روزنامه

روزنامه‌های اصلاح طلب در سال ۹۴ تصاویر چهره جلیلی و ظریف را در صفحه اول خود کار کرده و نوشتند که جلیلی می‌گوید با برجام تحریم‌ها می‌ماند و ظریف می‌گوید با برجام تحریم‌ها می‌رود.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** تاجرنیا: جلیلی به زبان دیپلماسی مسلط نیست!

«علی تاجرنیا» از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ در مصاحبه با روزنامه آفتاب یزد درباره احتمال کاندیداتوری سعید جلیلی و اقبال عمومی نسبت به او در انتخابات مجلس در اسفندماه گفت: «با توجه به شرایط کنونی در حوزه سیاست خارجه و برجام، باید رویکرد نظام گزینش چهره‌هایی باشد که به فکر تنش زدایی باشند. بدیهی است حضور همه کسانی که به چالش بیفزایندو تنش‌ها را تشدید کنند، مخالف و مغایر با منافع ملی کشور است. رفتار دولت نهم و دهم و به ویژه تبلور رفتار سیاست خارجه و ضد منافع ملی این دولت در دوره جلیلی مشهود است...در آن دوره...به جای تحقق منافع ملی، به دنبال ماجراجویی بودند و حتی زبان دیپلماسی را هم نمی‌دانستند».

دولت روحانی با شعار تعامل با جهان و دیپلماسی برد-برد بر سر کار آمد اما در نهایت به افزایش تحریم‌ها و کوچک شدن سفره مردم منجر شد.

طیف اصلاح طلب، رویکرد مقتدرانه و عزت آفرین در سیاست خارجی را «تنش زایی» جا زده و انفعال و مواجهه از موضع ضعف با کشورهای سلطه گر را نیز «تعامل با جهان» و «دیپلماسی برد-برد» جا می زند.

روزنامه‌های اصلاح طلب در سال ۹۴ تصاویر چهره جلیلی و ظریف را در صفحه اول خود کار کرده و نوشتند که جلیلی می‌گوید با برجام تحریم‌ها می‌ماند و ظریف می‌گوید با برجام تحریم‌ها می‌رود. اکنون وضعیت برجام و نتیجه گره زدن معیشت مردم به سیاست خارجی در دولت روحانی به خوبی نشان می‌دهد که چه کسی به زبان دیپلماسی مسلط بوده است.

** اگر همین الان انتخابات شود، مردم باز هم به روحانی رأمی می‌دهند!

«سعید شریعتی» از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «اگر مردم به اردیبهشت ۹۶ برگردند و همان شرایط باشد و رقبا نیز همان افراد باشند بازهم مردم به روحانی رأی خواهند داد. اندکی ریزش از همه اطراف شده یعنی اینگونه نیست که رأی آقای رئیسی رویش داشته و فقط آقای روحانی ریزش داشته بلکه سر جمعی از آرا ریزش داشته اما نسبت‌ها به همانگونه است. من بعید می‌دانم که اگر اکنون انتخابات برگزار شود رأی آقای روحانی ریزش کرده و به سبد آقای رئیسی یا به سمت‌های دیگر رفته باشد».

چندی پیش «علی صوفی» وزیر تعاون دولت اصلاحات گفته بود: «محبوبیت روحانی به زیر ۱۰ درصد رسیده است».

همچنین «علی شکوری راد» از فعالین اصلاح طلب در روزهای گذشته در مصاحبه با روزنامه همشهری گفته بود: «روحانی که در شعارهایش اعلام کرده بود به عقب بازنمی گردیم، در چینش کابینه‌اش به عقب بازگشت، در رویکردهایش در دوره دومش نشان داد رو به جلو حرکت نکرد و بلکه به مطالبات مردم هم بی توجه بود».

«غلامعلی رجائی» مشاور شهردار تهران که پیش از این مشاور مرحوم هاشمی رفسنجانی بوده است- اسفند ۹۷- گفته بود: «دولت به ویژه در مسائل اصلی که به مردم ارتباط پیدا می‌کند از جمله معیشت، ناکارآمدی خود را اثبات کرده است».

اکنون ۶ سال از عمر دولت روحانی سپری شده است، اما متاسفانه دولت به هیچ عنوان کارنامه قابل دفاعی ندارد.

** شیرزاد: انتخاب نام «لیست امید»، اشتباه محاسباتی بود

«احمد شیرزاد» در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: «اشکال مجلس دهم این بود که از ترس گله‌مندشدن انتخاب‌شدگان، به مردم اعلام نشد که اکثر اعضای فهرست‌ها، نیروی کادر اصلاح‌طلبان و تضمین‌کننده اجرای برنامه‌های اصلاحی نیستند؛ بلکه از بین افرادی که تأیید صلاحیت شدند، افراد نزدیک‌تر به مشی اصلاح‌طلبی در فهرست‌ها قرار گرفتند. انتخاب نام لیست امید نیز یک اشتباه محاسباتی بود. این مسئله توقع‌برانگیز بود و مطالبات را دامن زد».

چندی پیش «محمود صادقی» عضو فراکسیون امید مجلس گفته بود: «فراکسیون امید (متشکل از اعضای لیست امید) نتوانسته ساختاری ایجاد کند و نمایندگانش را به بدنه کارشناسی وصل کند و با برنامه عمل کند».

طیف اصلاح طلب هیچگاه در آستانه انتخابات-ریاست جمهوری، مجلس؛ شورای شهر- طرح و برنامه‌ای ارائه نمی‌کند. این جریان در مقطع رقابت‌های انتخاباتی صرفاً به هراس افکنی و لولوتراشی از رقیب می‌پردازد. اگر اصلاح طلبان در انتخابات شکست بخورند، با دروغ تقلب کشور را به آشوب می‌کشند و اگر هم در انتخابات پیروز شوند، با بهانه‌های مختلف مدعی عدم اختیارات کافی می‌شود و تقصیرها و قصورهای خود را به گردن دیگران می‌اندازد!

لازم به ذکر است که در پروسه انتخابات شورای شهر پنجم، نظارت استصوابی شورای نگهبان وجود نداشت. بر همین اساس شورای شهر تهران با ۲۱ عضو اصلاح طلب بر سر کار آمد. این شورا «محمد علی نجفی» را برای شهرداری تهران انتخاب کرد. انتخابی قبیله‌ای و غیرکارشناسی و مغایر با اصول شایسته سالاری که در نهایت به یک جنایت ختم شد.

علاوه بر این در شورای شهر اول و مجلس ششم نیز نفرات اصلی طیف اصلاح طلب انتخاب شدند که یکی به دلیل جنگ قدرت اصلاح طلبان، در نهایت منحل شد و دیگری نیز بدون توجه به مطالبات مردم، عرصه سیاسی کاری و سیاسی بازی شد و تحصن و اغتشاش، جای رسیدیگی به امور مردم را گرفت.

اصلاح طلبان هر چند وقت یکبار و به خصوص در آستانه انتخابات، برای سرپوش گذاشتن بر ناکارآمدی خود، بهانه نظارت استصوابی را مطرح می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • ناشناس IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  59 18
  راست میگه اگه انتخابات بشه دوباره مردم به روحانی رای میدن چون دراین مملکت خصوصا در تهران جهل و نادانی بیداد میکنه
  • محمد IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   12 5
   مخصوصا مردم تهران مخصوصا مردم تهران مخصوصا مردم تهران چون در تمام مدت قاجار و پهلوی شاهان در همین جا به بیگانه باج می دادند و در این شهر کمترین صدای ممکن در می آمد واقعا آغا محمد خان قاجار فهمیده بود کجا را انتخاب کند که مردمش کمترین تعصب را نسیت به کشورشان داشته باشند و در عوض تمایلی شدید به بیگانه داشته باشند .
  • IR ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   8 7
   جهل بیداد نمی کند رانت از وجود روحانی و امثالهم منافع سرشاری برای تهران دارد تهرانی ها هم به منافع خودشان رای می دهند اگر شهرهای بزرگ و کوچک و روستاها توجه کنند به منافع اقتصادی کل کشور به رئیس جممهور و نماینده ای را بدهند که کشوررا اصل قرار بدهد نه تهارن را - در عمل نه در حرف
  • IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   4 4
   تهران شهر عاقل هاست .معلوم تهرانی ها را نشناختی .چهار تا جاهل دلیل بر جهل کلی نیست .چون شهر بزرگ وجمعیت زیاده اینطور نمود داره والا خودم بچه تهرانم وجز تعقل از مردم تهران ندیدم .شهرستان هم زندگی کردم ولی مردم تهران را خیلی عاقل یافتم .
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  35 13
  مردم باید هم به روحانی رأی بدن ؟! قول داده بود 180 روزه اوضاع اقتصادی رو درست کنه که گند زد! قول داده بودکه ارزش پاسپورت ایرانی رو بالا ببره که ظریف رو هم می خوان به کشورها راه ندن یا بعضاً به هواپیمای حامل ظریف بنزین نمی دن؟! قول داده بود که همه ی تحریم ها بالمره برداشته می شه، دروغ از آب در اومد! قول داده بود...
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  17 7
  از ایم مردم با این سطح تحلیل بعید نیست مردم کم حافظه ای داریم
 • حجت IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  17 4
  به مدرس گفتن چرا دست از سیاست برنمیداری؟ سیاست یعنی دروغ و پدرسوخته بازی. مدرس جواب داد: ما از همون اولم با این سیاست کاری نداشتیم. اینم جواب این بی سواد
  • IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
   16 0
   یه نفری هم به مدرس گله کرد چرا اینهمه فساد توی مجلس هست،گفت درست رای بدید ببینید فساد هست یا نه
 • IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  12 4
  اگر مردم دستشان به افرادی مثل تاجرنیا نیا میرسید خفشان میکردند. ایشان. ودولت بنفش. دیپلماسی تسلیم بلدند. نه دیپلماسی اقتدار.. وآقایی.. دولت های منفل اصلاحی جلو پیش رفت وتوسعه ایران اسلامی گرفته است. ونگذاشته آنگونه. مد نظر امام(ره)به مردم خدمت رسانی بشود..
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  8 20
  روحانی به تاریخ پیوست بعد از ذوره اش میره توی غار تنهایی و مرتاز میشه ریش خاکستری بلا
 • IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  7 9
  چرا مردم را مانند خود احمق تصور میکنید؟!
 • IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  10 6
  جناب تاجرنیا زبان دیپلماسی شما ورفقاتان هم دیدیم که دیپلماستی هم نبود چه برسد به دیپلماسی .اگه الآن انتخابات برگزار بشه احتمالا جناب رییس جمهور خودشم به خودش رای نمیده چه برسه به ملت
 • سید IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  11 11
  تاجرنیا، تاجزاده، تاجیک، تاجگردان! این همه ( ت ا ج ) در بین اصلاح طلبان تهوع آور!!!! هنوز هم حرص دنیا را می خورند!؟
  • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   3 4
   تاجرنیا، تاجزاده، تاجیک، تاجگردان! شما و رفقایتان برای حفظ قدرت روش قجری و پهلوی پیشه کرده اید و زبان ذلت را خوب آموخته اید نمونه اش گرا دادن به دشمن و برجامچای است و حالا رویای برجام دفاعی در سر میپرورانید که ان را به گور خواهید برد
 • IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  8 4
  وجدانا یکی از بهترین نفرها در حال حاضر آقای جلیلی هستند . ساده زیست ، دلسوز و آگاه به مسائل سیاسی .
 • شریف زاده IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  3 2
  تاجرنیا: جلیلی به زبان دیپلماسی مسلط نیست!/ اگر همین الان انتخابات شود، مردم باز هم به روحانی رأی می‌دهند! در عرصه میدانی مردم دارای شم بالای سیاسی هستندمشخص می شود که به چه کسی رای می دهند به نیروهای خدوم و خدمتگزار یا به نیروهای حراف و سفسته باز
 • هادی IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  5 3
  اینجاشو خوب اومدی این مردم روحانی وامثال روحانی بیاد بازم رای میدن ... وحقشونه
 • رضایی IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  6 4
  سکوت بهتری جواب به این غربزدهگان بی درد
  • IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
   1 2
   شایدهم بشه گفت سکوت هر مسلمان خیانت است بقرآن.
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  0 0
  آرمان ملى همون آرمان امروزه ؟
 • کارشناس IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  1 2
  کافیه در زمان انتخابات همه چیز ارزان شود باز همه احمقانه رای میدهند و دوباره فریب میخورند
 • آسید IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  8 2
  مردم به روحانی رای میدن ولی بخاطر سیاست های منطقه ای رقیب روحانی تحریم میشن
  • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   1 4
   تو احتمالا اسحاق جهانگیری هستی!!! چون بعد از 6 سال و 30 سال حکومت اصلاح طلبان بر قوه مجریه بازم میگی همه چیز تقصیر رقیبه. اگه رقیب نبود الان ایران رو به مستعمره آمریکا تبدیل کرده بودین خب
 • SY ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  0 2
  ** اگر همین الان انتخابات شود، مردم باز هم به روحانی رأمی می‌دهند! واقعااااااااااااان
 • IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  2 2
  در دروازه رو میشه بست ولی در دهان بعضی ها (افساد طلبان)را نه نمیشه بست انقدر بگند خسته بشند .بلاخره یه روز لال می‌شوند .واونروز خیلی نزدیکه.باذن الله.
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  2 2
  اگر احمدی نژاد رقیب روحانی یا هر شخص دیگری باشد اکثریت ملت به احمدی نژاد رای خواهند داد..
 • DE ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  3 2
  تاجرنیا: جلیلی به زبان دیپلماسی مسلط نیست!// بایستی دروغ و دغل و پشت سرهم اندازی و حاشا و زیر و کشی وبلوف وفیس و افاده و تکبر و ریا و رفیق بازی .... یادش بدهید تا بشه یک دیپلمات تو دل برو.
 • اکبری IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  3 4
  آقای تا جر نیا خیلی پررویی ، شما فقط زبان دیپلماسی را بلدید. آقای روحانی هم همین حرف ها را می زد و می گفت : شما بلدید مذاکره کنید؟اونوقت خانم وندی شرمن می گفت به من چه که ظریف انگلیسی بلد نیست.
 • IR ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  1 4
  چقدر جامعه ایرانی عقب افتاده آند اینها شدن قیم مردم
 • بهلول IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  3 2
  جناب تاجر نیا ، آقای جلیلی به زبان فریب و حقه بازی آشنا نیست اما شما....
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  1 4
  مستضعفین انقلابی اگه بپاخیزند، کاسه کوزه فتنه گران جمع میشه. پر روتر از این اصلاح طلبان سراغ دارید؟ انگار توی این کشور زندگی نمی کنند.
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  0 2
  تاجرنیا تووبقیه افساد طلبان خفه بشید .انتخابات را تحریم بکنید یا تحریم نکنید رای نمی آورید .مردمی که به شما رای دادند هوشیار شدند.وفهمیدند شما تشنه میبرید سر چاه وبر میگردانید وشاید هم بر نگردانید وبندازید ته چاه ...
 • محک IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  0 2
  این شیرزاد خیلی تندرو است
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  1 2
  بعضی ها چه احمق اند و چه احمقانه فکر می کنند و چه احمقانه نظر می دهند .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس