عربستان

تصاویر ماهواره ای اصابت بسیار دقیق سامانه های مهاجم به نقاط مختلف این پالایشگاه ها را نشان می دهد به گونه ای که فقط در بقیق، ۱۷ اصابت به صورت نقطه زنی ثبت شده است.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، هفته اخیر را باید یکی از هفته های تاریخی و سرنوشت ساز در تاریخ نبردهای دهه‌های اخیر معرفی کرد چراکه در اتفاقی شوکه‌کننده و از برخی جهات بی نظیر در تاریخ عملیات‌های غافلگیرانه در جهان، وزارت کشور عربستان خبر داد شاهرگ نفتی سعودی‌ها هدف قرار گرفته و حالا منظره‌ای ترسناک در مقابل چشمان شاهزادگان و سردمداران عربستانی قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

یمن تنها شکارچی پهپاد مشهور آمریکا در جهان/ MQ-۹ هم تسلیم ابتکار پدافندی و عمردهی انقلابی شد +عکس

موفقیت‌های چشمگیر «انقلاب پهپادی یمن» ظرف ۴ سال/ عملیات‌های مهمی که پاتریوت امکان شناسایی آن را پیدا نکرد+عکس

«منصور الترکی» سخنگوی امنیتی وزارت کشور عربستان سعودی در این خصوص اعلام کرد که "در ساعت چهار صبح امروز (شنبه/ به وقت محلی) تیم‌های امنیت صنعتی شرکت آرامکو (برای خاموش کردن) دو آتش‌سوزی در دو کارخانه شرکت در استان «بقیق» و «هجره خریص» وارد عمل شدند. این دو آتش‌سوزی در نتیجه هدف قرار دادن (این شرکت) با پهپاد بوده؛ جلوی آتش و افزایش گستره آن گرفته شده و تیم‌های تحقیقاتی مربوطه وارد عمل شده‌اند.»

پس از این توضیحات، سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن، در بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور مسئول حمله به دو پالایشگاه «بقیق» و «خریص» در عربستان سعودی است و این عملیات با ۱۰ فروند پهپاد صورت گرفت.

سعودی ها از مهار آتش سوزی در این ۲ پالایشگاه خبر داده اما همزمان در شهر «بقیق» حالت فوق العاده اعلام کرده و از شهروندان خواسته به سرعت این شهر را تخلیه و ترک کنند. براساس اطلاعات به دست آمده، آتش سوزی تا ظهر امروز در این مراکز نفتی ادامه داشته و شمار زیای از شهروندان عربستانی از شهر بقیق خارج شده اند؛ این شهر از محور شرقی با خلیج فارس حدود ۳۰ کیلومتر و با کشور بحرین حدود ۷۵ کیلومتر فاصله دارد.

این شهر مهم و نفت‌خیز از محور جنوب شرق نیز در ۲۵۰ کیلومتری کشور امارات واقع شده است؛ شهر راهبردی بقیق نقطه اتصال شهرهای «الدمام و الاحساء» به شمار می‌آید و همین مسئله بر اهمیتش افزوده است. بقیق از بزرگترین میادین نفتی جهان محسوب می‌شود؛ شرکت «آرامکو» برای نخستین‌بار نفت را در این منطقه مهم کشف و استخراج کرد و پالایشگاهی که امروز هدف قرار گرفت از قدیمی‌ترین تاسیسات وابسته به «آرامکو» است.

آرامکو مهم‌ترین شرکت نفتی دنیا به شمار می‌آید و ارزش سهام آن بیش از دو هزار میلیارد دلار برآورد شده است؛ این شرکت حدود ۱۲ درصد از سهم تولید جهانی نفت را در اختیار دارد و بالغ بر ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز تولید می‌کند. ۲ پالایشگاهی که توسط یگان پهپادی نیروهای مسلح یمن هدف قرار داد از لحاظ اقتصادی و صنعتی اهمیت ویژه‌ای دارند و همین موضوع رژیم آل سعود را در شوک فرو برده است چرا که متحمل خسارت‌های سنگینی شده‌اند.

حمله جدید، سومین سیلی پهپادی یمن به سعودی‌ها

حمله اخیر را می‌توان سومین حمله سنگین و مهم نیروهای مقاومت یمن به عربستان سعودی طی ماه‌های اخیر قلمداد کرد. حمله اول مربوط به بهار سال جاری بود که در طی آن پهپادهای یمنی در یک ضربه دقیق خطوط انتقال نفت از شرق به غرب عربستان را هدف قرار دادند. مسیر خط لوله نفتی الجبیل به ینبع که نفت مناطق شرقی عربستان را از طریق بندر ینبع در ساحل دریای سرخ منتقل می‌کند یکی از رگ‌های حیاتی صنعت نفت عربستان سعودی به حساب می‌آید و از نزدیک‌ترین منطقه تحت تسلط مقاومت یمن حدود ۷۰۰ کیلومتر فاصله داشته است.

اما در اواخر مردادماه بود که یمنی‌ها یکی از سنگین‌ترین و شگفت انگیزترین حملات پهپادی خود را انجام داده و با ۱۰ فروند پهپاد پالایشگاه الشیبه در شرق عربستان در نزدیکی مرز با امارات را هدف قرار دهند. این حمله به عنوان ضربه دوم در فاصله ۱۲۰۰ کیلومتر از نزدیک‌ترین نقطه در اختیار مقاومت یمن قرار داشت و این حمله نیز توسط خود سعودی‌ها تایید شد. اما حمله‌ای که در بامداد شنبه این هفته صورت گرفته به عنوان سومین ضربه، مشخصا سنگین‌ترین ضربه مقاومت یمن تا به امروز به آل سعود محسوب می‌شود.

این حمله باعث شده ظرفیت تولید نفت عربستان حدود ۵.۷ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند و برخی از کارشناسان نیز این اقدام غافلگیرانه را باعث کم شدن ۵ درصد از تولید کل نفت جهان می‌دانند. اثرات این حمله روی قیمت نفت و سایر موارد مثل فلزات گرانبها یا بازارهای بورس مشخصا در ادامه روزهای این هفته روشن خواهد شد. نکته جالب این که در مجموعه هدف قرار گرفته امکان فراوری و پالایش تا روزانه ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت وجود دارد.

آبرویی برای دفاع هوایی سعودی‌ها نمانده!

باید توجه داشت که دفاع هوایی عربستان سعودی یک شبکه به‌هم‌پیچیده از سامانه‌های زمین‌پایه مثل پاتریوت یا موشک هاوک و در کنار آن هواپیماهای رادار هوابرد E-۳ با جنگنده‌هایی مثل اف ۱۵ یا یوروفایتر یا تورنادو است. با شدت گرفتن حملات پهپادی یمنی‌ها در چند ماه اخیر به درون حریم سعودی‌ها، اولا مشخص شد که سامانه پاتریوت مرد این میدان نیست.

محل تاسیسات نفتی هدف قرار گرفته با نقطه سبز مشخص شده - دایره های قرمز، شعاع موشک‌های پاتریوت و دایرهای نارنجی موشک‌های هاوک است

با توجه به عدم وجود سیستم های کارآمد دفاع هوایی ارتفاع پایین، سعودی ها گشت های هوایی عمدتا به وسیله جنگنده های اف ۱۵ را به راه انداختند که گفته می شود در معدود مواردی هم موفق به سرنگون کردن پهپادهای یمنی شده اند اما در این مورد که یمنی ها اقدام به حمله با ۱۰ فروند پهپاد کردند نه از موشک ها و نه از رهگیرهای سعودی خبری نبوده است.

ارتش سعودی سه مدل از جنگنده‌های اف ۱۵ را در اختیار دارد که مدل های سی، اس و اس ای را شامل می‌شود. گونه سی در حقیقت مدل پایه رهگیر و دفاع هوایی از جنگنده‌های اف ۱۵ است، گونه اس برای عربستان سعودی بر اساس سری E به عنوان یک شکاری بمب‌افکن توسعه پیدا کرده و مدل SA نیز در حقیقت پیشرفته ترین مدل از جنگنده اف ۱۵ است که در حال حاضر در جهان پرواز می کند و یک شکاری بمب افکن سنگین ضربتی و دور برد به حساب می‌آید.

برای کشف و شناسایی اهداف هوایی، این جنگنده ها در کنار رادار به غلاف های شناسایی فروسرخ نیز مجهز هستند. اگرچه این پرنده های پیشرفته در ساعت‌های متمادی اقدام به پرواز در مناطق مختلف عربستان و یمن می‌کنند اما مشخص است که در این حمله رهگیرهای سعودی موفق به شناسایی پرنده های یمنی نشده و پهپادهای یمنی به سلامت به سمت هدف خود اعزام شده و یکی از بزرگترین عملیات‌های خود را ثبت کردند.

نیروی هوایی عربستان در ناوگان خود دارای ۵ فروند هواپیمای رادار هوابرد مدل E-۳ ساخت آمریکا و دو مدل ساخت سوئد از مدل ساب دو هزار است. رادارهای نصب شده بر روی این دو مدل هواپیما می توانند تا فاصله حدود ۴۰۰ الی ۴۵۰ کیلومتر برد داشته باشند و به کشف اهداف هوایی بپردازند. با توجه به کوچک بودن ابعاد پهپادها می توان این رقم ها را کمتر در نظر گرفت اما در هر صورت به دلیل نبود دشمن هوایی در برابر سعودی ها، قاعدتا آواکس های عربستانی مشکلی برای نزدیک شدن و تجاوز به مناطق به یمن ندارند.

رادار هوابرد مدل E-۳ نیروی هوایی عربستان
رادار هوابرد مدل E-۳ نیروی هوایی عربستان

از سوی دیگر ارتش سعودی از جمله دارندگان قدیمی موشک پاتریوت است که در حال حاضر دو مدل ۲ و ۳ این موشک در اختیار عربستان است و موشک پاتریوت ۲ عربستان عمدتا از سری GEM-T هستند. این مدل از نظر مشخصات پروازی و سرعت نسبت با سایر پاتریوت های ۲ تغییر نکرده و بیشتر در بحث نرم افزارهای هدایتی و بحث حس‌گرهای بهتر و عملکرد ارتقاء یافته فیوزها دچار تغییر شده است. برد این موشک بین ۹۰ الی ۱۶۰ کیلومتر است و سرعت آن در حدود ۴ ماخ است. ارتفاع درگیری عمده موشک‌های سری پاتریوت در حدود ۲۴ کیلومتر است. به احتمال زیاد سعودی‌ها در نزدیکی مرز یمن پاتریوت‌های ۲ را مستقر کردند.

پاتریوت ۲ سری GEM-T
پاتریوت ۲ سری GEM-T

سعودی‌ها نزدیک به ۶۰۰ تیر مدل پاتریوت ۳ را در سال‌های اخیر سفارش داده‌اند و تبدیل به یکی از کاربران بزرگ این موشک شده‌اند. سامانه پاتریوت ۳ آخرین مدل از سامانه‌های دفاعی ساخته شرکت ریتهون است که وظیفه اصلی آن دفاع در برابر موشک های بالستیک به حساب می آید. برد این سامانه بر علیه موشک های بالستیک در حدود ۲۰ کیلومتر و ارتفاع درگیری آن در حدود ۲۴ کیلومتر است. سرعت موشک در این مدل حدودا ۴  برابر سرعت صوت است و البته فاقد مواد منفجره در سرجنگی بوده و با انرژی حاصل از برخورد با هدف، آن را نابود می کند.

انتشار تصاویر از حملات؛ حداقل ۱۹ اصابت ثبت شده

در اولین ساعات روز یکشنبه، تصاویر ماهواره ای مربوط به نتیجه حملات به این پالایشگاه ها منتشر شده و نشان دهنده اصابت بسیار دقیق به نقاط مختلف در این پالایشگاه ها است به گونه ای که فقط در پالایشگاه بقیق، ۱۷ اصابت ثبت شده که در تصاویر منتشر شده ماهواره ای اصابت های دقیق و به نوعی منظم را به مخزن هایی می بینیم که به نظر حامل میعانات گازی هستند. سوراخ های نسبتا کوچکی در روی این مخزن‌ها دیده می‌شود که نشان می دهد احتمالا پهپادها نوعی از بمب‌های هدایت شونده را با خود حمل می‌کردند و از آنها برای هدف قرار دادن این بخش از پالایشگاه استفاده کردند. یمنی‌ها اعلام کردند که با ۱۰ پهپاد به پالایشگاه‌های سعودی حمله کردند و به با توجه به تعداد اهداف مورد اصابت قرار گرفته مشخصا پهپادها به مهمات هدایت شونده مسلح بودند.

تصاویر مربوط به اصابت ها به پالایشگاه بقیق
تصاویر مربوط به اصابت ها به پالایشگاه بقیق

تصاویر مربوط به پالایشگاه هجره خریص
تصاویر مربوط به پالایشگاه هجره خریص

بعد از انجام این حمله، خطی هماهنگ در رسانه‌های نزدیک به عربستان سعودی راه افتاده که در آنها عراق به عنوان مبدا این حمله اعلام شده است. این مسئله در نهایت توسط وزیر خارجه آمریکا نیز تکذیب شد. اما حتی فرض این مسئله یعنی حمله پهپادی از سمت مرزهای عراق هم به نوعی باعث بی‌آبروی مضاعف برای ارتش عربستان سعودی خواهد بود. اگر به نقشه‌ای که در پایین قرار داد توجه کنید پهپادها باید از نزدیکی حداقل یک پایگاه هوایی عربستانی گذشته و سپس بعد از وارد شدن به حریم پایگاه شاه عبدالعزیر به اهداف خود حمله کنند. عدم شناسایی این پهپاد ها توسط حداقل عناصر پدافندی این دو پایگاه و به احتمال فراوان نبود گشت‌های مسلح هوایی همگی بر شدت افتضاح سعودی‌ها در امر دفاع هوایی تاکید دارد.

پالایشگاه مورد نظر در میان انبوهی از سایت های پدافندی مثل پاتریوت و هاوک و در نزدیکی پایگاه‌های نظامی و هوایی زیادی قرار دارد. اگر برخی آسمان و ریسمان بافتن‌های سعودی‌ها مبنی بر حمله به آنها از عراق یا از درون خلیج فارس را هم بخواهیم در نظر بگیریم باز هم چیزی از افتضاح دفاع هوایی سعودی ها کاسته نمی شود. البته همگان آگاه هستند که این حرفها در بین جویندگان حقیقت و کارشناسان واقعی امور نظامی خریداری ندارد و تنها برای دلگرم کردن هواداران آل سعود به کار می آید.

با این اوصاف از هر طرف که بخواهید به این پالایشگاه حمله کنید بایستی از کنار انبوه پایگاه‌های هوایی و سایت‌های ضد هوایی سعودی‌ها بگذرید. اگر سعودی‌ها توان دفاع از بزرگترین مجموعه پالایشگاهی خود را ندارند پس سوال پیش میاید که اصولا این ارتش پر خرج برای چه روزی درست شده است؟ سامانه دفاع هوایی پاتریوت خصوصا در مدل پاتریوت ۲ برای مقابله با اهدافی مثل پهپادها و موشک های کروز در کنار بحث دفاع ضد هوایی و ضد بالستیک نیز توسعه پیدا کرده ولی حوادث اخیر یمن نشان داد این سامانه در برابر موشک های کروز و پهپادها مشخصا توانی ندارد.

وضعیت قرار گیری پایگاه های هوایی ارتش سعودی
وضعیت قرار گیری پایگاه های هوایی ارتش سعودی

از سوی دیگر حمله اواخر مرداد ماه یمنی‌ها حمله ای برد بلندتر نسبت به حمله اخیر بود و مشخصا سعودی‌ها به طور کامل از وجود این توان در یمن آگاه شده بودند پس بحث غافلگیری در برابر این حمله به هیچ عنوان مطرح نیست. عربستان سعودی سال‌هاست که خرج سرسام‌آوری را برای بخش‌های هوایی و دفاع موشکی خود متحمل شده و خصوصا منطقه مورد نظر که به وسیله پهپادهای یمنی در دود و آتش غرق شد از جمله محافظت‌شده‌ترین نقاط در خاک سعودی‌ها به شمار می‌آید. این منطقه به دلیل نزدیکی به سواحل خلیج فارس و از ترس سعودی‌ها نسبت به بروز درگیری با ایران در نزدیکی پایگاه هوایی شاه عبدالعزیز قرار دارد.

 اگر سعودی‌ها توان بر قراری پروازهای گشتی برای مهم ترین تاسیسات اقتصادی خود را هم ندارند پس سوال اینجاست که چطور این کشور بیشتر از حتی روسیه برای ارتش خود خرج کرده و حالا این طور در برابر ملتی تحت محاصره اسیر شده است. نزدیک به ۵ سال پیش سعودی ها با عملیات موسوم به "طوفان قاطعیت" برای نابودی امید یمنی‌ها آغاز کردند و به نظر امروز بهتر از هر کس دیگری در جهان معنای مثل " هر کس باد بکار طوفان درو خواهد کرد " را می‌فهمند. طوفانی که سعودی‌ها آغاز کردند امروز در گردباد خشم یمنی‌ها می‌رود تا ریشه آل سعود را بخشکاند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 57
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  حمله به تاسیسات سعودی بازی چند سر برد برای آمریکاست. فروش سلاح بیشتر، سرازیر شدن شرکت های پیمانکاری آمریکا جهت تعمیرات و برقراری امنیت، گران شدن نفت و مقرون به صرفه تر شدن استخراج نفت در امریکا، دوشیدن بیشتر اعراب خلیج فارس و ...
  • رهگذر IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   52 13
   اتفاقا چند سر باخت 1-ایجاد چالش جدی برای صنعت تسلیحاتی آمریکا بعنوان بزرگ ترین صادر کننده تسلیحات(حتی پوتین در یک نشست بین الملی پاتریوت را تمسخر کرد) 2-هزینه سنگین برای عربستان آغازگر جنگ که هرچه بیشتر میجنگد بیشتر ضربه میخورد 3-شکست برنامه تحریم حد اکثری آمریکا با آسیب جدی به تاسیسات نفت عربستان که مدعی بود جای خالی ایران را پر خواهد کرد.
  • US ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   10 86
   بترسید از امریکا بترسید از آل سعود
 • IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  آخه یمنی نقطه زنی چی میدونه چیه!؟
  • محمد IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   91 8
   نه فقط تو و مریم رجوی میدونین!!!
  • حسین IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   60 5
   حالا که تو خال زده
  • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   17 3
   نقطه زنی یک کد کامپیوتریه که با اینترنت هم می تونیم براشون بفرستیم . اونا فقط کافیه دانلود کنن
  • حسن IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
   7 0
   شما فعلا در آلبانی خوش بگذرون گاهگاهی هم کامنت بزار که حقوقت قطع نشه
  • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
   2 0
   شما میدونی نقطه زنی یعنی چی انقدر افاضه کلام میکنی؟////؟؟؟
 • IR ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  77 12
  عربستان ادعا کرد تولید به حالت قبل برگشته انگار یه بشکه منفجر کردن انقد این نوکر غرب حاضر زنشون در اختیار غرب بزارن
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  79 9
  این وهابی ها مگر فرق لوله سیمانی با لوله تانک را درک میکنند؟! بن سلمان همانند ترامپ فکر و ذکرش جای دگر است.
 • IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  75 10
  با توجه به ظهور پهبادها نیروی هوایی کشورهای کوچک میتوانند با دفاع نامتقارن اسیب های جدی به کشورهای بزرگ بزنند. دیگر مردم یمن ارام نخواهند نشست و ال سعود و اربابانش و نوکرانش را به چالش خواهند کشید
 • IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  57 6
  خاک بر سر بن سلمان.خخخخخ
 • IR ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  29 47
  دلار برای سعودی ها در حکم پهن گاو است. تا نفت دارند نوکر آمریکا هستند و بعد از دوران نفت، زوار ایرانی اقتصادشان را می‌سازند متاسفانه.
 • IR ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  44 4
  خاکبرسرت سعودی
 • IR ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  23 7
  آمریکا برای توجیه ناقص عمل کردن تجهیزات با میزان بی یا کم سابقه فروخته شده به عربستان ، اکنون بجای پاسخگوئی بمردم عربستان بابت کلاه گذاری ، پشتک وارو زده و سخن از حمله از سمت ایران را پیش گرفته تا شاید مردم عوام را فریب داده ، و در عوض درست کردن ابرو چشم را کور کرده و انگار میخواد بگه این تجهیزات در مقابل سلاح ایران عملکردی ندارد (اعترافی با خطا) و بدون در نظر گرفتن اطمینان ایران از پیمایش سرزمینی با انواع ماهواره های جاسوسی که نمونه آن درز و خطای آشکار ، توئیت ترامپ ونشر عکس ایستگاه فضائی ایران ، چنین عمل بی نیازی انجام نمیدهد ، جالب است که سعودی گفته که سامانه های ما بسمت جنوب (یمن) قرار داشته اند و انتظار حمله از سمت دیگر نداشتیم ، یعنی پاتریوت با اینهمه هارت و پورت توانائی دفاع از یک سمت را داراست (خطای آشکار) ، خلاصه همه از سر گشتگی دچار هذیان و پرت و پلا گوئی همراه با خطاهای فاحش و مضر شده اند و بعضا برای جبران مافات بابت فروش بی ثمر سلاح ، سران برخی کشورهای فروشنده ضمن تماس با مقامات عربستان و اعلام حمایت سعی بر دلداری و در صورت امکان ادامه فروش اجناس منجمله سلاح به آنکشور و دوشیدن پول آنها را دارند . شناسائی طویل المدت و دقیق و موثر انصارالله از هدف (آرامکو) بگونه ای عمل کردند که ضمن انتخاب مسیر و اهداف ، ضربات اساسی وارد کرده اند که طرف مقابل با آنهمه تجهیزات گرانقیمت از عهده مقابله با آنها بر نیامده و وادار به یاوه گوئی نموده . آیا آمریکا ریسک جنگ با این جبهه محور مقاومت به این گستردگی که دارای تجهیزاتی است که بحول قوه الله نمونه آن در آرامکو بکار رفته . و نمیدانند چگونه شده ، که میتواند در صورت نیاز با سرعت بجاهای دیگر تسری پیدا کند را میکند . میشه گفت خیر
 • IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  5 2
  سوال اینجاست
  • IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   16 1
   کجاست
 • SE ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  43 5
  تا ریشه آل سعود را بخشکاند، انشاالله
 • IR ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  36 7
  خیلی برایم جالب بود، حکمت خدا را ببینید....طوفان قاطعیت را جستجو کردم، یکی همین متن مشرق(سال 98) یکی هم مطلب کیهان آمد سال 94، با عنوان : طوفان قاطعیت یا طوفان حماقت، که در آخر هر دو نوشته از پیچیده شدن طومار آل سعود نوشته بودند!
 • CA ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  28 6
  عاقبت کپی سازی از سلاحهای روسی توسط آمریکایی ها همین میشه دیگه. کپی میزنند همه چه میزون به نظر میاد ولی داخلش برنامه ها رو با خاک انداز ریختند!
 • مغزمتفكر IR ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  16 26
  چيزي از ارزش هاي آواكس كم نميكند!آواكس اوجب واجبات است
  • مهدی IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   27 1
   خخخخخ. دلم تنگ شده بود برا اوجب واجباتت
 • IR ۰۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  21 7
  سومار بهترین کروز جهانه
 • IR ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  17 49
  روزی که همه بفهمن پشت ماجرایی انهدام ارامکو چه کسی بوده اونجا قیافه مشرق دیدنی میشه
  • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   27 8
   فعلاً که قیاااافه شیطان بزرگ و آل سقوط و برخی جیره خوارانشان دیدنننننننی است
 • IR ۰۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  52 6
  این سطح از نقطه زنی اونهم به شکلی هارمونیک مبهوت کنندست
 • مسعود IR ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  38 7
  لعنت خداوند بر ال سعود اربابانش .
 • IR ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  38 18
  یک سوال؟ چرا آمریکا در ایران این همه طرفدار داره مگه چه خوبی در تاریخ به ایران کرده است . چقدر بدبخت و نوکر صفت هستند ایرانی ها
  • IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   25 11
   آمریکا طرفداران خیلی کمی در ایران داره
  • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   20 7
   اکثر افرادی که دنبال ظواهر هستند و فقط نوک دماغشون رو میبینن مبهوت آمریکا شدند
  • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   9 6
   خلقت ایرانی هرچیقد بزنی توسرش عاشق ترت میشه مگه دیدی دخترای این اب خاک یه پسر عاشقش میشه دهنش سرویس میکنه یا برعکس کلا اینجوری هستیم
 • M gh IR ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  23 13
  با آنکه از جنگ بیزارم و دوست ندارم جنگ بشه ولی از عربستان بیزارم دوست دارم همشون رو کشته ببینم ملت بی شرفی هستن
 • IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  12 6
  مشرق خدایی دمت گرم افرین عالی بود
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  13 19
  نکته بامزش اینجاس شما فک میکنید فقط اونا تاسیسات حساس دارن شما حتی اگه فلجشونم کنید ، ۱. اونا ۷۰۰ میلیارد دلار پول تو امریکا دارن ، ۲. تحریم نیستن واردات میکنن اما ما چی ؟ چندتا پالایشگاه بنزینمونو بزنن تحریمم هستیم وارداتم نمیتونیم بکنیم
  • محمدرضا IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   15 5
   پسر جان ایران در جنگ 8 ساله با کل دنیا ( بجز سوریه) با دست خالی و سخت ترین تحریم ها که حتی سیم خاردار، لباس غواصی، آمبولانس و ... هم به ما نمیدادند جواب خودش رو پس داده و هیچ کشوری جرئت نگاه چپ کردن به ایران رو نداره حتی شیطان بزرگ.
  • محمد IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   8 4
   فعلا که نشون دادن مال این حرفا نیستن
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  14 5
  آی دلم خنک شده به خداقسم . دستشان درد نکند
 • نیما IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  3 31
  ..... آرامکو مهم‌ترین شرکت نفتی دنیا به شمار می‌آید و ارزش سهام آن بیش از دو هزار میلیارد دلار برآورد شده است؛.... جهت اطلاع : ارزش 5 درصد از شرکت آرامکو 2000 میلیارد دلار است. ارزش 100 درصد ان 40000 میلیارد دلار براورد می شود.
 • NL ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  2 7
  اوضاع بر همین مدار باقی نمی‌ماند، قطعاً عربستان با مستشاران غربی به دنبال رفع مشکل خواهند رفت. بهتر این است که یمنی ها تاکتیک خود را به منظور جلوگیری از شناخته شدن بسرعت تغییر دهند تا بتوانند با این قابلیت، برای منافع ملت شان امتیاز بگیرند و این جنگ لعنتی و نابرابر را خاتمه دهند.
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  6 5
  یمنیها چیزی ندارند که از دست بدهند لذا با تمام وجود وتوکل به خالق هستی می جگند تا اخرین نفس وعده خدا حق است۲۵۴۴
 • LB ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  14 5
  اصرار عربستان و آمریکا برای متهم کردن ایران به این حملات، ناخواسته به تایید توانمندی موشکی و پهپادی ایران می انجامد. اگر ایران اینقدر دقت موشکی دارد، پس بترسید که با شما درگیر شود. اصرار آمریکا و عوامل داخلی اش برای مذاکرات موشکی و بتن بستن به موشکها، بابت همین وحشتی است که از توان موشکی ما دارند.
 • حسین IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  10 4
  بوی دماغ سوخته میاد
 • علی DE ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  8 5
  اصلا مشرق از بچگی نظامی نویس و میلیتاری بود....زنده باد مشرق با این مقالات حرفه ای نظامی، درود بر شرفت...
 • ایرانی IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  11 8
  اولا که کار ایران نبوده ، اگر هم کار ایران بوده باشه کار بسیار زیبایی بوده ، امریکا از ان طرف دنیا امده و با فشارحداکثری و به صفر رساندن فروش نفت ، با همکاری خیانت کارانه عربستان ، با راه اندازی تروریسم اقتصادی ، زندگی 80 میلیون ایرانی را تهدید کرده و انتظار دارن ایران ساکت بشینه تا دشمنانش راحت خفه اش کنند. ایران برای مقابله با جنگ اقتصادی و سیاسی و نظامی دشمنانش باید از همه گزینه ها استفاده کنه و این چیزی جز دفاع مشروع و مقدس نیست و تحریم و فشار حداکثری و محاصره اقتصادی محکوم به شکست است و ایران هرگز تسلیم باج خواهی ترامپ نخواهد شد.
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  12 6
  چه کار یمن بوده چه با کمک ایران بوده دمشون گرم. به این میگن نقطه زن
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  5 6
  تا با خاک یکسان شدن. آرامکو. ودیگر تأسیسات نفتی آل سقوط را ه.زیادی نموده.است.. چاره تسلیم آمریکا وآل سعود.. از کار انداختن شریان حیاتی نفت. سعودی است
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  6 12
  از داخل ایران موشک زدید این چه حماقتی بود که کردید
  • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   12 3
   بیشین بینیم بابا.خاک برسر ترسوتون.حتی اگه ازایران هم زده باشن دمشون گرم.ایناکلابایدنابودبشن.سوریه ،عراق افغانستان، یمن وکشورهای بدبختی که تاحالاموردهجوم این عربهای بی خردشده اندراحتمافراموش کردید.آمریکاوعال سقوط هیچ غلطی نمیتونن بکنند.تاایران وایرانی باغیرت وجودداره.مرگ برآمریکاواحمق های موافق آمریکا.
 • الحق IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  5 3
  چ از طرف یمن بوده و چ از طرف ایران بهرحال دلمان شاد شد.بزنید این آل زبیر رو نابود کنید.ما باید پارسال میزدیم این وهابی های قاتل رو. اینها همان خوارج هستند.
 • حسن IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  3 3
  هدف عربستان از حمله به یمن اماده کردن نیروهایش برای جنگهای اینده است .چون فکر می کند به دلیل نداشتن تجربه نظامی نمی تواند در در گیری های منطقه ای شرکت کند .اما هدف قرار گرفتن متوالی تاسیسات صنعتی این کشور نشان می دهد که به دلیل وسعت خاک و بیابانی بودن به شدت اسیب پذیر است ودر کاخ شیشه ای نشسته است و کسی که خود در کاخ شیشه ای نشسته نباید به سمت خانه مردم سنگ پرتاب کند.
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  8 5
  عال سقوط احمق گاوشیرده آمریکا اینقدرنفهم هستند که نمیدونندآمریکا کشوری راکه قراره یه زمانی نابودکنه راهرگزبه سلاح های قوی مسلح نمیکنه.ازحالاشمارش معکوس شروع میشه.عراق هم زمان صدام به همین سبک نابودشد.قصه،قصه ی مرغ تخم طلاست حالادیگه آمریکامیگه چرابشینم مرغه تخم طلابزاره خودم شکمش راپاره میکنم وبه منبعش می رسم ولی قبلش باید سرمردمشون رابه ظواهر وزرق وبرق دنیاگرم کنم وقتی مست شدند ودیگه ازعقل ساقط شدند بزنم به شکم مرغ نفتی.خاک برسراحمقهای شیرده وتخم طلاکن.
  • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   33 0
   آخه احمق خودت فهمیدی چی گفتی؟؟؟؟
 • محمود IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  5 2
  فقط بایدگفت .....خداروشکر
 • IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  5 5
  جمله رو ببین آمریکایی‌ها نقطه زنی را از پهپاد یمنی یاد بگیرند :))
 • IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  5 1
  اونا زدن قیمت نفت طلا رفت بالا سودش برای دولت ضررش برای مردم
 • ایرانی IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
  1 0
  ننگ بر هر مدل وطن فروش بی هویت. احسنت بر غیور مردان نظام.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس