداران موکول کرده‌ایم.

این سخنگو تصریح کرد هیچ مصونیتی برای هیچ فردی وجود ندارد و امیدواریم که تظاهرکنندان خواسته‌های مشروع خود را به صورت مسالمت آمیز بیان کنند.

خلف گفت تحقیقات درباره عوامل بروز حوادث اخیر در تظاهرات ادامه دارد و دستگاه قضایی متولی این مسئله است.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس