کد خبر 979608
تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۷
چریک‌های کت‌و‌شلواری آمریکا-5/دانیل گلاسر معمار گسترش تحريم‌های ائتلافی علیه ایران

دانیل گلاسر دستیار وزیر خزانه داری آمریکا در امور مبارزه با تامین مالی تروریسم و اطلاعات مالی و یکی از معماران گسترش تحریم‌های ائتلافی بوده است. وی سالها به‌عنوان رئیس هیئت نمایندگی آمریکا در FATF فعالیت می‌کرد.

به گزارش مشرق،  ایالات متحده آمریکا سالهاست جنگ تمام عیار اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداخته است و در این کارزار فشار حداکثری هسته مرکزی اقدامات آمریکا ، وزارت خزانه داری می باشد که در حکم اتاق جنگ آمریکا عمل می نماید. اتاق جنگی متشکل از کارشناسانی که وظیفه سلاح سازی از ابزار مالی اعم از استفاده از سلطه دلار بر جهان، تحریم ها و امثالهم علیه مخالفان خود در سراسر جهان را دارند.

خبرگزاری رویترز طی گزارشی وزارت خزانه داری آمریکا را اینگونه توصیف می کند: «اتاق جنگ مدرن آمریکا چیزی شبیه به این است: ساعت‌های روی دیوار، زمان را در کابل، تهران و بوگوتا (پایتخت کلمبیا) نشان می‌دهد. افراد پشت میز، بیشترشان جوان هستند. صحبت بر سر اهداف مورد نظر است و در نیمه های شب ، تماس هایی با اروپا انجام می‌گیرد. اما این اتاق جنگ جدید، نه در وزارت دفاع آمریکا، بلکه در وزارت خزانه‌داری این کشور است. سلاح‌های مورد استفاده نیز نه پهپاد و موشک کروز، بلکه تحریم‌های اقتصادی است که با هدفی مشابه و به منظور ضربه زدن به منافع اقتصادی دشمنان آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرند».

بیشتر بخوانید:

خوان زاراته (Juan zarate) معاون سابق اداره تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری آمریکا در کتاب خود تحت عنوان «جنگ خزانه‌داری» کارشناسان وزارت خانه داری را چریک های کت و شلواری می خواند و می‌ نویسد: «زرادخانه آمریکا شامل هواپیماهای بدون سرنشین، موشک‌های تام‌هاوک و چریک‌هایی با کت و شلوار خاکستری است. وظیفه این چریک‌ها تبدیل ابزار مالی و اقتصادی به سلاحی قوی، علیه دشمنان آمریکاست».

لازمه مواجه در جنگ اقتصادی شناخت کامل از طرف متخاصم است، لذا در سلسه گزارش هایی به معرفی افراد شاخص اتاق جنگ آمریکا در وزارت خزانه داری خواهیم پرداخت:

*بخش پنجم: دانیل گلاسر معمار گسترش تحریم‌های ائتلافی علیه ایران

دانیل گلاسر (Daniel L. Glaser) از 2011 تا 2017 ، دستیار وزیر خزانه داری آمریکا در امور مبارزه با تامین مالی تروریسم و اطلاعات مالی (TFI) و یکی از معماران گسترش تحریم‌های ائتلافی بوده است.

دانیل گلاسر خواستار گسترش چتر تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران با استناد به فرامین اجرایی رؤسای جمهور آمریکا، به‌ویژه «فرمان اجرایی 13382» است که با عنوان «بلوکه کردن دارایی حامیان و تولیدکنندگان تکثیر تسلیحات کشتارجمعی» در تاریخ 29 ژوئن 2005 (7 تیرماه 1384) صادر و در آن بر قطع حمایت مالی و تجاری از شرکت‌هایی که در توسعه تسلیحات کشتارجمعی مشارکت دارند، تأکید شده است.

دانیل گلاسر از حامیان اصلی گسترش تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه سپاه پاسداران و بانک صادرات ایران با استناد به فرمان اجرایی 13224 است. به عنوان مثال، وی در راستای عملیات روانی – رسانه‌ای در 17 آوریل 2008، با هدف همراه‌سازی کنگره با گسترش تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران در جمع قانون‌گذاران کمیسیون روابط خارجی مدعی شد: «بانک صادرات ایران بین سال‌های 2001-2006، مبلغ 50 میلیون دلار را به شعبه خود در بیروت برای کمک به حزب‌الله و حماس انتقال داده است. سپاه پاسداران نیز با حمایت‌های تسلیحاتی – آموزشی از حزب‌الله، به‌صورت مستقیم قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل را نقض می‌کند».

گلاسر جهت ترغیب کشورها به همراهی با تحریم های آمریکا به کشورهای مختلف دنیا از آسیا و آمریکای جنوبی سفر می‌کرد و می گفت: «تحریم‌ها (علیه ایران) در صورتی کارساز خواهند بود که کشورهای زیادی در این راه با هم همراه شوند».

 گلاسر از 2001 تا 2011 به‌عنوان رئیس هیئت نمایندگی آمریکا در گروه ویژه اقدام مالیFATF فعالیت می‌کرد و همچنین از 2007 تا 2017 به‌عنوان رئیس کمیته بازنگری همکاری‌های بین‌المللی FATF خدمت می‌کرده است.

خوان زاراته مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت جورج بوش و معاون اسبق اداره تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری آمریکا درباره نقش دانیل گلاسر در استفاده ابزاریFATF  علیه ایران در کتاب «جنگ خزانه داری ها» نوشت: «گلاسر و پونسی (دو دیپلمات برجسته آمریکایی در فضای مالی جهانی و متخصص در بحث مبارزه با پولشویی) یک فرایند مطمئن را در درون نظام FATF گنجاندند که رژیم ایران را تحت نظارت‌­های دقیق قرار می‌داد، نه فقط با استفاده از استانداردهای ضدپولشویی، بلکه با استانداردهای مقابله با گسترش سلاح‌های کشتار جمعی و استانداردهای مبارزه با تامین مالی تروریسم که وزارت خزانه داری پس از حمله یازده سپتامبر اصرار بر قرار دادن آن­ها در FATF داشت».

دانیل گلاسر همچنین در بیانیه مشترک خود با آدام ژوبین در جلسه کنگره سال 2007 بطور صریح به استفاده از FATF به عنوان ابزاری جهت اعمال اهداف سیاست خارجی آمریکا اشاره کرد و گفت: «ما باید با سایر مراکز مالی در سراسر جهان برای ایجاد و حفظ استانداردهای بین المللی به منظور حفاظت از سیستم مالی بین المللی از منابع و عواید حاصل از فعالیت های غیرقانونی همکاری داشته باشیم. وزارت خزانه داری این موضوع استراتژیک را از طریق گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، پیگیری می کند... ایالات ‌متحده باید یک اهرم فشار بر گروه ویژه اقدام مالی(FATF)، به‌منظور ایجاد یک رویکرد جهانی سازگار و مؤثر در اجرای قطعنامه‌های مربوط به عدم تکثیر سلاح‌های کشتارجمعی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم، طراحی نماید...وزارت خزانه داری همچنان به نقش رهبری فعال در FATF ادامه می‌دهد. ما معتقدیم استانداردهای FATF باید در قالب توصیه ها، دستورالعمل ها و بهترین شیوه های اجرایی بیان شود».

اثرگذاری دانیل گلاسر بر سیاست‌های تحریمی یک‌جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به حدی است که ایهود باراک نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی بخشی از برنامه سفر خود به ایالات ‌متحده در می 2009 را برای رایزنی با وی اختصاص داده بود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • نادر IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  7 31
  معماران تحریم همه جوان هستند با بازنشستگان مجدد بازگشته آلزایمر به نمی توان به جنگ تحریم ها رفت 5
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  2 4
  قانونی داریم که عداوت ورزان علیه ایران تحت پیگرد قرار بگیرند ؟ حد اقل بعد از پستشون بشه ...
 • IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  6 3
  خدا لعنتش کند خدا عذابش را زیاد کند