کد خبر 999019
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۶
ترامپ

نشریه «آتلانتیک» با اشاره به ابعاد در حال گسترش پرونده «اوکراین‌گیت»، نوشته است که این رسوایی عملا از کنترل ترامپ خارج شده و حلقه بزرگی از مقام‌های ارشد دولت او را هم درگیر کرده است.

به گزارش مشرق، نشریه «آتلانتیک» در گزارشی با موضوع پرونده در حال گسترش «اوکراین‌گیت»، نوشته است که این موضوع عملا از کنترل «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا خارج شده و نه تنها او، بلکه حلقه مقام‌های ارشد دولت وی را هم گرفتار کرده است.

بیشتر بخوانید:

دومین افشاگر «اوکراین‌گیت» هم پا پیش گذاشت

«دیوید گراهام» نویسنده این گزارش، با اشاره به انتشار مداوم اطلاعات در مورد این پرونده، نوشته است: «این دیگر یک جنجال بر سر شکایت یک افشاگر، یک متحد آمریکا در شرق اروپا و یک رئیس‌جمهور نیست. این حالا یک رسوایی فراگیر است که بسیاری از مقام‌های ارشد در دولت ترامپ در آن دخیل بوده‌اند و کشورهای سرتاسر جهان از استرالیا تا اوکراین و از چین تا انگلستان را تحت فشار قرار داده‌اند.»

نویسنده در ادامه با اشاره به اطلاعاتی که در هفته‌های اخیر در مورد ابعاد سوء استفاده ترامپ و حلقه اطراف وی از قدرت منتشر شده، نوشته است: «واقعیت تغیر نکرده است، بلکه آنچه تغییر کرده، چیزی است که افکار عمومی می‌داند.»

گراهام در این رابطه به انتشار متن مکالمه ترامپ با «ولوودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین و همچنین مکاتبات «گوردون ساندلند» سفیر دولت آمریکا در اتحادیه اروپا و «بیل تیلور» کاردار و نماینده آمریکا در اوکراین اشاره کرده است. این اطلاعات به خوبی نشان می‌دهند که ترامپ کی‌یف را برای پیشبرد تحقیقات علیه پسر «جو بایدن» نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در رقابت‌های مقدماتی انتخابات ریاست‌جمهوری، تحت فشار قرار داده است.

«هانتر» پسر جو بایدن از اعضای هیأت مدیره هلدینگ اوکراینی «بریسما» است. این هلدینگ از چند سال پیش به فساد مالی متهم شده است. هرچند ترامپ این موضوع را کتمان می‌کند، اما شواهد حاکی از آن است که وی امیدوار بوده با تحت فشار قرار دادن اوکراین برای پیشبرد این پرونده و اتهام‌زنی به فرزند بایدن، رقیب احتمالی خود در انتخابات ۲۰۲۰ را به فساد مالی متهم کند و شانس پیروزی مجدد خود در انتخابات را افزایش دهد.

در این گزارش با اشاره به ابراز تمایل ترامپ به دریافت کمک از چین و دیگر کشورها برای بی‌اعتبار کردن بایدن، عنوان شده است که بسیاری از اعضای ارشد دولت ترامپ از جمله «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور، «مایک پامپئو» وزیر خارجه، «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ، «ریک پری» وزیر انرژی و تعدادی از دیپلمات‌های آمریکایی در اروپا، در اقدامات سیاسی ترامپ علیه بایدن نقش داشته‌اند.

گراهام می‌افزاید: «در مجموع، افشای این اطلاعات نشان می‌دهد که چطور ترامپ بخش بزرگی از قوه مجریه حکومت فدرال را برای هوی و هوس و آینده سیاسی خود به خدمت گرفته است. این یک حقیقت ساده است. تنها یک بخش بحث باقی مانده و آن هم این است که آیا این رفتار درستی بوده؟ دو قرن تاریخ و سابقه، نشان می‌دهد که پاسخ منفی است.»

نویسنده در پایان با اشاره به اینکه ترامپ با وجود رایزنی با سران چندین کشور، نهایتا نتوانسته ادعاهای خود علیه بایدن و پسرش را ثابت کند، در مورد آنچه ترامپ انجام داده، جمله‌ای از خود ترامپ علیه بایدن را نقل کرده است: «بحث کارزار تبلیغاتی نیست. بحث فساد است، آن هم در ابعادی عظیم!»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha