ترامپ و مکرون (ماکرون)

رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور آمریکا گفت که مذاکرات گروه ۷ درباره بسیاری از موضوعات سازنده بود و با وی به این توافق رسیدیم که ایران باید به برجام پایبند باشد.

به گزارش مشرق،   «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا گفت که مذاکرات گروه ۷ درباره بسیاری از موضوعات  سازنده بود.

بیشتر بخوانید:

ظریف: با چین درباره برجام گفتگو می‌کنیم

محمدی: ۱+۷ تکرار همان ۱+۵ است

رئیس جمهور فرانسه در ادامه این کنفرانس خبری گفت که وی برای دیدار «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران و ترامپ طی هفته‌های آینده تلاش خواهد کرد.

رئیس جمهور فرانسه اضافه کرد که روحانی در راستای منافع کشورش آماده دیدار با هر رهبر سیاسی است و اگر رئیس جمهور ایران و ترامپ با یکدیگر دیدار کنند دستیابی به یک توافق ممکن است و در این زمینه نیز با روحانی گفت‌وگو کرده است.

ماکرون همچنین گفت که وی با رئیس جمهور آمریکا موافق است که ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

وی اضافه کرد که تحریم‌های آمریکا پیامدهای زیادی برای اقتصاد ایران به همراه داشته و همین موضوع باعث افزایش فشارها علیه این کشور شده است.

رئیس جمهور فرانسه گفت که در جریان برگزاری نشست سران گروه ۷ به ترامپ قصد خود برای دعوت از ظریف را اعلام کرد و این ایده فرانسه بود که ایران را برای مذاکره مجدد دعوت کند اما این اقدام به نمایندگی از آمریکا نبوده است.

ترامپ نیز در ابتدای این کنفرانس خبری با اشاره به این موضوع که شاهد نشست واقعا موفق سران گروه ۷ بودیم، گفت: اگر بخواهیم کلمه‌ای درباره این نشست به خصوص مطرح کنیم باید بگوییم که شاهد اتحاد بودیم.

وی گفت که نشست سران گروه هفت امسال گام بزرگ رو به بالا بوده و نشست سال گذشته نیز خوب بوده است.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه کنفرانس خبری خود به موضوع ایران پرداخت و مدعی شد که ایران حامی تروریسم در جهان است.

وی در ادامه گفت که به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم بلکه به دنبال دستیابی به تضمینی هستیم که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند و موشک‌های بالستیک نداشته باشد و توافق طولانی مدت‌تری با ایران داشته باشیم.

رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد در صورتی که شرایط مناسب باشد با رئیس جمهور ایران دیدار خواهد کرد اما وی با این حال تهدید کرد در صورتی که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای باشد، با قدرتی شدید مواجه خواهد شد و گزینه دیگری نخواهیم داشت.

ترامپ گفت که ایران می‌تواند کشور فوق‌العاده‌ای باشد اما این موضوع بدون سلاح هسته‌ای ممکن خواهد بود.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه با ادعای اینکه تهران طی دو سال گذشته تغییر کرده، ایران و کره‌شمالی را با یکدیگر مقایسه کرد و گفت که هر دو کشور پتانسیل‌های اقتصادی چشمگیری دارند.

ترامپ در ادامه با اشاره به این موضوع که مردم ایران، مردم بزرگی هستند مدعی شد که نمی‌خواهد شاهد سختی کشیدن آنها به دلیل تحریم‌ها باشد و از نظر موقعیت ایران در منطقه پر تنشی قرار دارد اما این پتانسیل وجود دارد که به منطقه زیبایی تبدیل شود.

وی اضافه کرد که با این موضوع موافق نیست که به ایران پولی پرداخت شود و آمریکا به آنها پرداختی انجام نخواهد داد.

ترامپ در ادامه گفت که کشورهای متعددی به ایران یک خط اعتباری کوتاه مدت در مقابل فروش نفت، خواهند داد تا امور خود را اداره کند.

رئیس جمهور آمریکا گفت که وی آقای روحانی را نمی‌شناسد ولی فکر می‌کند که ایران بخواهد این وضعیت بهبود پیدا کند.

ترامپ اضافه کرد: وضعیت اقتصادی ایران بسیار بد بوده و تحریم‌ها کارساز بوده‌اند و شانس زیادی برای توافق با ایران وجود دارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ای‌بی‌سی نیوز درباره احتمال دیدار با رئیس جمهور ایران گفت فکر می‌کنم که وی خواستار دیدار باشد. من فکر می‌کنم که آنها خواستار آن هستند که اوضاع هموار شود.

ترامپ بار دیگر با بد توصیف کردن برجام گفت که به دنبال دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران است که متفاوت با توافقی باشد که اوباما با ایران بدان دست یافت.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین با تاکید بر اینکه چینی‌ها به دنبال توافق با آمریکا بر سر مسائل تجاری هستند، به احتمال دعوت از «ودلادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به نشست بعدی سران گروه هفت که در آمریکا برگزار خواهد شد، اشاره کرد.

وی با سرزنش اوباما به دلیل اجازه دادن به روسیه برای الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، گفت: من قطعا وی (پوتین) را دعوت خواهم کرد.

ترامپ در بخش دیگری از کنفرانس خبری خود به جنگ تجاری میان آمریکا و چین اشاره کرد و گفت که چین هیچ گزینه‌های برای مقابله با فشارهای آمریکا در اختیار ندارد.

وی مدعی شد که چین صمیمانه به دنبال دستیابی به توافقی با آمریکا است و تماس‌های زیادی میان آمریکا و چین درباره توافق تجاری تبادل شده است.

ترامپ به یک خبر اشاره کرد و گفت شنیده است که «لیو هی» معاون رئیس جمهور چین اعلام کردکه پکن در «فضایی آرامی» به دنبال حل منازعه تجاری خود با آمریکا است.

ماکرون نیز در بخشی از این کنفرانس خبری گفت که وی و ترامپ درباره «توافق بسیار خوبی» در خصوص حل موضوع مالیات بر شرکت‌های فناوری آمریکایی دست یافته‌اند.

ترامپ پیشتر با احمق توصیف کردن ماکرون به دلیل تصمیم فرانسه برای اعمال مالیات بر شرکت‌های فناوری آمریکایی گفته بود که با این اقدام مقابله خواهد کرد.

وی در بخشی از کنفرانس خبری خود گفت که یک طرفدار محیط زیست بوده و بهترین رئیس جمهور در این زمینه است و مردم نمی‌توانند این موضوع را درک کنند.

ترامپ در حالی مدعی حمایت از محیط زیست است که در نشست سران گروه ۷ زمانی که درباره گفت‌وگوها درباره تغییرات آب و هوایی آغاز شد وی محل مذاکرات را ترک کرد.

رئیس جمهور آمریکا و زمانی که خبرنگار سی‌ان‌ان از وی پرسید که آیا به تغییرات آب و هوایی اعتقادی دارد، بدون پاسخ دادن به خبرنگار سی‌ان‌ان کنفرانس خبری را ترک کرد.

ترامپ پیشتر نیز انتقادات بسیار شدیدی از سی‌ان‌ان، نیویورک‌تایمز و واشنگتن تایمز انجام داده بود و از آنها با عنوان «رسانه‌های جعلی» یاد کرده بود.

ماکرون نیز در پاسخ به سوال خبرنگاری که از وی پرسیده بود آیا از جنگ تجاری ترامپ با چین نگران است، گفت: چیزی که برای اقتصاد جهان بد بوده بلاتکلیفی است و هر چه سریعتر توافقی حاصل شود، سریعتر بلاتکلیفی از بین خواهد رفت.

رئیس جمهور آمریکا در بخشی از کنفرانس خبری خود به توافق تجاری با اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت آمریکا به توافق تجاری با اتحادیه اروپا بسیار نزدیک است چون آنها نمی‌خواهند که شاهد اعمال تعرفه بر کالاهای خود باشند.

ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود به روابط خوب خود با «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی اشاره کرد و گفت که این روابط تا حدی خوب است که حتی ملانیا، همسرش نیز به خوبی به این موضوع رسیده است.

شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز نوشت ترامپ در حالی مدعی شده که ملانیا به روابط خوب وی با کیم‌جونگ اون پی برده که در هیچکدام از دیدارهایش با رهبر کره‌شمالی، همسرش حضور نداشته است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 2
 • US ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  33 7
  بابا اینها دنبال خلع سلاح موشکی ایران هستند، مگر یادتان نیست که نتانیاهو از اوباما این درخواست رو کرد و گفت داخل برجام بگنجانید؟؟؟!!! الان داره همین کار را با ترامپ می کند؟!چرا دولت خودش را به نفهمی زده و امنیت ملی ایران را به حراج گذاشته اند؟!آنها دارن سلاحهای زیبا به منطقه میفروشن و فروختند واف ۳۵ به آنها دادند...این یه موشک رو هم دارن از دست ما میگیرند!!! بخدا قسم بلایی را که سر لیبی آوردن را هزاران بار بد تر سر ایران خواهند آورد، تحریم ظریف هم دروغ و دغل و رد گم کردن بود.
 • IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  22 7
  مشرق داخل این کشور چه خبره؟؟ آقایان تا هفته پیش می گفتن ترامپ دنبال عکس یادگاری برای انتخاباته!! الآن دارن بهش پاس گل می دن
 • IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  14 9
  چقدر زود وا دادید ؟ مقاومتتون رو هم دیدیم !
 • IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  37 7
  روحانی تا رئیس جمهور کشور اسلامی ایران حق دیدار با ترامپ را ندارد وقتی دوره ش تموم شد.هرکاری خواست بکنه ولی بازهم به کشور وآبروی کشورمان لطمه نزند.
 • IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  28 6
  دولت ننگین تحویل بگیر با ان وزیرت که رفت فرانسه حالا می گویند توافق جدید می خواهند
 • IR ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  11 5
  باید!؟ آقای روحانی حق شما همینه که اینطوری خطاب قرار بدن شمارو
 • IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  33 5
  مطمئن باشید عمر روحانی و ترامپ برای دیدار همدیگر کفاف نمیدهد و کسی هم حق ندارد با آمریکاییها دیدار و مذاکره کند مگر این که هرگز به ایران برنگردد و از همانجا پناهنده آمریکا شود
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  32 3
  حالا فهمیدید چرا درست الان باید حسن عباسی زندانی باشد؟
 • IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  24 7
  زمانبندی این اقدام جناب روحانی و شوی مکرون هم دقیق هست. احتمالا برنامه ریزی میکنند دیدار در نیویورک باشه در اجلاس سازمان ملل (احتمالا برای جایزه و منت گذاشتن روادید ظریف را هم علی رغم تحریم شاید صادر کنند)- واقعا تمام مشکل ما یک خط 15 میلیاردی برای غذا و دارو بود؟ در ازای دادن فرصت پیروزی به ترامپ در دور دوم، نشان دادن موثر بودن فشارها، نشان دادن ضعف به منطقه و جهان، خلاص کردن اروپایی ها از تعهداتشون، پذیرفتن مذاکرات به غیر برجام و پذیرفتن تلویحی مذاکرات موشکی و منطقه ای و تزاه با شرط بازگشت کامل ما به تعهدات برجام در حالیکه طرف درخواست یک مذاکره جدید از صفر و از همین حالا با افق تعیین شده و شرطهای خاص کرده؟
 • یک منبع مطلع IR ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  28 3
  اینها رو برای اولین بار فقط دارم در مشرق میگم! مذاکرات موشکی یک ساله با اروپا توسط وزیر دفاع فرانسه شروع شده و کریم قدوسی هم قبلا رسانه ای کرد! 1-اروپا با روی کاهش برد موشک ها به 700 کیلومتر اصرار داره اما ترامپ بالاتر از 300 کیلومتر رو اصلا قبول نداره 2-دو سایت فضایی ایران در پرتابها قرار هست با جدا شدن از وزارت دفاع و سپاه در یکی از جزایر ایران تحت نظارت بازرسان سازمان باشن و برای عدم ساخت موشک قاره پیما اتحادیه اروپا به ایران سوخت موشک و مواد اولیه مورد نیاز ساخت فقط 2 راکت در سال رو می ده یعنی کل برنامه فضایی ایران دست اونها می افته اما ترامپ این رو هم قبول نداره و درخواست انتقال سایتهای پرتاب به یک کشور همسایه مثل روسیه رو داده!! 3-بدترین بخش قضیه بخش محور مقاومت هست که اتحادیه اروپا با ترامپ روی توقف ارسال موشک و تسلیحات نیمه سنگین و سنگین به حزب الله لبنان سوریه یمن عراق ..توافق دارن سید حسن هم چند روز پیش مجبور شد بیاد بگه در لبنان اصلا موشک نمی سازیم با فشار ایران اما ول بکن نیستن
 • IR ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  34 1
  ماهرچی بخواهیم وهر مقدار خواهیم داشت واز هیچکس اجازه نمی‌گیریم.
 • IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  14 0
  ایران: امریکا نیز موشک بالستیک و سلاح اتمی نداشته باشد.
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  5 0
  این دولت اصلاح طلب رفتنی است مانند نیاکانش
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  3 0
  سم مضاعف

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس